مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان:gol:
یک سوالی داشتم. قلمه ای که از گیاi زدمT گفته شده تو ماسه شسته شده باید باشه. حالا که بهش آب میدم اصلا آب رو نگه نمیداره! باید چی کار کنم؟!
:D
ساده است زهکششو کم کن!!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
یعنی سوراخ کف گلدونتو بگیر یکیشو بگذار که تایه حدی آب نگه داره!!

آقا اینو ترجمه کنید ...
:Although insects have relatively simple nervous systems and are not able to master college-level physics, they have demonstrated the ability to "learn" in each of the following ways

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
یعنی سوراخ کف گلدونتو بگیر یکیشو بگذار که تایه حدی آب نگه داره!!

آقا اینو ترجمه کنید ...
:Although insects have relatively simple nervous systems and are not able to master college-level physics, they have demonstrated the ability to "learn" in each of the following ways

اگر چه حشرات دارای سیستم عصبی نسبتا ساده هستند و قادر نیستند سطوح عالیه علمی فیزیک را در کالج بگذرانند :surprised:، اما آن ها نشان داده اند که توانایی های زیر را از راه های گوناگونی می توانند یاد بگیرند: :D

eliot -esf

کاربر ممتاز
اگر چه حشرات دارای سیستم عصبی نسبتا ساده هستند و قادر نیستند سطوح عالیه علمی فیزیک را در کالج بگذرانند :surprised:، اما آن ها نشان داده اند که توانایی های زیر را از راه های گوناگونی می توانند یاد بگیرند: :D
عاشق نویسنده این کتاب شدم !!:biggrin: پس همین میشه دقیقا !! مگه نه !! الان مهر تایید گرفتم !!

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام به دوستانِ حشرات ناز نازی پشه ها چقدر تحمل به سرما دارن؟ مثلا دماهای نزدیک صفر (حول و حوش صفر درجه) می تونه اونها رو بکشه؟

"Pejman"

سلام به دوستانِ حشرات ناز نازی پشه ها چقدر تحمل به سرما دارن؟ مثلا دماهای نزدیک صفر (حول و حوش صفر درجه) می تونه اونها رو بکشه؟

استراتژي مقاومت به سرما در لاروهاي دیاپوزي ساقه خوار برنج
این مقالش تخصصیه!
زیر صفر هم زنده موندن اینا !

پیوست ها

• 77113860407.pdf
    0 بایت · بازدیدها: 0

eliot -esf

کاربر ممتاز
توی حشرات مختلف متفاوته !!! مثلا یه پشه chironomidae داریم که لاروش دما زیر صفر تحمل میکنه !! حتی فرستادنش فضا اوردن دیدن سالمه !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

عاشق نویسنده این کتاب شدم !!:biggrin: پس همین میشه دقیقا !! مگه نه !! الان مهر تایید گرفتم !!
بستگی به نوع ترجمه داره و نظر ویرایشگر

"ALPHA"

کاربر ممتاز
استراتژي مقاومت به سرما در لاروهاي دیاپوزي ساقه خوار برنج
این مقالش تخصصیه!
زیر صفر هم زنده موندن اینا !
این لاروهای ساقه خوار برنج شمال هست؛ منم پشه بودم توو شمال یخ نمی زدم!!!

پشه همینی که نمی ذاره توو فصل گرم بخوابیم منظورمه؛ بزرگ و بالغ هستن نه لارو؛ پشه معمولی

eliot -esf

کاربر ممتاز
بستگی به نوع ترجمه داره و نظر ویرایشگر
شما چی ترجمه میکنید ؟! اصلا استاد فیزیک چیه این وسط گفته !!!؟!

(ویرایشگرش خودمم !! باید یه فصل یه کتاب ترجمه کنم برا درس زبان تخصصی !! صرفا مشقم میباشد !! )

eliot -esf

کاربر ممتاز
این لاروهای ساقه خوار برنج شمال هست؛ منم پشه بودم توو شمال یخ نمی زدم!!!

پشه همینی که نمی ذاره توو فصل گرم بخوابیم منظورمه؛ بزرگ و بالغ هستن نه لارو؛ پشه معمولی
اره انوفل ها و کولکس ها به صورت بالغ زمستان گذرانی میکنند !!

"ALPHA"

کاربر ممتاز
من چند تا عامل مرگ این پشه های معمولی رو تصادفاً پیدا کردم که یکی خیلی طبیعی، شیک و بی سر و صدا هست؛ یک راه طبیعی که دور و ور ماده ای که گذاشته بودم خشک شه تلف شده بودن

یک عده هم یک مدت بعد، مردن! دسته جمعی! تنها عاملش رو سرما می بینم چون اونجایی که مردن سرده در حد صفر زیر صفر؛ ژن مقاومت به سرما شاید ندارن دیگه!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
من چند تا عامل مرگ این پشه های معمولی رو تصادفاً پیدا کردم که یکی خیلی طبیعی، شیک و بی سر و صدا هست؛ یک راه طبیعی که دور و ور ماده ای که گذاشته بودم خشک شه تلف شده بودن

یک عده هم یک مدت بعد، مردن! دسته جمعی! تنها عاملش رو سرما می بینم چون اونجایی که مردن سرده در حد صفر زیر صفر؛ ژن مقاومت به سرما شاید ندارن دیگه!!
خب این عامل سرما جدید نیس دخترم !! به طور معمول اکثر حشرات تو سرما جمعیتشون کاهش پیدا میکنه

eliot -esf

کاربر ممتاز
توو بیست و اندی سال توو سرمای زیر صفر اولین باره می بینم پشه این همه یکجا بمیره! گفتم شاید یک علت مضاف بر سرما هم باشه که برام سواله
خب عکسشون دارید !؟ دقیقا کجا بودن !؟ اگه قبلا اینطوری نبوده اره ممکنه علتی به جز سرما باشه !!
شاید نمردن فقط به خواب رفتن !!

"ALPHA"

کاربر ممتاز
خب عکسشون دارید !؟ دقیقا کجا بودن !؟ اگه قبلا اینطوری نبوده اره ممکنه علتی به جز سرما باشه !!
شاید نمردن فقط به خواب رفتن !!

عه؟؟
یک بار یک جای بسته که خروجی نداشت؛ یک جایی مثل اتاق سرما در نظر بگیرید توو آزمایشگاه؛ که مرده بودن
یک بار هم دم در ولی جایی که خیلی سرده! صفر و زیر صفر می رسه؛ یک بار جمع کردم انداختم دور؛ نفهمیدم خوابیدن بالش بذارم!!!
بار بعد چون بازم همون جا اومدن مردن یا شاید خوابیدن به فکر افتادم چی شده!؟

اینم عکساش:

پیوست ها

• DSC_0075.jpg
    DSC_0075.jpg
    38.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC_0071.jpg
    DSC_0071.jpg
    36.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آقا اینو ترجمه کنید ...

ترجمه اول(تحت الفظی):
اگر چه حشرات دارای سیستم ارتباطات عصبی ساده ای هستند و نمیتوانند استاد فیزیک در سطح دانشگاه شوند، آنها نشان داده اند در هر یک از موارد زیر قابلیت یادگیری دارند

ترجمه دوم (معنایی) که خودم ابنو نوع ترجمه رو قبول دارم:

حشرات دارای سیستم عصبی ابتدایی هستند ( ومسلما با این نوع سیستم عصبی نمیشود استاد فیزیک دانشگاه شد! )اما با این وجود نشان داده اند که در هرکدام از موارد زیر توانایی یادگیری دارند

یه نکته ای رو یادم رفت اضافه کنم

در ترجمه هنر مترجم اینه که مفهومی که توی ذهن مبدا وجود داره رو درک کنه و اون مفهوم رو با کلمات زبان مقصد طوری بیان کنه که در ذهن مخاطب همون مفهوم القاء بشه

اگه بشینیم و کلملت رو تک به تک ترجمه کنیم و کنار هم بذاریم فقط زبان مبدا رو به زبان مقصد تبدیل کردیم و این وسط تنها چیزی که بهش توجه نشده اصل مفهومه...

به هرحال هدف از ترجمه انتقال مفاهیمه نه صورت ظاهری موضوع

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
ترجمه اول(تحت الفظی):
اگر چه حشرات دارای سیستم ارتباطات عصبی ساده ای هستند و نمیتوانند استاد فیزیک در سطح دانشگاه شوند، آنها نشان داده اند در هر یک از موارد زیر قابلیت یادگیری دارند

ترجمه دوم (معنایی) که خودم ابنو نوع ترجمه رو قبول دارم:

حشرات دارای سیستم عصبی ابتدایی هستند ( ومسلما با این نوع سیستم عصبی نمیشود استاد فیزیک دانشگاه شد! )اما با این وجود نشان داده اند که در هرکدام از موارد زیر توانایی یادگیری دارند

یه نکته ای رو یادم رفت اضافه کنم

در ترجمه هنر مترجم اینه که مفهومی که توی ذهن مبدا وجود داره رو درک کنه و اون مفهوم رو با کلمات زبان مقصد طوری بیان کنه که در ذهن مخاطب همون مفهوم القاء بشه

اگه بشینیم و کلملت رو تک به تک ترجمه کنیم و کنار هم بذاریم فقط زبان مبدا رو به زبان مقصد تبدیل کردیم و این وسط تنها چیزی که بهش توجه نشده اصل مفهومه...

به هرحال هدف از ترجمه انتقال مفاهیمه نه صورت ظاهری موضوع
الان هدف من صرفا نوشتن مشق !!از 22 ص فقط 8 ص تبدیل کردم !! :cry:
آقا کی میاد کمک من ؟!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
Psychological warfare or bluffing tactics جنگ روانی یا تاکتیک بلف زدن ؟!؟!:surprised:

eliot -esf

کاربر ممتاز
هورمون اجتماعی :این هورمون کمک بزرگی برای افتراق جنس , کنترل تفرافیک :surprised: خشم خانه :eek:
social hormone: This is helpful to differentiate ***, control traffic and home rage

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
هورمون اجتماعی :این هورمون کمک بزرگی برای افتراق جنس , کنترل تفرافیک :surprised: خشم خانه :eek:
social hormone: This is helpful to differentiate ***, control traffic and home rage

هورمون اجتماعی به اون دسته از هورمونهایی میگن که توی رفتارهای اجتماعی موجودات نقش داره...در مورد انسان تستسترون و اکسی توسین و...

ببینین توی جوامعی که به هر دلیلی این هورمونها درست عمل نکنن اون جامعه دچار مشکلات رفتاری میشه... مثلا وقتی توی یه مشاجره توی خیابون میبینین مردم صداشون رو بلند میکنن این بجز از نظر کارکردهای اجتماعی از نظر پزشکی و کیفیت هورمونها هم قابل بررسیه.....حتی توی خیلی جاها روی نحوه انتخاب همسر بر اساس سلامت هورمونها تحقیقات زیادی کردن...خلاصه بگم رفتارهای هر نوع موجود زنده ای مستقل از کیفیت شیمیایی داخل بدنش نیست..
الان دیگه باید متوجه شده باشین منظور ومفهوم قضیه چیه

eliot -esf

کاربر ممتاز
Other insects simply "play dead"(thanatosis) -- they release their grip on the substrate and fall to the ground where they are hard to find as long as they remain motionless.

An insect's hard exoskeleton may serve as an effective defense against some predators and parasites.

Large weevils are notorious for their hard bodies - as you may discover for yourself the first time you bend an insect pin trying to push it through the thorax.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
Other insects simply "play dead"(thanatosis) -- they release their grip on the substrate and fall to the ground where they are hard to find as long as they remain motionless.

An insect's hard exoskeleton may serve as an effective defense against some predators and parasites.

Large weevils are notorious for their hard bodies - as you may discover for yourself the first time you bend an insect pin trying to push it through the thorax.

حشرات دیگر به راحتی خود را به مردن میزنند(موش موردگی!)نوعی بازی با مرگ،آنها با رهایی خود د رجایی به زمین می افتند که پیدا کردن آنها سخت باشد و تا مدت طولانی بی حرکت میمانند

یک اسکلت خارجی محکم حشرات میتواند یک حفاظ موثری در مقابل برخی انگلها و شکارچیان باشد.
سختی بدن شپشهای بزرگ مشهور است. مثالا اگر بخواهید برای خودتان مشهود شود در گام اول سنجاق را ازمیان قسمت سینه حشره برای نگهداشتن حشره عبور دهید

eliot -esf

کاربر ممتاز
حشرات دیگر به راحتی خود را به مردن میزنند(موش موردگی!)نوعی بازی با مرگ،آنها با رهایی خود د رجایی به زمین می افتند که پیدا کردن آنها سخت باشد و تا مدت طولانی بی حرکت میمانند

یک اسکلت خارجی محکم حشرات میتواند یک حفاظ موثری در مقابل برخی انگلها و شکارچیان باشد.
سختی بدن شپشهای بزرگ مشهور است. مثالا اگر بخواهید برای خودتان مشهود شود در گام اول سنجاق را ازمیان قسمت سینه حشره برای نگهداشتن حشره عبور دهید
اا دمتون گرم !! 100 بار خودندمو لغت به لغت معنی کردم نفهمیدم چی میگه !! فقط اون
weevils کلا برای سرخرطومی ها میگن !!
شپشه مبشه یکسری سوسک های خاص !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
پروتکول مبارزه با ساس چه شکلی میشه پیدا کرد ؟!؟ مال ایران میخوام هااا
مال آمریکا را پیدا کردم !! هی میگه ساکنین ماساچوست ... !! من ماساچوست هاشو حذف کنم اشکالی داره !؟؟

"Pejman"

پروتکول مبارزه با ساس چه شکلی میشه پیدا کرد ؟!؟ مال ایران میخوام هااا
مال آمریکا را پیدا کردم !! هی میگه ساکنین ماساچوست ... !! من ماساچوست هاشو حذف کنم اشکالی داره !؟؟

:D:D
ایرانو خارج نداره که. همون ماساچوست رو انجام بده :D

پیوست ها

• Sasi mankan!.pdf
    65.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0