مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

farideh_313

عضو
سلام و درود
راجع به محاسبه جدول ارزش تغذیه ای برای فراورده های گوشتی کسی میتونه به من کمک کنه؟

سلام.خب مهندس چه مصولاتی؟ وآیا دادین برا ارزیابی یا میخواین فقط حساب کتاب کنید و درج گنین رو کالاتون؟

سلام و درود.براي سوسيس 40 و 55 درصد گوشت مرغ،كالباس 40 درصد.همبرگر30 و 60 درصد گوشت قرمز و كباب لقمه 70 درصدگوشت قرمز و لقمه برگر30 درصد گوشت قرمز
ميخام حساب كنم براي درج روي بسته ها.تشكرفراوان

سلام.
اگر راهنمای درج برچسب رو میخواهید استانداردهای ملی شماره 4469 (راهنماي برچسب‌گذاري تغذيه‌اي) و 4711 (ادعاهاي تغذيه‏ اي در برچسب‏ گذاري مواد غذائي) و همچنین حداقل ضوابط برچسب گذاري مواد غذايي و مكمل هاي رژيمي- غذايي و ورزشي معاونت غذا و دارو رو میتونید مطالعه کنید.

مهندسمم

عضو جدید
دوره آزمایشگاه صنایع غذایی یا فیلم آموزشی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

دوره آزمایشگاه صنایع غذایی یا فیلم آموزشی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

کسی فیلم آموزشی آزمایشگاههارو داره بزاره خصوصا محیط کشت از اول طوری که متوجه مراحل کار بشیم :(:(

axsham

عضو جدید
سلام
دوستان در رابطه با مدل سازی و شبیه سازی و نحوه ی اجرای اونها در نرم افزار مطلب میتونم کمی ازتون اطلاعات بگیرم؟

f.cheraghali

عضو جدید
سلام دوستان

میشه بچه ها یک مقاله در مورد کاربرد آلژینات تو صنایع غذایی معرفی کنید . البته کاربرد اصلی تو نانو تکنولوژی ولی تو این مورد قبلا کار کردن . ممنونم.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من باید جواب دوتا سوال رو به استادمون تحویل بدم سوالها از درس اصول نگه داری مواد غذایی هستش و ممنون میشم کمکم کنید
1- منحنی رشد با افزایش فعالیت آبی : کپک و مخمر و آنزیم با افزایش فعالیت آبی منحنی رشدشون به سمت بالا یعنی افزایش پیدا میکنه ولی در اکسیداسیون چربی در اول کاهش و سپس افزایش پیدا میکنه دلیلش چیه ؟
در واکنش قهوه ای شدن با افزایش فعالیت آبی در ابتدا منحنی رشد افزایش و سپس کاهش پیدا میکنه دلیلش چیه ؟
2- خشک کن تونلی دو نوع داره کو کارنت و کانتر کارنت . یه مقایسه ای از این دو میخوام و بازده کدوم بیشتره و چرا ؟

خواهش میکنم کمک کنین :(

سلام.1-علتش اینه که اب حالت محافظ در برابر اکسیداسیون داره.وقتی اب خیلی کم بشه روغن در معرض هوا قرار میگیره اکسید میشه.
2-بازده ناهمسو بیشتره چون ماده ی با دمای بالا در مجاورت هوای با دمای بالا قرار میگیره اب بیشتری خارج میشه.ولی عیبش اینه یا چروک میشه یا حتی میتونه بسوزه محصول

aftabmz2000

عضو جدید
سلام و درود.ممنونم كه شماره استاندارهاي برچسب تغذيه اي رو بهم معرفي كرديد.من بازشون كردم ولي نتونستم چيزي ازشون بفهمم.به صورت كلي گفته .اگه ميشه منو راهنمايي كنيد.مثلا براي سوسيس40 درصد و 55 درصد رو چطور بدست بيارم جدول ارزش تغذيه اي رو تو 100 گرم از نمونه؟

new moon

عضو جدید
با سلام به دوستان...یه مشکل بزرگ دارمممم :cry: من یک نمونه تحقیق( مدل سازی در مورد یکی از موضوعات صنایع غذایی با نرم افزار مطلب،matlab) رو میخواستم یا اگه میدونین از کجا و چطور میشه دانلود کرد بهم کمک کنید واااااااقعا ممنون میشم ازتون....مرسی :)

aftabmz2000

عضو جدید
سلام و درود.ممنونم كه شماره استاندارهاي برچسب تغذيه اي رو بهم معرفي كرديد.من بازشون كردم ولي نتونستم چيزي ازشون بفهمم.به صورت كلي گفته .اگه ميشه منو راهنمايي كنيد.مثلا براي سوسيس40 درصد و 55 درصد رو چطور بدست بيارم جدول ارزش تغذيه اي رو تو 100 گرم از نمونه؟

aftabmz2000

عضو جدید
سلام.
اگر راهنمای درج برچسب رو میخواهید استانداردهای ملی شماره 4469 (راهنماي برچسب‌گذاري تغذيه‌اي) و 4711 (ادعاهاي تغذيه‏ اي در برچسب‏ گذاري مواد غذائي) و همچنین حداقل ضوابط برچسب گذاري مواد غذايي و مكمل هاي رژيمي- غذايي و ورزشي معاونت غذا و دارو رو میتونید مطالعه کنید.

aftabmz2000

عضو جدید
سلام.خب مهندس چه مصولاتی؟ وآیا دادین برا ارزیابی یا میخواین فقط حساب کتاب کنید و درج گنین رو کالاتون؟

سلام و درود.براي سوسيس 40 و 55 درصد گوشت مرغ،كالباس 40 درصد.همبرگر30 و 60 درصد گوشت قرمز و كباب لقمه 70 درصدگوشت قرمز و لقمه برگر30 درصد گوشت قرمز

yasaminabi

عضو جدید
ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک

سلام دوستان.لطفا هر کس مطلبی درباره ماست پروبیوتیک داره بزاره من دارم روی بهینه سازی ماست پروبیوتیک کار میکنم.لطفا کمک کنید.ممنون از همگی...

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من خبر دارم و شنیدم پروبیوتیک محصولی از دانشکده ماست که اونم به نوعی رباعیات خیام به حساب میاد!!!!
دگ از صحت و سقم خبر اطلاع ندارم که ایا واقعا اینطور هست یا نه

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
علیکم السلام،
اگر محصولتون رو آنالیز کردین یا دادین برا آنالیز، برام آنالیز ترکیباتشو (پروتئین، چربی و ...) رو بفرستین تا براتون حساب کنم. در غیر اینصورت باید محصولتون رو توو لیست یکسری منابع مثل http://nutritiondata.self.com/ جستجو کنید و اگر محصولتون رو با اون درصدی که گفتین پیدا کردین ارزش تغذیه ایش رو یادداشت کنید (که در مورد محصول شما زیاد توصیه نمیکنم) شما بهتر محصولو بدین آزمایشگاه مرجع تا چربی کربو و پروتئینشو بگیره بعد حساب کتاب کنید

aftabmz2000

عضو جدید
علیکم السلام،
اگر محصولتون رو آنالیز کردین یا دادین برا آنالیز، برام آنالیز ترکیباتشو (پروتئین، چربی و ...) رو بفرستین تا براتون حساب کنم. در غیر اینصورت باید محصولتون رو توو لیست یکسری منابع مثل http://nutritiondata.self.com/ جستجو کنید و اگر محصولتون رو با اون درصدی که گفتین پیدا کردین ارزش تغذیه ایش رو یادداشت کنید (که در مورد محصول شما زیاد توصیه نمیکنم) شما بهتر محصولو بدین آزمایشگاه مرجع تا چربی کربو و پروتئینشو بگیره بعد حساب کتاب کنید
منظورتون 7 تا فاکتوری هس که خودم انجام میدم تو آزمایشگاه؟:::
درصد چربی،درصدرطوبت،خاکستر،نشاسته،پروتئین،نمک و PH

SahellN

عضو جدید
سلام به دوستان و مدیران عزیز باشگاه
من برای پروژه احتیاج به کمک فراوان دارم لطفا هرکدام از افراد باشگاه که میتوانند به من راهنمایی کنند.
باتشکر:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من برای پروژه احتیاج به کمک فراوان دارم لطفا هرکدام از افراد باشگاه که میتوانند به من راهنمایی کنند.
چه پروژه ای؟ چه کمکی؟ شما هرجا سوال داشتی دقیق و مشخص بپرس هرکس تو هر بخش که بتونه کمک می کنه!

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
منظورتون 7 تا فاکتوری هس که خودم انجام میدم تو آزمایشگاه؟:::
درصد چربی،درصدرطوبت،خاکستر،نشاسته،پروتئین،نمک و PH

مهندس عزیز به خدا من 3 بار گفتم تو کامنتا. 3 تا فاکتور چربی، پروتئین و کربو هیدرات . این 3 تا مقدارو برام کامنت بزار تا من یه بار برات محاسبه شو بنویسم. چیز سختی نیست. فقط برام بنویس مقداری که بهم میدی توو چند گرمه....

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی

دقیقا همونی که دوست عزیزمون گفت شما سوال و پروژه رو مطرح کن ، انشالا از ما بر بیاد کمک می کنیم.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر شما در دمای فریزر یعنی دمای 18- با اینکه رشد میکروارگانیسم ها متوقف میشه پس چرا مدت نگهداری در دمای فریزر محدود است؟؟

خب در استریلیزاسیون کنسرو هم میکروبی نداریم ولی مدت نگهداری مینویسه 2 سال . چرا؟
علتش همینه دیگه

شهلای تنها

عضو جدید
تکنولوژی مواد غذایی.میکرو بیولوژی مواد غذایی,شیمی مواد غذایی,بیو تکنولوژی مواد غذایی,علوم و مواد غذایی,فناوری تبدیل مواد غذایی.البته در رشته تغذیه گرایش پزشکی نیز زمیتونی تحصیل کنی:)

shafiee langari

عضو جدید
پایان نامه ارشد

پایان نامه ارشد

با سلام و احترام ... ببخشيد من موضوع پايان نامم خشک کردن اسمزی اه ،راجع بهش مطالب زیادی دارم ولی نمیدونم چجوری دسته بندی شون کنم ومطالبی رو که دارم زیر شاخه چه عنوانی قرار بدم.خواستم ببینم کسی فایل ورد پایان نامه ای از خشک کردن اسمزی داره که منو از این بلاتکلیفی در بیاره؟مرسی

aftabmz2000

عضو جدید
مهندس عزیز به خدا من 3 بار گفتم تو کامنتا. 3 تا فاکتور چربی، پروتئین و کربو هیدرات . این 3 تا مقدارو برام کامنت بزار تا من یه بار برات محاسبه شو بنویسم. چیز سختی نیست. فقط برام بنویس مقداری که بهم میدی توو چند گرمه....

سلام و درود.عذرميخام دير جواب دادم.ممنون از راهنماييتون..ديگه قرار شد محصولاتي رو كه توليد ميكنيم بديم آزمايشگاه برامون اناليز بكنن خودشون محاسبه كنن جدول ارزش تغذيه اي رو.
بازم ممنونم از اينكه جوابم داديد.موفق باشيد

مرکاپتان

عضو جدید
من دنبال مدلسازی ریاضی تو بحث خشک کردن ( بخصوص چروکیدگی ) میوه ها و سبزیجات میگردم...کمک

شهلای تنها

عضو جدید
خب در استریلیزاسیون کنسرو هم میکروبی نداریم ولی مدت نگهداری مینویسه 2 سال . چرا؟
علتش همینه دیگه

به نظر شما در دمای فریزر یعنی دمای 18- با اینکه رشد میکروارگانیسم ها متوقف میشه پس چرا مدت نگهداری در دمای فریزر محدود است؟؟

البته اینشم هست به مرور زمان تو اون دما با وجود اینکه میکرو ارگانیسم ها هیچ فعالیتی ندارن اما باز روی طعم و کیفیت محصول اثر نامطلوبی میگذارن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

شهلای تنها

عضو جدید
قبل از هر چیزی برو رو سایت منابعی که سازمان سنجش به همراه ناشرش زده را نگاه کن همون کتاب با همون ناشرو بخر چون امتحانات بر اساس همون کتاب ها و ناشرها میان معمولا هر سال برای طراحی سوالات کنکور اگه اشتباه نکنم 4 تا طراح میارن که ناشر همون کتاب هایی هستن که کتابشو معرفی کردن

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی

غذایی

عضو جدید
تولید کیک کلوجه

تولید کیک کلوجه

سلام من میخوام کارخانه تولید کیک وکلوجه بزنم هرکسی هرنوع اطلاعاتی داره به ما کمک کنه با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

حامد upm

عضو جدید
علتش همینه دیگه

البته اینشم هست به مرور زمان تو اون دما با وجود اینکه میکرو ارگانیسم ها هیچ فعالیتی ندارن اما باز روی طعم و کیفیت محصول اثر نامطلوبی میگذارن

سلام دوستان
با مشورت با استادم تونستم به جواب این سوال دست پیدا کنم
در دمای فریزر رشد میکروب متوقف نمیشه و فقط از سرعت رشد چندین برابر کم میشه
و حتی میکروب بسته به نوعش میتونه سوخت و ساز هم داشته باشه حالا با سرعت های متفاوت یعنی میتونه سم هم ترشح کنه و سبب فساد بشه اما چون سرعت سوخت و ساز و ترشح سم کند شده زمان نگهداری طولانی تر میشه
و اما دوستی که از استریلیزاسیون کنسرو مثال زدی اون بحثش جداست
و اما در عمر فریزری یه محصول به جزء عوامل میکروبی عوامل آنزیمی و حتی فیزیکی شیمیایی مثل سوختگی حاصل از انجماد هم دخالت دارند

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sahel_k

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر همگی....
من یه سری اطلاعات میخواستم در مورد روش آنالیز کنسانتره آب پرتقال....خواهرم تو یه آزمایشگاه مواد غذایی کار میکنه بهش گفتن یه سری اطلاعات پیدا کنه...
سوالشون دقیقا این بود: چگونگی تشخیص کنسانتره های دیگر(ناخالصی)در کنسانتره آب پرتقال!
ممنون میشم راهنمایی کنید.

بالا