!!!مشاعره با لغات انگليسي از نوع موادي!!!

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
گلايه!

گلايه!

با عرض سلام به تمامي مهندسين گرامي!
از يك طرف بسيار خوشحالم كه از اين تاپيك استقبال شده و در كمتر از سه روز 29 پست داده شده!:w27::w23::w42:
از طفي هم ناراحت كه چرا بصضي از دوستان كم لطفي مي كنند و از دادن يه توضيح اجمالي دريغ ميكنند. هر چند به بعضي از دوستان حق ميدم كه در مورد تعدادي از كلمات و عبارات چندين كتاب هم كفايت نميكند ولي آيا براستي بهتر نيست كه يك توضي هرچند مختصر در اختيار دوستان قرار دهيم؟ شايد آن لغت در گرايش شما كاربرد داشته باشد و در گرايش من حتي از آن نام برده نشده باشد!‌ يا شايد من كه هنوز زبان تخصصي بر نداشته ام آن لغت كه براي شما مثل آب خوردنه ؛ براي من بسيار مشكل باشه!
پس بدينوسيله از دوستان خواهشمندم توضيحي هرچند مختصر در مورد هر لغت مرهون بفرمايند.
با تشكر فراوان از حضور گرمتان!:w36::w40:

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
rollingفکر کنم نیاز به توضیح نباشه.اگه کسی ندونه که دیگه..................................

Tensile Strengh
بچه های مواد، اول با این کلمه آشنا می شند پس احتیاج به معنی نیست.

hot isostatic pressing (HIP
كسي هست با اين عبارت، آشنايي نداشته باشه!:redface:

yield point
توضیح بدم؟؟
یعنی نمیدم.
مکانیکی پاس کرده باشی میفهمی....

torsion test

به همون دلیل پست قبل از دادن توضیح معذوریم

با اجازه مدیران تالار .......

من با تاسیس این تاپیک خیلی موافق بودم....

ولی فکر می کنم به این شکل به اون نتیجه مطلوبی که هدف m4material هستش ،نمی رسیم...
من خودم چون 3....4 ساله که فارغ التحصیل شدم ، می تونم با خوندن این پست ها یه مروری روی مطالب داشته باشم...
پس به نظرم بهتره که چند تا قانون برای این تاپیک بذاریم ...

1- در مورد کلمه ای که می نویسیم ، بین 1 تا 2 خط براش توضیح بنویسیم... کوتاه ولی مفید و کاربردی...

2- هر روز بیشتر از 5 تا کلمه نوشته نشه .... تا همه فرصت کنن همه کلمه ها رو بخونن و یاد بگیرن و بعدا کلمه تکراری ننویسن...

3- به هر حال اینجا دانشجوی ترم یکی هم میاد... چه بهتر که حتی در مورد کلمات پرکاربرد و عمومی هم توضیحاتی داده بشه...

4- سعی کنیم برای این تاپیک وقت بذاریم و کلماتی رو پیدا کنیم که کاربردی ، مهم و در عین حال ساده باشه.... کلمات خیلی تخصصی و بدون کاربرد این تاپیکو از جذابیت میندازه..

از همه دوستان ممنونم...
با تشکر:gol:

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
tape casting
يكي از انواع ريخته گريها به نام « ريخته گري نواري» ميباشد كه براي توليد ورقه هاي سراميكي مورد استفاده ميباشد. اين ورقه ها در صنعت الكترونيك براي توليد انواع قطعات الكترونيكي از قبيل خازن و مقاومت و غيره كاربرد دارند. همچنين براي تولد ورقه هاي كامپوزيتي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

توضيحات بيشتر

Gamma Iron : آهن گاما

آهن گاما یکی از آلوتروپهای آهن است که در محدودهٔ دمایی ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد پایدار بوده و ساختمان بلوری fcc (مکعبی با سطوح مرکزدار) دارد.

N بده.....

آخرین ویرایش:

zfarzan

عضو جدید
nickel یک فلز سفید نقره ای با خواص ویژه است. این عنصر درابتدای گروه دهم جدول تناوبی بعد از آهن و کبالت قرار داشته و از لحاظ خواص تقریباً مشابه آنهاست. اهمیت فراوان نیکل در قابلیتهای آن نهفته است، زیرا در هنگام آلیاژ شدن با سایر عناصر، استحکام، چقرمگی و مقاومت به خوردگی آلیاژها را در محدوده دمایی وسیعی افزایش می دهد. این عنصر در صنعت آهن و فولاد بسیار حیاتی بوده و آلیاژهای شامل آن در صنایع هوافضا نقش کلیدی ایفا می کنند.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
lamellar craking: ترک خوردگی لایه ای

ترکهای ایجاد شده درفرآورده های نوردی مانند صفحه یا میله که در زیر و به موازات سطح به وجود می آیند. معمولا با آخالهای غیر فلزی و در مرحله ریخته گری ایجاد می شوند.

setayesh 88

عضو جدید
gated-pattern
مدل راهگاه دار
مدل راهگاه دار در واقع اصلاح شده ي مدل تكي است.در مدل راهگاه دار سيستم راهگاهي قسمتي از مدل را تشكيل ميدهد.معمولا قطعات كوچك در تعداد كم در اين روش توليد ميشوند.جنس اين مدل هم معمولا از چوب فلز پلاستر پلاستيك و موم است.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
Nihard: چدن سفید اختصاصی با حدود 3% کربن،4% نیکل، 2% کروم، 0.5% سیلیسیوم و 0.5% منگنز
سختی آن در حدود 600 ویکرز است، اما چقرمگی پایینی دارد و در ساخت گلوله آسیا و قطعات مشابهی به کار میرود که نیازمند مقاومت در برابر سایش اند.

masoud*65

عضو جدید
Dislocation : نابجائی

نابجائی از انواع عیوب خطی است که باعث بی نظمی در ساختار شبکه ای می شود و مسبب بسیاری از رفتار و خواص متنوع مواد می باشد. نابجائی ها به سه نوع لبه ای ، پیچی و مخلوط تقسیم بندی می شوند.

m4material

مدیر تالار
با اجازه مدیران تالار .......

من با تاسیس این تاپیک خیلی موافق بودم....

ولی فکر می کنم به این شکل به اون نتیجه مطلوبی که هدف m4material هستش ،نمی رسیم...
من خودم چون 3....4 ساله که فارغ التحصیل شدم ، می تونم با خوندن این پست ها یه مروری روی مطالب داشته باشم...
پس به نظرم بهتره که چند تا قانون برای این تاپیک بذاریم ...

1- در مورد کلمه ای که می نویسیم ، بین 1 تا 2 خط براش توضیح بنویسیم... کوتاه ولی مفید و کاربردی...

2- هر روز بیشتر از 5 تا کلمه نوشته نشه .... تا همه فرصت کنن همه کلمه ها رو بخونن و یاد بگیرن و بعدا کلمه تکراری ننویسن...

3- به هر حال اینجا دانشجوی ترم یکی هم میاد... چه بهتر که حتی در مورد کلمات پرکاربرد و عمومی هم توضیحاتی داده بشه...

4- سعی کنیم برای این تاپیک وقت بذاریم و کلماتی رو پیدا کنیم که کاربردی ، مهم و در عین حال ساده باشه.... کلمات خیلی تخصصی و بدون کاربرد این تاپیکو از جذابیت میندازه..

از همه دوستان ممنونم...
با تشکر:gol:
از دوست خوبم REZABبسيار تشكر ميكنم! و از اينكه ميبينم اين تاپيكها و نحوه كاركردش براي دوستان اهميت پيدا ميكنه خيلي خوشحالم!
در مورد گزينه هاي 1 و 3 كاملا موافقم! در مورد گزينه 4 ، قسمت اولش شايد به جرئت بتوانم بگم كه از اهداف اين تاپيك بوده و هست كه دوستان براي اين كلمات وقت بگذارند. در مورد قسمت دوم هم بايد بپرسم كه چرا از جذابيت ميندازه. بالاخره در مقطعي با آن كلمه ممكنه برخورد كنيم! خودتان بهتر ميدانيد كه در رشته ما كتب لاتين نسبت بيشتري به كتب فارسي دارند! پس آيا بهتر نيست براي تمامي لغات ( تخصصي يا غير تخصصي يا خيلي تخصصي) وقت بگذاريم؟( البته در مورد بعضي از لغات به شما حق ميدم؛ چون حتي وقت صرف كردن در مورد آنها بيهوده است. ولي اين كلمات چه تعداد هستند؟ آيا اين ديدگاه باعث وسواس بي رويه دوستان در انتخاب كلمات نخواهد شد؟)
در مورد گزينه 2. نظر شما بسيار عالي است و به آن احترام ميگذارم. اما من هم يه يك نظر دارم كه شايد كارسازتر باشد.‌( البته تابع نظر جمعم)
به نظر من ساعتي را براي شروع و خاتمه اين تاپيك مدنظر قرار دهيم! مثلا 8صبح تا 22 شب.
و دوستان در اين بازه زماني كلمه بياورند اما با يك سازوكار. براي مثال حتما بين كلمه قبلي و كلمه اي كه شما قصد پست كردن داريد 10 دقيقه گذشته باشد تا بدين صورت تداخل ايجاد نشود و هم فرصتي براي يافتن كلمه مناسب باشد.
با تشكر فراوان

m4material

مدیر تالار
Nanotube
نانولوله هاي كربني كه از صفحات كربن به ضخامت يك اتم و به شكل استوانه اي توخالي ساخته شده است
در سال 1991 توسط ساميو ايجيما (از شركت NEC ژاپن ) كشف شد . خواص ويژه و منحصر به
فرد آن ازجمله مدول يانگ بالا و استحكام كششي خوب از يك طرف و طبيعت كر بني بودن نانولوله ها
(به خاطر اين كه كربن ماده اي است كم وزن، بسيار پايدار و ساده جهت انجام فرايندها كه نسبت به
فلزات براي توليد ارزان تر مي باشد) باعث شده كه در دهه گذشته شاهد تحقيقات مهمي در كارايي و
پرباري روش هاي رشد نانولوله ها باشيم .

reza_1364

مدیر بازنشسته
Nanotube
نانولوله هاي كربني كه از صفحات كربن به ضخامت يك اتم و به شكل استوانه اي توخالي ساخته شده است
در سال 1991 توسط ساميو ايجيما (از شركت NEC ژاپن ) كشف شد . خواص ويژه و منحصر به
فرد آن ازجمله مدول يانگ بالا و استحكام كششي خوب از يك طرف و طبيعت كر بني بودن نانولوله ها
(به خاطر اين كه كربن ماده اي است كم وزن، بسيار پايدار و ساده جهت انجام فرايندها كه نسبت به
فلزات براي توليد ارزان تر مي باشد) باعث شده كه در دهه گذشته شاهد تحقيقات مهمي در كارايي و
پرباري روش هاي رشد نانولوله ها باشيم .
elongation
اگه به زبون ساده بخوام بگم میشه گفت مقدار کششی که فولاد میتونه تحمل کنه.یا همون افزایش طول

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
necking: گلویی شدن

کاهش قطر یا سطح مقطع لوله، میله فلزی، یا نمونه آزمون کشش بر اثر کشیدگی

zfarzan

عضو جدید
gun metal مفرغ توپ، آلیاژ توپ
آلیاژهای پایه مس شامل 5 الی 10 درصد قلع و 2 الی 5 درصد روی هستند. این آلیاژها استحکام کششی و مقاومت به خوردگی خوبی دارند و در یاتاقان ها ، متعلقات لوله های بخار و قطعات ریختگی مورد نیاز در صنایع دریایی کاربرد دارند. عناصر دیگری مثل سرب و نیکل نیز می تواند در آنها موجود باشد.

یک نکته : اگه بشه برای توضیح فرایندهای متالورژیکی از مصدرهای به فرم ing استفاده نکنیم بهتره این طوری بعد از یه مدت دیگه لغت خوب و مفیدی که با حرف g شروع بشه پیدا نمی کنیم.

ghardashali

عضو جدید
deformation
تغییر شکل n بده
nepllometry
روشي براي مطالعه سوسپانسيون هاي كلوئيدي ( آخه با روش هاي معمولي كلوئيد ها رو نمي شه مطالعه كرد ابعاد ذراتشون در حدود 1nm تا 1 ميكرو متره و ميكروسكوپ هاي نوري حد شناساييشون در بهترين حالت به 0.2 ميكرون مي رسه)

توضیح::::شما باید با حرف آخر پست قبلی کلمه ی جدید بسازی نه با نقل قول از پستهای قدیمی.

2 پست دیگه هم به همین علت پاک شدن.
طبق روال نفر بعدی با حرف L شروع کنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
leaching یعنی انحلال و آبشویی یا کانی شویی
شستشو و جداکردن مواد محلول یک مخلوط را گویند. استخراج فلزات قابل حل از کانی آن، با حل کردن آن در یک حلال استکه بر روی گانگ اثر نداشته باشد. فلز بعداً از حلال رسوب داده می شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ghardashali

عضو جدید
leaching یعنی انحلال و آبشویی یا کانی شویی
شستشو و جداکردن مواد محلول یک مخلوط را گویند. استخراج فلزات قابل حل از کانی آن، با حل کردن آن در یک حلال استکه بر روی گانگ اثر نداشته باشد. فلز بعداً از حلال رسوب داده می شود.
gelation
فلو كو لاسيون يا كواگولاسيون حجمي است
به معناي ساده سفت شدن يك سوسپانسيون رو مي گن ( البته با تحريف 90% معنا)

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
galvanic corrosion: خوردگی گالوانیکی

خوردگی الکتروشیمیایی ناشی از جریان الکتریکی در پیل گالوانی که از وجود دو فلز ناهمجنس در الکترولیت ناشی می شود زیرا بین این دو فلز اختلاف پتانسیل پدید می آید.

masoud*65

عضو جدید
non-ferrous metals :
فلزات غیر آهنی
به طور کلی فلزات مهندسی به دو دسته عمده آهنی و غیر آهنی تقسیم می شوند.

s بده

m4material

مدیر تالار
تبصره

تبصره

سلام به همگي دوستان!
در بين قوانين اين تاپيك احساس ميكنم يه بند كمه:
تبصره1: اگر كلمه اي با عبارت ing دار تمام شود و يا داراي s جمع در آخر باشد كلمه بعدي با حرف يكي مانده به آخر تايپ شود.
منتظر نظر دوستان هستم.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
solder: لحیم کردن

کاربرد فلز مذاب برای چسبانیدن سطح یک فلز جامد با استفاده از پدیده نفوذ است که به کمک یک محلول شیمیایی عملی می‌شود و برای اتصال فلزها به‌کار می‌رود. لحیم‌کاری بر دو نوع نرم و سخت انجام می‌پذیرد که اختلاف ایندو در دمای انجام‌است.

r بده.

m4material

مدیر تالار
Rhombic (orthorhombic) system
سيستم رومبيك.
يكي از سيستم هاي مهم كريستالوگرافي. به تعداد 4تا شبكه در سيستم دارد و سه زاويه آلفا، بتا و گاما داراي زاويه 90 درجه ميباشند و محورهاي a و b با هم برابرند ولي محور c با آنها برابر نيست.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
magnetic particle test:زمون ذزه مغناطیسی
آزمون NDT برای تعیین وجود و دامنه نقایص ماکروسکوپی متنند ترک

reza_1364

مدیر بازنشسته
TWIP steel
فولادی با رنج 20 تا 40 درصد منگنز.و elongation 85%

عناصر آلیاژی si و al هرکدوم 3%.

در انتها فولادی خفن

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
lime: آهک
از گرما دادن سنگ آهک تا بالاتر از دمای 850 تولید میشود.

m4material

مدیر تالار
engobe
انگوب دوغابی است به منظور پوشاندن رنگ سطح بدنه در روی ان به کار میرود . این عمل هنگامی صورت میگیرد که بدنه تا حدودی اب خود را از دست داده باشد ولی هنوز به طور کامل خشک نگردیده است .

ghardashali

عضو جدید
nephlometry
روشي براي مطالعه كلوئيد ها است
زيرا قطر كلوئيد ها در حدود 1 نانو متر تا 1 ميكرو متر است كه با ميكروسكوپهاي معمولي كه حدو.د 0.2 ميكرومتر حد تشخيص دارن رو نمي شه استفاده كرد

اميدوارم كه ايندفه درست باشه آخه تو پستهاي قبلي تو اين بخش بسيار اشتبلاه داشتم!!!!!

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
young's modulus:مدول یانگ
نسبت تنش کششی ساده وارد بر ماده به کرنش حاصل به موازات کشش!

دیگه این. همو می دونن :دی

بالا