مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق شانکر با بلایت (سوختگی) چیه؟!

شانکر یا خوره Canker:
به ناحیه مرده (نکروتیک) فرو رفته با حاشیه مشخص در پوست ریشه، تنه یا شاخه گفته میشه!
و اما
بلایت یا بادزدگی Blight:
به مرگ سریع برگ ها، جوانه ها، شاخه ها و اندامهای گیاه اطلاق میشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شانکر یا خوره Canker:
به ناحیه مرده (نکروتیک) فرو رفته با حاشیه مشخص در پوست ریشه، تنه یا شاخه گفته میشه!
و اما
بلایت یا بادزدگی Blight:

چقدر سخته تفاوت بین این دو تا! :surprised:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه تفاوت دیگه هم اینه که
شانکر توسط باکتری ها بوجود میاد اما بلایت توسط قارچ ها!
خودم به این نتیجه رسیدم ... زیاد جدی نگیرید!
باید برم از استادمون بپرسم!

AMIR-ALI

عضو جدید
بالاخره من درست گفتم یا نه ؟

من هم فکر میکردم بلایت توسط باکتری هست الان رفتم یه نیگا کردم تو گوگل دیدم قارچ
کماکان بین علما اختلاف هست :ی

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینو بعید میدونم!

خب خبعید ندونید رضا جان...کاملا درست گفتن حمید جان...یکی از عوامل بیماری بلایت...قارچهای جنس فیتوفترا هست....مثل بلایت سیب زمینی که عاملش فیتوفرا اینفستنس هست...اما عوامل ایجاد شانکر باکتری ها میبشند مثل همین باگتری که حمید جان سوال تصویری مسابقه را ازش طرح کرده....

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
داداش محمدرضا ممنونم ازت ...
سمانه جان از شما هم ممنون.
سمانه خانم بالاخره طلسم رو شکست! کاملا درست بوده و هست!
سمانه جان خودت بلطف و سوال واژه بعدی رو بزار تا منم سوال تصویری بعدی رو بزارم ...

ممنون حمید جان :gol:
دوستان اگر اجازه بدن، از اونجایی که من نمیتونم خیلی بیام و ممکنه نظم مسابقه بهم بخوره، از محمدرضا جان که اشاره ای به جواب داشتن خواهش میکنم لطف کنن سوال بعدی رو بذارن
اینم گل برا محمدرضا :smile: :gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
گفتم که نتیجه خودم بود!
حالا نظر شما چیه داداشی؟

خب بعید ندونید رضا جان...کاملا درست گفتن حمید جان...یکی از عوامل بیماری بلایت...قارچهای جنس فیتوفترا هست....مثل بلایت سیب زمینی که عاملش فیتوفرا اینفستنس هست...اما عوامل ایجاد شانکر باکتری ها میبشند مثل همین باگتری که حمید جان سوال تصویری مسابقه را ازش طرح کرده....

من فکر کنم بلایت یه واژه عمومی تره که در مورد بسیاری از بیماریها بکار میره. بیشتر زمانی که نکروز سریع و وسیعی روی اندامهای هوایی ایجاد میشه حالا عاملش هرچی که باشه قارچ یا باکتری... اما شانکر اختصاصی تر بیان میکنه و توضیحش هم همونه که حمید گفت.
مثلا در مورد شانکر باکتریایی تو بعضی منابع blight canker گفته شده.

گلابتون

مدیر بازنشسته
مرسي حميد جان مرسي رضا جان مرسي امير مسعود جان مرسي اميرعلي جان...
دست همتون درد نكنه..
اينبار يه مطلب خيلي تازه ياد گرفتم ...عالي بود...

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب منم نظرمو بگم البته بعد تقریبا هشت سال از روزی که درس بیماریها رو پاس کردم یکم سخته که جوابم درست باشه

یادمه بلایت در اثر عامل قارچ بوجود میاد نوعی خشکیدگی در سرشاخه ها هست ولی شانکر همونطور که دوستان گفتن بر اثر فعالیت باکتری بوجود میاد ضمن اینکه در گیاه ایجاد زخم میکنه و خشکیدگی حاصل مرطوب هست و اینو هم یادمه استادمون میگفتن یه شاخه از همون گیاه بیمار بکنید و تو یه لیوان اب قرار بدید در صورت کدر شدن اب بیماری باکتریایی هست

در مورد سوال واژه از دوستانم خواهش میکنم بفرمایند و بگن واژه کنیدی یعنی چه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان بفرمایید این تصویر نمایانگر کدام بیماریزا در گیاهان است!؟

باید ساده و معروف هم باشه!

در یک گیاه نیست!

فرق شانکر با بلایت (سوختگی) چیه؟!

شانکر یا خوره Canker:
و اما
بلایت یا بادزدگی Blight:

یه تفاوت دیگه هم اینه که
شانکر توسط باکتری ها بوجود میاد اما بلایت توسط قارچ ها!
خودم به این نتیجه رسیدم ... زیاد جدی نگیرید!
باید برم از استادمون بپرسم!

خب خبعید ندونید رضا جان...کاملا درست گفتن حمید جان...یکی از عوامل بیماری بلایت...قارچهای جنس فیتوفترا هست....مثل بلایت سیب زمینی که عاملش فیتوفرا اینفستنس هست...اما عوامل ایجاد شانکر باکتری ها میبشند مثل همین باگتری که حمید جان سوال تصویری مسابقه را ازش طرح کرده....

من فکر کنم بلایت یه واژه عمومی تره که در مورد بسیاری از بیماریها بکار میره. بیشتر زمانی که نکروز سریع و وسیعی روی اندامهای هوایی ایجاد میشه حالا عاملش هرچی که باشه قارچ یا باکتری... اما شانکر اختصاصی تر بیان میکنه و توضیحش هم همونه که حمید گفت.
مثلا در مورد شانکر باکتریایی تو بعضی منابع blight canker گفته شده.

خوب منم نظرمو بگم البته بعد تقریبا هشت سال از روزی که درس بیماریها رو پاس کردم یکم سخته که جوابم درست باشه

یادمه بلایت در اثر عامل قارچ بوجود میاد نوعی خشکیدگی در سرشاخه ها هست ولی شانکر همونطور که دوستان گفتن بر اثر فعالیت باکتری بوجود میاد ضمن اینکه در گیاه ایجاد زخم میکنه و خشکیدگی حاصل مرطوب هست و اینو هم یادمه استادمون میگفتن یه شاخه از همون گیاه بیمار بکنید و تو یه لیوان اب قرار بدید در صورت کدر شدن اب بیماری باکتریایی هست

در مورد سوال واژه از دوستانم خواهش میکنم بفرمایند و بگن واژه کنیدی یعنی چه

واقعا عالیه ... واقعا عالیه
تبریک میگم اول به خودم بعدا به شما!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی من برنده مسابقه تصویری رو هم اعلام بکنم!:

کسی نیست جز

مامور مخصوص حاکم بزرگ

میتی امیرمسعود کمان!

احترام بزارید!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی رضا جان
کنیدی اونایی بودن که توی کنیدیوفور رشد میکردنا!
به ترتیب بگم:
اون پایه که تو عکستم هست کنیدی بر
اون کیسه ها کنیدیوفور
اون دونه های توی کنیدیوفور کنیدی هست!
اگه مرتکب اشتباه نشده باشم!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
واقعا؟ امان از پیری! مُخم پوک شده دیگه!
باید برم یه نگاه به کتابام بندازم، اگه موش نخورده باشدشون!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته نظر بنده به نظر آقای phyto نزدیک تر است...آحاد ملت باید از توصیف ایشان طبعیت کنند!!!
همینطور که در مورد بازیدیومیست ها بازیدیوسپور ها به واسطه استریگما ها به روی بازیدیوم ها قرار درند....در مورد ایجاد کنیدی ( conidia) که از دیگر روش های تولید مثل غیر جنسی هست...کنیدی ها بر روی پایه هایی به نام کنیدیوفور(کنیدی بر) تشکیل میشوند....این این اندام تولید مثلی میتواند بروی محفظه ای کیسه ای به نام پیکنیدیوم (pycnidium) تشکیل شود(بیماری لکه آجری) و یا بر روی اندامی به نام اسپورودوخیوم (Sporodochium)( قارچ فوزاریوم) تشکیل شود...البته اندام های دیگه ای هم بسته به نوع قارچ وجود داره که کنیدی ها و کنیدیوفور ها روی آن تشکیل میشوند....مثل کرمی ( coremium) .... در قارچ Rosellinia
همچنین کتیدی ها میتوانند به صورت آزاد بدون هیچ واسطه ای به روی کندیوفور ها قرار گیرند.

اینجا را هم کلیک کنید تا موضوع روشن بشه!
http://www.fungionline.org.uk/6a***ual/9conidioph.html

توضیح: برای باز کردن Page در لینک به جای 3 ستاره حروف s e x را قرار دهید!

آخرین توضیح این که این اندام تولید مثلی در قارچهای ناقص ( Imperfect fugni) تشکیل میشود...

امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه.....

آخرین ویرایش:

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا رضا تکلیفو مشخص کن...سوال واژه را من باید طرح کنم یا Phyto جان؟؟؟

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا نمیدونم چی بگم...
استقبال بچه ها از تالار های تخصصی خیلی کم رنگه...به زور تبلیغ و تشویق باید بکشونیشون اینور...اینم که....خدا میدونه با چه ذوق شوقی پاسخ سوال رضا در مورد کنیدی را دادم....لا اقل 30 دقیقه از وقتمو گرفت....به امیدی که بچه های گیاهپزشکی بخوننو استفاده کنند...اما وقتی میبینم پرنده هم اینورا پر نمیزنه....حتی دریغ از یه تشکر از مدیر تالار!!!
به هر حال به احترام حمید سوال مسابقه تصویری را میذارم....

اینم به خاطر گلاب خانم که یکم سوالا واسش سخته....

عامل بیماری زیر یه نوع قارچ هست.... هرچی در موردش میدونید بگید....

علائم روی میوه...

علائم روی برگ...

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی گلاب جون که لا اقل وقت گذاشتی واسه سوال...آفرین جواب خیلی خوبی بود....این بیماری مختص گیلاس نیست...ولی خب گیلاسم یه میوه هست....( راهنمایی توپی بود) درضمن دختر سر به هوا!!! تو سوال ذکر شده بیماری قارچی...میگی شانکر باکتریایی!!!؟؟؟ از دست تو....