مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوش تیپ!
مشهدی خودتی!
میدونم! باز نمیشه برام!

اگه گموزی که میگن باشه عاملش باید Phytophthora citrophthora و Phytophthora parasitica باشه!
که از قارچهای کاذب محسوب میشه! Oomycota .... فرم جنسی اونم Oospore تیپهای مختلفی هم داره! و ...

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوش تیپ!
مشهدی خودتی!
میدونم! باز نمیشه برام!

اگه گموزی که میگن باشه عاملش باید Phytophthora citrophthora و Phytophthora parasitica باشه!
که از قارچهای کاذب محسوب میشه! Oomycota .... فرم جنسی اونم Oospore تیپهای مختلفی هم داره! و ...
چی باز نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

گلابتون

مدیر بازنشسته
چرا باز نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یاالله زود باش بگو

مسعود جان يعني نميتونه عكس رو ببينه....گاهي اين مشكل پيش مياد..

حميد جان من برات عكس رو دوباره آپلود كردم ببين ميتوني ببينيش...
البته منم با گموز مركبات موافقم.

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسعود جان يعني نميتونه عكس رو ببينه....گاهي اين مشكل پيش مياد..

حميد جان من برات عكس رو دوباره آپلود كردم ببين ميتوني ببينيش...
البته منم با گموز مركبات موافقم.

می دونم شوخی کردم
حتما باinternet exploler نگاه کرده

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله!! طبق معمول من دیر رسیدم!!
کاملا درسته...پوسیدگی طوقه- انگومک و یا گموز مرکبات با عامل قارچی Phytophtora citrophthora
نام بیماری : Foot Rot or Gummosis of citrus

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مسعود جان ... فکر میکنم همه درست اشاره کرد باشن!
خودت برنده رو اعلام کن ... تا مسابقه ادامه پیدا کنه!

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یکی از دوستان اگه میشه زحمت واژه این سری رو بکشه

ممنون میشم:gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=34892&d=1288082695

سوال دیگه!؟؟؟

خب ایشون از علائم سپردار قهوه ای مرکبات هستن! (Chrysomphalus dictyospermi)
حشره ای یا شپشکی که به درختان همیشه سبز حمله میکنه!

میگن ایشونه اما من کمی شک دارم!

اطلاعات بیشتری ندارم اما

Phyto

مدیر تالار
خب ایشون از علائم سپردار قهوه ای مرکبات هستن! (Chrysomphalus dictyospermi)
حشره ای یا شپشکی که به درختان همیشه سبز حمله میکنه!

میگن ایشونه اما من کمی شک دارم!

این که عکس کفشدوزکه... کریپتولموس (شکارگر اون شپشکیه که گفتی)!

• Like
واکنش ها: fgni

Phyto

مدیر تالار
Chrysomphalus dictyospermi (سپردار قهوه ای مرکبات)

Chrysomphalus dictyospermi (سپردار قهوه ای مرکبات)

سپردار قهوه ای مرکبات
Chrysomphalus dictyospermi

این حشره از مهمترین آفات مرکبات در ایران است و علاوه بر انواع مرکبات به عده زیادی از گیاهان همیشه سبز از جمله چای ، شمشاد ، نخل ، برگ نو و حتی توت هم خسارت وارد می کنند.با توجه به سابقه درختان شمشاد در شمال ایران ، به نظر می رسد که این آفت از قرن ها پیش در ایران وجود داشته است. این آفت همراه با میوه و نهال های مرکبات به سایر نقاط کشور از جمله به تهران نیز راه یافته است . ولی فقط در گل خانه ها توانسته است مستقر گردد و در محیط آزاد ظاهراً به دلیل خشکی هوا و کمبود رطوبت نسبی نمی تواند بطور مدام فعال باشد.در سواحل دریای خزر این حشره در اکثر مناطق حتی گرگان دیده می شود.
مشخصات و بیولوژی :
سپر حشره ماده کامل ، بقطر 2 میلی متر ، مدور و در وسط کمی برجسته است ، رنگ سپر قهوه ای و در حاشیه خاکستری به نظر می رسد.
جلد لاروی مرکزی و به رنگ قهوه ای روشن است.سپر پوره ها تیره تیره به نظر می رسند.سپر حشرات کوچک ، بیضی شکل و جلد لاروی کناریست ، حشره ماده کامل زرد رنگ و گلابی شکل است . L1 و L2 کاملاً مشخص و در قسمت خارج دارای یک دندانه کوچک می باشند.بین L1 ها و نیز بین L2L1 دو شانه نسبتاً بلند و با دندانه های مشخص دیده می شود.پارافیز ها به تعداد پنج جفت کیتینی و کشیده می باشند.روی L2 و L4 زائده های برگی شکل و دندانه دار به تعداد دو جفت در هر طرف دیده می شود.غده شاخکی در انتها دارای یک فرورفتگی است و یک موی حسی نسبتاً بلند در کنار آن دیده می شود.
معمولاً این حشره از نظر مشابهت ممکن است با سپردار زرد یا قرمز اشتباه شود.ولی فرم گلابی شکل بدن حشره ماده در مقایسه با فرم قلوه ای شکل گونه های فوق الذکر تشخیص را آسان می سازد.سپردار قهوه ای مرکبات زمستان را به صورت پوره های سن 1 و 2 به سر میبرد.حشرات ماده در بهار به فعالیت خود ادامه داده و در اردیبهشت ماه شروع به تخم ریزی می کنند.گفته می شود این آفت هم به صورت پارتنوژنز و هم به صورت دو جنسی تولید مثل میکند.هر حشره ماده ممکن است تا 200 تخم بگذارد.تخم ها نارنجی رنگ ، کشیده و بطور مجتمع در زیر سپر حشره ماده دیده می شود.دوره انکوباسیون نسبتاً کوتاه و بندرت از یک یا دو روز تجاوز میکند.پوره ها زرد روشن ، پولک مانند و بیضی کشیده هستند که دارای شاخک وسه جفت پا می باشند.به علاوه سطح بدن آنها از موهای پراکنده پوشیده شده است.این حشرات پس از خروج از تخم در جستجوی محل مناسب برای تغذیه در سطح میوه و برگ حرکت میکنند و در اولین فرصت خرطوم خود را در نسج برگ فرو کرده و برای همیشه ثابت می مانند.پورها در این مرحله به سادگی به وسیله جریان هوا و یا به وسیله چسبیدن به بدن پرندگان و احیاناً حشرات گرده افشان بر روی درختان دیگر انتقال پیدا می کنند و گاهی به مسافت های خیلی دور برده می شوند.بدیهی است که میوه های آلوده ، پیوندک و نهال های پیوندی نیز در انتشار این آفت اثر قابل توجهی دارند.
سپردار قهوهای مرکبات بیشتر بر روی برگ و میوه تمرکز دارد ولی روی سرشاخه ها و تنه به ندرت دیده می شود.در شرایط شمال ایران دوره زندگی یک نسل از این آفت 65 تا 70 روز است و قادر است 3 تا 4 نسل ایجاد کند.عمده خسارت این آفت مربوط به نسل های دوم و سوم می باشد.سپردار قهوه ای مرکبات نسبت به کمبود رطوبت و سرما به شدت حساس است و به همین لحاظ به ندرت در خارج از مناطق نیمه گرمسیری مرطوب می تواند بطور طبیعی زندگی کند.

دشمنان طبیعی :
کفشدوزک نقاب دار دولکه ای Chilocorus bipustulatus از پرداتور های مفید و موثر در کاهش جمعیت این آفت می باشند.حشرات کامل این کفشدوزک به فراوانی از حالات مختلف سپردار قهوه ای و سایر سپردار ها تغذیه می کنند.
در بین حشرات انگل ، زنبور های خانواده Eulophidae از اهمیت قابل توجه ای برخوردارند.Aphythis chrysomphali ، به خصوص زیر گونه mazandranica در کنترل جمعیت این آفت بسیار موثراند.بغیر از گونه مذکور A.maculicornis ، Prospaltella ، Aspidiotiphagus citrina در تقلیل جمعیت این آفت دارای اهمیت قابل توجه ای می باشند.بعلاوه Fusuriume juruanum از میکروارگانیسم هایی است که این حشزه را پارازیته می کند.گونه دیگری که در غرب هندوستان و ایالات متحده آمریکا و بعضی دیگر از مناطق دنیا انتشار دارد Selenaspidus aticulatus می باشد که به سپردار قهوه ای بسیار شباهت دارد.در این گونه سر سینه از شکم به نحوه بارزی جداست.گفته می شود که منشاء آن از آفریقا بوده است .این گونه در ایران وجود ندارد.

کنترل شيميايي:
مبارزه شيميايي بايد زماني باشد که شپشک در مرحله Crawler باشد و 75% پوره‌هاي از زير سپر خارج شده باشند.
1) آزينفوس متيل(گوزاتيون) EC20% به نسبت 2 در هزار
2) اتيون EC47% به نسبت 1/5 درهزار
3) اتريمفوس(اکامت) EC50% به نسبت 1در هزار
4) کلرپيريفوس(دورسبان) EC40.8%به نسبت 1/5- 1 درهزار
5) روغن امولسيون شونده O 80% به نسبت 0.5 درصد

مبارزه زمستانه: اين مبارزه اغلب در مورد گونه‌هايي عمل مي‌شود که حشره به صورت پوره و يا حشره کامل مي‌باشد. اين روش در مورد شپشکهاي زير خانواده Lecaninae که داراي بدن بدون محافظ مي‌باشند خيلي مؤثر است (مانند شپشک سياه زيتون). سم‌پاشي زمستانه اواخر زمستان به صورت روغن‌پاشي سموم روغني (Volk) پس از سپري شدن اوج سرماي زمستان و قبل از بيداري درختان انجام مي‌شود (روغن‌هاي زمستانه داراي هيدروکربن اشباع کمتري هستند).

مبارزه شیمیایی با شپشک های مرکبات:
فرمول سم حاوی:
مالاتیون امولسیون 60% یا اتیون امولسیون 47% 200 سی سی
دیتان یا زینب 200 سی سی
تریون یا تترادیفون 200 سی سی
روغن ولک یا سیترول 1 لیتر
2 نوبت سمپاشی در طول سال :
1- اوایل تابستان ( بعد از گلدهی و شروع رشد میوه)
2- اواخر تابستان (اواخر شهریور ماه)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این که عکس کفشدوزکه... کریپتولموس (شکارگر اون شپشکیه که گفتی)!

جان خودم عجله داشتم!
نمیدونم بقیه پستم رو کی دزدیده!
آره ایشون شکارگره هستن ... حق باشماست اما نمیدونم چرا اینطوری شد!!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised: اینه...؟!!

ظاهرا باید نماتد باشه! اینجوری که از اسمش معلومه هم پاتوقش راست روده و اون طرفاس!!
حمید...! جان من سوال قحطه؟!!

آره خداییش ... من زیاد وقت نمیکنم بیام طرح سوال کنم ... دیگه هر چی به ذهنم برسه ...

فکر کنم لوله گوارش نماتد ها رو بش میگن intestino - rectal valve

در نماتد دریچه ای و لوله ای به روده و مقعد ختم میشود نام آن سیستم گوارش نماتد است

خوبه ... آفرین ... تو همین مایه هاست! اما دقیق اشاره نکردید ...

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بفرمایید که intestino - rectal valve یعنی چی؟ :surprised:

حمید جان حالا لازمه اینقدر تو سرمون بزنی که این ترم نماتد داری؟؟ اونم با دکتر صاحبانی!! باشه بابا الان غبطه خوردم بهت!! این چیه آخه؟ به گوشم آشناست....Intestin که یعنی روده.... rectal valve هم شاید لوله خروجی باشه....به قول خودت همون راست روده خودمون دیگه!!! نمیدونم....

Phyto

مدیر تالار
حمید جان حالا لازمه اینقدر تو سرمون بزنی که این ترم نماتد داری؟؟ اونم با دکتر صاحبانی!! ....

با صاحبانی کلاس داری؟! یادش به خیر... نمیدونید چه بساطی داشتیم ما با این آقای دکتر. البته اون موقع هنوز دکتراشو نگرفته بود! دانشجو بود... عاشق یکی از همکلاسیهای ما شده بود که از جهرم اومده بود (مهمان شده بود دانشگاه ما) بچه ها حرفایی میزدن پشت سر اینا!!! آخرشم همون ترم با همون دختره ازدواج کرد... یادش به خیر، جوونی کجایی؟!!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با صاحبانی کلاس داری؟! یادش به خیر... نمیدونید چه بساطی داشتیم ما با این آقای دکتر. البته اون موقع هنوز دکتراشو نگرفته بود! دانشجو بود... عاشق یکی از همکلاسیهای ما شده بود که از جهرم اومده بود (مهمان شده بود دانشگاه ما) بچه ها حرفایی میزدن پشت سر اینا!!! آخرشم همون ترم با همون دختره ازدواج کرد... یادش به خیر، جوونی کجایی؟!!

استاد شما هم بوده دکتر؟؟ کدوم دانشگاه؟؟؟ آخه...دیدیش چه رمانتیکه؟؟ الانم یه پسر مدرسه ای داره....دکتر صاحبانی واقعا گله....

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیر جان تو خودتم که نماتود داری دیگه! این حرفا چیه!
ولی حال کن قسمت بود من گیر بدم نماتود تا یه سری از اسرار دکی فاش بشه!
مرسی رضا جان!
فردا میریم پیش دکتر صاحبانی این شعر رو میخونیم:
دختر جهرمی تو چقد نازی
اهل جهرمی یا که اهوازی
عاشقت شده صاحبانی جون
نمره بده نیست صاحبانی جون
ایولا ایولا ایولا!

Phyto

مدیر تالار
استاد شما هم بوده دکتر؟؟ کدوم دانشگاه؟؟؟ آخه...دیدیش چه رمانتیکه؟؟ الانم یه پسر مدرسه ای داره....دکتر صاحبانی واقعا گله....

امیر جان تو خودتم که نماتود داری دیگه! این حرفا چیه!
ولی حال کن قسمت بود من گیر بدم نماتود تا یه سری از اسرار دکی فاش بشه!
مرسی رضا جان!
فردا میریم پیش دکتر صاحبانی این شعر رو میخونیم:
دختر جهرمی تو چقد نازی
اهل جهرمی یا که اهوازی
عاشقت شده صاحبانی جون
نمره بده نیست صاحبانی جون
ایولا ایولا ایولا!

كلا آدم خوبیه، جالبه! سبک حرف زدنش خاصّه...
نشستیم داریم غیبت میکنیم وسط تاپیک علمی! الان افسون میاد تاکسیدرمیمون میکنه! :surprised:
مسابقه چی شد بالاخره؟