مسابقه ••• تشخیص عکسهای میکروسکوپی!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اگر بررسی کردین ... احتمالا حرف شما درسته

اما من یه سری نکاتی رو بگم برای درس این جلسه مون برای اونایی که به علم حشره شناسی علاقه دارند:

این کلید کردن ها باید از رو منبع معتبر باشه ... اینکه 3 دندونه یا 5 دندونه داره باید بدونیم آیا این تفاوت در حد راسته است یا نه!؟
میخوام یه چیزی رو توضیح بدم میترسم بد توضیح بدم و متوجه منظورم نشید اما:

توی بحث کلید کردن و شناسایی حشرات چه در حد راسته! چه خانواده و چه جنس و گونه باید بدونیم (ثابت بشه) که مثلا صفت دندانه دار بودن آرواره و تعداد اونا آیا باعث تفرق راسته یا خانواده میشه یا نه!
مثلا اگه آرواره سوسکها 3 دندونه داره آیا این صفت توی 350000 گونه سوسک ثابته!؟ که ما این صفت رو اختصاص بدیم به سوسکها!؟
یا نه مثلا یک خانواده ای از سوسکها همگی 3 دندونه ای اند یه خانواده دیگه از همون راسته (سوسکها) 5 دندونه ای اند!
یا شاید توی یک خانواده مثلا سوسکهای بوپرستیده ممکنه یک جنسی باشه که آروارش 4 دندونه داشته باشه و یک جنسی باشه که آروارش 2 دندونه داشته باشه!

و تا اونجایی که من بی سواد متوجه شدم تعداد دندونه آرواره بالا باعث جدایی راسته ها از هم نمیشه! چرا؟ چون اگر میشد توی درس حشره شناسی تخصصی تون باید میخوندید که راسته سوسکها 3 دندانه دارند و راسته مثلا گوشخیزک ها 5 دندانه!
در حالی که صفاتی که این دو راسته رو از هم جدا میکنند خیلی ساده تر از این حرفاست (که اولین صفت نوع بال اوناست)

اگر نقدی یا نظری هست بفرمائید ...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
خب اگر بررسی کردین ... احتمالا حرف شما درسته

اما من یه سری نکاتی رو بگم برای درس این جلسه مون برای اونایی که به علم حشره شناسی علاقه دارند:

این کلید کردن ها باید از رو منبع معتبر باشه ... اینکه 3 دندونه یا 5 دندونه داره باید بدونیم آیا این تفاوت در حد راسته است یا نه!؟
میخوام یه چیزی رو توضیح بدم میترسم بد توضیح بدم و متوجه منظورم نشید اما:

توی بحث کلید کردن و شناسایی حشرات چه در حد راسته! چه خانواده و چه جنس و گونه باید بدونیم (ثابت بشه) که مثلا صفت دندانه دار بودن آرواره و تعداد اونا آیا باعث تفرق راسته یا خانواده میشه یا نه!
مثلا اگه آرواره سوسکها 3 دندونه داره آیا این صفت توی 350000 گونه سوسک ثابته!؟ که ما این صفت رو اختصاص بدیم به سوسکها!؟
یا نه مثلا یک خانواده ای از سوسکها همگی 3 دندونه ای اند یه خانواده دیگه از همون راسته (سوسکها) 5 دندونه ای اند!
یا شاید توی یک خانواده مثلا سوسکهای بوپرستیده ممکنه یک جنسی باشه که آروارش 4 دندونه داشته باشه و یک جنسی باشه که آروارش 2 دندونه داشته باشه!

و تا اونجایی که من بی سواد متوجه شدم تعداد دندونه آرواره بالا باعث جدایی راسته ها از هم نمیشه! چرا؟ چون اگر میشد توی درس حشره شناسی تخصصی تون باید میخوندید که راسته سوسکها 3 دندانه دارند و راسته مثلا گوشخیزک ها 5 دندانه!
در حالی که صفاتی که این دو راسته رو از هم جدا میکنند خیلی ساده تر از این حرفاست (که اولین صفت نوع بال اوناست)

اگر نقدی یا نظری هست بفرمائید ...

منظورتون منم دیگه !!! حالا چرا غیر مستقیم میگین !!!
منم با اطمینان صد درصد نگفتم !!
گفتم فک میکنم همین طوری باید باشه !!! از خودم گفتم این که مشخصه !!! هیچ جا بورر بر اساس دندندانه های ارواره حشره ها را جدا نکرده !!!

به نظرم این سوال لوووس شده دیگه !!! من با اقا رضا حرف زدم فعلا که وقت ندارن بیان !! میخواین سوال بعد شما ( داداش حمید ) دربیارین بعدا جواب مشخص میشه و دوباره روش بحث میکنیم !!! باشه ؟؟؟

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
حوصله ام سررفت
آي بگم رضا چي بشي اين بساط رو واسه ما درست كردي!!!!!!! آرواره زرافه گذاشته مارو انداخته به جون هم:biggrin:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورتون منم دیگه !!! حالا چرا غیر مستقیم میگین !!!
منم با اطمینان صد درصد نگفتم !!
گفتم فک میکنم همین طوری باید باشه !!! از خودم گفتم این که مشخصه !!! هیچ جا بورر بر اساس دندندانه های ارواره حشره ها را جدا نکرده !!!

به نظرم این سوال لوووس شده دیگه !!! من با اقا رضا حرف زدم فعلا که وقت ندارن بیان !! میخواین سوال بعد شما ( داداش حمید ) دربیارین بعدا جواب مشخص میشه و دوباره روش بحث میکنیم !!! باشه ؟؟؟

الهام این حرفا چیه منظور من تو نیستی که
حالا خوبه نوشتم:
اما من یه سری نکاتی رو بگم برای درس این جلسه مون برای اونایی که به علم حشره شناسی علاقه دارند

الهام خداییش استادتون این نکاتی رو که من گفتم بهتون گفته تا بحال!؟:D
(این نکات رو اگر خودتم روش فکر کنی به این نتیجه میرسیا ... منظورم این نیست که من بلدم)

لوس که چه عرض کنم ...
ولی دمت گرم خودت بزار ... من امروز سرم خیلی شلوغه! ...
دست گلت درد نکنه ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
شرمنده خیلی دیر شد، اما از این بحثا خوشم میاد!
نقداً جواب این سوال میشه این:

زنبور Dolichovespula saxonica

حالا یه کم دیگه هم روش بحث کنید تا من دوباره چند روز دیگه بیام از رو همین بحثا برنده رو اعلام کنم!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
بفرما ديديد نه سوسك بود و آبدزدك و گوشخيزك زنبور بود
همون زنبور خودمونا
اتفاقا من از اين بحثا اصلا خوشم نمياد چون هيچ فايده اي نداره اصلا كار ما بحث درباره فك و پوز حشره نيس

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا نمیدونم اصلا چرا زنبورا رو به حساب نیاوردم! :D

سهیلا جان درسته زیاد این مباحث کاربردی نیست ... فقط برای کلید کردن شاید بدرد بخوره!
و اگر توضیحات منو با دقت خونده باشی منم یه جورایی گفتم که فایده ای نداره اون تعداد دندونه چون نمیشه از روش چیزی فهمید!

رضا با اجازت یه نقدی بکنم از سوالت (میدونم ناراحت نمیشی)
ولی به هیچ وجه از رو اون تصویر نمیشد بگی زنبوره! یعنی یه چیز غیر ممکن میخواستی ... (باورت نمیشه میتونی از پدر علم حشره شناسی بپرسی)
این سوال نکته خیلی ریز و غیر ممکنی رو طلب میکرد!
اما اگر میخوایم سوالاتی با نکات ریز بپرسیم یا تصویر بزاریم
کلید کردن رگبال پروانه ها خیلی مهمه و کاربردی ... شاید سهیلا هم از این خوشش نیاد اما باز هم کاربرد داره!
اصلا میتونیم همین کلید کردن حشرات رو تو یه تاپیک جداگانه مطرح کنیم و بحث کنیم و دعوا کنیم تا بهتر و بیشتر یاد بگیریم!
اما تو سوال قبلی حق با سهیلاست ... هم غیر ممکن بود هم کاربردی (تا اونجایی که من میدونم) نداره!

چند روزیه افتاد رو دور توضیحات ... دوس دارم فقط توضیح بدم!!! ببخشیدا

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه اینا زنبور عسلی که ما میشناسیم نیستن (شباهت نسبی داره) اما بیولوژی فوق العاده زیبایی دارن مثل زنبورهای عسل ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
در هرحال من حمید رو برنده این سوال اعلام میکنم.
فعلا وقت ندارم زیاد توضیح بدم، بعد از عید میام بیشتر تو سرو کله هم بزنیم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در هرحال من حمید رو برنده این سوال اعلام میکنم.
فعلا وقت ندارم زیاد توضیح بدم، بعد از عید میام بیشتر تو سرو کله هم بزنیم!

رضا تو دیگه خیلی لطف داری یادم باشه جبران کنم :D
منم وقت ندارررررررررممممممم

حالا ببینیم چی میشه! :cool:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
كاربردي نبودنه اين بحثا كه يه امر آشكاره ولي بحث كليد كردن فرق داره وقتي ما بخواهيم يه حشره مادر مرده اي رو كليد كنيم بايد يه قسمت بهتر از بدنش رو داشته باشيم نه دندون حشره حالا اگه حشره ما يه دندونش شيري بوده افتاده باشه كي جوابگو كليد ماس؟:surprised:
طبق گفته حميد كليد كردن رگبال پروانه به نظر من بهتره و من پايه ام چرا منو دست كم گرفتي؟ من توي فاز آفت هستمااااااا ولي من از شركت در اين باره موضوعات كليدي معزورم يا معزوم يا ماذورم و ...( املاش سخته) چون كليد ندارم نميدونم جاكليديم رو كجا جا گذاشتم:biggrin:
به نظر من يه تاپيك جداگانه براي كليدا بزاريد اينجا همين كه بفهميم دندونه كافيه از سرمون هم زياده

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
بله!! ولی توش یه چیزایی هست که نباید باشه!:d

الان شکفتین :D !! خوب پس شما هم رفتین جزوه اون دسته ایی که بلدن اما نمیگن !! :cool:

همین فقط بگید چه چیزایی هست (یعنی چه چیزی هست) کافیه ... اسم قارچ رو نمیخوایم!

خوب مسیلیوم دیگه !!! بره تو سلول بهش میگن هوستریوم !!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این قارچه پلیستیگما ئه!
حالا اون چه اندامیه تو بافت برگه؟
برش عرضی خورده برگا!!! جون حمید بگین دیگه...

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
من كه قارچي نديدم ! مگه توش قارچه؟
فضاي دروني و بيروني شو اول بگيد كجاس!
توش كنيدي؟ كنيديوفور؟ كلاه؟
پ.ن.1) تاژك؟
ضايع گفتم نه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راست میگیا!
حاجی داره طواف میکنه ... (قبول باشه حاج آقا!)
پس خودت زحمتش رو بکش
ممنون.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه تلیوسپورش درست باشه و جنسش اشتباه باشه
پوکسینیا ... ترنسشلیا ... اورومایسز ... ژیمنوسپورانژیوم ... فراگمیدیوم ... ملامپسورا ... کدومشه اگه گفتی!؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شوخی میکنی! :D
یعنی اوستیلاگو ... اسفاسلوتکا ... اوروسیتیس هم نیست؟
پس چیه؟
تازه کشفیدی؟

حتما تلیوسپوره دیگه؟
یعنی یورودوسپور نیست احتمالا!
گیج شدم! :confused:

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
شوخی میکنی! :D
یعنی اوستیلاگو ... اسفاسلوتکا ... اوروسیتیس هم نیست؟
پس چیه؟
تازه کشفیدی؟

حتما تلیوسپوره دیگه؟
یعنی یورودوسپور نیست احتمالا!
گیج شدم! :confused:
از دکتری به با تجربگی شما بعیده!!!!من به شما کاملاْ امیدوارم:D
دکترجون قلق گیریت جواب داد!!!! تو یکی از همین سه تاست!!!!