مسابقه: کی این گیاه دارویی رو میشناسه ...؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
جواب زیبا جون : نه

جواب آقا دکتر : بازم نه!! نعنا قلقلی

جواب معصومه دوست خودم : درسته مال تیره نعنا هست ولی کوهی نه

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
واي از تيره نعنا هست و بسيار سخته تشخيصش براي منم خيلي اشناست... ولي من عكسي دارم كه ميگه نعنا كوهي اگه نباشه وحشيه.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فراسيون فراشيون فارسيون گياهي است از نوع نعنائيان0 فراسيون گندناي رومي 0 فراسيون ابيض حشيشه الكلب گندناي كوهي) Common White horehound واژه نامه گياهي) 0
فراسيون ، فارسيون ، گندناي رومي ، حشيشه الكلب - Horehound
گندنا كوهي
اسم علمي: MARRUBIUM VULGARE
اسم انگليسي:MARVELA
ديگه شك نكن جواب همينه.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقوي معده /اشتهاور/ضدعفوني كننده دستگاه گوارش كه به صورت خام يا دم كرده استفاده ميشه.
به نامهاي: سگ ميسه/افنان سر/خرقسته/انجيده سفيد/ كورار/فراسيون/علقما.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فراسيون فراشيون فارسيون گياهي است از نوع نعنائيان0 فراسيون گندناي رومي 0 فراسيون ابيض حشيشه الكلب گندناي كوهي) Common White horehoundواژه نامه گياهي) 0
فراسيون ، فارسيون ، گندناي رومي ، حشيشه الكلب - Horehound
گندنا كوهي
اسم علمي: MARRUBIUM VULGARE
اسم انگليسي:MARVELA
ديگه شك نكن جواب همينه.

اوهههه چه خبرته!!!

درسته معصومه خانوم آفرین!!!

الهام بیاد کلمو میکنه ...دو روزه ملت رو گذاشته سر کار نیم ساعت مسابقه رو گرفتم دستم با یه راهنمایی لو دادم رفت!:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

اوهههه چه خبرته!!!

درسته معصومه خانوم آفرین!!!

الهام بیاد کلمو میکنه ...دو روزه ملت رو گذاشته سر کار نیم ساعت مسابقه رو گرفتم دستم با یه راهنمایی لو دادم رفت!:D
با يه تلخه شد راهنمايي دست شما درد نكنه ها //يه مروري بر رشته من بندازيد//محاله گياهان دارويي از زير دستم فرار كنن// خسته نباشيد////

سایه سار

عضو جدید
Inula hookeri
بومی اروپا و مناطق گرم آسیایی و سرشار از اینولین ، استرول، پکتین و اسکالوئید و سرشار از روغن های فرار است.
در ایران آن را زنجبیل شامی می نامند و اعراب به آن "راسن" می گویند.
قسمت مورد استفاده آن ریشه است که همراه با یک ساقه زیرزمینی کوتاه و گوشتدار بوده و بوی آن شبیه بنفشه است واز این نظر شبیه ریشه زنبق است.
ریشه آن مقوی، ادرار آور، ضدمیکرب و ضد عفونی کننده قوی است و به همین جهت مسکن گلودرد، برونشیت، گریپ، سیاه سرفه و ناراحتی های ریوی است.این گیاه از رشد میکروب سل جلوگیری می کند و اشتهای بیماران مبتلا به سل را زیاد می نماید. مقوی معده، روده و کبد است و ریشه آن استفراغ را تسکین می دهد................

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
یا ریواس یا نوعی زرشک///
عکس اندازه مورچه هس//بزرگم نمیشه///
فیتو جانم نیس بزرگش کنه//

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=63536&d=1314666574

آره انگار ریواسه!

Rheum ribes از خانواده Polygonaceae
ميوه ها و بذرهاي ريواس بعنوان ملين قوي و ضد کرم در طب سنتي استفاده مي شده!

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
همه چیزش به ریواس میخوره//
اما گلهای ریواس مگه نباید سبز رنگ باشه؟
فیتو جان ازت ممنونم داداشم///زحمت کشیدی///

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
اعلام برنده

اعلام برنده

با تشکر از همه دوستانی که در مسابقه شرکت کردند. تقریبا همگی درست گفتید پاسخ صحیح ریواس بود گیاهی دارویی از خانواده علف هفت بند. البته سایه سار عزیز اولین نفری بود که به پاسخ صحیح اشاره کرد، هر چند با تردید گفت. اما بهتر بود که سایر خصوصیات گیاه از جمله نام علمی و خواص دارویی هم عنوان میشد. البته از آقا رضا، زهرا خانم و امیر مسعود هم تشکر می کنم. سایه سار عزیز ضمن تبریک به شما سوال بعدی با شما. بفرمائید.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از همه دوستانی که در مسابقه شرکت کردند. تقریبا همگی درست گفتید پاسخ صحیح ریواس بود گیاهی دارویی از خانواده علف هفت بند. البته سایه سار عزیز اولین نفری بود که به پاسخ صحیح اشاره کرد، هر چند با تردید گفت. اما بهتر بود که سایر خصوصیات گیاه از جمله نام علمی و خواص دارویی هم عنوان میشد. البته از آقا رضا، زهرا خانم و امیر مسعود هم تشکر می کنم. سایه سار عزیز ضمن تبریک به شما سوال بعدی با شما. بفرمائید.
[h=1]خواص گياه ريواس[/h]ریواس یا ریباس یا ریواج یک گیاه علفی است که در فصل بهارو اوایل تابستان میروید .به ساقه زیر زمینی این گیاه راوند میگویند.

بهترین نوع ریواس آن است که از کشور چین می آورند و رنگ آن قرمز است و میانه آن زرد رنگ است و به آن ریوند چینی میگویند.

ترکیبات غذایی:

ریواس غنی از فیبر و ویتامین c بوده در آن آب-پروتئین-قند-کربو هیدرات-کلسیم-ویتامین های A و B سدیم و پتاسیم وجود دارد.

خواص دارویی:

طبیعت آن سرد است.

مقوی ملین و کرم کش است.

لوز المعده را وادار به ترشح انسولین کرده و قند خون را کم میکند.

برای رفع جوش بدن مفید است.

برای بی اشتهایی-درد معده و بیماری های کبدی نافع است.

باعث تقویت معده و روده شده و تنظیم کننده ترشحات و حرکات معده است.

سستی و خماری را بر طرف میکند و مسرت بخش است.

برای امراض وبایی و اسهال مفید است.

خون را تصفیه میکند.

چکاندن آب تازه ریواس در چشم سبب تقویت بینایی واز بین رفتن لکه های سفید چشم میگردد.

ترکیب ریواس با آبلیمو و مالیدن آن به صورت باعث از بین رفتن جوش و لک میشود.

برای تقویت موی سر نافع است.

اگر با حنا مخلوط شود رنگ مو را شرابی میکند

جوشانده برگ های ریواس باعث تمییزی ظروف آلومینیومی میشود.

سایه سار

عضو جدید
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]سلام به همگی
این چه گیاهیه؟؟؟؟؟؟
آسونه ها
[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]

سایه سار

عضو جدید
بله اشتباه شده منظورم عکس بالایی هست
اون موقع فکر کردم گلشه ولی درسته اشتباه بود

وضعیت