مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
بفرماييد اين چه گياهيه؟ فكرميكنم خيلي آسون باشه و همه تون تا الان چندين و چندبار در معابر ديده باشيد..

حمید 88

کاربر ممتاز
سلام چقدر رنگ گلهاش قشنگه نه قرمزه نه صورتی نه ابی نه سبز نه ...

ثریا قدوسی

عضو جدید
بفرماييد اين چه گياهيه؟ فكرميكنم خيلي آسون باشه و همه تون تا الان چندين و چندبار در معابر ديده باشيد..

Cercis siliquastrum
ارغوان معمولی
ارجوان العرب،ارجوان ، اکوان، درخت ارغوان ، زمزریق، زعید زید، ایلک
با نام های عامیانه انگلیسی
Judas tree, Redbud,Love tree, European judas tree

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر ممتاز

Cercis siliquasum
ارغوان معمولی
ارجوان العرب،ارجوان ، اکوان، درخت ارغوان ، زمزریق، زعید زیدريا، ایلک
Judas tree, Redbud,Love tree, European jdas tree
آفرين برشما...كاملا درسته....

با توضيحات در خصوص ارغوان ...بفرماييد سوال بعد رو در خدمت باشيم

ثریا قدوسی

عضو جدید
اجازه ما هم دست شماس خانوم جان...اختيار داريد...ممنونم از زحمتتون...
خانم قدوسي ميشه يه نگاهي به صفحه شخصيتون بفرماييد...مدتيه منتظرم..
سلام
خواهش دارم
جدا ازتون پوزش می خوام که متوجه پیا م ها تون نشدم اگه اجازه بدید هم درباره پرسش تون درباره فیزیولوزی و هم درباره گیاه جدید و احتمالا توضیحات دیگه ای راحع به ارغوان رو و یه لینک دیگه که هنوز نگاش نکردم با دقت و در اسرع وقت ارسال می کنم .
امیدوارم موفق باشید

مارجين

کاربر ممتاز
سلام
خواهش دارم
جدا ازتون پوزش می خوام که متوجه پیا م ها تون نشدم اگه اجازه بدید هم درباره پرسش تون درباره فیزیولوزی و هم درباره گیاه جدید و احتمالا توضیحات دیگه ای راحع به ارغوان رو و یه لینک دیگه که هنوز نگاش نکردم با دقت و در اسرع وقت ارسال می کنم .
امیدوارم موفق باشید

خواهش ميكنم خانوم...اختيار داريد....بفرماييد راحت باشيد...

ثریا قدوسی

عضو جدید
بفرماييد اين چه گياهيه؟ فكرميكنم خيلي آسون باشه و همه تون تا الان چندين و چندبار در معابر ديده باشيد
..

Cercis siliquastrum
ارغوان معمولی
ارجوان العرب،ارجوان ، اکوان، درخت ارغوان ، زمزریق، زعید زید، ایلک
Judas tree, Redbud,Love tree, European judas tree
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو:
گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده):
دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده):
گیاهان گلدار
راسته:
باقلاسانان
سرده:
Cercis
جنس ارغوان : Cercis
نام فارسی درختی است که در انگلیسی با نام Judas Tree آنرا می‌شناسند. ارغوان درختی است که جبرائیل در هیبت آن بر موسی نازل گردید.
نام علمی این گیاه cercis siliquastrum است و به یونانی به آن sixia می‌گویند. ریشهٔ واژهٔ فارسی ارغوان که هم‌ریشه‌هایش در بسیاری از زبان‌های دیگر از جمله آرامی، عربی، عبری، و اوگاریتی هم وجود دارد، نهایتاً به واژهٔ باستانی اکدی argamannu می‌رسد (که از طریق اکدی گونهٔ آشوری جدید وارد این زبان‌ها شده است، که در آن /m/ میان دو مصوت به /w/ تحول می‌یافته است: argawannu). که به معنی رنگ بنفش مایل به قرمز است. ارغوان درختی است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات بارز آن این است که این درخت در اول بهار میروید و دارای گل‌های نیام که از مشخصه این تیره‌است می‌باشد و گل‌های آن زودتر از برگهای آن در میاید و دارای شاخه‌های متقابل می‌باشد. این نام در ایران به عنوان نام دختر نیز استفاده میشود. بلندی آن گاهی به ۱۲ متر هم می‌رسد، اما بیشتر به صورت درختچه‌است. ارغوان گیاه بومی سرزمین‌های جنوبی اروپا و جنوب غربی آسیاست و در ایران در ایلام، شاهرود، کرمان، مازندران، گیلان، همدان، لرستان و فارس به صورت خودرو می‌روید. این درخت را به عنوان گیاه زینتی می‌کارند. در شهرهای شمالی استان خوزستان مانند دزفول، شوشتر، مسجدسلیمان و هفت تپه نیز این گیاه به وفور یافت می‌شود اما زمان گلدهی آن اواسط زمستان است.
برگهای ارغوان به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره‌های صاف است. گلهای این درخت در اوایل بهار، در گروه های۳ تا۶ تایی، روی شاخه‌ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ‌ها پدید می‌آیند و چون عده آنها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می‌دهد. مزه گل ارغوان ترش و نسبتاً مطبوع است. از این رو در بعضی از کشورها گل ارغوان را همراه سالاد می‌خورند یا در بعضی از غذاها می‌ریزند.
ارغوان در خاکهای آهکی پرقوت بهتررشد می‌کند و در برابر خشکی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد. برای زیاد کردن این درخت، بذر آن را فروردین در هوای آزاد می‌کارند. این درخت را از راه پیوند و قلمه زدن نیز زیاد می‌کنند.ارغوان، درختی آشنا که مقاومتی بی‌نظیر دارد. این درخت هر جا که آب کم و خاک نامطلوب است سبز شده و محیط زیست ما راحیات بخشیده‌است.
امروزه مراکز حفاظت از منابع طبیعی آن را برای حاشیه شهرها و روستاها توصیه نموده و حتی بعضی از مراکز دولتی نهال ارغوان را تولید و به طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند.
این درخت در خاک‌های گچی و آهکی راحت رشد می‌کند و گرمای تند آفتاب و خشکی خاک را به آسانی تحمل می‌نماید. سرزمین مادری‌اش مناطق شرق مدیترانه‌است و در کشور ما گسترش زیادی دارد.
اوایل «اردیبهشت»، ارغوان تماشایی‌ترین زمان خود را می‌گذراند. در این هنگام در حالی که شاخه‌ها هنوز بدون برگ هستند، گل‌های خوشه‌ای و صورتی‌رنگش به حالت آویخته ظاهر می‌شوند و سپس برگ‌های سبز و قلبی‌شکل، آن شاخه‌ها را زینت می‌بخشد.
وقتی عمر گل‌ها به پایان رسید، بذرها در داخل محفظه‌هایی به نام نیام قرار گرفته و تمام طول سال روی شاخه‌ها باقی می‌مانند.
شرایط مناسب برای کاشت ارغوان
ارغوان، مناسبِ باغچه‌های بزرگ یا حاشیه کنار پیاده‌روهاست. این درخت به نورِ فروانِ آفتاب احتیاج دارد. از کاشت آن در محل‌های کم‌نور خودداری کنید. از سویی دیگر به سرما حساس است و مناسب مناطق سردسیر نیست. در عوض در مناطق مرکزی کشور و در حاشیه کویر به آسانی می‌روید. راز سلامتی این گیاه در قابل نفوذبودنِ خاک است، هر قدر خاک زهکش بهتری داشته باشد ارغوان سالم‌تر می‌ماند.
این نکته نیز قابل یادآوری است که اگر در کنار دیوار غرس شود ممکن است ریشه‌های عمیقش به استحکام دیوارها آسیب برساند.
کاشت نهال
موقعی که درخت هنوز بدون گل و برگ و یا به اصطلاح در خواب زمستانه به سر می‌برد زمان مناسبی است که آن را به باغچه منتقل کنیم. حجم گودال باید مناسب با حجم ریشه باشد. قبل از انتقال نهال، ریشه‌های پوسیده آن را هرس کنید"1"
پی نوشت ها :

ماخذ :1-ویکی پدیا
دو منبع انگلیسی برای مطالعات بیشتر راجع به گونه Cercis siliquastrum
http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=373
http://en.wikipedia.org/wiki/Cercis_siliquastrum

مارجين

کاربر ممتاز
من ميشناسمش اما صبرميكنم دوستان هم تلاش كنن تا به جواب برسن....ممنونم خانوم قدوسي...ياد خاطرات بزرگترام افتادم....

ثریا قدوسی

عضو جدید
من ميشناسمش اما صبرميكنم دوستان هم تلاش كنن تا به جواب برسن....ممنونم خانوم قدوسي...ياد خاطرات بزرگترام افتادم....

سلام
همینطوره من هم همیشه یاد قدیما می افتم . البته یه عکس دیگه از گل های گیاه بود که تشخیصش نسبتا سخت تر بود البته نه برای شما که استادید . منتها چون عکس میوه و گل متعلق به گونه های متفاوتی بودند نگذاشتم اش.
از دقتتون سپاسگزارم

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه جواب بدم بیست سوالی نمیشه؟ پیشکسوت ها تصمیم بگیرن که من پاسخ زیبا خانم رو بدم یا نه
سپاسگزارم

سلام مرسی از شرکت در مسابقه و فعالیت مفیدتون

من پیشکسوت نیستم فقط چون روند مسابقه رو میدونم میخواستم بگم که شما میتونی جوابش رو بدید!

کاربران میتونن نام چند تا گیاه و یا خانواده اش رو نام ببرن تا به جواب برسیم!

باز هم ممنون

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام

به نظرم کمی به زنبق رشتی شباهت داره :smile:

سلام دوستان کلید شناسایی رو دوستمون خانم زیبا در اختیارمون گذاشتن یعنی خانواده Liliaceae
زنبق از خانواده Iridaceae هست نه Liliaceae و همینطور خیار که از خانواده Cucurbitaceae هست .
حالا بفرمایید

آخرین ویرایش:

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام
Eremurus spectabilis
سریش ؟

سلام من هم با سریش موافقم-آفرین
سلام دوستان گرامی
پاسخ این دوستان درسته و من از خانم جعفری زاده و مهندس فردا تقاضا می کنم یکی شون پرسش بعد رو طرح کنن البته فکر می کنم باید توضیحاتی هم درصورت امکان درباره سریش Eremorus spectabilis ارائه بشه
در پایان لازمه بگم دوستان توجه داشته باشند Lilium bulbiferum که دوستمون زحمت کشیدن عکسش رو گذاشتن از خانواده سوسنیان یا لاله یا Liliaceae هست ولی زنبق از خانواده Iridaceae یا زنبقی ها هست به کار گیری نام زنبق خصوصا به تنهایی برای گیاه Lilium bulbiferum و چه برای گیاه مورد پرسش اساسا اشتباهه. (گرچه زنبق رشتی به عنوان یه نام عامیانه Lilium bulbiferum به طرح می شه)
یه توضیح دیگه هم لازمه بدم و اون اینه که قطر ساقه کاملا در عکس مشخصه که دوستان بهش کمتر توجه کرده بودن تا اینکه دوست عزیزمون اعلام کردن قصدم از گذاشتن تصویر با بزرگنمایی بالا به اشتباه انداختن دوستان نبود توجه بیشتر به قسمت های این گیاه بسیار زیبا بود وگرنه همه دوستان یقینا گیاه رو می شناسن
با سپاس و احترام:gol:

آخرین ویرایش:

ثریا قدوسی

عضو جدید
عرض پوزش و اعلام منابع تصاویر

عرض پوزش و اعلام منابع تصاویر

سلام دوستان گرامی
پاسخ این دوستان درسته و من از خانم جعفری زاده و مهندس فردا تقاضا می کنم یکی شون پرسش بعد رو طرح کنن البته فکر می کنم باید توضیحاتی هم درصورت امکان درباره سریش Eremorus spectabilis ارائه بشه
در پایان لازمه بگم دوستان توجه داشته باشند Lilium bulbiferum که دوستمون زحمت کشیدن عکسش رو گذاشتن از خانواده سوسنیان یا لاله یا Liliaceae هست ولی زنبق از خانواده Iridaceae یا زنبقی ها هست به کار گیری نام زنبق خصوصا به تنهایی برای گیاه Lilium bulbiferum و چه برای گیاه مورد پرسش اساسا اشتباهه. (گرچه زنبق رشتی به عنوان یه نام عامیانه Lilium bulbiferum به طرح می شه)
یه توضیح دیگه هم لازمه بدم و اون اینه که قطر ساقه کاملا در عکس مشخصه که دوستان بهش کمتر توجه کرده بودن تا اینکه دوست عزیزمون اعلام کردن قصدم از گذاشتن تصویر با بزرگنمایی بالا به اشتباه انداختن دوستان نبود توجه بیشتر به قسمت های این گیاه بسیار زیبا بود وگرنه همه دوستان یقینا گیاه رو می شناسن
با سپاس و احترام:gol:
با سلام و عرض پوزش از اینکه مهلت ویرایش پست مربوط به اعلام برنده مسابقه تموم شده بود و مجبور شدم برای اینکه منابع تطاویر رو اعلام کنم پست جدیدی رو ایجاد کنم
منابع هر دو تصویر عبارتند از :
www.treknature.com

مارجين

کاربر ممتاز
مو ميشناسومش...مخصوص جنوبه...

تاحالا نخوردمش اما ميگن خيلي خوشمزه س....زينب جون شما حتما از اين ميوه خوردي...خوشمزه س؟ غيراز ميوه خام چه مصرفي داره؟