مسابقات معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنجره های بسته ولی پر خاطره!

پنجره های بسته ولی پر خاطره!

سلام دوستان گلم.
نوع دوربین:canon sx210 is
تاریخ:1390پاییز
مکان:روستایی در گیلان
IMG_1.jpg
ایده عکس:
به قول یکی از استادای گرامی هر جا میرید دوربین رو همراه خودتون ببرید چون همه لحظه های زندگی ثبت شدنین!(الان البته موبایل هست)!

اما ایده :این پنجره یه خونه قدیمی و روستایی هست که الان دیگه فکر نکنم اثری ازش باشه یه روز که واسه بررسی تعدادی خونه روستایی رفته بودم دیدم کنار این پنجره یه پیرزن نشسته بود و با تمام وجودش به این پنجره نگاه میکرد!
مزاحمش نشدم رفتم و بعد از 2ساعت برگشتن همونجور تو همون حالت اون پیرزن و دیدم!دلیل این نگاه عمیق رو ازش پرسیدم.
گفت:اگه واست بخوام بگم قد عمرم طول میکشه خلاصه کرد و گفت(خاطره)عمرو پشت این پنجره میبینم!

این شد که منم به یاد اون عکس گرفتم و قابش کردم همیشه نباید پنجرهای رنگی رو دید همه این پنجرها رو به دنیایی از معنی باز میشن...

این عکس شاید بی روح و خاموش باشه و واسه خیلی ها جالب نباشه ولی با اون حالتی که اون پیرزن تعریف میکرد واسه من خیلی ارزش پیدا کرد
.

آخرین ویرایش:

RZGH

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمالا86!!
ماسوله اقا یا خانم محترمی که که چند روزی است گلدان محترمشمعدانی‌هایتان را از کنار پنجره‌ی شمالی خانه‌تان -که هنوز برایم دوست‌داشتنی است-برداشته اید! شاید ندانید، اما قاب زیبایی از زندگی یک غریبه را خالی گذاشته‌اید... این روزها، تنها، قاب خالی یک پنجره ی نیمه باز را می بینم...این، اتفاق بزرگی است!...لطفاً شمعدانی‌هایم را برگردانید!
پ ن:متاسفانه نمی دونم متن برای کیه!!

RZ40.jpg

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوربین:canon sx 120
تاریخ:90
مکان:اصفهان مسجد امام
ایده:نوری است که از ان نور به ان نور توان دید
هرکس که چنین دید یقین دان که چنان دید
پ ن:این عکس رو قبلا گذاشته بودم ولی از انجایی که با موضوع مرتبط بود دوباره گذاشتم
:gol:

پیوست ها

• IMG_30120.jpg
    IMG_30120.jpg
    16.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_2164.jpg
    IMG_2164.jpg
    39.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

baran270

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهار 91
با موبایل
آسیابهای دزفول

ایده عکس: ...فعلا یادم نیست..برای درس عکاسیمون بود رفتم عکس بگیرم البته با این زاویه نمیخواستم عکسم نمایان پیدا کنه

پیوست ها

• DSC00024.jpg
    DSC00024.jpg
    26.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوب و همراه تاپیک عکاسی معماری
ز ابتدای پایه گذاری این سلسله تاپیک ها تصمیم بر این بود و هست که با نقد صحیح و بجا بتونیم به همدیگه کمک کنیم تا با دوربین هامون از زاویه بهتری به سوژه ها نگاه کنیم
مسلما نقد تک تک کارها وقت و توان زیادی میطلبه اما چندین نکته وجود داره که در کار بسیاری از عزیزان دیده میشه و اون عکس هایی هست که بدون هدف گرفته شدند!فرض کنید دارید برای درس مرمت از یه بنای تاریخی عکس میگیرید اتفاقا برای آسیب نگاری دارید از پنجره عکس میگیرید این عکس بسیــــــــار تفاوت داره با عکسی که واقعا میخواین از یه پنجره بگیرید!
وقتی شما دارید هدفمند عکس میگیرید میشه این:

و بر عکس برخی دیگه از عکسا باز هم اگرچه صرفا به خاطر پنجره عکاسی نشدند اما حالا تعمدا یا سهوا بسیار زیبا هستند چه از نظر نور چه از لحاظ ترکیب بندی و... مثل عکس پست #31 که بی اغراق میشه گفت از زیباترین عکسهای مرتبط با موضوع تاپیک هست
عکس پست#4 رو قبلا در جزوه یکی از اساتید دیده بودم و واقعا شیفته نور فوق العاده و ترکیب بندی منحصر به فردش شده بودم... گذر تاریخ در قاب یه طاق!!
عکسهای ماسوله هم اگه کمی به کادربندیشون توجه میشد جزو زیباترین ها میشدند
یا پست شماره 8 و 39 که میتونه با کمی اصلاح حتی یک عکس تبلیغاتی هم بشه!!جدا کادر بندی مناسبی داره و عکی خیلی خوب گرفته شده یه عکس اتفاقی و همینطوری نیست
نقد تک تک کارها از منی که خودم آماتور هستم و چیز زیادی از عکاسی نمیدونم کار درستی نیست
اما میخوام چند نمونه کار براتون قرار بدم که بتونیم عکسهای موضوعی بهتری بگیریم

و یا این عکس که رتبه 1 یا 2 دومین دوره جشنواره عکس ایران شناسی شد امسال

و یا این عکس که از قشنگترین عکسهاییه که با خلاقیت و کادربندی مناسب گرفته شده

تو جه داشته باشیم که عکس ها با کمی اصلاح در نرو افزارهای گرافیکی بهتر خودشون رو نشون میدن
منتظر همکاری شما هستیم:gol:

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز

میشه بگید این تصویر مال کجاست؟

مسجد شیخ لطف الله ....عصر صفوی.....میدان نقش جهان اصفهان
1386
canon S3is
ورود نور....عبور از تاریکی

sheikh lotfolah.jpg

مسجد جامع اصفهان....میدان عتیق اصفهان
1386
گنبد خانه و روزن....

canon S3is

masjed jame.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
آمــــــوزش ِ عکاســـــــی ِ معمـــــــاری

آمــــــوزش ِ عکاســـــــی ِ معمـــــــاری

درودی دیگــــــــــــر . . .:gol:

خواستم به دوستان ِ خوبم اطلاع بدم که چند تا پست و تاپیک ِ آموزشی ، در رابطه با "آموزش عکاسی ِ معماری " در تالار داشتیم ، که توی این مدت ، اونارو دسته بندی، ترکیب ، ویرایش و آپدیت کردم ، و آماده هست که از نکات ِ ارزنده و آموزش هاش استفاده کنیم . و از این به بعد اگر مطلب ِ جدیدی در مورد ِ اصول ِ عکاسی معماری هست ، در اونجا قرار داده بشه .

ضمناً به نظر ِ من ، علاوه بر نکات و اصول ِ عکاسی از عناصر معماری و . . . ، ما باید ریشه ای تر به سراغ ِ این موضوع بریم ، و نکات ِ عمومی عکاسی رو هم فرا بگیریم . برای تحقق ِ این مهم ، لینک ِ زیر تالار ِ آموزشی ِ عکاسی در تالار ِ عکس رو در اینجا قرار میدم .

زیر تالار آموزش ِ عکاسی در تالار عکس :

امیدوارم این حرکت ، گام ِ مفیدی در جهت ِ ارتقای دانش ِ عکاسی مون باشه .

موفق باشید . . .:gol:

glosi

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میشه بگید این تصویر مال کجاست؟

سلام دوستم . این عکس از ی سایت خارجی بود ک منبع دقیقی نداشت اما نوشته بود ساختمانی قدیمی در فرانسه . نمیدونم چقدر حقیقته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Miss Independent

عضو جدید
به نظر من اینجا باید تنها عکس هایی گذاشته شن که خودمون انداختیم، نه عکسایی که از اینترنت پیدا میکنیم :|

دوربین:
Canon PowerShot SX210 IS
تاریخ: 2 آذر 91
مکان: روستای سنگان تهران

"بافت قدیمی محله پایین"
برای پروژه درس روستا

دوربین: Canon PowerShot A520
تاریخ: 15 فرودین 91
مکان: عمارت مسعودیه

"ارسی در ارسی"
برای پروژه درس بیان

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
نقـــــــــــــــــد 01 - عکس های تاریخــــــــــی و سنتــــــــــی

نقـــــــــــــــــد 01 - عکس های تاریخــــــــــی و سنتــــــــــی

حق را از اهل ِ باطل فرا بگيريد و باطل را از اهل ِ حق فرا مگيريد . ناقدان ِ سخن باشيد !:gol:

چند مدت بود که دنبال یک چارچوب و شیوه ی مناسب، برای تفکیک و دسته بندی عکس های تاپیک بودم ؛ این تفکیک ، به ما این امکان رو میده که هم با انواع ِ متفاوت ِ عکس های معماری آشنا بشیم ، و هم در هنگام نقد و بررسی عکس ها ، نقاط قوت و ضعف هر دسته را دقیق تر بررسی کنیم ، و از گسیختگی و پراکندگی نوشته ها و عکس ها جلوگیری کنیم . به نظر میرسه که این روش ، میتونه شیوه ی مفید و مثمرثمری باشه ؛
فقط توضیحی رو که باید اضافه کنم ، اینه که ممکن هست برخی از این دسته بندی ها ، ابداعی باشه ؛ پس اگر پیشنهاد یا انتقادی در این موارد داشتید ، حتما اون رو مطرح کنید .
با توجه به ضیق وقت ،و ظرفیت کم ِ هر پست ( فقط تا بیست تصویر ) هر دسته رو جدا بررسی می کنم ؛

گروه بندی اول : عکس های معماری سنتی

مقدمه :
معماری و معمار ، بدون ِ داشتن ِ یک مبانی نظری ِ قوی و ریشه دار ، چندان اصالتی نداره ؛ پس همیشه یک اثر ، زمانی موفق هست ، که از چشمه های جوشان ِ ایده ها و مبانی ِ فلسفی و تئوری ِ خوب و مرتبطی سرچشمه بگیره ؛ به بیانی واضح تر ، پشت ِ هر حرکتی که در معماری انجام میدیم ، باید فکر باشه . و نه هر فکری !!
عکاسی ِ معماری هم ، از این قاعده مستثنا نیست ؛ باید بدونیم که از چه موضوعی میخوایم عکس بگیریم ؟ چرا عکس می گیریم ؟ میخوایم چه چیزی رو به دیگران انتقال بدیم ؟ چه فکر ها و ایده هایی برای گرفتن عکس داریم ؟ چه لحظه ای رو میخوایم ثبت کنیم ؟ موضوع ، متعلق به چه عملکردی هست ؟ و ده ها سوال ِ دیگه .
به علت ِ وسیع و عمیق بودن ِ این مطلب ، ترجیح میدم ادامخ ندم ، و به اصل موضوع بپردازم :
.
.
.
یکی از دسته بندی هایی که تصاویر زیادی هم در تاپیک داره ، دسته بندی ِ عکس هایی با موضوعیت بناهای تاریخی و سنتی هست .باید دید که که مبانی ِ معماری سنتی ِ ما چیه و بعد در اون راستا به عکسبرداری بپردازیم .

• یکی از مهمترین نکات ، بحث تقارن و تناسبات هست ؛ وقتی که میخوایم یک کادر رو برای یه عکس با موضوعویت تاریخی و سنتی ببندیم ، باید به این مورد توجه ِ ویژه ای داشته باشیم . البته همینجا عرض می کنم که ممکنه این مورد ، همیشه مصداق نداشته باشه و گاهی نقض بشه ؛ منظور ِ اصلی ، اکثر مواقع هست ؛ و حکم بر نادر نیست !

تصویر :
نور رنگ تناسبات

مکان :ارگ کریمخان شیراز
خرداد 89
http://upload.tehran98.com/images/fvyq8i621jrbzk18ml.jpg
مشاهده پیوست 126231
نوع دوربین: canon مدلشو نمیدونم
تاریخ: تابستان 90
مکان:ابیانه
ایده: ریتم و فرم روح زندگی اند زندگی همه جا جاریست.

دوربین:canon sx 120
تاریخ:90
مکان:اصفهان مسجد امام
ایده:نوری است که از ان نور به ان نور توان دید
هرکس که چنین دید یقین دان که چنان دید
پ ن:این عکس رو قبلا گذاشته بودم ولی از انجایی که با موضوع مرتبط بود دوباره گذاشتم
:gol:

مکان:خانه امام جمعه کرمان
ایده عکس:جستجو برای بدست آوردت تقارن در بافت تاریخی .....به وسیله پنجره.

دی 90
قزوین
هرکدام از هفت رنگ که نباشدرنگین کمان ناقص ست مثل هفته ای که روزهایش بی تو می گذرد....!!!!
مشاهده پیوست 126495

دوربین:
Canon PowerShot SX210 IS
تاریخ: 2 آذر 91
مکان: روستای سنگان تهران

"بافت قدیمی محله پایین"
برای پروژه درس روستا

دوربین: Canon PowerShot A520
تاریخ: 15 فرودین 91
مکان: عمارت مسعودیه

"ارسی در ارسی"
برای پروژه درس بیان

نقد : این تصاویر ، به نظر من بهترین نمونه های تقارن و تناسبات توی تاپیک هستند ؛ فقط در مورد بعضی از اونها باید بگم که مشکلشون اینه که در بعضیاشون زاویه خوب نیست ؛ و نیاز به جایجایی ِ مختصر ِ عکاس داره . برای مثال ، در تصویر خانوم مهندس همراهی ، و آقای مهندس نیما ،ای کاش یه ذره عقب تر عکس می گرفتند ، تا تمامیت ِ موضوع ، با تقارن ِ خاصش توی کادر جا بشه ؛ مثل عکسی که خانوم مهندس مهیا گرفتن . ( رجوع کنید به نکته بعدی )

• یکی دیگه از نکات این هست ، که موضوع رو کامل به نمایش بگذاریم ؛ نه اینکه مثلاً یه قسمت کوچک از سوژه حذف بشه !! یک عکاس ِ خوب ،باید زاویه یاب خوبی هم باشه ؛ نه اینکه زود تسلیم بشه ؛ باید اونقدر وسواس به خرج داد ، تا بهترین زاویه رو پیدا کرد . ( مثل تنظیم دوربین در نرم افزار تری دی مکس ).

تصاویر :
مشاهده پیوست 126381
نوع دوربین:canon
تاریخ:بهار 1391
ایده:ابتدا ایده خاصی نداشت ولی الان بازی نور و شیشه
مکان:باغ دولت آباد یزد

نقد : در نکته ی قبل و توضیحات ، تشریح شد .

• نکته دیگه ای که به ذهنم میرسه ، اینه که باید "حال و هوای اون بنا" رو با همون کیفیت و اصالت حفظ کنیم و اون رو مخدوش نکنیم ! مثلا وقتی از مسجد کبود تبریز عکس میگیریم، نباید توی کادرمون ، تکنولوژی های جدید از جمله ، ماشین ،موبایل، تیر برق و ... ) باشه ؛و علاوه بر اینها ، سایر عوامل مزاحم رو هم cut کرد .
این نکته ای هست که بعضی از دوستان رعایتش نکردن .

تصویر :

نوع ِ دوربین :sx230 hs

تاریخ : آبان 91

مکان :ماسوله(خانه بر)

ایده ی عکس :
جمع آوری عکس های از _محله ی خانه بر_ جهت انجام مطالعات (توضیحی که باید اضافه کنم اینه که ناهمواری بافت و عدم تسلط به زاویه ای مناسب مانع از عکس برداری خوب با توجه به عکس مطلوبی که برای کار مربوطه می خواستیم شده بود.)

مشاهده پیوست 126205
دوربین:Canon PowerShot SX20 IS
مکان: خانه طباطبایی ها در کاشان-اردیبهشت 1391
ایده عکس: میخواستم آسمان رو بین کاربندی ها و مقرنس ها قاب کنم اما به علت ذیق وقت نشد. اون چراغ هم نیاز به داره که حذف بشه!
عکس دوم:بازی نور در پنجره ها!یک کنتراست دلپذیر!

مشاهده پیوست 126251

نقد : در این تصاویر ، به خوبی مشاهده میشه که حتی وجود ِ یک عامل نا متجانس ، میتونه به کلی کیفیت عکس رو دگرگون کنه .

• موضوع بعدی اینه که باید به زمینه عکس هم توجه کافی رو مبذول داشت ؛ که البته تا حدودی مثل ِ نکته ی قبلی هست ، اما نه در همه ی موارد ؛
تم و بکگراند عکس ، تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر خواهد داشت .

تصویر :

نوع ِ دوربین : canon sx10is

تاریخ : اردیبهشت 1391

مکان : کرمان - کاروانسرای گنجعلیخان

ایده ی عکس : ...

نقد : اول اینکه ای کاش قسمت بالای پنجره ، بیشتر به نمایش گذاشته می شد ؛ و بعد اینکه این دیوار ِ اطراف ِ پنجره ، به مثابه ی تم و بکرگاند هست ؛ حال ، ببینید که اون حفره ی سمت ِ چپ ، چقدر خوب تونسته تمامیت ِ عکس رو خراب کنه !!!

تصویر :

1388
کاروانسرای شاه عباسی کرج
وکاش می دانستم چه برتو گذشت......!!!!
مشاهده پیوست 126501

نقد : به نظر من ، اگر این عکس ، تقارن داشت ، و این بخش ِ جلو ، به صورت بهتری نمایش داده میشد یا اصلا نمایش داده نمی شد ( یعنی زاویه ی عکاس تغییر می کرد ) ، شاید با جمله ی " و کاش میدانستم چه بر تو گذشت " سنخیت بیشتری داشت ؛

• نکته ی بعد ؛ بدون ِ شرح :
تفاوت این دو تصویر رو ببیند !

تصاویر :

احتمالا86!!
ماسوله اقا یا خانم محترمی که که چند روزی است گلدان محترمشمعدانی‌هایتان را از کنار پنجره‌ی شمالی خانه‌تان -که هنوز برایم دوست‌داشتنی است-برداشته اید! شاید ندانید، اما قاب زیبایی از زندگی یک غریبه را خالی گذاشته‌اید... این روزها، تنها، قاب خالی یک پنجره ی نیمه باز را می بینم...این، اتفاق بزرگی است!...لطفاً شمعدانی‌هایم را برگردانید!
پ ن:متاسفانه نمی دونم متن برای کیه!!

مشاهده پیوست 126477

مشاهده پیوست 126480

• نکته ی بعدی ، یک نکته ی عمومی تر هست ، و اون اینه که موضوع ِ تاپیک ما ، عکاسی با موضوعیت " پنجره " هست ؛ به این معنی قرار هست که از "جزئیات" عکس بگیریم ؛ نه اینکه مثلا یک ساختمان بزرگ رو نشون بدیم ، و پشتش چند ساختمان دیگه س ، و چندین و چند سوژه درون کادر هست ، و بعد به دلیل وجود چند تا پنجره ، فر کنیم که عکسمون درباره ی پنجره س .
و بدتر اینکه اصلا بعضی از عکس ها در مورد ِ پنجره نیست !

پ . ن : ظرفیت پست تکمیل هست و نمیتونم تصیر بزارم . تاپیک رو بگردید ، این موضوع رو به وضوح می بنید .

.
.
.
..
.
فکر میکنم خیلی طولانی شد ؛ برای اولین ِ پست ِ ارائه ی نظر و نقد در مورد عکس ها ، به نظر کافی باشه ؛ نکاتی رو عرض کردم ، و مسلماً ممکنه خیلی چیزا رو هم در مورد عکس های تاریخی و سنتی نگفته باشم ؛
بر طبق قاعده ی " همه چیز را همگان دانند " ، نقایص رو به دیده ی اغماض بنگرید ، و اگر مطلبی جهت تکمیل یا نقد ِ همین پست داشتید ، بنویسید ، تا به همین پست اضافه ش کنم .
از حضور و همراهی ِ همه ی شما دوستان ِ خوبم ، سپاسگزارم . . . :gol:

کوثر89

عضو جدید
اینبار دلش میخواست مثه باد باشه....
ازاد....
اما....
تودستای سنگیه دیوارا اسیر بودP1050687.jpg

(انگار داره با حسرت و دلتنگی به اسمون نگاه میکنه)

اینجا فاصله ها فریاد میزنند
(نگاه اشک بار پنجره ای به پنجره ای.....)

پیوست ها

• P1050685.jpg
    P1050685.jpg
    28 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا