مراحل نوشتن کد cfd

zobairzn

عضو جدید
سلام دوستان.لطفا تو حل این معادله کمکم کنید.
Ut+Ux=0
U(x,0)=1.........x<=10
x>0...........U(x,0)=0
U(0,t)=1.............t>0
حل دقیق exact solution
حل با روش mac cormack
حل با روش windward differencing
حل با روش leapfrog
حل با روش lax method
شبکه ای با 41 نقطه در نظر بگیرید و 1=x∆.
t=18 s
V=c∆T/∆x=1
ضمنا کد متلبش رو هم میخواد و نمودارهاش که با متلب کشیده شده باشن.

ممنون میشم اگه کمکم کنید

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان.لطفا تو حل این معادله کمکم کنید.
Ut+Ux=0
U(x,0)=1.........x<=10
x>0...........U(x,0)=0
U(0,t)=1.............t>0
حل دقیق exact solution
حل با روش mac cormack
حل با روش windward differencing
حل با روش leapfrog
حل با روش lax method
شبکه ای با 41 نقطه در نظر بگیرید و 1=x∆.
t=18 s
V=c∆T/∆x=1
ضمنا کد متلبش رو هم میخواد و نمودارهاش که با متلب کشیده شده باشن.

ممنون میشم اگه کمکم کنید

سلام
دوست من منظورت از کمک چیه؟
کجای مساله مشکل داری؟
اگر منظورت حل مساله و نوشتن کدش هست که باید بگم سخت میشه کسی \یدا کرد برات این همه وقت بزاره
موفق باشید

zobairzn

عضو جدید
سلام
دوست من منظورت از کمک چیه؟
کجای مساله مشکل داری؟
اگر منظورت حل مساله و نوشتن کدش هست که باید بگم سخت میشه کسی \یدا کرد برات این همه وقت بزاره
موفق باشید
اگه امکانش هست براتون یکیش رو توضیح بدین بقیش رو خودم انجام میدم

zobairzn

عضو جدید
سلام
ببین دوست عزیز باید ابتدا صورت مسئله ات کاملا مشخص باشه و شرایط مرزی لازمه معلوم.بعد معادلات لازمه برای مسئله ات رو تو کتاب های مختلف بگردی پیدا کنی سپس اونارو انفصال کنی بعد بری سراغ کد نویسی برای cfd .

سلام.لطف میکنید الگوریتم روش های mac cormack و leapfrog وlax method و windward differencing رو با متلب بگین.
ممنون

zobairzn

عضو جدید
شما اول باید تصمیم بگیری که از چه الگوریتمی می خوای استفاده کنی؟ بعد ببینی چه مراحلی داره؟ بعد ببینی چه زیربرنامه هایی براش لازم داری؟ بعد شروع کنی از اول نوشتن اونهایی که لازم تره و بعد دونه دونه امتحانشون کنی که مطمین بشی درست کار می کنن. باز اگه سوالی داشتی بپرس

سلام.لطف میکنید الگوریتم روش های mac cormack و leapfrog وlax method و windward differencing رو با متلب بگین.
ممنون

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان
در خصوص روشهای پرسیده شده باید خدمتتون بگم که در کتابها باید دنبال این الگوریتم ها بگردید
برای شروع فصل ۶ کتابcfd هافمن جلد۱ خوبه و برای بعضی روشها باید کتبهای بیشتری ببینید مثل کتاب پاتنکار برای حجم محدود

zobairzn

عضو جدید
سلام دوستان
در خصوص روشهای پرسیده شده باید خدمتتون بگم که در کتابها باید دنبال این الگوریتم ها بگردید
برای شروع فصل ۶ کتابcfd هافمن جلد۱ خوبه و برای بعضی روشها باید کتبهای بیشتری ببینید مثل کتاب پاتنکار برای حجم محدود
اقای shahrameng این کتابایی که فرمودین خوندم.فقط مشکل من در تبدیل این الگوریتم ها در نرم افزار متلب هست.این که مثلا در روش leapfrog چه کدی رو باید در متلب بنوسیم تا اون جواب رو با اون شرایط مرزی به من بده.

shahrameng

کاربر فعال
دوست عزیز من پیشنهاد می کنم برنامه هایی که من نوشتم رو با دقت مطالعه کنید برای این کار بهتره یه جدول تشکیل بدید و تغییر مقادیر یه پارامتر رو در جدول ثبت کنید بعد در متلب کدی بنویسید که همون تغییرات برای همون پارامترها به وجود بیاره.البته اگر مشکلتون کد نویسیه که اول اونو باید یاد بگیریر(برنامه های من بسیار ساده نوشته شده)
برای تهیه اون جدول هم که من گفتم میتونید از اکسل استفاده کنید
زبانهای برنامه نویسی شبیه هم هستند مثلا کاری که حلقه do..............enddo در فرترن انجام میده در متلبه با for.................end مینویسیم

ARASHJO

عضو جدید
سلام. من کلا نمی دونم چطور یک معادله دیفرانسیل جزیی با شرایط مرزی و اولیه رو با فرترن کد نویسی کنم. ممنون میشم هر چی دارید که می دونید کمکم می کنه واسم بفرستید. بازم ممنون
arash_fallahi1636@yahoo.com

shahrameng

کاربر فعال
سلام. من کلا نمی دونم چطور یک معادله دیفرانسیل جزیی با شرایط مرزی و اولیه رو با فرترن کد نویسی کنم. ممنون میشم هر چی دارید که می دونید کمکم می کنه واسم بفرستید. بازم ممنون
arash_fallahi1636@yahoo.com

عزیز دل برادر خوندن این ۷۳ پست نیم ساعت وقت میبره و کل مطالبی که در این پستها هست برای شما کفایت میکنه

آخرین ویرایش:

ARASHJO

عضو جدید
سلام آقا شهرام. تو پروژه اولی که گذاشته بودید میشه بگید شرایط مرزی رو کجای کد فرترن نوشتید؟ من فقط شرط اولیه رو میبینم.البته ببخشید چون من اصلا فرترن کار نکردم. در ضمن اگه یکی از شرایط مرزی بصورت مشتق بود مثل Ux(0,t)=0، بعد از گسسته کردن شرط مرزی، چطوری این شرط مرزی رو در فرترن معرفی کنیم و کدشو بنویسیم؟ لطف کنید بگید که تو پروژه اول که گذاشتید منظورتون از این قسمت کد چیه؟
! NUMERICAL SOLUTION
UN=u
UN1=UN
UN2=UN
UN3=UN
UN4=UN
FTBSU=UN
FTCSU=UN
LAXFRIU=UN
LAXWENU=UN

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام آقا شهرام. تو پروژه اولی که گذاشته بودید میشه بگید شرایط مرزی رو کجای کد فرترن نوشتید؟ من فقط شرط اولیه رو میبینم.البته ببخشید چون من اصلا فرترن کار نکردم. در ضمن اگه یکی از شرایط مرزی بصورت مشتق بود مثل Ux(0,t)=0، بعد از گسسته کردن شرط مرزی، چطوری این شرط مرزی رو در فرترن معرفی کنیم و کدشو بنویسیم؟ لطف کنید بگید که تو پروژه اول که گذاشتید منظورتون از این قسمت کد چیه؟
! NUMERICAL SOLUTION
UN=u
UN1=UN
UN2=UN
UN3=UN
UN4=UN
FTBSU=UN
FTCSU=UN
LAXFRIU=UN
LAXWENU=UN

من کد آقا شهرام رو ندیدم...ایشالله بعدا میان توضیحات رو کامل میکنن.
این طور شرط مرزی هم همونطوری که معلوم هست از نوع مشتق هست و میتوان با استفاده از روش های تفاضل محدود گسسته سازی نمود.مثلا شرط عایق یک شرط مشتق می باشد و بعد از گسسته سازی دمای گره مورد نظر با دمای گره بعدی برابر میشه.و حتما نباید به صورت مشتق در کد ظاهر شه.
روش های تفاضل محدود هم سرچ کنی متوجه میشی.خلاصه بگم روش اینه که مشتقهای مرتبه دوم و اول باهاشون تقریب زده میشه.که خودش تقسیمات متفاوتی داره:
مرکزی،پیش رو،پس رو و.....

یاعلی

shahrameng

کاربر فعال
! NUMERICAL SOLUTION
UN=u
UN1=UN
UN2=UN
UN3=UN
UN4=UN
FTBSU=UN
FTCSU=UN
LAXFRIU=UN
LAXWENU=UN

سلام
دوستان یه بازه(شبکه گرید) تعریف شده به نام u بعد برای روشهای مختلف این ارایه کپی شده به چند نام که با تغییرات هر روش تولید شبکه اولیه برای روش بعدی تغغیر نکند
این برنامه رو من خیلی وقت پیش نوشتم و نگران قاطی شدن داده ها بودم و برای همین اینکارو کردم که البته زیادی احتیاط کردم
دوست من در پست های بالا توضیح دادم که برای فهمیدن یه برنامه باید جدول بکشید و تغییرات هر پارامترو بررسی کنید و در این بین متوجه تعریف شرایط مرزی میشید
در مورد مشتق هم امیر عزیز زحمت کشیدند و جواب دادند
با سپاس فراوان از امیرخان اسکای

ARASHJO

عضو جدید
آقا شهرام و آقا امیر ممنون از راهنماییتون. میشه لطف کنید طریقه نوشتن کد با فرترن روش کلر باکس رو بگید یا یک مثال حل شده از این روش رو برام بفرستید.اگه مثال حل شده با کدش رو بفرستید ممنون میشم چون همش 2 روز وقت دارم کد نویسیشو یاد بگیرم.ممنون

آقا شهرام یا آقا امیر واسه معادله حرارت Ut-Uxx=0 با شرایط مرزی U(0,t)=Ux(1,t)=0 و شرط اولیه U(x,0)=1/2[1-sign(x-0.75)]1 میشه تو نوشتن کدش با فرترن کمکم کنید؟ ممنون.اگه کد نوشته شده ای دارید که بشه فقط گسسته معادله دیفرانسیل و شرایط مرزی و اولیه رو جایگزین کرد بهتره.

آخرین ویرایش:

ARASHJO

عضو جدید
آقا شهرام میشه بگید توی کد فرترن پروژه اولی که گذاشته بودید چرا وقتی برنامه رو اجرا می کنی تمام جواب های روش FTCS (روش ضمنی )ذدر بازه های زمانی 100dt و 200dt صفر میشه بغیر از 5 گره مرزی که 1 میشه؟

آخرین ویرایش:

ali_pishtaz

عضو جدید
سلام

خواستم بدونم با تیک پلات میشه چندین نمودار رو با هم ادغام نمود؟یعنی به صورت همزمان رسم کنیم....با تشکر

اگه نمیشه ممنون میشم نرم افزار دیگه ای بهم معرفی کنیم که کار باهاش راحت باشه...

ممنون

shahrameng

کاربر فعال
سلام

خواستم بدونم با تیک پلات میشه چندین نمودار رو با هم ادغام نمود؟یعنی به صورت همزمان رسم کنیم....با تشکر

اگه نمیشه ممنون میشم نرم افزار دیگه ای بهم معرفی کنیم که کار باهاش راحت باشه...

ممنون

سلام
اره میشه اینکارو کرد فقط باید بازه های ترسیم و تعداد نقاط با هم منطبق باشه
وقتی یه نمودار رسم کردی در هنگام لود کردن فایل بعدی خود نرم افزار ازت میپرسه که تصویر قبلی رو نگه داره یا نه اضافه کنه
با اکسل هم میشه اینکارو کرد(من با هردوش کار کردم تک پلات ابزارهاش بهتره ولی با اکسل کار راحتر بود البه برای من )
MULTIGRAPH.jpg

design46

عضو جدید
سلام به دوستان
کسی میتونه این سوال رو برام حل کنه
مربوط به درس طراحی اجزا هستش
خیلی نیاز دارم
ممنون از همتون

تو این شکل طول هر میله 30 سانتی متر , زاویه بین دو میله 60 درجه , وزنه پایین 10 کیلوگرم و قطر میله ها 2.5 سانتی متر است
اگه ممکنه دوستان ضریب اطمینان طراحی و مقدار تنش های مجاز رو برام حساب کنید
خیلی ممنون از همتون

CAM00307-1.jpg

shahrameng

کاربر فعال
سلام به دوستان
کسی میتونه این سوال رو برام حل کنه
مربوط به درس طراحی اجزا هستش
خیلی نیاز دارم
ممنون از همتون

تو این شکل طول هر میله 30 سانتی متر , زاویه بین دو میله 60 درجه , وزنه پایین 10 کیلوگرم و قطر میله ها 2.5 سانتی متر است
اگه ممکنه دوستان ضریب اطمینان طراحی و مقدار تنش های مجاز رو برام حساب کنید
خیلی ممنون از همتون

CAM00307-1.jpg

دوست عزیز لطفا سوال مرتبط با موضوع تاپیک مطرح بفرمایید