مباحث مرتبط با مهندسان (ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی)

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol::gol:
من کاردانیم رو در رشته ی معماری گرفتم و الان برای انتخاب رشته ی کارشناسیم به مشکل بر خوردم

من در مقطع کارشناسی در 2 دانشگاه قبول شدم و الان نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم با توجه به این که ساکن کرجم:

•اولی:
علمی کاربردی کرج: رشته: "کارشناسی حرفه ای معماری- طراحی محیط داخلی"

•دومی:
غیر انتفاعی تاکستان: رشته: "كارشناسي ناپيوسته علمي -كاربردي معماري" (همون غیر انتفاعی با عنوانِ جدید)

اصلا نمیدونم چیکار کنم.! و فرقشون تا چه حدی هست.!؟ و کدوم بهتره.!؟
مدرک کدومشون معتبر تره.!؟ اصلا کدوم رو انتخاب کنم.!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم

سلام دوست عزیز
من کاردانی معماری ام رو دانشگاه علمی کاربردی خوندم و کارشناسی رو ازاد میخونم اما اسم رشته رو گذاشتن علمی کاربردی معماری، یه جورایی گند زدن به اسمش
من فکر میکنم فرق چندانی نداره چه غیر انتفاعی اسم علمی کاربردی گداشتن رو رشته اش چه خود دانشگاه علمی کاربردی که دیگه اسمش روشه و بعدا در هر دو صورت ممنوع طراحی هستیم تا ارشد بگیریم
به نظرم طراحی محیط داخلی شاید بهتر باشه که بعدا کار بهتری گیر میاری و یه تخصص پیدا میکنی ،اگه ارشد بخونی که همون طراحی داخلی رو میخونی و موفقتری، اگه هم ارشد نگیری راحتتر کار گیر میاری چون اکادمیک طراحی داخلی میخونی.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم بهت
توکل بخدا
موفق باشی

bx5a

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من کاردانی معماری ام رو دانشگاه علمی کاربردی خوندم و کارشناسی رو ازاد میخونم اما اسم رشته رو گذاشتن علمی کاربردی معماری، یه جورایی گند زدن به اسمش
من فکر میکنم فرق چندانی نداره چه غیر انتفاعی اسم علمی کاربردی گداشتن رو رشته اش چه خود دانشگاه علمی کاربردی که دیگه اسمش روشه و بعدا در هر دو صورت ممنوع طراحی هستیم تا ارشد بگیریم
به نظرم طراحی محیط داخلی شاید بهتر باشه که بعدا کار بهتری گیر میاری و یه تخصص پیدا میکنی ،اگه ارشد بخونی که همون طراحی داخلی رو میخونی و موفقتری، اگه هم ارشد نگیری راحتتر کار گیر میاری چون اکادمیک طراحی داخلی میخونی.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم بهت
توکل بخدا
موفق باشی

دوست عزیز فرق میکنه
دانشگاه علمی کاربردی کارشناسی طراحی داخلی داره.یعنی اگه لیسانس گرفتی مهره نظارتو طراحی بهت نمیدن
ولی دانشگاه (دولتی.ازاد.غیر انتفاعی)عنوان رشته علمی کاربردی معماری ولی هم مهره نظارت بهت میدن هم تا پایه 2 طراحی بهت میدن.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شما که می خوایید رقابت کنید که به پروانه نیاز ندارید پس. بازار کار هم که قبضه کردید دیگه پروانه می خوایید چکار. هستن کسانی که اصلا معماری نخوندن و خیلی هم خوب به قول شما دارن پول در میارن . معماری مملکت هم واسشون ارزشی نداره. الان که دیگه هر کابینت سازی واسه خودش طراح تو بازار . روتون میشه بیاید در مورد بازار کار حرف بزنید؟
بله به پروانه نیاز ندارم.اما چیکار کنم که امتحانم رو هم خوب دادم!
شما مهندس .ما هم کابینت ساز. طراحی هرکس مقام قضاوت توانایی هاش هست.

aysan2011

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید.من عضو جدید هستم.ممنون میشم به سوالم جواب بدید.من کارشناسی ]ف دارم اما به دلیل علاقه ای که دارم میخوام تو آزمون ارشد معماری-منظر شرکت کنم. ... آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟ .. میتونم مهر نظارت یا طراحی بگیرم؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز فکر میکنید اگه پروانه ی طراحی بگیرید در آینده برگه هایی که رد میکنید رو خودتون طراحی میکنید!!!!!!!!!!!!! نه دوست خوبم اینا فقط یه مشت کاغذ بازیه... تنها فرقتون با کسی که پروانه طراحی نداره این میشه که چند قرون .. بیشتر گیرتون میاد..فقط همین
دوستان سلام.من کاردانیم عنوانش هست کاردانی پیوسته معماری .و کارشناسیم هست کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه علمی کاربردی فارغ التحصیل شدم.من میتونم پروانه طراحی بگیرم؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال داشتم.من کاردانیم معماری پیوسته بود.کارشناسیم ،کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه علمی کاربردی.به نظر شما میتونم پروانه طراحی بگیرم؟مرسی

معمار111

عضو جدید
دوستان سلام.من کاردانیم عنوانش هست کاردانی پیوسته معماری .و کارشناسیم هست کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه علمی کاربردی فارغ التحصیل شدم.من میتونم پروانه طراحی بگیرم؟

سلام دوست خوبم
از روی شماره نظام مهندسی که بهتون دادند میتونید متوجه بشید اگه کد 100 خورده میتونید طراحی بگیرید و اگه 140 طراحی با محدودیت تا پایه 2 بهتون میدن

jhangard

کاربر بیش فعال
سلام دوستان یه سوال داشتم.من کاردانیم معماری پیوسته بود.کارشناسیم ،کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه علمی کاربردی.به نظر شما میتونم پروانه طراحی بگیرم؟مرسی
بله کد 100 بدون محدودیت

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز فرق میکنه
دانشگاه علمی کاربردی کارشناسی طراحی داخلی داره.یعنی اگه لیسانس گرفتی مهره نظارتو طراحی بهت نمیدن
ولی دانشگاه (دولتی.ازاد.غیر انتفاعی)عنوان رشته علمی کاربردی معماری ولی هم مهره نظارت بهت میدن هم تا پایه 2 طراحی بهت میدن.

ممنونم از راهنمایی خوبتون :gol:

crissangel

عضو جدید
سلام ...
از دوستان اگه کسی می‌تونه راهنمایی کنه....خیلی خیلی عجله دارم و فوریه....

راستش من ترم ۴ کاردانی هستم و با توجه به این شرایط حق امضا و طراحی تصمیم گرفتم که دوباره کنکور بدم ...

الان تو سایت سازمان سنجش زده که مهلت انصراف از تحصیل گذشته.... ولی هنوز مهلت ثبت نام تو کنکور 93 هست ....

می‌خواستم ببینم من الان می‌تونم برای کنکور ثبت نام کنم و بعد از کنکور دادن از کاردانیم انصراف بدم ؟

خواهشاً‌ زودتر جواب بدید....

crissangel

عضو جدید
سلام ...

راستش من ترم ۴ کاردانی هستم و با توجه به این شرایط حق امضا و طراحی تصمیم گرفتم که دوباره کنکور بدم ...

الان تو سایت سازمان سنجش زده که مهلت انصراف از تحصیل گذشته.... ولی هنوز مهلت ثبت نام تو کنکور 93 هست ....

می‌خواستم ببینم من الان می‌تونم برای کنکور ثبت نام کنم و بعد از کنکور دادن از کاردانیم انصراف بدم ؟

خواهشاً‌ زودتر جواب بدید....[/QUOTE

دوستان کسی نبود ؟
خیلی فوریه .

crissangel

عضو جدید
سلام ...

خواهشاً‌ زودتر جواب بدید....[/QUOTE

دوستان کسی نبود ؟
خیلی فوریه .

دوستان عزیز راهنمایی می‌کنید ؟

معمار111

عضو جدید
دوستان عزیز راهنمایی می‌کنید ؟

سلام دوست خوبم
به نظر من بهتره که یه سر دانشگاهت بزنی از بپرسی ... یه زنگ هم وزارت علوم بزنی بد نیست... بعد اینکه اینجور سوالارو که ممکنه سرنوشت ساز باشه و یک سالت رو هدر بده تو محیط مجازی نپرسید ... ممکنه هر کسی از جایی چیزی شنیده باشه در موردش نظر بده عمدا یا سهوا... اون کسیکه متضرر میشه شمایید... موفق باشید.

sanam1368

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با همون مدرک کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری هم می تونید امتحان طراحی شرکت کنید به شرطی که کمیته هم ارزی نظام مهندسی استانتون تایید کنه

عشی

عضو جدید
سلام من کاردانی معماری و کارشناسی معماری و الانم ارشد معماری -معماری میخونم می تونم طراحی شرکت کنم؟ممنون میشم جواب بدین متشکرم

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام من کاردانی معماری و کارشناسی معماری و الانم ارشد معماری -معماری میخونم می تونم طراحی شرکت کنم؟ممنون میشم جواب بدین متشکرم
خب 3 سال از مدرک کارشناسیتون گذشته آیا؟ اگه گذشته بله شرکت کنید

venus.2010

عضو جدید
سلام دوست عزیز.منظورتون از طراحی کدوم طراحیه؟

آخرین ویرایش:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
برای گرفتن پروانه طراحی داشتن لیسانس معماری کافی هستش. اگر ناپیوسته باشه باید کاردانی و کارشناسی هر دو معماری باشه.

Thearchi

عضو جدید
سلام دوستان
من کاردانی معماری خوندم و کارشناسی تکنولوژی معماری ... آیا میتونم برای طراحی شرکت کنم؟ آیا کد اصلی میدن؟
ممنون

sam architect

عضو جدید
سلام دوستان
من کاردانی معماری خوندم و کارشناسی تکنولوژی معماری ... آیا میتونم برای طراحی شرکت کنم؟ آیا کد اصلی میدن؟
ممنون
سلام دوست عزیز به شما طراحی میدن ولی نهایتا تا پایه 2 تازه اگر همه واحد های کمیسیون هم ارزی رو گذرونده باشی. ضمنا کدی که به شما میدن 120 هست که مرتبط

reza_memar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز به شما طراحی میدن ولی نهایتا تا پایه 2 تازه اگر همه واحد های کمیسیون هم ارزی رو گذرونده باشی. ضمنا کدی که به شما میدن 120 هست که مرتبط

اینکه میگن باید درس شناخت مواد و مصالح تو کاردانی پاس کرده باشی و اونایی که هنرستان پاس کردن و تو دانشگاه نگرفتن به مشکل بر میخورن واسه طراحی...این قضیه اش چیه؟
حالا اگه اونایی که کارشناسی تکنولوژی معماری بودن بعد ارشد مهندسی معماری میخونن مشکلشون حل میشه واسه طراحی؟؟

architect963

عضو جدید
با سلام...

من دانشجوی کاردنی نا پیوسته معماری هستم. اخیرا متوجه شدم که اگر کارشناسیم رو هم تو علمی کاربردی بگذرونم در آینده نظام مهندسی حق طراحی به ما نمیده و فقط حق نظارت خواهیم داشت... اگر کسی بتونه اطلاع درستی در این زمینه بهم بده ممنون میشم...
اینجوری نیست

riahi_arc55

عضو جدید
با سلام
از دوستان عزیز خواهشمندم با درج اطلاعات صحیح در تاپیکها در پر بار کردن و موثق نمودن اطلاعات این سایت کمک کنید.در صورتی که از مطلبی اطلاع کافی ندارید از درج اطلاعات در مورد اون بر اساس حدس و گمان بپرهیزید.
بر اساس ماده 6 و تبصره یک ماده 7 قانون نظام مهندسی رشته های اصلی و رشته های مرتبط مشخص شده است-
ماده 6- براي تشكيل سازمان استان وجود حداقل 50 نفر داوطلب عضويتاز بين مهندسان حوزه آن استان كه داراي مدرك مهندسي در رشته هاي اصلي مهندسي شامل: معماري، عمران، تأسيسات مكانيكي، تأسيسات برقي،شهرسازي، نقشه برداري و ترافيك باشند ضروري است.
ماده 7- عضويت اشخاص حقوقي شاغل به كار مهندسي در رشته هاي اصلي و اشخاص حقيقي در رشته .هاي مرتبط با مهندسي ساختمان در سازمان استان بلامانع است
تبصره 1- رشته هاي مرتبط با مهندسي ساختمان به كليه رشته هايي اطلاق ميشود كه عنوان آنها با رشته هاي اصلي ياد شده در ماده 6 متفاوت بوده ولي محتواي علمي و آموزشي آنها با رشته هاي اصلي بيش از 70 % در ارتباط باشد و فارغ التحصيلان اينگونه رشته ها خدمات فني معيني را در زمينه هاي طراحي، محاسبه، اجراء،نگهداري، كنترل، آموزش، تحقيق و نظاير آن به بخشهاي ساختمان وشهرسازي عرضه ميكنند اما اين خدمات از حيث حجم، اهميت و ميزان تأثيرعرفاً همطراز خدمات رشته هاي اصلي مهندسي ساختمان نباشد

حالا شما باید ببینید رشتتون اصلیه یا مرتبط؟
یکسری آیین نامه هم هست که توسط کمیسیون هم ارزی وضع شده که یکیش همین آیین نامه دانشگاه جامع علمی کاربردیه که مغایر با قانونه ولی در حال اجراست و فارغ التحصیلان این دانشگاه رو هم مانند رشته علمی کاربردی معماری جزو رشته های مرتبط دونسته .
اگه رشتتون اصلی باشه مثل اونایی که تو ماده 6 نام برده که میتونید هم طراحی و هم اجرا و هم نظارت بدون محدودیت داشته باشید. اگه عنوان رشتتون فرق کنه و مرتبط باشه ( مثل تکنولوژی و علمی کاربردی معماری ) حدود صلاحیت هاتون محدود تر میشه . و باید به مصوبات کمیسیون هم ارزی مراجعه کنید و درساتونو تطبیق بدید تا این کمیسیون حدود صلاحیتتون رو مشخص کنه.
ولی مصوبه ای که در زیر اونو براتون گذاشتم توسط کمیسیون هم ارزی به طور غیر قانونی تصویب شده و مغایر با متن صریح قانونه. که در حال پیگیری برای ابطال اون هستیم.

آخرین ویرایش:

ahmad88

عضو جدید
حق

حق

سلام. خیلی راحت حق بچه های تکنولوژی خورده شد. طراحی با محدودیت تا پایه سه و کد 120!
باید گفت وقتی نمیتونیم از حقمون دفاع کنیم همین هم برامون زیاده....!

riahi_arc55

عضو جدید
ممنون از راهنماییت.

دوست عزیز با توجه به قوانین موجود شما میتونید کد 100 بگیرید. ولی....!!!!!
از اونجایی که95% فارغ التحصیلا ی معماری فقط بلدن حقشونو پای کامپیوتر طلب کنن و از قوانین مطلع نیستن مسولین هم با وضع آیین نامه های جدید این حق رو ازشون ضایع میکنن.
با توجه به بخشنامه جدیدی که اومده شما هم کد 120 میگیرید و مرتبط میشید. اول از بچه های تکنولوژی شروع کردن و بعد که دیدن اونا نتونستن کاری بکنن اومدن سراغ کسایی که عنوان رشتشون معماریه.
اینم لینک بخشنامش :
http://alborz-nezam.ir/Images/Uploads/1392-7-16-59408Oupدانشگاه جامع.pdf

این به این معنیه که شما با اینکه عنوان رشتت معماری بدون پیشوند و پسونده شما هم رشتت مرتبط به حساب میاد. و این بخشنامه غیر قانونیه.
روز اولی که سه سال پیش این کارو شروع کردن ما کلی اعتراض و تجمع کردیم و کم کم این اعتراضات کمرنگ شد و الان با بخشنامه های غیر قانونی دارن این حقو از این جمعیت کم باقی مونده هم میگیرن.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز با توجه به قوانین موجود شما میتونید کد 100 بگیرید. ولی....!!!!!
از اونجایی که95% فارغ التحصیلا ی معماری فقط بلدن حقشونو پای کامپیوتر طلب کنن و از قوانین مطلع نیستن مسولین هم با وضع آیین نامه های جدید این حق رو ازشون ضایع میکنن.
با توجه به بخشنامه جدیدی که اومده شما هم کد 120 میگیرید و مرتبط میشید. اول از بچه های تکنولوژی شروع کردن و بعد که دیدن اونا نتونستن کاری بکنن اومدن سراغ کسایی که عنوان رشتشون معماریه.
اینم لینک بخشنامش :
http://alborz-nezam.ir/Images/Uploads/1392-7-16-59408Oupدانشگاه جامع.pdf

این به این معنیه که شما با اینکه عنوان رشتت معماری بدون پیشوند و پسونده شما هم رشتت مرتبط به حساب میاد. و این بخشنامه غیر قانونیه.
روز اولی که سه سال پیش این کارو شروع کردن ما کلی اعتراض و تجمع کردیم و کم کم این اعتراضات کمرنگ شد و الان با بخشنامه های غیر قانونی دارن این حقو از این جمعیت کم باقی مونده هم میگیرن.

یعنی با کد 120 فقط تا پایه 3 میشه پروانه گرفت؟