مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

mahdiafzali

عضو جدید
با سلام

فک کنم جای خوبی یرای مطرح کردن نحوه آزمون طراحی باشه

فهرست تاپیک

ضوابط و مقررات تهیه و ترسیم نقشه هاي معماري #6

نمونه کار برای امتحان طراحی #562 . #564 . #565

__________________________________________________________________________________________________________

رشته معماری(طراحی)

• مبحث سوم ( حفاظت ساختمانها در مقابل حريق)- (1392)
• مبحث چهارم( الزامات عمومي ساختمان)- (1387)
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي)، (فقط ضوابط مربوط به طراحي)- (1387)
• مبحث هجدهم ( عايق‌بندي و تنظيم صدا)- (1390 )
• مبحث نوزدهم ( صرفه‌جويي در مصرف انرژي)- (1389)
• مبحث بيستم ( علائم و تابلوها)- (1384)
•مبحث بيست و يكم ( پدافند غير عامل)- (1391)
• مصوبات شوراي عالي شهرسازي و معماري
• طرح معماري
• جزئيات اجرائي ساختمان *
• ضوابط آتش نشاني *
• ضوابط بلند مرتبه سازي*
• ضوابط مقررات شهرسازي و معماري براي معلولين*

* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ميباشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

http://www.inbr.ir/spage/uspage.aspx?id=273

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mahdiafzali

عضو جدید
کتاب ها و منابعی رو که در این آزمون نیاز هست رو معرفی کنید .

کتاب ها و منابعی رو که در این آزمون نیاز هست رو معرفی کنید .

1- مبحث سوم مقررات ملی
2- مبحث چهارم مقررات ملی
3- مبحث پانزدهم مقررات ملی
4- نویفرت
5- هندبوک معماری

mahdiafzali

عضو جدید
ضوابط و مقررات تهیه و ترسیم نقشه هاي معماري

ضوابط و مقررات تهیه و ترسیم نقشه هاي معماري

حتما دانلود کنین .

پیوست ها

• 1390-5-3-46818Oupzavabet90.pdf
    439.1 کیلوبایت · بازدیدها: 31
  • 1287218387_zavabet tarsim naghshe memari 5_2.pdf
    201.4 کیلوبایت · بازدیدها: 22

rainy day

عضو جدید
بچه ها با توجه به اینکه اجازه کاربن گذاشتن رو دیگه نمیدن، بنظرتون چه جوری میتونیم نقشه ها رو انتقال بدیم؟؟
هر کس هرچی به ذهنش میرسه بگه..

من که بنظرم از همون اول رو کاغذ خودشون بکشیم بهتره، هر چند به هر حال برای هر طبقه نمیشه اینکار رو کرد و بالاخره مجبوریم یه جوری اون نقشه اول رو رو بقیه صفحات بندازیم.
چی به ذهنتون میرسه؟

mahdiafzali

عضو جدید
من امتحان کردم میشه از روی کاغذ شطرنجی کپی کرد روی کاغذ اصلی .خیلی هم سخت نیست .
و حیلی بهتر از اینکه ارایه نامناسبی داشته باشی .

mahdiafzali

عضو جدید
به اطلاع كليه مهندسين و دست اندركاران صنعت ساختمان مي‌رساند آخرين ويرايش مباحث مقررات ملّي ساختمان و راهنماي مقررات به شرح زير منتشر گرديده است.

مبحث پنجم (1389) : مصالح و فرآورده‌هاي ساختماني
مبحث هفدهم (1389)‌ : ‌لوله‌كشي گاز طبيعي
مبحث هجدهم (1390) :‌ عايق بندي و تنظيم صدا
مبحث نوزدهم (1389) : صرفه‌جويي در مصرف انرژي
راهنماي مبحث هفتم (1390): پي و پي‌سازي
راهنماي مبحث نهم (1390) : طرح و اجراي ساختمانهاي بتن‌آرمه
راهنمای مبحث ششم (1390) : بارهای وارد بر ساختمان

علاقمندان مي‌توانند جهت تهيه كتب فوق به كتابفروشيهاي معتبر مراجعه نمايند.

rainy day

عضو جدید
من امتحان کردم میشه از روی کاغذ شطرنجی کپی کرد روی کاغذ اصلی .خیلی هم سخت نیست .
و حیلی بهتر از اینکه ارایه نامناسبی داشته باشی .

چه جوری میشه کپی کرد وقتی کاربن نداشته باشی؟

اگه راه خوبی بلدی ممنون میشم بگی.

mahdiafzali

عضو جدید
دو فایل که واسه طراحی بدرد می خوره گذاشتم حتما دانلود کنین .

پیوست ها

• ضوابط شهرداری 1.doc
    189.5 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • ضوابط طراحی معم&#1.doc
    100 کیلوبایت · بازدیدها: 9

earche

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال از مبحث 4 که در طراحی باید رعایت کنیم دارم،بیشتر منظورم راجع به سوال طراحی آذر هستش لطف کنید هر کس هر چی بلده بگه
1- حداکثر شیب پارکینگ رو اگر 15% بگیریم و 1 متر ابتدا و 1 مترانتها با شیب 10 % رو رعایت کنیم، اون وقت طول شیب دقیق چقدر در میاد ؟
2- زیر زمین که پارکینگ بود ارتفاع مفید زیر زمین رو چند باید بگیریم و کد کف همکف چقدر می شه و مقدار عقب نشینی همکف رو چطور باید حساب کنیم که زیرمین ( پارکینگ ) سر گیر نباشه
3- ارتفاع مفید طبقات و ضخامت سقف و همینطور ارتفاع جان پناه رو باید دقیق چقدر گرفت تا الزامات ارتفاع صفحه 20 مبحث 4 رو رعایت کرده باشیم ،حداقل ارتفاع جان پناه پشت بام تو کدوم صفحه مبحث 4 اومده؟
قبلا از همکاری یکایک شما متشکرم...

risman

عضو جدید
عنوان: قابل توجه متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان رشته معماری آزمونهای آتی تاريخ: شنبه 13 اسفند 1390
بسمه تعالي

قابل توجه متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان رشته معماری آزمونهای آتی

بمنظور اصلاح و ارتقاء کیفیت آزمونهای ورود به حرفه رشته معماری و با توجه به بررسی‌های کارشناسی انجام شده و اخذ نظرات ادارات کل مسکن و شهرسازی، سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استان و اساتید دانشگاهها و صاحبنظران رشته معماری مقرر گردید آزمون معماری در دو بخش نظارت و طراحی برگزار گردد.
بدین ترتیب داوطلبان می‌بایست برای اخذ صلاحیت نظارت صرفاً در یک آزمون تستی تلفیق شده از بخش‌های عمومی و تخصصی و برای اخذ صلاحیت طراحی صرفاً در یک آزمون تستی تلفیق شده از بخش‌های طراحی و جزئیات اجرائی ساختمان شرکت نمایند.
لازم بذکر است منابع آزمونهای یاد شده چگونگی تطبیق شرایط شرکت‌کنندگان آزمون‌های سنوات گذشته که در بخش‌هایی از آزمون مذکور قبول شده‌اند، متعاقباً اعلام خواهد گردید.

sara.152

عضو جدید
سلام
میشه کسانی که قبول شدن بگن که چه‌جوری باید کشید؟
منظورم اینه که دست آزاد یا با خط‌کش؟ با مداد یا راپید یا روان‌نویس؟ راندو می‌خواد یا نه؟ باید چی با خودمون ببریم؟

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
بالاخره چی کار کنیم؟با این وضعیت؟از دوستان کسی داره میخونه برا نظام؟میشه بگه چه جوری میخونه؟کلاس رفتین؟نرفتین؟پایه واسه خوندن هست؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بالاخره چی کار کنیم؟با این وضعیت؟از دوستان کسی داره میخونه برا نظام؟میشه بگه چه جوری میخونه؟کلاس رفتین؟نرفتین؟پایه واسه خوندن هست؟
تو خیلی از تاپیک ها گشتم ولی جواب این سوالها رو پیدا نکردم. اگر کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه. من اصلا نمی دونم نوع امتحان چه طور هست!

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میشه بگین اصلا کی می شه امتحان داد؟چندسال از فارق التحصیلی بایدبگذره؟امتحانای پایه چه جوریه؟باید رفت نظام برای ثبت نام امتحانا؟؟؟؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
میشه بگین اصلا کی می شه امتحان داد؟چندسال از فارق التحصیلی بایدبگذره؟امتحانای پایه چه جوریه؟باید رفت نظام برای ثبت نام امتحانا؟؟؟؟

سه ال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی که تو مدرک ذکر شده. و یه نکته اینکه 2/5 باشه معمولا شرت می کنن چون تا امتحان و نتایج بیاید 3 سال کامل میشه.
تو سایت نظام بری هست.

saghi23

عضو جدید
سلام

سلام امتحان احتمال داره که شهریور باشه(در صورتی که امسال 2 بار آزمون بگیرند)3سال باید از تاریخ پایان لیسانس گذشته باشه تا زمانی که آزمون گرفته میشه و اگر مدرکتون ناپیوسته هست هر پنج سالی که بین مدرک کاردانی و کارشناسیتون هست یک سال حساب میشه پس در این صورت با 2 سال از تاریخ لیسانس میشه شرکت کرد (البته با این شرایط فقط میشه برای نظارت امتحان داد برای آزمون طراحی سنوات کاردانی به حساب نمیاد وحتما سه سال از تاریخ لیسانس باید گذشته باشه)

sheitonak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام امتحان احتمال داره که شهریور باشه(در صورتی که امسال 2 بار آزمون بگیرند)3سال باید از تاریخ پایان لیسانس گذشته باشه تا زمانی که آزمون گرفته میشه و اگر مدرکتون ناپیوسته هست هر پنج سالی که بین مدرک کاردانی و کارشناسیتون هست یک سال حساب میشه پس در این صورت با 2 سال از تاریخ لیسانس میشه شرکت کرد (البته با این شرایط فقط میشه برای نظارت امتحان داد برای آزمون طراحی سنوات کاردانی به حساب نمیاد وحتما سه سال از تاریخ لیسانس باید گذشته باشه)
نه من کارشناسی پیوستم.شهریور پارسال تموم کردم.سال ذیگه بایدامتحان بدم.به ارشد که ربطی نداره؟؟

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری

سلام به نظر من كه كلاس رفتن نميخواد. جزوه خوندن ميخواد ولي :smile:. براي دو مبحث عمومي و تخصصي كه با 3-4 روز وقت گذاشتن و خوندن مباحثي كه بيشتر سوال ازشون مياد(مثل مبحث 4)، و آشنايي با بقيه مباحث به راحتي ميشه قبول شد. من سر امتحان خيلي راحت سوالا را تو كتابها پيدا مي كردم و جواب ميدادم.
براي امتحان طراحي اگه به مباحث و ضوابط شهرداري مسلط باشيد و چند تا پلان شهرداري تا الان طراحي كرده باشيد، هيچ مشكلي نخواهيد داشت.

و اما سخت ترين قسمت امتحان جزئياته :confused: ( من دفعه دوم قبول شدم) ، دفعه دوم خيلي جزوه جزئيات خوندم و ديگه كتاب جزئياتي نبود كه نديده باشم. و نكشيده باشم. خيلي بيشتر از قبل وقت گذاشتم و خب خدا را شكر قبول شدم. يكي از دوستام كلاساي ساعد سميعي ميرفت ولي قبول نشد!!! مهم دونستن جزئياته.. و اينكه پايه درسهاي ساختمان 1 و 2 و طراحي فني قوي باشه.

سلام
همونطور كه گفتن سه سال بايد از فارغ التحصيليتون بگذره. شما بايد اول عضو نظام مهندسي بشيد. و بعد هر وقت امتحان گذاشتن در امتحان ثبت نام كنيد(ثبت نام اينترنتيه). به نظرم هر وقت كه خواستيد امتحان بدين عضو نظام بشيد. چون اگه زودتر عضو بشين بايد سالانه 40 تومن حق عضويت بدين كه هيچ فايده اي هم براتون نداره

نه من کارشناسی پیوستم.شهریور پارسال تموم کردم.سال ذیگه بایدامتحان بدم.به ارشد که ربطی نداره؟؟

به ارشد ارتباطي نداره. شما هر امتحاني سال 93 يا اسفند 92( اگر آزمون برگزار بشه) مي تونيد شركت كنيد

آخرین ویرایش:

Arch-Azadeh

سلام
میشه کسانی که قبول شدن بگن که چه‌جوری باید کشید؟
منظورم اینه که دست آزاد یا با خط‌کش؟ با مداد یا راپید یا روان‌نویس؟ راندو می‌خواد یا نه؟ باید چی با خودمون ببریم؟

تمام وسايل طراحي را بايد با خودتون ببريد.
تمام پلانها و نماها و مقاطع بايد كاملا دقيق باشه. پس استفاده از خط كش الزاميه. من خودم همه را با مداد كشيدم. و در آخر فقط پلان يك طبقه را رسيدم راپيدي كنم. اكثرا هم مدادي تحويل ميدن. سال 88 كه من امتحان دادم پرسپكتيو هم خواسته بودن كه آنرا با روان نويس كشيدم و راندو هم كردم

سلام دوستان
چند تا سوال از مبحث 4 که در طراحی باید رعایت کنیم دارم،بیشتر منظورم راجع به سوال طراحی آذر هستش لطف کنید هر کس هر چی بلده بگه
1- حداکثر شیب پارکینگ رو اگر 15% بگیریم و 1 متر ابتدا و 1 مترانتها با شیب 10 % رو رعایت کنیم، اون وقت طول شیب دقیق چقدر در میاد ؟
2- زیر زمین که پارکینگ بود ارتفاع مفید زیر زمین رو چند باید بگیریم و کد کف همکف چقدر می شه و مقدار عقب نشینی همکف رو چطور باید حساب کنیم که زیرمین ( پارکینگ ) سر گیر نباشه
3- ارتفاع مفید طبقات و ضخامت سقف و همینطور ارتفاع جان پناه رو باید دقیق چقدر گرفت تا الزامات ارتفاع صفحه 20 مبحث 4 رو رعایت کرده باشیم ،حداقل ارتفاع جان پناه پشت بام تو کدوم صفحه مبحث 4 اومده؟

1- معمولا همون 15% ميگيرن، اگه 10% بگيريد فضاي پاركينگتون گرفته ميشه. لزومي نيست. طول شيب بستگي به ارتفاعي داره كه پايين ميريد. بسته به طراحي تون ممكنه نيم طبقه پايين بريد. ممكنه يك طبقه كامل . تناسب بگيريد در مياد.
2- ارتفاع مفيد زير زمين 2/20 هست. كد همكف هم باز بستگي به طراحي شما داره و اينكه چند پله براي ورود ميذاريد. اگه 4 تا پله بذاريد در ورودي، ارتفاع همكف حدوده 72 سانتي متر در مياد. مقدار عقب نشيني هم باز به طراحي بستگي داره. جوري بايد عقب نشيني كنيد كه هيچ جا كمتر از 2/05 نباشه كه سر گير بشه. بايد مقطع ورودي پاركينگ را برا ي خودتون بكشيد. ببينيد چه جوريه
3- ارتفاع مفيد طبقات 2/70- ضخامت سقف 30 سانت، ارتفاع جان پناه 80سانت هست. (تو مبحث 4 پيدا نكردم.)

Arch_arm

عضو جدید
poshte kaghazo ba medad hashur bezan badesh age yebar ba medad ya khodkar ruye khotut beri asaresh ru kaghaze ziri miofte

aloosha

عضو جدید
تو خیلی از تاپیک ها گشتم ولی جواب این سوالها رو پیدا نکردم. اگر کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه. من اصلا نمی دونم نوع امتحان چه طور هست!

سلام دوستم می خواد کلاسهای آقای ساعد سمیعی رو بره هم طراحی داره هم جزییات.از یک شنبه هم شروع می شه

saghi23

عضو جدید
سلام ،کسی می دونه ضوابط بلند مرتبه سازی را باید از کجا گیر بیاریم اگه کسی داره لطفا اینجا قرار بده بچه ها کجایید 2 ماه بیشتر فرصت نیست

aloosha

عضو جدید
سلام دوستان

دوست عزیز مبحث 4 صریحا حداقل ارتفاع جانپناه یا دست انداز رو 1.10 ،حداقل ارتفاع مفید طبقات رو 2.40 و حداقل ارتفاع مفید پارکینگهای کوچک (حداکثر 3 ماشین)2.20 ، پارکینگ متوسط (4-25 ماشین) و پارکینگ بزرگ( بیش از 25 ماشین)2.40 بیان کرده.

آخرین ویرایش:

aloosha

عضو جدید
سلام
سوال1)در محاسبه درز انقطاع ارتفاع خرپشته هم در نظر گرفته می شه؟
سوال2) مقدار مساحتی که به واسطه درز انقطاع از60% کسر شده دوباره به آن اضافه می شود؟
سوال 3) کی از ضوابط معلولین استفاده می شه؟
سوال 4)از درب ضدحریق در چه مواقعی استفاده می شه؟

aloosha

عضو جدید
سلام
سوال2) مقدار مساحتی که به واسطه درز انقطاع از60% کسر شده دوباره به آن اضافه می شود؟

Arch-Azadeh عزیزم فرمودن:سلام
چه سوالات دقيقي :)))

سوال 1- معمولا ارتفاعي حساب ميشه كه چسبيده به ساختمان مجاوره ، حالا بستگي داره خر پشته كجا قرار گرفته باشه.
سوال2- تا جايي كه من كار كردم به 60% طول زمين اضافه نميشه ولي به زيربناي مجاز بله اضافه ميشه (محاسبه 60% زيربنا با توجه به مساحت زمين به دست مياد، شما وقتي از سطح اشغال به هر نوعي كم كني رو طبقات مساحت اضافه ميشه)
سوال 3- هميشه استفاده ميشه. ورودي تمام ساختمانهاي عمومي (مثل بانك و ادارات و ساختمان پزشكان و... ) و دسترسي به طبقات اين ساختمانها بايد براي معلولين طراحي شده باشه. تو ساختمانهاي مسكوني اجباري نيست
سوال 4- والا من تا حالا استفاده نكردم خبر ندارم:).. فكر نكنم براي نظام مهندسي خيلي به دردتون بخوره

موفق باشيد

aloosha

عضو جدید
وای خیلی خوب و جامع ج دادی عزیزم ، واقعا ممنون.:gol:در مورد سوال 4 من توی نقشه های همه ساختمون های 4 طبقه به بالای شهرمون دیدم و اینجوریه که فضای سرویس پله از آسانسو جدا می شه و به عبارتی آسانسور ایزوله می شه، البته ممکنه شما به یه اسم دیگه اونو به کار می برید .:)

سوال 6):redface: وقتی دو ماشین به صورت طولی در کنار هم قرار می گیرند به جز فضای توقف 2*6 برای هریک، آیا ماشین عقبتر برای خروج نیاز به 5 متر دیگر هم دارد؟
سوال 7):redface::redface: وقتی 3 عدد ماشین به صورت عرضی در کنار هم قرار می گیرند، آیا فاصله محوری7.5 بین ستون ها کفایت می کند؟ یا که این امر فقط در مورد ستون های فلزی صادق است؟
سوال 8) با توجه به بند 4-2-8-15-3 :درصورتی که دو طرق یک محل توقف در توقفگاه دیوار باشد، عرض آن باید حداقل 3 متر باشد.
اگر دیوار داشته باشیم در هر دیواری هم 2 عدد ستون داشته باشیم آیا به ازای فضای اشغال شده توسط این ستون ها باید به این 3 متر اضافه کنیم؟

:gol::gol::gol:

aloosha

عضو جدید
سلام

arashitect عزیز هم می فرماین:
1-خیر
2-خیر.درز جزو زیر بناست کلا.
3-فقط در مجتمعهای تجاری.اونم زیاد سخت نمیگیره شهرداری.
4-فعلا ساختمانهای 4.5 طبقه به بالا.

Arch-Azadeh

وای خیلی خوب و جامع ج دادی عزیزم ، واقعا ممنون.:gol:در مورد سوال 4 من توی نقشه های همه ساختمون های 4 طبقه به بالای شهرمون دیدم و اینجوریه که فضای سرویس پله از آسانسو جدا می شه و به عبارتی آسانسور ایزوله می شه، البته ممکنه شما به یه اسم دیگه اونو به کار می برید .:)

سوال 6):redface: وقتی دو ماشین به صورت طولی در کنار هم قرار می گیرند به جز فضای توقف 2*6 برای هریک، آیا ماشین عقبتر برای خروج نیاز به 5 متر دیگر هم دارد؟
سوال 7):redface::redface: وقتی 3 عدد ماشین به صورت عرضی در کنار هم قرار می گیرند، آیا فاصله محوری7.5 بین ستون ها کفایت می کند؟ یا که این امر فقط در مورد ستون های فلزی صادق است؟
سوال 8) با توجه به بند 4-2-8-15-3 :درصورتی که دو طرق یک محل توقف در توقفگاه دیوار باشد، عرض آن باید حداقل 3 متر باشد.
اگر دیوار داشته باشیم در هر دیواری هم 2 عدد ستون داشته باشیم آیا به ازای فضای اشغال شده توسط این ستون ها باید به این 3 متر اضافه کنیم؟

6- شما هميشه براي خروج احتياج به 5 متر فضا پشت ماشين داري (البته بستگي به پلان داره و بايد از روي پلان ديد دقيقا منظور شما چيه)
7- براي سه ماشين آكس به آكس ستونها 7 متر كفايت مي كنه و داخل به داخل 6.80 ستونها (براي دو ماشين آكس به آكس 5 و داخل به داخل 4.80)
8- راستش من دقيقا متوجه اين سوال نشدم. براي پاركينگ اگه يه ماشين بخواد جا بشه آكس به آكس 3 متر بايد باشه. (اين دو تا ستون كه ميگيد يعني كجاست دقيقا؟

Arch-Azadeh

6- شما هميشه براي خروج احتياج به 5 متر فضا پشت ماشين داري (البته بستگي به پلان داره و بايد از روي پلان ديد دقيقا منظور شما چيه)
7- براي سه ماشين آكس به آكس ستونها 7 متر كفايت مي كنه و داخل به داخل 6.80 ستونها (براي دو ماشين آكس به آكس 5 و داخل به داخل 4.80)
8- راستش من دقيقا متوجه اين سوال
8- راستش من دقيقا متوجه اين سوال نشدم. براي پاركينگ اگه يه ماشين بخواد جا بشه آكس به آكس 3 متر بايد باشه. (اين دو تا ستون كه ميگيد يعني كجاست دقيقا؟

بالا