لینوکس

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اومدم امروز صبح اوبونتو رو نصب کنم ها ولی این دوتا پست رو که دیدم یکم جا زدم:surprised:

ببخشید انقد سوال میپرسم سعی میکنم این آخرین سوالم باشه
نظرتون چیه قبل نصب اوبونتو اول یه فضای خالی از درایو C ام از طریق Disk management جدا کنم بعد نصب کنم؟
که دیگه احتمال پاک کردن هاردم هم نباشه!
20 گیگ خوبه؟(با توجه به صحبت هایی که شد و اتفاقای بعده نصب؟)

طبق راهنماهای موجود بهتر هست که پارتیشن بندی کنید. هنوز نصاب اوبونتو کمی بی شعور هست و موقع نصب اتوماتیک Swap ایجاد نمیکنه. داشتن Swap یک الزام هست (مخصوصا اگر رم زیر ۴ گیگ دارید!) .

رم ام 8 گیگ هست.
پس به صورت دستی پارتیشن بندی کنم؟

پ.ن: نمیدونم چرا انقد تو نصب کردن اوبونتو محتاط شدم از من بعیده:surprised: بس که تا حالا گند زدم سیستمم رو:D

آخرین ویرایش:

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
پ.ن: نمیدونم چرا انقد تو نصب کردن اوبونتو محتاط شدم از من بعیده:surprised: بس که تا حالا گند زدم سیستمم رو:D

شما که اولین بار هست میخواین نصب کنید و اینقدر میترسید.

چرا داخل Vmware نصب نمیکنید که خیالتون از هر جهت راحت باشه ؟؟

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
من اومدم امروز صبح اوبونتو رو نصب کنم ها ولی این دوتا پست رو که دیدم یکم جا زدم:surprised:

ببخشید انقد سوال میپرسم سعی میکنم این آخرین سوالم باشه
نظرتون چیه قبل نصب اوبونتو اول یه فضای خالی از درایو C ام از طریق Disk management جدا کنم بعد نصب کنم؟
که دیگه احتمال پاک کردن هاردم هم نباشه!
20 گیگ خوبه؟(با توجه به صحبت هایی که شد و اتفاقای بعده نصب؟)

رم ام 8 گیگ هست.
پس به صورت دستی پارتیشن بندی کنم؟

اینا یه چیزی میگن واسه خودشون،تو گوش نکن! تو نصب کن،اما بدون اینکه نگاه کنی که داری چیکار میکنی و بدون فکر کردن همینجوری هی next نزن.

چرا سوال آخر؟! بپرس نترس.
میتونی اون کارو هم بکنی،هرچند توی پارتیشن منجر موقع نصب اوبونتو هم دستت بازه که هرکاری دلت خواست بکنی.

ببین،بیخود خودتو گیج نکن! غیر از بقیه پارتیشن هات که هیچ کاری بهشون نداریم،تو یه پارتیشن میخوای که ۱۰-۱۵ گیگ یا بیشتر خالی داشته باشه.بعد این رو میای (وقت نصب) با فرمت ext4 قالب بندی(فرمت) میکنی.یه درایو جمع و جور (۴ گیگ مثلا ) هم درست میکنی و به عنوان swap انتخاب میکنی،همین.همه این کارها موقع انتخاب پارتیشن انجام میشه.

گندزدن نداره خانم،یه سیستمه نصب میکنی دیگه.
شخصا VMware یا ابزارهای مشابه رو برای همچین کارهایی یه خط انحرافی میبینم! این ابزارها برای کارهای دیگه درست شدن،اصلا منطقی نیست روی یه سیستم خانگی VMware نصب کنی که مثلا اوبونتو رو روی اون ران کنی...

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز

تو تاپیک لینوکس داری برای شریک مایکروسافت تبلیغ میکنی؟ :cool:

به نظرم از VirtualBox بهتر برای سیستم خونگی نیست :D . مینیمال و باحال ;)

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دانلود کردم حدود 423 مگابایت حجم داشت!!:surprised:
ولی خب برای نصب اوبونتو دیگه استفاده نمیکنم . ببینم بعدا" کی به کارم بیاد!
حالا به جای محیط مجازی اول میرم رو سیستم خونه نصب میکنم :D

1.اینا یه چیزی میگن واسه خودشون،تو گوش نکن! تو نصب کن،اما بدون اینکه نگاه کنی که داری چیکار میکنی و بدون فکر کردن همینجوری هی next نزن.

2.چرا سوال آخر؟! بپرس نترس.
میتونی اون کارو هم بکنی،هرچند توی پارتیشن منجر موقع نصب اوبونتو هم دستت بازه که هرکاری دلت خواست بکنی.

3.ببین،بیخود خودتو گیج نکن! غیر از بقیه پارتیشن هات که هیچ کاری بهشون نداریم،تو یه پارتیشن میخوای که ۱۰-۱۵ گیگ یا بیشتر خالی داشته باشه.بعد این رو میای (وقت نصب) با فرمت ext4 قالب بندی(فرمت) میکنی.یه درایو جمع و جور (۴ گیگ مثلا ) هم درست میکنی و به عنوان swap انتخاب میکنی،همین.همه این کارها موقع انتخاب پارتیشن انجام میشه.

4.گندزدن نداره خانم،یه سیستمه نصب میکنی دیگه.

1.باشه نصب میکنم1 فکر کنم این چند وقت انقد مطلب برای نصب اوبونتو از نت گرفتم و سوال پرسیدم که بتونم یه PDF کامل بعد نصبش بنویسم:D(شوخیه ها)
2. چشم اگه سوالی بود باز میپرسم. پارتیشن بندی قبلش هم میکنم.خیالم راحت تر میشه.
3. باشه حالا اول رو سیستم خونه نصب میکنم چون خیلی اطلاعات مهمی توش نیست .
4. ترجیه میدم قبلش وقت بذارم همه چی رو یاد بگیرم تا موقع نصب اشتباه نکنم. از پاک شدن هارد اصلا" خوشم نمی یاد:)

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
شخصا VMware یا ابزارهای مشابه رو برای همچین کارهایی یه خط انحرافی میبینم! این ابزارها برای کارهای دیگه درست شدن،اصلا منطقی نیست روی یه سیستم خانگی VMware نصب کنی که مثلا اوبونتو رو روی اون ران کنی...

نظرت رو قبول ندارم.
اصولا Vmware برای همین طراحی شده دیگه. ( برای مقاصد اموزشی )

یکی از اموزش هایی هم که میشه باهاش دید , نصب سیستم عامل هست .

وقتی تا الان چنین کاری انجام ندادیم. چه اشکالی داره که اول تو یه محیط اموزشی و مجازی این کار رو انجام بدیم. و بعد اگر خواستیم در محیط واقعی هم این کار رو انجام بدیم ؟

-------------

البته این حرفم به این معنا نیست که برای بار اول حتما باید از Vmware استفاده کنیم.
من خودم اولین باری که داشتم لینوکس نصب میکردم. بدون اینکه اموزش نصب لینوکس رو خونده باشم . از طریق راهنمایی های موقع نصب , این کار رو انجام دادم.
و به نظرم اخطار هایی که داده میشه کامله و نیازی به ترسیدن نداره. ولی به هر حال هدف از ارائه Vmware همین چیزها و رفع چنین مواردی بوده .

به نظرم از VirtualBox بهتر برای سیستم خونگی نیست :D . مینیمال و باحال ;)

نظرتون محترم. ولی به نظر نمیرسه امکاناتشون با هم قابل مقایسه باشه.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
یه کاربر خونگی ، نهایت استفادش چیه که VMWare و VirtualBox با هم تفاوت عمده داشته باشند؟ اگر منظورتون از لحاظ حرفه ای بودن هست که باید عزض کنم VMWare در دنیای تکنولوژی (و علی الخصوص لینوکس و Unix ) هیچ پخی تشریف ندراند! بلکه کل بازار Unix و سیستم عاملهای مبتنی بر اون بر پایه مجازی سازهای QEMU, Xen و در ابعاد بزرگتر Citrix میچرخه.

Drago

کاربر ممتاز
اصولا Vmware برای همین طراحی شده دیگه. ( برای مقاصد اموزشی )

خير قربون! ابزارهاي مجازي سازي براي اين تجربه كردن سيستم عامل هاي متفاوت،يا غلبه بر مشكل تنبلي در Restart كردن سيستم طراحي نشدن!
اين سناريو رو در نظر بگيريد :
يه ماشين بسيار قدرتمند ميخريم كه هزينه اش از 10 تا ماشين معمولي كمتر ميشه.روي اون ماشين قدرتمند با استفاده از ابزارهاي مجازي سازي 10 تا ماشين مجازي ميسازيم و با استفاده از 10 تا Thin Client به اون ماشين ها متصل ميشيم.دفتر كار شما آماده است! هزينه وتلاش براي نگهداري و پشتيبانيش هم پايين مياد.

البته اين تنها سناريوي ممكنن نيست.

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
خير قربون! ابزارهاي مجازي سازي براي اين تجربه كردن سيستم عامل هاي متفاوت،يا غلبه بر مشكل تنبلي در Restart كردن سيستم طراحي نشدن!

سلام

چرا اتفاقا. یکی از مهمترین دلیل های ارائه ابزار های مجازی ساز تست و تجربه سیستم عامل های متفاوت و ابزارهای متفاوت بر روی اون هاست.

مثال میزنم :

به خلبان ها قبل اینکه خلبانی با هواپیما رو یاد بدن. تو یه محیط شبیه ساز , اموزش های اولیه لازم رو بهشون میدن. احیانا اون محیط شبیه ساز همون مجازی ساز ما هست.

یه کاربر خونگی ، نهایت استفادش چیه که VMWare و VirtualBox با هم تفاوت عمده داشته باشند؟ اگر منظورتون از لحاظ حرفه ای بودن هست که باید عزض کنم VMWare در دنیای تکنولوژی (و علی الخصوص لینوکس و Unix ) هیچ پخی تشریف ندراند! بلکه کل بازار Unix و سیستم عاملهای مبتنی بر اون بر پایه مجازی سازهای QEMU, Xen و در ابعاد بزرگتر Citrix میچرخه.

سلام

البته بحث بین vmware و virtualbox بود که زدید تو کار کلیه مجازی سازها.

اشاره کردم به امکانات. مثالی میزنم :
برای یه کاربر خانگی که من باشم. ابزار clone نقش مهمی برام ایفا میکنه. حداقل من چند سال قبل که از virtualbox میخواستم استفاده کنم , نتونستم چنین گزینه ای پیدا کنم.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

Drago

کاربر ممتاز
سلام

چرا اتفاقا. یکی از مهمترین دلیل های ارائه ابزار های مجازی ساز تست و تجربه سیستم عامل های متفاوت و ابزارهای متفاوت بر روی اون هاست.

مثال میزنم :

به خلبان ها قبل اینکه خلبانی با هواپیما رو یاد بدن. تو یه محیط شبیه ساز , اموزش های اولیه لازم رو بهشون میدن. احیانا اون محیط شبیه ساز همون مجازی ساز ما هست.
همونجوری که گفتی،اون "شبیه ساز" هست که با "مجازی ساز" فرق میکنه.
شما وقتی از مجازی ساز استفاده میکنی،یه سیستم واقعی داری،نه یه سیستم شبیه سازی شده (فرقش مثل فرق وارد شدن به روتر با کابل هست در برابر استفاده از پکت تریسر).
یکی از چیزهایی که باعث میشه من عقیده داشتم این ابزارها برای این کار طراحی نشده هزینشه.یه سیستم شبیه سازی برای کاهش هزینه ایجاد میشه : سقوط هواپیما در شرایط عادی باعث خسارات شدید میشه،در شبیه ساز فقط نمره قبولی رو از دست میدید. اما برعکس اون،مجازی سازی هزینه به نسبت زیادی داره.اینکه بخوای یه چیزی "شبیه" سیستم عامل داشته باشی خیلی هزینه اش کمتر از تخصیص سخت افزار و حافظه و غیره به یه ماشین مجازیه.

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونجوری که گفتی،اون "شبیه ساز" هست که با "مجازی ساز" فرق میکنه.
شما وقتی از مجازی ساز استفاده میکنی،یه سیستم واقعی داری،نه یه سیستم شبیه سازی شده (فرقش مثل فرق وارد شدن به روتر با کابل هست در برابر استفاده از پکت تریسر).
یکی از چیزهایی که باعث میشه من عقیده داشتم این ابزارها برای این کار طراحی نشده هزینشه.یه سیستم شبیه سازی برای کاهش هزینه ایجاد میشه : سقوط هواپیما در شرایط عادی باعث خسارات شدید میشه،در شبیه ساز فقط نمره قبولی رو از دست میدید. اما برعکس اون،مجازی سازی هزینه به نسبت زیادی داره.اینکه بخوای یه چیزی "شبیه" سیستم عامل داشته باشی خیلی هزینه اش کمتر از تخصیص سخت افزار و حافظه و غیره به یه ماشین مجازیه.

خب. یه سیستم واقعی داریم که امکان از دست رفتن اطلاعات و ابزار های لازم (نرم افزار ها) داخلش صفره.

به نظرت چه اشکالی داره ازش به عنوان یه ابزار اموزشی استفاده بشه ؟؟

البته قبل اینکه به سوال بالا جواب بدی. اول بگو چرا vmware رو برای اموزش نصب یه سیستم عامل یه خط انحراف میبینی؟؟ که منم بدونم فکرت در این مورد چی هست.
بعد هم به سوال بالا جواب بده.

Drago

کاربر ممتاز
خب. یه سیستم واقعی داریم که امکان از دست رفتن اطلاعات و ابزار های لازم (نرم افزار ها) داخلش صفره.

به نظرت چه اشکالی داره ازش به عنوان یه ابزار اموزشی استفاده بشه ؟؟

البته قبل اینکه به سوال بالا جواب بدی. اول بگو چرا vmware رو برای اموزش نصب یه سیستم عامل یه خط انحراف میبینی؟؟ که منم بدونم فکرت در این مورد چی هست.
بعد هم به سوال بالا جواب بده.
امکان از دست رفتن اطلاعات توش صفره؟ چرا؟ هر اتفاقی که بخواد توی یه ماشین مستقل بیفته،نمیتونه توی یه ماشین مجازی بیفته؟

اشکال نداره،به نظر من انحراف از رسالت این ابزارهاست.رسالت این ابزارها رو که بهت توضیح دادم.فرقی هم نمیکنه که VMware باشه یا VirtualBox یا Hyper-V یا غیره.
به طور کلی به منظور مجازی سازی چندین ماشین (که میتونه شبیه هم نباشن) روی یه ماشین قوی تر تولید شدن.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
امکان از دست رفتن اطلاعات توش صفره؟ چرا؟ هر اتفاقی که بخواد توی یه ماشین مستقل بیفته،نمیتونه توی یه ماشین مجازی بیفته؟

اشکال نداره،به نظر من انحراف از رسالت این ابزارهاست.رسالت این ابزارها رو که بهت توضیح دادم.فرقی هم نمیکنه که VMware باشه یا VirtualBox یا Hyper-V یا غیره.
به طور کلی به منظور مجازی سازی چندین ماشین (که میتونه شبیه هم نباشن) روی یه ماشین قوی تر تولید شدن.

وقتی به طور مستقل میخواهیم بر روی سیستممون لینوکس نصب کنیم. امکان اینکه کلیه اطلاعات هاردمون رو از بین ببریم وجود داره.

ولی در vmware هارد جدایی به وجود میاد. شما اگه گزینه اتوماتیک رو هم انتخاب کنی و کل پارتیشنت رو هم فرمت کنی. اتفاق خاصی نمیوفته. چون یه قطعه از هاردت به سیستم عامل مخصوص اختصاص داده شده است و مشکلی برای اطلاعاتت به وجود نمیاد.

وقتی که میتونیم از این ابزار برای تجربه کردن و اموزش دیدن استفاده کنیم. مشکل از این انحراف چیه ؟؟

وقتی از یک ابزار میشه استفاده مفید و بهینه کرد. چرا نباید استفاده کرد ؟؟

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
یک مساله ای خیلی ذهن منو درگیر کرده.
چرا هیچ کدوم از توزیع ها مثل ویندوز user friendly نیستند؟
من قبلاً فدورا، ردهت، سوزه، اوبنتو رو توی vmware نصب و استفاده کرده بودم. و هدفم بیشتر ران کردن برنامه های خاص بود که تو ویندوز اجرا نمیشدند و اجراشونم ساده بود با یک make یا config اجرا میشدند.ولی الان بنابه نیاز تصمیم گرفتم اوبنتو رو به صورت مستقل نصب کنم. من الان دیگه کاملاً درک کردم که چرا لینوکس نتونسته بازار رو برای ویندوز تنگ کنه و فهمیدوم که واقعاً برای یک کاربر ساده استفاده از لینوکس خیلی خیلی سخته.چند تا موردی که اینجا برام اتفاق افتاد رو میگم، نمیدونم نظراتم چقدر درسته، ممنون میشم دوستان هم نظر بدن.

ویندوز یک partition table داره که بهت اجازه میده قشنگ هاردتو مدیریت کنی. ولی در لینوکس عملاً هاردت یکپارچه است. درسته که وقتی وارد computer میشی کلی فولدر هست که میشه برای تک تک اونا پارتیشن ایجاد کرد اما او مدیریت ویندوز اینجا وجود نداره.
نصب لینوکس کمی متفاوته، و وضعیت زمانی که بخواین همزمان ویندوز و لینوکس استفاده کنی، برای یک کاربر ساده کمی پیچیده میشه. در نصب لینوکس بهتره 3 تا پارتیشن : / , home , swap درست کنی و...
ویندوز هفت که 3-4 سال پیش عرضه شد، توانایی این رو داشت که کلیه درایورهای لپ تاپ منو بشناسه و دردسر دانلود درایور و... رفع شده بود. ولی اوبنتو 13 کارت گرافیک منو نشناخت!!! نکته جالبتر این بود که بدون فیلتر شکن نمیشه به سایت nvidia رفت و درایور رو دانلود کرد!!!!!!
نکته بسیار جالب برای من اینه که چرا برای اجرای برنامه اینقدر وابسته به ترمینال هست. شما تو ویندوز روی یک فایل exe کلیک میکنی و نصب میشه و تمام. حالا تو لینوکس اووووووووه برای نصب یک چیز ساده هم باید بری تو ترمینال چند تا دستور بنویسی. مثلاً من میخواستم فیل تر شکن tor رو برا اوبنتو دانلود و نصب کنم. برای اینکار باید 3 تا برنامه دانلود کنم، از طریق ترمینال نصب کنم، برای K3B باز چندتا برنامه دیگه لازمه و...
لینوکس در مدیریت suspend و hibernate مشکل داره چون براساس سخت افزار عمل میکنه. hibernate رو باید با کلی مشقت خودت فعال کنی، تازه اونم اگه سخت افزارت ساپورت کنه(سخت افزارهایی هستند که لینوکس اجازه فعال سازی hibernate رو در اونا نمیده ولی در ویندوز راحت hibernate فعال میشه.)
جالبه وقتی درایور کارت گرافیکی تو لینوکس نصب نباشه، موقع برگشتن از حالت suspend فقط یک صحبه سیاه نشون میده ولی سیستم عامل اجرا میشه و مثلاً آهنگی که قبل suspend در حال پخش بود، بخ پخش ادامه میده.

اینم بگم که خب من چندان به استفاده از لینوکس عادت ندارم و بعضی چیزا به همین دلیل آزاردهنده هست ولی نکته بدیهی اینه که یک کاربر بسیار ساده و پایه نمیتونه از لینوکس استفاده کنه درحالی که میشد کاری کرد که لینوکس در عین حفظ قدرت و قابلیتش کاربر پسند تر باشه. خب مثلاً در ویندوز هم برای برخی کارها، کاربرای حرفه ای از cmd استفاده میکنن یا فایلهای خاصی تعریف میکنن و توش دستور مینویسن یا رجیستری رو دستکاری میکنن.

البته خود ویندوز هم چندان تحفه ای نیست. نمونش در ویندوز 7 با ادمین وارد میشی، میخوای فولدر پاک کنی، میگه برای این کار باید ادمین باش!!! (در این حالت باید دستی بخش security فایل ها رو عوض کرد. البته یک دستوری هست که با نوشتن اون و ذخیره به صورت فایل bat مشکل فوق حل میشه.)

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من قبلاً فدورا، ردهت، سوزه، اوبنتو رو توی vmware نصب و استفاده کرده بودم. و هدفم بیشتر ران کردن برنامه های خاص بود که تو ویندوز اجرا نمیشدند و اجراشونم ساده بود با یک make یا config اجرا میشدند.ولی الان بنابه نیاز تصمیم گرفتم اوبنتو رو به صورت مستقل نصب کنم. من الان دیگه کاملاً درک کردم که چرا لینوکس نتونسته بازار رو برای ویندوز تنگ کنه و فهمیدوم که واقعاً برای یک کاربر ساده استفاده از لینوکس خیلی خیلی سخته.چند تا موردی که اینجا برام اتفاق افتاد رو میگم، نمیدونم نظراتم چقدر درسته، ممنون میشم دوستان هم نظر بدن.

ویندوز یک partition table داره که بهت اجازه میده قشنگ هاردتو مدیریت کنی. ولی در لینوکس عملاً هاردت یکپارچه است. درسته که وقتی وارد computer میشی کلی فولدر هست که میشه برای تک تک اونا پارتیشن ایجاد کرد اما او مدیریت ویندوز اینجا وجود نداره.
نصب لینوکس کمی متفاوته، و وضعیت زمانی که بخواین همزمان ویندوز و لینوکس استفاده کنی، برای یک کاربر ساده کمی پیچیده میشه. در نصب لینوکس بهتره 3 تا پارتیشن : / , home , swap درست کنی و...
ویندوز هفت که 3-4 سال پیش عرضه شد، توانایی این رو داشت که کلیه درایورهای لپ تاپ منو بشناسه و دردسر دانلود درایور و... رفع شده بود. ولی اوبنتو 13 کارت گرافیک منو نشناخت!!! نکته جالبتر این بود که بدون فیلتر شکن نمیشه به سایت nvidia رفت و درایور رو دانلود کرد!!!!!!
نکته بسیار جالب برای من اینه که چرا برای اجرای برنامه اینقدر وابسته به ترمینال هست. شما تو ویندوز روی یک فایل exe کلیک میکنی و نصب میشه و تمام. حالا تو لینوکس اووووووووه برای نصب یک چیز ساده هم باید بری تو ترمینال چند تا دستور بنویسی. مثلاً من میخواستم فیل تر شکن tor رو برا اوبنتو دانلود و نصب کنم. برای اینکار باید 3 تا برنامه دانلود کنم، از طریق ترمینال نصب کنم، برای K3B باز چندتا برنامه دیگه لازمه و...
لینوکس در مدیریت suspend و hibernate مشکل داره چون براساس سخت افزار عمل میکنه. hibernate رو باید با کلی مشقت خودت فعال کنی، تازه اونم اگه سخت افزارت ساپورت کنه(سخت افزارهایی هستند که لینوکس اجازه فعال سازی hibernate رو در اونا نمیده ولی در ویندوز راحت hibernate فعال میشه.)
جالبه وقتی درایور کارت گرافیکی تو لینوکس نصب نباشه، موقع برگشتن از حالت suspend فقط یک صحبه سیاه نشون میده ولی سیستم عامل اجرا میشه و مثلاً آهنگی که قبل suspend در حال پخش بود، بخ پخش ادامه میده.

اینم بگم که خب من چندان به استفاده از لینوکس عادت ندارم و بعضی چیزا به همین دلیل آزاردهنده هست ولی نکته بدیهی اینه که یک کاربر بسیار ساده و پایه نمیتونه از لینوکس استفاده کنه درحالی که میشد کاری کرد که لینوکس در عین حفظ قدرت و قابلیتش کاربر پسند تر باشه. خب مثلاً در ویندوز هم برای برخی کارها، کاربرای حرفه ای از cmd استفاده میکنن یا فایلهای خاصی تعریف میکنن و توش دستور مینویسن یا رجیستری رو دستکاری میکنن.

البته خود ویندوز هم چندان تحفه ای نیست. نمونش در ویندوز 7 با ادمین وارد میشی، میخوای فولدر پاک کنی، میگه برای این کار باید ادمین باش!!! (در این حالت باید دستی بخش security فایل ها رو عوض کرد. البته یک دستوری هست که با نوشتن اون و ذخیره به صورت فایل bat مشکل فوق حل میشه.)
درسته که ساپورت نشدن بعضی قطعات اذیت کننده هست، شاید دلیلش قراداد هایی هست که بین کمپانی های قطعه سازی و تولید نرم افزار بسته میشه. ولی به نظر من مخاطبان لینوکس بیشتر کاربر های حرفه ای هستند. استفاده از ابزار های متن باز، مدیریت سیستم و شبکه، دسترسی به لایه های پایینی سیستم عامل و ... در لینوکس آسون تر هست. درسته که تنوع نرم افزار های ویندوز بیشتر هست، ولی مشابه اون نرم افزار ها در لینوکس هم هست، سرعت اجرای برنامه ها به نسبت در لینوکس زیادتر هست. کاربرای غیر حرفه ای در برخورد اولیه با لینوکس اون رو کاربر پسند نمی دونن، حتی جابجایی منو ها ممکنه اذیت کننده باشه ولی با گذشت زمان اگر واقعا عاشق کار با کامپیوتر باشین از لینوکس بیشتر لذت خواهید برد.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
درسته که ساپورت نشدن بعضی قطعات اذیت کننده هست، شاید دلیلش قراداد هایی هست که بین کمپانی های قطعه سازی و تولید نرم افزار بسته میشه. ولی به نظر من مخاطبان لینوکس بیشتر کاربر های حرفه ای هستند. استفاده از ابزار های متن باز، مدیریت سیستم و شبکه، دسترسی به لایه های پایینی سیستم عامل و ... در لینوکس آسون تر هست. درسته که تنوع نرم افزار های ویندوز بیشتر هست، ولی مشابه اون نرم افزار ها در لینوکس هم هست، سرعت اجرای برنامه ها به نسبت در لینوکس زیادتر هست. کاربرای غیر حرفه ای در برخورد اولیه با لینوکس اون رو کاربر پسند نمی دونن، حتی جابجایی منو ها ممکنه اذیت کننده باشه ولی با گذشت زمان اگر واقعا عاشق کار با کامپیوتر باشین از لینوکس بیشتر لذت خواهید برد.
در قدرت لینوکس برای یک کاربر حرفه ای شکی نیست، تعداد برنامه هایی که برای لینوکس وجود داره خیلی زیاده، بیشتر انواع فایل مثل فایل های افیس یا پی دی اف رو خودش تشخیص میده، بخش مرکز نرم افزارش که قابلیت جستجوی برنامه های مختلف رو میده فوق العاده است اما من میگم کاش طوری میشد که کمی کاربرپسندت تر می شد تا یک کاربر ساده هم بتونه نصب و استفاده کنه. همون طور که ویندوز ابزارهای خاصی برای یک کاربر حرفه ای تعبیه کرده اما یک کاربر ساده هم میتونه ازش استفاده کنه.

مثلاً برای همون درایور کارت گرافیک، در ویندوز راحت دانلود و نصب میکنی یا آپدیت میکنی. در لینوکس، باید از بخش درایورها یکی از درایورهای توصیه شده رو نصب کنی که هیچ کدوم از درایورهای توصیه شده مربوط به کارت گرافیک من نبود. حالا برای نصب فایل دانلود شده از سایت انویدیا، باید اول درایور Nouveau kernel رو غیر فعال کنی، بعد lightdm رو متوقف کنی،و... خب اینا برای یک کاربر عادی خیلی وقت گیر و دردسرسازه.
در ویندوز نهایتاً یک .net framework نصب میکنی و خلاص، در لینوکس، برای هر برنامه ای معمولا 2-3 تا برنامه دیگه هم باید نصب بشه. که واقعاً وقت گیره.

لینوکس این قابلیت رو داره که برخلاف ویندوز، هنگ کردن یک پراسس یا نخ باعث هنگ کردن کل سیستم نمیشه، ولی در چند روز گذشته بارها صفحات مختلف من هنگ کرد یا به شدت دیر پاسخ داد.
یک اتفاق جالب دیگه: با shift +Alt زبان کیبور رو به فارسی تغییر میدم ولی با همین دکمه ها به انگلیسی برنمیگرده!!! اتفاق جالب دیگه اینکه: در همین فروم خودمون، نام کاربری من که فارسی هست، پسوردم فقط از عدد تشکیل شده. حالا وقتی زبان کیبورد روی فارسی باشه و یوزر و پسورد رو به زبان فارسی وارد کنم، وارد سایت نمیشم. اما وقتی پسوردم رو در حالتی که کیبورد روی انگلیسی هست وارد میکنم، وارد سایت میشم. این برام خیلی جالب بود. در ویندوز من همیشه در حالتی که کیبورد فارسی هست هم یوزر و پسورد رو وارد میکنم و وارد سایت میشه. در واقع در ویندوز هیچ جا بین اعداد فارسی و انگلیسی برای ورود به سایت تفاوت وجود نداره.
من از لینوکس چندان اطلاعاتی ندارم ولی با مشکلاتی که برای من رخ داد، درک میکنم که یک کاربر ساده مثل یک مغازه دار، یک کارمند، یک مهندس غیر کامپیوتری و...(کسی که به قول دوستمون عاشق کامپیوتر نیست) نتونن از لینوکس استفاده کنن. در حالی که میشد کاری کرد که حداقل بعضی از توزیع ها کاربر پسند تر باشن.

Drago

کاربر ممتاز
۱.ویندوز یک partition table داره که بهت اجازه میده قشنگ هاردتو مدیریت کنی. ولی در لینوکس عملاً هاردت یکپارچه است. درسته که وقتی وارد computer میشی کلی فولدر هست که میشه برای تک تک اونا پارتیشن ایجاد کرد اما او مدیریت ویندوز اینجا وجود نداره.

۲.نصب لینوکس کمی متفاوته، و وضعیت زمانی که بخواین همزمان ویندوز و لینوکس استفاده کنی، برای یک کاربر ساده کمی پیچیده میشه. در نصب لینوکس بهتره 3 تا پارتیشن : / , home , swap درست کنی و...

۳.نکته بسیار جالب برای من اینه که چرا برای اجرای برنامه اینقدر وابسته به ترمینال هست. شما تو ویندوز روی یک فایل exe کلیک میکنی و نصب میشه و تمام. حالا تو لینوکس اووووووووه برای نصب یک چیز ساده هم باید بری تو ترمینال چند تا دستور بنویسی. مثلاً من میخواستم فیل تر شکن tor رو برا اوبنتو دانلود و نصب کنم. برای اینکار باید 3 تا برنامه دانلود کنم، از طریق ترمینال نصب کنم، برای K3B باز چندتا برنامه دیگه لازمه و...

۴.جالبه وقتی درایور کارت گرافیکی تو لینوکس نصب نباشه، موقع برگشتن از حالت suspend فقط یک صحبه سیاه نشون میده ولی سیستم عامل اجرا میشه و مثلاً آهنگی که قبل suspend در حال پخش بود، بخ پخش ادامه میده.
۱.بجاش وقتی که ویندوز میاد بالا همه‌ی هارد index شده .یکی از دلایلی که ویندوز کندتر از بقیه سیستم عاملها بالا میاد هم همینه (فقط یکی از دلایلش).اما توی لینوکس براساس اون ساختار درختیش هروقت که لازم باشه یه درایو به درخت Mount میشه و بعدش هم میتونی Unmount کنی.از نظر دسترسی و امنیت هم این روش بهتره.

۲.همونطور که خودت گفتی «بهتره» که ۳ تا باشه.اما الزامی نیست! همون / و Swap رو بهش بدی تمومه دیگه.شما ویندوز هم بخوای نصب کنی باید یه درایو بهش اختصاص بدی.در عوض شما نمیتونی دوتا ویندوز نصب کنی که مثلا My Documents جفتش یکی باشه.در مورد اینکه نصبش سخته هم مخالفم.در موارد خاصی مثل فدورا ۱۸ قبول دارم که افتضاح بود اما مثلا اوبونتو همیشه ساده و خوب بوده.

۳.همیشه هم اینجوری نیست.اگه قراره به کلیک باشه،شما فایل اون برنامه ای که میخوای رو پیدا میکنی (بنابر ساختار سیستم عامل میتونه deb. یا rpm. یا غیره باشه) و همونجوری دوکلیک میکنی و نصب میشه.اما اینکه برای نصب یه برنامه مجبوری یه سری چیزهای دیگه هم نصب کنی برمیگرده به ساختار سیستم.اینجا همه چی Package هست، یه برنامه میشه مجموعه ای از این پکج ها.پس پکج میتونه توی برنامه a باشه توی b نباشه.مثل لگو (Lego) می‌مونه : یه سری قطعه بهت میدن میتونی هرچی خواستی باهاش بسازی.اگه قطعه هاش موجود نبود از اینترنت میگیره،اما اگه بود دوباره نمیاد بگیره.در عوض توی ویندوز همه چیش با همه، و در واقع شما چند برابر بیشتر از لینوکس «چیز اضافی» روی سیستمتون هست.

۴.شخصا همچین تجربه ای نداشتم (نه با اوبونتو و نه با فدورا).

۵.اینکه سایت nVidia به IP های ایرانی دسترسی نمیده تقصیر لینوکسه؟!
۱.مثلاً برای همون درایور کارت گرافیک، در ویندوز راحت دانلود و نصب میکنی یا آپدیت میکنی. در لینوکس، باید از بخش درایورها یکی از درایورهای توصیه شده رو نصب کنی که هیچ کدوم از درایورهای توصیه شده مربوط به کارت گرافیک من نبود. حالا برای نصب فایل دانلود شده از سایت انویدیا، باید اول درایور Nouveau kernel رو غیر فعال کنی، بعد lightdm رو متوقف کنی،و... خب اینا برای یک کاربر عادی خیلی وقت گیر و دردسرسازه

۲.یک اتفاق جالب دیگه: با shift +Alt زبان کیبور رو به فارسی تغییر میدم ولی با همین دکمه ها به انگلیسی برنمیگرده!

۳.اتفاق جالب دیگه اینکه: در همین فروم خودمون، نام کاربری من که فارسی هست، پسوردم فقط از عدد تشکیل شده. حالا وقتی زبان کیبورد روی فارسی باشه و یوزر و پسورد رو به زبان فارسی وارد کنم، وارد سایت نمیشم. اما وقتی پسوردم رو در حالتی که کیبورد روی انگلیسی هست وارد میکنم، وارد سایت میشم. این برام خیلی جالب بود. در ویندوز من همیشه در حالتی که کیبورد فارسی هست هم یوزر و پسورد رو وارد میکنم و وارد سایت میشه. در واقع در ویندوز هیچ جا بین اعداد فارسی و انگلیسی برای ورود به سایت تفاوت وجود نداره.
۱.همون لگوبازیه دیگه، کسی که به ساختن و دستکاری کردن لگو علاقه نداره بهتره که از همون خونه های آماده شده استفاده کنه.واسش راحت تره اما از لذت ساختن محروم میشه!

۲.ندیدم همچین چیزی رو.تنها مسئله ای که برخورد کردم این بود که تعریف دیفالت واسه ترکیب دکمه های تغییر زبان نداشت.خودت باید حتما میرفتی یه چیزی رو تیک میزدی.ولی بعد از اون دیگه مشکلی نداره.

۳.اگه اون موقع که بهت گفته بودم کیبرد استاندارد فارسی نصب کن به حرفم گوش داده بودی همچین چیزی نمیگفتی! این مورد ربطی به لینوکس نداره مسئله کیبرد استاندارد فارسیه.همونطور که قبلا هم گفتم کیبرد فارسی که توی ویندوز هست استاندارد نیست،اما کیبردی که لینوکس استفاده میکنه استاندارده.حالا اگه همون کیبرد استاندارد رو توی ویندوز هم نصب کنید متوجه میشید که باهاش اعدادتون فارسی میشه و چون کد اعداد فارسی و انگلیسی متفاوته نمیتونید لاگین کنید.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
۳.همیشه هم اینجوری نیست.اگه قراره به کلیک باشه،شما فایل اون برنامه ای که میخوای رو پیدا میکنی (بنابر ساختار سیستم عامل میتونه deb. یا rpm. یا غیره باشه) و همونجوری دوکلیک میکنی و نصب میشه.اما اینکه برای نصب یه برنامه مجبوری یه سری چیزهای دیگه هم نصب کنی برمیگرده به ساختار سیستم.اینجا همه چی Package هست، یه برنامه میشه مجموعه ای از این پکج ها.پس پکج میتونه توی برنامه a باشه توی b نباشه.مثل لگو (Lego) می‌مونه : یه سری قطعه بهت میدن میتونی هرچی خواستی باهاش بسازی.اگه قطعه هاش موجود نبود از اینترنت میگیره،اما اگه بود دوباره نمیاد بگیره.در عوض توی ویندوز همه چیش با همه، و در واقع شما چند برابر بیشتر از لینوکس «چیز اضافی» روی سیستمتون هست.

۴.شخصا همچین تجربه ای نداشتم (نه با اوبونتو و نه با فدورا).

۵.اینکه سایت nVidia به IP های ایرانی دسترسی نمیده تقصیر لینوکسه؟!

6.همون لگوبازیه دیگه، کسی که به ساختن و دستکاری کردن لگو علاقه نداره بهتره که از همون خونه های آماده شده استفاده کنه.واسش راحت تره اما از لذت ساختن محروم میشه!

7.ندیدم همچین چیزی رو.تنها مسئله ای که برخورد کردم این بود که تعریف دیفالت واسه ترکیب دکمه های تغییر زبان نداشت.خودت باید حتما میرفتی یه چیزی رو تیک میزدی.ولی بعد از اون دیگه مشکلی نداره.

8.اگه اون موقع که بهت گفته بودم کیبرد استاندارد فارسی نصب کن به حرفم گوش داده بودی همچین چیزی نمیگفتی! این مورد ربطی به لینوکس نداره مسئله کیبرد استاندارد فارسیه.همونطور که قبلا هم گفتم کیبرد فارسی که توی ویندوز هست استاندارد نیست،اما کیبردی که لینوکس استفاده میکنه استاندارده.حالا اگه همون کیبرد استاندارد رو توی ویندوز هم نصب کنید متوجه میشید که باهاش اعدادتون فارسی میشه و چون کد اعداد فارسی و انگلیسی متفاوته نمیتونید لاگین کنید.
من کلی گفتم، یک سیستم عامل یک نرم افزار سیستمی هست که همه کاربرهاش متخصص نیستند. همه کاربراش قصد ندارن از کامپیوتر لذت ببرن، عاشق کامپیوتر نیستند. مثال زدم، یک کارمند، یک مغازه دار، یک استاد دانشگاه و... که درصد کثیری از کاربرای کامپیوتر رو نسبت به همون متخصصین کامپیوتر تشکیل میدن، فقط میخوان کارشون رو انجام بدن. سیستم عامل هم نرم افزاریه که به فرد کمک کنه از کامپیوتر استفاده کنه. وگر نه خب میشه بریم اسمبلی یاد بگیریم، همه چیزو خودمون بنویسیم و... . هدف من کاربری عمومی هست. واقعیت اینه که لینوکس برای کاربری عمومی مناسب نیست و میگم که ای کاش برخی از توریع های لینوکس کاربرهای عمومی رو در نظر می گرفتن.

3. بله درسته در لینوکس هم فایل اجرایی وجود داره امااااا بیشتر برنامه ها از روی یک فایل اجرایی اجرا نمیشن. باز اینجا هم میگم که یک کاربر عادی که وقت، حوصله و اطلاعات کافی نداره، ترجیح میده چیزای اضافی نصب کنه.

4. این صفحه سیاه برای من اتفاق افتاد و پس از سرچ تو نت فهمیدم که این مشکل مربوط به کارت گرافیکی هست.

5. تقصیر لینوکس نیست. هدفم از نوشتن اینکه نمیشه بدون فیلترشکن وارد سایت nVidia شد، اشاره به وضعیت ما ایرانی ها بود. همون طور که بدون فیلترشکن نمیشه وارد سایت آدوبی شد.

6. نظر منم اینه که برای عموم جامعه هدف لذت بردن از چیدن قطعات نیست، هدف انجام کارشونه.

7. نمیدونم شاید نسخه جدید کمی باگ داره.

8. من تو همون لینکی که گذاشته بودی خوندم که کلی از کاربرایی که کیبرد استاندارد رو نصب کردن دچار مشکل شدن، برای همین از نصبش صرف نظر کردم. نمیگم این مساله ای که اتفاق افتاده اشتباهه، چون پسورد رشته ای از کاراکترهای بی مفهومه و همون طور که گفتی کاراکتر اعداد فارسی و انگلیسی فرق داره اماااا خب عادت نداریم دیگه:biggrin:

Unline

عضو جدید

سلام عزیزم - بحث رو در همین نقل قول پیش می گیریم - چرا باید لینوکس شبیه ویندوز باشه ؟ مسئله عادته - اگر شما از روز اول با لینوکس کار می کردی ممکن بود ویندوز آزارت بده و مشکل اصلی اینه که شما انتظار ویندوز رو از لینوکس داری - که خوب لینوکس ویندوز نیست

درسته - لینوکس بازه و ذهن باز و نا محدود می طلبه - اگر نگاهتون بهش ویندوزی باشه مشکل پیش میاد براتون

شاید شما هنوز با G-Parted کار نکردی خوشتیپ - چیزی از Partition Manager های ویندوزی کم نداره فقط دوباره این رو میگم که به کل حتی ساختار پارتیشن های لینوکس با ویندوز متفاوته و در ادامه فایل - فولدر و ... تعاریف دیگری در لینوکس دارند

خوب در مورد گرافیک هم باید دید انتظار شما از گرافیک چیه - معمولا مخازن اوبونتو در این مورد آپدیت هستند - در ضمن شما چه در ویندوز چه لینوکس برای استفاده بهینه از گرافیک باید درایورش رو نصب کنید - منتها دیگه تحریم ایران از سمت سایت NVIDIA ارتباطی به لینوکس نداره و برای دانلود درایور ویندوز هم شما همین مشکل رو خواهید داشت

خوب شما اینجا ثابت کردی که داری به نفع ویندوز صحبت می کنی - نصب برنامه در ویندوز رو از "فایل exe " شروع کردی منتها لینوکس رو از همون ابتدا - خوب حالا من موضوع رو عینی تر عرض کنم - در لینوکس وارد ترمینال میشید - نام برنامه رو مینویسید - در صورت وجود اجرا میشه و در صورت موجود نبودن پیامی میده مبتنی بر اینکه این برنامه موجود نیست روی سیستم ولی از طریق وارد کردن دستور apt-get install appname قابل دانلود و نصبه - شما هم دستور رو وارد می کنی و نهایتا بعدش یک بار دکمه ی y و اینتر رو فشار میدی - برنامه نصب میشه در جای خودش - در منوها هم قرار می گیره و بعدش شما فقط اجراش می کنی - منتها در ویندوز شما باید در سیستم سرچ کنی به دنبال برنامه - بعد متوجه میشی که برنامه رو نداری در گوگل دنبالش می گردی و بعد زا جستجو کردن چندین سایت لینک دانلود پیدا می کنی و دانلودش می کنی و تازه میرسیم به مرحله ای که گفتید - بعد باید مشخص کنید که کجا نصب بشه در استارت منو نامش به چه صورت باشه و ... و بعد اجراش کنید و استفاده کنید - حالا کدوم مورد آسونتر بود ؟

ضمنا فایل های پیش نیاز در ویندوز هم وجود دارند شما بعد از نصب ویندوز مکمل های زیادی رو مثل .net framework یا امثالهم نصب می کنید - در لینوکس هم چنین چیزهایی لازمند و باید قبل از نصب بعضی برنامه ها اون ها رو نصب کنید روی سیستم

این مشکل به راحتی و با ادیت کردن یک سری فایل مشخص که معمولا مربوط به گرافیک هستند قابل حل هست - مشکل حادی نیست - لینوکس یک سیستم عامل اوپن سورس هست و در مقابل مشکلات انعطف بیشتری نسبت به ویندوز داره - اگر همچین مشکلی برای یک کاربر ویندوز پیش بیاد مطمئنا بیشتر باهاش درگیر میشه

درسته - منتها بحث عادت و فرهنگه نه سختی و آسونی در استفاده - اتفاقا خانواده ی لینوکس مخاطبینش از هر رنجی هستند - از کودکانی که به تازگی پشت کامپیوتر میشینند تا بزرگترین هکرها و نوابغ کامپیوتر - لینوکس خیلی کامله و در موارد تخصصی اصلا ویندوز جلوش حرفی برای گفتن نداره - شما به همین سرورهایی که اکثر سایت ها روشون قرار دارند نگاه کن - اکثرا لینوکس هستند - ویندوز در این موارد واقعا محدود و زجر آوره

به هر حال لینوکس یک فرهنگه که هنوز در کشور ما جا نیفتاده و دلیل اصلی مشکلات کاربران ایرانی با این سیستم عامل اینه که انتظارشون ویندوزی هست ازش - وگرنه لینوکس ویندوز نیست

Unline

عضو جدید
من کلی گفتم، یک سیستم عامل یک نرم افزار سیستمی هست که همه کاربرهاش متخصص نیستند. همه کاربراش قصد ندارن از کامپیوتر لذت ببرن، عاشق کامپیوتر نیستند. مثال زدم، یک کارمند، یک مغازه دار، یک استاد دانشگاه و... که درصد کثیری از کاربرای کامپیوتر رو نسبت به همون متخصصین کامپیوتر تشکیل میدن، فقط میخوان کارشون رو انجام بدن. سیستم عامل هم نرم افزاریه که به فرد کمک کنه از کامپیوتر استفاده کنه. وگر نه خب میشه بریم اسمبلی یاد بگیریم، همه چیزو خودمون بنویسیم و... . هدف من کاربری عمومی هست. واقعیت اینه که لینوکس برای کاربری عمومی مناسب نیست و میگم که ای کاش برخی از توریع های لینوکس کاربرهای عمومی رو در نظر می گرفتن.

3. بله درسته در لینوکس هم فایل اجرایی وجود داره امااااا بیشتر برنامه ها از روی یک فایل اجرایی اجرا نمیشن. باز اینجا هم میگم که یک کاربر عادی که وقت، حوصله و اطلاعات کافی نداره، ترجیح میده چیزای اضافی نصب کنه.

4. این صفحه سیاه برای من اتفاق افتاد و پس از سرچ تو نت فهمیدم که این مشکل مربوط به کارت گرافیکی هست.

5. تقصیر لینوکس نیست. هدفم از نوشتن اینکه نمیشه بدون فیلترشکن وارد سایت nVidia شد، اشاره به وضعیت ما ایرانی ها بود. همون طور که بدون فیلترشکن نمیشه وارد سایت آدوبی شد.

6. نظر منم اینه که برای عموم جامعه هدف لذت بردن از چیدن قطعات نیست، هدف انجام کارشونه.

7. نمیدونم شاید نسخه جدید کمی باگ داره.

8. من تو همون لینکی که گذاشته بودی خوندم که کلی از کاربرایی که کیبرد استاندارد رو نصب کردن دچار مشکل شدن، برای همین از نصبش صرف نظر کردم. نمیگم این مساله ای که اتفاق افتاده اشتباهه، چون پسورد رشته ای از کاراکترهای بی مفهومه و همون طور که گفتی کاراکتر اعداد فارسی و انگلیسی فرق داره اماااا خب عادت نداریم دیگه:biggrin:

راستی خوشتیپ من یه نکته ای رو عرض کنم تا شما راحت تر بتونی ویندوز رو با لینوکس مقایسه کنی

لینوکس مثل ویندوز به 4 5 تا ورژن محدود نیست - شم باید ببینی از سیستمت چه انتظاری داری و در مورد لینوکست تحقیق کنی - لینوکس مناسب با سلیقه ات رونصب کنی

این لینک رو یه نگاهی بنداز - فکر می کنم لینوکس برای هر سلیقه / هدفی یک توزیع داره

موفق باشی

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
اولش من یک نکته بگم، بحث من سر خودم نیست. من و دوستانی که اینجا حضور دارند کاربرای ساده ای نیستیم و کاری که بخوایم رو بالاخره انجام میدیم. همون طور که من مشکلات سیستمم رو خودم یکی یکی پیدا میکنم و رفع میکنم.
بحث من سر کاربرای عادی هست. نمیدونم چرا دوستان نمیتونن حال یک کاربر عادی رو درک کنن. یک کاربر عادی خیلی از اطلاعاتی که برای شما پیش پا افتاده هست رو نمیدونه. یک کاربر عادی خیلی حرفا میزنه که برای ماها جوک به نظر میرسه. کاربرایی که میدن بیرون براشون ویندوز نصب میکنن، نمیدونن درایور چیه، پارتیشن چیه، از نصب نرم افزار یک دابل کلیک و چند تا next رو بلدن و... . چنین کاربرایی کم نیستند.
بدبختانه این مشکلیه که استادم در دانشگاه به ما میگفت و تاکید میکرد که طرز تفکرتون رو عوض کنید. میگفت بیشتر مهندسای کامپیوتر چون خودشون خیلی چیزا بلدن، نرم افزاری رو هم که طراحی میکنن براساس فهم خودشون طراحی میکنن. بدون اینکه سطح کاربر رو در نظر بگیرند و نهایتاً این اتفاق میوفته که کاربر نمیتونه از سیستم استفاده کنه.
در مهندسی نرم افزار usecase دیاگرام رسم میکنیم و در زمان رسم این دیاگرام توجهمون فقط به کاربر و رفع نیاز اون هست. وظیفه یک سیستم عامل هم دقیقاً رفع نیاز کاربرا هست. حالا نیاز اکثریت کاربرای یک کامپیوتر چیه؟ سطح اکثریت جامعه چیه؟ اینا رو لطفاً در نظر بگیرید.
یک جوابی رو خودتون وجداناً بدین. برای یک کاربر بسیار معمولی، استفاده از کدومش راحت تره؟؟؟

1-لینوکس یک فرهنگه که هنوز در کشور ما جا نیفتاده و دلیل اصلی مشکلات کاربران ایرانی با این سیستم عامل اینه که انتظارشون ویندوزی هست ازش - وگرنه لینوکس ویندوز نیست.
مسئله عادته - اگر شما از روز اول با لینوکس کار می کردی ممکن بود ویندوز آزارت بده و مشکل اصلی اینه که شما انتظار ویندوز رو از لینوکس داری - که خوب لینوکس ویندوز نیست

2- شاید شما هنوز با G-Parted کار نکردی خوشتیپ - چیزی از Partition Manager های ویندوزی کم نداره فقط دوباره این رو میگم که به کل حتی ساختار پارتیشن های لینوکس با ویندوز متفاوته و در ادامه فایل - فولدر و ... تعاریف دیگری در لینوکس دارند

3-خوب در مورد گرافیک هم باید دید انتظار شما از گرافیک چیه - معمولا مخازن اوبونتو در این مورد آپدیت هستند - در ضمن شما چه در ویندوز چه لینوکس برای استفاده بهینه از گرافیک باید درایورش رو نصب کنید - منتها دیگه تحریم ایران از سمت سایت NVIDIA ارتباطی به لینوکس نداره و برای دانلود درایور ویندوز هم شما همین مشکل رو خواهید داشت

4- خوب شما اینجا ثابت کردی که داری به نفع ویندوز صحبت می کنی - نصب برنامه در ویندوز رو از "فایل exe " شروع کردی منتها لینوکس رو از همون ابتدا - خوب حالا من موضوع رو عینی تر عرض کنم - در لینوکس وارد ترمینال میشید - نام برنامه رو مینویسید - در صورت وجود اجرا میشه و در صورت موجود نبودن پیامی میده مبتنی بر اینکه این برنامه موجود نیست روی سیستم ولی از طریق وارد کردن دستور apt-get install appname قابل دانلود و نصبه - شما هم دستور رو وارد می کنی و نهایتا بعدش یک بار دکمه ی y و اینتر رو فشار میدی - برنامه نصب میشه در جای خودش - در منوها هم قرار می گیره و بعدش شما فقط اجراش می کنی - منتها در ویندوز شما باید در سیستم سرچ کنی به دنبال برنامه - بعد متوجه میشی که برنامه رو نداری در گوگل دنبالش می گردی و بعد زا جستجو کردن چندین سایت لینک دانلود پیدا می کنی و دانلودش می کنی و تازه میرسیم به مرحله ای که گفتید - بعد باید مشخص کنید که کجا نصب بشه در استارت منو نامش به چه صورت باشه و ... و بعد اجراش کنید و استفاده کنید - حالا کدوم مورد آسونتر بود ؟

5- این مشکل به راحتی و با ادیت کردن یک سری فایل مشخص که معمولا مربوط به گرافیک هستند قابل حل هست - مشکل حادی نیست - لینوکس یک سیستم عامل اوپن سورس هست و در مقابل مشکلات انعطف بیشتری نسبت به ویندوز داره - اگر همچین مشکلی برای یک کاربر ویندوز پیش بیاد مطمئنا بیشتر باهاش درگیر میشه

6- درسته - منتها بحث عادت و فرهنگه نه سختی و آسونی در استفاده - اتفاقا خانواده ی لینوکس مخاطبینش از هر رنجی هستند - از کودکانی که به تازگی پشت کامپیوتر میشینند تا بزرگترین هکرها و نوابغ کامپیوتر - لینوکس خیلی کامله و در موارد تخصصی اصلا ویندوز جلوش حرفی برای گفتن نداره - شما به همین سرورهایی که اکثر سایت ها روشون قرار دارند نگاه کن - اکثرا لینوکس هستند - ویندوز در این موارد واقعا محدود و زجر آوره
1- اشتباه نکنین، من اصلاً انتظارم از لینوکس ویندوز بودن نیست. انتظار من اینه که همون طور که گفتم به عنوان یک نرم افزار سیستمی به کاربر کمک کنه تا کارشون رو انجام بدن، انتظار من user friendly بودن هست. درسته عادت هم وجود داره ولی زمانی که طول میکشه تا شما به چیزی عادت کنید هم مهمه(1ماه وقت بذارید یا 1سال)
عادت برای یک کاربر تخصصی چندان تاثیر نداره. چون کاربرای تخصصی دوست دارن برنامه های مختلف رو امتحان کنن تا برنامه مناسبشون رو پیدا کنن. مثلاً خود من برای بیشتر کارام تا حالا چندتا نرم افزار متفاوت رو امتحان کردم.

2- نه استفاده نکردم ولی میدونم که کل ساختار پارتیشن فرق میکنه و همه چیز براساس یک درخت سر و ته هست که ریشه / هست بعد شاخه ها مثل homeو.. به اون اضافه میشن و همین طور ادامه پیدا میکنه.

3- انتظار من از گرافیک!!!! درایور یک برنامه استانداریه که شرکت مربوطه ارائه میده، به انتظار من چه ربطی داره!!!!!(همون طور که تو پست قبلی گفتم، منظورم از حرفم در مورد سایت nvidia مشکلات ایرانی ها بود نه لینوکس، مثالم زدم adobe)

4- فکر کنم شما هیچ کدوم از پست های دیگه رو نخوندین. من گفتم که مرکز نرم افزار لینوکس فوق العاده است. دنبال برنامه میگردی و نصب میکنی و... بدون اینکه بدونی چی به چیه. اما همه چیز که اونجا وجود نداره. برای همه نرم افزارها هم فایل اجرایی وجود نداره.

5- نه مشکل داره و مشکلش به این راحتی نیست. امکان hibernate در لینوکس برای برخی از سخت افزارها ممکن نیست. من کلی برای ایجاد امکان hibernate سرچ زدم و دیدم که خیلیا مشکل دارن و با یکی دو تغییر ساده هم این مشکل رفع نشده.

6- هکر، نوابغ کامپیوتر، موارد تخصصی و... بخدا مخاطب حرفای من اینا نیستن. بله، در چنین مواردی و برای چنین کاربرایی بدون هیچ شکی لینوکس بسیار قدرتمنده. سرعتش بیشتره، انعطاف پذیریش بالاست، کاربر میتونه سیستم رو براساس نیاز خودش پیکربندی کنه(بازم خواهش میکنم کاربر عادی رو اینا فرض نکنید).
اما این نکته هم یادتون نره، برخی از کاربرای عادی لینوکس در خارج از ایران هم بخاطر مشکل کپی رایت از لینوکس استفاده میکنن و در واقع حق انتخاب ندارن.

بابت لینکی هم که در پست بعدی داده بودین ممنونم. میدونستم لینوکس کلی توزیع داره ولی اکثریت اونا رو نمیشناختم. اما دقت کنید، برخی توزیع ها منقرض شدن. پس نمیشه رو همشون حساب باز کرد.

Unline

عضو جدید
عزیزم لینوکس اصلا به خاطر راحتی کار و در دسترس بودن هست که استفاده میشه

شما چند مورد رو فراموش کردید چون در اون غرق هستید - یکی همون قانون کپی رایت که به راحتی از کنارش عبور کردید - شما در کشورهایی که تابع این قانون هستند و حساب و کتاب داره سیستمشون نمیتونید فردی رو پیدا کنید که مثل بچه های 10 - 12 ساله ی ایرانی یک کیف سیدی شامل چندین سیدی و دی وی دی که هرکدوم هزاران برنامه توشون هست داشته باشه - اصلا چنین چیزی عجیب هست برای اونها

نهایتا میبینید فرد چند تا سی دی داره که هرکدوم هم شامل یک برنامه هستند با کد رجیستر و سریال و ... و بهای بالا - نه مثل ایران که با این بازار کرک و شکستن قفل ها در حال حاضر یک نان سنگک از دی وی دی ویندوز قیمتش بیشتره !

منتها لینوکس تمام نرم افزارهاش آزاد هستند - هیچیک از این محدودیت ها رو نداره - حالا به نظر شما کدوم مورد بیشتر به نیاز کاربر احترام گذاشته ؟ شمنا شما از صحبت من قسمتی که مد نظر خودت بود رو جدا کردی - من عرض کردم از بچه ای که تازه پشت کامپیوتر نشسته تا افراد متخصص و حرفه ای - ضمنا لینوکس فرهنگ کپی رایت و احترام به قوانینش - فرهنگ نوع دوستی و چندین فرهنگ زیبای دیگه رو جا انداخته بین کاربرانش به سادگی

در ادامه باید باز هم تاکید کنم که مشکل شما از مقایسه ی ویندوز و لینوکس نشات می گیره - مثلا زمانی که به نصب لینوکس فکر می کنید دارید به نصبش کنار ویندوز فکر می کنید - برای همین براتون سخت به نظر میاد - وگرنه شما لینوکس رو روی یک هارد بدون سیستم عامل نصب کنید و مقایسه کنید ببینید نصب لینوکس ساده تر هست یا ویندوز - اگر هم موضوع پارتیشن بندی هست که خوب شما ابتدای نصب ویندوز هم روی یک هارد خام باید اول پارتیشن بندی کنید و این یک موضوع پایه هست و ارتباطی به نوع سیستم عامل ندارد - فقط نوع ساختار پارتیشن ها متفاوت است

درسته نسل بسیاری از لینوکس ها منقرض شده اما بسیاری از لینوکس های جدید هم اصلا در اون لیست حضور ندارند - شما خودتون هم میتونید یک لینوکس بنویسید برای خودتون که البته اگر بخواهید گسترشش بدید نیاز ساپورت بسیار مناسبی دارید

در مورد گرافیک هم حداقل در مورد اوبونتو مشکلی وجود نداره و میشه گفت در حد همون ویندوز گرافیک رو شناسایی می کنه حالا ممکنه برخی گرافیک ها رو نشناسه که خوب این موضوع در ویندوز هم وجود داره

مشکلاتش هم معمولا در مورد NVIDIA با بلک لیست کردن یک سری تعاریف دیفالت و تعویض اونها با نسخه های جدید دریافتی حل میشن و همونطور که عرض کردم مشکلات حادی نیستند

به هر حال ما کاربران ایرانی عادت کردیم به ویندوز - منتها حداقل از نظر محدودیت نمیشه گفت که ویندوز در مقابل لینوکس پیروز هست - لینوکس جا رو برای اینکه همون لحظه محدودیت هاش برطرف بشن هم باز کرده منتها خوب در کل میشه گفت به سلیقه ی افراد و عادت اونها هم بستگی داره که به کدوم سمت برن - با توجه به شرایط کشور ما معمولا افرادی که با لینوکس کار می کنند هم در کنارش ویندوز رو استفاده می کنند چون در ایران هردوی اینها با توجه به احترام شدیدی که به قوانین کپی رایت گذاشته میشه !!!! یک حکم رو دارند و ویندوز هم دیگه محدودیتی نداره !

در پایان این رو عرض کنم که ویندوز در کنار اهداف مشتری مدارانش اهداف تجاری و اقتصادی هم داره که خوب همین موضوع محدودش می کنه

ولی لینوکس محدودیتی نداره چون هدفش فقط کاربراش هستند

ضمنا نظرات شما هم قابل احترام هست و کاملا متوجه هستم که چه می فرمایید - چون اوایل که با لینوکس آشنا شده بودم خودم همه ی این مشکلات رو داشتم ولی زمان میبره تا کاملا تبدیل به یک کاربر لینوکسی بشیم

ممنونم از توضیحاتتون

موفق باشید

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
جناب Unline شدیدا دارید تند میرید. میدونید مشکل ما چیه؟ وجود انجمنهایی مثل انجمن اوبونتو :). ممکنه بگید بزرگترین مرجع فارسی لینوکس هست ولی اینطور نیست. چون مدتهای زیادی هست که فقط میدون چند دسته مختلف هست.
و از طرف دیگه ، سکوت افراد حرفه ای هست. ما از قانون کپی رایت نگذشتیم. وقتی توی کشورمون نیست، نیازی نیست که رعایتش کنیم، مثلا الان ویندوز 7 من این مشکل رو نداره چون در ایرانم (البته من ویندوز ندارم بلکه BSD کار میکنم).
و عرضم به حضور گرامیتون که لینوکس مال حرفه ای ها نیست. حداقل الان اینطوره. مثلا اوبونتو چیزی شده در حد یک اسباب بازی که کودک 6 ماهه رو میشه تا 1 سالگی قشنگ بهش عادت داد.

Unline

عضو جدید
سلام عزیزم - خوب در مورد صحبت شما باید عرض کنم که بنده نه اسمی از انجمن اوبونتو آوردم نه میگم که بزرگترین انجمن فارسی هست و نه از کاربرانش هستم - شما متاسفانه پست من رو کامل مطالعه نکردید در مورد قانون کپی رایت انتهای پستم عرض کردم که در ایران اصلا وجود نداره و ما مقصر نیستیم و اگر موجود میبود کاربران لینوکس دردسر کمتری در انتخاب قطعی سیستم عاملشون داشتند

در مورد خود لینوکس هم در 2 پست عرض کردم که مخاطبینش از یک کودک که تازه نشسته پشت کامپیوتر تا کاربران حرفه ای رو در بر می گیرند ( این هم پست سوم )

حالا نمیدونم چرا تا اسم لینوکس میاد شما اوبونتو رو مثال میزنید - اوبونتو پابلیک ترین توزیع لینوکس هست و کاملا ساخته شده برای افراد مبتدی که تازه قصد دارند کار با لینوکس رو آغاز کنند - اگر می خواهید مثالی برای یک کاربر حرفه ای بزنید بهتره وارد حوزه های تخصصی بشید - مثلا متخصصان امنیت شبکه و هکرها از توزیع Backtrack استفاده می کنند که خوب کار کردن با این توزیع کار هر کسی نیست

یا به فرض متخصصان علوم مربوط به فیزیک و نجوم از توزیع Scientific Linux استفاده می کنند و شاید در جریان باشید که این توزیع یکی از عوامل دخیل در کشف ذره ی بوزن هیگز بود

پس لینوکس زیاد هم اسباب بازی نیست - بستگی داره چه کسی بخواد ازش استفاده کنه - منتها هنوز هم روی این صحبتم تاکید می کنم که با ویندوز قابل قیاس نیست - ویندوز به فرض نسخه ی ویندوز 8 رو ریلیز می کنه و همه ی افراد از مبتدی تا حرفه ای خودشون رو باهاش تطبیق میدن منتها لینوکس برای هر رنجی از افراد توزیع خودش رو داره چون خود اون افراد در خلق اون توزیع دخیل هستند و همون چیزی رو بخ وجود میارند که مورد نیازشون هست و محدودیتی هم نداره - ویندوز نهایت کارش ویندوز سرور بود - اصلا نمیشه یک سیستم عامل Open Source رو با ویندوز قیاس کرد

منتها هرکس سلیقه ی شخصی خودش رو داره و نظرش در این زمینه قابل احترامه کاملا - ممکن هست یک نفر مثل شما طرفدار BSD باشه یا یک نفر به کل از MAC طرفداری بکنه و ... منتها ماهیت موضوع روشن هست

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
خب ، دوست عزیز اگر سیستم عاملها رو اتول فرض کنیم، ویندوز و مک دقیقا مثل خودروهای پیش ساخته هستند. ولی BSD, Linux و سایر اوپن سورسا ، مثل کیت میمونن :D . هر جور که بخوای میشه ساختشون. حتی اگر مثل اوبونتو کاملا آماده باشن.

خب بگذریم از این بحثا ، این که قطعات مناسب لینوکس رو نمیشه پیدا کرد بخاطر قانون نیست. تقصیره جو حاکم هست که کسی از خونه قهر میکنه یا خواننده میشه یا خدمات کامپیوتری.

Drago

کاربر ممتاز
اولش من یک نکته بگم، بحث من سر خودم نیست. من و دوستانی که اینجا حضور دارند کاربرای ساده ای نیستیم و کاری که بخوایم رو بالاخره انجام میدیم. همون طور که من مشکلات سیستمم رو خودم یکی یکی پیدا میکنم و رفع میکنم.
بحث من سر کاربرای عادی هست. نمیدونم چرا دوستان نمیتونن حال یک کاربر عادی رو درک کنن. یک کاربر عادی خیلی از اطلاعاتی که برای شما پیش پا افتاده هست رو نمیدونه. یک کاربر عادی خیلی حرفا میزنه که برای ماها جوک به نظر میرسه. کاربرایی که میدن بیرون براشون ویندوز نصب میکنن، نمیدونن درایور چیه، پارتیشن چیه، از نصب نرم افزار یک دابل کلیک و چند تا next رو بلدن و... . چنین کاربرایی کم نیستند.

یک جوابی رو خودتون وجداناً بدین. برای یک کاربر بسیار معمولی، استفاده از کدومش راحت تره؟؟؟
به جرات میگم کسی که با دابل کلیک و غیره مشکل داره، توی ویندوز بیشتر به مشکل برمیخوره تا اوبونتو . اما کاربری که کامپیوتر رو با ویندوز یاد گرفته، وقتی که میاد توی این محیط غریب بودن و متفاوت بودنش باعث عدم جذابیت اولیه میشه.
همونطور که وقتی کسی ویندوز ندیده تا حالا باید یه سری چیزها رو براش توضیح بدی لینوکس هم همینجوریه.

نه نمیتونم بگم ویندوز راحت تره.

۱.حالا نمیدونم چرا تا اسم لینوکس میاد شما اوبونتو رو مثال میزنید - اوبونتو پابلیک ترین توزیع لینوکس هست و کاملا ساخته شده برای افراد مبتدی که تازه قصد دارند کار با لینوکس رو آغاز کنند

۲.مثلا متخصصان امنیت شبکه و هکرها از توزیع Backtrack استفاده می کنند که خوب کار کردن با این توزیع کار هر کسی نیست

۳.یا به فرض متخصصان علوم مربوط به فیزیک و نجوم از توزیع Scientific Linux استفاده می کنند و شاید در جریان باشید که این توزیع یکی از عوامل دخیل در کشف ذره ی بوزن هیگز بود
۱.چون به جرات معروف ترین توزیع لینوکسه( اگه محبوب ترین نباشه). الزاما هم برای افراد مبتدی ساخته نشده، برای سادگی ساخته شده.دقیقا چیزی که طاحا میخواد : اینکه راحت بشه باهاش کار کرد بدون درگیر شدن با جزئیات.اصلا خود تو وقتی خواستی نصب یه برنامه رو مثلا بزنی با apt-get مثال زدی که یه پکچ منجر اوبونتویی هست :) (هرچند محدود به اوبونتو نیست)

۲.Backtrack حقیقتا یه سیستم عامل نیست.یعنی واقعا به درد این نمیخوره که به عنوان یه سیستم عامل اصلی ازش استفاده کنی. به قول یکی از هکرهای Anonymous بیشتر از اینکه سیستم عامل باشه یه جعبه ابزاره.

۳.نه دیگه نشد! اینکه حالا این سیستم عامل یه ابزاری بوده دست دانشمندانی که یه کاری کردن دلیل نمیشه بذاریمش پای اون ابزار! الان ویندوزیا میان هرچی اکتشاف که با ویندوز بوده میان رو میکن!!

خب بگذریم از این بحثا ، این که قطعات مناسب لینوکس رو نمیشه پیدا کرد بخاطر قانون نیست. تقصیره جو حاکم هست که کسی از خونه قهر میکنه یا خواننده میشه یا خدمات کامپیوتری.
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
@Drago : البته به اون جمع الکتریکی هم اضافه کن. بعدا تو تاپیک بحث خودمانی میگم جریان چیه :D

Unline

عضو جدید
سلام درسته بک ترک نمیتونه سیستم عامل مجزا باشه و جعبه ابزار براش مثال خوبیه منتها به فرض Blackbuntu میتونه هم سیستم عامل باشه هم جعبه ابزار

در مورد اکتشاف هم خواستم فقط قدرت و کاربرد لینوکس رو مثال بزنم چون حس کردم رفت زیر سوال ! لینوکس به راحتی میتونه تحت حمایت یک ارگان تبدیل به یک سیستم عامل اختصاصی برای اهدافی خاص بشه و از طریق مخازنی که تحت ساپورت اون ارگان هستند حمایت بشه و این جدای از بحث آپدیت های معمول هست

به هر حال ممنونم بابت توضیحاتتون - من لینوکس رو دوست دارم چون در اون در بسته ای وجود نداره - و ضمنا در بازش هم به معنی "بیا برو رد شو" نیست

لینوکس خوبه ;)