لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

Behnam Irani

عضو جدید
ممنونم از پاسختون. کدومیک از این دو مواد در نقش ضد خوردگی و ضد زنگ بودن قویتر و ارجح تره؟
البته سطوحی رو ک می خواهیم با این ماده محافظت کنیم به طور معمول کرومکاری می کنیم اما ب دلیل سایش کروم به مرور زمان حفاظت کروم کمتر میشه

Sent from HTC Desire V using Tapatalk 2

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم از پاسختون. کدومیک از این دو مواد در نقش ضد خوردگی و ضد زنگ بودن قویتر و ارجح تره؟
البته سطوحی رو ک می خواهیم با این ماده محافظت کنیم به طور معمول کرومکاری می کنیم اما ب دلیل سایش کروم به مرور زمان حفاظت کروم کمتر میشه

Sent from HTC Desire V using Tapatalk 2
والا زیاد اطلاعات ندارم که کدوم بهتره، فقط میدونم که سدیم نیتریت را قاطی روغن گریس میزنن به محل اتصالات.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها ماده ای هست که بشه به آب اضافه کرد و تبادل حرارتی آب رو افزابش داد ؟؟؟
یا مثلا نقطه جوش آب رو به شدت کاهش بده؟
و از همه مهمتر خورنده فلزات نباشه؟!
ممنون

چند ماه پیش توی نمایشگاه فناوری نانو تهران توی غرفه یک شرکتی مشابه این ماده که میخواهید را دیدم
ماده ای به آب رادیاتور خودرو اضافه میشد که میگفتند نانو تکنولوژی هست فرمولش محرمانه بود و ماده را هر لیتری دو الی سه هزار تومان میفروختند.
با افزودن ان به آب یا سیالات نقطه جوش بالا میرفت و خورنده فلزات نبود و نقطه انجمادش را خیلی کاهش میداد به طوری که مایع حاصل خیلی کمتر از زیر صفر یخ میزد.

همچنین ماده ای بود که به روغن موتور اضافه میشد و به روغن موتور خواصی مشابه همین را میداد.

کاتالوگش را پیدا کردم آدرس شرکت فروشنده را برایتان قرار میدهم دویست تا کاتالوگ جمع کردم باید یکی یکی بگردم ببینم کدام یکی بود.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اینم یه سایت که توضیح کامل را داده

http://www.sciencebob.com/experiments/toothpaste.php

آقا یه سوال
من فکر میکردم مخمرها یا کلا توی فرایندهای بیو تکنولوژی فرایند ها کند انجام میشه ولی ظاهرا اینجا سریع انجام شده و مخمر بهمراه آب اکسیژنه و مایع دستشوئی سریع تولید کف میکنه،
آیا در تمامی فرایندهای تخمیری چنین سرعتی را میتوان بر اساس فرمولاسیون مواد شیمیائی ایجاد کرد یا این یک مورد سرعتش استثناء هست؟

با تشکر

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا یه سوال
من فکر میکردم مخمرها یا کلا توی فرایندهای بیو تکنولوژی فرایند ها کند انجام میشه ولی ظاهرا اینجا سریع انجام شده و مخمر بهمراه آب اکسیژنه و مایع دستشوئی سریع تولید کف میکنه،
آیا در تمامی فرایندهای تخمیری چنین سرعتی را میتوان بر اساس فرمولاسیون مواد شیمیائی ایجاد کرد یا این یک مورد سرعتش استثناء هست؟

با تشکر
محمد جان بستگی داره که مخمر چی باشه و به چه مقصودی!
مخمر شیمیایی هم داریم آخه! توی فرایندهای بیولوژیکی مخمر یه موجود زنده س اما تو شیمیایی کلا به هر ماده ای که باعث تخمیر شه میگن مخمر!
مثلا تو تخمیر نان، شما خمیر نان را آماده کن، بدون افزودنی یعنی آب و آرد را قاطی کن، دو سه روز باید صبر کنی تا خمیر ور بیاد تازه به اون کیفیتی نمیشه که مخمر میزنن. مخمر در عرض چند ساعت خمیر را ور میاره. این مخمر یه موجود زنده س که اضافه میکنن. با تغذیه از مواد مغذی نان، گاز تولید میکنه که باعث میشه حجم خمیر زیاد شه.
جوش شیرین هم مخمر شیمیاییه، میزنن تو خمیر نان، نیم ساعته خمیر ور میاد ولی خب بخاطر مشکلاتی که تو بدن ایجاد میکنه ممنوعه "مثلا" :D

توی تخمیر انگور، خرما یا هر ماده قندی دیگه، مخمر اضافه کنید، تخمیر سریعتر انجام میشه.
اضافه کردن مخمر باعث تسریع فرایندهایی میشه که در حالت معمولی خیلی کند هستند.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
محمد جان بستگی داره که مخمر چی باشه و به چه مقصودی!
مخمر شیمیایی هم داریم آخه! توی فرایندهای بیولوژیکی مخمر یه موجود زنده س اما تو شیمیایی کلا به هر ماده ای که باعث تخمیر شه میگن مخمر!
مثلا تو تخمیر نان، شما خمیر نان را آماده کن، بدون افزودنی یعنی آب و آرد را قاطی کن، دو سه روز باید صبر کنی تا خمیر ور بیاد تازه به اون کیفیتی نمیشه که مخمر میزنن. مخمر در عرض چند ساعت خمیر را ور میاره. این مخمر یه موجود زنده س که اضافه میکنن. با تغذیه از مواد مغذی نان، گاز تولید میکنه که باعث میشه حجم خمیر زیاد شه.
جوش شیرین هم مخمر شیمیاییه، میزنن تو خمیر نان، نیم ساعته خمیر ور میاد ولی خب بخاطر مشکلاتی که تو بدن ایجاد میکنه ممنوعه "مثلا" :D

توی تخمیر انگور، خرما یا هر ماده قندی دیگه، مخمر اضافه کنید، تخمیر سریعتر انجام میشه.
اضافه کردن مخمر باعث تسریع فرایندهایی میشه که در حالت معمولی خیلی کند هستند.

سلام

من فکر میکردم مخمر همان موجودات زنده هستند که به نام باکتری معروفند که به روش بیولوژیکی تخمیر انجام میدهند، الان با این توضیحات شما یاد گرفتم که مخمر شیمیائی غیر زنده و غیر بیولوژیکی هم داریم

خیلی تشکر

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها مرجع یا هندبوکی هست که بتونم محصولات یا استوکیومتری واکنش هایی که مثلا برای چدن در دمای خاصی با اسید رخ میده رو ببینم؟

.BAHMAN.

عضو جدید
یه سوال فانی :
میشه به روشی! مثلاً یه میدان مغناطیسی ، چگالی ماده ای! رو تغییر داد ؟
مثلاً تو یه ظرف ، چگالی سمت چپ بیشتر از راست باشه !
:surprised:
:D

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه سوال فانی :
میشه به روشی! مثلاً یه میدان مغناطیسی ، چگالی ماده ای! رو تغییر داد ؟
مثلاً تو یه ظرف ، چگالی سمت چپ بیشتر از راست باشه !
:surprised:
:D

بله میشه
چای دو رنگ تا حالا دیدین؟
یا اینکه میشه دو تا ماده با چگالی متفاوت را که قابل امتزاج نیستن را روی هم بریزید.
روشهای زیادی هست کلا
یه ماده فرومغناطیس را توی حلال مناسب حل کنید، بعد یه آهنربا یک سمتش قرار بدید.

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز

بله میشه
یا اینکه میشه دو تا ماده با چگالی متفاوت را که قابل امتزاج نیستن را روی هم بریزید.
روشهای زیادی هست کلا

یه مثال برای حلال مناسب و ماده فرومغناطیسی که توش حل میشه دارین ؟میخوام انجامش بدم تو خونه میشه؟

.BAHMAN.

عضو جدید

بله میشه
روشهای زیادی هست کلا

ممنون . خیلی جالب بود .
حالا برای اینکه دو تا مایع با چگالی مختلف داشته باشیم که side by side قرار بگیرن ، یه چیز دیگه میخوایم که با این مایع مخلوط نشه ... مثلاً آب !؟
به نظرتون عملیه ؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ممنون . خیلی جالب بود .
حالا برای اینکه دو تا مایع با چگالی مختلف داشته باشیم که side by side قرار بگیرن ، یه چیز دیگه میخوایم که با این مایع مخلوط نشه ... مثلاً آب !؟
به نظرتون عملیه ؟
اگه هدفتان دوفازی شدن باشه، یه چیزی مثل آب و روغن، میتونید یه ماده رنگی را که توی آب حل میشه ولی توی روغن حل نمیشه را انتخاب کنید. یا برعکس، یه رنگی که توی روغن حل شه ولی توی آب نه.
یکی از دو فازتان را رنگ کنید و با هم قاطی کنید. در هم حل نمیشن و همیشه دو فاز میمانن.
برای این فیلمی که دوستمان گذاشتن، نمیدونم شاید بشه آب داخلش ریخت چون حلالش روغن بود دوفاز میشن.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

ممنون . خیلی جالب بود .
به نظرتون عملیه ؟
اگه منظورتون از ساید بای ساید، کنار هم بودنه، که اینجوری نمیشه چون یه ذره اختلاف چگالی باعث میشه یکی بره رو یکی بیاد زیر...
فکر میکنم اگه اب رو به این مخلوط اضافه کنیماتفاق خاصی نیفته فقط آب یه لایه جدا تشکیل میده و به صورت قطره روی میز میمونه اما اگه یه ماده مغناطیسی محلول در آبم باشه که اونم توی آب حل کنیم بعد اضافه کنیم به این یکی فروفلوید باید جالب بشه، شاید بشه از نمک های آهن 3 استفاده کرد.

mahtabhi

عضو جدید
سلام برای تولید جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) حرارت و زمان لازم چقدره برای رفع مشکل محصولات جانبی (چسبندگی وسمیت سدیم سولفات و سدیم هیدروژن سولفات ک ب مرور زمان باعث مسدود شدن لوله ها در ستون برج تقطیر میشه) چ راهی وجود داره
ممنون میشم هر اطلاعاتی در این زمینه دارین راهنماییم کنید

eng.che

کاربر فعال
اگه منظورتون از ساید بای ساید، کنار هم بودنه، که اینجوری نمیشه چون یه ذره اختلاف چگالی باعث میشه یکی بره رو یکی بیاد زیر...
فکر میکنم اگه اب رو به این مخلوط اضافه کنیماتفاق خاصی نیفته فقط آب یه لایه جدا تشکیل میده و به صورت قطره روی میز میمونه اما اگه یه ماده مغناطیسی محلول در آبم باشه که اونم توی آب حل کنیم بعد اضافه کنیم به این یکی فروفلوید باید جالب بشه، شاید بشه از نمک های آهن 3 استفاده کرد.
درسته
یک سری فروفلوید پایه آبی هم داریم. که نانوذرات مغناطیسی با یه سورفکتانت داخل آب پایدار میشن. تو صنعت هم ازشون به عنوان شیر استفاده می کنن. توی جریانی که داریم ذرات را دیسپرس می کنن. جایی که میخوان جریان رو کنترل کنن میدان مغتاطیسی اعمال میکنن. میدان که از یه حدی بیشتر بشه دیگه نانوذرات حالت زنجیره به خودشون می گیرن و باعث می شه آب نتونه عبور کنه. درست مثل اینکه شیر آب رو ببندی

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درسته
یک سری فروفلوید پایه آبی هم داریم. که نانوذرات مغناطیسی با یه سورفکتانت داخل آب پایدار میشن. تو صنعت هم ازشون به عنوان شیر استفاده می کنن. توی جریانی که داریم ذرات را دیسپرس می کنن. جایی که میخوان جریان رو کنترل کنن میدان مغتاطیسی اعمال میکنن. میدان که از یه حدی بیشتر بشه دیگه نانوذرات حالت زنجیره به خودشون می گیرن و باعث می شه آب نتونه عبور کنه. درست مثل اینکه شیر آب رو ببندی
خیلی جالب بود، 2 تا موضوع خیلی خوب که مد نظر منه، یکی این فروفلویداس یکیم مواد سوپرهیدروفب...خیلی جالبن، خدا توفیق بده برم دنبالشون:D

baron90

عضو جدید
سلام
دوستان میشه بفرمایید چرا سولفات مس برای تک سلولی ها سمی است و آنها را میکشد؟

اگه میشه زودتر کمکم کنید
ممنون

diamondpersia

کاربر فعال
سلام
میخواستم بدونم شرایط عملیاتی واکنش ها رو از کجا میتونم پیدا کنم؟مثلا این که واکنش مورد نظر در چه فشار و دمایی اتفاق می افتد؟

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
اگر امکان داره لطفا کتاب و یا نرم افزاری جامع و کامل پیرامون خواص مواد شیمیایی و توضیح کاربرد اونها رو به زبان فارسی معرفی بفرمائید
با تشکر

mahsa_chemist

عضو جدید
مقاله تجزیه

مقاله تجزیه

سلام دوستان. یه مقاله واسه تجزیه میخواستم اگه زحمتی نیست انگلیسی با ترجمه باشه میخوام پاور پوینت کنم واسه سمینار ارشد.ممنون میشم کمکم کنید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان. یه مقاله واسه تجزیه میخواستم اگه زحمتی نیست انگلیسی با ترجمه باشه میخوام پاور پوینت کنم واسه سمینار ارشد.ممنون میشم کمکم کنید

سلام دوست عزیز
این تاپیک مخصوص مطرح کردن سوالاته :D
تاپیک مقالات هم داریم، اونجا مطرح کنید بهتره
یه موضوع مشخص کنید تا دوستان کمکتان کنند. موضوع کلی ندید ;)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان،یه بار هم من سوال بپرسم :D
یه هفته س اینترنتم مشکل داره نمیتونم درست سرچ کنم.
هر چند فکر نکنم کسی بدونه ولی باز گفتم یه امتحان کنم.

روش تهیه فیبر کربن را میخواستم. البته تا اونجایی که نت یاری کرد به این رسیدم که از پلی آکریلو نیتریل میسازن ولی روش تهیه و مراحلش را فعلا نت یاری نمیده.

ممنون :gol:

آخرین ویرایش:

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
این تاپیک مخصوص مطرح کردن سوالاته :D
تاپیک مقالات هم داریم، اونجا مطرح کنید بهتره
یه موضوع مشخص کنید تا دوستان کمکتان کنند. موضوع کلی ندید ;)
دوست عزیز همین طوری که گفتن موضوع رو ریز کنین
تجزیه خودش 100 تا شاخه میشه
بفرمایید در خدمتتون هستیم
;)

mahsa_chemist

عضو جدید
دوست عزیز همین طوری که گفتن موضوع رو ریز کنین
تجزیه خودش 100 تا شاخه میشه
بفرمایید در خدمتتون هستیم
;)[/QUOTE

سلام مجدد.من 6 الی 7 تا مقاله در مورد یک موضوع خاص میخام درانتخاب موضوع هم مشکل دارم یک مقاله ترجمه کردم به اسم specrophoometric determination of fe and co in pharmaceutical amples

اما نمیدونم روی همین موضوع کار کنم یا نه

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میشه مطلبتون رو برای من ایمیل کنید
سمینارش کلاسی بود، باید ببینم دارم مطلبشو یا نه، فایلش چیزی نداشت، در مورد تخمیر و اینا بود که با یه سرچ ساده تو نت میتونی پیدا کنی، بیشتر توضیحاتی که میدادم و از خبرگان کار! گرفته بودم گرمش کرده بود.
اگه بود میذارم