لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
گروه های عاملی موجود در سدیم آلژینات میشه کربونیل یا کربوکسیل؟فقط همین یکیه؟
گروه عاملیه سولفوساکسینیک اسید هم فقط کربوکسیله با اون گروه گوگردی که اسمشو نمیدونم چی میگن..میشه بگید دقیقا چیه؟
بعد تو اون شکله که کراس لینک آلژزینات با سولفوساکسینیک هست میشه یه ذره توضیح هم بدین که چی با چی داره جابه جا میشه الان دقیقا؟
با تشکر..ممنون

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام کسی میدونه آیزو ریسایکل که پالایشگاهها و پتروشیمیها میفروشند چی هست؟ به چه مصرفی میره؟

توی سایت نفت سپاهان اینطوری نوشته نظرتون چی هست؟

سپاهان پارافین، فرآورده ای حاصل از پالایش خوراک بسیار سبک ایزو ریسایکل است که کاربری وسیعی در صنایع تبدیلی به روغن های ترانس، نساجی، White Oil و نیز تولید سموم کشاورزی، لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی دارد. ازجمله خصوصیات بارز و منحصر به فرد سپاهان پارافین می توان به شاخص گرانروی بسیار بالا، نقطه اشتعال بالا و عدم وجود ترکیبات آروماتیکی و گوگردی اشاره نمود. در صورت انجام فرآیندهای پالایشی تکمیلی بر روی سپاهان پارافین، این محصول قابلیت کاربرد در تولید برخی روانکارها به ویژه گریس و روغن های صنعتی را دارا می باشد.

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام کسی میدونه آیزو ریسایکل که پالایشگاهها و پتروشیمیها میفروشند چی هست؟ به چه مصرفی میره؟

توی سایت نفت سپاهان اینطوری نوشته نظرتون چی هست؟
:surprised:

محمد جان، سوالت را یه جا بپرس دیگه :D
منم میام مهندسی شیمی همه تالارها سوال میپرسمااا :D
بیا اینجا جوابتو گذاشتم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام سلام
گروه های عاملی موجود در سدیم آلژینات میشه کربونیل یا کربوکسیل؟فقط همین یکیه؟ کربونیل نباید بگین، گروه های عاملی میشن استری، کربوکسیلیک اسید و سولفونیک اسید، الکل و اتر
گروه عاملیه سولفوساکسینیک اسید هم فقط کربوکسیله با اون گروه گوگردی که اسمشو نمیدونم چی میگن..میشه بگید دقیقا چیه؟ سولفونیک اسیده منظورتان همینه؟
بعد تو اون شکله که کراس لینک آلژزینات با سولفوساکسینیک هست میشه یه ذره توضیح هم بدین که چی با چی داره جابه جا میشه الان دقیقا؟ اینجا گروه الکلی آلژینات با گروه اسیدی واکنش میده و استر حاصل میشه، در واقع اکسیژن گروه الکلی به کربونیل اسید حمله میکنه و یه مولکول آب آزاد میشه
با تشکر..ممنون
​داشت یادم میرفتااااااا، شرمنده دیر شد :D

Kaulitz

کاربر فعال
با سلام و تشکر از زحمات دوستان عزیزم
.

یه سوال:

Fe[SUB]3[/SUB]O[SUB]4[/SUB]ذره است یا نانو ذره؟

shh1367

عضو جدید
درخواست کمک در مورد موضوع : فلوتاسیون

درخواست کمک در مورد موضوع : فلوتاسیون

سلام دوستان عزیز . در مورد فلوتاسیون کسی اگه مقاله ای یا هر جیزی داره ک به دردم بخوره بهم معرفی کنید . ممنونتون میشم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام مهندسین گرامی

حلال های PVC چه چیز هایی هستن؟ به غیر از Aceton و THF!
آیا MEK (methyl ethyl ketone or Butanyحلال PVC هست یا نه؟ چیز دیگه ای هم می شناسید؟

برای سیستم مکانیکی پوشش دادن یک برگه با این حلال ها روشی یا منبعی می شناسید؟

ممنون

لطفا : #1128

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز . در مورد فلوتاسیون کسی اگه مقاله ای یا هر جیزی داره ک به دردم بخوره بهم معرفی کنید . ممنونتون میشم

سلام کاش یکم بیشتر توضیح میدادی. ولی بفرما امیدوارم بدردت بخوره:

http://http://www.chem.mtu.edu/chem_eng/faculty/kawatra/Flotation_Fundamentals.pdf

اینم دوتا هندبوک و کتاب خوب :

http://www.4shared.com/office/2VYlXNW_/KA_Matis_Flotation_Science_and.html

http://www.4shared.com/office/euP8NWCn/Lawrence_K_Wang_Nazih_K_Shamma.html

quan

عضو جدید
با سلام و تشکر از زحمات دوستان عزیزم
.

یه سوال:

Fe[SUB]3[/SUB]O[SUB]4[/SUB]ذره است یا نانو ذره؟

تفاوت اصلي نانو ذره در مقياس مواد و ساختارهايي است كه در اين زمینه مورد استفاده قرار مي‌گيرند. البته تنها كوچك بودن اندازه مد نظر نيست؛ بلكه زماني كه اندازه مواد دراين مقياس (1 نانومتر تا 100 نانومتر) قرار مي‌گيرد، خصوصيات ذاتي آنها از جمله رنگ، استحكام، مقاومت خوردگي و ... تغيير مي‌يابد. خواص آنها در حالت نانومقياس با خواص‌شان در مقياس بزرگتر فرق مي‌كند.
منظور از نانوذره، همانگونه كه از نام آن مشخص است، ذراتي با ابعاد نانومتري در هر سه بعد مي‌باشد. نانوذرات مي‌توانند از مواد مختلفي تشكيل شوند، مانند نانوذرات فلزي، سراميكي، ... . پس Fe3O4 بسته به شرایط و مکانیسم سنتز می تونه نانو ذره اکسید آهن باشد یا نه!

Chemist2013

عضو جدید
کتاب Lange's Handbook of Chemistry [70th Anniversary Edition] رو میخوام لینکشو لطف کنید ...

shh1367

عضو جدید

مرسی دوست عزیز . در مورد جداسازی فیزیکی و شیمیای مربوط به فلوتاسیون هست

mohamadhunter

عضو جدید
سلام بر همه دوستان گل انجمن
ممنون میشم اگر منون راجبه یه موضوع راهنمایی کنید
اول من نمیدونم فرق بین پرایمر و روکش استری چیه
مثلا یه جا میگن پرایمر میزنم یه جا دیگخ پرایمر نمیزن و استر پلاستیک میزنن

در کل سوالم راجبه رنگ کردن سطوح فلزی و پلاستیکی هست
بعد برای رنگ کردن یه سطح که در اثر حرارت بالای 100 درجه قرار دارد اگر پرایمر مقاوم حرارتی بزنیم و روش هم یه رنگ مقاوم حرارتی بزنیم بعد یه رنگ بزنیم که مقاوم حرارتی نیست و لایه رویی هم مقاوم حرارتی باشه امکان داره اون رنگی که مقاوم حرارتی نیست از بین بره؟

تشکر از همه دوستان البته اگر کتابی هست ممنون میشم بهم معرفی کنید بخونم اطلاعاتم بالا بره

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر همه دوستان گل انجمن
ممنون میشم اگر منون راجبه یه موضوع راهنمایی کنید
اول من نمیدونم فرق بین پرایمر و روکش استری چیه
مثلا یه جا میگن پرایمر میزنم یه جا دیگخ پرایمر نمیزن و استر پلاستیک میزنن

در کل سوالم راجبه رنگ کردن سطوح فلزی و پلاستیکی هست
بعد برای رنگ کردن یه سطح که در اثر حرارت بالای 100 درجه قرار دارد اگر پرایمر مقاوم حرارتی بزنیم و روش هم یه رنگ مقاوم حرارتی بزنیم بعد یه رنگ بزنیم که مقاوم حرارتی نیست و لایه رویی هم مقاوم حرارتی باشه امکان داره اون رنگی که مقاوم حرارتی نیست از بین بره؟

تشکر از همه دوستان البته اگر کتابی هست ممنون میشم بهم معرفی کنید بخونم اطلاعاتم بالا بره
سلام مهندس
پرایمر به نوعی میشه گفت همان بتونه است، پس میای پرایمر میزنی در اصل داری بتونه کاری میکنی و درز میگیری و چه میدونم حفره ها را پر میکنی. انواع متنوعی از پرایمرها هم تو بازار هست. مثلا این لینک را یه سری بزن، کاربرد هر پرایمر را گفته.
نوشتی استری من فک کردم استر را میگی که یه ترکیب شیمیاییه، هنگ بودم، بعد دوزاریم افتاد آستر را میگی. :D
تا اونجایی که من میدونم، ممکنه اشتباه هم باشه، بتونه کردن برای صاف کاری سطحه، آستری زدن هم برای محو کردن رنگ زمینه اصلی و بتونه است. یعنی آستر کمک میکنه تا رنگ بهتر رو سطح بشینه. همیشه هم لزومی به آستری زدن نیست. مثلا یه سطح تیره را میخوای سفید کنی. یه آستری میزنی تا رنگ تیره زیر روی رنگ اثر نذاره. بعضی وقتا هم آستر نقش یه لایه میانجی برای چسبیدن رنگ به سطح را داره. فرضا یه فلز را اگه بخوای رنگ روغنی بزنی، رنگ اشک میشه، میان آستری میزنن که رنگ را روی فلز نگه داره (البته این یه مثال بود).
خب من تا حالا رنگ کاری حرارتی از نزدیک ندیدم. ولی، به نظرم اگه رنگی بزنی که به حرارت مقاوم نیست بعد گرمش کنی بالاخره خراب میشه دیگه یا اینکه حداقل از کیفیت آن کم میشه.
موفق باشید ;)
اینم یه لینک مفید که فکر کنم خیلی به کارتون بیاد
http://www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/91-92/296/049-098-C609-38.pdf

mahkame72

عضو جدید
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااامممممممممممممممممممممممم به شیمیستای گل:Dبچه ها آب در یه مناطقی سربالا میره کجااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نیگم:biggrin: حالا اگه شما بخواین این پدیده رو از لحاظ فیزیکی توجیه کنید چی میگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خوشحال میشم نظراتتونو بخونم راستی یه سوال دیگه اثر دما بر ضریب شکست نور هم میتونه مثبت باشه هم منفی حالا من از شمااااااااااااااااااا میپرسم مثبته یا منفی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مثبت چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟منفی چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا دلیل بیارید مررررررررررررررررررررررررررسی;)

quan

عضو جدید
سوال اول mahkame جون

سوال اول mahkame جون

می سی سی پی

زمین حالت بیضی شکل داره... بنابراین نیروی گرانش به صورت زیر عمل می کنه

اما وقتی زمین به دور خودش می چرخه نیروی گریز از مرکز هم به این نیرو اضافه میشه، بنابراین برآیند این دو نیرو باعث حرکت آب خلاف جهت شیب زمین میشه

fataneh sorkh

عضو جدید
؟؟؟

؟؟؟

سلام شيميستاي عزيز:heart:
تو آزمايش سختي آّب:
آب + بافري با PH=10 مي كنيم.حالا چرا PH تو بازه ي اسيدي نيس(از 0 تا 7)؟
واسه آزمايش سختي كل آب رو مي ذاريم فقط گرم شه و جوش نياد چرا؟

واينكه...
شيمي واسه فوق ليسانس چه رشته هايي داره؟چه اطلاعاتي راجع بهشون دارين؟ كدومشون بيشتر رياضي و فيزيك داره؟
ممنون مي شم جواب بديد.

mary.kand

عضو جدید
سلام شیمیستای گل:heart:
من یه پروزه دارم برای ساخت اوسرین.کی می دونه چه جوری می تونم ماده اوسرین بسازم؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواهشا از ویکی پدیا یا جاهای دیگه برام کپی نکنید این جا.خیلی دنبالش بودم اون مطالب کمکی نمی کنه.من باید خودم بسازمش و استادام هم کمکم نمی کنن
ocerin

مریم خانم، ساختار شیمیایی این ترکیب را پیدا نمیکنم متاسفانه
خودتان ساختارشو دارین آیا؟

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام شيميستاي عزيز:heart:
تو آزمايش سختي آّب:
آب + بافري با PH=10 مي كنيم.حالا چرا PH تو بازه ي اسيدي نيس(از 0 تا 7)؟
واسه آزمايش سختي كل آب رو مي ذاريم فقط گرم شه و جوش نياد چرا؟

واينكه...
شيمي واسه فوق ليسانس چه رشته هايي داره؟چه اطلاعاتي راجع بهشون دارين؟ كدومشون بيشتر رياضي و فيزيك داره؟
ممنون مي شم جواب بديد.
اصلا سوالتون مفهوم نیست اما برای قسمت اول خب خود آب pHش حدود 7 وقتی با 10 بافری میکنین معلومه دیگه اسیدی نیست
گرایشای فوق : تجزیه، آلی، معدنی و شیمی فیزیک...اینا اصلی ها هستند و یه سری فرعی هم داره مثل نانو شیمی ، فیتو شیمی و.....
مسلما شیمی فیزیک ریاضیش بیشتره اما کاربردش کمتر برای کار

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اصلا سوالتون مفهوم نیست اما برای قسمت اول خب خود آب pHش حدود 7 وقتی با 10 بافری میکنین معلومه دیگه اسیدی نیست
گرایشای فوق : تجزیه، آلی، معدنی و شیمی فیزیک...اینا اصلی ها هستند و یه سری فرعی هم داره مثل نانو شیمی ، فیتو شیمی و.....
مسلما شیمی فیزیک ریاضیش بیشتره اما کاربردش کمتر برای کار

من کاربردی میخونم و با اطمینان میتونم بگم بیشترین کاربرد ریاضی و مخصوصا معادلات توی این رشته هست که اونم از مهندسی واسط بودنش نشات گرفته، وقتی میای ارشد کاربردی، بجز ترم اول که پیشرفته های مشترک رو میگدرونی دیگه خبری از شیمی نیست. فیریکم که اصلا نیست اگرم باشه خیلی نامحسوس

Behnam Irani

عضو جدید
سلام
بچه ها ما برای تولید یه سری روانکار خاص از موم مصنوعی زنبور عسل استفاده می کنیم
این موم رو خودمون تولید می کنیم و خودمون هم مصرف می کنیم
یه سوال برای ما پیش اومده که آیا این موم در مصارف دیگه ای هم داره؟
بازارش چجوریه؟
تو ایران کیا تولیدش می کنند؟
و...
خلاصه ش اینه که بازاریابیش برامون مبهمه!
اگر هم کسی از بچه ها بازاریابیش رو برامون انجام بده پورسانتش محفوظه....
ممنون