لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
درجه حرارت چه تاثیری بر rf دارد چرا؟
آیا نوع کاغذ کروماتو گرافی بر روی rf تاثیرری دارد چرا؟
آگر غلظت لکه هایی که روی کاغذ می گذارید زیاد باشد چه حالتی پیش می آید
فرکانس با دما رابطه خطی داره یعنی با افزایش دما فرکانس هم زیاد میشه

درباره کاغذ کروماتوگرافی هم اگه میخواین مقادیر rf هم اندازه بگیرید از صفحات با جنس سخت تر استفاده باید بشه. ممکن است لغزش هایی ایجاد بشه که نقاط تصادفی ایجاد کنه.

برای TLC چون تفکیک مواد از هم انجام میشه هر چقدر غلظت مواد زیاد بشه جداسازی هم با مشکل روبرو میشه!

آخرین ویرایش:

rahmati_24

عضو جدید
نقشه

نقشه

سلام دوستان من نقشه P&IDتهیه گاز LPG رو میخوام خواهش میکنم برام بزارید خیلی واجب وضروریه:confused:

samorayee

عضو جدید
درخواست جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 1

درخواست جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 1

سلام خسته نباشید جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 1 همراه با حل تمرینات را خواستم ممنون میشم

mahsa/28

عضو جدید
تركيبات موبرها

تركيبات موبرها

سلام دوستان.من ميخوام بدونم تركيبات پودرهاي موبر چه هستند وباچه نسبتي باهم تركيب شوند بهترين اثر رادارند؟ اگركسي ميتونه دراين مورد منو راهنمايي كنه ازش ممنون ميشم؟درضمن لطفا بهم بگيد توليد اين پودر صرفه اقتصادي داره ؟

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
ترکیبات پودرهای موبر ترکیباتی قلیایی هسند که فقط سطح مو را از بین می برند و به پیاز مو آسیب نمی رسانند. PH این مواد نباید از 14 بیشتر باشد چون پوست را تخریب کرده و در مواردی موجب حساسیت و مشکلات پوستی خواهد شد.PH مطلوب برای این مواد بین 12 تا 4 است.پس از استفاده از این مواد بهتر است که پوست خود را بلافاصله با یک اسید بسیار رقیق مثل اسید بوریک شست و شو دهید تا از سوزش پوست به دلیل از بین رفتن سطح پوست و نازک شدن ان جلوگیری شود.استفاده از مواد قلیایی هرچند بسیار رقیق سوزش و قرمزی پوست را تشدید میکند.

ghxzy

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید جزوه ازمایشگاه شیمی عمومی 1 همراه با حل تمرینات را خواستم ممنون میشم

دانلود کتاب آزمایشگاه شیمی عمومی 1 - حسین اختر...
دانلود نمونه سوالات آزمایشگاه شیمی عمومی 1

sama_ch

عضو جدید
سلام من به اطلاعاتی راجع به واکنش مانیخ برای تحقیقم احتیاج دارم اگه میشه کمکم کنید راجع به تاریخچه واکنش و چیزای دیگه

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام من به اطلاعاتی راجع به واکنش مانیخ برای تحقیقم احتیاج دارم اگه میشه کمکم کنید راجع به تاریخچه واکنش و چیزای دیگه

واکنش مانیخ :

واكنش «مانيخ» يك واكنش آلي، شامل «آمينو آلكيلاسيون» يك پروتون اسيدي در مجاورت يك گروه عاملي كربونيلي است كه همراه با فرمالدهيد و آمونيم يا هر آمين نوع اول يا دوم انجام مي‌شود. محصول نهايي يك تركيب «بتا- آمينو كربونيل» (β-amino-carbonyl) است.

نام گذاری واکنش بر اساس اسم شیمیدانی به همین نام بود.

اين واكنش از نوع افزايشي نوكلئوفيلي است.

از واكنش «مانيخ» در سنتز تركيب‌هاي طبيعي - پپتيدها، نوكلئوتيدها، آنتي‌بيوتيك‌ها و آلكالوئيدها، تنظيم‌كننده‌هاي رشد گياهان، شيمي رنگ و پليمر و كاتاليزورها استفاده مي‌شود.

مکانیسم واکنش مانیخ به صورت زیر است :

مثال و توضیح بیشتر واکنش مانیخ را از فایل های دانلود زیر میتونید دربافت کنید :

دانلود فایل PDF

دانلود فایل PPT

z_qz54

عضو جدید
سوال در رابطه با تولید مایع شیشه شوی خودرو

سوال در رابطه با تولید مایع شیشه شوی خودرو

عرض سلام خدمت کاربرن عزیز و پوزش از مدیران به این دلیل که نمیدونم تاپیک در محل مناسب ایجاد شده یا نه و با جستجو هم به تاپیک مشابه ای نرسیدم

بنده قصد تولید مایع شیشه شوی خودرو و عرضه به بازار دارم ولی اطلاعاتم در این زمینه بسیار اندکه و درحال جمع آوری اطلاعات هستم که اینجا مزاحم دوستان شدم و کمک میخوام
اول کمی اطلاعات میدم بعد سوالاتم رو مطرح میکنم و اگر جواب بگیرم انشاالله ادامه میدم

تا جایی که بنده تحقیق کرده ام ترکیب استاندارد برای مایع شیشه شوی موراد زیر است :

1.خواص ضد انجماد تا -25 درجه داشته باشد
2. Flash Point یا نقطه آتش آن بالاتر از 100 درجه سانتی گراد باشد
3.دارای خواص شویندگی باشد ( مایع شوینده)
4. محلول با آب مقطر برای جلوگیری از رسوب ، ضد خوردگی لاستیک و قطعات پلاستیکی
5.رنگی و حاوی اسانس

حالا اینطور که متوجه شدم بهترین ترکیب برای ساخت این محصول: آب مقطر + ایزوپروپیل الکل + اسانس و مواد شویند + رنگ هست

رنگ رو به من گفتند که میشه از پیگمنت استفاده کرد که رنگ های پودری هستند و در پوشش های ساختمانی به کار میروند

سوالات بنده خدمت شما دوستان

1. فرق ایزوپروپیل الکل با اتیلن گلکول چیه؟ از نظر خورندگی پلاستیک تفاوتی با هم دارند؟ چون گفتن استفاده از اتیلن گلیکول درست نیست که استفاده بشه
2. برای پایین آوردن نقطه آتش محلول ، ترکیب با آب کفایت میکنه؟
3.فرضا الکل داریم + آب ، چطوری باید متوجه بشم که با چه نسبتی باید محلول بشن تا فرضا تا 25- درجه یخ نزنن؟ غیر از آزمایش راهی هست؟
4.این الکل هایی که ذکر کردم ظاهرا همه محلول در آب هستند، محلول شدن با آب به شکلی که هیچ وقت از هم تفکیک نشن روش خاصی داره فرضا در دمای خاصی یا همینکه در دمای اتاق با هم محلول کنیم این ترکیب دیگه هیچ وقت جدا نمیشه؟

فعلا همین ها تا بعد مجددا مزاحم بشم
تشکر از لطف دوستان

alireza es

عضو جدید
سلام سلام.....

سلام سلام.....

salam dostane aziz...

mikhastam agar emkanesh hast yek seri ettelaat darbare mavade afzodani be pvc behem bedid.
masalan DOP be onvane narm konande estefade mishe ya az calcium carbonat be onvane por konande estefade mishe.hala mikhastam bedonam che mavadi be onvane:
wetting agent

detaching

drying agent
stabilizer

estefade mishan. va naqshe DIBP chi hast.

yek donya mamnon...

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عرض سلام خدمت کاربرن عزیز و پوزش از مدیران به این دلیل که نمیدونم تاپیک در محل مناسب ایجاد شده یا نه و با جستجو هم به تاپیک مشابه ای نرسیدم

بنده قصد تولید مایع شیشه شوی خودرو و عرضه به بازار دارم ولی اطلاعاتم در این زمینه بسیار اندکه و درحال جمع آوری اطلاعات هستم که اینجا مزاحم دوستان شدم و کمک میخوام
اول کمی اطلاعات میدم بعد سوالاتم رو مطرح میکنم و اگر جواب بگیرم انشاالله ادامه میدم

تا جایی که بنده تحقیق کرده ام ترکیب استاندارد برای مایع شیشه شوی موراد زیر است :

1.خواص ضد انجماد تا -25 درجه داشته باشد
2. Flash Point یا نقطه آتش آن بالاتر از 100 درجه سانتی گراد باشد
3.دارای خواص شویندگی باشد ( مایع شوینده)
4. محلول با آب مقطر برای جلوگیری از رسوب ، ضد خوردگی لاستیک و قطعات پلاستیکی
5.رنگی و حاوی اسانس

حالا اینطور که متوجه شدم بهترین ترکیب برای ساخت این محصول: آب مقطر + ایزوپروپیل الکل + اسانس و مواد شویند + رنگ هست

رنگ رو به من گفتند که میشه از پیگمنت استفاده کرد که رنگ های پودری هستند و در پوشش های ساختمانی به کار میروند

سوالات بنده خدمت شما دوستان

1. فرق ایزوپروپیل الکل با اتیلن گلکول چیه؟ از نظر خورندگی پلاستیک تفاوتی با هم دارند؟ چون گفتن استفاده از اتیلن گلیکول درست نیست که استفاده بشه
2. برای پایین آوردن نقطه آتش محلول ، ترکیب با آب کفایت میکنه؟
3.فرضا الکل داریم + آب ، چطوری باید متوجه بشم که با چه نسبتی باید محلول بشن تا فرضا تا 25- درجه یخ نزنن؟ غیر از آزمایش راهی هست؟
4.این الکل هایی که ذکر کردم ظاهرا همه محلول در آب هستند، محلول شدن با آب به شکلی که هیچ وقت از هم تفکیک نشن روش خاصی داره فرضا در دمای خاصی یا همینکه در دمای اتاق با هم محلول کنیم این ترکیب دیگه هیچ وقت جدا نمیشه؟

فعلا همین ها تا بعد مجددا مزاحم بشم
تشکر از لطف دوستان

سلام دوست گل من
معذرت ميخوام ولي رك ميگم!
ايزو پروپيل الكل يا اتيلن گليكول رو رسما فراموش كن (البته گليكول براي ضد يخ خوبه ولي من بازم متانول رو براي ضد يخ
ترجيح ميدم) بعدشم مگه شيشه شور چنده آخه؟ بايد بصرفه ديگه (خودمونيم كسي كه نيست)
دليل استفاده نكردن از ايزو هم طولانيه ولي به حرفهاي بي اساس كه مثلا ميگن ايزو براق! (اي بابا) ميكنه گوش نكن
بعدشم اينجور چيزها رو كه ديگه نميشه گفت فرمولاسيون
اين تركيب رو استفاده كن (شك نكن!)
براي 100 كيلو گرم
متانول! (اگر تو ايران بگي ميگم فقط متانول زاگرش يا شيراز استفاده كن و به هيچ عنوان
از متانول فن آوران استفاده نكن چون قرار نيست دوغ بسازي!
متانول:75كيلو
آب :24 كيلو
تگزاپون يا به قول دوستان سديم لوريل اتر سولفات (تو بازار بگو تگزاپون ميخوام) 1 كيلو گرم
جوهر هم سنگي دي اس 1000 فقط!
روش ساختش هم خيلي راحته
اول تگزاپون رو به آب اضافه كن و اجازه بده حل بشه(اگه ميخواي شفاف بشه اول كار ميكس نكن
يكم كه گذشت با سرعت پايين يا از يك گيربكس موتور استفاده كن(چون مكانيكي استادشي) كه حداقل 2 اسب قدرت داشته باشه
يا اصلا بيخيال با يك چوب هم ميتوني ميكس كني
بعد از شفاف شدن چند كيلو چند كيلو بهش متانول اضافه كن يعني اول 10 كيلو ميكس كن يكدست شد 10 تا ديگه ! همينجوري برو تا آخر
اگر هم دوست داشتي يكم با نمك خوراكي غلظتشو بيشتر كن و باز متانول بزن شلش كن
در ضمن اين جور چيزها نبايد به اون صورت كف كنه در اصل يك كف ريز داشته باشه ايده آله
پس! تگزاپون رو ميتوني باهاش بازي كني تا ميزان كفت كم يا زياد بشه
هيچ چيز ديگه هم اضافه نكن و به برچسبهاي روي بطري ها توجه نكن(از من گفتن بود!)
هم شيشه رو خيلي ناز تميز ميكنه و هم يخ نميزنه به هيچ عنوان
و در آخر اگر نمك زدي يا اصلا نزدي تا ساخته شد زود استفاده نكن بذار يكم بمونه
درشو ببند بذار يك گوشه براي چند ساعت (اين شفافش ميكنه اولشم الكل ميزني يكم كدر ميشه ولي نترش يك واكنش زود گذره دوباره شفاف ميشه
برو تست كن و باز بگو من آدم بدي هستم

آخرین ویرایش:

*مینا*

کاربر فعال شیمی

سلام

قدرت بازی این سه تا ترکیب رو باهم مقایسه کنید ، دلیلش رو هم لطف کنید

البته من جواب این سوال رو دارم ، اما دلیلی که آورده برام مفهوم نیس... یه کم ساده بگید

termah

مدیر بازنشسته

سلام

قدرت بازی این سه تا ترکیب رو باهم مقایسه کنید ، دلیلش رو هم لطف کنید

البته من جواب این سوال رو دارم ، اما دلیلی که آورده برام مفهوم نیس... یه کم ساده بگید

پس ترکیبات کوشن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

termah

مدیر بازنشسته
آخ ببخشید ، تصویر رو آپلود سنتر یه سایتی آپ کرده بودم که اینجا نشونش نداد ... ضمیمش کردم
پیشاپیش ممنون :gol:

مشاهده پیوست 129431[/QUO

خوب من فک میکنم 1 > 2> 3 باشه چون هر چی حلقه بزرگتر باشه زوج الکترون N راحت تر رزونانس میده و قدرت بازی بیشتر میشه

آخرین ویرایش:

t900

عضو جدید
درخواست جزوه شیمی عمومی(1)، شیمی عمومی(2)، شیمی معدنی(1)، شیمی معدنی(2)

درخواست جزوه شیمی عمومی(1)، شیمی عمومی(2)، شیمی معدنی(1)، شیمی معدنی(2)

سلام دوستان عزیز. امیدوارم زندگی پر ارامشی داشته باشید. خواهش میکنم اگه جزوه ی دروس شیمی عمومی(1)، (2) و شیمی معدنی(1)، (2) دارین واسم بزارین. خیلی لازم دارم و سریع می خوام. خیلی خیلی از لطفتون ممنونم.

termah

مدیر بازنشسته
سلام دوستان عزیز. امیدوارم زندگی پر ارامشی داشته باشید. خواهش میکنم اگه جزوه ی دروس شیمی عمومی(1)، (2) و شیمی معدنی(1)، (2) دارین واسم بزارین. خیلی لازم دارم و سریع می خوام. خیلی خیلی از لطفتون ممنونم.
\

با سلام

به این بخشها مراجعه کنید

[h=3]پاور پوینت های مفید شیمی معدنی[/h]

[h=3]نظریه میدان بلور[/h]

گزارش کار آزمایشگاه اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی

گزارش کار آزمایشگاه اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی

سلام بر همهمن نیاز فوری به گزارش کارای آزمایشگاه اصول تصفیه آب دارم.خیلی فوریه...ممنون میشم هرکی کمکم کنه.میسی

ss7777

عضو جدید
ارتباط ریاضی و شیمی
می خواستم بدونم ارتباط معادلات دیفرانسیل با شیمی چیه؟
اگه ممکنه کمکم کنید
ممنون

carbonic

عضو جدید
synthesis of nano zinc oxide ions in the liquid

synthesis of nano zinc oxide ions in the liquid

سلام.یه خورده مطلب و چند تا مقاله در مورد synthesis of nano zinc oxide ions in the liquid (سنتز نانو اکسید روی در محیط یون مایع) میخواستم.تو رو خدا کمکم کنید هر چه زوذتر.مرسی

ghxzy

کاربر ممتاز
ارتباط ریاضی و شیمی
می خواستم بدونم ارتباط معادلات دیفرانسیل با شیمی چیه؟
اگه ممکنه کمکم کنید
ممنون
:surprised:
یعنی واقعا نمیدونی؟برو یه نگاه به اون کوانتوم بنداز وقت کردی یه ذره شیمی هسته ای بخون، طیف سنجی مولکولی هم فک کنم بتونه جواب شما رو بده
موفق باشی.
زیاد حرص نخور ایشالا پاس میشی:D

سلام
نام دیگر موراکساید پرپورات آمونیوم یا MX است. فرمول شیمیایی آن NH4C8H4N5O6 یا C8H5N5O6.NH3
معمولا وقتی دمای خاصی اعلام نمی کنند دمای محیط یعنی بین 25 تا 27 درجه سلسیوس مناسب است.

alexmorgan

کاربر بیش فعال
با سلام
کسی هست که اطلاعاتی در مورد مبانی شیمی نیروگاه ها داشته باشه؟
اگه امکانش هست کمکم کنید؟

alishah1

عضو جدید
سلام
یه راهنمایی ازتون میخوام . به جای آلکیل بنزن سولفونات چی میتونم جایگزین کنم برای ساخت شوینده؟

lil0

عضو جدید
تهیه ی پودر رنگ ارگانیک

تهیه ی پودر رنگ ارگانیک

سلام دوستان
میخواستم بدونم کسی اطلاعی داره از کجا میتونم این نوع رنگ رو تهیه کنم ???

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
یه راهنمایی ازتون میخوام . به جای آلکیل بنزن سولفونات چی میتونم جایگزین کنم برای ساخت شوینده؟

سلام دوست گلم
براي چه شوينده اي ميخواي؟ نوع شوينده منظورمه .
بفرمائيد تا عرض كنم خدمت شما
اينكه ميپرسم براي اين بود كه چند روز پيش يكي از دوستان هم ميخواست يك جايگزين براي
سديم تري پلي فسفات استفاده كنه
ميخوام اشتباه نگم به شما