كمك ،HELP ، سئوالات، FAQ ، درخواست ( پروژه هاي درسي )

وضعیت
موضوع بسته شده است.

farzane_f

عضو جدید
کمممممممک

کمممممممک

سلام دوستان من دانشجوی ترم 2هستم...
استاد مقدمات طراحیمون گفته که از ترم بالاییها درباره عناصر اولیه معماری بپرسیم ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن و در این مورد توضیح بدن...

TINA ARCHI

عضو جدید
کاربر ممتاز
1) در 2) پنجره 3) شومينه4) گنبد5) کف6) سقف7) ديوار(طاقچه و...) 8) پارتيشن 9) عناصر تاسيساتی(لوله هاودودکشها ناودانها...) 10) فضاهای ارتباطی11) دست اندازها(جان پناهاو جدول و...) 13) عناصر سازه ای(ستون قاب و...) 14) استخر15) پله 16) تير 17) سطح شيبدار 18) اسانسور 19)سايبان
20) مبلمان21) حوض و ابنما 22) چراغ ها 23) باغچه 24)سکو 25) تزينات(پرده و...)26) درخت(گياهان...) 27)نرده

عزيرم اينا تقريبا عناصر معماری

Arch-man

عضو جدید
من فكر ميكنم در درجه اول ما بايد با انواع مصالح جديد موجود در بازار آشنا بشيم آشنايي با مصالح خيلي فكر آدمو باز ميكنه و حتي ميتونه تو طراحي به آدم ايده بده

سلام مهندس.منم موافقم.علاوه بر آشنايي با مصالح جديد ما بايد با امكانات و قابليتهاي اجرايي آنها نيز مطلع بشيم.من دوستاني دارم كه بتونن در اين زمينه به من كمك كنن.من در زمينه 3dmax,vray,sketchup و طراحي ميتونم كمك كنم .بايد اطلاعات خودمون را در زمينه اجرا بالا ببريم.

آخرین ویرایش:

ا.پزشکی

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
معماری!

معماری!

سلام دوستان من دانشجوی ترم 2هستم...
استاد مقدمات طراحیمون گفته که از ترم بالاییها درباره عناصر اولیه معماری بپرسیم ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن و در این مورد توضیح بدن...

سلام.
خوبه اگر بتونی کتابهای "فرم،فضا،نظم" نوشته "فرانسیس چینگ" و همینطور کتاب "مبانی سواد بصری" را یک نگاه بندازی.چون اصول اولیه خیلی خوب توش بیان شده و کلاً هر معماری باید این اصول رو بشناسه.

مثلاً تو کتاب "چینگ" 7 دسته کلی بیان کرده:
1-عناصر اصلی
2-فرم
3-فرم و فضا
4-سازماندهی ها
5-سیرکولاسیون
6-تناسب و مقیاس
7-اصول

خود این 7تا به بخشهای کوچکتری تقسیم میشن که بعضی هاش رو می گم:

فرم وفضا: عناصر افقی/کف/سطوح برآمده/سطوح فرورفته/سطح بالای سر/محصور کردن

سازماندهی ها: ارتباط فضایی/فضای متداخل/فضای مجاور/سازماندهی های مرکزی، خطی، شعاعی، مجموعه ای، شبکه ای

سیرکولاسیون: رسیدن به بنا/ورودی های بنا/شکل گیری مسیر/شکل فضای سیرکولاسیون

تناسب و تناسبات انسانی هم مهمه.

موفق باشی.

راسپينا

عضو جدید
سلام مي خواستم بدونم چرا خونه ها رو به صورت شمالي جنوبي مي سازند به طوريكه 60 درصد بنا بايد در شمال پارسل ساخته بشه؟
يعني مقابل هر خونه شمالي يك جنوبي قرار مي گيره؟:que:

راسپينا

عضو جدید
سلام چرا مقابل هر خونه شمالي يه جنوبيه و طوري نساختن كه حياط ها روبه روي هم و بنا ها روبهروي هم؟

سعید معمار

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفا در مورد ساختمان های تجاری - خدماتی اطلاعاتی دارید مرا راهنمایی کنید.متشکر

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته.مهمترین کار همین آشنایی با مصالحه و بعد از اون تهیه کاتالوگ اونها و بعد طراحی دکوراسیونهای فرضی برای جلب نظر مشتری .
نمایشگاه ساختمان هم فکر کنم آذرماه باشه اونم احتمالا مفیده.
برای شروع من شاید بتونم جای کارو جور کنم ارزونتر.
منم با آرشیکد کار میکنم.

Arch-man

عضو جدید
درسته.مهمترین کار همین آشنایی با مصالحه و بعد از اون تهیه کاتالوگ اونها و بعد طراحی دکوراسیونهای فرضی برای جلب نظر مشتری .
نمایشگاه ساختمان هم فکر کنم آذرماه باشه اونم احتمالا مفیده.
برای شروع من شاید بتونم جای کارو جور کنم ارزونتر.
منم با آرشیکد کار میکنم.

سلام.در مورد كاتالوگ كه من تا دلتون بخواد دارم..اگر شما حتما قصد اين كار را داريد بگيد تا شروع كنيم.از دوستان ديگه هم كساني كه مايل هست كه در اين زمينه همكاري كنن بيان و نظر خودشون را بگن.

آخرین ویرایش:

ا.پزشکی

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام مي خواستم بدونم چرا خونه ها رو به صورت شمالي جنوبي مي سازند به طوريكه 60 درصد بنا بايد در شمال پارسل ساخته بشه؟
يعني مقابل هر خونه شمالي يك جنوبي قرار مي گيره؟:que:

سلام.
این قانونی که داری ازش صحبت می کنی قانون "60-40 " هستش.

یعنی اگه زمین به 2بخش تقسیم بشه باید 60% و یا بعضی مواقع 60%+2 ساختمان باشه و 40% باقی مانده حیاط.
این قانون رو شهرداری گذاشته و اصلاً معلوم نیست کسی که یه همچین قانونی رو گذاشته چقدر فکر کرده!
چون خیلی ازین ساختمانها بد می شن و فقط معمارا و طراحای قوی می تونن فضاهای خوب و قابل زندگی تو این خونه ها ایجاد کنند.

مثلاً قراره که اتاق خوابها رو به جنوب باشه و نور جنوب بگیره....اتاق ها حتماً نور جنوب می گیرن ولی ما عملاً از این نور استفاده ای نمی کنیم چون فقط واسه خوابیدن توش می ریم و پرده هارو می کشیم!!

چون اتاق ها رو انقدر کوچیک در میارن که به درد هیچ کاری جز خوابیدن نمی خوره!!
:surprised: :razz:

در ضمن، این قانون 60-40 قبلاً این جور نبوده و چندین بار تغییر کرده تا شده این!

sanaz950

عضو جدید
سلام.در مورد كاتالوگ كه من تا دلتون بخواد دارم..اگر شما حتما قصد اين كار را داريد بگيد تا شروع كنيم.از دوستان ديگه هم كساني كه مايل هست كه در اين زمينه همكاري كنن بيان و نظر خودشون را بگن.
من هستم:w42:

nasimkomijanii

عضو جدید
دوستان من خیلی خیلی زود پلان 2تا خوابگاه دانشجویی رو نیاز دارم ترجیحا خارجی باشه
خیلی خیلی فوری..
ممنون :redface::redface::redface:میشم

سعیده معمار

عضو جدید
سلام بچه ها.کسی کلاژ سه بعدی برای رابطه انسان طبیعت و معماری داره یا میتونه بهم راه حل پیشنهاد بده.البته خودم یه فکرایی کردم اما نمیدونم درسته یا نه ممنون میشم اگه کمکم کنین.:heart::gol:

blue_sky_19

عضو جدید
چرا خونه ها رو تو ایران شمالی -جنوبی می سازن ؟!!

چرا خونه ها رو تو ایران شمالی -جنوبی می سازن ؟!!

کسی می دونه چرا این جوری می سازن خونه ها رو ؟!!!!
(به جز دلیل نورو اقلیم و.....)
تو رو خدا کمک کنییییییییییییییییییید!!

nasimkomijanii

عضو جدید
این قانون 60_40 شهرداری که باید 60درصد زمین در قسمت شمالی ساخته بشه و بقیه می مونه برای حیاط...;)که در مقابل هر خونه شمالی یک خونه جنوبی ساخته می شه.

آرتميس.artmiss

عضو جدید
سلام به همگي
بچه ها اگه كسي پلان بيمارستاني در تهران رو داره ممكنه به من كمك كنه
چون طرح اين ترم ما بيمارستانه و ما به هر بيمارستاني سر زديم بهمون نقشه ندادند چون پارتي كلفت نداشتيم رئيس بيمارستان شريعتي كه گفت ما وقتمون رو براي اين چيزا تلف نمي كنيم(در ايران واقعا چقدر دانشجو ارزش داره؟) يا اگه هم پلان نداريد ممكنه به من راهنمايي كنيد از چه طريقي ميتونم پلان گير بيارم؟

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینهم تحلیل سیرکولاسیون مسجد که قول داده بودم :
تحلیل سیرکولاسیون مسجد امام(شاه) اصفهان :
پلان کلی مسجد :​
هدف شخص از رفتن به مسجد عبادت و رسیدن به محل نماز خواندن است .
برای رسدن به محل اقامه نماز فرد باید یک سیرکولاسیون(سیرکولاشن یا پروسه حرکتی)را طی نماید .
- مسیر حرکتی شما ابتدا از ورودی شروع میشود که خود شامل اجزایی مثل:جلوخان.پیش طاق . درگاه . هشتی . دالان و... میباشد...
- سپس صحن(میانسرا یا حیاط)
-سپسشبستان . ایوان و یا زیر گنبدخانه که محل اصلی نماز است میرسد...
گنبد خانه :
نتیجه :
پس طرح نهایی سیرکولاسیون اینگونه میشود :
پس شخص ابتدا وارد ورودی میشود و پس از عبور ازجلوخان به پیش طاق و سپس درگاه میشود و بعد به فضای هشتی(فضای تقسیم) میرسد و سپس وارد دالان(راهرو) میشود و بعد به صحن(میانسرا یا حیاط ) میرسو و از آنجا عده ای به نمازخانه اصلی که زیر گنبدخانه هست میروند و عدهای به ایوان و عدهای به شبستان . . .
امیدوارم براتون مفید بوده باشه . . .
به هر حال این اونچیزیه که من از معماری اسلامی2 که قبلا پاس کردم یادم بود. . .​
اگه اشکال داره دیگه حلال کنید. . .​
باز نقشه مسجدی ر که انتخاب کردین اگه بذارین شاید بهتر بتونم کمک کنم / / /​
موفق باشید...​
منتظر پلانها هستم تا دقیقتر بگم...​

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به معمار وروجک عزیز
و البته خوش فکر...
خداوند تو قرآن فرمود :( و جعلنا من المائ کل شیئ حی یعنی و ما همه چیز را از آب زنده نگاه داشتیم . . . سوره انبیا آیه 30 )
ممنونم که دعوتم کردین تا بیام و این تاپیک ر ببینم...
مالبته من که سواد اظهار نظر در این زمینه ر ندارم . . .
اما یه کاری ر براتون میزارم از اسکیس تا طرح و ماکت مربوط به موزه ملی آب . . .
اثر مرحوم سید محمود میرمیران . . .
ببینین :
خیلی خیلی خیلی خیلی خوشگل هست :

@

@

اینهم توضیحاتی که توی سایت بنیاد مرحوم سید هست :
موزه ملی آب ايران به منظور جمع آوری نگاه داری و نمايش دستاوردهای سرزمين ايران در مورد آب و تامين،توزيع و استفاده از اين ماده حياتی شکل گرفته است . ساختار نمايشی اين موزه از چهار بخش تشکيل شده است: تاريخ آب، شناخت آب، کاربردهای آب و زيبايی شناسی آب، محل احداث ساختمان اين موزه در پارک طبيعت پرديسان تهران پيش بينی گرديده است .
در طرح بنای موزه کوشش شده است که اين بنا خود مفهومی از آب را ارائه کند، آن مفهومی که در فرهنگ سرزمين ايران و تصور مردمان اين سرزمين وجود دارد که با درک و برداشت مردمان سرزمين های ديگر از آب متفاوت است . در فرهنگ ايران، آب همواره با خاک همراه است و هم در ترکيب و هم در تضاد با آن معنا می يابد .
"تری" آب، همواره يادآور "خشکی" است.
بر اساس چنين ذهنيتی ايده ترکيب يک خشک و تر که کاملا در شرايط يکسانی با يکديگر به سر برند، به گونه ای که نتوان آنها را از يکديگر تفکيک کرد، اساس کار طراحی موزه ملی آب ايران قرار گرفته است .
"من به اغاز زمان نزديکم آشنا هستم با سرنوشت تر آب، عادت سبز درخت"
به نقل از :
http://www.mirmiran-arch.org/fa/Content.aspx?PId=4

تبسم

عضو جدید
طراحی

طراحی

سلام
لطفا در مورد طراحی خوابگاه و جایگاه امداد و نجات بین جاده ای مطلب برام بزارین.
در ضمن می خواستم با استفاده از 5 تا مکعب تداوم بصری رو نشون بدم در این باره کمک کنید ممنون میشم.فقط خیلی واجب و ضروریه لطفا اگر ممکنه زودتر مطالب رو بزارین
مرسی:redface:

TINA ARCHI

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کسی ميتونه به من کمک کنه که به صورت گرافيکی يا ماکت دروغو راستو نشون بدم جوری که هر کسی که نگاش ميکنه بفهمه اين دروغو راست

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
لطفا در مورد طراحی خوابگاه و جایگاه امداد و نجات بین جاده ای مطلب برام بزارین.
در ضمن می خواستم با استفاده از 5 تا مکعب تداوم بصری رو نشون بدم در این باره کمک کنید ممنون میشم.فقط خیلی واجب و ضروریه لطفا اگر ممکنه زودتر مطالب رو بزارین
مرسی:redface:
سلام
توی کتاب امید آذری آموزش اسکیس و راندوش . اونکه جلد آبی داره بود فکر کنم . . .
همون اولا با معلق زدن 5تا مکعب فکر کنم حالتی ر که میخواین ر نشون داده . . .
من خودم ازش یکی کشیدم . . .
ولی خونه هست . . .
اگه بخواین فردا براتون میزارم . . .
اگه پیدا بشه . . .

sare_r

عضو جدید
سلام............کسی هست که کمکم کنه...............من یه پلان مدرسه همراه با برش و نما لازم دارم.......اگر از دوستان کسی هست که می تونه کمکم کنه ممنون میشم فایلشو واسم میل کنه ..........

آخرین ویرایش:

راسپينا

عضو جدید
مرسي دوست عزيزم:) .
فقط واسه من خيلي مهمه كه بدونم اين قانون 40-60 كه ميگي چرا بايد 60درصد توي ضلع شمالي قطعه باشه و نه جنوبي بالاخره يه دليلي بايد داشته باشه ...

راسپينا

عضو جدید
این قانون 60_40 شهرداری که باید 60درصد زمین در قسمت شمالی ساخته بشه و بقیه می مونه برای حیاط...;)که در مقابل هر خونه شمالی یک خونه جنوبی ساخته می شه.
فقط واسه من خيلي مهمه كه بدونم اين قانون 40-60 كه ميگي چرا بايد 60درصد توي ضلع شمالي قطعه باشه و نه جنوبي بالاخره يه دليلي بايد داشته باشه ... :)

وضعیت
موضوع بسته شده است.