قصاص مختص نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.(سرانجام قصاص چه خواهد شد؟)

hesam72

عضو جدید
انتقاد رئیس قوه قضاییه از صدور قطعنامه‌های حقوق بشر علیه ایران:
قصاص مختص نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران نیست
رئیس قوه قضاییه با انتقاد از صدور قطعنامه‌های به اصطلاح حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی، تصویب این قطعنامه‌ها را ناشی از «اختلاف مبنایی» غرب و جهان اسلام در موضوع حقوق بشر،استناد به گزارش‌های «مغرضانه و دروغ» معاندان و بی‌اطلاعی از مبانی «فقهی و حقوقی» ارزیابی کرد.به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با ابراز تأسف از صدور قطعنامه ای که در آن مطالب بی پایه و اساس مبنی بر نقض سیستماتیک حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است، گفت: انسان متأثر می شود هنگامی که می بیند همان مطالبی که در رسانه های ضد انقلاب نوشته شده یا از دهان منافقین بیرون آمده است، در قطعنامه های سازمان ملل مطرح می شود. رئیس دستگاه قضا با رد ادعاهای مطرح شده و بی پایه و اساس دانستن صدور قطعنامه هایی از این دست، اظهار کرد: یکی از ریشه های ادعاهای مطرح شده در مقوله حقوق بشر به «اختلاف مبنایی» میان غرب و جهان اسلام در این حوزه مربوط می شود. آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: برای نمونه در برخی از بندهای قطعنامه اخیر اجرای قصاص را مردود دانسته اند و این در حالی است که قصاص، نص قرآن است و انتظار نابجایی است که بخواهند ما از اجرای مضمونی قرآنی به دلیل تصویب یک قطعنامه دست بکشیم. وی با تأکید بر اینکه اعتقاد به قصاص مختص نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه «اعتقاد دینی» بیش از یک میلیارد مسلمان است، افزود: وقتی قوه قضاییه را برای اجرای حکم قصاص محکوم می کنند در واقع می خواهند اعتقاد ما به اصل اسلام را محکوم کنند. آیت الله آملی لاریجانی منشأ دوم صدور قطعنامه های حقوق بشری بر ضد ایران را استناد به ادعاهای«مغرضانه و دروغ» عناصر ضد انقلاب دانست و با توجه به طرح ادعاهایی درباره بازداشت ها در ایران، اظهار کرد: ادعای دستگیری بی دلیل یا در بازداشت نگه داشتن بدون محاکمه افراد، دروغ بسیار بزرگی است، در حالی که برای پیشگیری و برخورد با احتمال وقوع اقدام هایی از این نوع، دستگاه های نظارتی گوناگونی در کشور وجود دارد. رئیس قوه قضاییه افزود: مسئله حقوق بشر برای ما و نظام ما بر یک اساس بسیار قوی تر و با سابقه طولانی تر از آنچه که اینها فکر می کنند استوار است. ما حقوق بشر را از صمیم جانمان قبول داریم چون دین اسلام مبین و مدافع بسیاری از حقوق انسانی است و ما مسلماً حقوق فطری انسانی را که مورد تأیید اسلام نیز هست قبول داریم.
بحث محاربه در کتاب های فقهی ما باب مستقلی دارد و فقها این مفهوم را با عبارت «تجرید سلاح لاخافه الناس» به معنای کشیدن سلاح بر روی مردم به قصد ترسانیدن آنها تعریف کرده اند، حال باید پرسید چه ابهامی در معنای محاربه وجود دارد؟

وی با یادآوری تصویب آیین نامه اجرایی«نحوه ایجاد، اداره و نظارت بر بازداشتگاه های انتظامی»، اظهار کرد: در ماده 12 این آیین نامه تصریح شده که رئیس بازداشتگاه انتظامی موظف است هرگونه درخواست و یا تظلم خواهی متهمان را به دادستان یا قاضی رسیدگی کننده پرونده ارسال نماید. رئیس قوه قضاییه افزود: این آیین نامه فقط مختص ضوابط نگهداری دستگیرشدگان در بازداشتگاه های انتظامی است و سازمان زندانها هم قانون مجزایی دارد که در آن حقوق همه زندانیان به طور کامل مورد توجه قرار گرفته است و در ماده 17 این آیین نامه نیز تأکید شده است که دادستان ها و روسای حوزه های قضایی بخش ها یا نمایندگان آنان موظفند بر تحت نظرگاه های کلانتری ها و پاسگاه ها و نحوه و مدت نگهداری افراد و رعایت حقوق شهروندی در این اماکن نظارت نمایند. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اصل رعایت حقوق متهمان، گفت: سال گذشته که این آیین نامه نوشته و تصویب شد، نه قطعنامه ای مطرح بود و نه کسی چنین کاری را درخواست کرده بود، اما مسئولان عالی قضایی از روی اعتقاد به ضرورت رعایت دقیق حقوق متهمان، آن را تصویب کردند. وی، سومین عامل ادعای نقض حقوق بشر در ایران را بی اطلاعی از مبانی فقهی و حقوقی قوانین در احکام صادره دانست و با ذکر نمونه ای از این بی اطلاعی که مکرر در برخی از بندهای قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به چشم می خورد، گفت: اینکه گفته شده است مجازات اعدام بر اساس عنوان های مجرمانه غیردقیق مانند محاربه که آن را دشمنی با خدا ترجمه کرده اند صورت می گیرد نشان از بی اطلاعی تدوین کنندگان قطعنامه دارد. رئیس دستگاه قضا افزود: بحث محاربه در کتاب های فقهی ما باب مستقلی دارد و فقها این مفهوم را با عبارت «تجرید سلاح لاخافه الناس» به معنای کشیدن سلاح بر روی مردم به قصد ترسانیدن آنها تعریف کرده اند، حال باید پرسید چه ابهامی در معنای محاربه وجود دارد؟ آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت روز مجلس و تسلیت سالگرد شهادت آیت الله مدرس، تصریح کرد: آیت الله مدرس فقیه و سیاستمداری بود که از شخصیت های ماندگار تاریخ ایران است و همچنین در مقام عمل از چنان اخلاص و ایثاری برخوردار بود که تا پای شهادت بر اعتقاد خود ایستادگی کرد. رئیس قوه قضاییه، شهید مدرس را الگوی سیاستمداران و دینداران معرفی کرد و افزود: این شهید بزرگوار راه ایستادگی را به همه مسئولان نشان داده است.
اینکه گفته شده است مجازات اعدام بر اساس عنوان های مجرمانه غیردقیق مانند محاربه که آن را دشمنی با خدا ترجمه کرده اند صورت می گیرد نشان از بی اطلاعی تدوین کنندگان قطعنامه دارد.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با بیان اینکه مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران از شأنی بالا برخوردار است، اظهار کرد: نقش مجلس در تقنین و ریل گذاری برای دستگاه های اجرایی و قضایی وهمچنین جایگاه این نهاد در بعد نظارتی بی بدیل است. رئیس قوه قضاییه مجلس فعلی را مجلسی «بانشاط» در دو بعد تقنین و نظارت توصیف کرد و افزود: اگر همه سیاستمداران آیت الله مدرس را الگوی خود بدانند، کشور هیچگاه دچار نقصان نخواهد شد و همیشه در مسیر کمال حرکت خواهد کرد. رئیس دستگاه قضا همچنین با گرامیداشت روز دانشجو، دانشجویان را رکن موثر در پیشرفت علمی کشور و ارتقای بصیرت سیاسی جامعه ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم دانشجویان در کنار توجه به مسائل سیاسی کشور، از پیشرفت علمی غافل نشوند زیرا اقتدار درون زا متکی بر هر دو بعد رشد علمی و بصیرت سیاسی است. آیت الله آملی لاریجانی اظهار امیدواری کرد: دانشجویان از نشاط جوانی برای درونی ساختن «فضایل انسانی» و «ارزش های دینی» بیشترین بهره را بگیرند. این گزارش حاکی است قبل از بررسی دستور جلسه آیت الله محسنی گرکانی رئیس دیوان عالی کشور گزارش اجمالی از روند امور جاری در دیوان عالی کشور ارائه کرد. رئیس دیوان عالی کشور با ارائه آمار پرونده های مختلف در دیوان عالی کشور نحوه رسیدگی به این پرونده ها را علی رغم کمبود نیروی انسانی مثبت ارزیابی کرد. مسئولان عالی قضایی امروز همچنین بررسی آیین نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی را مورد تصویب قرار دادند.
 
Similar threads
بالا