قدرت تصمیم گیری و انتخاب کردن در دوراهی!

metamoeen

عضو جدید
سلام دوستان... از اینکه دارین این تاپیک رو میخونید خیلی ممنونم :smile:
و با پاسخ دادن به من خوشحالم میکنید
آیا تا به حال شده شما به هنگام یک انتخاب یا یک تصمیم گیری بسیار به شک بیفتید؟ چکار میکنید؟:w19:
برای مثال...
در انتخاب رشته در کارشناسی یا ارشد بین دو رشته گیر کردید یکی از آنها درآمدش خوبه ولی علاقه کمی دارید و و دومی علاقه دارید و درآمدش تعریفی نداره!
یا مثلا میخاید توی دانشگاه برید جلو به کسی پیشنهاد بدید میگید برم جلو ضایم نکنه بره به دوستاش بگه و ... ولی از طرفی چشمتونو گرفته اگه هم نرید که هر دفعه که میبینیدش بازم سوالا تکرار میشه!
:redface:

R.N.Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی دوراهی به خدا توکل می کنم ولی یه وقتایی توکل می کنی و تصمیم میگری ولی احساسات وسوست میکنه و نمیتونی مصمم باشی
ای خدا.........

metamoeen

عضو جدید
به نظره من اعتماد به نفست رو ببر بالا

آره دقیقا زدی به هدف! ولی اینجا سوال پیش میاد چجوری ببرم بالا؟ و آیا برای شما هم بالاست اگه آره بگو چجوری تا یه مشت جوونو از دوراهی نجات بده!
کتاب هم خوندما ولی زیاد تاثیر نداشته!

metamoeen

عضو جدید
توی دوراهی به خدا توکل می کنم ولی یه وقتایی توکل می کنی و تصمیم میگری ولی احساسات وسوست میکنه و نمیتونی مصمم باشی
ای خدا.........

از اون لحاظ که بله... ولی باید یکی رو انتخاب کنی بر چه اساس اینکارو میکنی؟؟ حرف دیگران؟ فقط خودت؟
راستی موضوع وسوسه که گفتی شاید به خاطر مثال بالا باشه ولی منظور من بیشتر انتخاب در دوراهی بود نه نفس خود اون عمل که بستگی به افراد داره که یه عده بد میدونن و برخی یه چیز عادی...

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظره من اعتماد به نفست رو ببر بالا

چه ربطی به اعتماد بنفس داره؟ این روزا مد شده هر اتفاقی میوفته میگن اعتماد بنفست رو ببر بالا. اعتماد بنفس مهم هست اما گفتن جمله " اعتماد بنفست رو ببر بالا " نه تنها مشکلی رو حل نمیکنه بلکه روحیه شخص مقابل رو تضعیف میکنه.

اما در مورد جواب به تاپیک باید بگم همونطور که خود استارتر هم گفت همه ماها تو زندگیمون در بعضی مواقع ناچاریم از بین دو چیز یکی رو انتخاب کنیم. نکته مهم اینه که ما باید انتخابی رو بکنیم که بیشترین سود و کمترین ضرر رو برای ما داشته باشه. برای انتخابی سودمند لازمه که:

1- اطلاعاتمون رو در مورد اون چیز تا حد ممکن بالا ببریم. مثلا اگه از یه دختر تو دانشگاهتون خوشت اومده قبل از هر کاری سعی کن اون دختر رو خوب بشناسی. همه چیزایی که برات مهمه رو بدونی. تو این مورد اینکه دیگران چیزی از این موضوع نفهمند خیلی مهمه.

2- تمامی سود و ضرر انتخابهای ممکن رو لیست کنیم و تک تک رو دقیق تجزیه و تحلیل کنیم.

3- مشورت با افراد مورد اعتماد (فامیل باشه بهتره) پدر و مادر, برادر و خواهر بزرگتر, دایی و یا خاله مورد اعتماد. دوستان گرچه دلسوز هستند اما گزینه مناسبی برای مشورت در تصمیم گیری های حساس نیستند.

4- نکته مهم بعدی اینه که چه خوشمون بیاد چه نیاد فاکتور احساس و آنچه که دلمون میخواد, در تصمیم گیری ها خیلی به انتخابامون جهت میده حتی اگه تصمیمات به ضررمون تموم بشن. اگه 3 مرحله قبلی رو درست انجام دادیم و بهمون کمک کرد که بر احساسمون غلبه کنیم و انتخاب عقلانی بگیریم که هیچ. اما اگه در نهایت بازهم دلمون با عقلمون سر ناسازگاری گرفت, در این مورد من خودم شخصا همیشه به دلم رجوع میکنم و اون انتخابی رو میکنم که دلم میخواد. خطر کردن و در گیر احساسات هم شیرینی خاص خودش رو داره حتی اگه نتیجه اش مطلوب نباشه.:smile:

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
چه ربطی به اعتماد بنفس داره؟ این روزا مد شده هر اتفاقی میوفته میگن اعتماد بنفست رو ببر بالا. اعتماد بنفس مهم هست اما گفتن جمله " اعتماد بنفست رو ببر بالا " نه تنها مشکلی رو حل نمیکنه بلکه روحیه شخص مقابل رو تضعیف میکنه.

اما در مورد جواب به تاپیک باید بگم همونطور که خود استارتر هم گفت همه ماها تو زندگیمون در بعضی مواقع ناچاریم از بین دو چیز یکی رو انتخاب کنیم. نکته مهم اینه که ما باید انتخابی رو بکنیم که بیشترین سود و کمترین ضرر رو برای ما داشته باشه. برای انتخابی سودمند لازمه که:

1- اطلاعاتمون رو در مورد اون چیز تا حد ممکن بالا ببریم. مثلا اگه از یه دختر تو دانشگاهتون خوشت اومده قبل از هر کاری سعی کن اون دختر رو خوب بشناسی. همه چیزایی که برات مهمه رو بدونی. تو این مورد اینکه دیگران چیزی از این موضوع نفهمند خیلی مهمه.

2- تمامی سود و ضرر انتخابهای ممکن رو لیست کنیم و تک تک رو دقیق تجزیه و تحلیل کنیم.

3- مشورت با افراد مورد اعتماد (فامیل باشه بهتره) پدر و مادر, برادر و خواهر بزرگتر, دایی و یا خاله مورد اعتماد. دوستان گرچه دلسوز هستند اما گزینه مناسبی برای مشورت در تصمیم گیری های حساس نیستند.

4- نکته مهم بعدی اینه که چه خوشمون بیاد چه نیاد فاکتور احساس و آنچه که دلمون میخواد, در تصمیم گیری ها خیلی به انتخابامون جهت میده حتی اگه تصمیمات به ضررمون تموم بشن. اگه 3 مرحله قبلی رو درست انجام دادیم و بهمون کمک کرد که بر احساسمون غلبه کنیم و انتخاب عقلانی بگیریم که هیچ. اما اگه در نهایت بازهم دلمون با عقلمون سر ناسازگاری گرفت, در این مورد من خودم شخصا همیشه به دلم رجوع میکنم و اون انتخابی رو میکنم که دلم میخواد. خطر کردن و در گیر احساسات هم شیرینی خاص خودش رو داره حتی اگه نتیجه اش مطلوب نباشه.:smile:

باهات موافقم ولی آخرشو نه
به نظر من همیشه باید به عقل رجوع کرد . حتی زمانی که میخوای به احساسات خودت عمل کنی در اون لحظه هم با انی نکته باید بیاندیشی که ارزشش رو داره به احساساتت عمل کنی !
به نظر من اگر کسی چشمت رو گرفته خوب فکر کن ! زیاد عجله نکن ! بهتره اول اونو وارد ضمیر ناخودآگاهت بکنی تا بتونی رفتارش رو شبیه سازی کنی بعد نگاه کن واقعا این رفتار ها رو قبول داری یا نه !
اگر هم وارد مرحله ی آشنای شدی به نظرمن بهتره اصلا احساسات رو وارد نکنی ! تا بتونی طرف رو محک بزنی . هرکس می بینی احساسات رو حاکم کرده ضرر کرده !

metamoeen

عضو جدید

مرسی بابت جوابت ولی اگه دقت کنی اگه کسی اعتماد به نفس نداشته باشه یعنی قدرت اینو نداره که بالاخره یکی رو انتخاب کنه!
در جواب حرفت که گفتی بین عقل و دل > اگر به دل گوش کنی که توی ذهنت میپیچه اون عاقلانه تر بود!اگر هم که به حرف عقلت گوش کنی که وا وی لاست!همش توی مغز میپیچه! مثه میخ! نمیشه قانع شد!
این قانع کردن و شک کردن هم موضوعیه به خدا!

metamoeen

عضو جدید
باهات موافقم ولی آخرشو نه
به نظر من همیشه باید به عقل رجوع کرد . حتی زمانی که میخوای به احساسات خودت عمل کنی در اون لحظه هم با انی نکته باید بیاندیشی که ارزشش رو داره به احساساتت عمل کنی !
به نظر من اگر کسی چشمت رو گرفته خوب فکر کن ! زیاد عجله نکن ! بهتره اول اونو وارد ضمیر ناخودآگاهت بکنی تا بتونی رفتارش رو شبیه سازی کنی بعد نگاه کن واقعا این رفتار ها رو قبول داری یا نه !
اگر هم وارد مرحله ی آشنای شدی به نظرمن بهتره اصلا احساسات رو وارد نکنی ! تا بتونی طرف رو محک بزنی . هرکس می بینی احساسات رو حاکم کرده ضرر کرده !

مرسی عجب شیوه نوینی! شبیه سازی رفتار فرد!ولی همه اوقات این قدر وقت نداری تا طولش بدی!ضمن اینکه حدس زدن رفتار یک شخص اون هم جنس مخالف چه دختر چه پسر برای دیگری مشکله(خودتون که میدونین بعد از یه مدتی رفتارا یه جوری میشه که اولش انتظار نداشتی) مگر اینکه حرفه ای باشی در زمینه آدم شناسی که خداییش سخته! ولی در رابطه با انتخاب یک شغل یا رشته شبیه سازی خوبه!