ضوابط شهرداری و طراحی معماری

*arch*

عضو جدید
بازم ممنونم:)
آقای مهندس برای درز انقطاع باید 1/200 ارتفاع ساختمان را حساب کنیم؟ارتفاع زیر زمین هم حساب میشه؟ خرپشته چی اون حساب نیست؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بازم ممنونم:)
آقای مهندس برای درز انقطاع باید 1/200 ارتفاع ساختمان را حساب کنیم؟ارتفاع زیر زمین هم حساب میشه؟ خرپشته چی اون حساب نیست؟

آره درز انقطاع میشه 1/200 ارتفاع روی پی تا کف آخرین طبقه یعنی پشت بام.
نه خرپشته حساب نمیشه.
مثلا تویه ساختمان با یک زیرزمین و یک پیلوت و 5 طبقه مسکونی ارتفاع کل ساختمان میشه:
3.2*5
+
2.8
+
2.4
=
21.2
/
200
=
0.106
=
11 سانتی متر(با تقریب 0.5 به سمت بالا گرد میشه)

arezoo 101

عضو جدید
سلام .آقای فرزاد میشه در مورد مساحت پنجره ها کمی توضیح دهید؟ اینکه در مبحث 4 نوشته مثلا یک هشتم سطح کف باشد و در جدول شماره 2 نوشته حداقل سطح 12.5 یعنی چی؟؟؟لطفا با ذکر مثال توضیح بدید .مثلا در یک واحد 150 متری ابعاد پنجره را در اتاق خواب و نشیمن و آشپزخانه چند بگیریم؟؟؟

*arch*

عضو جدید
بازم سلام خدمت بچه ها و آقای مهندس
ببخشید باز من اومدم سوال بپرسم.ایا ما باید توی طرحامون راه پله فرار هم بذاریم؟آقای مهندس البته منظورم بیشتر واسه امتحان نظامه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام .آقای فرزاد میشه در مورد مساحت پنجره ها کمی توضیح دهید؟ اینکه در مبحث 4 نوشته مثلا یک هشتم سطح کف باشد و در جدول شماره 2 نوشته حداقل سطح 12.5 یعنی چی؟؟؟لطفا با ذکر مثال توضیح بدید .مثلا در یک واحد 150 متری ابعاد پنجره را در اتاق خواب و نشیمن و آشپزخانه چند بگیریم؟؟؟

سلامم.

نورگیر و حداقل فضا و نورگیری.jpg

در حقیقت این جدول ضوابط حداقل مساحت و ارتفاع و نورگیری و ...رو با هم آورده.در حقیقت اون کادر سبز رنگ که درمورد حداقل سطح شیشه خوره با اون که کادر قرمز که درم ورد حداقل مساحت اون فضاست ربطی نداره.

شما مثلا اگه بخواید با حداقل ها طراحی کنید (یعنی همین اعداد تو این جدول) برای اون فضای دارای 12.5 متر مربع باید نزدیک 1.5 متر مربع سطح شیشه خور تعبیه کنید.
ایشالا اگه وقت کنم مبحث 3 و 4 و همچنین بقیه مباحث ملی رو بصورت جزوه تصویری در میارم و تو سایت میزارم.

arezoo 101

عضو جدید
شرمنده.......:confused: من متوجه نشدم....من فقط میخوام بدونم برای امتحان عرض و ارتفاع پنجره در فضاها رو چقدر بگیرم؟؟؟؟ ممنون....

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شرمنده.......:confused: من متوجه نشدم....من فقط میخوام بدونم برای امتحان عرض و ارتفاع پنجره در فضاها رو چقدر بگیرم؟؟؟؟ ممنون....

ببینید مثلا اگه سطح کف (همون مساحت) پذیراییتون 30 متر مربع باشه و از دو طرفش بتونید نور گیری کنید(یعنی دو طرفش به فضای باز مثل کوچه یا خیابان باشه)شما نیاز دارید به:

30
/
8
=
3.75 متر مربع
حالا این مقدار رو به تعداد پنجره هایی که قصد دارید تو پذیرایی بزارید تقسیم میکنید....مثلا اگه سه تا پنجره بخواید بزارید میشه:
3.75
/
3
=
1.25 متر مربع.

1.25 متر مربع میشه مساحت یه پنجره که ابعادش میشه تقریبا 1.2*1.2..........یعنی سه تا پنجره 1.2*1.2 برای پذیرایی به مساحت 30 متر مربع.

ولی اگه یه طرف پذیرایی به طرف فضای باز باشه و عمق عمود بر همون طرف بیش از 4.5 متر باشه مبنای کار رو بر 1/7 قرار بدید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بازم سلام خدمت بچه ها و آقای مهندس
ببخشید باز من اومدم سوال بپرسم.ایا ما باید توی طرحامون راه پله فرار هم بذاریم؟آقای مهندس البته منظورم بیشتر واسه امتحان نظامه

سلام:gol:
راستش تا حالا قسمت نشده توی طرحی پله فرار بزارم.ضوابطش رو نمیدونم.
ولی هر چی هست به مبحث 3 مربوطه.

arezoo 101

عضو جدید
خییییییییلی ممنون آقای فرزاد...
ببخشید که اینقدر سوال می پرسم...
1-معمولا در امتحان نظام میخواد که یک لابی در همکف طراحی کنیم.مساحتش رو حدودا چقدر بگیریم و تو این لابی چی باید بذاریم؟؟سرویس بهداشتی هم میخواد؟
2-نور جنوب را به کدوم فضا ها بدیم؟؟پذیرایی یا خواب؟
3-عرض پله را در ورودی ساختمان مسکونی و همینطور در اتاق پله چند بگیریم؟
ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خییییییییلی ممنون آقای فرزاد...
ببخشید که اینقدر سوال می پرسم...
1-معمولا در امتحان نظام میخواد که یک لابی در همکف طراحی کنیم.مساحتش رو حدودا چقدر بگیریم و تو این لابی چی باید بذاریم؟؟سرویس بهداشتی هم میخواد؟
2-نور جنوب را به کدوم فضا ها بدیم؟؟پذیرایی یا خواب؟
3-عرض پله را در ورودی ساختمان مسکونی و همینطور در اتاق پله چند بگیریم؟
ممنون
خواهش میکنم.
1-هر فضایی که لازمه تو طرح باشه و ابعاد مشخصی هم داره رو بزارید هر چقدر موند واسه لابی در نظر بگیرید.فقط عرضش رو چک کنید کم نباشه.لابی فقط اطلاعات داره که من فکر نمیکنم نیاز باشه.مبلمان هم نیاز دارید.
2-پذیرایی...
3-تو ورودی رو نمیدونم ولی عرض باکس اتاق پله حداقل باید 2.4 باشه پس عرض یه پله میشه 1.20....چشم پله هم مثل اینکه ممنوع شده.طبق مبحث 3.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
خواهش میکنم.
1-هر فضایی که لازمه تو طرح باشه و ابعاد مشخصی هم داره رو بزارید هر چقدر موند واسه لابی در نظر بگیرید.فقط عرضش رو چک کنید کم نباشه.لابی فقط اطلاعات داره که من فکر نمیکنم نیاز باشه.مبلمان هم نیاز دارید.
2-پذیرایی...
3-تو ورودی رو نمیدونم ولی عرض باکس اتاق پله حداقل باید 2.4 باشه پس عرض یه پله میشه 1.20....چشم پله هم مثل اینکه ممنوع شده.طبق مبحث 3.

سلام
یعنی
تواین پلان پله را اشتباه کشیدن؟ IMG_2726.jpg این با گذاشتن چشم پله نمره قبولی هم گرفته.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
اگر امکان داره آقای فرزاد نمونه پله صحیح که برای آزمون نظام نمره میگیره را بذارید.
ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
یعنی
تواین پلان پله را اشتباه کشیدن؟ مشاهده پیوست 183030 این با گذاشتن چشم پله نمره قبولی هم گرفته.

سلام.
خب نمره منفی شو حتما گرفته.قطعا با نمره 50 قبول نشده که درسته؟
مثلا کسی که با نمره 25 قبول میشه کارش اشتباه هم داره.
این ضابطه مربوط به مبحث 3 مقررات ملی.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام.
خب نمره منفی شو حتما گرفته.قطعا با نمره 50 قبول نشده که درسته؟
مثلا کسی که با نمره 25 قبول میشه کارش اشتباه هم داره.
این ضابطه مربوط به مبحث 3 مقررات ملی.

با عرض پوزش؛ در یکی از تاپیکها آقای لیموشیرین این مطلب را در مورد چشم پله آورده؛ نظر شما چیه؟
قابل توجه کسانی که با چشم پله مشکل دارن
بعضیا این بحث چشم پله رو که به صورت دودکش عمل میکنه اشتباه میگیرن
این بحث زمانی ه که آسانسور رو و سط پله سه بازویی میذارن که ممنوع ه و به هیچوجه نباید آسانسور وسط راه پله سه بازویی قرار بگیره در این حالت ه که اگه اسانسور اتش بگیره اون چاه آسانسور به صورت دودکش عمل میکنه و به این دلیل ه که ممنوع شده
نه این که چشم پله به صورت دودکش عمل کنه !!!!!!!!!!!!!!!! پس با خیال راحت چشم پله بذارید وقتی که نورگیر در سقف میذارید همون چشم پله باعث انتقال بهتر نور به طبقات پایینتره

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
با عرض پوزش؛ در یکی از تاپیکها آقای لیموشیرین این مطلب را در مورد چشم پله آورده؛ نظر شما چیه؟
قابل توجه کسانی که با چشم پله مشکل دارن
بعضیا این بحث چشم پله رو که به صورت دودکش عمل میکنه اشتباه میگیرن
این بحث زمانی ه که آسانسور رو و سط پله سه بازویی میذارن که ممنوع ه و به هیچوجه نباید آسانسور وسط راه پله سه بازویی قرار بگیره در این حالت ه که اگه اسانسور اتش بگیره اون چاه آسانسور به صورت دودکش عمل میکنه و به این دلیل ه که ممنوع شده
نه این که چشم پله به صورت دودکش عمل کنه !!!!!!!!!!!!!!!! پس با خیال راحت چشم پله بذارید وقتی که نورگیر در سقف میذارید همون چشم پله باعث انتقال بهتر نور به طبقات پایینتره

لیمو شیرین!؟:)

چی بگم والا.نمیدونم تو کدوم مبحث دیدم.الان مبحث 3 رو هم زیرو رو کردم پیداش نکردم.
ولی این چیزی هم که گفتن شبهه داره.....اولا پله سه طرفه دیگه نداریم که بخوایم توش آسانسور بزاریم.....دوما چشم پله تعریف داره دیگه با باکس آسانسور کسی اشتباه نمیگیره..
البته اینکه میگه واسه نورگیری خوبه درسته.
باز بزارید شنبه ما از رییس بپرسیم.اون در جریانه.

*arch*

عضو جدید
سلام آقای مهندس من باز اومدم
آقای مهندس ما رمپ معلول را فقط برای رسیدن به هم کف میذاریم؟ حالا اگه هم کف نصفش تجاری و نصفش لابی خونه باشه باید 2تا رمپ جدا واسه معلول بذاریم؟دیگه لازم نیست از پارکینگی که تو زیرزمینه رمپ به حیاط یبدهیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام آقای مهندس من باز اومدم
آقای مهندس ما رمپ معلول را فقط برای رسیدن به هم کف میذاریم؟ حالا اگه هم کف نصفش تجاری و نصفش لابی خونه باشه باید 2تا رمپ جدا واسه معلول بذاریم؟دیگه لازم نیست از پارکینگی که تو زیرزمینه رمپ به حیاط یبدهیم؟
آره دیگه هر دسترسی به فضای همکف باید امکان دسترسی برای معلولین باشه.کد همکف رو زیاد نگیرید.50 سانت شاید کافیش باشه.چون تو اون آزمون رمپ راحت در میاد.تو این پست رمپ رو در آورده.حالا اندازه هاشو نمیدونم ولی فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه.
نه دیگه فقط پله بزارید از زیرزمین به حیاط.

arezoo 101

عضو جدید
آقای مهندس در ضوابط نورگیری منظور از قطعات کوچکتر از 200 متر چیه؟یعنی ابعاد کل زمین یا واحدی که داریم طراحی میکنیم؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آقای مهندس در ضوابط نورگیری منظور از قطعات کوچکتر از 200 متر چیه؟یعنی ابعاد کل زمین یا واحدی که داریم طراحی میکنیم؟؟

سلام.
هر وقت اسم قطعه میاد منظورش زمینه.:gol:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
لیمو شیرین!؟:)

چی بگم والا.نمیدونم تو کدوم مبحث دیدم.الان مبحث 3 رو هم زیرو رو کردم پیداش نکردم.
ولی این چیزی هم که گفتن شبهه داره.....اولا پله سه طرفه دیگه نداریم که بخوایم توش آسانسور بزاریم.....دوما چشم پله تعریف داره دیگه با باکس آسانسور کسی اشتباه نمیگیره..
البته اینکه میگه واسه نورگیری خوبه درسته.
باز بزارید شنبه ما از رییس بپرسیم.اون در جریانه.

سلام. قضیه چشم پله رو پرسیدید برامون؟:(

sallarmelli

عضو جدید
پيرو مراجعات و مكاتبات داوطلبان آزمون‌هاي ورود به حرفه مهندسان رشته معماري طراحي مبني بر آگاهي از اصول و ضوابطي كه در ترسيم سوال آزمون طراحي اولويت دارد و مي‌بايست رعايت گردد، بدينوسيله به آگاهي مي‌رساند، با توجه به اینکه طراحی یک پروژه براساس كليه مباحث مقررات ملّی ساختمان مورد نظر می‌باشد بدیهی است مباحث مقررات ملّی ساختمان و اصول طراحي شاخص اصلی تصحیح اوراق طراحی معماری توسط کمیته تخصصی رشته معماری می‌باشد لذا مطالعه دقیق و اشراف کامل کلیه کتب معرفی شده در مواد آزمون هر سال ضروريست. علي‌ايحال به منظور آشنایی بیشتر داوطلبان محترم، مواردي از ضوابط و مقررات مندرج در مباحث فوق و همچنین مهمترين نکات فني که در تصحیح اوراق طراحی معماری مورد نظر می‌باشد به شرح زير ارائه می‌گردد.

- رعايت دقيق خواسته‌هاي مورد نظر سوال در ترسيمات انجام شود. بعنوان مثال ترسيم دقيق تعداد پاركينگ‌ها و تعداد انباري‌هاي خواسته شده در پلان طبقه مورد نظر رعايت گردد.
- رعايت ابعاد پاركينگ‌ها و فضاهاي عبوري مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ابعاد راه‌پله و پاگردها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- تامين نور و تهويه فضاها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت محدوده ترسيم و حداكثر سطح اشغال مشخص شده در صورت سوال.
- نمايش محورها و اندازه‌گذاري‌ها در پلان‌ها.- تعيين و درج كدهاي ارتفاعي در پلان‌ها.
- دقت در تعيين و ترسيم محل ستون‌ها با رعايت ملاحظات سازه‌اي.
- تعيين و ترسيم داكت‌هاي تاسيساتي در تمام پلان‌ها حسب مورد.
- رعايت ملاحظات مباحث حريق مطابق مفاد مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ضوابط مربوط به آسانسور مطابق مفاد مبحث پانزدهم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ضوابط دسترسي معلولين مطابق مفاد ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي – حركتي.
- رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها.
- رعايت شيب‌بندي مناسب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي در حياط‌هاي داخلي و پشت‌بام.

کسی می تونه بگه توی این مباحث چه چیزایی رو باید رعایت کنیم یعنی عجب ارشدی شد نمی ذاره نفس بکشیم از من به بقیه نصحیت اگه می خواهید تا ته دکتری برید بیاید ارشد وگرنه وقت تلف کردنه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
پيرو مراجعات و مكاتبات داوطلبان آزمون‌هاي ورود به حرفه مهندسان رشته معماري طراحي مبني بر آگاهي از اصول و ضوابطي كه در ترسيم سوال آزمون طراحي اولويت دارد و مي‌بايست رعايت گردد، بدينوسيله به آگاهي مي‌رساند، با توجه به اینکه طراحی یک پروژه براساس كليه مباحث مقررات ملّی ساختمان مورد نظر می‌باشد بدیهی است مباحث مقررات ملّی ساختمان و اصول طراحي شاخص اصلی تصحیح اوراق طراحی معماری توسط کمیته تخصصی رشته معماری می‌باشد لذا مطالعه دقیق و اشراف کامل کلیه کتب معرفی شده در مواد آزمون هر سال ضروريست. علي‌ايحال به منظور آشنایی بیشتر داوطلبان محترم، مواردي از ضوابط و مقررات مندرج در مباحث فوق و همچنین مهمترين نکات فني که در تصحیح اوراق طراحی معماری مورد نظر می‌باشد به شرح زير ارائه می‌گردد.

- رعايت دقيق خواسته‌هاي مورد نظر سوال در ترسيمات انجام شود. بعنوان مثال ترسيم دقيق تعداد پاركينگ‌ها و تعداد انباري‌هاي خواسته شده در پلان طبقه مورد نظر رعايت گردد.
- رعايت ابعاد پاركينگ‌ها و فضاهاي عبوري مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ابعاد راه‌پله و پاگردها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- تامين نور و تهويه فضاها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت محدوده ترسيم و حداكثر سطح اشغال مشخص شده در صورت سوال.
- نمايش محورها و اندازه‌گذاري‌ها در پلان‌ها.- تعيين و درج كدهاي ارتفاعي در پلان‌ها.
- دقت در تعيين و ترسيم محل ستون‌ها با رعايت ملاحظات سازه‌اي.
- تعيين و ترسيم داكت‌هاي تاسيساتي در تمام پلان‌ها حسب مورد.
- رعايت ملاحظات مباحث حريق مطابق مفاد مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ضوابط مربوط به آسانسور مطابق مفاد مبحث پانزدهم مقررات ملّي ساختمان.
- رعايت ضوابط دسترسي معلولين مطابق مفاد ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي – حركتي.
- رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها.
- رعايت شيب‌بندي مناسب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي در حياط‌هاي داخلي و پشت‌بام.

کسی می تونه بگه توی این مباحث چه چیزایی رو باید رعایت کنیم یعنی عجب ارشدی شد نمی ذاره نفس بکشیم از من به بقیه نصحیت اگه می خواهید تا ته دکتری برید بیاید ارشد وگرنه وقت تلف کردنه

این تاپیک ها بیشتر ظوابط طراحی آزمون توش بررسی شده.
البته یکم شلوغ شده خیلی ولی بد نیست بازم.
از اول تا آخر همه پست هارو بخون.

مباحث مربوط به آزمون طراحی

تمرین گروهی آزمون نظام مهندسی 92

بنظرم ارشد و دکترا وقت تلف کردن و ضرر کردنه.وقتی نتونیم یه ساختمان ساده طراحی کنیم ارشد و دکترا به چه کاری میاد.

nini_nj

کاربر فعال
خواهش میکنم.شما لطف دارید.
بله کاملا درسته.جز تراکم حساب نمیشه.ولی پولشو میگیرن:)
آره اون یه تعبیر ناقص از من بود.کلیت نداره.
راه پله وآسانسور جز تراکم حساب میشه.اینا قانونه دست ما نیست.
خواهش میکنم شما هر چند تا سوال دادید بپرسید.چون اینا سوالای بقیه دوستان هم میتونه باشه.
دوست عزیز اینجا نوشته:
بر اساس صورتجلسه مورخ 1382/1/18 کمیسیون ماده پنج مقرر گردیده است که :الف- به منظور ارتقاء کیفیت معماری ساختمان های مسکونی کلیه مشاعات از قبیل راهرو- راه پله - آسانسور- هال ورودی - نورگیر- تاسیسات - سطوح ورزشی و دیوارها وستونها وهمچنین انباری ها(درپیلوت و زیرزمین ها) و پارکینگ جزء زیربنای مفید وتراکم مبنا محسوب نگردد وشهرداری تهران طبق ضوابط ومقررات قانونی نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام نماید.
ب- درکلیه پهنه ها مساحت قطعه قبل از اصلاحی وعرض گذر پس از رعایت براصلاحی ملاک عمل خواهد بود.
البته در مورد اصفهان هنوز نفهمیدم چجوریه. لطفا هرکسی میدونه بگه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دوست عزیز اینجا نوشته:
بر اساس صورتجلسه مورخ 1382/1/18 کمیسیون ماده پنج مقرر گردیده است که :الف- به منظور ارتقاء کیفیت معماری ساختمان های مسکونی کلیه مشاعات از قبیل راهرو- راه پله - آسانسور- هال ورودی - نورگیر- تاسیسات - سطوح ورزشی و دیوارها وستونها وهمچنین انباری ها(درپیلوت و زیرزمین ها) و پارکینگ جزء زیربنای مفید وتراکم مبنا محسوب نگردد وشهرداری تهران طبق ضوابط ومقررات قانونی نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام نماید.
ب- درکلیه پهنه ها مساحت قطعه قبل از اصلاحی وعرض گذر پس از رعایت براصلاحی ملاک عمل خواهد بود.
البته در مورد اصفهان هنوز نفهمیدم چجوریه. لطفا هرکسی میدونه بگه

سلام.همه اینا جز زیر بنا حساب میشه.
ولی راه پله و آسانسور و هال ورودی(لابی) و راهرو(؟)جز تراکم هم حساب میشه.مابقی فضاها جز تراکم حساب نمیشه.

اینجا منظورش از راه پله و آسانسور،هال ورودی و راهرو تو طبقه پیلوته.راه پله و آسانسور و لابی تو پیلوت و زیر زمین جز تراکم حساب نمیشه.

ali kocholomoch

عضو جدید
من چی میتونم بگم توضیحاتتون عالیییییییییییییییه
آقای مهندس میگن توی امتحان نظام باید پله را به صورت شکل زیر که واستون میذارم طراحی کنیم؟
من علتش را درست نمی فهمم فقط به خاطر نرده های اطرافشه؟مشاهده پیوست 182791
سوال دیگه اینکه واسه امتحان نظام ما فقط محدوده مشخص شده را طراحی کنیم؟اگه محدوده مشخص بود پیش آمدگی نذاریم؟

من چیزی که سر در آوردم اینه که منظورش اینه شاید درب خروج بلا فاصله از شروع پله نباشه و کمی فاصله داشته باشه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام. قضیه چشم پله رو پرسیدید برامون؟:(

سلام اینو پرسیدم.
از نظر شهرداری ممنوعه.بقیه رو نمیدونم.تو تاپیک نظام مهندسی سر این چشم پله نزدیک بود چک . چک کاری اتفاق بیفته:)

mdt001

عضو جدید
سلام فرزاد جان.
این چشم پله داستانی شده واسه ما...
این طرح رو که درواقع پله سه طرفه هستش و همون تک پله در بازوی بالایی شده چشم پله رو به عرض 30سانت شهرادری کرج قبول کرده....
اما نمیدونم اگه من همچین راه پله ای رو تو آزمون بکشم تایید میشه یا نه؟ در ضمن سقف خرپشته نورگیر باید بزارم؟!
stair.jpg

mdt001

عضو جدید
یه سوال دیگه مهندس. که البته شاید دوباره میپرسم ازت...تو ضوابط شهرداری در زمین های شمالی اگه در قسمت شمالی قطعه، حیاط خلوت بزاریم میشه عرضش 3 متر باشه و پنجره گذاشت برای واحد شمالی؟ O.K.B پنجره ها چند میشه اونوقت؟ بحث مشرف بودن مطرح نمیشه اینجا؟؟ یا اینکه نه باید نورگیر بزاریم حتما و از نورگیر پنجره بدیم؟
ممنون میشم توضیح بدی برام

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام فرزاد جان.
این چشم پله داستانی شده واسه ما...
این طرح رو که درواقع پله سه طرفه هستش و همون تک پله در بازوی بالایی شده چشم پله رو به عرض 30سانت شهرادری کرج قبول کرده....
اما نمیدونم اگه من همچین راه پله ای رو تو آزمون بکشم تایید میشه یا نه؟ در ضمن سقف خرپشته نورگیر باید بزارم؟!
مشاهده پیوست 184555

سلام آقا داریوش.
این پله سه طرفه حساب میشه و قبول نمیکنن.

بالا