شناخت شیرآلات صنعتی 1

farzad.valve

عضو جدید
مهندس سلام - آقا آدرس صفحه شما تو FAVORITE کامپیوتر ما ذخیره شده و هفته ای یکی دو بار هم سر می زنیم امیدوارم هر رو موفق تر از قبل باشید و این بحث جالب رو هم تکمیل کنید.
با تشکر - رضا
شما محبت داری آقا رضا
چشم ! قول میدم ادامه بدم
با کمال میل

farzad.valve

عضو جدید
موضوعی که در این مقاله قصد بررسی آنرا دارم درخصوص نیاز یا عدم نیاز شیرها به تزریق مواد آب بندی و یا روانکاری است .

این موضوع بیشتر برای شیرهای سماوری یا Plug Valve مطرح است ولی باید توجه نمود که در شیرهایی مانند Gate , Ball نیز ممکن است این مطلب کاربرد داشته باشد که ذیلا به بررسی آن می پردازم.

طبق استاندارد API-6D و ISO-5208 شیرهایی که تماس مجرابند با نشیمن در آنها از نوع Non-Metal to Metal می باشد باید نشتی شان صفر باشد . همانگونه که میدانید در انشعابات فرعی گاز یکی از پرکاربرد ترین شیرها Plug Valve میباشد ، بنابراین نشتی این شیر که تماس مجرابند و نشیمن آن هردو فلزی هستند (البته حدود 20 تا 40 میکرون تفلون بینشان قراردارد ) باید صفر باشد .

برای اینکه این تماس به یک تماس غیرفلز با فلز بدل شود بین دوقطعه بدنه و مجرابند ماده ای تحت عنوان Sealant یا نشت بند تزریق می کنند که البته در شرکتهای گاز به آن گریس اطلاق می شود ولی باید دقت نمود که ساختار آن با گریسهای پایه نفتی کاملا متفاوت است که در مقالات بعدی در خصوص این مواد بیشتر صحبت خواهم کرد. این مواد علاوه بر ایجاد آب بندی بهتر در شیر یک خاصیت دیگر هم دارند و آن روانکاری است. علت وجود این خاصیت بدان دلیل است که قطعات در تماس درون شیر ، فلزی هستند و نیاز به روانکاری جهت عملکرد بهتر هستند.

به اینگونه شیرهای سماوری که نیاز به تزریق مواد نشت بند و یا روانکار دارند Lubricated Valve می گویند. شیرهای سماوری که در انشعابات گاز ما بکار رفته اند بیشتر مخروطی هستند و بنابراین بطور کامل به آنها Lubricated Taper Plug Valve اطلاق می گردد. در مقابل انواه Non-Lubricated وجود دارند که در آینده بحث خواهد شد.

در این نوع از شیرها ، مواد نشت بند از اجزای اصلی شیر بحساب می آیند و قبل از نصب در خط باید حتما درون شیر تزریق گردد ولی در برخی دیگر از شیرها مواد نشت بند از اجزای ثانویه هستند و در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند مانند شیر دروازه ای (البته نوع خاصی) و یا توپی. ولی این مواد نشت بند ممکن است برای آب بندی ساقه یا Stem شیر بکار رود که در این صورت به آن پکینگ مایع نیز اطلاق می شود و در شیرهای Gate , Globe , Ball, Plug و بسیاری دیگر از شیرها نیز بکار گرفته می شوند.

این مطالب را در بحث مکانیزمهای بکار رفته در شیرها ادامه خواهیم داد.

با نظرات خود راهنمای ما در ادامه راه باشید.
ارادتمند – فرزاد
http://www.farzadvalve.blogfa.com

آخرین ویرایش:

kaya

عضو جدید
سلام مهندس جان
ممنون بابت زحمتی که می کشید. یه سوال مهندس، این lubricate ها فقط موقع نصب و یک بار تزریق میشن یا در سرویسهای بعدی هم تزریق انجام میشه؟

kaya

عضو جدید
سلام مجدد
آقای مهندس _hamed_ (krachi) تو بحث نشتی بلودانها گفتن که این جوش سرد (که البته ایشون اصطلاح EEFT رو بکار بردن و من نمی دونم مخفف چه عبارتی هست) به دلیل گریس ها هم اتفاق می افته. شما نظرتون چیه؟ این lubricated valve ها در خطوط غیر گاز (ماند آب و نفت و ..) هم استفاده میشن؟ و نهایت خواهشم اینه که امکان داره راجع به material شیر ها و استاهدارد هاشون یه مطالبی ارائه بدید؟ ممنون مهندس

farzad.valve

عضو جدید
سلام مهندس جان
ممنون بابت زحمتی که می کشید. یه سوال مهندس، این lubricate ها فقط موقع نصب و یک بار تزریق میشن یا در سرویسهای بعدی هم تزریق انجام میشه؟
سلام به به
عرض کنم که هم بعد از مونتاژ و هم بصورت دوره ای شارژ میشوند

kaya

عضو جدید
دوستان اگر درخصوص ایستگاه تقویت فشار گاز اطلاعاتی لازم دارید میتوانید از لینک زیر استفاده نمایید.
http://rapidshare.com/files/136388596/gas_station.pdf
ارادتمند - فرزاد

مهندس جان لینکه بهم گفت Error!!!! چیکار کنیم؟ مهندس راجع به material ها هم یه عنایتی می کنی؟ شرمنده که زیادی توقع داریم. تشکر

farzad.valve

عضو جدید
مهندس جان لینکه بهم گفت Error!!!! چیکار کنیم؟ مهندس راجع به material ها هم یه عنایتی می کنی؟ شرمنده که زیادی توقع داریم. تشکر
سلام
همین الان لینک رو امتحان کردم. کار میکنه
در مورد متریال هم چشم
تو مقاله بعدی شرح میدم

farzad.valve

عضو جدید
پروژه در زمینه آبرسانی

پروژه در زمینه آبرسانی

جناب KAYA
سلام
من اینارو پیش نهاد میکنم

1- بررسی جریان در مسیرهای دارای اختلاف ارتفاع(مناطق کوهستانی)
2- بررسی جریان دو فازی و مشکلات ایجاد شده
3- هواگیری خطوط انتقال آب و تشریح سیستم های هوا گیر (De Aerator)
4- تلمبه خانه ها و بهینه سازی عملکرد آنها در فصول مختلف
5- افزایش بازدهی لوله های انتقال آب
6- خواص شیمیایی و فیزیکی آب قابل شرب استاندارد و بررسی آب شرب در ایران
7- تصفیه آب و بهینه سازی عملکرد تصفیه خانه ها
8- نشت یابی در خطوط انتقال آب
9- طراحی خطوط انتقال آب
10- بررسی علل و عوامل مصرف بیش از حد آب شرب در ایران
. . .

• Like
واکنش ها: kaya

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز

برای من هم ارور داد.
چند دفعه و روز های مختلف امتحان کردم!!!!

farzad.valve

عضو جدید
دوره آموزش شیرآلات

دوره آموزش شیرآلات

دوستان 8 اسفند یعنی شنبه 2 هفته بعد یه دوره آموزش شیرآلات Ball هست تو تهران و
تا حالا 15 نفر اسم نوشتن
دوره یک روزه است و مبلغش 140 هزار تومن هست ولی اگه من کسی رو معرفی کنم تا 100 هزار تومن هم قبول می کنند
بعد از دوره Certificate هم میدهند و کارگاه آموزشی هم داره
اگه کسی تمایل داشت با من مکاتبه کنه
farzad.valve@gmail.com

• Like

kaya

عضو جدید
دوستان 8 اسفند یعنی شنبه 2 هفته بعد یه دوره آموزش شیرآلات Ball هست تو تهران و
تا حالا 15 نفر اسم نوشتن
دوره یک روزه است و مبلغش 140 هزار تومن هست ولی اگه من کسی رو معرفی کنم تا 100 هزار تومن هم قبول می کنند
بعد از دوره Certificate هم میدهند و کارگاه آموزشی هم داره
اگه کسی تمایل داشت با من مکاتبه کنه
farzad.valve@gmail.com

سلا مهندس
میشه راجع به برنامه کلاس و زمان بندیش یکم توضیح بدید. شاید بتونم بیام

farzad.valve

عضو جدید
دوره یک روزه است
8 اسفند
سیلابس دورش به این صورت هست
1. ساختمان شیر توپی (تشریح قطعات مختلف )
2. مشخصه های عمومی (انواع انتها، مفهوم سایز و کلاس فشاری و ...)
3. مکانیزمهای موجود در شیر توپی (درین، ونت، آنتی بلوآوت، تزریق ثانویه و ...)
4. بررسی مواد بکار رفته در قطعات مختلف (مواد بدنه، توپی، شفت اصلی، سیت رینگها و ...)
5. متعلقات شیر توپی (دسته بلند، عملگر ها، عایقها و ... )
6. کارگاه آموزشی (تشریح دو نوع شیر توپی Floating , Trunnion)
7. آزمون و پرسش و پاسخ

• Like

farzad.valve

عضو جدید
ایستگاه تقلیل فشار گاز

ایستگاه تقلیل فشار گاز

دوستان یه مقاله خوب در خصوص ایستگاه تقلیل فشار گاز براتون گذاشتم

پیوست ها

• gas reduction station.pdf
    113.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • QandA.pdf
    51.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
valve part material

valve part material

سلام
دوستان بخشی از اسلایدهایی که در دوره آموزشی دیروز(8 اسفند) برگزار کردم رو ذیلا آوردم
البته فقط مواد قطعات مختلف شیرهست
امیدوارم بدرتون بخوره

پیوست ها

• Valve material.pdf
    937.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

persepolis52616

عضو جدید
سلام
دوستان بخشی از اسلایدهایی که در دوره آموزشی دیروز(8 اسفند) برگزار کردم رو ذیلا آوردم
البته فقط مواد قطعات مختلف شیرهست
امیدوارم بدرتون بخوره
بقول هموطنان آذري بابا دمت جرم(همون دمت گرم)...بقيه رو هم بزار ديگه

kaya

عضو جدید
سلام مهندس
شرمنده کردی استاد. ممنون. متاسفانه نشد کلاس بیام. آخر ساله و عین شب امتحان شلوغ! ممنون بازم. تشکر که خبر دادی. ارادتمندیم

farzad.valve

عضو جدید
سلام مهندس
شرمنده کردی استاد. ممنون. متاسفانه نشد کلاس بیام. آخر ساله و عین شب امتحان شلوغ! ممنون بازم. تشکر که خبر دادی. ارادتمندیم
قابل شما رو نداشت مهندس
اگر سوالی درموردش داشتی حتما ازم بپرس

رضا5457

عضو جدید
سلام آقای مهندس - احوال شماچطوره؟ امیدوارم همواره شاد و سرحال باشید.
مهندس ممنون از فایل سمینار که در سایت قرار دادید. متاسفانه من هم بخاطر آخرسال بودن نتونستم شرکت کنم. انشاءلله دفعات بعد....

قربانت - رضا