شاهکارهای سازه های داخلی شماره2

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
این هم 1سری دیگه از اشکالات اجرائی عجیب و استثنائی!!:eek:
اگه <شاهکارهای سازه های داخلی...> که شماره1 این عکس ها بود را تا کنون ندیدین، بهتون پیشنهاد می کنم حتماً ببینید.:redface:
امیدوارم که نتونم شماره 3 این عکسها را به نمایش بذارم،:redface: اگر چه بعید به نظر می رسد.:(

اینم تقلیدی از معماری برج پیزا!!!

طفلی ها بعد از دیوار برشی یادشون اومد که واسه این فضا دری در نظر گرفته نشده است!!!

در گوشه سمت راست می تونید ارتفاع سازه رو ببینید اما به ستون در طبقه 6 و 7 دقت کنید.

احتمالاً طول خم آرماتورهای طولی زیاد بود!!! یا شایدم اشتباه از قالببند بود!!!

سیمان گیر نمیومد که بتن بسازند، از آجر برای ستون استفاده شد!!! 1روش مقرون به صرفه!!

یک پی عالی برای تحمل نیرو، به همین پی میگن!!! به محل قرار گیری ستون هم دقت شود!!

وسط ستون همون جایی که بیشترین نیرو رو تحمل می کنه رو تخریب کردن که.....
به نظرت چرا این کارو کردن؟!

کی میگه تیر آهن گرونه؟!
تیر آهن، آرماتور، بتن!!!!

به نظر من اینا جنایت و سازمان نظام مهندسی هم پشتیبان این جنایات!!:mad::mad:
تو رو به خدا اگه فردا شما 1کاره ای در این سازمان شدین، جلوی این جنایات رو بگیرین!!!

solar flare

مدیر بازنشسته
آقاي خسروداد هز بابت عكس هايي كه ارائه داديد ممنون
اين نقص در همه جا قابل مشاهده است با توجه به اينكه هنوز در ايران خيلي از علوم جايگاه خودشونو پيدا نكردن ما هر روز مواردي اين چنيني مشاهده ميكنيم
زمستان گذشته من شنيدم در تبريز يكي از بنا ها نشست كرده
من رفتم و ديدم متاسفانه به دليل عدم آگاهي از نوع خاك اون محل خسارت زيادي وارد شده
چون نوع خاك منطقه سست بوده و تحمل فشار ساختمان رو نداشته در عرض چند ماه نزديك به 15 درجه انحراف به سمت كنار و 10درجه انحراف به سمت جلو داشته
واين تنها به دليل اينه كه هنوز كسي نميدونه كه در ساخت يك بنا چه معلوماتي لازمه

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آقای/خانم f_m_a_1981 حرف شما کاملاً در مورد عکس اول درسته اما در عکس های بعدی چیزهایی رو می بینیم که واقعاً افتضاحه!!:cry:
وقتی خودم داشتم عکس می گرفتم، باورم نمی شد!!:eek:
این هم افتخار نیست که همه جا این نقص ها، قابل مشاهده است.:razz:
ما که میریم دانشگاه و داریم تئوری این موارد رو یاد می گیریم، نباید این اشکالات رو تکرار کنیم!!
با این حال، ممنون.;)

archi_arch

مدیر بازنشسته
ممنون ولی لطف کنید اینها و بقیه ی عکسهارو هم تو همون تاپیک قبلی بزنید و از زدن تاپیکهایی مشابه و با یک مضمون خودداری کنید تا انسجام مطالب حفظ بشه و دسترسی بهش راحتر باشه.ممنونم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز ، شرمنده شما ترم چند هستید و چه واحدهایی پاس کردید ؟ من میترسم با این آتیش تندی که شما داری و اطلاعات نصفه نیمه بجای آموزش درست ، آموزش غلط بدید در بعضی موارد ، خلاصه ممنون میشم بجای جملات قصار ( درست نوشتم ؟ ) بک تحقیقی قبلش انجام بدید ، من حالا دقیق یادم نیست ولی بعضی از عکس ها هیچ مشکلی نداره :)

archi_arch

مدیر بازنشسته
خوب اینجا برای همینه که بحث بشه و تحلیل بشه.ممنون میشم کسایی که میدونن ایراداتشو بگن یا مشخص کنن کدوم عکس به چه دلیل ایرادی نداره یا چه ایراد دیگه ای داره و ...
چون فقط دراین صورته که یاد میگیریم و میتونیم از مطالب خوب استفاده کنیم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
این هم 1سری دیگه از اشکالات اجرائی عجیب و استثنائی!!:eek:
اگه <شاهکارهای سازه های داخلی...> که شماره1 این عکس ها بود را تا کنون ندیدین، بهتون پیشنهاد می کنم حتماً ببینید.:redface:
امیدوارم که نتونم شماره 3 این عکسها را به نمایش بذارم،:redface: اگر چه بعید به نظر می رسد.:(
اینم تقلیدی از معماری برج پیزا!!!

طفلی ها بعد از دیوار برشی یادشون اومد که واسه این فضا دری در نظر گرفته نشده است!!!

در گوشه سمت راست می تونید ارتفاع سازه رو ببینید اما به ستون در طبقه 6 و 7 دقت کنید.

احتمالاً طول خم آرماتورهای طولی زیاد بود!!! یا شایدم اشتباه از قالببند بود!!!

سیمان گیر نمیومد که بتن بسازند، از آجر برای ستون استفاده شد!!! 1روش مقرون به صرفه!!

یک پی عالی برای تحمل نیرو، به همین پی میگن!!! به محل قرار گیری ستون هم دقت شود!!

وسط ستون همون جایی که بیشترین نیرو رو تحمل می کنه رو تخریب کردن که.....

کی میگه تیر آهن گرونه؟!

به نظر من اینا جنایت و سازمان نظام مهندسی هم پشتیبان این جنایات!!:mad::mad:
تو رو به خدا اگه فردا شما 1کاره ای در این سازمان شدین، جلوی این جنایات رو بگیرین!!!

در مورد اول خوب این برمیگرده به مقاومت مجاز زمین که شهرداری در اختیار پیمانکار قرار میده ، اونم از جواب آزمایشگاه خاک این نتیجه رو گرفته ، پس باید اونها رو مقصر دونست چون نشست سازه کاملاً همگن هستش و هیچ اثر مخربی روی سازه نداشته ، ولی بارهای اضافی رو به سازه تکمیل میکنه .
در مورد دیوار برشی ، هنر نمایی معماران عزیز هستش وگرنه هیچ طراحی و مجری نمیتونه اینطوری دیوار اجرا کنه :) به این نکته توجه کنید که دیوار قبل از دیوارهای داخلی اجرا میشه :)
در مورد تغییر ستون ، در صورت درنظر گرفتن تغییر ستون و محاسبات دینامیکی سازه در هنگام زلزله هیچ مشکلی نداره .
در مورد اون دو تا ستونی که روی هم هستند عکس چهارم هم اگر میلگردها کامل با هم درگیر باشند باز هم مشکلی نداره و ستون عملکرد مناسب خودش رو داره ، چون هیچ قالب بندی اینطوری قالب نمیبنده ، و اگر هم ببنده باید زیر اونوری که روی ستون نیست رو هم قالب بسته باشه پس یه چیزی میدونسته که اینطوری ستون داده شده ، نمیگم که این کاملاً درست هستش ولی آنچنان هم مشکل ساز نیست
در مورد اون ستون ، اون رو شک دارم که درست باشه ! شما مطمئنید اونها آجر هستش ؟ هیچ آجری با هیچ ملاتی توانایی تحمل این بارگذاری رو نداره ، بتن ریزی هم قبل از اجرای این ستون بوده ، چون اجرای این نوع ستون بقول شما اتفاقاً خیلی گرونتر و پردردسرتر هستش ت ااینکه قالب ببنده بتن بریزه ، احتمالاً قالب تموم شده بوده ، سعی کردن قالب موقت تعبیه کنند .
در مورد اون ستونی که وسطش بتن ریزی نشده ، شاید در آینده قرار بوده تیر نیم طبقه ازش رد بشه ؟!
در مورد اینکه وسط ستون و ... :) شما استاتیک یا تحلیل پاس کردی ؟ یا بتن 1 ؟ به هر حال این رو باید به شما یاد میدادند که در ستونهای بتنی ، ابتدا و انتهای ستون مناطق بحرانی اون هستش و اتفاقاً از نظر نیروهای وارده ، وسطش امن ترین و کم بار ترین جا هستش .
در مورد عکس آخر ، این یک نوع سقف کامپوزیت هستش که تیرآهن رو در بتن مدفون میکنند ، ولی من تاحالا ندیده بودم جایی توی ایران اجرا بشه که خوب حالا دیدم :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پاسخ

پاسخ

در مورد اول خوب این برمیگرده به مقاومت مجاز زمین که شهرداری در اختیار پیمانکار قرار میده ، اونم از جواب آزمایشگاه خاک این نتیجه رو گرفته ، پس باید اونها رو مقصر دونست چون نشست سازه کاملاً همگن هستش و هیچ اثر مخربی روی سازه نداشته ، ولی بارهای اضافی رو به سازه تکمیل میکنه .
در مورد دیوار برشی ، هنر نمایی معماران عزیز هستش وگرنه هیچ طراحی و مجری نمیتونه اینطوری دیوار اجرا کنه :) به این نکته توجه کنید که دیوار قبل از دیوارهای داخلی اجرا میشه :)
در مورد تغییر ستون ، در صورت درنظر گرفتن تغییر ستون و محاسبات دینامیکی سازه در هنگام زلزله هیچ مشکلی نداره .
در مورد اون دو تا ستونی که روی هم هستند عکس چهارم هم اگر میلگردها کامل با هم درگیر باشند باز هم مشکلی نداره و ستون عملکرد مناسب خودش رو داره ، چون هیچ قالب بندی اینطوری قالب نمیبنده ، و اگر هم ببنده باید زیر اونوری که روی ستون نیست رو هم قالب بسته باشه پس یه چیزی میدونسته که اینطوری ستون داده شده ، نمیگم که این کاملاً درست هستش ولی آنچنان هم مشکل ساز نیست
در مورد اون ستون ، اون رو شک دارم که درست باشه ! شما مطمئنید اونها آجر هستش ؟ هیچ آجری با هیچ ملاتی توانایی تحمل این بارگذاری رو نداره ، بتن ریزی هم قبل از اجرای این ستون بوده ، چون اجرای این نوع ستون بقول شما اتفاقاً خیلی گرونتر و پردردسرتر هستش ت ااینکه قالب ببنده بتن بریزه ، احتمالاً قالب تموم شده بوده ، سعی کردن قالب موقت تعبیه کنند .
در مورد اون ستونی که وسطش بتن ریزی نشده ، شاید در آینده قرار بوده تیر نیم طبقه ازش رد بشه ؟!
در مورد اینکه وسط ستون و ... :) شما استاتیک یا تحلیل پاس کردی ؟ یا بتن 1 ؟ به هر حال این رو باید به شما یاد میدادند که در ستونهای بتنی ، ابتدا و انتهای ستون مناطق بحرانی اون هستش و اتفاقاً از نظر نیروهای وارده ، وسطش امن ترین و کم بار ترین جا هستش .
در مورد عکس آخر ، این یک نوع سقف کامپوزیت هستش که تیرآهن رو در بتن مدفون میکنند ، ولی من تاحالا ندیده بودم جایی توی ایران اجرا بشه که خوب حالا دیدم :)

سلام.
اتفاقاً بحث قشنگیه!!
در مورد عکس اول، شما به این نشست میگین همگن؟!
کاش میومدی شمال و با هم میرفتیم اونجا. ساختمان از نمای جنوبی 2تکه شده بود!!:smile:
در این موارد 1خرده پول به 1 مهندس خاک دادن خیلی بهتر از به خطر انداختن جون مردمه!!

1مهندس با 1بنّای تجربی، باید فرق داشته باشه!!:razz: باید بتونه نقشه بخونه و بفهمه که این فضا داره BoX میشه و باید 1 ورودی واسش در نظر بگیره!!!

پیشنهاد میکنم 1دور آیین نامه رو در مورد خم زدن و ادکا، مرور کنید.:smile: اگه قالببند اشتباه نمی کرد که من تعجب نمی کردم!!!

واقعاً به آجر بودنش شک داری؟! عکس رو Save بعد Zoom کن تا شکت بر طرف شه!!
مگه قالب تمام میشه؟!:biggrin::biggrin::biggrin: روی قالب موقت چیزی اجرا نمیشه ها!!

در درس بتن بهمون یاد دادن که اگه در جایی بتن به صورت مجزا در 2مرحله و با تاخیر زمانی اجرا شود، از لحاظ مقاومتی یکسان عمل نمی کنند.
در درس سازه های بتنی هم گفتند که آرماتور رو قبل از بتن ریزی می بندند، نه اینکه بتن رو تخریب کنند....:)
حالا اگه میگی این حرف نادرسته، برو یقه استادمون رو بگیر.:redface::biggrin:

در مورد مناطق بحرانی اطلاعاتم کامل نیست پس موقتاً سکوت می کنم.:cool:

سقف کامپوزیت؟!:D
نه عزیزم با 1 تیر آهن سقف، کامپوزیت نمیشه!!!!!
یارو فکر کرده اگه اینجا از تیرآهن استفاده کنه مقاومت بالا میره!!!:cry:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
عکس هایی که (X) بودند!!!

عکس هایی که (X) بودند!!!

وسط ستون تخریب شده!! فکر کنم در استاتیک اهمیت این نقطه رو خوندیم.

کی میگه تیر آهن گرونه؟!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
بازم سلام!!

بازم سلام!!

نمیدونم چرا عکس آخریه باز نمیشه!!
موقع پیش نمایش خوبه اما الآن....
ببخشید دیگه!!:smile:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
اتفاقاً بحث قشنگیه!!
کاش میومدی شمال و با هم میرفتیم اونجا. ساختمان از نمای جنوبی 2تکه شده بود!!:smile:
در این موارد 1خرده پول به 1 مهندس خاک دادن خیلی بهتر از به خطر انداختن جون مردمه!!

1مهندس با 1بنّای تجربی، باید فرق داشته باشه!!:razz: باید بتونه نقشه بخونه و بفهمه که این فضا داره BoX میشه و باید 1 ورودی واسش در نظر بگیره!!!

پیشنهاد میکنم 1دور آیین نامه رو در مورد خم زدن و ادکا، مرور کنید.:smile: اگه قالببند اشتباه نمی کرد که من تعجب نمی کردم!!!

مگه قالب تمام میشه؟!:biggrin::biggrin::biggrin: روی قالب موقت چیزی اجرا نمیشه ها!!

در درس بتن بهمون یاد دادن که اگه در جایی بتن به صورت مجزا در 2مرحله و با تاخیر زمانی اجرا شود، از لحاظ مقاومتی یکسان عمل نمی کنند.
در درس سازه های بتنی هم گفتند که آرماتور رو قبل از بتن ریزی می بندند، نه اینکه بتن رو تخریب کنند....:)

خوب .. نمیدونم چی بگم :) ولی در مورد صحبتاتون خوشحال شدم که ترم بالایی هستید .
در مورد مورد اول پول رو کسی به آزمایشگاه نمیده ، میده ؟ مردم میرند شهرداری میگن زمین اینجاست و جواب میگیرند ، تهران که اینطوریه . بعدشم خوب اون خاکی که شمال داره تو 2 متری به آب میرسی ، این نشست ها هم خیلی عادی هستش :) به حر حال یکجایی اطلاعات ناقص بوده ، اگر من طراح بودم پی گسترده طراحی میکردم تا حداقل بعد نشست اینطوری نشه .
در مورد دوم : گفتم که دیوار برشی اولین دیوار داخل ساختمون هستش ، هیچوقت هم با دیوار برشی BOX نمیسازند ، مگه اینکه آدم مریض باشه 100 متر بنا داره ، 20 مترش رو BOX کنه ! بعدش در بذاره که به کجا برسه ؟
در مورد خم زدن ؟؟؟ توی ستون صاف خمش کجا بود ؟ اودکا هم که مال تیرچه و تیر هستش نه ستون ؟! یا اینکه هست ؟ نمیدونم ! مهم در اینه که میلگردها پیوسته باشه و کاور 3-4 سانتی داشته باشه
قالب هم تموم میشه :) مگه قالب چیزیه که ابدی باشه ؟ شما فکر کن قالب بند میاد قالب میبنده ، یک ستون رو قالب نداره میگه فردا میام میبندم ، فردا هم میپیچونه نمیاد شما مجبور میشی با آجر قالب درست کنی ، اینطوری میشه که قالب تموم میشه ! شما همچین میخندی انگار که موضوع غریبیه :) روی قالب موقت هم چیزی اجرا نمیشه ، ولی اگر بمونه بعد از اجرا هم اتفاقی نمیوفته ! چیزی کم میشه ؟
آرماتور رو هم قبل از بتن ریزی میبندند ولی شما فکر کن که یک تیر نیم طبقه 30 سانتی میخوای رد کنی از ستونت ، کارگر یادش رفته بتن ریخته رفته ! شما میای 1 ستون رو کلاً تخریب میکنی ؟
در مورد اینکه از تیرآهن استفاده کرده مقاومت بره بالا خوب :) درست فکر کرده دیگه :) شاید ضایعات داشته ، گفته بندازه بره :) کارش اشتباه نبوده ، شاید فقط حرومش کرده باشه .

پ.ن. من قصدم بخدا کل کل نیست ، نمیدونم بقیه دوستان نمیاند نظری بدند ؟ ماشا... صاحبنظر زیاد بود توی پست قبلی !؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
mmbidhendiعزیز. :biggrin:
اگه اینجوری فکر کنی که هیچ وقت اشکال اجرایی نداریم!! :D
نه عزیزم، منم قصد کل کل ندارم، حرفات باعث شد که 1سری به جزوه هام زدم....:)
اما 1جاهایی از حرفات به جای انتقاد، گیر دادن بود...:D

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
اتفاقاً بحث قشنگیه!!

سلام، رفتم خودم رو آپدیت کردم....
حق با دوستمونه، نقاط ابتدایی و انتهایی، نقاط بحرانی اند، اما در هنگام ایجاد کمانش، این وسط ستونه که تغغیر شکل میده!
مثلاً 1نی رو بردار از هر دو سمت نیرو وارد کن، مشاهده میشه که چطور از کمر خم و میشکنه!!
منظور منم دقیقاً همین نکته بود.:biggrin::cool::D

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام، رفتم خودم رو آپدیت کردم....
حق با دوستمونه، نقاط ابتدایی و انتهایی، نقاط بحرانی اند، اما در هنگام ایجاد کمانش، این وسط ستونه که تغغیر شکل میده!
مثلاً 1نی رو بردار از هر دو سمت نیرو وارد کن، مشاهده میشه که چطور از کمر خم و میشکنه!!
منظور منم دقیقاً همین نکته بود.:biggrin::cool::D

ارادت :) آره بعضی وقتا گیر هم میدم :) مشکل اجرایی با مشکل طراحی خیلی فرق داره . ما مشکل طراحی داریم ، اجرایی خیلی بیشتر داریم ، اونم بخاطر اینه که دخل و خرج پیمونکار باید بخونه با هم :) وگرنه هیچ پیمانکاری سرپا نمیمونه . در مورد اون کمانش خوب ، شما فقط مد اول کمانش رو در نظر میگیرید ، در مدهای بعدی اشکال مختلفی از کمانش رو داریم ، مثل زلزله ، البته اثر مد اول همیشه بیشتر و مخرب تر هستش ، ولی در کل در حالت ثقلی انقدر ما ضریب اطمینان به سازه میدیم که از اونور تو اجرا اگه ازش کم و کسری شد یک ماسمالی سر به سری شده باشه ، در مورد اینکه چرا اینطوری هم میشه ، بر میگرده به اینکه اصولاً ناظرین محترم اهمیتی نمیدند ، یا اینکه با پیمونکار میریزند رو هم یا اینکه خودش قبلاً پیمونکار بوده ، میدونه اوضاع چطوریه .

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ارادت :) آره بعضی وقتا گیر هم میدم :) مشکل اجرایی با مشکل طراحی خیلی فرق داره . ما مشکل طراحی داریم ، اجرایی خیلی بیشتر داریم ، اونم بخاطر اینه که دخل و خرج پیمونکار باید بخونه با هم :) وگرنه هیچ پیمانکاری سرپا نمیمونه . در مورد اون کمانش خوب ، شما فقط مد اول کمانش رو در نظر میگیرید ، در مدهای بعدی اشکال مختلفی از کمانش رو داریم ، مثل زلزله ، البته اثر مد اول همیشه بیشتر و مخرب تر هستش ، ولی در کل در حالت ثقلی انقدر ما ضریب اطمینان به سازه میدیم که از اونور تو اجرا اگه ازش کم و کسری شد یک ماسمالی سر به سری شده باشه ، در مورد اینکه چرا اینطوری هم میشه ، بر میگرده به اینکه اصولاً ناظرین محترم اهمیتی نمیدند ، یا اینکه با پیمونکار میریزند رو هم یا اینکه خودش قبلاً پیمونکار بوده ، میدونه اوضاع چطوریه .

آخرش گیرتو دادی!!:biggrin:

eros_a66

عضو جدید
سلام

سلام

مرسی از عکسات
من خودم به شخصه خیلی خیلی از اینا دیدم ولی مهندس نماها با اینا مشکل ندارن
اگه بازم از اینا داری بفرست

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پاسخ aryaei

پاسخ aryaei

من اخر نفهمیدم ایراد اسکلت فلز واقعا چی بوده؟

سلام.
روی اسکلت بتنی تحت 1سری شرایط خاص، میشه اسکلت فلزی اجرا!!
اولاً در ارتفاع زیاد اجرای این کار صحیح نیست، ثانیاً، این کار نباید در وسط ستون انجام شود.
اگر در عکس دقت کنید، وسط ارتفاع ستون تخریب و ستون فلزی اجرا شد.
امیدوارم جوابت رو گرفته باشی.;):)

داودOMRAN

عضو جدید
سلام اقای محترم من ترم 6 کارشناسی هستم نگاه کن ما اینو میدونیم که شهرداری باید اجازه بده واز میکانیک باید انجام بشه وبعد بررسی لازم وگود برداری لازم پی ریزی بشه اما اینم بدونیم که ما تو محاسبه مشکل نداریم تو اجرا هست ومن این جمله را از بزرگان علم عمران وداخل همایش ها شندیم م مشکل اجرا داریم افراد متخصص برای اجرا نداریم من از اقای سپهر ممنونم بخاطر عکس واز شما هم ممنون به خاطر نظری که اعلام کردی

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا سپهر هيچكدوم از عكسارو باز نميكنه
اگه يه بار ديگه بزاري منم ببينم ازت ممنون ميشم

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
متاسفانه عکس ها فعلاً از طرف سایتی که آپلود کردم پشتیبانی نمیشه، اگر شد، حتماً دوباره میذارمشون....

masoud2535

کاربر فعال
سلام

اين يک عکس فوق تخصصي از يک سازه فوق حرفه‌اي مي‌باشد! دوستان اگر علاقه داشتند در موردش بحث نمايند...!!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کلاً جالبه ولی چرا رو هواست ؟ :)) زیرش سنگ گذاشتن ؟

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راستیا...چرا رو هواست؟ اونوقت استحکام و اینا داره؟؟؟:surprised:

masoud2535

کاربر فعال
سلام

ايرادات و اشکالات زيادي به اين سازه وارد است!

ولي جالبترين قسمت داستان تکيه‌گاه ستونها مي‌باشد! :biggrin:

شايد دوستان در دانشگاه در درس استاتيک تکيه‌گاه غلتکي را به ياد داشته باشند؟!

هم مي‌توان به عنوان تکيه‌گاه غلتکي با تلورانس جابجائي 1 ميليمتر به اين تکيه گاه نگريست و هم از نظر حرفه‌اي به چشم يک جداگر لرزه‌اي فوق تخصصي به اين قضيه نظر نمود!

اگر شاهکار نبود که در اينجا ارائه نميشد!:D

حالا تا اينجاي قضيه شوخي بود، ولي دلايل سنگ چيني زير ستونها را بطور جدي اگر بخواهيم بررسي کنيم موارد زير قابل بحث هستند:

1- پيمانکار فونداسيون و اسکلت مستقل هستند!
2- پيمانکار فونداسيون بعد از اجراي بتن مگر به هر دليلي تنوانسته‌است فونداسيون نواري يا منفرد را در زير ستونها اجرا نمايد.
3- پيمانکار اسکلت (سوله - سازه فضائي يا هر چيزي که نام بگذاريد) بطور مستقل اقدام به اجراي اسکلت نموده و جاي فونداسيون را با سنگ چيني حفظ نموده است تا بعد از اتمام اسکلت پيمانکار فونداسيون بيايد و کارش را انجام دهد!
4- احتمالاً بعد از اجراي فونداسيون سنگها برداشته شده و به نحوي صفحات پاي ستون روي فونداسيون انکر خواهند شد.

البته از اين شاهکارهاي سازه‌اي در خود شهر تهران هم کم نيست! لازم نيست براي ديدن چنين خلاقيت‌هائي در دشت و بيابان دنبالش بگرديم! از شمال شهر تهران شروع کنيد بيايد پائين پائين ها....

مناظري به مراتب جذابتر از اين سوله خواهيد ديد.:)

موفق و سرلند باشيد.

masoud2535

کاربر فعال
راستیا...چرا رو هواست؟ اونوقت استحکام و اینا داره؟؟؟:surprised:
با سلام مجدد
اين سازه مي‌تواند زلزله‌هاي شديدتر از 12 درجه مرکالي(آخرالزمان!) و به بزرگاي بيشتر از 8.5 درجه در مقياس ريشتر را به خود ببيند! ولي آيا مي‌تواند تحمل کند يا نه ؟! احتمالاً بايد به امدادهاي غيبي متوسل شود:biggrin:
از نظر پيمانکار اين پروژه شايد شجاعت زيادي به خرج داده است ولي از نظر مهندسي حماقت محسوب مي‌شود!
بنده حقير سازه‌فضائي طرحي نموده‌ام البه نه به پيشرفتگي اين سازه‌اي که ملاحظه فرموده‌ايد، ولي توانسته‌ام دهانه‌هاي بيش از 60 متر را بدون ستون پوشش دهم:redface:
چند تا از عکسهاي مدل کامپيوتري آن را جهت ملاحظه سروران گرامي تقديم مي‌کنم:

اين سازه کلاً از المانهاي نبشي طراحي شده است و نمونه‌اي از آن در طرح توسعه کارخانه سيمان صوفيان (نزديک تبريز) و در کرمانشاه هم اجرا شده است، البته پوشش سقف آنها بصورت نيم دايره کامل بوده ولي طرحي که در فوق ارائه نموده‌ام به علت عدم نياز به ارتفاع بيش از 12 متر، پوشش سقف بصورت قطاعي از دايره مي‌باشد، وزن آهن‌آلات مصرفي در اين سيستم حدود 45 کيلوگرم بر متر مربع مي‌باشد.

سازه شگفت انگيزي که عکس آن را در فوق تقديم نموده‌ام، ناشي از تراوشات مغز متفکر يک داربست ساز بوده است، اگر دقت فرمائيد متوجه خواهيد شد که تمامي المانها از لوله‌هاي داربست تشکيل شده است، در ستونها با دوبل کردن لوله‌ها خواسته است تا مانع از کمانش ستون گردد، در هيچيک از امتدادهاي اصلي هم که مهاربند جانبي ندارد!:biggrin:
در امتداد طولي سوله نيز بصورت قاب پرتال عمل نموده و باعث جذب لنگرهاي زياد در ستونها گردد، به عبارتي هيچگونه محاسبات اصولي براي طراحي اين سازه انجام نگرفته است، به همين دليل يک شگفتي‌هاي سازه‌اي کشورمان محسوب مي‌شود!:D

موفق و سربلند باشيد.