#سوال و جواب های دینی#

eng-rafiei

عضو جدید
سلام به همه اعضا محترم
تو این تاپیک سوال و جوابهایی در مورد مسائل دینی مطرح کنید و هر کس جواب سوال رو تونست بده ، جواب بده ...

اولین سوال رو خودم دارم ؟

ممنون میشم اگه به طور کامل بگید وقتی بعد از رکعت اول به نماز جماعت قامت میبندیم ، چه طور ادامه نماز رو باید خوند ... بعضی قسمت ها رو شک دارم ،
مثلا اگه از رکعت دوم با وارد نماز جماعت بشیم باید قنوت رو همراه بقیه بخونیم ؟
یا ... وقتی نمازگزارا برای رکعت سوم بلند میشن ما الحمد الله رو باید بگیم یا همراه دیگران بشیم ؟؟؟؟

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جواب این سوالو نمیدونم، اما میپرسم حتما میگم
به نظرم تاپیک جالبیه... خیلی میتونه مفید باشه

mehdim_1386

عضو جدید
سلام به همه اعضا محترم
تو این تاپیک سوال و جوابهایی در مورد مسائل دینی مطرح کنید و هر کس جواب سوال رو تونست بده ، جواب بده ...

اولین سوال رو خودم دارم ؟

ممنون میشم اگه به طور کامل بگید وقتی بعد از رکعت اول به نماز جماعت قامت میبندیم ، چه طور ادامه نماز رو باید خوند ... بعضی قسمت ها رو شک دارم ،
مثلا اگه از رکعت دوم با وارد نماز جماعت بشیم باید قنوت رو همراه بقیه بخونیم ؟
یا ... وقتی نمازگزارا برای رکعت سوم بلند میشن ما الحمد الله رو باید بگیم یا همراه دیگران بشیم ؟؟؟؟
سلام اگه تو رکعت اول رسیدی قبل از رکوع می تونی اقتدا کنی.بعد از رکوع نمی شه اقتدا کرد باید صبرکنی رکعت دوم اقتدا کنی که می شه رکعتاول تو و نبایدقنوت بخونی و وقتی بقیه تشهد می خونن تو با حالتی که انگار می خوای بلند شی منتظر می مونی تا بلند شن که تو هم با اونا بلند میشی.و سریع سوره حمد میخونی اگه تونستی توحید و قنوت رو هم می خونی اگه نشد با بقیه میری رکوع ...تشهد میخونی اگه 3رکعتی بود بقیه همینجا توم میکنن و تو بلند میشی بقیه نمازتو میخونی اگه 4رکعتی بود سریع تشهد میخونی و با بقیه بلند می شی و.....

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه راجع به روابط دختر و پسرها صحبت کنیم؟
منظورم روابط آنچنانی و غیر قابل قبول نیست.رابطه ای که یک عاشق با معشوق داره.
شما به این سوال که من هرچی فکر میکنم جوابی براش نمی تونم بدم چه جوابی دارید؟
وقتی یک پسر موقعیت ازدواج نداره و نیاز داره که ازدواج کنه چه طور میتونه خودشو سالم نگهداره؟اصلا همچین چیزی ممکنه؟دین مبین اسلام چه جوابی داره؟

بشارت

عضو جدید
وقتی یک پسر موقعیت ازدواج نداره و نیاز داره که ازدواج کنه چه طور میتونه خودشو سالم نگهداره؟اصلا همچین چیزی ممکنه؟دین مبین اسلام چه جوابی داره؟

چرا نميشه؟منتها در اين مورد قبلا تاپيك باز شده در همين تالار اسلام وقرآن.تبادل نظرات ميتونه خوب باشه.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسران

پسران

[سوره كهف آيه 44 "المال والبنون زينه الحيوه الدنيا ......" خداوند در اين آيه ميفرمايد پسران و مال زينت شما در دنيا هستند .

rindoghlu

عضو جدید
سوره كهف آيه 44

هنالك الولاية لله الحق هو خير ثوابا و خير عقبا (44)

mrsplym007

عضو جدید
سلام .. من معتقدم که میشه از عشق های زمینی و پاک به عشق الهی رسید البته اگه از راهای درست اون وارد بشیم... من کسی رو میشناسم که وقتی عاشق دختری شد به خاطر اون نماز خون شد البته نمازی که نه از سر اجبار باشه... به خاطر اون چنان رابطه عمیقی با خدا پیدا کرد که خودش میگه اگه اون دختر نبود شاید اینجوری نمیشد... ولی تا حالا بیشتر از یک بار هم اون دختر رو ندیده ... خودش میگه :نگاه اون منو عوض کرد ... در کل من با روابط دختر وپسر ( از راه سالم ودرستش ) موافقم... چه بهتر که خانواده دو طرف هم در جریان باشن.... خیلی از روابطی که پایدار هستن وبه نتیجه رسیدن به خاطر این بوده که روان دو طرف آرامش داشته . راهکار : حفظ حریم یکدیگر ( قانونی و شرعی) .. ... .... پنهان نکردن رابطه( مخصوصا خانواده).. .... .....

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
كهف 44

كهف 44

آره حق با شماست بين شماره آيات قران هايي كه قبل از 1357 چاپ ميشد با بعد از 1357 اختلاف شماره وجود داره لذا مجبور شدم عين متن قران را برات اسكن كنم تا باورت بشه و بدوني اين آيه در سوره كهف وجود دارد شايد در قران شما با شماره ديگري باشد.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
كهف 44

كهف 44

راستي اگر ظرف 30 سال شماره آيات عوض شده ظرف 1400 و اندي سال چه اتفاقاتي افتاده ؟

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
كهف 44

كهف 44

راستي اين آيه اي كه نوشتي در قراني كه دست منه شمارش 42 است پس آيه اي كه من نوشتم در قران شما شمارش 46 است

a friend

عضو جدید
سلام
شماره آیات جابجا شده ولی تعدادش همونه همینطور جابجایی در سوره ها رو داریم ولی نه تلفظی تغییر کرده ونه اِعرابی عوض شده همون کلمات همون عبارات و همون تعداد آیات و سوره و همون قرآن و کلام خدا.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنابر اين شما تا اينجا جابجا شدن ايات و سوره ها و شماره هاي انرا قبول داريد بد نيست بدنبال قراني باشيد كه 1000 سال قبل نگاشته شده و يكبار ديگر اعتقادات خودتون را بازنگري كنيد
سلام
شماره آیات جابجا شده ولی تعدادش همونه همینطور جابجایی در سوره ها رو داریم ولی نه تلفظی تغییر کرده ونه اِعرابی عوض شده همون کلمات همون عبارات و همون تعداد آیات و سوره و همون قرآن و کلام خدا.

akbardehdari

عضو جدید

ببین مهندس جان،
استفاده از کلمه عشق بجای هوس کار بسیار بدیه:mad:
اگه این دو نفر راست میگن که عاشق همدیگن چرا ازدواج نمی کنن؟!!!!!!!:eek:
اگه می خوای بگی شرایط فراهم نیست،من می پرسم شرایط چیه؟که اماده نیست؟

دوستان عزیزم یک سؤال
آیا خدا آنقدر برای ما عزیز نیست که برای رسیدن به ثواب نماز جماعت با او چنین رفتار کنیم؟
من صحبت های خودم رو در رابطه با نماز و دیگر مسائل جاهای دیگه گفتم و در واقع اصلا این تاپیک جای من نیست
اصلا کاری به حذف کردن های اختیاری 2، 3 تا حمد و توحید و .. ندارم
اما چقدر می ارزه که ما از قنوتی که توی اون میتونیم چندین لحظه به دور از اسلوب کلی نماز با خدا خلوت کنیم به خاطرش میگذریم؟

عراقی بزرگوار حتما من رو میشناسید و میدونید که در عقایدم در مواردی بسیار با شما همسو هستم و احترام زیادی برای شما قائلم
البته که در قران چنین جملاتی هست و ما با هم بر سر این موضوع بحث ها کردیم
و البته که امکان تحریف قرآن هست
در دوران ما که خود خدا را تحریف میکنند، چه رسد به کتابی که آن را کلام او میخوانند

فقط قصد دارم ذره ای کوچک در گفته ی شما تأمل کنم
از آنجا که اگر مسلمان نباشم و اگر محمد را پیامبر خدا ندانم
باز هم نمیتوانم هوش او را، و در کنار آن بالیدن او به دخترش را نادیده بگیرم
و خب
در مورد آیه ی مذکور

[سوره كهف آيه 44 "المال والبنون زينه الحيوه الدنيا ......" خداوند در اين آيه ميفرمايد پسران و مال زينت شما در دنيا هستند .
باید بگم که در زبان عربی برای نام های بدون جنس و یا با جنس نامشخص ،
و همچنین برای مواقعی که قصد جمع گروهی مختلط از مرد و زن را دارند
از ضمیر مذکر استفاده میکنند
و در واقع این جمله به معنای صحیحتری اگر قرار باشد ترجمه شود :
مال و فرزندان زینت شما در دنیا هستند

و البته عراقی بزرگوار، خواندن آیه به صورت ناقص نیز جفایی در حق آن آیه است

این آیه که ذکر میکند:
مال و فرزندان زینت دنیاست و عمل صالح زینت آخرت...

سپاسگزارم

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام اگه تو رکعت اول رسیدی قبل از رکوع می تونی اقتدا کنی.بعد از رکوع نمی شه اقتدا کرد باید صبرکنی رکعت دوم اقتدا کنی که می شه رکعتاول تو و نبایدقنوت بخونی و وقتی بقیه تشهد می خونن تو با حالتی که انگار می خوای بلند شی منتظر می مونی تا بلند شن که تو هم با اونا بلند میشی.و سریع سوره حمد میخونی اگه تونستی توحید و قنوت رو هم می خونی اگه نشد با بقیه میری رکوع ...تشهد میخونی اگه 3رکعتی بود بقیه همینجا توم میکنن و تو بلند میشی بقیه نمازتو میخونی اگه 4رکعتی بود سریع تشهد میخونی و با بقیه بلند می شی و.....

سلام
ميشه قنوت رو هم خوند و اشكال نداره، حتي وقتي كه شما بحالتي نشستي كه انگار مي خواي بلند شي(وقتي سايرين حمدئ ميگن) شما هم بايد حمد رو در همون حالت نيمه نشسته بگي.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با درود بر شما
در فرهنگ تك جلدي معين ويرايش هشتم صفحه 252 آورده شده:
بنون : ابن ؛ پسران
در صفحه 249
بنات : بنت ؛دختران
و ترجمه آيه : از قران به همت حاج محمد علي علمي به تاريخ پنجم خرداد ماه 1337
مال و پسران آرايش زندگاني دنيا است و باقيهاي شايسته بهتر است نزد پروردگار ت....
و اما در سالهاي اخير آقاي مكارم شيرازي اينچنين ترجمه نموده :
مال و فرزند زينت زندگاني دنياست و باقيات و صالحات ثوابش نزد پروردگارت بهتر و اميد بخش تر است .
اگر فرض بر ترجمه فرزند صحيح باشد بايد آقاي مكارم فرزندان ترجمه مي نمودند .
و اما آقاي طالقاني نيز اشاره به پسران كرده اند من با ايشان از نزديك آشنا بودم .
بي زحمت به جلد 26 الميزان رجوع كن ببين علامه چه جوري تفسير كرده من اين جلد را ندارم
متن آيه :
المال والبنون زينه الحيوه الدنيا و الباقيات الصالحات خير عند ربك ثوابا و خيرو املا
عراقی بزرگوار حتما من رو میشناسید و میدونید که در عقایدم در مواردی بسیار با شما همسو هستم و احترام زیادی برای شما قائلم
البته که در قران چنین جملاتی هست و ما با هم بر سر این موضوع بحث ها کردیم
و البته که امکان تحریف قرآن هست
در دوران ما که خود خدا را تحریف میکنند، چه رسد به کتابی که آن را کلام او میخوانند

فقط قصد دارم ذره ای کوچک در گفته ی شما تأمل کنم
از آنجا که اگر مسلمان نباشم و اگر محمد را پیامبر خدا ندانم
باز هم نمیتوانم هوش او را، و در کنار آن بالیدن او به دخترش را نادیده بگیرم
و خب
در مورد آیه ی مذکور

باید بگم که در زبان عربی برای نام های بدون جنس و یا با جنس نامشخص ،
و همچنین برای مواقعی که قصد جمع گروهی مختلط از مرد و زن را دارند
از ضمیر مذکر استفاده میکنند
و در واقع این جمله به معنای صحیحتری اگر قرار باشد ترجمه شود :
مال و فرزندان زینت شما در دنیا هستند

و البته عراقی بزرگوار، خواندن آیه به صورت ناقص نیز جفایی در حق آن آیه است

این آیه که ذکر میکند:
مال و فرزندان زینت دنیاست و عمل صالح زینت آخرت...

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
من قواعد عربی رو گفتم بزرگوار
و قرانی که ما داریم هم ترجمه ی اقای قمشه ایه
و صد البته که من به شما گفتم بد نیست آیه رو کامل بیاریم و هزار البته که ما بارها بر سر قران بحث کردیم و چندین بار شما کمی قانع شدین
ما قصد تکرار نداریم عزیز
و من هم به آن خشکی ای نیستم که شما اقایانی چون مکارم را سرلوحه ی گفته ی من میپندارید

من عینا قواعد زبان عربی را گفتم

اقای طالقانی انسان وارسته ای بودند
اما این دلیل نمیشه در ترجمه ی آیه ای نیز مبری از خطا باشند
همانطور که شما نیز نیستید
و اما هیچگاه نمیپذیرید و ما کودکان را تنها شایسته ی تفقد خویش میدانید

با عرض معذرت از شما
خواهشی که دارم این بحث را مختومه کنید چون دیگر قصد حضور در تالاری غیر از ادبیات و غیر از دفتر کافر خداپرست عزیز را ندارم
و در واقع امیدوارم برداشت بی احترامی نشه که شما بسیار عزیزید

borounka

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
یک سوال خیلی مهم مدتهاست که توی ذهنمه
از هر کیم پرسیدم جواب درستی نگرفتم
جواباشون یا سربالا بود یا شروع کردن ماسمالی کردن
اما میخوام سوالم رو اینجا مطرح کنم تا اگه کسی جواب قانع کننده ای داره بگه و اگرم جوابی ندارین راهنماییم کنید که از کی بپرسم
سوال من درباره عدل خداست ؟
چرا پیامبران از همون کودکی معصومند و به علت عصمت پیامبر میشن ولی ما معصوم نیستیم ؟
لطفا نگین چون اونا لیاقت پیامبری رو دارن و خدا از این لیاقت خبر داره اونا رو معصوم قرار داده.
موضو اینه که همین لیاقت رو هم خدا به اونا داده.
پس چرا من چنین لیاقتی رو ندارم؟؟؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به تاپيك ميز گردي با شما مراجعه نماييد پاسختان انجا هست
با سلام خدمت دوستان
یک سوال خیلی مهم مدتهاست که توی ذهنمه
از هر کیم پرسیدم جواب درستی نگرفتم
جواباشون یا سربالا بود یا شروع کردن ماسمالی کردن
اما میخوام سوالم رو اینجا مطرح کنم تا اگه کسی جواب قانع کننده ای داره بگه و اگرم جوابی ندارین راهنماییم کنید که از کی بپرسم
سوال من درباره عدل خداست ؟
چرا پیامبران از همون کودکی معصومند و به علت عصمت پیامبر میشن ولی ما معصوم نیستیم ؟
لطفا نگین چون اونا لیاقت پیامبری رو دارن و خدا از این لیاقت خبر داره اونا رو معصوم قرار داده.
موضو اینه که همین لیاقت رو هم خدا به اونا داده.
پس چرا من چنین لیاقتی رو ندارم؟؟؟

BIST1391

عضو جدید
سلام .یک اقا وخانم که پسری را از مهدکودک آورده وبزرگ می کنند.خوب پسره به خانم نامحرم هست مگه نه؟
میشه راجع به این موضوع راهنمایی کنید؟

tehranUNIVERSITY

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
سلام .یک اقا وخانم که پسری را از مهدکودک آورده وبزرگ می کنند.خوب پسره به خانم نامحرم هست مگه نه؟
میشه راجع به این موضوع راهنمایی کنید؟

فرزند خوانده نامحرم است مگر به یکی از طرق زیر محرمیت حاصل شود.

اگر فرزند خوانده شیرخوار کمتر از دوسال و دختر باشد از یکی از راه‏های زیر به مرد (پدرخوانده) محرم میشود:
1. اگر شیر مادر مرد را بخورد که خواهر رضاعی او محسوب میشود.
2. از خواهر مرد شیر بخورد که فرزند رضاعی خواهر میشود.
3. از زن برادر مرد شیر بخورد که فرزند رضاعی برادر میشود.
4. از دختر خواهر یا دختر برادر مرد شیر بخورد.
5. از مادر فرزند این مرد (پدرخوانده) شیر بخورد. در فرضی که مرد یک زن دیگری داشته باشد که از او فرزند دارد.

چنانچه فرزند شیرخوار نیست یا یکی از موارد فوق برای شیر دادن وجود ندارد به وسیله‏ء خواندن صیغه‏ عقدموقت بین دختر (خوانده) و پدر یا پدربزرگ پدر خوانده دختر به او محرم میگردد؛ چون دختر زن پدر مرد میشود.
و در صورتی که پدرخوانده دارای فرزند پسری باشد به وسیله خواندن عقد موقت برای پسرش عروس او میشود و به او محرم میگردد.

و چنانچه فرزند خوانده پسر باشد اگر زن (مادرخوانده) دارای فرزند دختر باشد با خواندن عقدموقت برای دخترش او دامادش میشود.
و همچنین پسرخوانده میتواند از طریق رضاع به وسیله خواهر مادر و زن برادر مادرخوانده به او محرم شود.

البته باید خواندن عقد موقت در موارد فوق با اجازه ولی شرعی طفل (پدریا جد پدری) و یا قیم و سرپرست شرعی او باشد و در صورت نبودن یکی از اینها باید با اجازه حاکم شرع و مجتهدجامع‏ الشرایط باشد. ضمنا برای همیشه باید این محرمیت را مد نظر داشته باشند تا در مورد ازدواج آنان مشکلی بروز نکند.