سوال در مورد یادگیری برنامه نویسی

sssuniii

عضو جدید
دوستان سلام

من دانشجوی ترم اولی رشته کامپیوتر هستم.

قبلا کارهام با کامپیوتر محدود می شد به کارهای اینترنتی و بازی و نصب ویندوز و فوقش یه تغییرات کوچولو تو قالب وبلاگم! و هیچ زمینه ای در برنامه نویسی و این چیزا ندارم!

الآن برای درس 4واحدیم استاد #C درس می ده و من واقعا گیر کردم و یاد نگرفتم و نمی تونم برنامه بنویسم...

2تا کتاب دارم به اسمهای #C در 21 روز و آموزش زبان C از جعفرنژاد قمی.

کتاب اول رو استاد معرفی کرد و 100صفحه خوندم اما احساس کردم کاملا بی فایده اس برام... چون خیلی چیزهای ساده ای بود که می فهمیدم اما وقتی یه برنامه رو بذارن جلوم واقعا نمی تونم بنویسم...

خواستم در این زمینه راهنماییم کنین و ببینم برای یادگیری برنامه نویسی چه کلاسی باید برم که واقعا یاد بدن و خوب باشه؟ چون این درس 4واحدیمه و اگه خوب نفهممش و الکی پاس شه بقیه اش دیگه هیچی!!

ممنون می شم اگه کمکم کنین

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابتدا در مورد نگرانیتون ( در جمله ی آخر ) بگم که خیلی نگران نباشید. اگر هم نواقصی در طول تحصیل بوجود بیاد قابل جبرانه . ( شما که تازه اول راهی )
با توجه به زمانی که باقی مونده تا ترم و توصیفات شما ، پینهاد می دم برید پیش یکی از دوستانتون که به برنامه نویسی مسلط هستند. 2 ، 3 ساعته می تونه راتون بندازه .

همچین تجربه ای را پارسال با یکی از دوستانم داشتم ، که بعد از 3 جلسه کار ؛ شد نمره اول کلاس و با 18 قبول شد.

engineer.sh

عضو جدید
سلام
عزیزمن اطلاعی راجع به #cندارم
امامیدونم مشکلت توالگوریتم هاست.چون اول راهی سعی کن روزی حداقل 2تاالگوریتم سخت فکرکنی
همه ی تمریناتی که استادمیده رو خودت حل کن
فقط باید وقت بذاری
من باهمین روش cرو20شدم
مطمئن باش اگه الگوریتماروخوب یادبگیری برنامه نویسی مثل اب خوردن میشه برات
واینم مطمئن باش که اگه فقط نگران باشیو دست رو دست بذاریوبذاریش واسه شب امتحان ,ترم دیگم بایدنگران باشی

Sarp

مدیر بازنشسته
قرار نیست کسی تو ترم اول بشینه یه برنامه از خودش بنویسه بده بیرون
اگه واسه نمره میخوای ، بهتره رو الگوریتمها کار کنی و مسئله رو واسه خودت خرد کنی و حل کنی !
و اگه واسه برنامه نویسی و یاد گرفتن میخوای ، بهتره ابتدا رو مفاهیمش کار کنی

sssuniii

عضو جدید
قرار نیست کسی تو ترم اول بشینه یه برنامه از خودش بنویسه بده بیرون
اگه واسه نمره میخوای ، بهتره رو الگوریتمها کار کنی و مسئله رو واسه خودت خرد کنی و حل کنی !
و اگه واسه برنامه نویسی و یاد گرفتن میخوای ، بهتره ابتدا رو مفاهیمش کار کنی

خوب ما امتحانمون قراره اینطوری باشه :-|

من حتی نمی دونم الگوریتم چی هست :دی می شه یه کم بیشتر توضیح بدین؟

کی بدش می آد از نمره؟ من هم مثل بقیه...هم دوست دارم نمره ام بالا شه و خوب مسلما چون این رشته هستم و بعد از مبانی با پیشرفته و چیزهای دیگه سر و کار دارم دوست دارم یاد هم بگیرم.

الآن شروع کردم به خوندن زبان C جعفرنژاد . خوبه به نظرتون؟

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
خوب ما امتحانمون قراره اینطوری باشه :-|

من حتی نمی دونم الگوریتم چی هست :دی می شه یه کم بیشتر توضیح بدین؟

کی بدش می آد از نمره؟ من هم مثل بقیه...هم دوست دارم نمره ام بالا شه و خوب مسلما چون این رشته هستم و بعد از مبانی با پیشرفته و چیزهای دیگه سر و کار دارم دوست دارم یاد هم بگیرم.

الآن شروع کردم به خوندن زبان C جعفرنژاد . خوبه به نظرتون؟
کدوم زبان رو بهتون تدریس میکنن تو مبانی؟
سی ؟
واسه الگوریتم هم فکر کنم جعفری نژاد کتاب داشته باشه
بکیر بخونش
تسلط به الگوریتم مهمتر از کد نوشتنه !

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
نگران نباش. سی شارپ زبان سختی نیست. اولش یه کم سخت به نظر میاد اما وقتی یاد گرفتيش خوشت میاد :)

Sarp

مدیر بازنشسته
همه زبانها در اول ممکنه سخت به نظر بیان
ولی کمی که راه بیفتی بستگی به پشتکارت میبینی که کار زیاد سختی نیست
سی شارپ هم سختیهای سی پلاس پلاس رو نداره و مثل جاوا شی گراست
یعنی آسونه :دی

setare_fery

عضو جدید
سلام دوستان راستش من ترم 8 نرم افزارم ولي هنوزم چيزي بلد نيستم:cry:
يعني خيلي كم و در حد ناچيز و هيچ شباهتي به يه مهنس كامپيوتر ندارم.و از اين بابت دارم دق مي كنم به نظرتون من چيكار كنم؟:redface:

golemaryam_1983

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان راستش من ترم 8 نرم افزارم ولي هنوزم چيزي بلد نيستم:cry:
يعني خيلي كم و در حد ناچيز و هيچ شباهتي به يه مهنس كامپيوتر ندارم.و از اين بابت دارم دق مي كنم به نظرتون من چيكار كنم؟:redface:

سلام دوست عزیز
خوب شما خودتون به چی علاقه دارید ؟ الان تو همین تالار خودمون چند تا تاپیک اموزشی برگزار شده که فعلا ابتدای کار هستن یه نگای بهشون بندازید هر کدوم رو که دوست داشتید اموزش رو ادامه بدید.:smile:

با تشکر

sananrad

عضو جدید
کاربر ممتاز
نگران نباش. سی شارپ زبان سختی نیست. اولش یه کم سخت به نظر میاد اما وقتی یاد گرفتيش خوشت میاد :)

آره اولش یه خورده حال منو گرفت

منم با دوستام موافقم بنظر منم برین الگوریتم ها رو بخونین :gol:

sananrad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
خوب شما خودتون به چی علاقه دارید ؟ الان تو همین تالار خودمون چند تا تاپیک اموزشی برگزار شده که فعلا ابتدای کار هستن یه نگای بهشون بندازید هر کدوم رو که دوست داشتید اموزش رو ادامه بدید.:smile:

با تشکر

آره برگزار شده ولی صاحبشون ورشکست شد رفت :D

sahar70

عضو جدید
سلام ... یه سوال دارم لطفا با دلیل جواب بدین...

انواع داده ای مشتق از int آیا نوع داده ای جدیدی از نظر زبان محسوب میشه یا خیر ؟ مثلا long int - unsigned int - unsigned long int

.SHaDi

عضو جدید
سلام...
من این ترم برنامه نویسی دارم به زبان c
کتابش خوبه ولی واه من سنگینه
اصلا نمیفهمم کی باید از کدم دستور مثلا for اینا استفاده کنم..
اینو میوفتم بخدا اصلا نمیفهمم.:cry:

جفنگ نگو

عضو جدید
سلام...
من این ترم برنامه نویسی دارم به زبان c
کتابش خوبه ولی واه من سنگینه
اصلا نمیفهمم کی باید از کدم دستور مثلا for اینا استفاده کنم..
اینو میوفتم بخدا اصلا نمیفهمم.:cry:

سلام

شما بهتره یک تاپیک ایجاد کنید و سوالات خود رو اونجا مطرح کنید

نگران نباش و کمی تلاش کن به هیچ عنوان سخت نیست بعد از این که مطلب رو گرفتی به خودت میخندی که در مسئله ساده ای مثل این گیر کرده بودی

خب میریم سر توضیحات در مورد for

اما چه زمانی باید از دستور for استفاده کنیم

اجازه بدهید قبل از این که به صورت مستقیم پاسخ دهم مثالی بزنم (توجه کنید که نوع زبان برنامه نویسی برای من مهم نیست بلکه اصل کار رو در اینجا در نظر گرفته ام)

فرض کنید در برنامه ای قرار است تعداد 100 عدد رو از کاربر دریافت کنیم خب یه نفر میگه این که چیزی نیست تو جیک ثانیه این کار رو برات میکنم

دریافت عدد اول
دریافت عدد دوم
دریافت عدد سوم
دریافت عدد چهارم
دریافت عدد پنجم
دریافت عدد ششم
دریافت عدد هفتم
. . . .
دریافت عدد صدم

یعنی شما باید 100 خط کد بنویسید اون هم بدون خطا چون اگر در برنامه خطا روی داد باید از ابتدا شروع کنید و تک به تک دستور دریافت عدد رو چک کنید

حال این رو تصور کنید که میخواهید 10000 عدد رو چاپ کنید ببینید چند خط کد باید بنویسید . . . .

اما سازندگان زبان های برنامه نویسی برای اینکه مشکل تکرار دستورات یکنواخت و یک سری فرایند رو حل کنند دستوری رو ایجاد کردند به نام for

در بدنه for اون دستوری که قرار است به صورت ممتد تکرار شود رو قرار میدهند مثلا همان دریافت 100 عدد

حلقه for بدین شکل عمل میکند

از عدد یک شروع کن تا عدد 100 یک واحد یک واحد ، اعداد مورد نظر من رو دریافت و در جای مناسب ذخیره کن

امیدوارم که توضیح کافی بوده باشه نگران این هم نباش که بلد نیستی فقط کمی تلاش این مشکل خیلی خیلی ساده رو حل خواهد کرد و بهترین گزینه برای کمک به شما در مرتبه اول استاد و در مرحله دوم کتاب های برنامه نویسی و در اخر دوستان که اینترنت هم جزء ان است

موفق باشید