سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

siqma67

عضو جدید
سلام لطفا طرز رسم xy را در Aspen Hysys 8.6 بگویید.(برای پیدا کردن آزوتوروپ)

محبوه

عضو
بفرمایید
خدمت شما
از لحاظ فرآیندی وقتی شما یه گازی رو کمپرس می کنید دما بالا می ره و چون می خواهید فرآیند در دمای ثابت ادامه پیدا کنه پس به یک کولر نیاز پیدا خواهید کرد

دستتون درد نکنه فقط ببخشید چرا با اینکه solve شده ولی زرده هنوز؟

محبوه

عضو
سلااااام من خیییلی خوشحالم امروز رفتم پیش استادم ایشون در ارتباط با کمپرسور گفتن که من نباید جریان خروجی رو مشخصات میدادم. فقط در حد نام stream باید مشخص می کردم و فشاری که می خوام بهش برسه، من این کارو کردم کمپرسورم حل و ران شد

The Idealist

عضو جدید
درود،

بنده روی یک پروژه شبیه سازی دینامیکی ایستگاه تقویت فشار با هایسیس کار می کنم،

شبیه سازی استاتیک بدون خطا ران شد و dynamic assistant هم هیچ مورد خاصی رو برای switch به حالت دینامیک تشخیص نداد ...

ولی وقتی به دینامیک سوییچ می کنم و انتگرالگیر رو اجرا می کنم، با ارور مواجه می شم که اکثرا با این عنوان هست : The Pressure flow solver failed to converge

خب من همه ی علتهای ممکن برای این خطا رو بررسی کردم ولی هیچ کدوم این ارور رو رفع نکردند، از گزینه Equation view هم استفاده کردم ولی باز مورد خاصی پیدا نکردم

خب تو قسمت توضیحات پایین بعد از ارور می نویسه که حجم مورد نظر برای یکی از لوله ها کمتر از مقدار مشخص شده در نظر گرفته شد و باعث ایجاد خطا شد!

حتی با تغییر حجم لوله ها هم این ارور رفع نشد و هم چنان باقیست ....

من همه ی جریانها و دستگاهها رو چک کردم ولی به مورد خاصی برنخوردم، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

در مورد فایل پروژه هم، چون این پروژه ی کارشناسی منه، نمی تونم بدون اجازه ی استاد جایی این فایل رو قرار بدم ....

asozhyan

عضو جدید
ممكنه نحوه تعريف شرايط مرزي اشتباه باشه.
بدون فايل امكان اظهار نظر نيست.

درود،

بنده روی یک پروژه شبیه سازی دینامیکی ایستگاه تقویت فشار با هایسیس کار می کنم،

شبیه سازی استاتیک بدون خطا ران شد و dynamic assistant هم هیچ مورد خاصی رو برای switch به حالت دینامیک تشخیص نداد ...

ولی وقتی به دینامیک سوییچ می کنم و انتگرالگیر رو اجرا می کنم، با ارور مواجه می شم که اکثرا با این عنوان هست : The Pressure flow solver failed to converge

خب من همه ی علتهای ممکن برای این خطا رو بررسی کردم ولی هیچ کدوم این ارور رو رفع نکردند، از گزینه Equation view هم استفاده کردم ولی باز مورد خاصی پیدا نکردم

خب تو قسمت توضیحات پایین بعد از ارور می نویسه که حجم مورد نظر برای یکی از لوله ها کمتر از مقدار مشخص شده در نظر گرفته شد و باعث ایجاد خطا شد!

حتی با تغییر حجم لوله ها هم این ارور رفع نشد و هم چنان باقیست ....

من همه ی جریانها و دستگاهها رو چک کردم ولی به مورد خاصی برنخوردم، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

در مورد فایل پروژه هم، چون این پروژه ی کارشناسی منه، نمی تونم بدون اجازه ی استاد جایی این فایل رو قرار بدم ....

The Idealist

عضو جدید
ممكنه نحوه تعريف شرايط مرزي اشتباه باشه.
بدون فايل امكان اظهار نظر نيست.
تمام شرایط مرزی رو چک کردم و برای همشون از پارامتر فشار-جریان مناسب استفاده کردم، تمام دستگاه ها و جریانهایی که ممکن بود منجر به ارور بشه رو هم چک کردم و بعضی مشخصات رو هم تغییر دادم ولی باز همان ارور رو داد که فکر کنم مربوط به تنظیمات خود نرم افزار و Integrtor باشه،
ممنون

91234420477

عضو جدید
تجهیز ناآشنا

تجهیز ناآشنا

با سلام،ی پی اف دی هستش که با هایسیس شبیه سازی شده ی تجهیز قبل cutterقرار گرفتش نمیدونم چیه و واسه چی استفاده میشه،میشه کمک کنین لطفا Untitled.png

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام،ی پی اف دی هستش که با هایسیس شبیه سازی شده ی تجهیز قبل cutterقرار گرفتش نمیدونم چیه و واسه چی استفاده میشه،میشه کمک کنین لطفا مشاهده پیوست 252336
سلام
تا جایی که معلومه شیر فشار شکن هست. و کارش افت فشاره تو هایسیس.

قهرمان زاده

عضو جدید
سلام همه دوستان

بچه ها من یه سوال داشتم راجع به spreadsheet

من یه فرآیند دارم با یه adjust روش که بر اساس فشار خروجی میاد فشار ورودی رو حساب میکنه با این adjust

حالا توی یه قسمت از این فرآیند من باید دبی رو بر حسب فشار تصحیح کنم و این بعد از هر مرحله محاسبه فشار بباد دبی رو از اطلاعاتی که من بهش میدم بخونه و بعد iteration رو ادامه بده

اما نمیدونم چطوری باید این اطلاعات رو توی spreadsheet تعریف کنم که هایسیس بتونه این کارو برام انجام بده

مشاوره بدین لطفا

mohandes-87

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال داشتم برای پروژه طراحی فرآیند FA-402هست که نمیدونم باید توی aspenاز چه تجهیزی براش استفاده کنم.در توضیح این دستگاه نوشته

جریان بالایی برج که عمدتا ترکیبات سبک حاصل از کراکینگ هستبعد از کندانس شدن در فنFA-402وارد وسل میشود.​

میشه بگید از مبدل استفاده کنم؟کندانسور استفاده کنم؟...کندانسور رو چه جوری باید تعریف کنم؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان یه سوال داشتم برای پروژه طراحی فرآیند FA-402هست که نمیدونم باید توی aspenاز چه تجهیزی براش استفاده کنم.در توضیح این دستگاه نوشته

جریان بالایی برج که عمدتا ترکیبات سبک حاصل از کراکینگ هستبعد از کندانس شدن در فنFA-402وارد وسل میشود.​

میشه بگید از مبدل استفاده کنم؟کندانسور استفاده کنم؟...کندانسور رو چه جوری باید تعریف کنم؟
سلام
چون با فن و جریان هوا جریان سیال میخواد کندانس بشه، برای اینکار باید از air cooler استفاده کنید. برای تنظیم و ران گرفتن هم از جریان خروجی درصد بخار رو وارد کنید.

mohandes-87

عضو جدید
سلام
چون با فن و جریان هوا جریان سیال میخواد کندانس بشه، برای اینکار باید از air cooler استفاده کنید. برای تنظیم و ران گرفتن هم از جریان خروجی درصد بخار رو وارد کنید.
ممنون . ولی توی pfd توضیحشو نوشته product stripper condenser.یعنی کندانسور نیست؟

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون . ولی توی pfd توضیحشو نوشته product stripper condenser.یعنی کندانسور نیست؟
اسمی که برای تجهیزات توی pfd نوشته میشه در واقع گویای وظیفه ی اون تجهیز در کل فرایند هست. ولی برای شبیه سازی در هایسیس لزوما قرار نیست دقیقا از تجهیزی به همون نام استفاده بشه.
یعنی کار این تجهیز در فرایند، کندانس کردن سیال هست. ولی این کار با یک air cooler انجام میشه.

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
برای یه راکتور کامل آدیاباتیک باید از چه تجهیزی توی هایسیس استفاده کرد؟

sadegh00111

عضو جدید
منفی شدن جریان ورودی

منفی شدن جریان ورودی

سلام دوستان

من دارم یه واحدی رو شبیه سازی میکنم که کارش جداسازی مایع و گاز هست.
به این صورت که خوراک های ورودی به واحد ؛ ابتدا وارد یک جدا کننده دو فازی میشوند و مایعات حاصل از جدا کننده دو فازی وارد یک جدا کننده سه فازی میشود.(aspen hysys 2006)

شبیه سازی استاتیک واحد انجام شده ولی هنگام انتقال شبیه سازی از حالت استاتیک به حالت دینامیک molar flow خوراک های ورودی منفی میشن.:confused::confused:

کسی میدونه دلیلش چیه؟

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
وقت بخیر
از نرم افزار aspen می توان مشخصات ترمودینامیکی مخلوط آب و آمونیاک را بدست آورد؟
فرق بین aspen one و aspen hysys چیست؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من دارم یه واحدی رو شبیه سازی میکنم که کارش جداسازی مایع و گاز هست.
به این صورت که خوراک های ورودی به واحد ؛ ابتدا وارد یک جدا کننده دو فازی میشوند و مایعات حاصل از جدا کننده دو فازی وارد یک جدا کننده سه فازی میشود.(aspen hysys 2006)

شبیه سازی استاتیک واحد انجام شده ولی هنگام انتقال شبیه سازی از حالت استاتیک به حالت دینامیک molar flow خوراک های ورودی منفی میشن.:confused::confused:

کسی میدونه دلیلش چیه؟

فشارها چی، اونا رو بررسی کردید؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
درود
وقت بخیر
از نرم افزار aspen می توان مشخصات ترمودینامیکی مخلوط آب و آمونیاک را بدست آورد؟
فرق بین aspen one و aspen hysys چیست؟

باید براش یه شبیه سازی ساده درست کنی و یهcase study درست کنی
اسپن وان ورژنهای بالاتر این نرم افزار هست

Mahboobe49

عضو جدید
من میخوام ترکیبی از آب و نانوسیال رو در مبدل صفحه ای در هایسیس شبیه سازی کنم. به خیلی مشکلات برخوردم.
1. مثلا تو ورژن 8.4، اسپن پلاس اصلا مبدل صفحه ای نداره.
2. معادله ی مناسب برای ترکیب آب و نانوذره مثل نقره چیه؟ nrtl؟ sour pr؟ یا چی؟ البته درصد نانوذره خیلی خیلی کمه.0.02
چون من رشتم شیمی نیست با این معادلات خیلی مشکل دارم.
3. توی بخش
block _ setup_ specification کدومو باید انتخاب کرد؟ تو بیشتر نمونه ها ک دیدم از hot stream outlet vapor fraction =0
استفاده شده. ولی وقتی از این استفاده میکنم نتایج اشتباه میشه. مثلا دمای گرم خروجی از دمای گرم ورودی بیشتر میشه و...
دماهای خروجیمم مجهوله. پس نمیتونم اونها رو هم انتخاب کنم. تغییر این حالت خیلی روی نتیجه تاثیر میذاره. وقتی هم
Template approach رو انتخاب میکنم در حالت rating ب جواب معقولی میرسم اما در simulation باز نتیجه اشتباه میشه.
4. و آخرین مورد هم رسم نمودار هست. مثلا رسم نمودار دبی بر حسب طول مبدل یا ناسلت بر حسب پکلت و....
نمودارهایی رو ک نمیشه داخل هایسیس رسم کرد چطور میشه فقط با داشتن مقادیر ورودی و خروجی در اکسل رسم کرد؟
با تشکر

Mahboobe49

عضو جدید
دوستان کسی تا بحال مبدل صفحه ای در هایسیس با ترکیب آب و نانوسیال های مختلف رو طراحی و بررسی کرده؟
ممنون میشم اگه چنین فایلی یا آموزششو دارین برام بفرستین.
من خودم با ورژن 8.4 کار میکنم. خیلی هم جلو رفتم ولی نتیجه ی منطقی ازش نمیگیرم

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
نمیدونم اینجا هنوز به راه هست و کسی کمک میکنه یا نه؟
ممنون میشم اگر کمکم کنید
راستش من تازه با هایسیس دارم آشنا میشم
باید به راکتور رو طراحی کنم اینجور که سرچ کردم در این راکتور دو تا واکنش اتفاق میافته
واکنش اول در دمای بالا و بر روی کاتالیست انجام میشه و محصول این واکنش به سرعت توسط کویل های درون راکتور (که فکر میکنم توسط قسمت دیگر از خود فرایند تبادل حرارت میکنه) سرد میشه و یک واکنش دیگر که بدون کاتالیست هست هنگام خروج از راکتور رخ میده.
البته پس از خروج از راکتور باز هم سرد میشه و واکنش اکسیداسون کامل تر رخ میده.
من موندم که به چه شکل باید این رو شبیه سازی کنم. راکتور رو چطوری باید شبیه سازی کنم؟
ممنون میشم راهنمایییم کنید.

آخرین ویرایش:

ramin-002

عضو جدید
شبیه سازی کوره

شبیه سازی کوره

سلام کسی شبیه سازی کوره تو محیط هایسیس بلده؟

coral1

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال؟
وقتی دو جربان با دما، فشار، فلو، و کامپوزیشن مختلف رو بخواهیم با هم مخلوط کنیم از میکسر استفاده می کنیم. توی هایسیس برای مشخص شدن فشار خروجی دو گزینه هشت. یکی اینکه فشار هر دو جریان مساوی در نظر گرفته بشه و دیگه این.ه کمترین فشار به ععنوان فشار خروجی درنظر گرفته بشه. درصورتی که فشار واقعی چیزی بین این دو فشار هست. راه حلی به نظرتون میرسه؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
راه حل اینه که اجازه ندید نرم افزار براتون تصمیم بگیره.
فشار خروجی رو خودتون بدید و اجازه بدید ترکیب درصد رو براتون حساب کنه

Sent from my SM-N7502 using Tapatalk

Mm124mm124

عضو جدید
سلام
چطور می تونم با داشتن مشخصات خوراک و خروجی های برج تعداد سینی های یه برج تقطیر بدست بیارم

BestDay

عضو جدید
سلام
وقت بخیر
من مشکلی دارم در مورد شبیه سازی پمپ با هایسیس.
سوال به این شکل هستش که:
نوع ماده و فشار جریان ورودی به پمپ رو دارم، بعلاوه یه دبی و هد هم دارم.
چطوری باید شبیه سازی کنم با هایسیس؟

خودم از طریق Generate Curve یه کارایی کردم ولی تحلیلش رو نمیدونم. مخصوصاً اینکه Offset Values رو نمیدونم چی هست.
کسی هست که بتونه کمکم کنه؟

اگر آموزش حرفه ای هم داره براش، ممنون میشم معرفی کنه.

با تشکر

m.ghorban

عضو جدید
با سلام; سوال در مورد شبیه سازی با aspen hysys داشتم
آیا میتوان در خروجی
یک seprator تعیین کرد که چه درصدی مایع و بخار داشته باشیم؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام; سوال در مورد شبیه سازی با aspen hysys داشتم
آیا میتوان در خروجی
یک seprator تعیین کرد که چه درصدی مایع و بخار داشته باشیم؟

سلام، بله امکان پذیر هست. به سربرگ rating و سپس از سمت چپ گزینه C.OVER Setup انتخاب کن بعدش Product Basic بزن و مقدارهای مولی مایع یا گاز داخل جریان بالا یا پایین تعیین کن. ضمنا به پیام خطای carry over هم توجه داشته باش.

godwards

عضو جدید
سلام من میخام یک مولد بخار ( مبدل پوسته و لوله) شبیه سازی کنم.آب داغ متراکم وارد لوله ها شده و حرارتشو به پوسته می دهد تا آب درون پوسته تبخیر شه. کسی میتونه در این زمینه بهم کمک کنه. شرایط عملیاتی جریانهای ورودی و خروجی را داریم.

بالا