سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تشکر از محسن عزیز.

اگه اونطوری حساب کنیم که کل مهندسی برق و مکانیک هم زیر مجموعه ی فیزیکه :)

سوالی که پیش میاد اینه که این پرتو های نور چطوری با هم موازی میشن ؟ با استفاده از عدسی ها میشه "قسمتی" پرتو هارو موازی کرد. ولی هیچ منبع نوری مثل لیزر نورش تا چند کیلومتر نمیرسه!

( خورشید رو برام مثال نزنی :) )
عزیز من
99% رشته های مهندسی از فیزیک نشات گرفتن حالا از این بحث بگذریم
معمولا منابع نور لیزر پرتو های پرانرژی پراکنده میکنن و وقتی این پرتو های پراکنده بوسیله ی عدسی متمرکز میشن انرژیشون هم متمرکز و بیشتر میشه و باعث میشه بعضا تا چند کیلومتر تداوم داشته باشه
هرچی منبع نورت پر انرژی تر باشه برد لیزرت هم بیشتر میشه
مثال خورشید نمیزنم
فکر کن 4 تا رفیق میخوان برن مسافرت و تک تک نفری یه گالن بنزین دارن و یه ماشین سرجمع با توجه به بنزینی که همراهشونه مسافت مشخصی رو میتونن طی کنن
حالا فرض کن این 4 تا رفیق هر کدوم یه گالن بنزین میارن همراهشون و متمرکز میشن تو یه ماشین
مسلما اینطوری میتونن مسافت بیشتری رو با همون مقدار بنزین طی کنن
افتاد؟:)

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیز من
99% رشته های مهندسی از فیزیک نشات گرفتن حالا از این بحث بگذریم
معمولا منابع نور لیزر پرتو های پرانرژی پراکنده میکنن و وقتی این پرتو های پراکنده بوسیله ی عدسی متمرکز میشن انرژیشون هم متمرکز و بیشتر میشه و باعث میشه بعضا تا چند کیلومتر تداوم داشته باشه
هرچی منبع نورت پر انرژی تر باشه برد لیزرت هم بیشتر میشه
مثال خورشید نمیزنم
فکر کن 4 تا رفیق میخوان برن مسافرت و تک تک نفری یه گالن بنزین دارن و یه ماشین سرجمع با توجه به بنزینی که همراهشونه مسافت مشخصی رو میتونن طی کنن
حالا فرض کن این 4 تا رفیق هر کدوم یه گالن بنزین میارن همراهشون و متمرکز میشن تو یه ماشین
مسلما اینطوری میتونن مسافت بیشتری رو با همون مقدار بنزین طی کنن
افتاد؟:)

بله خو دنیا همش فیزیکه اصن ! بر منکرش لعنت ، جذاب ترین علمی هست که انسان میتونه یاد بگیره ، البته از نظر من.

یعنی دقیقا مثال زدنت هم مثل منه !!!
افتاد آقا ، مرسی ;)

TRON

کاربر فعال
بله خو دنیا همش فیزیکه اصن ! بر منکرش لعنت ، جذاب ترین علمی هست که انسان میتونه یاد بگیره ، البته از نظر من.

یعنی دقیقا مثال زدنت هم مثل منه !!!
افتاد آقا ، مرسی ;)

آقا نمیدونم چرا فک میکنم داری تارف میکنی و هنوز نیوفتاده اونجوری که باید:king:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا نمیدونم چرا فک میکنم داری تارف میکنی و هنوز نیوفتاده اونجوری که باید:king:

سلام.

حالا اگه ما تعارف میکنیم شما تعارف نکن!
شما اگه میتونی بیشتر راهنمایی کنی ممنان میشویم ما! :)

این چیزی که محسن جان فرموندن به جای لیزر آدمو یاد بلیزر میندازه که بنزین زیاد مصرف میکنه و باهاش مسافرت زیاد میرن :)
ولی تقریبا متوجه شدم چی به چیه.

شما میتونی بیشتر توضیح بدی ؟

TRON

کاربر فعال
سلام.

حالا اگه ما تعارف میکنیم شما تعارف نکن!
شما اگه میتونی بیشتر راهنمایی کنی ممنان میشویم ما! :)

این چیزی که محسن جان فرموندن به جای لیزر آدمو یاد بلیزر میندازه که بنزین زیاد مصرف میکنه و باهاش مسافرت زیاد میرن :)
ولی تقریبا متوجه شدم چی به چیه.

شما میتونی بیشتر توضیح بدی ؟

عامو حوصلم نمیاد واست ماهی بگیرم
قلابو میدم خودت برو بگیر:cowboy:
اساس لیزر پدیده های برانگیختگی ، فلوئورسانی ، و فسفرسانیه
برای درک چگونگی طرزکار لیزر باید اول درباره ی نور همدوس یه چیزایی بدونی
اول به خدا و بعد به گوگل میسپارمت:cap:

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :redface:

از فیزیکدانان عزیز خواهشمندم که اگر از نحوه ی عملکرد لیزر اطلاعی دارند با بیانی ساده مطرح کنند.
الان اون بیانی که توی ذهن شما اومد منظور من نیست ! بازم ساده تر! فکر کن به دانش آموز دبستانی داری توضیح میدی ، مرسی.

بیشتر دنبال نحوه ی کارکردش هستم ، آیا لیزر مثل یک منبع نور عادی هست که با چند عدسی پرتوهاش در جهت خاصی متمرکز میشه؟
یا از اساس با منابع نوری دیگر متفاوت هست ؟
چطور میشه یک لیزر ساده ساخت ؟ مثلا همین لیزر پویینتر هایی که توی بازار هست .

و سوال دیگر اینکه آیا فوتونیک گرایشی از فیزیک هست ، یا مخابرات یا اصلا میان رشته هست ؟

پ.ن:ویکی پدیا رو خوندم چیزی دستگیرم نشد.
سپاس.

دوست عزيز اساس ليزر در نام اون نهفته است.ليزر يعني : «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است. لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی نداره

و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد.

با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود. لیزر چهار ویژگی دارد:
  1. همدوسی
  2. تک رنگی
  3. واگرایی کم
  4. موازی بودن پرتو

به زبان ساده تر نور از بسته هاي كوچكي به اسم فوتون تشكيل شده. هر اتم داراي ترازهاي انرژي متفاوته در صورت گرفتن انرژي الكترونهاي تراز آخر برانگيخته ميشن و به ترازهاي بالاتر ميرن به علت ناپايدار بودن الكترون در تراز برانگيخته الكترون تمايل داره به تراز اصليش برگرده به اين خاطر اون انرژي رو كه قبلا گرفته به صورت فوتون يعني نور از دست ميده براي ليزر بسته به نوع ليزر اتمهاي زيادي رو در حالت تحريك قرار ميدن كه الكترونها برانگيخته و دوباره به حالت اولشون برميگردن در نتيجه با تعداد زيادي فوتون روبرو ميشيم كه موازي هستن تك رنگن و به صورت نزديك به هم و موازي تابش ميشن و تشكيل ليزر يا نور با قدرت فراوان رو ميدن

آخرین ویرایش:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام.
تشکر از راهنمایی.
ولی چقدر شبیه ویکی بود ها :)

برای من که زمینه ای از فیزیک ندارم ممکنه در صورت امکان در مورد خود فوتون ها بیشتر توضیح بدید ؟
خود فوتون چیه ؟ آیا شیء هست؟ آیا خودش از اتم و مولکول تشکیل شده ؟ ماهیتش چی هست ؟
همیشه برام سوال بوده که نور چی میتونه باشه ؟

چی باعث میشه که نور در برخورد با جسمی بازتاب پیدا کنه ؟
و در مورد خاصیت های نور به زبان ساده بیشتر اطلاعات میخوام ، ممنونم.:gol:

امضامو بخونید.

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.
تشکر از راهنمایی.

برای من که زمینه ای از فیزیک ندارم ممکنه در صورت امکان در مورد خود فوتون ها بیشتر توضیح بدید ؟
خود فوتون چیه ؟ آیا شیء هست؟ آیا خودش از اتم و مولکول تشکیل شده ؟ ماهیتش چی هست ؟

امضامو بخونید.
درود علی جان
طبق گفته های پلانک که اساس کوانتیده در نظر گرفتن نور ه
فوتون از جنس انرژی خالص ه و به صورت یک واحد انرژی در نظر گرفته میشه و با توجه به فرکانس نور دارای انرژی های مختلفی ه
انرژی هر فوتون از فرمول E=hf بدست میاد که تو این فرمول f فرکانس منبع نور و h ثابت پلانک هست
عرضم به حضورت که اگه از دید فیزیک ذرات بنیادی به نور نگاه کنی فوتون نوعی بوزون ه (ذره ای با عدد اسپین صحیح)
در مورد انعکاس نور:
وقتی فوتون ها وارد محیطی میشن با مولکول های اون محیط برخورد میکنن و باعث برانگیخته شدن اتم های اون میشن و بعد از برانگیختگی اتم های اون محیط برای برگشتن به حالت پایه از خودشون دوباره فوتون ساتع میکنند
اما این فوتون با همون زاویه ای که با اتم برخورد کرده ازش ساتع نمیشه حالا همین پروسه ای که گفتم در مورد تک تک فوتون های ورودی به محیط و تک تک اتم های محیط اتفاق میوفته و این میزان اختلاف بین زاویه ی ورود فوتون به اتم و زاویه ی خروج فوتون از اتم برانگیخته سرجمع باعث انعکاس نور میشه
هر چی این زاویه ای که فوتون باهاش برمیگرده ازز هر اتم کمتر باشه (زاویه ی بازتاب زاویه ی بین خط بازتاب نور و خط عمود به سطح ه) محیط کدر تر به نظر میاد و هرچی این زاویه بیشتر باشه محیط شفاف تره
و گاهی این زاویه از 90 میگذره که در اون شرایط فوتون میتونه از جسم عبور کنه و به جسم میگن شفاف یا نیمه شفاف
این فقط حالت ذره ای نور بود
اما نور یه حالت موجی هم داره
مثل امواج روی سرح آب (حالا 3 بعدیش و یا شایدم 4 بعدی کسی چه میدونه)
این موجی بودنش رو تو آزمایش یانگ (آزمایش 2 شکاف) دید که توش امواج نور با هم برهم نهی سازنده و مخرب دارن و باعث ایجاد نوار های روشن و تاریک رو پرده میشه
کلا نور چیز عجیب و باحالیه
افتاد عزیز:gol:
اگه نه بگو دوباره مثال بلیزری برات بزنم

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه نه بگو دوباره مثال بلیزری برات بزنم

درود بر شما ، قسمت باحالشو نقل قول کردم :دی
مثال بلیزری بزن اتفاقا مسیح هم دینشو با مثال های ساده بین عموم مردم گسترش داده.

سپاس از توضیح ، تا حدودی متوجه شدم.
سوال های بعدی که پیش میاد رنگ ها ، نور مرئی و اشعه های دیگر هستند.

- با توجه به اینکه با تاباندن هر رنگ نور به (مثلا یک جسم خاص) ممکنه این جسم رنگ های مختلف به خودش بگیره ، آیا رنگ خاصیت نور هست یا خاصیت ذاتی اجسام هست ؟
- ممکنه در فرمول
E=hf
فرکانس نور در رنگی بودن یا مرئی بودن نور تاثیر گذار باشه ؟
- اصلا تفاوت دو نور با رنگ های مختلف با همدیگه چیه ؟
- یه سوال فلسفی-فیزیکی : میشه نور سیاه رنگ درست کرد ؟ حتما سریع به ذهنت میرسه که نور سیاه تاریکی هست یا فقدان نور های دیگر هست.
نه منظورم اینه که فرضا ما یک منبع نور تولید کننده ی نور سیاه داشته باشیم که با تابشش به سطوح شاهد نور سیاه رنگ باشیم و در صورت قوی تر بودن از منابع دیگه، تاثیر نور های دیگه رو از بین ببره. نوری بسازیم که سایه تولید کنه! یه اینطور چیزی. میدونم شاید خنده دار به نظر بیاد ولی سواله دیگه .

امضام

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما ، قسمت باحالشو نقل قول کردم :دی
مثال بلیزری بزن اتفاقا مسیح هم دینشو با مثال های ساده بین عموم مردم گسترش داده.

سپاس از توضیح ، تا حدودی متوجه شدم.
سوال های بعدی که پیش میاد رنگ ها ، نور مرئی و اشعه های دیگر هستند.

- با توجه به اینکه با تاباندن هر رنگ نور به (مثلا یک جسم خاص) ممکنه این جسم رنگ های مختلف به خودش بگیره ، آیا رنگ خاصیت نور هست یا خاصیت ذاتی اجسام هست ؟
- ممکنه در فرمول
E=hf
فرکانس نور در رنگی بودن یا مرئی بودن نور تاثیر گذار باشه ؟
- اصلا تفاوت دو نور با رنگ های مختلف با همدیگه چیه ؟
- یه سوال فلسفی-فیزیکی : میشه نور سیاه رنگ درست کرد ؟ حتما سریع به ذهنت میرسه که نور سیاه تاریکی هست یا فقدان نور های دیگر هست.
نه منظورم اینه که فرضا ما یک منبع نور تولید کننده ی نور سیاه داشته باشیم که با تابشش به سطوح شاهد نور سیاه رنگ باشیم و در صورت قوی تر بودن از منابع دیگه، تاثیر نور های دیگه رو از بین ببره. نوری بسازیم که سایه تولید کنه! یه اینطور چیزی. میدونم شاید خنده دار به نظر بیاد ولی سواله دیگه .

امضام
اون از خاصیات ذاتی جسمه که بهش میگن طیف جذبی و طیف نشری
وقتی نوری به جسم تابیده میشه جسم طبق خاصیت ذاتیش (هنوز تهشو در نیاوردم ببینم این خاصیت از کجا نشات میگیره واسه همین میگم ذاتی(بقیه هم همینو میگن)) یه سری از طیف ها رو از رو الگوی طیف جذبیش جذب میکنه و باقی طیف هایی که به سمتش اومده رو برگشت میده
هر نوری با هر رنگی فرکانس مخصوصی داره و فرکانس رنگ ها هم کاملا با هم فرق میکنه
مثلا نور قرمز کمترین فرکانس رو داره و نور بنفش بیشترین فرکانس رو داره (منظور از بیشترین و کمترین تو محدوده ی نور مرئی هست)
تفاوت نور با رنگ های مختلف رومیشه به رفتار اعصاب بینایی ما در مقابل طول موج های مختلف عنوان کرد
مثلا چشم من وقتی اعصابش با فرکانس حدود 700 هرتز لرزونده بشه رنگ بنفش رو برای مغزم تداعی میکنه
اونی که تو میگی چشمه ی نور سیاه باشه دستگاهی باید باشه که بتونه تمامی امواج نوری رو در محدوده ی خاص مد نظرمون جذب کنه
اما الان چیزی به نظرم نمیرسه که بتونه اینکارو انجام بده (آخه ساعت 11 و نیمه و مخمم کاملا تعطیله)
اگه چنین دستگاهی بسازیم میتونیم ازش کاربرد نظامی بگیریم و تو جنگ های پارتیزانی و رو در رو طرف مقابل رو کاملا کور کنیم و به طرز وحشتناکی نابودش کنیم (نور رو از سمت اونا جمع میکنیم و با بلیزر از روشون رد میشیم
)
حلله؟؟؟;)

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز

حل که نه ، به این زودیا این چیزا حل نمیشه.

کاربرد نظامی!؟ فکر کن این همه درس بخونی واسه ساختن سلاح ، واسه کشتن آدما، بیخیال.
برو استراحت کن فردا اگه اینطور چیزی به ذهنت رسید با واسه ما بوگو :)

مرسی از وقتی که گذاشتی. ( عکس گل)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حل که نه ، به این زودیا این چیزا حل نمیشه.

کاربرد نظامی!؟ فکر کن این همه درس بخونی واسه ساختن سلاح ، واسه کشتن آدما، بیخیال.
برو استراحت کن فردا اگه اینطور چیزی به ذهنت رسید با واسه ما بوگو :)

مرسی از وقتی که گذاشتی. ( عکس گل)
میشه غیر از نظامی ازش کارای دیگه هم کشید
واسه این نظامیشو گفتم که کار اینشتین رو نکنی (اون بدبخت خواست بحران انرژی رو حل کنه که باعث ترکیدن هیروشیما و اینا تو پروژه ی منهتن شد)البته خودش که نه ولی دیگران ترکوندن
میشه ازش برای جذب انرژی نوری که از خورشید به زمین میرسه و بهره مندی کامل از انرژی خورشیدی استفاده کرد
مثل این آب گرمکن خورشیدیا هست یا سلول خورشیدی ها
حالا حساب کن سلولی بسازی که بازدهش حدود 100 برابر اینا باشه
برای ساختن چنین چیزی (فعلا به عملی بودنش در حال حاضر کاری ندارم) میشه یه جسم کاملا سیاه با ضریب جذب 1 ساخت تا تمامی نوری که به سمتش میره رو جذب کنه و تاریکی کامل ایجاد کنه یا به قول تو منبع نور سیاه بشه;)
کاش میتونستم بخوابم
باید بشینم یه سری اطلاعات تجربی رو برای ارائه تو یه مقاله که امیدوارم ریت درست وحسابی ISI بگیره تایپ کنم
از یه ور هم گزارشکار و پروژم مونده اصن یه وعضی شده
خواستی بخوابی قربون دستت یه یه ساعتی هم بجای من بخواب:)

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه غیر از نظامی ازش کارای دیگه هم کشید....

سلام

من مطمئن نیستم ولی اگر اشتباه نکنم انرژی گرمایی که خورشید به زمین میفرسته در قالب پرتوهایی غیر از طیف مرئی هست ، اگر رنگ هم خاصیت ذاتی جسم باشه ، پس تابوندن نور تاریک و به جسم ، جهت تاریک کردنش و جذب بیشتر ، فکر نمیکنم تاثیری در جذب کلی پرتو های گرما ساز داشته باشه.
چون طبق تعریف خود جسم باید خاصیتی داشته باشه که نور رو جذب کنه ، مگر اینکه تغییر رنگش با استفاده از نور تاریک رو یکی از خاصیت های جسم باشه و تاثیر گذار باشه، که من اینطور فکر نمیکنم.
مطمئن نیستم ! نظرتو بگو ببینم چی میشه .
شاید خودمون ساختیمش :)

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

من مطمئن نیستم ولی اگر اشتباه نکنم انرژی گرمایی که خورشید به زمین میفرسته در قالب پرتوهایی غیر از طیف مرئی هست ، اگر رنگ هم خاصیت ذاتی جسم باشه ، پس تابوندن نور تاریک و به جسم ، جهت تاریک کردنش و جذب بیشتر ، فکر نمیکنم تاثیری در جذب کلی پرتو های گرما ساز داشته باشه.
چون طبق تعریف خود جسم باید خاصیتی داشته باشه که نور رو جذب کنه ، مگر اینکه تغییر رنگش با استفاده از نور تاریک رو یکی از خاصیت های جسم باشه و تاثیر گذار باشه، که من اینطور فکر نمیکنم.
مطمئن نیستم ! نظرتو بگو ببینم چی میشه .
شاید خودمون ساختیمش :)
ببین چی میگم
انرژی گرمایی به صورت پرتو های مادون قرمز منتشر میشه
اگه گرما رو بیخیال شی و منظورت به منبع نور سیاه باشه با مهار کردن نور مرئی میشه جمع و جورش کرد
اما تو وسط نور تاریک رفتی سمت انرژی گرمایی و این حرفا
بذار یه شاخه رو بشکنیم بعد برو رو بعدی
وگرنه مجبور میشم سوار بلیزرم شم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
هميني كه هست!:cool:.............. مختصر مفيد!:biggrin: ... خيلي هم خوب جواب داده ..... لياقت مي خواد!

گمون نكنم اهل پذيرش مسئوليت باشي ..... چون كم بيارين ميزنين سانسور و توهين مي كنيد!

اينطوري ميگي هر كي نشناستت فكر مي كنه .......!!!!!!

امضامو بخون؟!

اينقدر خودتو لوس نكن دهه هشتادي. جلب توجه نكن!.... خودتم واس خودت نوشابه باز نكن!
درود باقالی جان

الان طرف حساب شما کیه؟
علی چی گفته مگه!؟
(لطفا تو تالار علمی اسپم نکنید:gol:)

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین چی میگم
انرژی گرمایی به صورت پرتو های مادون قرمز منتشر میشه
اگه گرما رو بیخیال شی و منظورت به منبع نور سیاه باشه با مهار کردن نور مرئی میشه جمع و جورش کرد
اما تو وسط نور تاریک رفتی سمت انرژی گرمایی و این حرفا
بذار یه شاخه رو بشکنیم بعد برو رو بعدی
وگرنه مجبور میشم سوار بلیزرم شم

بلیزر

این عکسه خیلی باحاله.
خوب داداش خودت بحث گرما رو شروع کردی ، گفتی آبگرمکن خورشیدی و اینا :) فکر منو کشوندی طرف انرژی گرمایی.
اشکال نداره من که دارم کلی سوال میپرسم که یه چیزی یاد بگیرم ، جزیی نمیپرسم چون نمیشه وقت کسی رو انقدر گرفت.
حالا اگه کسی مثل شما خودش حال کرد که بیشتر توضیح بده دمش گرم ولی اگر هم به ما سر نخ بدی خودمون ادامشو تحقیق میکنیم ،چون هممون دانشجوییم دیگه ، دوست ندارم وقت کسی رو بگیرم.

مرسی.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بلیزر

این عکسه خیلی باحاله.
خوب داداش خودت بحث گرما رو شروع کردی ، گفتی آبگرمکن خورشیدی و اینا :) فکر منو کشوندی طرف انرژی گرمایی.
اشکال نداره من که دارم کلی سوال میپرسم که یه چیزی یاد بگیرم ، جزیی نمیپرسم چون نمیشه وقت کسی رو انقدر گرفت.
حالا اگه کسی مثل شما خودش حال کرد که بیشتر توضیح بده دمش گرم ولی اگر هم به ما سر نخ بدی خودمون ادامشو تحقیق میکنیم ،چون هممون دانشجوییم دیگه ، دوست ندارم وقت کسی رو بگیرم.

مرسی.
علی جان
منظورم از آب گرمکن و اینا کاربرد های غیر نظامی وسیله ی مورد نظر بود
شما سوالاتت رو به تفکیک بپرس اگه علم ناقص من جواب داد در خدمتم
اگرم نه دوستانی که در اون زمینه اطلاعات دارن کمکت میکنن ;)
(اگه اونم نشد میزنیم دسته جمعی با بلیزر ترورت میکنیم
)

parastoo93

عضو جدید
سلام دوستان،کسی از شرایط استفاده از مقالات در IPM اطلاع داره؟ ممنون میشم کمک کنین:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان،کسی از شرایط استفاده از مقالات در IPM اطلاع داره؟ ممنون میشم کمک کنین:gol:
درود بر شما
مقالات IPM رو فکر کنم بشه براحتی از سایت موسسه دانلود کرد
آخه خودم چند وقت پیش چندین مقاله ازش دانلود کردم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جمع کن بابا دهه هشتادی! خودنمایی و جلب توجه نکن ! امضامو بخونید؟! شما که هر جا کم بیاری میپیچونی و پست های بقییه رو به نفع خودت تغییر میدی که خودش خیانت در امانت و نوشته های مردم هست مثل یزید که جعل حدیث می کرد! ولی شما چند ورژن از یزید بالا ترید! از کدوم مسئولیت حرف میزنی وافعآ؟!
از اون اطلاعات مضحک و حنده داری که تو تالار برق الکترونیک گذاشتی؟! و مردم رو با راهنمایی اشتباه و خودنمایی تو دردسز انداختی؟!

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/34838-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C/page159?p=6792264#post6792264

بیچاره اون منگلایی که میان اینجا عضو میشن و آدم های ناجوری مثل شما و پیرجو و فامیل هاتون روابطشون رو تحت نظر می گیرید و به همشون دسترسی دارید!

راهنمایی دوستان هم عالی بود فقط یه کم گوش هاتو باز کن!

مشاهده پیوست 169986
جناب یه بار بهتون تذکر داده بودم
بازم تکرار میکنم تالار علمی جای اسپم و بیان اختلافات شما با کاربرای دیگه نیست:mad:
رعایت کنید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
شما مطمئنین؟یعنی نیازی به ثبت نام نیست؟
من که عضو IPM نیستم (آخه در حدی نیستم که بخوام عضو باشم یه بار تو یه جلسه باهاشون بودم هنگ کردم
)
قبلا که من چندتا مقاله دانلود کردم نیازی به ثبت نام نببود
میخواین چک کنید ببینید داستان چیه
یا اینکه لینک مقاله رو قرار بدین ببینم داستان چیه
(موسسه ی IPM خودمونو میگین دیگه؟!)

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
تشکر از راهنمایی.

امضامو بخونید.

دوست عزيز اين ساده ترين بيان از ليزر بود بهمين خاطر براتون گذاشتمش در انتهاشم براتون بيشتر توضيح دادم وگرنه تخصصي ترشم ميتونستم بگم يا مطلب براش جمع آوري كنم.
موفق باشي. امضاتم خوندم

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز اين ساده ترين بيان از ليزر بود بهمين خاطر براتون گذاشتمش در انتهاشم براتون بيشتر توضيح دادم وگرنه تخصصي ترشم ميتونستم بگم يا مطلب براش جمع آوري كنم.
موفق باشي. امضاتم خوندم

تشکر از شما.:gol:
بنده جسارت نکردم که ، اگر ناراحتتون کردم عذرخواهی میکنم. اتفاقا مطلبتون هم مفید بود.
به نظرتون کسی که زیاد در مورد فیزیک چیزی ندونه میشه اساس کار لیزر رو براش توضیح داد ؟ من الان اینطور وضعیتی هستم :)
برای همین از فوتون سوال پرسیدم. هنوزم نمیدونم چیه :دی
بیشتر تحلیل ساختار لیزر برام جالب هست تا تحلیل علمی و تئوری ، مثلا از نظر الکترونیکی برای ساختش از چه منبع نوری استفاده میشه ؟
یک بار یکی از این لیزر-پویینتر های ساده رو باز کردم ، قسمت اصلیش یه چیزی شبیه LED smd بود .
LED smd = (یک تیکه کوچیک شیشه که روی یک برد هست.)
میخوام بدونم عدسی های لیزر هستند که نورش رو به این صورت متمرکز و موازی میکنند یا منبع نورش متفاوت هست?

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
تشکر از شما.:gol:
بنده جسارت نکردم که ، اگر ناراحتتون کردم عذرخواهی میکنم. اتفاقا مطلبتون هم مفید بود.
به نظرتون کسی که زیاد در مورد فیزیک چیزی ندونه میشه اساس کار لیزر رو براش توضیح داد ؟ من الان اینطور وضعیتی هستم :)
برای همین از فوتون سوال پرسیدم. هنوزم نمیدونم چیه :دی
بیشتر تحلیل ساختار لیزر برام جالب هست تا تحلیل علمی و تئوری ، مثلا از نظر الکترونیکی برای ساختش از چه منبع نوری استفاده میشه ؟
یک بار یکی از این پویینتر های ساده رو باز کردم یه چیزی شبیه LED smd بود .
یک تیکه کوچیک شیشه که روی یک برد هست.
میخوام بدونم عدسی های لیزر هستند که نورش رو به این صورت متمرکز و موازی میکنند یا منبع نورش متفاوت هست.

ببين نور از بسته هاي كوچكي تشكيل شده به اين بسته ها فوتون ميگن فوتون يه واحد براي نور محسوب ميشه
اساس ليزر ايجاد شرايط براي تغيير تراز الكترونهاي يك اتمه اين كار رو با دادن انرژي به اتمها انجام ميدن بعد همين الكترونها در گذار به حالت اصليشون همين انرژي رو به نور ليزر تبديل ميكنند ربطي به عدسي نداره با ايجاد همين شرايط براي اتمهاي مختلف نورهاي موازي و همگرا با قدرت بالا ايجاد ميشه
من از اين ساده تر نميتونم توضيح بدم
خواهش ميكنم

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين نور از بسته هاي كوچكي تشكيل شده به اين بسته ها فوتون ميگن فوتون يه واحد براي نور محسوب ميشه
اساس ليزر ايجاد شرايط براي تغيير تراز الكترونهاي يك اتمه اين كار رو با دادن انرژي به اتمها انجام ميدن بعد همين الكترونها در گذار به حالت اصليشون همين انرژي رو به نور ليزر تبديل ميكنند ربطي به عدسي نداره با ايجاد همين شرايط براي اتمهاي مختلف نورهاي موازي و همگرا با قدرت بالا ايجاد ميشه
من از اين ساده تر نميتونم توضيح بدم
خواهش ميكنم

پس من سوالمو طوری میپرسم که جوابی که مد نظرم هست گفته بشه.:)
بهتره برگردیم سر بحث نور.
ببینید وقتی شما میخواید یک فوتون رو تصور کنید چطوری توی ذهنتون میاد ؟ مثلا یک کره ی کوچک در سایز اتم ، که از سمت منبع با جهت تابش به سمت جسم در حال حرکت هست ؟ و برخوردش به جسم و بازتابش به سمت چشم ما ، باعث دیدن جسم میشه ؟
یا یک رشته از "مواد"( یا هرچیز دیگری) که بر خلاف حالت قبلی حرکت نمیکنند در فضا ثابت و همه جا هستند ، فقط وقتی منبع نور به سمت اینها گرفته بشه باعث میشه خاصیت جدیدی پیدا کنند و تصویری از اینها در چشم ثبت بشه؟

اصلا فوتون ها حرکت میکنند یا خیر ؟
مثلا وقتی میگن نور خورشید بعد از حدود 8 دقیقه به زمین میرسه ، یعنی بسته های فوتون از خورشید حرکت میکنند تا به زمین برسند ؟
یا 8 دقیقه طول میکشه که مثل فرضیه دوم تاثیر فوتون بر مواد گذاشته بشه تا ما بتونیم ببینیمشون.

آیا خود فوتون مرئی هست ؟
آیا نور و دیدن حاصل واکنش فوتون با اجسام هستند؟
چرا ما خود پرتوهای نور رو نمیتونیم ببینیم ولی وقتی که به جسمی برخورد می کنند میتونیم جسم رو ببینیم؟

نگید سوال زیاد پرسید ها! همش درواقع یک سواله ،بحث در مورد خواص و ماهیت فوتون.
حالا اینارو در راه خدا توضیح بدین تا بقیشم بپرسم :)
مرسی.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس من سوالمو طوری میپرسم که جوابی که مد نظرم هست گفته بشه.:)
بهتره برگردیم سر بحث نور.
ببینید وقتی شما میخواید یک فوتون رو تصور کنید چطوری توی ذهنتون میاد ؟ مثلا یک کره ی کوچک در سایز اتم ، که از سمت منبع با جهت تابش به سمت جسم در حال حرکت هست ؟ و برخوردش به جسم و بازتابش به سمت چشم ما ، باعث دیدن جسم میشه ؟
یا یک رشته از "مواد"( یا هرچیز دیگری) که بر خلاف حالت قبلی حرکت نمیکنند در فضا ثابت و همه جا هستند ، فقط وقتی منبع نور به سمت اینها گرفته بشه باعث میشه خاصیت جدیدی پیدا کنند و تصویری از اینها در چشم ثبت بشه؟

اصلا فوتون ها حرکت میکنند یا خیر ؟
مثلا وقتی میگن نور خورشید بعد از حدود 8 دقیقه به زمین میرسه ، یعنی بسته های فوتون از خورشید حرکت میکنند تا به زمین برسند ؟
یا 8 دقیقه طول میکشه که مثل فرضیه دوم تاثیر فوتون بر مواد گذاشته بشه تا ما بتونیم ببینیمشون.

آیا خود فوتون مرئی هست ؟
آیا نور و دیدن حاصل واکنش فوتون با اجسام هستند؟
چرا ما خود پرتوهای نور رو نمیتونیم ببینیم ولی وقتی که به جسمی برخورد می کنند میتونیم جسم رو ببینیم؟

نگید سوال زیاد پرسید ها! همش درواقع یک سواله ،بحث در مورد خواص و ماهیت فوتون.
حالا اینارو در راه خدا توضیح بدین تا بقیشم بپرسم :)
مرسی.

درود علی جان
خوبی؟
باز چی شدی؟
فوتون رو هم میتونی به صورت ذره در نظر بگیری و هم به صورت موج
اگه خواستی بصورت ذره در نظر بگیری یه گوی خیلی ریز در حد اتم (یا کوچیکتر) در نظر بگیر
تصور موج رو میذارم پای خودت
مسئله ی دیدن اجسام بدلیل سایه ای هست که اجسام رو پرده ی چشم میندازن (مباحثش بصورت نیمه کامل تو فیزیک سال اول دبیرستان باز شد (عدسی و تصویری که میندازه و اینا)
مسئله ی رنگ اجسام هم همونطور که قبلا گفتم مربوط به طیف جذبی و نشری جسم هست
8 دقیقه ای که میگن از خورشید تا زمین فاصلست مدت زمانی ه که فوتونی که از خورشید ساطع میشه به چشم ما برسه (یا در قالب موج و یا ذره)
اگه یادت باشه تو فیزیک دبیرستان گفتن نور یه موج الکترومغناطیسی ه بخاطر همین میشه به هردو صورت تجسمش کرد
در مورد مرئی بودن باید بهت بگم که بستگی به فرکانس و انرژی فوتون داره
دامنه ی بینایی انسان اگه اشتباه نکنم بین دویست و خورده ای تا 700-800 ه و ما فوتون های پر انرژی تر رو نمیتونیم ببینیم (مثل فوتون های ماوراء بنفش و اینا)
حلله؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود علی جان
خوبی؟
باز چی شدی؟
فوتون رو هم میتونی به صورت ذره در نظر بگیری و هم به صورت موج
اگه خواستی بصورت ذره در نظر بگیری یه گوی خیلی ریز در حد اتم (یا کوچیکتر) در نظر بگیر
تصور موج رو میذارم پای خودت
مسئله ی دیدن اجسام بدلیل سایه ای هست که اجسام رو پرده ی چشم میندازن (مباحثش بصورت نیمه کامل تو فیزیک سال اول دبیرستان باز شد (عدسی و تصویری که میندازه و اینا)
مسئله ی رنگ اجسام هم همونطور که قبلا گفتم مربوط به طیف جذبی و نشری جسم هست
8 دقیقه ای که میگن از خورشید تا زمین فاصلست مدت زمانی ه که فوتونی که از خورشید ساطع میشه به چشم ما برسه (یا در قالب موج و یا ذره)
اگه یادت باشه تو فیزیک دبیرستان گفتن نور یه موج الکترومغناطیسی ه بخاطر همین میشه به هردو صورت تجسمش کرد
در مورد مرئی بودن باید بهت بگم که بستگی به فرکانس و انرژی فوتون داره
دامنه ی بینایی انسان اگه اشتباه نکنم بین دویست و خورده ای تا 700-800 ه و ما فوتون های پر انرژی تر رو نمیتونیم ببینیم (مثل فوتون های ماوراء بنفش و اینا)
حلله؟

سلام، مرسی ، هیچیم نشده . چطور مگه ؟ :)

موج و ذره ؟
پس در این صورت فرضیه ی اولم درسته! همونی که فوتون حرکت میکنه.

در مورد بینایی ، منظورم این بود که چرا ما خود نور رو مستقیما نمیتونیم ببینیم ، یا حتی نمیتونیم تصور کنیم.
فرض کن توی فضایی باشی که نه جسمی هست ، نه غبار نه هیچ چیز که نور بهش بخوره تا بازتاب پیدا کنه و یک منبع نوری مثل خورشید توی این فضا هست، الان شما فقط میتونی خود خورشید رو ببینی نه پرتو های نورشو.
چرا تصور؟ واقعا توی فضای خارج جو اینطور هست دیگه ؟ دلیل اینکه ما جو رو میبینیم متراکم بودن جو و تابیدن نور به جو هست ولی وقتی ازش خارج بشیم همه چیز شب میشه :) فقط منابعی مثل ستارگان و بازتاب هایی از اجسام مثل ماه و سیارات رو میبینیم.
این یعنی تا جسمی نباشه ما وجود نور رو تشخصی نمیدیم! تا جسمی نباشه فرقی نمیکنه که ما بینا باشیم یا نابینا.

سوال اینه که چرا نمیتونیم خود نور رو ببینیم؟ منظور این نیست که چرا نمیتونیم طیف های دیگه رو ببینیم( مثل فرابنفش که مثال زدی )
و این در حالتی هست که خود این نور نامرئی ( که بهش میگیم مرئی ) باعث میشه همه ی اجسام رو ببینیم.

حلله ؟

پ.ن : میگم الان تن کدوم دانشمند رو توی گور داره میلرزه ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، مرسی ، هیچیم نشده . چطور مگه ؟ :)

موج و ذره ؟
پس در این صورت فرضیه ی اولم درسته! همونی که فوتون حرکت میکنه.

در مورد بینایی ، منظورم این بود که چرا ما خود نور رو مستقیما نمیتونیم ببینیم ، یا حتی نمیتونیم تصور کنیم.
فرض کن توی فضایی باشی که نه جسمی هست ، نه غبار نه هیچ چیز که نور بهش بخوره تا بازتاب پیدا کنه و یک منبع نوری مثل خورشید توی این فضا هست، الان شما فقط میتونی خود خورشید رو ببینی نه پرتو های نورشو.
چرا تصور؟ واقعا توی فضای خارج جو اینطور هست دیگه ؟ دلیل اینکه ما جو رو میبینیم متراکم بودن جو و تابیدن نور به جو هست ولی وقتی ازش خارج بشیم همه چیز شب میشه :) فقط منابعی مثل ستارگان و بازتاب هایی از اجسام مثل ماه و سیارات رو میبینیم.
این یعنی تا جسمی نباشه ما وجود نور رو تشخصی نمیدیم! تا جسمی نباشه فرقی نمیکنه که ما بینا باشیم یا نابینا.

سوال اینه که چرا نمیتونیم خود نور رو ببینیم؟ منظور این نیست که چرا نمیتونیم طیف های دیگه رو ببینیم( مثل فرابنفش که مثال زدی )
و این در حالتی هست که خود این نور نامرئی ( که بهش میگیم مرئی ) باعث میشه همه ی اجسام رو ببینیم.

حلله ؟

پ.ن : میگم الان تن کدوم دانشمند رو توی گور داره میلرزه ؟
کل فلسفه ای که میخوای بدونی اینه که نور رو چطوری میشه دید؟!
بذار یه مثال بلیزری بزنم

تا حالا با نرم افزار word کار کردی دیگه؟
حالا بیا و یه فایل mp3 رو باهالش باز کن
چی شد؟
اررور میدهچون توانایی تشخیص اینکه فایل چی میگه رو نداره
منظورم از این مثال این بود که باید قبول کنیم ما هم موجودات محدودی هستیم و مثل همون نرم افزاری که گفتم در درک چیز ها محدودیت داریم
ما نور مرئی رو حالا به هر صورتی که شده میتونیم ببینیم و موجودات دیگه ای هستن که نمیتونن نوری که ما بهش میگیم مرئی رو ببینن
اینها همه از محدودیت در توانایی ما نشات میگیره
برای درک نور امروزه دستگاه هایی به نام آشکار ساز ساختن که میتونه امواج و ذراتی که ما نمیتونیم شناسایی کنیم رو تشخیص بدن (البته با این همه هنوز دانشمندا نتونستن ذره ی نوترینو رو رد یابی کنن پدر سوخته خیلی شیطونه)

هر چی که هست از محدودیت ماست

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
کل فلسفه ای که میخوای بدونی اینه که نور رو چطوری میشه دید؟!
بذار یه مثال بلیزری بزنم

تا حالا با نرم افزار word کار کردی دیگه؟
حالا بیا و یه فایل mp3 رو باهالش باز کن
چی شد؟
اررور میدهچون توانایی تشخیص اینکه فایل چی میگه رو نداره
منظورم از این مثال این بود که باید قبول کنیم ما هم موجودات محدودی هستیم و مثل همون نرم افزاری که گفتم در درک چیز ها محدودیت داریم
ما نور مرئی رو حالا به هر صورتی که شده میتونیم ببینیم و موجودات دیگه ای هستن که نمیتونن نوری که ما بهش میگیم مرئی رو ببینن
اینها همه از محدودیت در توانایی ما نشات میگیره
برای درک نور امروزه دستگاه هایی به نام آشکار ساز ساختن که میتونه امواج و ذراتی که ما نمیتونیم شناسایی کنیم رو تشخیص بدن (البته با این همه هنوز دانشمندا نتونستن ذره ی نوترینو رو رد یابی کنن پدر سوخته خیلی شیطونه)

هر چی که هست از محدودیت ماست

بلیزر :دی

محدودیت های بدنمون رو میتونیم کم کنیم " اگر " علمشو داشته باشیم.
پس علممون قد نمیده ، حسرت انگیز ترین چیزی که میشه شنید.
آره دوره ی مهارت Word رو سال 82 گذروندم ، اون موقع هنوز نمیدونستم از کامپیوتر چی میخوام! :) همین جوری شرکت کردم.

یه نکته ی دیگه پیش میاد ، که شاید در توضیح مسئله ی نور و لیزر خیلی کمک کنه.
میدونیم که خود پرتو های نور در فضای بدون غبار دیده نمیشه ( یا به هردلیلی چشم ما قادر به دیدنش نیست)
حالا نکته اینه که آیا نور لیزر در فضای بدون غبار ، به همین صورت که توی جو هست ، دیده میشه یا خیر ؟
تا حالا در این مورد مطلبی نخوندی ؟ من دارم اینترنتو شخم میزنم ، فعلا چیزی پیدا نکردم.

و نکته ی دیگه.
با در نظر گرفتن اینکه ما پرتو های نور رو در جو زمین نمیبینیم ، و باز با در نظر گرفتن اینکه پرتوی لیزر رو میبینیم( که شاید تاثیر غبار باشه)
من 2 حالت واسش میتونم تعریف کنم :
1 . نور لیزر با نور معمولی متفاوت هست ( که به نظر این اشتباه میاد )
2 . نور لیزر همون نور معمولی هست ، فقط به قدری متراکم شده که پرتوهاش قابل دیدن هستند.

نظرت چیه ؟