سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    13.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام صورت بندی طرح نیومن هپتان میخواستم

:gol:

yasmary

عضو جدید
سلام دوستان عزیزکسی کتابی یا فایلی رو داره که حاوی مطالبی درباره " تهیه مواد آلی با تکیه بر شیمی استیلن" باشه؟ در حد چند صفحه و فارسی لازم دراماگه لطف کنید ممنون میشم

آخرین ویرایش:

mahsa_chemist

عضو جدید
به طور کلی تمام اسیدهای آلی اسیدی ضعیف هستند. مانند:

• استیک اسید
  • بنزوئیک اسید
  • بوتیریک اسید
  • سیتریک اسید
  • فرمیک اسید
  • لاکتیک اسید
  • مالئیک اسید
  • مندلیک اسید
  • اگزالیک اسید
  • پروپانوئیک اسید
  • پیروئیک اسید
  • والریک اسید
اگر از لحاظ قوی یا ضعیف بودن اسید الی بخوایم بررسی کنیم کربوکسیلیک اسیدها نوعی از اسیدهای الی هستن و همچنین فنل ها ولی قدرت اسیدی کربوکسیلیک اسید بیشتر از فنل است
انواع اسید ها ی آلی
استیک اسید:
اسید استیک یا نام آیوپاک آن اتانوییک اسید یا جوهر انگور جز اسیدهای آلی (از گروه کربوکسیلیک اسیدها) است. فرمول آن CH3COOH است.
نگاه کلی
استیک اسید:
نام IUPAC: اتانوییک اسید

- اسید استیک جز اسیدهای کربوکسیلیک میباشد و در نامگذاری آیوپاک به اسید اتانوئیک معروف است. این اسید دارای فرمول شیمیایی میباشد و در قسمت چشایی طعم ترشی، شبیه طعم سرکه میدهد.
های نوشابه استفاده می شود؛ سلولوز استات که به طور عمده در فیلم عکاسی استفاده می شود؛ پلی وینیل استات

mahsa_chemist

عضو جدید
اولیه
استیلن گازی بی‌رنگ و دردمای معمولی و فشار بشدت آتشگیر و با بویی شبیه بوی سیر می‌باشد. این ((گاز)) در سال 1836 توسط ((ادموند داوی)) کشف شد. در هوا به شدت و با شعله‌ای درخشان می‌سوزد. مخلوط استیلن و هوا بسیار منفجر شونده است. بنابراین آن را به صورت محلول در ((استون)) و به همراه مواد متخلخل ذخیره و حمل می‌کنند. ((انرژی شیمیایی)) بالای استیلن به علت بند سه‌گانه C≡C آن می‌باشد.
!تولید استیلن
عمده‌ترین ماده خام برای تولید استیلن ، کربنات کلسیم (((سنگ آهک))) و ((زغال سنگ)) می‌باشد. کربنات کلسیم را ابتدا با حرارت دادن به ((اکسید کلسیم)) تبدیل کرده و زغال سنگ را هم به ((زغال کک)) تبدیل می‌کنند. سپس اکسید کلسیم و کک باهم واکنش داده و ((مونوکسید کربن)) و ((کاربید کلسیم)) تولید می‌کند. با اضافه کردن آب به کاربید کلسیم استیلن و هیدروکسید کلسیم تولید می‌شود. ~~green:__استیلن__~~ را همچنین می‌توان از سوختن ناقص متان با اکسیژن و یا از ((کراکینگ هیدروکربنها)) تولید کرد.
!واکنشهای استیلن
پیرولیز استیلن در دمای بالاتر از {TEX()} {400\circC} {TEX} شروع می‌شود و عمده ترین محصول این فرآیند دیمروینیل استیلن {TEX()} {C_4H_4} {TEX} و ((بنزن)) می‌باشد. در دمای بالاتر از {TEX()} {900\circC} {TEX} مهمترین ((فراورده دوده)) می‌باشد. استیلن با استفاده از کاتالیزوزهای فلزی نرم مانند pt ، Ni و… به ((اتیلن)) و سپس به ((اتان)) احیاء می‌شود. با واکنش با ((آب)) در مجاورت ((اسید سولفوریک)) و ((گروه سولفات|سولفات)) ، ((وینیل الکل)) ناپایدار تولید می‌کند که سپس به ((اتانول)) تبدیل می‌شود.

در اثر واکنش با کلر ، ((ترکیبات آلی کلر|تتراکلرواتان)) تولید می‌کند که بسیار سمی است. این ترکیب درحضور باز HCL از دست داده و به تری کلرواتیلن تبدیل می‌شود که به عنوان حلال برای چربیها ، ((نفت)) ، ((رزین)) و ((لاک)) بکار می‌رود. استیلن در اثر تماس با ((نقره|فلز نقره)) و ((مس)) به صورت خطرناک و انفجاری واکنش داده و ترکیب استیلید نقره یا ((مس)) ایجاد می‌کند به علت خطرناک بودن این واکنش استیلن نباید با مس و ((نقره)) تماس داشته باشد و واکنش تولید استیلید در محلولهای آبی نمکهای نقره و مس انجام می‌شود این واکنش گاهی برای شناسایی استیلن بکار می‌رود. استیلن به علت داشتن بند سه‌گانه سیر نشده در ((واکنش افزایشی|واکنشهای افزایشی)) فراوانی شرکت می‌کند.
!کاربردها
تقریبا 80 درصد استیلن تولید شده در آمریکا برای ((سنتز مواد|سنتز ترکیبات شیمیایی)) و 20 درصد برای تولید اکسی استیلن در ((جوشکاری)) و ((برش فلزات)) استفاده می‌شود. استیلن در اثر احتراق با اکسیژن شعله‌ای تولید می‌کند که بیشتر از {TEX()} {3300\circC} {TEX} حرارت دارد. استیلن به صورت تجارتی در کپسولهای زرد همراه ((استون)) عرضه می‌شود. استیلن در تولید لامپهای استیلن یا کاربید استفاده می‌شود که قبلا در معادن مورد استفاده قرار می‌گرفت. برای کربنیزه کردن ((فولاد)) هم از استیلن استفاده می‌شود

sara2122

عضو جدید
سلام دوستان گلم
یه سوال داشتم
کسی تفاوت مایکروویوهای صنعتی با مایکروویوهای آزمایشگاهی معمولی که گاها به اونها آشپزخونه ای هم گفته میشه رو می دونه؟
برای ارسال مقاله به ژورنالها دیگه واکنشی رو که در مایکروویو معمولی انجام شده باشه قبول نمی کنن و میگن باید صنعتی باشه. فرقشون چیه؟
و می دونید دانشگاه های ایران مثل دانشگاه تهران این مایکروویو صنعتی رو دارن یا نه؟

ممنونم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم
یه سوال داشتم
کسی تفاوت مایکروویوهای صنعتی با مایکروویوهای آزمایشگاهی معمولی که گاها به اونها آشپزخونه ای هم گفته میشه رو می دونه؟
برای ارسال مقاله به ژورنالها دیگه واکنشی رو که در مایکروویو معمولی انجام شده باشه قبول نمی کنن و میگن باید صنعتی باشه. فرقشون چیه؟
و می دونید دانشگاه های ایران مثل دانشگاه تهران این مایکروویو صنعتی رو دارن یا نه؟

ممنونم
سلام سارا جان

مایکروویوهای خونگی، توان ثابتی ندارند و مرتب در حال تغییر هستش و به خاطر سیستمی که دارند تابش در داخل دستگاه انعکاس پیدا میکنه که باعث میشه غذا بپزه و این کار باعث عدم تابش یکنواخت میشه، برای همینه که ظرف غذا را داخلش میچرخانن.

مایکروویو های صنعتی، توان شان ثابته و تابش انعکاس پیدا نمیکنه و به همه جای نمونه تابش به طور یکنواخت برخورد میکنه.

eng-zeinab

عضو جدید
چند روش برای شناسایی هیدروژن و کربن موجود در ماده مجهول؟؟؟؟؟؟؟؟ خواهشا جواب بدین

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چند روش برای شناسایی هیدروژن و کربن موجود در ماده مجهول؟؟؟؟؟؟؟؟ خواهشا جواب بدین

سوالتون را خوب مطرح نکردین
ولی فکر کنم جوابتون اینه

یکی از روش ها با استفاده از آنالیز عنصری هستش
یعنی CHN، با این دستگاه تعداد هیدروژن و کربن موجود را میشه به صورت درصد به دست آورد.

راه قدیمی تر همان ذوب قلیایی است، اما فقط کربن را با به وجود اومدن دوده میشه تشخیص داد.

stony*girl

عضو جدید
سلام.بچه ها اگه ممکنه بگید آب گیری از فوماریک اسید راحت تره یا مالئیک اسید؟چرا؟
چرا قدرت اسیدی اولیه مالئیک اسید بیشتر فوماریک اسیده؟
چرا قدرت اسیدی ثانویه فوماریک اسید بیشتر مالئیک اسیده؟
واکنش موازنه شده ایزومریزاسیون چیه؟
کمکم کنیییییییییییید لطفا نیاز فوووووری به جوابای این سوالا دارم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.بچه ها اگه ممکنه بگید آب گیری از فوماریک اسید راحت تره یا مالئیک اسید؟چرا؟
چرا قدرت اسیدی اولیه مالئیک اسید بیشتر فوماریک اسیده؟
چرا قدرت اسیدی ثانویه فوماریک اسید بیشتر مالئیک اسیده؟
واکنش موازنه شده ایزومریزاسیون چیه؟
کمکم کنیییییییییییید لطفا نیاز فوووووری به جوابای این سوالا دارم
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/364702-آزمایشگاه-شیمی-آلی/page3

eng-zeinab

عضو جدید
سلام به بروبچ فعال این تاپیک یه سوال تعداد کربن در 0.2 گرم الماس ؟؟؟؟؟؟؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به بروبچ فعال این تاپیک یه سوال تعداد کربن در 0.2 گرم الماس ؟؟؟؟؟؟؟

با سلام خدمت خانم مهندس
نمیدونستم هنوز به جواب نرسیدین!

ببینید جرم مولی الماس 12 گرم بر مول هستش، میدانیم هر مول به تعداد عدد آووگادرو اتم دارد.

1mol/12 gr)*(6.022*10^23/1mol) * 0.2 gr)= 1.2*10^23)

که تعداد کربن موجود در گرم مورد نظر شماست.

eng-zeinab

عضو جدید
با سلام خدمت خانم مهندس
نمیدونستم هنوز به جواب نرسیدین!

ببینید جرم مولی الماس 12 گرم بر مول هستش، میدانیم هر مول به تعداد عدد آووگادرو اتم دارد.

1mol/12 gr)*(6.022*10^23/1mol) * 0.2 gr)= 1.2*10^23)

که تعداد کربن موجود در گرم مورد نظر شماست
حالا معلوم شد عضو فعال خود شماین مرسسسسسسسسسسسسسی:D

سلام من یه سوال نیمچه تخصصی دارم : داخله یه مقاله من به این کلمه برخوردم :

In the first step the oxo component and the amine condense to the imine, the Schiff base via a
hydroxy aminal

کسی می دونه این hydroxy aminal چیه؟ یعنی یه آمین که که یه پروتون اضافی داره؟

پیوست ها

• 3168_ftp.pdf
    37.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام من یه سوال نیمچه تخصصی دارم : داخله یه مقاله من به این کلمه برخوردم :

In the first step the oxo component and the amine condense to the imine, the Schiff base via a
hydroxy aminal

کسی می دونه این hydroxy aminal چیه؟ یعنی یه آمین که که یه پروتون اضافی داره؟

آمینال، گروهی از ترکیبات آلی است که دو گروه آمینی روی یک کربن قرار دارد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aminal

هیدروکسی آمینال، فکر کنم، هم هیدروکسی و هم گروه آمینال داشته باشد.
هیدروکسی گروه OH هستش، البته مقاله را که دیدم، فکر کنم باید گروه آمینی به کربونیلی حمله کنه و بعد باند دوگانه کربونیل روی اکسیژن باز میشه، اینطوری یک گروه هیدروکسی و یک آمین روی کربن قرار میگیره،
اینجور مواقع از همی استفاده میکنن مثل همی استال، ولی اینجا هیدروکسی آمینال گفته.

آمینال، گروهی از ترکیبات آلی است که دو گروه آمینی روی یک کربن قرار دارد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aminal

هیدروکسی آمینال، فکر کنم، هم هیدروکسی و هم گروه آمینال داشته باشد.
هیدروکسی گروه OH هستش، البته مقاله را که دیدم، فکر کنم باید گروه آمینی به کربونیلی حمله کنه و بعد باند دوگانه کربونیل روی اکسیژن باز میشه، اینطوری یک گروه هیدروکسی و یک آمین روی کربن قرار میگیره،
اینجور مواقع از همی استفاده میکنن مثل همی استال، ولی اینجا هیدروکسی آمینال گفته.

البته یه مقدار هنوز شک دارم من خودم هنوز نتونستم یه منبع برای این واکنش گیر بیارم که مکانیسم رو کامل توضیح بده اکثرا می زنن جاده خاکی:D مرسی

bage_aseman

عضو جدید
با سلام
من PFD واحد توليد مونومر استايرن پتروشيمي پارس رو می خواستم
:)

GHORBANYMAHDI

عضو جدید
سلام بر تمامی دوستان محقق
بنا بر انجام آنالیز دستگاهی که در چند وقت پیش در دانشگاه از دستگاه FT-IR داشته ام؛ طیفی مجهول از گروه های عاملی نمونه مورد نظرم (کاغذ) در دست دارم که جهت قرائت داده های این طیف نیاز به اطلاعاتی برای قرائت این داده ها دارم .. میتوانید در این رابطه کمک کنید به بنده .. سپاسگزارم.
ایمیل من:
ghorbanymahdi@yahoo.com

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر تمامی دوستان محقق
بنا بر انجام آنالیز دستگاهی که در چند وقت پیش در دانشگاه از دستگاه FT-IR داشته ام؛ طیفی مجهول از گروه های عاملی نمونه مورد نظرم (کاغذ) در دست دارم که جهت قرائت داده های این طیف نیاز به اطلاعاتی برای قرائت این داده ها دارم .. میتوانید در این رابطه کمک کنید به بنده .. سپاسگزارم.

پیام خصوصی براتون ارسال شد.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب خب يك سوالم من دارم
بچه ها به نظرتون هيدروژن با روغن (مثلا روغن ديزل و..... ) تو فشار بالا مثلا 800 بار واكنش انفجاري ميده؟
بذاريد اينجوري بگم . چون الان اشتباه برداشت ميشه كه اين روغنها پارافيني هستن پس بي اثرن!
نميدونم شايد از اينور اونور شنيده باشيد كه مثلا ميگن سيلندر گازهايي مثل آستيلن . اكسيژن . اتيلن . پروپيلن و خيلي از
گازهاي ديگه كه تحت فشار هستند رو از روغنها دور نگه داريد حتي با دست چرب هم شيرشونو باز نكنيد چون بدجور منفجر ميشه
حالا فشار اينا در حدود 50 تا 150 باره و كمه اما خب در مورد هيدروژن داستان فرق داره . اين گاز اصلا همه چيزش غير عاديه اينو قبلا خوب متوجه شدم
و البته فشار ما هم بالاست و ميخوام از 300 بار شروع كنم و تا 800 بار پيش ببرمش
خب فشار بدجوري بالاست و خودتون ديگه استاديد كه شرايط واكنش تو فشار اتمسفريك يا آزمايشگاهي هر چي باشه در مورد
فشارهاي بالا اصلا صادق نيست و تو اين فشارها كاملا واكنشهايي كه اصلا غير ممكنه ممكنه اتفاق بيوفته چون شرايط غير عاديه
من نزديك به 50 متر مكعب هيدروژن رو ميخوام به فشار 800 بار و دماي نزديك به 250 درجه برسونم كه براي يك آزمايش بايد جوابشو پس بده
گازمون فقط هيدروژن خالصه . تو اين زمان
هيدروژن به به بدترين شرايط بحراني ميرسه و مقداري هم روغن براي گردش تو سيستم وجود داره
و گفتم چون شرايط فشار بالاست نميشه دقيق گفت كه واكنش منفي دارم يا نه
اينو عنوان كردم كه نظر بديد حالا هرچي تو ذهنتون مياد تا از داخل نظرات يك ديتا در بيارم و اگر واكنش انفجاري داد بتونم كنترل و هدايتش كنم و آمادگي داشته باشم
همين الانم زمان زيادي بهش خورده و ميخوام شنبه اينو انجام بدم .
مرسي

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب خب يك سوالم من دارم
بچه ها به نظرتون هيدروژن با روغن (مثلا روغن ديزل و..... ) تو فشار بالا مثلا 800 بار واكنش انفجاري ميده؟
بذاريد اينجوري بگم . چون الان اشتباه برداشت ميشه كه اين روغنها پارافيني هستن پس بي اثرن!
نميدونم شايد از اينور اونور شنيده باشيد كه مثلا ميگن سيلندر گازهايي مثل آستيلن . اكسيژن . اتيلن . پروپيلن و خيلي از
گازهاي ديگه كه تحت فشار هستند رو از روغنها دور نگه داريد حتي با دست چرب هم شيرشونو باز نكنيد چون بدجور منفجر ميشه
حالا فشار اينا در حدود 50 تا 150 باره و كمه اما خب در مورد هيدروژن داستان فرق داره . اين گاز اصلا همه چيزش غير عاديه اينو قبلا خوب متوجه شدم
و البته فشار ما هم بالاست و ميخوام از 300 بار شروع كنم و تا 800 بار پيش ببرمش
خب فشار بدجوري بالاست و خودتون ديگه استاديد كه شرايط واكنش تو فشار اتمسفريك يا آزمايشگاهي هر چي باشه در مورد
فشارهاي بالا اصلا صادق نيست و تو اين فشارها كاملا واكنشهايي كه اصلا غير ممكنه ممكنه اتفاق بيوفته چون شرايط غير عاديه
من نزديك به 50 متر مكعب هيدروژن رو ميخوام به فشار 800 بار و دماي نزديك به 250 درجه برسونم كه براي يك آزمايش بايد جوابشو پس بده
گازمون فقط هيدروژن خالصه . تو اين زمان
هيدروژن به به بدترين شرايط بحراني ميرسه و مقداري هم روغن براي گردش تو سيستم وجود داره
و گفتم چون شرايط فشار بالاست نميشه دقيق گفت كه واكنش منفي دارم يا نه
اينو عنوان كردم كه نظر بديد حالا هرچي تو ذهنتون مياد تا از داخل نظرات يك ديتا در بيارم و اگر واكنش انفجاري داد بتونم كنترل و هدايتش كنم و آمادگي داشته باشم
همين الانم زمان زيادي بهش خورده و ميخوام شنبه اينو انجام بدم .
مرسي
سلام levrone
چیزی که من تونستم پیدا کنم این بود که روغن و گریس را نباید اطراف رگلاتور یا هر اتصال کپسول گاز مالید دلیلی هم که نوشته بودن این بود که اطراف اتصالات ممکنه گاز با فشار خارج شه از طرفی روغنی که روی این اتصالات مالیده شده در معرض هواست، فشار و هوا باعث جرقه زدن روغن و ترکیدن کپسول میشه. به نظرم بهترین کار برای آزمایش شما اینه که هوا را از سیستم خارج کنید.
مراقب باشی ها، کارت به بیمارستان نکشه!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
هدفتون چیه؟
فقط تحت فشار قرار دادن که نیست؟
سلام دوست عزيز
خير عنوان كردم كه قراره يك آزمايش رو انجام بدم
من هيدروژن رو از رفرمينگ گاز طبيعي بدست ميارم
بعد خالصش ميكنم و بوسيله يك كمپرسور قلدر به اين فشار
ميرسونمش . امروز متان رو تست كردم و تا حدود 750 بار
فشرده كردم . يك اتفاقي افتاد چون گرماي زيادي بعد از برخورد
اتفاق افتاد . و يك بخار سنگين از خروجيم تحويل گرفتم
كه البته هنوز فرصت نكردم تستش كنم ببينم اين چيه .
اصلا فكر نميكردم متان واكنش بده
ديگه وقتي متان سرسخت بدجوري بي اثر به يك چيزي تبديل شد
شك من رو هيدروژن بيشتر شد!
فكرشو نميكردم متان واكنش بده ميدونستم فشارم خيلي بالاست و دماي متوسطم دارم
اما متان رو بعيد ميدونستم كه همون بعيده تو شرايط غير عادي واكنش داد
البته گرماي خود واكنش زياد نبود و نزديك به 300 درجه رفت
هرچي بود واكنشش گرمازا بود
به نظرم جفتشون شكستن و يا دوياره مجتمع شدن يا تكه هايي از حاصل شكست يك
چيز ديگه رو تشكيل دادن
نميدونم بايد اين بخار كندانس شده رو تست كنم
مرسي بابت جواب
سلام levrone
چیزی که من تونستم پیدا کنم این بود که روغن و گریس را نباید اطراف رگلاتور یا هر اتصال کپسول گاز مالید دلیلی هم که نوشته بودن این بود که اطراف اتصالات ممکنه گاز با فشار خارج شه از طرفی روغنی که روی این اتصالات مالیده شده در معرض هواست، فشار و هوا باعث جرقه زدن روغن و ترکیدن کپسول میشه. به نظرم بهترین کار برای آزمایش شما اینه که هوا را از سیستم خارج کنید.
مراقب باشی ها، کارت به بیمارستان نکشه!

سلام علي جان
آره تو درست ميگي
ولي دراصل اصلا هوا ندارم توسيستم . گاز من بعد از خالص سازي فشرده ميشه و تزريق
زمان تزريق با مقدار متوسط تا زيادي روغن برخورد ميكنه كه تو سيستم ميچرخه
هوا وجود نداره . هيدروژنه كه قراره يك بلايي سرش بيارم . فقط خودشه
ولي ايده خوبيه . روغن با هيدروژن بدون حضور هوا
مرسي

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
خير عنوان كردم كه قراره يك آزمايش رو انجام بدم
من هيدروژن رو از رفرمينگ گاز طبيعي بدست ميارم
بعد خالصش ميكنم و بوسيله يك كمپرسور قلدر به اين فشار
ميرسونمش . امروز متان رو تست كردم و تا حدود 750 بار
فشرده كردم . يك اتفاقي افتاد چون گرماي زيادي بعد از برخورد
اتفاق افتاد . و يك بخار سنگين از خروجيم تحويل گرفتم
كه البته هنوز فرصت نكردم تستش كنم ببينم اين چيه .
اصلا فكر نميكردم متان واكنش بده
ديگه وقتي متان سرسخت بدجوري بي اثر به يك چيزي تبديل شد
شك من رو هيدروژن بيشتر شد!
فكرشو نميكردم متان واكنش بده ميدونستم فشارم خيلي بالاست و دماي متوسطم دارم
اما متان رو بعيد ميدونستم كه همون بعيده تو شرايط غير عادي واكنش داد
البته گرماي خود واكنش زياد نبود و نزديك به 300 درجه رفت
هرچي بود واكنشش گرمازا بود
به نظرم جفتشون شكستن و يا دوياره مجتمع شدن يا تكه هايي از حاصل شكست يك
چيز ديگه رو تشكيل دادن
نميدونم بايد اين بخار كندانس شده رو تست كنم
مرسي بابت جواب

سلام علي جان
آره تو درست ميگي
ولي دراصل اصلا هوا ندارم توسيستم . گاز من بعد از خالص سازي فشرده ميشه و تزريق
زمان تزريق با مقدار متوسط تا زيادي روغن برخورد ميكنه كه تو سيستم ميچرخه
هوا وجود نداره . هيدروژنه كه قراره يك بلايي سرش بيارم . فقط خودشه
ولي ايده خوبيه . روغن با هيدروژن بدون حضور هوا
مرسي
levrone جان
میتونی هلیم هم به همین شیوه که هیدروژن استخراج میکنی بگیری؟
مشکل بچه های شیمی حل بشه، دستگاه های ان ام آر ما نیاز به هلیم داره، تقریبا دو سه تا دستگاه بیشتر نمونده اونا هم نفس های آخرشونه:w47:
ما این همه گاز طبیعی داریم که توش هلیمه، نمیتونن استخراج کنن، آزادش میکنن
الان هلیم را تحریم کردن و ما همه جوره مشکل داریم
گذشته از بچه های شیمی، ام آر آی هم برای بیماران خیلی گرون شده!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
levrone جان
میتونی هلیم هم به همین شیوه که هیدروژن استخراج میکنی بگیری؟
مشکل بچه های شیمی حل بشه، دستگاه های ان ام آر ما نیاز به هلیم داره، تقریبا دو سه تا دستگاه بیشتر نمونده اونا هم نفس های آخرشونه:w47:
ما این همه گاز طبیعی داریم که توش هلیمه، نمیتونن استخراج کنن، آزادش میکنن
الان هلیم را تحریم کردن و ما همه جوره مشکل داریم
گذشته از بچه های شیمی، ام آر آی هم برای بیماران خیلی گرون شده!

سلام عزيز
هليم كه تو انبار اين شركتها پره !
بعدشم هيلم چقدر مصرف داره؟ ارزش داره
بيايم جداش كنيم؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام عزيز
هليم كه تو انبار اين شركتها پره !
بعدشم هيلم چقدر مصرف داره؟ ارزش داره
بيايم جداش كنيم؟
والله این شرکت ها به دانشگاه هایی که ان ام آر دارن میگن، ما هلیم نداریم، میریم از فلا ن کشور میخریم بعد میبریم دبی از دبی میبریم بندرعباس و ...
که آخر به زحمت برسه دست یه دانشگاه اونم با قیمت صد میلیون بابت هر کپسول! عجیب نیست؟
مصرفش که بالاست
همین یه ماه پیش بود، دانشکده داروسازی تهران، دستگاه ان ام آرش quench کرد، متخصص آوردن، گفتن که هلیمش هیدروژن داشته، فشار اومده ترکیده و دستگاه آسیب دیده!
ارزش داره که میگم جدا کنید، شیمی کلا داره برا همین هلیم میخوابه! ما هیچ! بیمارایی که میخوان عکس ام آر آی بگیرن چه گناهی کردن؟