سوالات شرعی واحکام اسلامی

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
نجاسات دهتا هستند:ادرارومدفوع(انسان وحیوان حرام گوشت)منی.مرداروخون(انسانوحیوانی که خون جهنده دارد) سگ.خوک(درخشکی زندگی کننددریایی نجس نیست)شراب وهرمایع مست کننده.آبجو.کافر.عرق شترنجاست خوار

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیزهای که تیمم بر آنها صحیح است:اقسام سنگ ها (سنگ سیاه سنگ مرمر سنگ گچ وسنگ آهک پیش از پخته شدن )گل پخته شده (آجروکوزه)آجر کوزه

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
کیفیت تیمم:زدن دو کف دست بر هر چیزی که تیمم صحیح باشد
کشیدن کف هر دو دست بر تمام پیشانی ودوطرف ان از جایی که موی سر میروید تا ابروها وبالای بینی وبنا براحتیاط واجب باید دست ها روی ابروها کشده شوند
کشیدن کف دست چب بر تمام دست راست
کشیدن کف دست راست برتمام دست چب

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرایط صحت تیمم:اعضای پیشانی ودستها پاک باشند
پیشانی ودستها از بالا به پایین مسح کند
چیزی که بر ان تیمم میکند پاک ومباح باشد
ترتیب را رعایت کند
موالات را رعایت کند

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
لاک ناخن

لاک ناخن

با یاد خدا

سوال :سلام آيا وضو گرفتن با لاك ناخن اشكال دارد؟اگر دارد چرا؟مگر چه اشكال دارد اگر آب به ناخن نرسد؟ درضمن من از آقاي صانعي تقليد مي كنم. ممنون
پاسخ :

تمام مراجع معظم تقليد در شرايط وضو فرموده اند: يكي از شرايط صحيح بودن وضو اين است كه مانعي از رسيدن آب بر عضوي كه بايد در وضو شسته يا مسح شود نباشد. بنا براين قبل از وضو بايد هر چيزي كه مانع رسيدن آب به اعضاء وضو است برطرف شود و از آن رو كه لاك ناخن و رنگهايي كه داراي جرم هستند مانع رسيدن آب مي شوند بايد از اعضاء وضو بر طرف شوند و الا وضو باطل است.

ولي اگر بعد از وضو گرفتن از اين رنگ ها استفاده كند در نماز اشكالي ندارد. هم چنين اگر لاك روي ناخن انگشتان پا باشد بر طرف كردن لاك يك انگشت از هر پا براي وضو كافي است و لازم نيست لاك همه انگشتان پا برطرف شود. و چون لاك ناخن مانع از رسيدن آب به ناخن است، موجب بطلان وضو مى ‏گردد؛ بنابراين لاك خصوصيتى در اين مورد ندارد، بلكه هر چيزى كه مانع رسيدن آب باشد، باعث بطلان وضو مى ‏شود. مهم، نبودن مانع وضو (مانع رسيدن آب به اعضا) مى ‏باشد، خواه لاك باشد، يا چسب يا گچ يا روغن و چربى و يا هر مانع ديگر؛ ولي اگر بر ناخن‌ها يا رو و كف دست‌ها رنگ حنا يا مانند آن باشد براي وضو و غسل اشكالي ايجاد نمي‌‌كند، چون رنگ حنا مانع رسيدن آب نيست و اين حكم فقط براي حنا نيست، بلكه هر رنگي كه چنين باشد، همين حكم را دارد. براي مسح اگر روي يكي از انگشتان پا لاك يا مانع ديگري نباشد، وضو صحيح است.

پي نوشت:
توضيح المسائل مراجع مطابق با فتواي 12 تن از مراجع، ج 1، ص 163 و 173 و 187 و 188 و 217، چاپ سوم، انتشارات اسلامي وابسته به جامعه مدرسين قم 1378، ش، استفتائات مقام معظم رهبري، ص 23، سؤال 114، ترجمه فارسي، چاپ 22، بهار 1384، ش، نشر بين الملل استفتائات فاضل لنكراني، ص 49، ج 1، چاپ اول انتشارات مهر، سال 1375 قم.
نك: امام خميني، تحرير الوسيله، ج 1 ، كتاب طهارت،ص 24، مسأله 14و 15 و 16.

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالات شرعی واحکام اسلامی

بیامبر فرمودند:مسلمانا ن باید حداقل در طول هفته یکی دو بار به مسائل شرعی واحکام آن ببردازند

در این راستا در صدد آنیم که در این باشگاه به سوالات شرعی دوستان باسخ بدهیم همراه با ذکر مرجع تقلید مورد نظر میتوانید سوال مربوط خود را مطرح کنید

شما میتوانید همه وقت سوال خود را بنویسد و باسخ سوال شما به صورت نقل قول میدهیم

البته کسانی که هم سوال خود را دوست دارند به صورت خصوصی بدهند مانعی وجود ندارد وجواب آن به صورت خصوصی است

فک نکنم در باشگاه همچین چیزی وجود داشته باشد گفتم همچین چیزی نیاز باشد در باشگاه وجود داشته باشد

دوستان به بقیه هم اطلاع بدهند

با تشکر

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بیامبر فرمودند:مسلمانا ن باید حداقل در طول هفته یکی دو بار به مسائل شرعی واحکام آن ببردازند

در این راستا در صدد آنیم که در این باشگاه به سوالات شرعی دوستان باسخ بدهیم همراه با ذکر مرجع تقلید مورد نظر میتوانید سوال مربوط خود را مطرح کنید

البته کسانی که هم سوال خود را دوست دارند به صورت خصوصی بدهند مانعی وجود ندارد وجواب آن به صورت خصوصی است

فک نکنم در باشگاه همچین چیزی وجود داشته باشد گفتم همچین چیزی نیاز باشد در باشگاه وجود داشته باشد

با تشکر

سلام
فکر خیلی خوبیه

زحمت زیادی متحمل خواهید شد برای یافتن پاسخ ها

و پاسخ به افرادی که تفریحشون!!! طرح شبه است

ومن الله توفیق
دعای خیر ما بدرقه راه پر مشقت شما
:gol:

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

با تشکر

خدا خیرت بده شاکر جان که همیشه زحمت کشیدی .
دست بوستیم عزیز.
عاقبت به خیر بشی

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فکر خیلی خوبیه

ومن الله توفیق

ممنونم ..شما لطف دارید

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فکر خیلی خوبیه

ومن الله توفیق

با یاد خداوند رحمان و رحیم
سلام
به نظرم من در مساله احکام اصلا توضیح بیش از انچه مراجع تقلید گفتن نباید گفت و در صورت عدم آگاهی جانب احتیاط رعایت شود
اما در اصول دین نظرات عقلی خودمون رو می تونیم مطرح کنیم

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این کار خیلی خوبیه البته مسئولیت سنگینی هم هست.پس لطفا با دقت انجام شود.با تشکر.

سلام
به امید خدا ما هم در کنار دوست خوبمون خواهیم بود که همه مسئولیت ها متوجه یک نفر نشه

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام اگر اجازه بدین سوال اول رو من می پرسم.
لطف کنید نظر بزرگان دین رو راحع به وحدت اسلامی بگید.
حکم تفرقه در دین رو هم بذارید .

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست بسیار خوب و بامعرفتمون...................
خیلی ممنونم که این تاپیک بسیار خوب و مفیدو راه انداختی.........
به نظر من بزرگترین نیاز الان جامعه ما همینه................

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
با تشکر از استارتر عزیز:gol:

با توجه به هدف تاپیک که پاسخگویی به سوالات شرعی و احکام اسلامی دوستان هست پیشنهاد می کنم در ابتدا شرایط انتخاب مرجع تقلید که به نظرم پایه تمام سوالات به حساب میاد توضیح داده بشه

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اگر اجازه بدین سوال اول رو من می پرسم.
لطف کنید نظر بزرگان دین رو راحع به وحدت اسلامی بگید.
حکم تفرقه در دین رو هم بذارید .

ممنون از سوالتون ..همه مراجع بر این موضوع اتفاق نظر دارند ووحدت اسلامی رو بین مسلمانان واجب میدانند البته مواردی هست بین شیعیان وسنی مذهبان اینها مواردی اختلافی هستند وهر کس نظر خودش را دارد اما در مورد قواعد کلی دین اتفاق نظر دارند ....

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از استارتر عزیز:gol:

با توجه به هدف تاپیک که پاسخگویی به سوالات شرعی و احکام اسلامی دوستان هست پیشنهاد می کنم در ابتدا شرایط انتخاب مرجع تقلید که به نظرم پایه تمام سوالات به حساب میاد توضیح داده بشه

ممنونم بابت سوال زیباتون

همین طور که میدانید برای انتخاب مرجع تقلید ده شرط اتخاذ کردند آنها عبارتداز:
مرد باشد ...عادل باشد .عاقل وبالغ باشد.اجتهاد داشته باشد.حلال زاده باشد.زنده باشد.شیعه دوازده امامی باشد.وبنا به احتیاط واجب اعلم وحریص بر دنیا نباشد

نادین

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون داداش گلم که این تاپیک خوب ومفید رو راه انداختین.....;)
امیدوارم که موفق باشید واجر بزرگی رو از خداوند منان دریافت کنید....:gol:

parmehr

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال
اگه یه مسافر (کمتر از 10 روز)نمازظهرو عصرش قضا بشه حکمش در موارد زیر چیه:

1-همونجا (در مسافرت) بخواد قضاشو بخونه چند رکعتی باید بخونه؟
2- اگه بیاد به شهر خودش برسه قضای نمازش چند رکعته؟

باتشکر:gol:

بالا