سزای شرکت نکردن در گاهنبار (عدم شرکت = مرگ)

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
زردشتیها هم که مثل وهابی ها وحشی هستن!!
آخه چطور با همچین آدمایی میشه بحث منطقی کرد ؟؟؟ من تو شهری هستم که زرتشتی زیاد هست از لحاظ شخصیتی آروم تر و مهربون تر از زرتشتیا هم ندیدم حالا ایشون میاد اینجوری بحث میکنه آدم چی جواب بده ؟

arman23

عضو جدید
آخه چطور با همچین آدمایی میشه بحث منطقی کرد ؟؟؟ من تو شهری هستم که زرتشتی زیاد هست از لحاظ شخصیتی آروم تر و مهربون تر از زرتشتیا هم ندیدم حالا ایشون میاد اینجوری بحث میکنه آدم چی جواب بده ؟

منظور بدی نداشت

منظور برداشتش از اون متن زرتشتی بود

شما همیشه به این متون اعتراض میکنید؟؟

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
در پاسخ به دوستانی که در مورد این مطلب صحبت هایی کردن باید بگم که ما به مستندات دوستان کار داریم
حالا درست از نظر ما تمام کتب آسمانی منحرف شدند الا قرآن کریم
ولی از نظر دوستان زرتشتی این اتفاق نیافتاده وگرنه دیگه به اون اقتدا نمی کردند
در مورد مرتد شدن هم دوستمون خوب جواب دادند
و این دو مسئله با هم فرق می کنه

ولی یه چیزی هم برای دوستان دارم واسه این که کله همه رو بخوابونم

دیگه اینجا کل کل نکنیدا

bowmanengclub

عضو جدید
دوستان زرتشتی سایت اگر این شبهه رو برطرف کنن خیلی ممنون میشم

البته من زردشتی نیستم ولی بر طرف کردن شبهه ی شما بسیار سادست;)
اینها احکامی هست که موبدان (آخوند های زردشتی) وارد دین کردند. و خوب طبیعی هست که بهتر از این هم در نمی یاد. چون اندیشه ی مذهبی (یهودیت، زردشتی گری ، مسیحیت ، اسلام و ...) در حکومت بسیار خشن هست چون خودشو حق مطلق می دونه و برای دیگران حقوقی قائل نیست(حتی حق بنیادین حیات) نمونه ی این رفتار روحانیون رو در طول تاریخ به مراتب دیده ایم:
رفتار قوم یهود با عیسی مسیح
برگزاری دادگاه های انکیزاسیون (تفتیش عقاید) در اروپا به مدت تقریبا 800 سال.
رفتار علمای اسلام با امثال حلاج ها و ملاصدرا ها و کسروی ها (سه دسته ی جداگانه رو مثال زدم: عرفا، متشرعین تحول خواه، بیرون روندگان از دین) و ...
و مابقی دین هایی که قدرت حکوت رو بدست گرفتند نیز به همین منوال.

اما در مورد خود کتاب اوستا، تنها هفده سرود گاثاها از خود زردشت هست و مابقی در دوره های گوناگون توسط افراد گوناگون جمع آوری شده است و مضامین اون 17 سرود هم تنها عرفانی؛اخلاقی است و نه احکام حکومتی.

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته من زردشتی نیستم ولی بر طرف کردن شبهه ی شما بسیار سادست;)
اینها احکامی هست که موبدان (آخوند های زردشتی) وارد دین کردند. و خوب طبیعی هست که بهتر از این هم در نمی یاد. چون اندیشه ی مذهبی (یهودیت، زردشتی گری ، مسیحیت ، اسلام و ...) در حکومت بسیار خشن هست چون خودشو حق مطلق می دونه و برای دیگران حقوقی قائل نیست(حتی حق بنیادین حیات) نمونه ی این رفتار روحانیون رو در طول تاریخ به مراتب دیده ایم:
رفتار قوم یهود با عیسی مسیح
برگزاری دادگاه های انکیزاسیون (تفتیش عقاید) در اروپا به مدت تقریبا 800 سال.
رفتار علمای اسلام با امثال حلاج ها و ملاصدرا ها و کسروی ها (سه دسته ی جداگانه رو مثال زدم: عرفا، متشرعین تحول خواه، بیرون روندگان از دین) و ...
و مابقی دین هایی که قدرت حکوت رو بدست گرفتند نیز به همین منوال.

اما در مورد خود کتاب اوستا، تنها هفده سرود گاثاها از خود زردشت هست و مابقی در دوره های گوناگون توسط افراد گوناگون جمع آوری شده است و مضامین اون 17 سرود هم تنها عرفانی؛اخلاقی است و نه احکام حکومتی.

دوست عزیز پس مستندات این دین الهی تحریف شده است!
و این چه دینی است که به حکومت و احکام آن کاری ندارد
البته مطمئنن یا تغییر کرده و یا حذف شده!
چون دین های الهی همگی نزد خداوند یکی است و فرقی با هم ندارد

كربلايي حسام

اخراجی موقت
هنگامی که یک اسپمر از دیگر اسپمرها ایراد میگیرد :دی
واقعا این یکی جای چت و اسپم نیست
و من هم تعجب شما رو متوجه نمیشم
میدونم ربطی نداره ولی فقط یه مثاله و برای ملموس شدن بیشتر موضوع
ما توی اسلام کسی که از دین خارج میشه رو مرتد میدونیم و خونش حلاله
خوب اونا هم همچین چیزی دارن دیگه مشکل کجات
کسی نمیاد به ما ایراد بگیره که:surprised::surprised::w16::w16:
گودرز شقایقی چه ربطی داره به شقایق گودرزی؟

*Essi*

اخراجی موقت
همه سر و ته یک کرباسند.

هر دینی یا ایدئولوژی که بخواهد بر مردم حکومت مطلقه کند، اینقدر بلا سر آن ملت میاره تا بالاخره همان مردم معتقد به آن دین ، میندازندش بیرون.

در طول تاریخ ، استثنا هم نداشته.

حالا یک جا 2000 سال طول میکشه ، یکجا بیشتر یکجا کمتر. :gol:

هرچند باورش برای بسیاری از باورمندان کنونی بسیار دشوار است.

آخرین ویرایش:

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان زرتشتی سایت اگر این شبهه رو برطرف کنن خیلی ممنون میشم
فکر میکنید اینجا جای مناسبی برای برطرف کردن شبهات شما در مورد دین زرتشت هست؟!!
اگر واقعاً هدفتون رفع شبهه ست، میتونید تشریف ببرید سایتهای مرتبطش:w19: بهتر نیست؟!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر میکنید اینجا جای مناسبی برای برطرف کردن شبهات شما در مورد دین زرتشت هست؟!!
اگر واقعاً هدفتون رفع شبهه ست، میتونید تشریف ببرید سایتهای مرتبطش:w19: بهتر نیست؟!
واقعاً چه خوب میشد که همین حرف رو در تاپیکهایی هم که در جهت ایجاد شبهه در دین اسلام زده میشه، میفرمودید، اون موقع آدم برداشت دیگری جز خیر خواهی از صحبت های شما نمی کرد:gol:

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعاً چه خوب میشد که همین حرف رو در تاپیکهایی هم که در جهت ایجاد شبهه در دین اسلام زده میشه، میفرمودید، اون موقع آدم برداشت دیگری جز خیر خواهی از صحبت های شما نمی کرد:gol:
اقا مصطفی اینجا تالار دین و اسلام داره !!! ماشاالله ادم متخصصم زیاد داره .
شما چند تا زرتشتی اینجا میشناسین و چقدر رو این دین مطالعه دارین که بتونید چیزی رو رد یا قبول کنید ؟؟!!

ما تو توجیه دین خودمون موندیم حالا گیر دادیم به زرتشت که چی؟؟اینجوری تو خیر خواهی این مطلب هم شکه !!! یه چیزی مثل شبهات اقای کاپو هست.

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
خود کربلایی گرامی این امر خطیر رو انجام میدن معمولا :smile: اینم یه نمونه ش:
والله قسم میخورم که شما اصلا دنبال فهمیدن این موضوعات نیستید و گرنه میرفتید تالار اسلام
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=2518021&postcount=63
آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند؛ چطوره که کربلایی از اینکه تاپیکی تو تالار آزاد زده شده گله میکنه؟! ولی خودشم همون کارو میکنه حتی بدترش؟!
من فقط اینطور برداشت میکنم که :
والله قسم میخورم که کربلایی حسام اصلا دنبال فهمیدن این موضوعات نیستند و گرنه میرفتند جای مناسب و مربوطش
مقایسه تون هم درست نیست، اینجا اکثر قریب به اتفاق مسلمان هستن، ولی تعداد زرتشتیها چند تاست؟! فکر نمیکنم تعداد کسایی که به دین زرتشت آشنا باشن و این تاپیک رو هم ببینن، به تعداد انگشتهای یک دست برسه حتی!
نتیجه رو هم که شاهد بودید؟! حداقل انتظار میرفت که استارتر یه جوابی به این پست میدادن!
زردشتیها هم که مثل وهابی ها وحشی هستن!!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا مصطفی اینجا تالار دین و اسلام داره !!! ماشاالله ادم متخصصم زیاد داره .
شما چند تا زرتشتی اینجا میشناسین و چقدر رو این دین مطالعه دارین که بتونید چیزی رو رد یا قبول کنید ؟؟!!

ما تو توجیه دین خودمون موندیم حالا گیر دادیم به زرتشت که چی؟؟اینجوری تو خیر خواهی این مطلب هم شکه !!! یه چیزی مثل شبهات اقای کاپو هست.
متوجهم، مسلماً این هم یک واکنش کاملاً طبیعی است به زیر سوال بردن مکرر اسلام در این باشگاه، نمیشه برش خرده گرفت...

بازم به انصاف شما که ایرادات طرف مقابل رو هم میبینید، ممنون:gol:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خود کربلایی گرامی این امر خطیر رو انجام میدن معمولا :smile: اینم یه نمونه ش:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=2518021&postcount=63
آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند؛ چطوره که کربلایی از اینکه تاپیکی تو تالار آزاد زده شده گله میکنه؟! ولی خودشم همون کارو میکنه حتی بدترش؟!
من فقط اینطور برداشت میکنم که :
والله قسم میخورم که کربلایی حسام اصلا دنبال فهمیدن این موضوعات نیستند و گرنه میرفتند جای مناسب و مربوطش
مقایسه تون هم درست نیست، اینجا اکثر قریب به اتفاق مسلمان هستن، ولی تعداد زرتشتیها چند تاست؟! فکر نمیکنم تعداد کسایی که به دین زرتشت آشنا باشن و این تاپیک رو هم ببینن، به تعداد انگشتهای یک دست برسه حتی!
نتیجه رو هم که شاهد بودید؟! حداقل انتظار میرفت که استارتر یه جوابی به این پست میدادن!
عرض کردم ، یک واکنش طبیعی است، وقتی بارها اعتقاداتش زیر سوال میرود، واکنش بعضاً به صورت مقابله به مثل خواهد بود.

بحثی نیست، استارتر خودش باید بیاد حواب بده، ضمن اینکه بنده و یکی دو تای دیگر از دوستان هم به اون پست واکنش نشون دادیم:gol:

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
متوجهم، مسلماً این هم یک واکنش کاملاً طبیعی است به زیر سوال بردن مکرر اسلام در این باشگاه، نمیشه برش خرده گرفت...

برعکس باید خرده گرفت.
اقای مهندس اونا میگن ما بی دینیم ولی استارتر میگه من مومن به اسلام محمدیم .
این دو تا حرف عکس العمل های متفاوتی باید ایجاد کنه نه یک رفتار مشابه به اسم مقابله به مثل!!!

زیر سوال بردن بده ولی دفاع بد خیلی بدتره . این دفاع بده !!!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برعکس باید خرده گرفت.
اقای مهندس اونا میگن ما بی دینیم ولی استارتر میگه من مومن به اسلام محمدیم .
این دو تا حرف عکس العمل های متفاوتی باید ایجاد کنه نه یک رفتار مشابه به اسم مقابله به مثل!!!

زیر سوال بردن بده ولی دفاع بد خیلی بدتره . این دفاع بده !!!
میگن ما بی دینیم ولی بارها دیدم و دیدید که در برابر قوانین اسلام قوانین زرتشتیان رو قرار دادند، اگر بی دین اند ، دلیل آوردن از دین زرتشت در ایران باستان سوال برانگیز است و اگر از زرتشت مطلب میذارن، ادعای بی دین بودنشان توخالی است.
در هر دو صورت یه جای کارشان لنگ میزنه!

ولی خوب گفتم، باید خود استارتر بیاد و پاسخ این سوال رو بده...

arman23

عضو جدید
همه سر و ته یک کرباسند.

هر دینی یا ایدئولوژی که بخواهد بر مردم حکومت مطلقه کند، اینقدر بلا سر آن ملت میاره تا بالاخره همان مردم معتقد به آن دین ، میندازندش بیرون.

در طول تاریخ ، استثنا هم نداشته.

حالا یک جا 2000 سال طول میکشه ، یکجا بیشتر یکجا کمتر. :gol:

هرچند باورش برای بسیاری از باورمندان کنونی بسیار دشوار است.

متخصص ربط دادن شقایق خانوم به جناب گودرزی

اسی ***ند:biggrin::biggrin:;)

*Essi*

اخراجی موقت
متخصص ربط دادن شقایق خانوم به جناب گودرزی

اسی ***ند:biggrin::biggrin:;)

به به مرد هزار نام کاربری.

شقایق خانم و جناب گودرزی، سایر نام های کاربری شما هستند.

خوشم میاد که موضوعاتی که مطرح میکنی حتی در میان همفکران خودت هم طرفدار نداره.

رویه ات را عوض کن هزار چهره جون. :gol:

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به مرد هزار نام کاربری.

شقایق خانم و جناب گودرزی، سایر نام های کاربری شما هستند.

خوشم میاد که موضوعاتی که مطرح میکنی حتی در میان همفکران خودت هم طرفدار نداره.

رویه ات را عوض کن هزار چهره جون. :gol:
از کجا فهمیدی طرفدار نداره؟

*Essi*

اخراجی موقت
از کجا فهمیدی طرفدار نداره؟

از پست ها و تاپیک هایش. ;)

همچنین از نصایح ارزشمند شما به ایشان.

آخرین ویرایش:

masoumeh_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
میگن ما بی دینیم ولی بارها دیدم و دیدید که در برابر قوانین اسلام قوانین زرتشتیان رو قرار دادند، اگر بی دین اند ، دلیل آوردن از دین زرتشت در ایران باستان سوال برانگیز است و اگر از زرتشت مطلب میذارن، ادعای بی دین بودنشان توخالی است.
در هر دو صورت یه جای کارشان لنگ میزنه!

ولی خوب گفتم، باید خود استارتر بیاد و پاسخ این سوال رو بده...

ان از زرتشت میگه شما باید زرتشتو ببرید زیر سوال؟؟ این جوری افتادن تو دام شبهه است چون ار اثبات خودمون میمونیم !! این روش ادمایی که تو توجیح خودشون موندن . فرقی هم نداره دین داره با بی دین .
الان زرتشت رفت زیر سوال چی شد ؟
اسلام بالاتر رفت ؟
این جناب استارتر هم وقتش پره ، نمیاد بگه این کار چه معنی میده !!! فقط مطلب میزاره میگه اثبات کن غلطه . روش جالبیه ، خدا رو شکر محمد (ص) علی(ع) این جوری نبودن وگرنه مسلمون رو جهان نمی موند .

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببخشید کی کی رو برده زیر سئوال؟
آیا یه زرتشتی اومده اسلام رو برده زیر سئوال یاه یه مسلمون؟
این مهمه برادر.
لطفا اگه تاپیکی هست که یه زرتشتی اومده اسلام رو برده زیر سئوال به من نشون بدید ممنون می شم.

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
منبع وبلاگ ایران باستان
کتاب ایران، ایین و فرهنگ
برگرفته از متون اوستایی
گاثه ها
ویسپرد
خرده اوستا

سزای شرکت نکردن در گاهنبار (مرگ) :

گفتنی است که برجسته ترین و مهم ترین مراسم عمومی دینی ، جشنهای شش گانۀ سال بود که گاهنبار نام داشت و نماز و نیایش یا آفرینگان خاص ِ خود را داشته است . در احکام آفرینگان گهنبار آمده است که :

« اگر بهدینی در نخستین گهنبار شرکت نکرد و میزد (= نذری غیر مایع خوردنی) را نداد، در میان مزدیسنان در خور بندگی نباشد. اگر در دومین گهنبار شرکت نکرد و میزد را نداد ، در میان مزدیسنان پیمان شناس نباشد و با او دادوستد نباید کرد. اگر در سومین گهنبار شرکت نکرد و میزد نداد ، در محاکم قضایی ، ادعای او پذیرفته نیست . اگر در چهارمین گهنبار شرکت نکرد و میزد نداد به اتلاف ستور برگزیده محکوم است یعنی گاو و اسب و استر و شتر او باید کشته شود . اگر در پنجمین گهنبار شرکت نکرد و میزد نداد ، به اتلاف بهرۀ جهانی محکوم است یعنی همۀ اموال او هدر است. اگر در ششمین گهنبار شرکت نکرد و میزد نداد ، از دین بیرون است و بدون اینکه گناهی باشد باید بر او خروشید و او را راند بدون اینکه گناهی باشد محکوم به اعدام است و باید او را کشت» ر.ک: خرده اوستا 230 ، 242 - 242/ 7، 8، 9 ، 10 ، 11، 12.+ ویسپرد 152

من تو کفم این حرفا رو از کجا میارید.
می خواید من 4 تا کتاب دیگه بگم شما ردیف کنید؟

اصلا" می دونید گهنبار چی هست؟

واااااااااااای پس من تا حالا باید هزار باره مرده بودم!!!!! روحم شاد!

بالا