سرنوشت گیاه پزشک و گیاهپزشکی

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آره دیگه کلینیک همین جوریه
باید چند سال بگذره تا بازده بده
مشکل اینه که رشته ما میشه کار خصوصی انجام داد ولی سرمایه و پشتوانه عالی می خواد.
به قول یکی از دوستام باید پشتوانت محکم باشه که اگه خوردی زمین بتونی دوباره از اول شروع کنی.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سرمایه که خیلی مهمه خیلیها هستند فکرهای خوبی دارند ولی سرمایه ندارند و البته بالعکس...
ولی پشتوانه هم مهمه..من برای گلخونم خیلی مشکل داشتم بی خوابیش تهیه مواد اولیه...اون موقع چون دست تنها بودم نتونستم ادامه بدم...الانم دیگه حسش رو ندارم...

FA mohandes

عضو جدید
راستی بگم که گیاهپزشکی تو فوق 2 رشته میشه
1- حشره شناسی که البته راحت تر از بیماری شناسیه سراسری که جاهای زیادی داره و آزاد تهران و جهرم
به نظر من قدرشو تو ایران نمیدونن من خودم به شخصه این رشته رو دوست نداشتم
2- بیماری شناسی سخت تره سراسری بازم جاهایی داره حدودا پارسال سراسری 125 نفر رو میگرفت با شبانه. آزاد :دامغان و تهران این رشته برای من دوست داشتنی تر بود البته برای من.
برای کار استادی باید دکترا بگیری من الان درخواست دادم که مسئول آزمایشگاه بشم ولی چشمم آب نمیخوره خودم دوست دارم که کلینیک بزنم حالا ببینم خدا چی میخواد
موفق باشید

mehrnoush.nik

عضو جدید
سلام، من خودم دانشجوی ارشد حشره شناسی هستم اونم در دانشگاه تربیت مدرس. اما اینو بهتون میگم که تو ارشد هم هیچی نیست یعنی اگه فکر می کنین با وارد شدن در مرحله ارشد اوضاع بهتر میشه، اشتباه می کنید مگر اینکه دکتری هم بخوونید.
با آرزوی موفقیت برای شما.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
از اینم آسونتره:surprised:

راستش من که دارم کم کم به این فکر می کنم برم سراغ همون مدیریت...
شاید بیشتر به دردم بخوره...نمی دونم والا...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
از اینم آسونتره:surprised:

راستش من که دارم کم کم به این فکر می کنم برم سراغ همون مدیریت...
شاید بیشتر به دردم بخوره...نمی دونم والا...

یعنی مدیریت با این همه حفظ کردن از کشاورزی بهتره و کار بیشتر گیر میاد ؟ ( البته کار که بیشتر گیر میاد)....

elena*

عضو جدید
سلام، من خودم دانشجوی ارشد حشره شناسی هستم اونم در دانشگاه تربیت مدرس. اما اینو بهتون میگم که تو ارشد هم هیچی نیست یعنی اگه فکر می کنین با وارد شدن در مرحله ارشد اوضاع بهتر میشه، اشتباه می کنید مگر اینکه دکتری هم بخوونید.
با آرزوی موفقیت برای شما.

سلام

بازم بهتر از خونه نشيني و الافي كه هست.تربيت مدرس چه جوري دانشجو مي گيره مثلا

سهميه داره يا بومي مي گيره؟واين كه اگه مي شه منو راهنمايي كنيد كه واسه ارشد حشره

چيا بخونم.

ممنونم

ژرمیناسه

عضو جدید
موضوع خیلی خوبی پا پیش کشیدید منم چند ماهی هست که ذهنم مشغول ارشد شده با اینکه دانشجو ترم 4 هستم ولی به نظر من برای موفقیت نباید زمان از دست داد.من رشته حشره انتخاب کردم با تحقیقاتی که در بارش انجام دادم به نظر من رشته بهتری بود.درباره گرایش ارشد خواسته بودید ژنتیکم یکی از بهترینهاست.

vahan

عضو جدید
با سلام چند ماهی است که فارغ التحصیل شدم و مثل بقیه بیکارم واقعا خیلی سخته اون همه درس سنگین بخون بعدش که میری سر کار میگن اشباع شده عالیه نه؟
در مورد رشته های ارشد بیوتکتولوژی فراموش شده من انشا الله می خواهم این رشته شرکت کنم هر چند شاید چندین سال طول بکشه اخه منابع اصلی و مهم در دستم نیست.

afsoon6282

مدیر تالار
با سلام چند ماهی است که فارغ التحصیل شدم و مثل بقیه بیکارم واقعا خیلی سخته اون همه درس سنگین بخون بعدش که میری سر کار میگن اشباع شده عالیه نه؟
در مورد رشته های ارشد بیوتکتولوژی فراموش شده من انشا الله می خواهم این رشته شرکت کنم هر چند شاید چندین سال طول بکشه اخه منابع اصلی و مهم در دستم نیست.
سلام دوست عزیزم:gol:
خوش اومدین به اینجا
ایشالا که موفق باشین
شما که چند ماهه من که دو ساله تو این گرایش درسم تموم شده هنوز بیکارم
بیوتکنولوژی عالیه ولی کارش یکم محدوده هنوز همه جا رایج نشده
ایشالا که میتونین بخونینش
:victory:

fattahi_sh

عضو جدید
سلام
امیدوارم همگی موفق باشین.من فارغ التحصیل بیماری شناسی هستم و بیشتر این جزوه ها رو خونده بودم. اگه سوالی باشه خوشحال میشم کمک کنم.

عادلی

عضو جدید
حالپرسی

حالپرسی

سلاااااااااااااام بچه ارشدا:)

حالتون بهتره یا احوالتون؟؟؟؟؟

منم ارشدیم از نوع حشرش :redface:

هف هفته دیگه امتحانه چی نشستین برین بخونین بعدش با هم گپ میزنیم;)

هف هفته :cry::eek::cry:

هف هفته :eek::eek::eek:

هف..................................:eek:

sara_md

عضو جدید
سلام من میخواستم درمورده دانشگاه هایی که رشته سم شناسی توی مقطع فوق لیسانس رو تدریس میکنن سوال کنم؟ کسی اطلاع داره؟

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوست عزیز

رشته سم شناسی رو معمولا شهرای اصلی مثل تهران،تبریز،اهواز،مشهد و شیراز دارن
تبریزو مطمئن هستم

جناب مهدوی رشتشون اینه پیام بدین بهش ازشون بپرسین حتما میتونن کمکتون کنن

مانتيس

عضو جدید
سلام

من فارغ التحصيل گياهپزشكي هستم .(جزو اولين فارغ التحصيلاي دانشگاه دولتي شهرمون !!)
نمي خوام دلسردتون كنم منتها اگه دغدغه‌ي مالي ندارين و فقط ميخواين وقتتون پر بشه و يه فوق پشت مدركتون داشته باشين ، برين سروقت فوق ليسانس !

طرف صحبت من بيشتر با پسراس ، چون فوق ليانس يا دكترا واسه دخترخانوما حكم ريزش هنر از انگشتان دست و جبران كم و كسر جهيزشون محسوب ميشه !!

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:
خوش اومدین به اینجا
این که در مورد فوق خانوما گفتین یکم درست نیست
انکارش نمیکنما چون دیدم کسایی که میگن می خوایم بریم فوق کلاس داره ولی نه همه

paria razmi

عضو جدید
سلام من ترم 2 گیاه پزشکیم. نترسونید منو..... نا امید میشما. من رشتمو دوست دارم

afsoon6282

مدیر تالار
سلام پریا جان:gol:
خوش اومدی

نه عزیز ترسی در کار نیست وضعیت رشته مهندسی کشاورزی رو داریم میگیم

گرایش گیاهپزشکی خیلی خیلی جالب و قشنگ هست تو گرایشای کشاورزی هم تنها گرایشی هست که به روز هست اونم دلیلش کشف های جدیدی هست که توی دنیای حشرات به خصوص انجام میشه
روزانه صدها حشره هست که داره به آرشیو حشرات دنیا اضاف میشه

ولی متاسفانه اینجا توی ایران مهندسی کشاورزی اون جایگاه اصلیشو نداره و خیلی از مهنسدای کشاورزی یا کارشون یه چیز دیگه هست یا اگه در همون زمینه هم فعالیت کنن اون چیزی که باید باشن نیستن

ناامید نشو با جدیت درستو تموم کن:redface::gol:

نقره بارون

عضو جدید

سلام عزیزم
اصلاً نترس نه تنها رشته گیاهپزشکی بلکه تمام رشته های کشاورزی جذاب هستن
فقط سعی کن تنها به رشته خودت قناعت نکنی
ودر موردگرایش های دیگه هم اطلاعات کسب کنی
و سعی کن جسارت داشته باشی و رشته ی خودت رو دست کم نگیری
موفق باشی
:gol::gol::gol:

a.sorosh

عضو جدید
آشنایی و راهنمایی

آشنایی و راهنمایی

سلام
منم فارغ التحصیل گیاهپزشکی هستم اتفاقا امسال هم میخام ارشد بیماری شناسی گیاهی بدم ولی منابع اصلی رو نمی دونم این منابعی که گفتی تو چندتا سایت پیدا کردم ولی مطمئن نیستم اینها به روز باشه چندتاشو دوستام امتحان کردن ولی زیاد خوب نبود من ارش89 رتبم 300 شد ولی بدون جزوه و منبع ولی حالا میخام جزوه تهیه کنم اگه چیز جدیدی پیدا کردی لطفا خبرم کن ؟مرسی:gol:

20112

عضو جدید
سلام
منم گیاهپزشکی خوندم امسال (سال 90)هم ارشد بیماری شناسی گیاهی دادم حالا میخام بدونم کسی از شما امسال ارشد بیماری شرکت نکرده می خام نظرش رو نسبت به امتحان بپرسم ؟چطور داده ؟ خوب بود ؟ یا سخت ؟ لطفا اگه امتحان دادین جوابمو بدین برام مهمه میخام بدونم بقیه چطور دادن ؟ امیدوار باشم یانه ؟ممنون میشم :gol:

نرگسیا

عضو جدید
نه بابا اینجوری هم که فکر میکنید تو ارشدشم کار نیست من که میخوام دکترا یک رشته دیگه بخونم
شما اشتباه منو تکرار نکنید

vasterush

عضو جدید
با تشکر از تمام راهنمایی های دوستان.من ترم 5 گیاهپزشکی هستم.به عنوان یه عضو بسیار کوچیک نظرم اینه که افراد جامعه هستن که باعث میشن نظر بقیه راجع به شون چی باشه!رشته ما اصلا اونطور که بقیه میگد نیست.بر اساس تحقیقات بنده در کشورهای پیشرفته رشته های کشاورزی مخصوص دانش جویان زرنگ میباشد.خواهشم اینه که خودتونو دست کم نگیرید.:)

130106525

عضو جدید
گیاه پزشکی یعنی؟

گیاه پزشکی یعنی؟

:que:یکم اطلاعات در مورد این رشته بهم بدین لطفا:(:gol:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
:que:یکم اطلاعات در مورد این رشته بهم بدین لطفا:(:gol:
شما که عمران میخونین برای چی میخواین ؟؟
بعد چرا ناراحت ؟؟
خیلی رشته با حالی!!!
گیاه هایی که مریض میشن ما درمان میکنیم !! تعریف بهتر رجوع کنین به تایپیک بیماری های گیاهی از نظر دکتر بهداد رجوع کنین !! دکتر خیلی قشنگ توضییح دادن !!! بگذار لینکشو پیدا کنم براتون میفرستم !!!

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/312622-بیماری-شناسی-گیاهی-در-کلام-دکتر-بهداد

آخرین ویرایش:

محمد مرتضی

عضو جدید
من مرتضی دانشجوی سال آخر گیاه پزشکی هستم برای کنکور برانامه ریزی کردم سعی میکنم بخونم ولی درسای خودمم هست به نظر من فقط 3جلد اگریوس برای بیماری کافیه امید وارم قبول شم برنامه ریزی من هم از ساعت 3صبح تا 22البته وسط این برنامه ریزی برای دروس خودم وقط گذاشتم
ممنون ازاطلاعاتی که دادید:)

آرشیام

عضو جدید
سلام خوب هستین؟
منم سال آخر رشته گیاه پزشکی هستم چرا نمیشه با کارشناسیش کاری کرد؟
کی این حرفو میگه؟
حالاچه برسه به ارشدش.
یکیش همین استاد دانشگاه بودنش هستش
فقط کافی هستش که خودتونو نشون بدین
من که میخوام زراعت بخونم.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام خوب هستین؟
منم سال آخر رشته گیاه پزشکی هستم چرا نمیشه با کارشناسیش کاری کرد؟
کی این حرفو میگه؟
حالاچه برسه به ارشدش.
یکیش همین استاد دانشگاه بودنش هستش
فقط کافی هستش که خودتونو نشون بدین
من که میخوام زراعت بخونم.
سلام !! کسی که این حرفو نزده !!
البته واقع بین باید باشیم برای هیچ رشته ایی کار راحت پیدا نمیشه !! باید خودمون بریم دنبالش !!

رامین قاسم نتاج

اخراجی موقت
معرفی رشته گیاه پزشکی...

معرفی رشته گیاه پزشکی...

[FONT=arial, helvetica, sans-serif][/FONT] [FONT=arial, helvetica, sans-serif]تاریخچه[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تا اواسط سده بیستم میلادی، آموزش کشاورزی در ایران مورد توجه نبود. آموزش کشاورزی در ایران در دوران قاجار آغاز گردید. اولین مدرسه کشاورزی با عنوان در « فلاحت مظفری » در سال ١٢٧٩ هجری خورشیدی در زمان مظفرالدین شاه قاجار با کوشش میرزا نصرالله خانه مشیرالدوله آغاز به کار نمود. در ادامه، دبستان برزگران در سال ١٢۶٩ هجری خورشیدی و سپس مدرسه ابتدایی فلاحت در سال ١٣٠١ هجری خورشیدی و به دنبال آن مدرسه متوسطه فلاحت در سال ١٣٠٢ هجری خورشیدی و در پی آن با تأسیس مدرسه فلاحت، آموزش حشره‌شناسی و دفع آفات را استاد دکتر جلال افشار از سال ١٣٠۶ آغاز نمود. در واقع افشار، پایه گذار حشره شناسی و دفع آفات و به بیان امروزین، بنیانگذار گیاه پزشکی در ایران است. با افتتاح مدرسه عالی فلاحت در سال ١٣٠٩ و تأسیس دبیرستان فلاحت در سال ١٣١١ هجری خورشیدی و بنگاه های علمی و فلاحتی کرج در سال ١٣١٣ هجری خورشیدی، آموزش کشاورزی با سرعتی چشمگیر راه خود را باز نمود.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]عنوان رشته تحصیلی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مهندسی کشاورزی گرایش گیاهپزشکی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دارای دو گرایش بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش های قارچ شناسی، ویروس شناسی، نماتدشناسی گیاهی، حشره شناسی کشاورزی و کنه شناسی در مقطع دکتراست.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]گرایشهای مرتبط با رشته[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]شناسایی و کنترل علف های هرز، حشره شناسی پزشکی و سم شناسی پزشکی.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]آشنایی با رشته[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دانش گیاه پزشکی که تا چندی پیش در ایران با نام دفع آفات نباتی شناخته می شد، یکی از شاخه های جدید دانش بشری در جهان و ترکیبی از علوم گوناگون است که آن را در کشورهای غربی با نام های (Phytomedicine) و (Plant medicine) و بیشتر (Plant protection) برابر نهاده حفظ نباتات می شناسند. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در مقایسه با دانش پزشکی که با سلامت انسان ها سروکار دارد؛ دانش گیاه پزشکی، سلامت گیاهان را بررسی می کند. با این تعبیر، گیاه پزشکی، پزشکی گیاهان و گیاه پزشک، پزشک گیاهان و معالج آفات و بیماری های گیاهی و گیاهان ناخواسته (علف های هرز) است.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]آفات کشاروزی را می توان از بزرگترین دشمنان انسان به شمار آورد. این آفات که شامل حشرات، قارچ ها و موجودات ذره بینی، علف های هرز، نرم تنان، جوندگان و پرندگان است با خسارت زدن به بخش های گوناگون گیاه و فرآورده های گیاهی، بخش مهمی از مواد غذایی انسان را از بین برده و زیان عمده ای به اقتصاد کشور وارد می کنند. بالغ بر یک سوم فرآورده‌های کشاورزی جهان طی مراحل کاشت، داشت و برداشت در اثر آفات و بیماریها و علفهای هرز گوناگون از بین میرود که این معنا تا حدودی اهمیت دانش گیاه پزشکی را نشان می دهد؛ دانشی که آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را مطالعه و بررسی می کند و اصول و روشهای مدیریت خسارت این عوامل را ارائه می نماید.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]وظایف و مسئولیتها[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در برخی فرهنگ های فارسی از جمله فرهنگ معین، گیاهپزشک به معنای پزشکی که با گیاهان دارویی به درمان بیماری های انسان می پردازد، آمده است که با آنچه امروزه مورد نظر است تفاوت اساسی دارد. لذا گیاه پزشک را نباید یک داروشناس یا متخصص به شمار آورد. یک کارشناس (Pharmacologist) گیاهان دارویی (Diagnosis) گیاه پزشکی به شناخت و تشخیص (Expert) شامل (biotic agent) علمی و دقیق عوامل زیان آور زنده آفات، بیماری های گیاهی و علف های هرز، و عوامل غیرزنده عوامل مؤثربر رشد و نمو و همه گیری آنها ، (Abiotic agent) عوارض (Etiology) و نیز سبب شناسی (Epidemiology) و بیماری ها به شیوه های اصولی و نوین مدیریت آنها می پردازد. در واقع هدف اساسی گیاه پزشک، کاهش میزان خسارت کمی و کیفی عوامل خسارت زای کشاورزی (آفات، بیماری های گیاهی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]و علف های هرز) و تأمین بهداشت تولیدات گیاهی است. به‌طور جزئی‌تر، میتوان اهداف علم گیاه پزشکی را به صورت زیر بیان نمود:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]... بقیه در ادامه مطلب[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]۱- تلاش در جهت کاهش منطقی و مصرف بهینه آفت کش های کشاورزی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]2- جلوگیری از هدر رفت منابع مالی محدود کشاورزان و کاهش هزینه تولید[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]3- افزایش سطح فرهنگ عمومی کشاورزان نسبت به عوامل زیان آور گیاهی و شیوه های مدیریت آنها[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]4- جلوگیری از تخریب منابع آب، خاک و گیاهان در اثر کاربرد بی رویه آفت کش های کشاورزی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]5- جلوگیری از پیدایش عوامل زیان آور جدید یا مقاوم نسبت به آفتکشها به موازات پیشرفت علوم زیستی و فناوری های روزآمد، دانش گیاه پزشکی از آخرین دستاوردها بهره م یگیرد و در زمینه مرفولوژی، فیزیولوژی، رفتارشناسی، اکولوژی، نوسانات جمعیت و... آفات گیاهی و سبب شناسی، واگیری و سایر مسائل مربوط به بیماری های گیاهی به پیشرفت های مهمی دست یافته و در زمینه مدیریت آفات و بیماری های گیاهی از کلیه روش های جدید اصول زراعی و باغبانی از جمله بهداشت گیاهان، به کارگیری واریته ها (ارقام) مقاوم، روش پیش آگاهی، کنترل غیرشیمیایی (بیولوژیک استفاده (I.P.M) و...) و شیمیایی ب هویژه در قالب مبارزه تلفیقی مینماید. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]برخی از وظایف و مسئولیت های گیاه پزشک عبارتند از:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]1- مسئله یابی گیا هپزشکی وعلوم وابسته از طریق مراجعه و بازدید از مزارع، باغ ها، انبار و سیلوهای کشور و مراجعه کشاورزان به آنها.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]2- تحقیق و پژوهش در زمینه زیست شناسی و فیزیولوژی عوامل زیان‌آور محصولات بومشناسی (Ecology) کشاورزی (زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی) در سطوح آزمایشگاهی،[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]استانی، منطقه ای و ملی.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]3- اجرای پژوهش های بنیادین گیاه پزشکی کشور با تأکید بر بهره‌گیری از روشهای نوین (بیوتکنولوژی) و همچنین آن دسته از پژوهش هایی که مؤسسات تک محصولی (مانند مؤسسه تحقیقات پنبه، مؤسسه تحقیقات پسته، مؤسسه تحقیقات خرما و...) و همچنین مؤسسه تحقیقات دیم در زمینه آنها فعالیتی ندارند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]۴ جمع آوری، شناسایی و رده بندی جامعه جانوران (Fauna) و رُستنی های (Flora) ایران و بررسی تنوع زیستی آنها. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]5- تحقیق در زمینه شناسایی، زیست شناسی، کارایی و تکثیر عوامل مفید جهت مبارزه بیولوژیکی علیه آفات و نگهداری منابع ژنتیکی آنها.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]6- تحقیق در زمینه روشهای مختلف مدیریت تلفیقی (IPM)[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]7- تحقیق در زمینه شناخت، فرمولاسیون، تأثیر و باقیمانده سموم کشاورزی و تکنیک های گوناگون سم پاشی و آزمایش سموم جدید.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]8- تحقیق در زمینه شناخت، زیست شناسی، بوم شناسی و عصاره گیری از گیاهان برای استفاده در زمینه کنترل عوامل زیان آور.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]9- تحقیق در زمینه امکان ساخت فرمو ن های (مواد شیمیایی که از حشارت ماده در محیط پخش م یگردد) و موادی که در اعمال فیزیولوژیک و بیولوژیک بندپایان زیان آور کشاورزی (حشرات، کنه ها، عنکبوت ها و...) اختلال ایجاد می‌نمایند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مدت دوره آموزش و محل تحصیل[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دوره کارشناسی معمولاً 5/3 تا ۴ سال و دوره کارشناسی ارشد در گرایش های ذکر شده ۵/٢ تا ٣سال است، بنابر این تا مقطع کارشناسی ارشد به صورت ناپیوسته ۶ تا ٧ سال و با در نظر گرفتن مقطع دکترا (که حداقل 5/4 و حداکثر 5/5 سال است) 5/10 تا 12 سال طول می کشد. لازم به ذکر است به دلیل انبوهی دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی و حتی در مواردی کارشناسی ارشد، امکان جذب نیروهای با مدرک دکترا در بازار کار فراهم تر از سایر مقاطع است.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دانشگاه های دولتی پذیرنده[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در مقطع کارشناسی: دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران، صنعتی اصفهان، شهید چمران اهواز، ارومیه، همدان، تبریز، کرمانشاه، زابل، زنجان، کرمان، گرگان، مشهد، رشت، بابلسر، ساری، اردبیل، شیراز، رفسنجان و بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در مقطع کارشناسی ارشد: تهران، تربیت مدرس، همدان، تبریز، زنجان، شهرکرد، کرمان، اهواز، صنعتی اصفهان، شیراز، گرگان، مشهد، کردستان، گیلان، زابل و مقطع دکترا در دانشگاه های تهران، تربیت مدرس.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]خصوصیات و توانایی های لازم[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]ایران، سرزمینی وسیع با اقلیم های بسیار متنوع و به تبع آن، گونه های بسیار غنی گیاهی است. همچنین گونه های جانوری این سرزمین کهنسال، غنای شگفت آوری دارد. از این رو، گیاه پزشک ایرانی باید از یک سو با گونه های گیاهی و جانوری طبیعی ایران آشنا باشد و از سوی دیگر با آفات، بیمار یها و علف های هرز قرنطینه ای که دایم از مبادی ورودی رسمی یا از مرزهای طولانی کشور به صورت غیرقانونی وارد می شوند، آشنا گردد و با آن ها مبارزه کند. در واقع مهندس گیا ه پزشک، کاری دشوار، پیچیده و پرمسئولیت را برعهده دارد و باید از بیوشیمی، بیولوژی و آمار، اطلاعات وسیع و گسترده ای داشته باشد. دکتر بنی هاشمی (استاد گیاه پزشکی دانشگاه شیراز) در این داوطلب این رشته » : زمینه می‌گوید باید به زیست شناسی، شیمی و آمار علاقه مند باشد تا در دروس آشنایی با آفات گیاهی و سم شناسی موفق گردد و به کمک آمار نیز بتواند کارهای تحقیقاتی خوب و ارزشمندی ارائه دهد. همچنین دانشجوی این رشته باید به طبیعت علاقه مند باشد و بداند که کار یک مهندس، گیاه پزشکی، تکیه دادن پشت میز و صندلی نیست، بلکه باید به مزارع و باغ ها برود یا .« پشت میکروسکوپ به انجام تحقیق و مطالعه مشغول باشد رشته گیاه پزشکی نیاز به حافظه قوی دارد، چون دانشجو باید اسامی لاتین حشرات و قار چها و رده آن ها و اسامی بسیاری از آفتکشها و کاربرد آن ها را به خاطر بسپارد. همچنین دانشجوی این رشته باید به کشاورزی و به خصوص حشره شناسی علاقه مند باشد، زیرا بخش عمده ای از دروس این رشته شامل آفات گیاهی است و در این درس، حشرات زیان آور (آفات) و زیست شناسی آنها آموزش داده می شوند و بالاخره، داوطلب این رشته لازم است بداند که گیاه پزشکی بیش از آن که جنبه عملی داشته باشد، جنبه علمی دارد و در طول تحصیل باید اطلاعات گسترده ای درباره [/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]قارچ شناسی، ویروس شناسی، باکتری شناسی و حشره شناسی به دست آورد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]شرایط محیط کار[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]با توجه به ضرورت تأمین غذای کافی و سالم، نمی توان زمانی را پی شبینی نمود که به کارشناسان این رشته، نیازی نباشد؛ البته هما نگونه که گفته شد با وجود محدودیت سازمان های دولتی در جذب نیروی انسانی و رشد روزافزون دانش آموختگان مقطع کارشناسی، باید بیش از پیش به بخش های غیردولتی (خصوصی یا تعاونی) توجه داشت و کلینیک های گیاه پزشکی و شرکت های خدمات گیاه پزشکی از زمینه های جدی و جدید کار دانش‌آموختگان گیاه پزشکی است. با توجه به ماهیت موجودات زنده، غالباً محیط کار کارشناسان گیاه پزشکی، آمیزه ای از طبیعت (مزارع و باغات) و محیط های آزمایشگاهی، گلخانه ای و... است. بدیهی است محیط کار باید از نور کافی، دمای مناسب، نبود آلودگی های صوتی و محل مناسب انجام کار از نظر ابزار و ادوات برخوردار باشد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]فرصتهای شغلی موجود برای فارغ‌التحصیل رشته گیاه پزشکی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش کشاورزی و...) مراکز پژوهشی، شامل مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور (آفات و بیماری های گیاهی) و بخ شهای وابسته به آن در مراکز استانها سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها، سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محی طزیست و اداره های کل آن در استان ها و...) بخش غیردولتی، شامل کلینیک های خصوصی گیاه پزشکی و شرکت های توزیع کود و سم و....[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق گیاه پزشکی باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند. محلهای کسب اطلاعات بیشتر مراکز آموزش عالی (دانشگاهی) به ویژه گروه های آموزشی دانشکده های کشاورزی، مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، هفته نامه پیک سنجش (وابسته به سازمان سنجش آموزش کشور)، نشریه آفرینش، مراکز مشاوره آموزشی و دانش‌آموختگان گیاه پزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دروس مهم برای قبولی در این رشته:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]درس ضریب[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]ریاضی ٣[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]زیست‌شناسی ٢[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]فیزیک ٢[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]شیمی ٢[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]زمین‌شناسی ١[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دروس تخصصی: حشره‌شناسی، قارچ شناسی، آفات مهم گیاهان زراعی،بیماری های مهم گیاهان زراعی، آفات مهم درختان میوه، بیماری های مهم درختان میوه، آفات و بیماری های مهم گیاهان زینتی، جالیزی و سبزیها، اصول مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی، سم‌شناسی، تکنولوژی مبارزه شیمیایی، علف های هرز و کنترل آنها، آفات انباری،‌کارآموزی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]IPM عبارت است از نوعی رویکرد یا مدیریت عوامل زیان‌آور گیاهی (آفات و بیماریهای گیاهی) که با استفاده از تمام شیوه های قابل استفاده در زمینه کنترل منطقی عوامل زیان آور به کار گرفته می شوند، مانند تلفیقی از روش های مبارزه شیمیایی، فیزیکی، مکانیکی، بیولوژیکی و... که میزان خسارت عوامل زیان آور را تا حد قابل تحمل کاهش می دهد و حفاظت از محیط زیست را نیز در نظر دارد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]منابع و مآخذ[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]1- زمردی، ع، تاریخ گیاه پزشکی ایران، نشر آموزش کشاورزی، ١٣٨٢[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]2- راهنمای انتخاب رشته، مرکز مطالعات، تحقیقات و ارزشیابی آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور، مرکز انتشارات سازمان سنجش آموزش کشور، ١٣٨۴[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]3- پنجاه و هشتمین سالگرد تأسیس مؤسسه تحقیقات آفات و بیماری های گیاهی ١٣٨٠ ١٣٢٢ ، مؤسسه تحقیقات آفات و بیماری های گیاهی، ١٣٨٠[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]4- ج. ام. والر، ب. ج. ریچی و ام. هولدرنس، ترجمه: فرخ ینژاد و محمودی، راهنمای کلینیک گیاه پزشکی، انتشارات دانشگاه شهید چمران اهواز، ١٣٨۴[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]5- بهداد، ا، دائرةالمعارف گیاه پزشکی ایران (آفات، بیماریها و علف های هرز)، نشر یادبود اصفهان، ١٣٧۵ [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تدوین و نگارش: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]سارا سیاهپوش کارشناس گیا هپزشکی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مهندس نادر آزادبخت کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مریم شامی- دانشجوی گیا هپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی خرم‌آباد[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]منبع: اطلاعات علمی پی در پی ٣۵٠ شماره ١ آبان 1387[/FONT]