سرمایش از کف به همراه گرمایش ازکف

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرمایش از کف
اخیرا یکی از شرکت های داخلی پیشرو در صنعت تاسیسات کشور اعلام کرده که در حال طراحی و ساخت چیلر با راندمان بالا و مصرف برق خیلی کم جهت استفاده در سیستم سرمایش از کف می باشد که با اندک تغییراتی در سیستم های طراحی شده برای گرمایش از کف قابل اجراست .
از همکاران عزیز تقاضا دارم تا اطلاعات و سوالات خود را در این زمینه تو این تاپیک گذاشته تا با جمع بندی مطالب در زمینه سرمایش از کف موضوع مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

kaya

عضو جدید
سرمایش از کف
اخیرا یکی از شرکت های داخلی پیشرو در صنعت تاسیسات کشور اعلام کرده که در حال طراحی و ساخت چیلر با راندمان بالا و مصرف برق خیلی کم جهت استفاده در سیستم سرمایش از کف می باشد که با اندک تغییراتی در سیستم های طراحی شده برای گرمایش از کف قابل اجراست .
از همکاران عزیز تقاضا دارم تا اطلاعات و سوالات خود را در این زمینه تو این تاپیک گذاشته تا با جمع بندی مطالب در زمینه سرمایش از کف موضوع مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

اولین بار این خبر رو می شنوم. اصولا به دلیل انتقال نا مناسب حرارت از کف سرد به محیط ترجیح داده میشه که سرمایش رو از سقف انجام بدن تا کف!

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولین بار این خبر رو می شنوم. اصولا به دلیل انتقال نا مناسب حرارت از کف سرد به محیط ترجیح داده میشه که سرمایش رو از سقف انجام بدن تا کف!

با تشکر از توجه شما همکار عزیز به این تاپیک هردو شرایط در آزمایشگاه بررسی شده (به گفته محققان شرکت مربوطه) و با توجه به اینکه در گرمایش از کف لوله گذاری در کف صورت می گیرد و برای جلوگیری از دوباره کاری و افزایش هزینه ها وهمچنین عدم امکان لوله گذاری در کل ساختمان این سیستم به همراه گرمایش از کف در کف انجام می گیرد.
به صورت ساده در این سیستم کف به عنوان چاه عمیقی برای جذب حرارت از محیط به روش تابشی در می آید ( انتقال حرارت بیشتر به صورت تابشی می باشدنه جابجایی)

kaya

عضو جدید
با تشکر از توجه شما همکار عزیز به این تاپیک هردو شرایط در آزمایشگاه بررسی شده (به گفته محققان شرکت مربوطه) و با توجه به اینکه در گرمایش از کف لوله گذاری در کف صورت می گیرد و برای جلوگیری از دوباره کاری و افزایش هزینه ها وهمچنین عدم امکان لوله گذاری در کل ساختمان این سیستم به همراه گرمایش از کف در کف انجام می گیرد.
به صورت ساده در این سیستم کف به عنوان چاه عمیقی برای جذب حرارت از محیط به روش تابشی در می آید ( انتقال حرارت بیشتر به صورت تابشی می باشدنه جابجایی)

از دوستی شنیدم که محوطه اطراف کعبه (مکه) به طریقی که شما فرمودید خنک میشه، منظور من اشاره به نحوه انتقال حرارت از صفحه سرد به محیط بود. حالا این انتقال حرارت تابشی تا چه حد جواب میده؟ من بازم فکر میکنم اگه به این طریق بخواهیم محیط رو سرد کنیم باید دمای کف اونقدر پایین باشه که ... ؟؟؟؟ دمای کف رو در چه حدی قرار میدن؟ باعث آزار ساکنین نمیشه؟ باید مساله جالبی باشه، اطلاعات بیشتری لطف می کنید؟
ممنون

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستی شنیدم که محوطه اطراف کعبه (مکه) به طریقی که شما فرمودید خنک میشه، منظور من اشاره به نحوه انتقال حرارت از صفحه سرد به محیط بود. حالا این انتقال حرارت تابشی تا چه حد جواب میده؟ من بازم فکر میکنم اگه به این طریق بخواهیم محیط رو سرد کنیم باید دمای کف اونقدر پایین باشه که ... ؟؟؟؟ دمای کف رو در چه حدی قرار میدن؟ باعث آزار ساکنین نمیشه؟ باید مساله جالبی باشه، اطلاعات بیشتری لطف می کنید؟
ممنون
kayaجان از اونجایی که من میدونم این سیستم تا کنون تو ایران برای محل های مسکونی وآپارتمانی اجرا نشده وفکر نکنم دمای آب سیستم اونقدر پایین باشه که آزار دهنده بشه . بهرحال من دارم این قضیه رو پیگیری می کنم اگه شماهم اطلاعاتی بدست آوردین مارو بی نصیب نکنین.

rajabiun

عضو جدید
سرمایش از کف

بله ، موضع سرمايش از كف بسيار جدي است . شركت مذبور تحقيقات كامل و جامعي در اين زمينه انجام داده و مقرها و دفاتر و پروژه هاي در دست ساخت خود را به اين سامانه ها مجهز كرده .
بنده خود از پروژه دفتر مشهد شركت فوق بازديد نمودم و اين بازدهي سرمايش از كف را به طور واقعي احساس نمودم .
نكته جالب اين بودكه با ورود به داخل اين فضا هيچگونه باد مستقيم يا سردي به بدن نمي خورد و در نتيجه موضوع سرما خوردگي و حساسيت هاي باد كولر ، اسپيلت و .. و گرفتگي عظلات در اين سيستم منتفي است . در اين سامانه شما در تابستان بسيار گرم احساس گرما نمي كنيد و از طرفي موج سرما از منبع خاصي به طرف شما حركت نمي كند و هواي مطبوع و دلپذيري به طور يكنواخت در داخل ساختمان خود خواهيد داشت
مطالب بيشتري در آينده برايتان ارسال مي كنم

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرمایش از کف طراحیش یکم مشکله و اگر جواب نده باعث آبروریزی و خرابی میشه
سرمایش از کف از گرمایش از کف پر درد سر تر است پس تو کشور ما خیلی استقبال نمیشه
مثال برای سرمایش از کف میشه به خانه خدا اشاره کرد
ضمناً اگر سرمایش از کف باصرفه بود در حرم امام رضا اجرا میشد

heidarizad

عضو جدید
لطفا توضيح دهيدچراسيستم گرمايش وسرمايش ازکف وبه خصوص سرمايش ازکف مورداستقبال قرارنمي گيرددربين مردم

Arman K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرمایش از کف

سرمایش از کف

دوست عزیز طراحی گرمایش از کف نه تنها مشکل نیست بلکه با جداول ،کتابهای طراحی و ابزارهای ارائه شده توسط شرکت مزبور بسیار هم ساده و راحت می باشد در ضمن بسیار با صرفه و کم هزینه تر(هم هزینه های اجرایی و هم هزینه های انرژی) از دیگر سیستمها است.
احرا نشدن سیستم سرمایش از کف با توجه به تازه بودن مساله در ایران و شرایط اقلیمی دلیل بر ناکارآمد بودن سیستم نمی باشد.
با تشکر از اظهارنظر شما عزیزان، این تاپیک را از اطلاعات ونظرات سازنده خود بیشتر بهره مند سازید.

mes1123

عضو جدید
:smile:سلام
بنده خود طراح و مجری سیستمهای گرمایش و سرمایش از کف می باشم که به تازگی با این تاپیک آشنا شده ام
در رابط با سیستم گرمایش از کف 2 نکته مهم وجود دارد :
1) فاصله ی بین لوله ها
فاصله ی بین لوله ها با توجه به دمای هوا در شهرهای مختلف تغییر میکند
برفرض مثال در شیرز فاصله ی بین لوله ها 20 و 25 در نظر گرفته می شود و در شهری مثل تبریز فاصله ی لوله ها بین 15 تا 20 سانتیمتر است
2)در طراحی نقشه ی گرمایش از کف فقط و فقط از نرم افزار اتوکد استفاده می شود

سیستم سرمایش از کف
این سیستم در اصفهان اجرا شده است و جواب داده است در این سیستم اب داخل لوله از طریق چیلرهای کوچکی که بر روی پشت بام نصب میشود خنک شده و وارد لوله ها میشود قابل ذکر است که دمای اب ورودی به سیستم بین 5 تا 10 درجه می باشد
سیستم های سرمایش و گرمایش از کف مقرون به صرفه تر از سیستمهای موجود در بازار می باشد و هزینه ی تعمیرات ندارد و فضایی از داخل ساختمان را اشغال نمی کند

hosein222

عضو جدید
باسلام به دوستان من به تازه گی عضو این سایت شدم گرمایش از کف زیاد انجام دادم ولی هیچ اطلاعی از سرمایش از کف ندارم لطفا کمکم کنید باتشکر

soleman

عضو جدید
سلام دوست عزیز میتونی اطلاعات بیشتری در این مورد بدهید منم دوست دارم تو این زمینه اطلاعاتمو کامل کنم .

rahgoshafan

عضو جدید
این کار باید از ساختمانهای تازه ساز شروع بشه تا هزینه کمتری داشته باشه و بتونه جا بیفته

mansoor_tour

عضو جدید
من خودم خونه خودم رو با طراحي و اجراي خودم سيستم گرمايش از كف پياده كردم گرمايي كه از اين طريق آدم حس مي كنه بخدا محشره . مصرف انرژي هم خيلي پايين مياد .فقط تو اجرا و بعد از اجرابايد خيلي از لوله ها محافظت بشه چون اگه لوله سوراخ بشه كل اون مسير رو بايد بي خيال بشي و شيريني گرمايش از كف با اين كار از بين ميره

mehrdad123

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
در سیستم سرمایش از کف باید ساختمان کاملا عایقکاری حرارتی شود تا این سیستم پاسخگو باشد
همانطور که دوستان مطلع هستند بهترین حالت سرمایش از سقف است ولی با توجه به مشکلات اجرا و هزینه های آن این سیستم در کف اجرا میشود

mersad20

کاربر فعال
با سلام
دوست عزیز سیستم سرمایش از کف چیز جدیدی نیست که الان در ایران اجرا بشه این سیستم قرار نیست گرمای بدن را با سرد کردم محیط جذب کنه بلکه بدلیل پایین بودن دمای کف و بالا بودن دمای بدن گرما به روش تشعشع از بدن به کف منتقل میشه و این بهترین نوع انتقال حرارت است علاوه بر اینکه مشکل جانمایی تجهیزات راهم حل کرده است از استفاده کانال های قطور کولر هم جلوگیری می کنه البته تنها مشکلی که داره عدم دسترسی به هوای تازه هستش که این سیستم قادر به تامین ان نیست و البته این مشکلی برایساختمان ها ایجاد نمی کنه این سیستم اگر به خوبی اجرا بشه و مثلا از لوله های نیو÷ای÷ که مخصوص این سیستم تولید میشه استفاده بشه مسلما گرمایش و سرمایش لذت بخشی را تجربه خواهید کردعمر مفید این سیستم هم از همه سیستم های دیگه بیشتره

sasan1972

عضو جدید
گرمایش از کف

گرمایش از کف

اخیرا سازمان نظام مهندسی سیستم گرمایش از کف را به دلیل مشکلات ریوی و عضلانی رد کرده است

Mehdi In

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز سیستم سرمایش از کف چیز جدیدی نیست که الان در ایران اجرا بشه این سیستم قرار نیست گرمای بدن را با سرد کردم محیط جذب کنه بلکه بدلیل پایین بودن دمای کف و بالا بودن دمای بدن گرما به روش تشعشع از بدن به کف منتقل میشه و این بهترین نوع انتقال حرارت است علاوه بر اینکه مشکل جانمایی تجهیزات راهم حل کرده است از استفاده کانال های قطور کولر هم جلوگیری می کنه البته تنها مشکلی که داره عدم دسترسی به هوای تازه هستش که این سیستم قادر به تامین ان نیست و البته این مشکلی برایساختمان ها ایجاد نمی کنه این سیستم اگر به خوبی اجرا بشه و مثلا از لوله های نیو÷ای÷ که مخصوص این سیستم تولید میشه استفاده بشه مسلما گرمایش و سرمایش لذت بخشی را تجربه خواهید کردعمر مفید این سیستم هم از همه سیستم های دیگه بیشتره

توي همين مصلاي تهران مي خواستن توي رواقهاي باز كه به محيط آزاد راه دارن تركيب سرمايش از كف و كانال كشي هواساز از ستونها رو اجرا كنن،‌ (پول دارن فراون ديگه) ولي به دو دليل بزرگ سيستم سرمايش از كف كلا كنسل شد. سيستم سرمايش طبيعي نياز به انتقال حرارت بسيار بالايي داره،‌ كساني كه ترموديناميك و طراحي مبدل خوندن مي دونن چي مي گم . مشكل بعدي هم اينه كه سيستم كندانسينگ مي كنه و به كف آسيب مي رسونه.

anishtain4

عضو جدید
دوستانی که میگن سرمایش از کف خوبه دمای کف چقدر میشه؟ تو گرمایش از کف تبلیغ میشه که پایین تنه دمای بالاتری لازم داره تا بالاتنه، بعد تو سرمایش از کف که برعکس میشه!! اون شرکتم که شما میرید کفش پاتونه و هوای راکد مدت زیادی مونده که احساس می کنی سرمایش خیلی خوبه، اگه هوای تازه بخوای وارد کنی درست سرد نمیکنه.
اصولا سرمایش از کف برای جاهایی استفاده میشه که فضا باز هست و مسایل مهمتر از انرژی هست.

یه مطلبی رو هم بگم که نه گرمایش و نه سرمایش از کف تابشی نیست و این یه اشتباهی هست که جا افتاده، مثل رادیاتور که هیچی رادیات نمی کنه فقط کانوکشن هست. دلیل خیلی ساده اش هم اینه که اگه واقعا تابشی بود شما در و پنجره رو هم باز بزارید باید این سیستم کار کنه و به جابجایی هوا کاری نداشته باشه. مثل وقتی که تو ماشین کولر گرفتین اما آفتاب که رو پاتونه هنوز گرم میکنه.

اون دوستی که اومده میگه سرمایش از کف بخاطر دمای بالاتر بدن حرارت رو به کف تابش می کنه، همون نیوپایپ که گفتی گرمایش از کف هم میزنه، دمای کف هم توی همه ی سیستم ها حداکثر 29-30 هست که از دمای بدن که 37 هست پایین تره، طبق استدلال شما گرمایش از کف هم باید شما رو سرد کنه دیگه، چون با قانون استفان بولتزمن شما داری به کف انرژی میده فقط!!

ضمنا سازمان نظام مهندسی چیزی رو رد نکرده، یه سایتی یه خبر دروغ پخش کرد که سازمان مسکن و شهر سازی رد کرده که سریعا تکذیبیه هم اومد، خبر تکذیبیه اش هم همه جا هست یه گوگل کنی میبینی

Mehdi In

عضو جدید
دوستانی که میگن سرمایش از کف خوبه دمای کف چقدر میشه؟ تو گرمایش از کف تبلیغ میشه که پایین تنه دمای بالاتری لازم داره تا بالاتنه، بعد تو سرمایش از کف که برعکس میشه!! اون شرکتم که شما میرید کفش پاتونه و هوای راکد مدت زیادی مونده که احساس می کنی سرمایش خیلی خوبه، اگه هوای تازه بخوای وارد کنی درست سرد نمیکنه.
اصولا سرمایش از کف برای جاهایی استفاده میشه که فضا باز هست و مسایل مهمتر از انرژی هست.

یه مطلبی رو هم بگم که نه گرمایش و نه سرمایش از کف تابشی نیست و این یه اشتباهی هست که جا افتاده، مثل رادیاتور که هیچی رادیات نمی کنه فقط کانوکشن هست. دلیل خیلی ساده اش هم اینه که اگه واقعا تابشی بود شما در و پنجره رو هم باز بزارید باید این سیستم کار کنه و به جابجایی هوا کاری نداشته باشه. مثل وقتی که تو ماشین کولر گرفتین اما آفتاب که رو پاتونه هنوز گرم میکنه.

اون دوستی که اومده میگه سرمایش از کف بخاطر دمای بالاتر بدن حرارت رو به کف تابش می کنه، همون نیوپایپ که گفتی گرمایش از کف هم میزنه، دمای کف هم توی همه ی سیستم ها حداکثر 29-30 هست که از دمای بدن که 37 هست پایین تره، طبق استدلال شما گرمایش از کف هم باید شما رو سرد کنه دیگه، چون با قانون استفان بولتزمن شما داری به کف انرژی میده فقط!!

ضمنا سازمان نظام مهندسی چیزی رو رد نکرده، یه سایتی یه خبر دروغ پخش کرد که سازمان مسکن و شهر سازی رد کرده که سریعا تکذیبیه هم اومد، خبر تکذیبیه اش هم همه جا هست یه گوگل کنی میبینی

دوست عزیز کاملا داری اشتباه می کنی، انرژی منتقل شده از طریق تابش نسبت مستقیم توان 4 با گرما داره. یعنی هر جسمی که اختلاف دما داشته باشه از طریق تابش به جسم دیگه گرما میده. توی گرمایش از کف باید طوری طراحی کرد که دمای لوله ها به 40 درجه برسه (و نه 29-30) بنابراین سطح بیرونی کف دمائی حدود 37 تا 38 خواهد داشت و همین باعث میشه که گرمایش از کف احساس مطلوبی داشته باشه.
توی گرمایش از کف و همچنین رادیاتور 30 درصد (تقریبا) انتقال گرما جابجائی و 70 درصد تابشی هستش. (توی فن کویل این عدد تقریبا به 60 به 40 میرسه) این اطلاعات رو از کسی گرفتم که چند سال توی گروه کارخانجات وحید کار کرده ...
بنابراین ذهنیت شما کاملا اشتباهه که میگین تابشی اصلا نداریم.
توی سرمایش هم همین انتقال از طریق تابش انجام میشه ولی اگه همین مقدار لوله کشی با همان دبی و دمای آب سرد خروجی از چیلر از لوله ها عبور کنه نهایت می تونه 35 تا 30 درصد بار برودتی فضا رو تامین کنه. واسه همینه که به این سیستم رو نمی یارن.

anishtain4

عضو جدید
دوست عزیز کاملا داری اشتباه می کنی، انرژی منتقل شده از طریق تابش نسبت مستقیم توان 4 با گرما داره. یعنی هر جسمی که اختلاف دما داشته باشه از طریق تابش به جسم دیگه گرما میده. توی گرمایش از کف باید طوری طراحی کرد که دمای لوله ها به 40 درجه برسه (و نه 29-30) بنابراین سطح بیرونی کف دمائی حدود 37 تا 38 خواهد داشت و همین باعث میشه که گرمایش از کف احساس مطلوبی داشته باشه.
توی گرمایش از کف و همچنین رادیاتور 30 درصد (تقریبا) انتقال گرما جابجائی و 70 درصد تابشی هستش. (توی فن کویل این عدد تقریبا به 60 به 40 میرسه) این اطلاعات رو از کسی گرفتم که چند سال توی گروه کارخانجات وحید کار کرده ...
بنابراین ذهنیت شما کاملا اشتباهه که میگین تابشی اصلا نداریم.
توی سرمایش هم همین انتقال از طریق تابش انجام میشه ولی اگه همین مقدار لوله کشی با همان دبی و دمای آب سرد خروجی از چیلر از لوله ها عبور کنه نهایت می تونه 35 تا 30 درصد بار برودتی فضا رو تامین کنه. واسه همینه که به این سیستم رو نمی یارن.

دمای آب ورودی به لوله ها هست که حداکثر 55 درجه هست نه دمای کف، اگرم تابش باشه از کف هست نه از لوله ها، بین لوله ها تا کف هم که بتن ریزی میشه مقاومت حرارتی هست که گرادیان دما ایجاد می کنه. به اون دوستتون که تو کارخانجات وحید هست بگین که دمای کف تو گرمایش کفی "حداکثر" 29 درجه هست، که تو طبقات میانی بسته به بار کمتر هم میشه.

ضمنا انتقال حرارت تابشی به اختلاف توان چهار بستگی داره یعنی جسم گرمتر همیشه گرما میده وگرنه قانون صفرم ترمودینامیک نقض میشه (رجوع کنید به هر کتاب اصول ترمودینامیک و انتقال حرارت)

واقعا عجیبه برام، 40 تا 60 درصد انتقال حرارت تابشی تو فن کویل؟ پس اون فن اون وسط مچله؟ شما فن رو خاموش کن ببین 40 تا 60 درصد کار میکنه؟

مثال هایی که زدم کاملا قابل امتحانه، شما یه دما سنج بزار بالای رادیاتور یه دونه ام بزار ته اتاق، اگه میگی بیشتر انتقال حرارت تابشی نباید خیلی فرقی کنه، اما می بینی فوق العاده فرق می کنه. انتقال حرارت رادیاتور همرفتیه اگه اینطور نبود این همه سعی نمی کردن سطح تماس رادیاتور رو زیاد کنن. (فن کویل رو واقعا هنوز نمی دونم چطوری می تونه تابشی باشه؟)

اینم بگم که آخرین جمله تون حرف خودتونو نقض می کنه، فرض کنید که تو گرمایش از کف 70 درصد تابشی باشه، حالا وقتی که یه چیلر می تونه یه اتاق رو سرمایش کنه، سرمایش از کف به گفته ی خودتون با همون چیلر 30 تا 35 درصد همون بار رو می تونه تامین کنه، این یعنی چی؟ تازه این در صورتیه که انتقال حرارت تابشی با سطح نسبت مستقیم داره و کف شما از ده برابر سطح فن کویلتون هم بیشتره

Mehdi In

عضو جدید
دمای آب ورودی به لوله ها هست که حداکثر 55 درجه هست نه دمای کف، اگرم تابش باشه از کف هست نه از لوله ها، بین لوله ها تا کف هم که بتن ریزی میشه مقاومت حرارتی هست که گرادیان دما ایجاد می کنه. به اون دوستتون که تو کارخانجات وحید هست بگین که دمای کف تو گرمایش کفی "حداکثر" 29 درجه هست، که تو طبقات میانی بسته به بار کمتر هم میشه.

ضمنا انتقال حرارت تابشی به اختلاف توان چهار بستگی داره یعنی جسم گرمتر همیشه گرما میده وگرنه قانون صفرم ترمودینامیک نقض میشه (رجوع کنید به هر کتاب اصول ترمودینامیک و انتقال حرارت)

واقعا عجیبه برام، 40 تا 60 درصد انتقال حرارت تابشی تو فن کویل؟ پس اون فن اون وسط مچله؟ شما فن رو خاموش کن ببین 40 تا 60 درصد کار میکنه؟

مثال هایی که زدم کاملا قابل امتحانه، شما یه دما سنج بزار بالای رادیاتور یه دونه ام بزار ته اتاق، اگه میگی بیشتر انتقال حرارت تابشی نباید خیلی فرقی کنه، اما می بینی فوق العاده فرق می کنه. انتقال حرارت رادیاتور همرفتیه اگه اینطور نبود این همه سعی نمی کردن سطح تماس رادیاتور رو زیاد کنن. (فن کویل رو واقعا هنوز نمی دونم چطوری می تونه تابشی باشه؟)

اینم بگم که آخرین جمله تون حرف خودتونو نقض می کنه، فرض کنید که تو گرمایش از کف 70 درصد تابشی باشه، حالا وقتی که یه چیلر می تونه یه اتاق رو سرمایش کنه، سرمایش از کف به گفته ی خودتون با همون چیلر 30 تا 35 درصد همون بار رو می تونه تامین کنه، این یعنی چی؟ تازه این در صورتیه که انتقال حرارت تابشی با سطح نسبت مستقیم داره و کف شما از ده برابر سطح فن کویلتون هم بیشتره

خوب من هم كه گفتم،‌ موقع طراحي دماي كف رو بايد روي 37 - 38 در نظر بگيريم. بنابراين دماي لوله ها مي شه يه چيزي دور و بر 40 تا 45 (بسته به مصالح كف) يعني دماي خروجي بويلر مي شه 45 تا 50 (5 درجه افت لوله تا فضاي مورد نظر) اين اصل طراحي هستش كه من مطمئن هستم و ازش بر نمي گردم. دوستان ديگه اگه نظري دارن اعلام كنن.
اما در مورد صحبت شما كه ميگين دماي كف حداكثر 29 درجه هستش يعني در اين صورت فرد با دماي بدن 37 درجه وقتي داره روي كف راه مي ره احساس سرما مي كنه!!!
اين قضيه
رو هم نفهميدم منظورتون چيه؟ من هم كه همين حرف رو زدم.
در مورد درصد تابشي تو فن كويل و شوفاژ هم اجازه بديد خودم بيشتر تحقيق كنم. چون به شك افتادم. جوابش رو حتما با مدارك اعلام مي كنم. (توضيح اينكه اين درصد ها مربوط به سيستم گرمايش هست و نه سرمايش، كلا به دليل اينكه اختلاف دما در سيستم سرمايش پائين هستش انتقال حرارت از طريق تابش بسيار كم هستش.)
اما جمله آخرم،‌ ببين عزيز، يه چيلر آب سردي كه توليد مي كنه مياد داخل فن كويل يا هواساز كه مي شه جابجايي اجباري، من مي گم كه فرض كنيد كف سيستم گرمايش از كف اجرا شده باشه،‌ حالا آب چيلر به جاي اينكه مثلا بياد داخل فن كويل فضا،‌ بياد داخل لوله هاي اجرا شده گرمايش از كف،‌ در خوشبينانه ترين حالت 30 تا 35 درصد بار برودتي فضا تامين خواهد شد. فكر كنم روشن تر شد صحبتم.

آخرین ویرایش:

anishtain4

عضو جدید
خوب من هم كه گفتم،‌ موقع طراحي دماي كف رو بايد روي 37 - 38 در نظر بگيريم. بنابراين دماي لوله ها مي شه يه چيزي دور و بر 40 تا 45 (بسته به مصالح كف) يعني دماي خروجي بويلر مي شه 45 تا 50 (5 درجه افت لوله تا فضاي مورد نظر) اين اصل طراحي هستش كه من مطمئن هستم و ازش بر نمي گردم. دوستان ديگه اگه نظري دارن اعلام كنن.

مهدی جان دعوا که نداریم، می تونی اینجاها رو نگا کنی:
http://www.thenbs.com/topics/BuildingServices/articles/underfloorHeating.asp
http://www.underfloorheating.co.uk/floor-systems/floor-coverings
http://chauncey.co.uk/floors/underfloorheating.php

ضمنا اگه کاتالوگ گرمایش کفی سوپرپایپ (که فکر می کنم به اندازه کافی معتبر باشه) رو هم نگاه کنید صفحه دوم جلوی "سیستم گرمایش کفی سوپرپایپ چطوری کار می کند؟" نوشته که "حداکثر دمای کف در این سیستم 29 درجه ی سانتیگراد می باشد." در بعضی موارد مثل خواب ها دمای لوله تا 30 درجه هم پایین میاد که دمای کف 20 درجه یا حتی کمتر هم میشه!!

اصلا از اینا گذشته اگه دمای محیط رو بزاری دمای بدن که هیچ انرژی از بدن دفع نمیشه و از اونجایی که فرآیندهای بدن همه گرما زا هستن باید به شدت احساس گرما کنی.

اين قضيه رو هم نفهميدم منظورتون چيه؟ من هم كه همين حرف رو زدم.
در مورد درصد تابشي تو فن كويل و شوفاژ هم اجازه بديد خودم بيشتر تحقيق كنم. چون به شك افتادم. جوابش رو حتما با مدارك اعلام مي كنم. (توضيح اينكه اين درصد ها مربوط به سيستم گرمايش هست و نه سرمايش، كلا به دليل اينكه اختلاف دما در سيستم سرمايش پائين هستش انتقال حرارت از طريق تابش بسيار كم هستش.)
اما جمله آخرم،‌ ببين عزيز، يه چيلر آب سردي كه توليد مي كنه مياد داخل فن كويل يا هواساز كه مي شه جابجايي اجباري، من مي گم كه فرض كنيد كف سيستم گرمايش از كف اجرا شده باشه،‌ حالا آب چيلر به جاي اينكه مثلا بياد داخل فن كويل فضا،‌ بياد داخل لوله هاي اجرا شده گرمايش از كف،‌ در خوشبينانه ترين حالت 30 تا 35 درصد بار برودتي فضا تامين خواهد شد. فكر كنم روشن تر شد صحبتم.

گرمایش یا سرمایش، درسته که درصدها تغییر می کنن اما نه یه اُردِر که! چون اختلاف دما که کم میشه کانوکشن هم کم میشه.

انتقال آب از چیلر به فن کویل نمیشه جابجایی اجباری عزیز جان کتاب هولمن یا اینکروپرا رو تو این زمینه بخونید.
من جمله بعد رو در رابطه با فن کویل گفتم. فرض کن بار برودتی اتاق 100 باشه که به قول شما فن کویل 40 درصد اون رو به صورت تابشی به محیط بده که میشه 40، حالا سیستمی که تو کف کار کردیم همین اختلاف دما رو داره اما به سطحی حداقل ده برابر (یه اتاق دوازده متری فن کویلش کلا یه متر مربع هم سطح نداره قبول دارین که؟) در نتیجه اگه همین آب رو بفرستین تو سیستم کفی باید 400 تا بار رو تامین کنه که 4 برابر نیاز اتاق هست!! و فقط از طریق تابش کانوکشن رو اینجا حساب نکردیم.

MAKKI85

عضو جدید
با سلام
لطف کنید و اسم شرکت اجرا کننده در اصفهان ومشهد را برای کسب اطلاعات بیشتر بگوئید
با تشکر

با سلام حضور دوستان اگه این کار انجام پذیر باشد خیلی عالی می باشد چون بنده تعمیر و نگهداری سیستم گرمایشی و سرمایشی را عهده دار هستم با تشکر