سختی گیر و کنترل رسوب آب

savalanboy

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز
چندتا سئوال می خوام مطرح کنم و نظر دوستان را بخوام

1) بهترین و در عین حال کم هزینه ترین سیستم برای سختی گیری آب در سیستم های حرارت مرکزی چیست ؟

2) نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیرهای رزینی برحسب گرین در روز چگونه است ؟ اگر روش محاسبه سر انگشتی هم موجود است ذکر بفرمایید

3) برای کنترل و عدم ایجاد رسوب و یا پوسیدگی در لوله های گالوانیزه آب مصرفی چه روشهایی پیشنهاد می کنید؟

با تشکر

golabi2007

عضو جدید
1- بهترین روش رو باید با توجه به آنالیز آب میزان سختی آن مشخص کرد ro یا رزینی
2- در کتاب های مرجع می تونید پیدا کنید در غیر این صورت از فروشنده در مورد رزین ها بپرسید
3-از سختیگیر مغناطیسی یا الکتریکی استفاده کنید.

kaya

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز
چندتا سئوال می خوام مطرح کنم و نظر دوستان را بخوام

1) بهترین و در عین حال کم هزینه ترین سیستم برای سختی گیری آب در سیستم های حرارت مرکزی چیست ؟

2) نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیرهای رزینی برحسب گرین در روز چگونه است ؟ اگر روش محاسبه سر انگشتی هم موجود است ذکر بفرمایید

3) برای کنترل و عدم ایجاد رسوب و یا پوسیدگی در لوله های گالوانیزه آب مصرفی چه روشهایی پیشنهاد می کنید؟

با تشکر

سلام
1-رزینی رایج ترین نوعه که هزینه و دانش سرویس نگهداری کمتری هم می خواد
2-کاتالوگ تولید کننده ها به طور مناسبی کمکتون می کنه که دستگاه رو انتخاب کنید
3- فقط می دونم که سرعت بیشتر جریان ایجاد رسوب رو کمتر می کنه اما هیچ پیشنهادی ندارم! ان شالله آقای مهندس mohammad-s بازم افتخار بدن تالار تشریف بیارن که جواب مناسبی بگیریم.

صدف سلیمی

عضو جدید
سلام تا جایی که من میدونم بهترین نوع سختی گیر و رایج ترینش برای مصارف تاسیساتی سختی گیر های رزینی هستن اما بستگی به نوع سختی اب منطقه هم داره راجع به محاسبات هم کتاب ها ی مرجع تصفیه اب هست اما معمولا انتخابش بر اساس میزان gpm اب مصرفی در موتور خانه است چون انتخابش بر اساس ظرفیتشونه که بر حسب لیتر یا گالنه البته تاجایی که من میدونم البته نوع رزین بستگی به اب منطقه ونوع سختیش باید تعیین بشه برای جلو گیری از پوسیدگی هم بهترین روش روش حفاظت کاتدی با استفاده از روی به عنوان فلز دهنده الکترون هستش
نمیدونم تاچه حد تونستم راهنمایی کنم و اطلاعاتم درست و بدرد بخور بود
موفق باشین

kaya

عضو جدید
سلام تا جایی که من میدونم بهترین نوع سختی گیر و رایج ترینش برای مصارف تاسیساتی سختی گیر های رزینی هستن اما بستگی به نوع سختی اب منطقه هم داره راجع به محاسبات هم کتاب ها ی مرجع تصفیه اب هست اما معمولا انتخابش بر اساس میزان gpm اب مصرفی در موتور خانه است چون انتخابش بر اساس ظرفیتشونه که بر حسب لیتر یا گالنه البته تاجایی که من میدونم البته نوع رزین بستگی به اب منطقه ونوع سختیش باید تعیین بشه برای جلو گیری از پوسیدگی هم بهترین روش روش حفاظت کاتدی با استفاده از روی به عنوان فلز دهنده الکترون هستش
نمیدونم تاچه حد تونستم راهنمایی کنم و اطلاعاتم درست و بدرد بخور بود
موفق باشین

سلام
در موارد کوچک مثل ساختمان، از حفاظت کاتدی استفاده میشه؟ برای جلوگیری از رسوب گذاری روشی سراغ ندارین؟

savalanboy

عضو جدید
سلام
در موارد کوچک مثل ساختمان، از حفاظت کاتدی استفاده میشه؟ برای جلوگیری از رسوب گذاری روشی سراغ ندارین؟

با سلام
حفاظت کاتدي لوله ها زماني مورد استفاده داره که لوله ها در زمين دفن بشن يا امکان پوسيدگي لوله ها از جدار خارجي به صورت الکتروليتي وجود داشته باشه نه در تاسيسات ساختمان که اکثرا لوله ها در سقفهاي کاذب و داکتها هستند

ضمنا روش پيشنهادي شما براي استفاده از رسوب زدا هاي مغناطيسي براي خط آبگرم که اصلا تاثيري ندارد
براي خطوط آبسرد نيز به علت کم بودن طول موثر اين دستگاه (تا 5 متر بعد از آن) عملا استفاده چنداني ندارد

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
طریقه محاسبه سرانگشتی سختیگیر

با سلام
حفاظت کاتدي لوله ها زماني مورد استفاده داره که لوله ها در زمين دفن بشن يا امکان پوسيدگي لوله ها از جدار خارجي به صورت الکتروليتي وجود داشته باشه نه در تاسيسات ساختمان که اکثرا لوله ها در سقفهاي کاذب و داکتها هستند

ضمنا روش پيشنهادي شما براي استفاده از رسوب زدا هاي مغناطيسي براي خط آبگرم که اصلا تاثيري ندارد
براي خطوط آبسرد نيز به علت کم بودن طول موثر اين دستگاه (تا 5 متر بعد از آن) عملا استفاده چنداني ندارد

اگه پروژه کاملتری خواستی دارم
به لینک زیر برو ( پروژه شماره 18 )

http://www.masoodvahidi.blogfa.com/

پیوست ها

• ظرفيت سختي گير.pdf
    36.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

kiafshin

عضو جدید
grain=(2.5%*(Q/10000)*60*hr)/17.5
جهت محاسبه سرانگشتی قابل اطمینان می باشد

سید موسوی

عضو جدید
سلام یه مقاله درمورد محاسبه مبدل حرارتی نیاز دارم لطفا به این آدرس ایمل کنید.
با تشکر
www.ahmad_rezah@yahoo.com

salamat.eng

عضو جدید
معرفی و مقایسه روش های رسوب زدایی خطوط لوله و تجهیزات در tajhizpro.ir