سئوالات و مشکلات برنامه نویسی به زبان C و ++C

sky_cs

عضو جدید
بدست آوردن آدرس آرایه

بدست آوردن آدرس آرایه

سلام.
برای بدست آوردن آدرس عنصر i ام از فرمول زیر استفاده می کنیم:

اندازه نوع آرایه*(حدپایین -i)+آدرس شروع اولین محل حافظه=آدرس عنصرi ام​
یه برنمه نوشتم که فکر میکنم خروجی درستی نمی ده!!!
اگه ممکنه کمکم کنید.

پیوست ها

• Untitled.png
    Untitled.png
    5.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

atiasal11

عضو جدید
سلام
لطقا کمکم کنید
برنامه ای بنویسید که تعداد واحدهای N دانشجو را محاسبه کند و در فایلی ذخیره کند
لطفا کمکم کنید

Aydin_

عضو جدید
سلام
لطقا کمکم کنید
لطفا کمکم کنید

تروخدا کمک کنید باید جوابشو این هفته نشون بدم به زبان c++ هستش

سلام
سوالتون مبهمه
اطلاعات کامل بدید

rel!ance

کاربر فعال
سلام
من تازگی دارم برنامه نویسی تمرین میکنم.
ویژوال استودیو 2008 نصب کردم و چند کد برنامه توی اون نوشتم ولی موقعی که اف 5 میزنم برای اجرا این ارور رو میده:
the system cannot find the path specified

مسیرش را هم عوض کردم و توی یک درایو دیگه ذخیره کردم ولی باز اجرا نشد و همین ارور رو میده.
بعضی برنامه هام هم اصلا فایل اگزه نمیسازه.
ولی چه اونهایی که اگزه داره چه اونهایی که نداره همش ارور بالارو میده.
برنامه را به زبان سی نوشتم و ویندوزم سون هست.
لطفا کمکم کنین.
ممنون

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز
سلام
من تازگی دارم برنامه نویسی تمرین میکنم.
ویژوال استودیو 2008 نصب کردم و چند کد برنامه توی اون نوشتم ولی موقعی که اف 5 میزنم برای اجرا این ارور رو میده:
the system cannot find the path specified

مسیرش را هم عوض کردم و توی یک درایو دیگه ذخیره کردم ولی باز اجرا نشد و همین ارور رو میده.
بعضی برنامه هام هم اصلا فایل اگزه نمیسازه.
ولی چه اونهایی که اگزه داره چه اونهایی که نداره همش ارور بالارو میده.
برنامه را به زبان سی نوشتم و ویندوزم سون هست.
لطفا کمکم کنین.
ممنون
توی تاپیک دیگه هم نوشتم... لطفا برنامه ویژوال استودیو رو در حالت Run as Administrator اجرا کنید ببینید مشکل حل می شه یا نه..اگر خطای دیگه ای داد لطفا ذکر کنید

mahmoodof

عضو جدید
سلام و خسته نباشيد اساتيد گرامي
لطفا به منم كمك كنيد.هر چيكار ميكنم نميتونم جلوي اين خطارو بگيرم...
untitled.jpg
if (dr["sumkharid"].ToString() == null)
textBox17.Text = "كالا در انبار موجود نيست";
دقيقا مثل اين دستورو براي null به صورت رشته اي "null" هم وارد كردم ولي بازم خطا ميده.

artmis2

عضو جدید
سلام من می خوام یه برنامه به زبان c یا ++c برای تشخیص اثر انگشت بنویسم می تونید راهنماییم کنید. ممنون

SHRP

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 207477
دقيقا مثل اين دستورو براي null به صورت رشته اي "null" هم وارد كردم ولي بازم خطا ميده.
به جاي null بنويس ""
ولي مناسب تر اينه كه از متد String.IsNullOrEmpty استفاده كني

البته مي توني از كدهاي مشابه ير هم استفاده كني
کد:
[COLOR=#2B91AF][COLOR=#2B91AF]MyObjectValue[/COLOR][COLOR=#222222] myObjectValue = [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222];
[/COLOR][COLOR=#00008B]if[/COLOR][COLOR=#222222](myObjectField != [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222])
{    [/COLOR][COLOR=#00008B]object[/COLOR][COLOR=#222222] temp = myObjectField.[/COLOR][COLOR=#2B91AF]GetFieldValue[/COLOR][COLOR=#222222](); 
   [/COLOR][COLOR=#00008B]if[/COLOR][COLOR=#222222](temp != [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222])    
{        myObjectValue = ([/COLOR][COLOR=#2B91AF]MyObjectValue[/COLOR][COLOR=#222222])temp;    }
}
[/COLOR]
[/COLOR]

آخرین ویرایش:

SHRP

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 207477
اينم يك نمونه كامل از روشي كه ذكر كردم ژ
کد:
[COLOR=blue]using[/COLOR] System;

[COLOR=blue]class[/COLOR] Sample 

{  [COLOR=blue]public[/COLOR] [COLOR=blue]static[/COLOR] [COLOR=blue]void[/COLOR] Main() 

{[COLOR=blue]string[/COLOR] s1 = [COLOR=#A31515]"abcd"[/COLOR];

[COLOR=blue]string[/COLOR] s2 = [COLOR=#A31515]""[/COLOR];

[COLOR=blue]string[/COLOR] s3 = [COLOR=blue]null[/COLOR];

Console.WriteLine([COLOR=#A31515]"String s1 {0}."[/COLOR], Test(s1));

Console.WriteLine([COLOR=#A31515]"String s2 {0}."[/COLOR], Test(s2));

Console.WriteLine([COLOR=#A31515]"String s3 {0}."[/COLOR], Test(s3));

}[COLOR=blue]public[/COLOR] [COLOR=blue]static[/COLOR] String Test([COLOR=blue]string[/COLOR] s)

{

[COLOR=blue]if[/COLOR] (String.IsNullOrEmpty(s)) 

[COLOR=blue]return[/COLOR] [COLOR=#A31515]"is null or empty"[/COLOR];

[COLOR=blue]else[/COLOR] 

[COLOR=blue]return[/COLOR] String.Format([COLOR=#A31515]"(\"{0}\") is neither null nor empty"[/COLOR], s);

}
}[COLOR=green]// The example displays the following output: 

[/COLOR]
[COLOR=green]//       String s1 ("abcd") is neither null nor empty.

[/COLOR][COLOR=green]//       String s2 is null or empty. 

[/COLOR][COLOR=green]//       String s3 is null or empty.

[/COLOR]

SHRP

کاربر ممتاز
سلام
لطقا کمکم کنید
لطفا کمکم کنید

نمونه كد خودت رو بنويس تا ما برات مشكلاتش رو رفع كنيم
اينطوري هم شما ياد مي گيري هم مشكلت حل مي شه

mahmoodof

عضو جدید
به جاي null بنويس ""
ولي مناسب تر اينه كه از متد String.IsNullOrEmpty استفاده كني

البته مي توني از كدهاي مشابه ير هم استفاده كني
کد:
[COLOR=#2B91AF][COLOR=#2B91AF]MyObjectValue[/COLOR][COLOR=#222222] myObjectValue = [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222];
[/COLOR][COLOR=#00008B]if[/COLOR][COLOR=#222222](myObjectField != [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222])
{    [/COLOR][COLOR=#00008B]object[/COLOR][COLOR=#222222] temp = myObjectField.[/COLOR][COLOR=#2B91AF]GetFieldValue[/COLOR][COLOR=#222222](); 
   [/COLOR][COLOR=#00008B]if[/COLOR][COLOR=#222222](temp != [/COLOR][COLOR=#00008B]null[/COLOR][COLOR=#222222])    
{        myObjectValue = ([/COLOR][COLOR=#2B91AF]MyObjectValue[/COLOR][COLOR=#222222])temp;    }
}
[/COLOR][/COLOR]

خيلي ممنونم از پاسختون
عذر ميخوام من هنوز مبتدي هستم.
اين كدهايي رو كه فرمودين كجا بايد جاگذاري كنم.
راستي من به برنامه گفتم كه فيلد sumkharid رو با استفاده از sqldatareader بريزه توي متغيري از جنس int كه اسم اون متغير sumkharid هست. ميدونيد هدف من از اين كار اينه كه مقدار اون فيلد sumkharid رو به صورت int به دست بيارم كه باز در ادامه جمع تعداد برگشت از فروش و تعداد فروش رفته و برگشت از خريد و تعداد محصولات توليد شده رو به دست بيارم و در آخر با جمع و تفريق اين مقادير موجودي انواع محصولات در انبار رو به صورت دقيق به دست بيارم.
ميدونيد اين اتفاق زماني ميافته كه من روي كالايي در ديتا گريد ويو كليك ميكنم.و زماني كه روي كالايي كليك ميكنم كه در انبار مقدارش صفره و موجود نيست... !!!!!! و چون sql با اون تابع sum در فيلد مجازي رقم صفرو درج نميكنه و مقدار NULL رو نشون ميده با توجه به نوع int بودن متغيرم با يك چنين خطايي برميخورم.تا زماني كه برروي فيلدي كليك ميكنم كه در انبار وجود داره خطايي نداره !!!!!!!! ولي وقتي كه بر روي كالايي كليك ميكنم كه در انبار موجود نيست يك چنين خطايي ميده.......
ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

آخرین ویرایش:

SHRP

کاربر ممتاز
خيلي ممنونم از پاسختون
عذر ميخوام من هنوز مبتدي هستم.
اين كدهايي رو كه فرمودين كجا بايد جاگذاري كنم.
راستي من به برنامه گفتم كه فيلد sumkharid رو با استفاده از sqldatareader بريزه توي متغيري از جنس int كه اسم اون متغير sumkharid هست. ميدونيد هدف من از اين كار اينه كه مقدار اون فيلد sumkharid رو به صورت int به دست بيارم كه باز در ادامه جمع تعداد برگشت از فروش و تعداد فروش رفته و برگشت از خريد و تعداد محصولات توليد شده رو به دست بيارم و در آخر با جمع و تفريق اين مقادير موجودي انواع محصولات در انبار رو به صورت دقيق به دست بيارم.
ميدونيد اين اتفاق زماني ميافته كه من روي كالايي در ديتا گريد ويو كليك ميكنم.و زماني كه روي كالايي كليك ميكنم كه در انبار مقدارش صفره و موجود نيست... !!!!!! و چون sql با اون تابع sum در فيلد مجازي رقم صفرو درج نميكنه و مقدار NULL رو نشون ميده با توجه به نوع int بودن متغيرم با يك چنين خطايي برميخورم.تا زماني كه برروي فيلدي كليك ميكنم كه در انبار وجود داره خطايي نداره !!!!!!!! ولي وقتي كه بر روي كالايي كليك ميكنم كه در انبار موجود نيست يك چنين خطايي ميده.......
ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

دوست عزیز
برای محاسبات فاکتور و فروش و... اصلا نیازی به خروج و ورود داده ها ندارید و به راحتی می تونید تمام مقادیر و فرمولها رو با دستورات اس کیو ال انجام بدید
به نظرم بهتره چندتا مطلب در مورد برنامه نویسی و بانکهای اطلاعاتی بخونید تا راحت تر کار کنید.......اون کدها که نوشتم نمونه است کافیه شما قسمتهای مقایسه خودتون رو با اون بررسی کنید مثلا به جای s متغیر خودتون رو بذارید توی عبارت if (String.IsNullOrEmpty(s)) و شرط رو بررسی کنید
در ضمن می تونید برای جلوگیری از تهی بودن مقادیر پیش فرض به فیلدها اختصاص بدید
بازم پیشنهاد می کنم کتاب یا مطلب در مورد اس کیو ال مطالعه کنید دوست من
مشکل شما خیلی سخت نیست فقط نیاز به کمی تجربه داره

mahmoodof

عضو جدید
دوست عزیز
برای محاسبات فاکتور و فروش و... اصلا نیازی به خروج و ورود داده ها ندارید و به راحتی می تونید تمام مقادیر و فرمولها رو با دستورات اس کیو ال انجام بدید
به نظرم بهتره چندتا مطلب در مورد برنامه نویسی و بانکهای اطلاعاتی بخونید تا راحت تر کار کنید.......اون کدها که نوشتم نمونه است کافیه شما قسمتهای مقایسه خودتون رو با اون بررسی کنید مثلا به جای s متغیر خودتون رو بذارید توی عبارت if (String.IsNullOrEmpty(s)) و شرط رو بررسی کنید
در ضمن می تونید برای جلوگیری از تهی بودن مقادیر پیش فرض به فیلدها اختصاص بدید
بازم پیشنهاد می کنم کتاب یا مطلب در مورد اس کیو ال مطالعه کنید دوست من
مشکل شما خیلی سخت نیست فقط نیاز به کمی تجربه داره

ممنونم از پاسخ شما...
ميتونيد چند مطلب رو در اين رابطه بهم معرفي كنيد؟ممنون ميشم.همين قسمت از برنامم لنگ مونده .. نميدونم چور حلش كنم.

SHRP

کاربر ممتاز
ممنونم از پاسخ شما...
ميتونيد چند مطلب رو در اين رابطه بهم معرفي كنيد؟ممنون ميشم.همين قسمت از برنامم لنگ مونده .. نميدونم چور حلش كنم.
اگر منظورتون آشنایی با اس کیو ال است این چندتا لینک رو ببینید:
https://www.google.com/url?sa=t&rct...TJBse4VN1e85BmYIlLHzGSw&bvm=bv.66330100,d.ZWU

http://sql.persianblog.ir/

http://www.mssql.blogfa.com/

http://ashiyane.org/forums/showthread.php?28301-آموزش-Microsoft-SQL-Server

soheyla93

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم
من یک هفته ی دیگه امتحان برنامه نویسی به زبان C دارم و هیچی بلد نیستم چون اصلا متوجه صحبت های استاد نمی شم

ازتون خواهش می کنم کمکم کنید
ی جور جزوه بهم معرفی کنید که همه چیز راجع به برنامه نویسی در اون باشه من واقعا هیچی بلد نیستم

ممنون

iut.ali

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم
من یک هفته ی دیگه امتحان برنامه نویسی به زبان C دارم و هیچی بلد نیستم چون اصلا متوجه صحبت های استاد نمی شم

ی جور جزوه بهم معرفی کنید که همه چیز راجع به برنامه نویسی در اون باشه من واقعا هیچی بلد نیستم

ممنون
اولا اصلا نترس منم اولش مثه تو بودم ولی کم کم برنامه نویسیم خوب شد دوما به نطر من کتاب دایتل رو اصلا نخون چون ترجمش با اجازه واقعا مزخرفه انگلیسیش خ.به کتاب جعفر نژاد قمی کتاب خوبیه که به راحتی هم تو اینترنت پیدا میشه

SHRP

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم

ممنون
چقدر دير اقدام كرديد
همونطور كه دوستمون گفت كتابهاي جعفرنژاد از متن نسبتا ساده اي برخورداره و البته نگران نباشيد چند فصل اولش براي رشته هاي برق كفايت مي كنه.... لازم نيست همه فصلها رو بلد باشيد

-sahar-

عضو جدید
سلام !من ترم یک نرم افزارو واسه همین ممکنه سوالاتم و اشتباهاتم مسخره باشه که به بزرگی خودتون ببخشید!
برنامه ای که نوشتم از نظر خودم مشکلی نداره کامپایلرم ارور نداد ولی وقتی اجراش میکنم هیچکدوم از scanf های داخل حلقه while رو اجرا نمیکنه و فقط مقدار galoonرو از کاربر میخواد !مشکل از منه یا کامپایلر؟؟؟؟؟؟

#include <stdio.h>
int main()
{

double m,g;

printf("enter the gallons used(-1 to end)=\n");
scanf("%1f",&g);
while(g != -1.0)
{
printf("enter the miles driven:\n");
scanf("%1f",&m);
printf("the miles/galoons for his tank was %f\n",m/g);
scanf("%1f",&g);

}
return 0;
}

SHRP

کاربر ممتاز
سلام !من ترم یک نرم افزارو واسه همین ممکنه سوالاتم و اشتباهاتم مسخره باشه که به بزرگی خودتون ببخشید!
برنامه ای که نوشتم از نظر خودم مشکلی نداره کامپایلرم ارور نداد ولی وقتی اجراش میکنم هیچکدوم از scanf های داخل حلقه while رو اجرا نمیکنه و فقط مقدار galoonرو از کاربر میخواد !مشکل از منه یا کامپایلر؟؟؟؟؟؟

#include <stdio.h>
int main()
{

double m,g;

scanf("%1f",&g);
while(g != -1.0)
{
printf("enter the miles driven:\n");
scanf("%1f",&m);
printf("the miles/galoons for his tank was %f\n",m/g);
scanf("%1f",&g);

}
return 0;
}
تابع scanf خیلی وقتها اونطور که باید کار نمی کنه...به جاش از ورودی و خروجی cin,cout کمک بگیر
کد:
#include<iostream.h>
#include <stdio.h>
int main()
{

double m,g;

printf("\nEnter the gallons used(-1 to end)=");
cin>>g;
while(g != -1)
{
printf("\nEnter the miles driven:");
cin>>m;
printf("\nThe miles/galoons for his tank was %f",m/g);
printf("\nEnter the gallons used(-1 to end)=");
cin>>g;

}
return 0; 
}

leila.alizadeh

عضو جدید
سلام من یه پروزه دارم کد نویسی برای یه بازی کی میتونه کمکم کنه به زبان C++ و مفهوم شی گرایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شرح بازی: یه تخته پایین صفحه هست و چند تا توپ بالا که وقتی میان پایین تخته میگیره و نمیزاره بیفته لطفا کمکم کنین

SHRP

کاربر ممتاز
سلام من یه پروزه دارم کد نویسی برای یه بازی کی میتونه کمکم کنه به زبان C++ و مفهوم شی گرایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شرح بازی: یه تخته پایین صفحه هست و چند تا توپ بالا که وقتی میان پایین تخته میگیره و نمیزاره بیفته لطفا کمکم کنین
شروع کنید به مشکل برخورد کردید اینجا مطرح کنید

SHRP

کاربر ممتاز
از تابع goto باید استفاده کنم بلد نیستم این تابع رو میشه کمک کین
سعی کنید هیچ وقت از اون تابع استفاده نکنید...به جای اون از زیر برنامه و تابع کمک بگیرید... که هر وقت نیاز بود اونها رو فراخوانی کنید

vahid.kardinal

عضو جدید
دوستان من ی برنامه به شرح زیر می خوام بی زحمت!!!
برنامه ای بنویسید که قادر باشد اطلاعات کتابخانه را به صورت کامپیوتری اداره نماید.
برای این منظور، اطلاعات مربوط به کتاب ها را در یک فایل ذخیره نمایید.
این اطلاعات شامل
1( نام کتاب 2( نام نویسنده 3( سال انتشار 4( دسته بندی موضوعی کتاب ) علمی – فلسفی – شعر – داستان
( می شود.
گزارشی را که برنامه باید اخذ کند :
1( مشخصات تمام کتاب های موجود در کتابخانه
2( مشخصات تمام کتاب های موجود در یک دسته بندی موضوعی

SHRP

کاربر ممتاز
مرسی ولی استادمون گفته از تابع gotoxy استفاده کنیم
gotoxy با goto كاملا فرق داره .
استاد شما كاملا درست گفتن... اين تابع براي قرار دادن مكان نما در مكان مورد نظر است در حالت گرافيكي...
gotoxy(x,y);

SHRP

کاربر ممتاز
پس برنامه من چی میشه؟؟
کمک کنید!!!
دمتون گرم
کتابخونه c++
شروع كنيد سوالي بود يا به مشكل برخورديد مطرح كنيد
شما كه رشته زيست شناسي هستيد اين سوال رو براي چه درسي مي خوايد؟