رفع اشکال مربوط به:SKETCHUP

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من میخوام فارسی تایپ کنم توی اسکتچ آپ اما وقتی متنو مینویسم حروف از هم جدا میشن. باید چه کار کنم درست شه؟؟؟
با یه فارسی نویسی مثل مریم و یا LeoMoon Persian TTT Writer متن رو بنویسید و بعد با همون فونت تو اسکچاپ paste کنید. مثل کاریکه تو بقیه نرم افزارای گرافیکی میکنیم.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
من چند تا متریال ساختم ولی وقتی می خوام ازشون استفاده می کنم از سکچاپ خود به خود بسته میشه !!!! حجم فایل های jpg رو کم کردم و دوباره متریال ساختم بازم همین جوری میشه ! چه باید کرد ؟
ماکزیمم متریالاتو رو 1024 پیکسل طول و یا عرض قرار بده.

arckey

عضو جدید
ماکزیمم متریالاتو رو 1024 پیکسل طول و یا عرض قرار بده.

تشکر جناب یگانگی درست شد .

یه چیزی باعث تعجبم شده من فک می کردم حجم تکسچر زیاد هست(ابعاد+کیفیت) اینجوری میشه در صورتی که وقتی پیکسل ها رو 1024 گذاشتم یعنی هم کیفیت و هم ابعاد زیاد شدند ، درست شد ! یعنی سکچاپ با ابعاد کوچک مشکل داره ؟

Bgham

عضو جدید
از همه دوستان خصوصا جناب یگانگی متشکرم.
دو تا سئوال داشتم :
1- لیست پلاگین های ضروری و پر کاربرد برای اسکچ آپ
2- نحوه نصب یک پلاگین روی نرم افزار اسکچ آپ
با تشکر

hamed art

عضو جدید
آقای یگانگی میشه آموزش استفاده از پلاگین sandbox رو برای بچه ها بزارین.....یا شرح بدین.............ممنووووووووووووووووون میشم

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
از همه دوستان متشکرم.
دو تا سئوال داشتم :
1- لیست پلاگین های ضروری و پر کاربرد برای اسکچ آپ
2- نحوه نصب یک پلاگین روی نرم افزار اسکچ آپ
با تشکر
ابتدا نحوه نصب.
نحوه نصب بستگی به نوع پلاگین داره که 4 حالته: اول اینکه فایلتون اجرائیه (یعنی پسوند exe. و یا msi. داره) درین صورت مثل نصب خود برنامه اونو اجرا میکنید و اگه احیانا اسکچاپ رو در جایی غیر از c نصب کردید بهش اون مسیر رو میدید. مراحل رو تا پایان میرید. گاهی لازم کرکشون کنید این پلاگینا رو. مثل پلاگینV-rayو یا SuPodiumکه واسه رندر هستن
حالت دوم : پسوند فایلتون rb. هستش که کافیه اونو تو مسیر فولدر پلاگینای اسکچاپ کپی کنید و تمام. توجه کنید که گاهی این نوع فایلها به چند فایل دیگه نیاز دارن و باهم که باشن اجرا میشن. درین صورت وقتی اسکچاپ رو باز کنید این پیغام خطا رو اعلام میکنه. مثلا ممکنه بنویسه که ..... requires Progressbar.rb... یعنی به پلاگین دیگه ای به اسم پروگرسبار، واسه اجرا نیاز داره که اونم باید سرچ کنید و بریزید کنارش تا اجرا بشه (این مشکل کم پیش میاد)
حالت سوم: پسوند فایل zip. هستش. مثل هر فایل زیپ دیگه ای اونو با نرم افزار winzip یا Winrar یا خود ویندوز از زیپ در میارید و کلیه فایلهلی حاصله رو میریزیت تو فولدر پلاگینت (مثل بالا مثلا تو این مسیر: C:\Program Files (x86)\Google\Google SketchUp 8\Plugins )
حالت چهارم: پسوند فایلتون rbz. هستش که یجور زیپه. برای این پلاگینا آخرین نسخه اسکچاپ لازمه. و برای نصب اول اونا رو میریزید تو مسیر پلاگینا، مثل مورد قبل و حالا واسه فعال کردنش از مسیر منوی (Window > Preferences > Extensions وارد بخش نصب خودکار پلاگین میشد و گزینه Install extention رو میزنید و مسیر اون فایل رو بهش میدین

اما لیست پلاگینای ضروری
Joint Push Pull - Visual Edition واسه پول-پوش رو سطوح غیر مسطح. در حین کار باهاش اگه کلید Tab رو بزنید تنظیماتش رو میتونید تغییر بدید.
Tools On Surface - v1.3 یا نسخه های بالاتر واسه خط کشیدن روی سطوح منحنی
RoundCorner - v2.1 واسه پخ کردن و نرم کردن گوشه حجما
Soap Skin & Bubble واسه ایجاد صفحات قشایی بین لبه ها (سازه های قشایی رو باهاش میسازن)
Weld v.3.00 by Rick Wilson که چندتا خط جدارو بهم جوش میده و یک polylineمیکنه
ExtrudeTools که خودش شامل یه سری ابزاره که کمک میکنه اسکچاپ بتونه مثل راینو انواع سطوح منحنی رو ایجاد کنه
BezierSpline v1.4f که با نصب اون میتونید انواع و اقسام منحنیهای Bezier رو نصب کنید (مثل Spline توی اتوکد)
2D Tools که اسکچاپ توی ترسیمات دو بعدی مثل اتو کد میشه یعنی فیلت و چمفر و تریم و .....http://www.youtube.com/v/vhiukMxLHto
و اگه نخواین با خود اسکچاپ میرور کنید اونوقت Mirror.rb رو هم نیاز دارید

آخرین ویرایش:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
آقای یگانگی میشه آموزش استفاده از پلاگین sandbox رو برای بچه ها بزارین.....یا شرح بدین.............ممنووووووووووووووووون میشم
Sand Box پلاگین نیست. بلکه جزو خود اسکچاپه فقط باید تولبارشو بیارید و واسه اینکار از مسیر ذیل میرید:View-->tool bars-->sand box و تیکشو میزنید.

اما آموزشش. توی همین انجمن ابزارای این تولبار آموزش داده شده قبلا. لطفا ابتدا ببینید و بعد سئوال طرح کنید که بیخود برخی چیزا تکراری نشه. علاوه بر مطالب گذشته این رو ببینید
https://sites.google.com/site/sketchupsage/tweak/sandbox
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95053&topic=2458778&ctx=topic
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95054&topic=2458778&ctx=topic
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95057&topic=2458779&ctx=topic
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95046&topic=2458828&ctx=topic
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95042&topic=2458782&ctx=topic
http://support.google.com/sketchup/bin/answer.py?hl=en&answer=95050&topic=2458824&ctx=topic

hamed art

عضو جدید
ببخشید آقای یگانگی....بازم ممنون....راستی یه سوالی...پلاگینی برای اسکچاپ هست که کار tessellate رو تو مکس انجام بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
پلاگین latice رو باهاش کار کردم فوق العاده بود....ولی اگه tessellate هم باشه دیگه محشر میشه...
اگه هست لطفا راهنمایی کنید...مرسی

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
با خود ابزار Add Detail از مجموعه sand box میشه تا حدی اینکارو کرد. اما پلاگینائی مثل Subdivide and Smooth هم کار مشابهی میکنن+ Vronoi

vahidkey

عضو جدید
سلام دوستان مدتی است اسکچ آپ من به گوگل مپ وصل نمیشه، یعنی نمی تونم مکان را از گوگل ببینم و وارد نرم افزار کنم، کسی میدونه چکار باید بکنم.ممنون

vid art 20

عضو جدید
با سلام لطفا اگر کسی میتونه کمکم کنه چون خیلی بهش نیاز دارم، مشکلم اینه که وقتی فایل اتوکد رو وارد su می کنم هر چه خطوط بلوک شده دارم اکسپلود میشن، چکار باید کنم تا مثل همون فایل کد، بلوک شده بمونن و تغییر نکنند.امید وارم حداقل استاد یه کمکی بکنن

آخرین ویرایش:

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام لطفا اگر کسی میتونه کمکم کنه چون خیلی بهش نیاز دارم، مشکلم اینه که وقتی فایل اتوکد رو وارد su می کنم هر چه خطوط بلوک شده دارم اکسپلود میشن، چکار باید کنم تا مثل همون فایل کد، بلوک شده بمونن و تغییر نکنند.امید وارم حداقل استاد یه کمکی بکنن
سلام.
اینکه شما فایلتونو تو کد بلاک کنید هیچ ارتباطی به اسکچ نداره.
شما بعد از ایمپورت کردن میتونید همون خطوط رو دوباره گروپ کنید

vid art 20

عضو جدید
سلام.
اینکه شما فایلتونو تو کد بلاک کنید هیچ ارتباطی به اسکچ نداره.
شما بعد از ایمپورت کردن میتونید همون خطوط رو دوباره گروپ کنید
سلام و با تشکر
فایل اتو کد من یه شهر هستش، یعنی بعد از ایمپورت کردن بشینم تک تک این همه خطوط را بلاک کنم؟این که خیلی کار میبره.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
بلوکای اتوکد تبدیل میشن به کامپوننتای اسکچاپ. یه نکته کوچیک وجود داره و اون اینه که اگر فایل شما کاملا خالی باشه آنچه ایمپورت میکنید از اتوکد، باز و بلافاصله قابل ویرایش (البته بلوکا تبدیل شدن به کامپوننت و لذا برای ویرایششون بعد از انتخابشون گزینه Edit Component رو از منوی کلیک راست باید انتخاب کنید) و اگه حتی یه خط تو فایلتون وجود داشته باشه کل ورودیتون یه کامپوننت خواهد بود که مزیتش اینه که به اشیاء موجودتون نمیچسبه و برای ادیتش باید مثل بالا عمل کنید) دقت بفرمائید که درینجا هم باز بلوکای کد تبدیل شدن به کامپوننتایی داخل این کامپوننت ورودی.
توضیح در مورد کامپوننتا: مشابه بلوکای اتوکدن با ایت تفاوت که قابلیتای اضافه ای هم دارن. هروقت از یه شیئ دو یا بیشتر نمونه لازم داشتید حتما فقط اولی رو به شکل کامپوننت بسازید و این یکی رو کپی کنید تا هرموقع ویرایش لازم داشت با ویرایش یکی ، همشون ویرایش بشن. اینجوری در حجم فایلتون صرفهجویی میکنید و زمان ویرایشتونو کم میکنید.
برای راحتتر ویرایش کردن و دیدن یا ندیدن بقیه مدل حتما از این دو گزینه منوی View استفاده کنید
1-Component Edit--> Hide rest Of Model
2- Component Edit--> Hide similar Components
میتونید واسشون کلید میونبر بگذارید (که توصیه میکنم حتما اینکارو بکنید)
همچنین هنگام ساخت یه کامپوننت بهش درست اسم بدید که هنگام مدیریت فایلتون از طریق Window-->Outliner راحت بتونیدمدیریتش کنید

vid art 20

عضو جدید
بلوکای اتوکد تبدیل میشن به کامپوننتای اسکچاپ. یه نکته کوچیک وجود داره و اون اینه که اگر فایل شما کاملا خالی باشه آنچه ایمپورت میکنید از اتوکد، باز و بلافاصله قابل ویرایش (البته بلوکا تبدیل شدن به کامپوننت و لذا برای ویرایششون بعد از انتخابشون گزینه Edit Component رو از منوی کلیک راست باید انتخاب کنید) و اگه حتی یه خط تو فایلتون وجود داشته باشه کل ورودیتون یه کامپوننت خواهد بود که مزیتش اینه که به اشیاء موجودتون نمیچسبه و برای ادیتش باید مثل بالا عمل کنید) دقت بفرمائید که درینجا هم باز بلوکای کد تبدیل شدن به کامپوننتایی داخل این کامپوننت ورودی.
توضیح در مورد کامپوننتا: مشابه بلوکای اتوکدن با ایت تفاوت که قابلیتای اضافه ای هم دارن. هروقت از یه شیئ دو یا بیشتر نمونه لازم داشتید حتما فقط اولی رو به شکل کامپوننت بسازید و این یکی رو کپی کنید تا هرموقع ویرایش لازم داشت با ویرایش یکی ، همشون ویرایش بشن. اینجوری در حجم فایلتون صرفهجویی میکنید و زمان ویرایشتونو کم میکنید.
برای راحتتر ویرایش کردن و دیدن یا ندیدن بقیه مدل حتما از این دو گزینه منوی View استفاده کنید
1-Component Edit--> Hide rest Of Model
2- Component Edit--> Hide similar Components
میتونید واسشون کلید میونبر بگذارید (که توصیه میکنم حتما اینکارو بکنید)
همچنین هنگام ساخت یه کامپوننت بهش درست اسم بدید که هنگام مدیریت فایلتون از طریق Window-->Outliner راحت بتونیدمدیریتش کنید

ضمن تشکر مجدد از شما، استاد چطور میشه یک فایل کد رو به su ایمپورت کرد و بعد از انجام عملیات بروی اون ، اونو مجددا به اتو کد اکسپورت کرد به نحوی که لایه ها تغییری نکنند، من وقتی فایل کد را از اسکچ به کد بر میگردونم بدون لایه بندی هستند، اصولا میشه لایه های کد را به su ایمپورت کرد؟ یا برعکس؟ ممنون از شما

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اتوماتیک لایه های کد به اسکچاپ وارد میشن و شما همون لایه ها رو دارید
اما وقتی توی اسکچاپ شروع به مدلسازی کنید تمام انجه مدل میکنید توی لایه جاریتون خواهد بود (پیشفرض ، لایه 0) و اگه میخواید تو لایه های دیگه باشن یا هنگام مدلسازی لایتون رو تغییر بدید یا بعدش اشیا رو انتخاب کنید و از منوی کلیک راست گزینه Entity Info رو انتخاب کرده تو پانل باز شده لایه اشیا رو تغییر بدید

آریاتس

عضو جدید
من یه سوال دارم :)
چطوری میتونیم تو اسکچ آپ با مقیاس پلات بگیریم مثل کد و...
اصلا مقیاس تو اسکچ آپ مطرح هست به اون صورتی که تو کد ؟؟

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگه منظورت سه بعدی پلات گرفتنه که ابعادش دقیقا بشه من بعید میدونم اینطوری باشه حتی برای پلان هم من ندیدم کسی بخواد با ابعاد پرینت بگیره من خودم تو کد اکسپورتش میکنم ..

آریاتس

عضو جدید
اگه منظورت سه بعدی پلات گرفتنه که ابعادش دقیقا بشه من بعید میدونم اینطوری باشه حتی برای پلان هم من ندیدم کسی بخواد با ابعاد پرینت بگیره من خودم تو کد اکسپورتش میکنم ..

مرسی از کمکت
نه نه سه بعدی که بخوایم پلات بگیریم مقیاس مطرح نیست به اون صورت
مثلا برای نقشه ها مثلا اجرای سایت پلان با متریال و... حالت 2 بعدی تو این حالت مقیاس مطرح یا نه؟
بعدشم
چرا من هر کاری میکنم اکسپورت نمیشه !!!!؟؟ :(

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
با گزینه Send to Layout بفرستید تو نرم افزار Lay out که همراه اسکچاپ نصب میشه بفرستید. اونجا ابتدا ابعاد کاغذ رو انتخاب کنید و سپس تو بخش Sketchup Model از دیدهای استاندارد Standard Views دیدی رو که میخواین انتخاب کنید و سپس گزینه Ortho رو بزنید و مقیاس مورد نظر رو انتخاب کرده و دوباره گزینه Render رو بزنید. حالا مدلتون رو داره با مقیاس نشون میده. میتونید خروجی اتوکد یا پی-دی-اف.... بگیرید
اگه Layout رو ندارید درست نرم افزارتون رو کرک نکردید

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اره راست میگه میشه لی اوت مقیاسی پرینت.گرفت.اکسپورت dwg رو انتخاب کن.اگه نداره ورژن اسکچ شنا pro نیست

مهدی ط

عضو جدید
با سلام خدمت همه ی دوستان;)
من چند وقته که اموزش اسکچ آپ رو با اموزش های سایتتون شروع کردم و با رندر su podiom کار میکنم!:redface:
یه سوال داشتم میخواستم ببینم چجور میشه نور طولی به کارم بدم؟ اخه تو سقفم میخوام یه نور مخفی بذارم ولی نوری که کارایی نور مخفی رو تو سقفم انجام بده رو هر چی گشتم :w10:نتونستم چیزی پیدا کنم!
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید!:gol:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اگه نسخه های قدیمی هستید به نسخه جدید برید و کارتون آسون میشه. توی گزینه های متریال Light Power رو زیاد کنید... اگه بازم کم بود گزینه High Intensity رو هم بزنید. Light Power از 1 تا 100 هستش. وقتی High Intensity رو میزنی شدتها 10 برابر میشه. مثلا 14 در این حالت یعنی 140...
برای دریافت آخرین نسخه میتونید سربزنید به
http://www.mipichoonim.blogfa.com/post/11

shima.2

عضو جدید
اولش باید از فایل کدیتون یک save as2004 بگیرید بدش در گزینه ی فایل importبزنید و فرمت dwg رو انتخاب کنید بعدش open کنید

همه ی این کارهایی که گفتیدانجام دادم ولی نشدبعدش که openکردم باید کدوم یک ازگزینه هاروانتخاب کنم.ببخشیداگه سوالام ابتدایی هست.چون تازه دارم این نرم افزاررویادمی گیرم.مرسی.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
همه ی این کارهایی که گفتیدانجام دادم ولی نشدبعدش که openکردم باید کدوم یک ازگزینه هاروانتخاب کنم.ببخشیداگه سوالام ابتدایی هست.چون تازه دارم این نرم افزاررویادمی گیرم.مرسی.
به گزینه های import دقت کنید.

پیوست ها

• import.jpg
    import.jpg
    67.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

niloufary

کاربر فعال
export sketch up کمک!

export sketch up کمک!

سلام به کمک خیلی خیلی فوری نیاز دارم کارمو تری دی کردم اما خروجی نمیده که ببرم تو مکس با اینکه حجمش 7 مگ بیشتر نیست . تا 94 درصد میاد بعد میپره ترو خدا هر کی بلده بهم بگه چیکار کنم .

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام. چه طور میشه لبه های نرم ایجاد کرد؟؟ مثل همین هواپیما که تو یکی از پست ها بود.