رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

aban.sabz

عضو جدید
سلام. تو صفحه ی 177 کتاب "درک رفتار سازه" در مورد تاثیر ارتفاع روی تیرهای هوای فشرده صحبت میکنه،_که من متوجه نشدم چی میگه:confused::cry::confused:_ اگر ممکنه یکی از دوستان لطف کنه و با زبون خودمونی و راحت این قسمت رو توضیح بده.
خیلی ممنون!:smile:

shiva2009

کاربر بیش فعال
چرا ضریب اطمینان بارهای باد و زلزله از ضریب بارهای مرده و زنده کمتره؟

البته این یه نسبت یعنی در نوع خودش اندازه بزرگی هست ولی چون احتمال وقوع زلزله و باد بستگی به موقعیت و همچنین فرم و شکل ساختمان داره محاسبات کاملا پیچیده ای میطلبه که شاید زلزله در تمام طول عمر ساختمان اتفاق نیافته ولی بارهای استاتیکی ما همیشه هستن در هر صورت ما باید نسبت به این ضرایب با احتیاط بیشتری عمل بکنیم مخصوصا اگر امکان اتفاق افتادن همزمان نیرو های دینامیکی (ضربه ای و تشدید شونده) با هم وجود داشته باشه;)
جواب آقا پویان درسته... بعضی وقتا حفظیات در تضاد با تجربه قرار میگیره. آخه اگه مبحث 6 مقررات ملی رو ببینی، بار مرده تقریباً همیشه ضریب کمتر از یک می خوره. بار زنده و بارهای باد و زلزله براساس منطقه، کاربری، نوع سازه و یه سری ملاحظات دیگه ضریب می خورن، که خیلی وقتا مساوی میشن یا تفاوت جزئی دارن با هم. دانشجوهای عمران واسه هر مسئله حساب می کنن ضریبا رو. کتاب گویا از یه دیدگاه کلی بررسی کرده.
در مورد قوس، چون سالوادوری مشخصاً میگه که قوس این تغییر شکل رو با خمش تحمل میکنه، پس باید در مورد تاق هم معتبر باشه، احتمالاً با برش (اگه یادم نرفته باشه). هنوزم میگم، اون حالتی که جمع میشه بر اثر تغییر شکل هایی جزئیه. که با تنش هاش مداری کنترل میشه. و این رانش هست که باید با حلقه کششی مهارش کرد. وقتی تغییر شکل ها رو توضیح میده از اثر رانش صرف نظر کرده.

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. تو صفحه ی 177 کتاب "درک رفتار سازه" در مورد تاثیر ارتفاع روی تیرهای هوای فشرده صحبت میکنه،_که من متوجه نشدم چی میگه:confused::cry::confused:_ اگر ممکنه یکی از دوستان لطف کنه و با زبون خودمونی و راحت این قسمت رو توضیح بده.
خیلی ممنون!:smile:

تصویر شماره 19-12 رو به دقت نگاه کنیددو اتفاق میافته 1-افزایش تکیه گاه بیشتر در سازه مرتفع 2-افزایش فشار داخلی بیشتر در سازه مرتفع -افزایش ارتفاع موجب افزایش فشار داخل سازه میشه (بیشترین فشاری که میتونه تحمل کنه)بنابراین کششی که در سطح سازه اتفاق میافته به مراتب بیشتر از حالتی هست که ارتفاع تیر کمتر میباشد اگر دقت کنید بار فشاری که توسط بار های زنده (بار برف یا باد-از بار مرده به علت کم بودن و ناچیز بودن صرف نظر میشه )بر سازه وارد میشه در هر دو حالت یک مقدار ثابت میباشد در این حالت فشار القایی توسط بارهای زنده و کشش القایی حاصل از فشار داخلی چون در جهت عکس هم هستند سبب تشکیل شدن فلش سفید که در مقایسه با شکل پایینی به مراتب کمتر می باشد میشه و در آخر اشاره میکنه که خمش زمانی اتفاق میافته که فشار ایجاد شده توسط بارهای زنده برابر خمش ایجاد شده توسط هوای پر شده باشه یک مثال ساده از این سازه بادکنک هایی هستند که به صورت استوانه هستند.افزیش فشار داخلی و تاثیر اون رو میتونید در این حالت به صورت عینی تجربه کنید;)

sima_farzin.arch

عضو جدید
جواب آقا پویان درسته... بعضی وقتا حفظیات در تضاد با تجربه قرار میگیره. آخه اگه مبحث 6 مقررات ملی رو ببینی، بار مرده تقریباً همیشه ضریب کمتر از یک می خوره. بار زنده و بارهای باد و زلزله براساس منطقه، کاربری، نوع سازه و یه سری ملاحظات دیگه ضریب می خورن، که خیلی وقتا مساوی میشن یا تفاوت جزئی دارن با هم. دانشجوهای عمران واسه هر مسئله حساب می کنن ضریبا رو. کتاب گویا از یه دیدگاه کلی بررسی کرده.
در مورد قوس، چون سالوادوری مشخصاً میگه که قوس این تغییر شکل رو با خمش تحمل میکنه، پس باید در مورد تاق هم معتبر باشه، احتمالاً با برش (اگه یادم نرفته باشه). هنوزم میگم، اون حالتی که جمع میشه بر اثر تغییر شکل هایی جزئیه. که با تنش هاش مداری کنترل میشه. و این رانش هست که باید با حلقه کششی مهارش کرد. وقتی تغییر شکل ها رو توضیح میده از اثر رانش صرف نظر کرده.
اوکی پس با اینکه تغییر شکلشون به سمت داخله رانششون به سمت خارجه.میسی :w17:

این دوتا پاراگراف بیکم مبهم بود .
صفحه 82 درک و رفتار سازه
"به علت اینکه اعضای سازه ای سقف.... ملاحظات سازه ای را در خود جای دهد ."
و
"باید برایند تمامی نیروهای عمودی و جانبی بیشتر از دو سوم دیوار در هر تراز باشد" ینی چی؟

صفحه 88 درک و رفتار سازه شکل 4-8 (ب) تکیه گاه وسطه ینی تیر از وسط به سمت پایین خم میشه.پس تمرکز کشش بالا و وسطه .ولی چرا تو شکل پایین انتهای تیر کشش تمرکز داره؟ :w39:

اگه یه نفر دهانه های صفحه 116 رو هم توضیح بده خیلی ممنون میشم.مخصوصا شکل 15-9 . اصلا متوجه نمیشم :cry:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه 88 درک و رفتار سازه شکل 4-8 (ب) تکیه گاه وسطه ینی تیر از وسط به سمت پایین خم میشه.پس تمرکز کشش بالا و وسطه .ولی چرا تو شکل پایین انتهای تیر کشش تمرکز داره؟ :w39:

صفحه 13 همین تاپیک را یه نگاهی بنداز

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا یه نفر از صفحه 38 تا 55 اکوستیک قیابکلو عکس بگیره بداره اینجا....
کتاب من این صفحات رو نداره....
ممنون

sima_farzin.arch

عضو جدید
قاب بالن برای ساختمان 2 طبقه مناسب نیست زیرا باید دیوارهای بلند بدون عملکرد خاصی از طبقه میانی برای استفاده به عنوان سکو ی کار ساخته شوند. ینی چی؟

مگه جهت قرارگیری ساختمون با فرم و کشیدگی ساختمون فرق داره؟! چرا جهتای جدول صفحه 96 اقلیم کسمایی با تو ضیحات صفحه 120 به بعد جور در نمیان؟ مثلا در مناطق گرم و مرطوب با جهت جنوب تا جنوب شرقی باشه ولی فرمش در جهت شرقی غربی باشه!:wallbash:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها میخوام شناخت مواد بخونم پارسال کتاب سام فروتنی رو خوندم اما اینقدر حجمش بالا بود ک نرسیدم خوب مرور کنم(درواقع بعضی فصلهاشو نرسیدم به مرور)امسال کسی میتونه راهنماییم کنه؟؟البته خلاصه نویسی کردم اما 200 صفحه شد همون خلاصه نویسیم...هر چند ک بزرگ نوشتم...اما میخوام اصولی پیش برم...

Anita.Mosavi

عضو جدید
بچه ها میخوام شناخت مواد بخونم پارسال کتاب سام فروتنی رو خوندم اما اینقدر حجمش بالا بود ک نرسیدم خوب مرور کنم(درواقع بعضی فصلهاشو نرسیدم به مرور)امسال کسی میتونه راهنماییم کنه؟؟البته خلاصه نویسی کردم اما 200 صفحه شد همون خلاصه نویسیم...هر چند ک بزرگ نوشتم...اما میخوام اصولی پیش برم...

این کتاب که منبع نیستش
نشریه55 بخونی فک کنم بهتره اما کلن مصالح زیاد سوال نمیادا

arefeh

کاربر ممتاز
این کتاب که منبع نیستش
نشریه55 بخونی فک کنم بهتره اما کلن مصالح زیاد سوال نمیادا

اینو خوندم و دیشب با نشریه 55 مقایسه کردم تقریبا همپوشانی میکنند همو تازه سام فروتنی نکات اضافه تری هم داره...بغیر نشریه 55 چی هست منبع؟

Art & Design

عضو جدید
در یک ساختمان هر چه زمان تناوب ارتعاش بیشتر باشه شدت نیروی زلزله چه تغییری می کنه؟
زمان تناوب طبیعی چه تاثیری در شدت زلزله داره؟

کژال جون

عضو جدید
سلام بچه ها. من تازه شروع کردم . کتابای سازه در معماری و درک رفتار سازه ها را چه جور باید خوند؟ از همون اول به ترتیب هر فصلو بخونم برم جلو یا نه فصلایی خاصو فقط بخونم. من می خوام معماری معماری امتحان بدم.اصلا اول سازه رو شروع کنم یا درک رفتار سازه ها؟ نمی دونم کمکم کنید.:cry:

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در یک ساختمان هر چه زمان تناوب ارتعاش بیشتر باشه شدت نیروی زلزله چه تغییری می کنه؟
زمان تناوب طبیعی چه تاثیری در شدت زلزله داره؟

هر چه زمان تناوب ارتعاش بیشتر سازه و ساختمان انعطاف پذیرتر (صلبیت کمتر سازه)و در نتیجه در زلزله آسیب پذیری کمتر-اگر زمان تناوب طبیعی که حاصل از بارهای زنده همچون باد هست با ضربه و ارتعاش زلزله یکی باشه خرابی بیشتر خواهد بود;)

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها. من تازه شروع کردم . کتابای سازه در معماری و درک رفتار سازه ها را چه جور باید خوند؟ از همون اول به ترتیب هر فصلو بخونم برم جلو یا نه فصلایی خاصو فقط بخونم. من می خوام معماری معماری امتحان بدم.اصلا اول سازه رو شروع کنم یا درک رفتار سازه ها؟ نمی دونم کمکم کنید.:cry:

درک رفتار بهتر از سازه در معماریه البته همون مطالب هست و پیچیده نکرده مطلب رو یعنی به زبان ساده توضیح داده مبانی سازه برای معماران هم همین مطالب هست باسادگی بیشتر و توضیحات بهتر ولی اول از همه درک رفتارو بخونید.تو این کتابا همه فصول مهم هستند;)

Art & Design

عضو جدید
هر چه زمان تناوب ارتعاش بیشتر سازه و ساختمان انعطاف پذیرتر (صلبیت کمتر سازه)و در نتیجه در زلزله آسیب پذیری کمتر-اگر زمان تناوب طبیعی که حاصل از بارهای زنده همچون باد هست با ضربه و ارتعاش زلزله یکی باشه خرابی بیشتر خواهد بود;)

هر چه ساختمان بلندتر باشد زمان تناوب ارتعاشش طولانی تر خواهد بود(طراحی لرزه ای برای معماران) ==>پس ساختمان بلندتر انعطاف پذیرتر و در مقابل زلزله مقاوم تر میشه؟ درسته؟
هرچه ساختمان سنگین تر باشد زمان تناوب ارتعاش طبیعی آن نیز بیشتر خواهد شد ===> در مقابل زلزله مقاومت کمتری داره؟

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
صفحه 32فن آوری نوین :
ضخامت اعضای سازه ای قاب فولادی سبک نورد سرد به طور معمول بین 0.6 تا 2.5 میلیمتر است (واقعا این اندازه است؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا من بد متوجه شدم)

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر چه ساختمان بلندتر باشد زمان تناوب ارتعاشش طولانی تر خواهد بود(طراحی لرزه ای برای معماران) ==>پس ساختمان بلندتر انعطاف پذیرتر و در مقابل زلزله مقاوم تر میشه؟ درسته؟
هرچه ساختمان سنگین تر باشد زمان تناوب ارتعاش طبیعی آن نیز بیشتر خواهد شد ===> در مقابل زلزله مقاومت کمتری داره؟
ببینید یه توضیح کلی میدم ما دو نوع بار دینامیکی(پویا) داریم که به ساختمان وارد میشه 1-تشدید شونده 2- ضربه ای که این 2 تا بار خیلی خطرناک هستند و به علت پیچیدگی این بارها محاسبه سخت و وقت گیری دارندباری که از طریق زلزله وارد میشه بار ضربه ای هست که از پی به ساختمان وارد میشه حالا هر چه ساختمان ارتفاع بیشتر داشته باشه و صلب تر باشه احتمال خرابی بیشتر هست و هر چه انعطاف پذیر تر باشه خرابی کمتری داره در حالت دوم بخش های نزدیک به پی ساختمان خطرناک تر هستند حالا با افزایش ارتفاع زمان تناوب بیشترمیشه و بار وارد بر پایین ساختمان بیشتر از قبل هست یعنی احتمال شکست در این ناحیه زیاد هست این زمان تناوب علاوه بر زلزله به باد هم بستگی داره یعنی در ساختمان های بلند نیروی باد مهم هست و موجب نوسان ساختمان میشه در پل ها هم همین طور هست پل تاکوما بر اثر نوسان و تشدید شدن اون خراب شده
برای جلوگیری از تناوب زیاد از باد بند و مستهلک کننده های دینامیکی استفاده میشه

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

اره
ساختموناي بلند انعطاف پذير طراحي ميشن يني همزمان با تناوب زلزله توسط مستهلك كنند ه ها حركت ميكنن
ما فك ميكنيم ساختمون در برابر زلزله بايد مقاوم باشه و حركت نكنه
اين غلطع
ساختمون بايد همراه زلزله حركت كنه تا خراب نشه

arefeh

کاربر ممتاز
یچه ها یه سئوال...من کتاب معمار|+مهندس=سازه رو یه رو خونی کردم میگن در حد اسم معمار و اسم بنا کافیه....این حرف درسته؟؟؟و اینکه خوب اسم معمارهاش خیلی سخته آدم یادش میره راهی هست ک راحت بشه تو ذهن سپرد؟؟؟و سئوال بعدی خیلی نکاتی توش دیدم ک مفید بود و احتمال سئوال داشت...الان من چه کنم؟؟؟

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
یچه ها یه سئوال...من کتاب معمار|+مهندس=سازه رو یه رو خونی کردم میگن در حد اسم معمار و اسم بنا کافیه....این حرف درسته؟؟؟و اینکه خوب اسم معمارهاش خیلی سخته آدم یادش میره راهی هست ک راحت بشه تو ذهن سپرد؟؟؟و سئوال بعدی خیلی نکاتی توش دیدم ک مفید بود و احتمال سئوال داشت...الان من چه کنم؟؟؟

کی گفته اسم معمار؟؟؟؟؟؟؟ هیچ وقت با اسم معمار کار ندارن. با اسم بناها هم کار ندارن. اسم بناها ممکنه به خودت تو جواب دادن به بعضی از سوالا که با عکس متوجه سیستمش نمیشی کمک کنه.
امثل همه مطالعات موردی ها بخونش.

در مورد نکاتش هم خیلی از اونا تو کتابای دیگه تکرار میشه.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها واسه فن آوریهای نوین تا حالا هرچی سئوال اومده عکس بوده
به نظرتون لازمه خیلی ریز بشیم رو مباحث
مثلا اینکه استانداردهای iso و DIN چی گفتن (مثلا صفحات 59 ، 60 ، 61 رو یه نگاهی بندازین؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کدوم پیچ واسه کجا ، فاصله پیچا اینقد باشه و اینا................................؟؟؟؟

shima jo0on

عضو جدید
?

?

بچه ها نظرتون درباره این دو فصل اخر درک و رفتار سازه چیه؟؟یه جوووورین اخه؟بخونمشون ؟؟مصالح و چوب و فولاد ....:que::redface:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بچه ها واسه فن آوریهای نوین تا حالا هرچی سئوال اومده عکس بوده
به نظرتون لازمه خیلی ریز بشیم رو مباحث
مثلا اینکه استانداردهای iso و DIN چی گفتن (مثلا صفحات 59 ، 60 ، 61 رو یه نگاهی بندازین؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کدوم پیچ واسه کجا ، فاصله پیچا اینقد باشه و اینا................................؟؟؟؟

چيزي كه هست توجه كن وقتي يه كتاب جديد مياد معمولا ازشسطحي سوال ميدن هي سال به سال ريز تر ميشن مث درك رفتار سازه ديگه اگه ازش سوال بياد عمقيه
از طرفي من هم كتابو خوردم هم جزوه طباطبايي رو
چيزي كه هست اينكه اين اساتيد گويا ميدونن از كجا سوال مياد و جالبه بدوني كتاب تست عصر كنكاش بخش عناصرش چون تاليف خودشه كاملا منطبقه بر جزوش
روي عكساش بيشتر زوم كن
و اينكه سيستم هر كدومو بدوني يا اگه دو اسمي هستن بدونيشون

بچه ها نظرتون درباره این دو فصل اخر درک و رفتار سازه چیه؟؟یه جوووورین اخه؟بخونمشون ؟؟مصالح و چوب و فولاد ....:que::redface:

ازش سوال اومده اتفاقا مهمه

shima jo0on

عضو جدید
چيزي كه هست توجه كن وقتي يه كتاب جديد مياد معمولا ازشسطحي سوال ميدن هي سال به سال ريز تر ميشن مث درك رفتار سازه ديگه اگه ازش سوال بياد عمقيه
از طرفي من هم كتابو خوردم هم جزوه طباطبايي رو
چيزي كه هست اينكه اين اساتيد گويا ميدونن از كجا سوال مياد و جالبه بدوني كتاب تست عصر كنكاش بخش عناصرش چون تاليف خودشه كاملا منطبقه بر جزوش
روي عكساش بيشتر زوم كن
و اينكه سيستم هر كدومو بدوني يا اگه دو اسمي هستن بدونيشون

جزوه طباطباییرو میشه بذارید اینجا؟

n.b1987

عضو جدید
بچه ها من تو این دو تا موضوع از بچگی می لنگم:D
چه جوری استاد شم تو اینا؟

خرپا کلا - جزعا روش مفصل و اینا رو ...نمی ره تو مخخخ)
نمودارها همون دیاگرامای خمش و برش و ...
:surprised:

بالا