دکوراسیون داخلی منزل

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
کاربرد رنگ قرمز

کاربرد رنگ قرمز

6. قرمز روشن: شهامتاین رنگ محرک، ترس را دور می کند و به شما شهامت می بخشد. زمانی که می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، لباسی به رنگ قرمز روشن به تن کنید، البته مراقب استفاده زیاد از این رنگ باشید زیرا هیجان تان را افزایش خواهد داد. این رنگ را برای ظروف، قاب تابلو و بالش های تزیینی استفاده کنید.
شما خودتون امتحان کردین؟:cool:

درود.
ببینید اگر بخواییم روانشناسی رنگ ها رو بررسی نماییم ، وجه مشترک تمام سرچ های اینترنتی و گاها کتاب هایی در این زمینه این خواهد بود:
رنگ قرمز بلندترین طول موج رو داره و تحریک کننده است. قرمز رنگی قدرتمنده اگرچه این قدرت از لحاظ فنی قابل مشاهده نیست. این رنگ این ویژگی رو داره که نزدیکتر از اون چیزی که هست به نظر بیاد و توجه مارو در اول به خودش جلب میکنه. برای همین هم هست که در چراغهای راهنمایی کل دنیا از این رنگ استفاده میشه. اثر این رنگ کاملا فیزیکی هست. تحریکمون میکنه و ضربان قلبمون رو بالا میبره و این تصور رو برامون به وجود میاره که زمان سریعتر داره میگذره.این رنگ تحریک کننده، پر جنب و جوش و بسیار دوستانه ست.

و در جایی دیگر

رنگ قرمز گرمترين رنگها مي باشد. قرمز به عنوان مادر رنگها در نظر گرفته مي شود. در تعدادي از زبانها ، كلمات قرمز و رنگي مترادف هستند. و در برخي زبانهاي ديگر، قرمز و زيبا مترادف هستند. رنگ قرمز رنگ انتخابي بيشتر روانشناسان برون گرا و يكي از گزينشهاي ويژه مردان مي باشد.
در حالت منفي رنگ قرمز، مفهوم خشم و عصبانيت را مي رساند. در چين قرمز رنگ خوشبختي و شادماني مي باشد. عروسها در شرق قرمز مي پوشند.

در حاليكه رنگ قرمز در آفريقاي جنوبي رنگ سوگواري و عزا مي باشد. در روسيه بلشوويكها از پرچم قرمز زماني كه تزار روس را سرنگون كردند استفاده نمودند.ينابراين قرمز مرتبط با كمونيسم مي باشد.در بسياري از پرچمها از رنگ قرمز استفاده شده است.قرمز رنگ سه شنبه مي باشد.قرمز گلي سمبل عشق آتشين مي باشد. حلقه هاي ياقوتي در دست چپ انداخته مي شوند. قرمز رنگ سياره مريخ مي باشد.اين سياره معروف به خداي جنگ مي باشد.و نيز اين رنگ نشان دهنده خطر و آتش سوزي مي باشد.
بدن ما با راههاي مختلف توسط طول موجهاي متفاوت نور تحت تاثير قرار مي گيرد.نور قرمز بزرگترين طول موج و كمترين فركانس را دارد.نور قرمز باعث تحريك قلب و گردش خون مي شود.در واقع رنگ قرمز احساسات ما را تحريك و گردش خو ن را فعال ميكند.
رنگ قرمز مرتبط با عشق، انرژي،گرما،حادثه،خوش بيني و ... مي باشد.قرمز رنگ خون ،سرويس هاي كمكهاي اوليه مانند صليب سرخ را نشان مي دهد.

افرادي كه تمايل به پوشيدن لباس قرمز دارند، جاه طلب،محرك و پرانرژي هستند. آنها تمايل دارند افرادي خيلي موفق ، شجاع ، برونگرا باشند كه مي تواند آنها را رهبران خوبي بسازد. از آنجاييكه رنگ قرمز توجه را به خود جلب مي كند از آن براي خط كشيدن تكاليف و امتحانات دانش آموزان و يا براي نشان دادن اينكه يك محصول زير قيمت فروخته مي شود استفاده مي گردد.

به خاطر اثر تحريك كنندگي رنگ قرمز ، آن براي اتاقهايي كه حركت و فعاليت در آن مثل سالن ، راه پله ، سالن ورزشي يا آشپزخانه زياد است مناسب مي باشد. و از آنجايي كه رنگ قرمز اشتها را زياد مي كند، در رستورانها معمولا به كار برده مي شود. و مي تواند يك گزينه خوب براي يك اتاق ناهارخوري رسمي باشد، چنانچه احساسات شاداب و معاشرتي را ترويج مي كند.

رنگ قرمز شاد است. و بسياري از محصولات مرتبط با بچه ها مثل توپها ، اسباب بازيها، لباسها قرمز مي باشند. تزئينات كريسمس نيز قرمز است.
اگر در زندگيتان به دنبال افزايش شور و شوق و علاقه ، انرژي بيشتر، فعاليت و اعتماد به نفس بعد از تصوراتتان ، حفاظت از ترسها و نگرانيها هستيد ، از رنگ قرمز استفاده كنيد.
همچنین در سایت معماری نیوز هم در خصوص رنگ قرمز صحبت شده است:

کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون
رنگ‌های اصلی و تركیبی می‌توانند روحیه شما را تحریك كنند و به شما آرامش بخشند وخاطرات شاد رادرذهن شما ایجاد كنند یا برعكس.
رنگ‌ها در واقع ناقل محیط و كلیدی برای ایجاد حالت‌های مختلف در خانه شما محسوب می شوند.فقط باید به خاطرداشته باشید كه همیشه در انتخاب رنگ دقت كرده و رنگ متناسب با محیط و روحیه خویش را انتخاب كنید تا همواره احساس آرامش داشته باشید. این احساس همان طنین رنگ‌ها است. در واقع رنگ‌ها با اثربخشی خود در ذهن بیننده با او حرف می‌زنند و در فكر وی اثر خود را پیاده می كنند. اثربخشی رنگ‌ها در هیچ مكانی به اندازه خانه‌ مورد اهمیت نیست. خانه شما پناهگاه و محل استراحت شما و محل ساخت روح و فكر شما است بنابراین باید محیط داخل آن به نحوی باشد كه با فكر و روح شما به طور دوستانه تلفیق شود كه در این راستا رنگ‌ها مهمترین و مؤثرترین نقش را دارند.رنگ قرمز یك رنگ هیجان‌انگیز است و باعث اشتیاق و علاقه شدید و تعصب شدید در فرد می شود. این رنگ تركیبی با رنگ خون است و تولد، سرزندگی، فعالیت و توانگری را به روحیه افراد انتقال می‌دهد.

این رنگ، تركیبات متنوعی دارد كه اثرات متفاوتی را در روحیه آدمی ایجاد می‌كنند.
به عنوان مثال:
رنگ قرمز متمایل به شرابی: رنگ قرمز یاقوتی، توانگری، قدرت و سنت را در روحیه افراد یادآور می‌شود و از تركیبات كلاسیك رنگ قرمز محسوب می‌شود.
رنگ قرمز گیلاسی: سرزندگی، جوانی و انرژی را در فرد ایجاد می‌كند.
رنگ قرمز گوجه‌ای: گرما را به فرد انتقال می‌دهد.رنگ قرمز برای بهبود بخشیدن به حس بویایی و اشتها در افراد كاربرد بالایی دارد. به شكل سنتی، رنگ قرمز، رنگ افسونگری بوده و در خیلی از فرهنگ‌ها، این رنگ برای نشان شادی و خوشبختی استفاده می‌شود.
فیلسوف‌های یونان قدیم، اصرار می‌كردند كه مردها غذای قرمز بخورند و مایعات قرمز بنوشند به منظور اینكه دارای اعتماد به ‌نفس و حس خوشبینی می‌شود.

از دید روانشناسی، افرادی كه رنگ مطلوب آنها رنگ قرمز است، دارای اعتماد‌به‌نفس بالایی هستند، افرادی توانگرند (افراد ثروتمند و افرادی كه در زندگی خود همیشه ریسك می‌كنند از این رنگ استفاده می‌كنند)، افرادی كه عاشق این رنگ هستند، افرادی با اطلاع، برونگرا، هیجانی، سبقت‌جو، با انرژی، شجاع، خوشبین، ماجراجو و مثبت هستند.این رنگ علاوه بر اثرات مثبتی كه در افراد ایجاد می‌كند اثرات بدی هم دارد. رنگ قرمز یك رنگ قوی است و ضربان قلب را تشدید می‌كند، فشار خون را بالا می‌برد و باعث می‌شود حركت تنفسی بالا برود. در دكوراسیون منزل رنگ قرمز را می‌توانند در برخی از فضاها استفاده كنید نه درهمه دیوارها و فضاها.

رنگ قرمز همانطور كه اشاره شد، حس بویایی و اشتها را تقویت می‌كند و برای استفاده در آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری توصیه می‌شود. می‌توانید حتی در مبلمان این دو فضا از این رنگ استفاده كنید.یك اتاق ناهارخوری را در ذهن خود مجسم كنید كه دارای یك میز ناهارخوری با یك رومیزی قرمز متمایل به شرابی است. روحیه تمام افراد پشت میز را در یك لحظه می‌توانید ببینید، همه آنها با اشتها و دارای فكر آسوده هستند. این رنگ اغلب به عنوان رنگ حاشیه برای درهای ورودی می‌‌تواند استفاده شود چون شكوفایی و شادی را به خانه هدایت می‌كند.

رنگ قرمز فضاهایی مثل حال ورودی یا راهروها را می‌تواند برافروخته كند، این رنگ چشم را به طرف خود جذب می‌كند ولی به عنوان رنگ دیوارها در فضاهای كوچك مخصوصاً تنالیته تیره آن توصیه نمی شود چون روحیه دلتنگی را به وجود می‌آورد. رنگ قرمز سطح انرژی را در اتاق افزایش می‌دهد و هیجانات آدمی را بالا می‌برد و در اتاق‌ خواب جفت‌ها توصیه می‌شود و عشق را به محیط خواب آنها به ارمغان می‌آورد. ولی در اتاق خواب كودكان توصیه نمی‌شود زیرا سطح انرژی آنها را بالا برده و بی‌خوابی در آنها ایجاد می‌كند. استفاده از این رنگ برای افرادی كه دارای فشار خون بالا هستند نیز توصیه نمی‌شود.اتاق خوابی را تصور كنید كه دارای پرده‌های قرمز شرابی، روتختی‌هایی از همان رنگ، چراغ خواب گوجه‌ای در كنار تختخواب، دمپایی روفرشی گیلاسی در كنار تختخواب، قالیچه شرابی رنگ در كف اتاق و رنگ دیوارهای اتاق تلفیقی از رنگ قرمز با سفید ‌باشد چه اتاق خواب گرم و رویایی! آیا می‌توانید گرمای آن را در وجود خویش حس كنید؟ این رنگ برای اتاق نشیمن یا اتاق مهمان نیز مطلوب است چون تمام فضای اتاق را احاطه می‌كند و صمیمیت را در افراد ایجاد می كند.دیوارهای قرمز گیلاسی اتاق نشیمن با مبل‌های راحتی هم‌رنگ دیوارها چه فضای جالب و گرمی را برای مهمان‌ها در هنگام صرف چای ایجاد می‌كند!! علاوه بر رنگ دیوارها و مبلمان می‌توانید از این رنگ به عنوان زمینه رنگی در طاقچه‌های تورفته گنجه‌ها، داخل كابینت‌های آشپزخانه، حاشیه شومینه استفاده كنید.این رنگ بهترین سپر در مقابل سرمای زمستان است. مخصوصاً در منازلی كه از گرمای طبیعی خورشید بی‌بهره هستند؛ استفاده از رنگ زرد و قرمز در قسمت‌هایی از منزل گرما را به افراد خانواده هدیه می‌دهد. اگر تأثیر هر رنگ را در روح و ذهن خویش جای دهیم می‌توانیم محیط مطلوبی را در منزل خویش فراهم كنیم و از وجود آنها در اطراف خویش لذت ببریم.


و همچنین در خصوص بنده. من نیز طبق همچین مواردی گاها و شاید بعضی مواقع دکوراسیون رو می تونم به این صورت بچینم. البته بیشتر حجم و دیگر وسائل خونه رو هم در نظر می گیرم تا بتونم یک تطابق شکل بوجود بیارم.
البته که برای من نیز به سان همه این رنگ باعث هیجان می شود.
بله مواردی از اتاق بنده نیز این رنگ رو داراست. ولی من شخصا از جایی که طرفدار رنگ های آبی و سبز و یا حتی نارنجی هستم ترجیح می دم از رنگ های مورد علاقه خودم بیشتر استفاده کنم.
با تشکر.
:gol:
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
خلاقیت در راه پله با کاغذ دیواری

خلاقیت در راه پله با کاغذ دیواری

برترین ها: در دکور کردن منزل و هر فضای داخلی دیگر، " پله" از مواردی است که معمولا نادیده گرفته می شود. از آنجا که طراحی های راه پله معمولا چالش برانگیزند، بسیاری افراد ترجیح می دهند پله ها را ساده و بدون تزیین رها کنند. اما احتمالا شما نیز پس از تماشای تصاویر زیر دیدگاهتان را در اینباره اصلاح کرده و متوجه می شوید راه پله برای بروز خلاقیت و متحول کردن فضا یک فرصت شگفت انگیز است. چسباندن کاغذدیواری هایی هماهنگ با سبک دکوراسیون به دیواره ی پله ها، شیوه ای آسان برای متحول و متفاوت کردن فضای محیط مورد نظر شماست. شما را به تماشای تصاویر زیر دعوت می کنیم.

1. کاغذ دیواری با نقش درخت. (که می تواند در ادامه نقوش کاغذی که به دیوار چسبانده اید، انتخاب شود).
2. راه پله با نقش گل های مختلف
3. چسباندن برچسب و استیکر هایی خلاقانه
4. تزیین پله ها با هنر موزاییک
5. نقوش زیگزاگی بر دیواره پله ها
6. کاغذ دیواری هایی با نقوش مختلف
7. پله های شیشه ای
8. نوشته هایی با گچ های رنگی
9. نقوش هندسی چشمگیر
10. نوشتن جمله های زیبا و الهامبخش بر دیوار پله ها
11. شبیه سازی جلد کتابهای دلخواهتان
12. طرح های فلزی و فرفوژه ای
13. چسباندن نوارچسب های رنگی
14. برچسب های شماره و عدد
15. پله های سفیدی که به بیان جدید و زیباتری رسیده اند.
16. ترکیب و هماهنگ کردن نقوش و رنگهای مختلف
17. نقوش گرافیکی در رنگ های شاد
18. طرح های ادامه دار
19. راه پله هایی با نقوش زیبای مدیترانه ای


برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
با این ترفندها خانه‌تان را شاد و جذاب کنید

با این ترفندها خانه‌تان را شاد و جذاب کنید

برترین ها: اتاق های بی پنجره، تاریک و دلگیر هستند اما متاسفانه طراحی برخی خانه ها به گونه ای است که امکان ساخت پنجره در آن وجود ندارد. اگر خانه شما نیز این گونه است، نگران نباشید. ما ترفندهایی را برای شما آورده ایم تا خانه دلگیرتان را شاد و جذاب کنید.نقطه کانونی
نقطه کانونی در دکوراسیون یک اتاق دقیقا همان قسمتی است که کانون توجه و جذابیت دکوراسیون را به خود اختصاص می دهد. شما می تواند شومینه، تابلوی نقاشی، قفسه کتاب یا هر چیز دیگری را به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید. در این صورت توجه میهمان ها در وهله اول به آن جذب می شوند و دیگر متوجه نبود پنجره نمی شوند. با مشخص کردن نقطه کانونی، چیدمان مبل ها نیز برایتان آسان تر خواهد شد.


رنگ
تاثیرگذارترین راه برای ایجاد فضایی باز و روشن در خانه، رنگ دیوار، سقف و زمین است. طراحان دکوراسیون نیز معتقدند که استفاده از رنگ های روشن در بزرگ نشان دادن فضا موثر است، در حالی که رنگ های تیره فضا را کوچک تر از آن چیزی که هست، نشان می دهند. منظور از رنگ های روشن تنها سفید نیست بلکه رنگ های گرم خنثی مانند زرد کم رنگ یا زرد- سبز نیز موجب روشنی، بزرگی و گرمی اتاق های بدون پنجره می شوند. از رنگ هایی با تونالیته مشابه و طرح هایی ساده استفاده کنید تا در عین جذابیت، فضا را شلوغ و خفه نشان ندهند. رنگ های روشن تر را برای فضای بالای خانه به کار برید به عنوان مثال سقف را سفید کنید.


نور
نور می تواند در بزرگ و روشن تر کردن اتاق های بدون پنجره تاثیرگذار باشد. طبق نظرات کارشناسان 3 نوع نور وجود دارد که برای فضای خانه نیز مناسب است. نور کلی (ملایم، سراسری) نور کاربردی(روشن، متمرکز) و نور دکوراتیو (قوی، نمایشی). با به کار بردن این 3 نوع نور در مکان های مختلف خانه، علاوه بر زیبایی فضا، فعالیت های مختلف را در مکان های مختلف خانه آسان تر انجام خواهید داد.


انعکاس
به کار بردن سطوح شیشه ای و آینه، به خصوص در مکان هایی که نور را منعکس می کند، موجب بزرگ تر و روشن تر شدن فضا می شود. لوازم تزیینی شیشه ای و فلزی و رنگ های روغنی براق برای کف پوش و دیوارها نیز انتخاب خوبی هستند.


مبلمان
انتخاب مبل هایی با طرح های ساده، از شلوغی فضا جلوگیری می کند. به جای کاناپه های بزرگ و جاگیر از مبل های چوبی ساده استفاده کنید.


تزیینات
اگر می خواهید فضای خانه تان را بزرگ تر نشان دهید، از تزیینات کمتری استفاده کنید. یک لوستر، مجسمه، تابلو نقاشی، یا معرق کوچک، بدون بهم ریختگی فضای خانه شما را گرم و دوستانه می کند. برای تازه کردن هوای خانه، یک گلدان بزرگ بهتر از چند گلدان کوچک است.

برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
در انتخاب رنگ دیوار خانه، اشتباه نکنید!

در انتخاب رنگ دیوار خانه، اشتباه نکنید!

برترین ها: تا به حال شده به خانه یکی از دوستان تان بروید و از ترکیب رنگی که در فضا استفاده کرده، لذت ببرید و مایل باشید آن را در خانه خودتان هم اجرا کنید؟شما به سرعت به رنگ فروشی می روید اما هنگامی که مقابل حجم عظیمی از رنگ ها قرار می گیرید، خشک تان می زند. تردیدتان طبیعی است. انتخاب رنگ برای فضای خانه کاری بسیار دشوار است. در این شرایط سوالات زیادی در ذهن ایجاد می شود. چه رنگی را برای دیوارها انتخاب کنم که به مبلمان و فرش خانه بیاید؟ رنگ مورد علاقه ام را در کجای خانه به کار برم؟ و...


ممکن است شما در این انتخاب، اشتباهاتی را مرتکب شوید. اما نگران نباشید، تعدادی از کارشناسان ما نکاتی را که به زیبایی خانه شما لطمه می زند، برای تان آورده اند.


1. رنگ هایی که شما در خانه خود به کار می برید، باید رنگ های مورد علاقه تان باشد، نه آن چیزی که با مد روز پیش می رود. حتی اگر رنگ مد سال را دوست دارید، بهتر است در ابعاد کوچک مانند بالشتک ها از آن استفاده کنید نه در کل فضای خانه، تا اگر روزی دل تان را زد، مجبور نباشید هر روز تحمل اش کنید.

2. از رنگ کردن دیوارها در مرحله اول و اضافه کردن مبلمان و پرده های منطبق با آن، خودداری کنید. شما در مرحله اول باید چیدمان خود را با لوازمی که دارید مانند فرش یا مبل آغاز، سپس رنگ دیوار را متناسب با آنها انتخاب کنید.

3. برخی رنگ ها تنها زیر نور طبیعی زیبا به نظر می رسند، اما زمانی که چراغ ها را روشن می کنید، رنگ شان تغییر می کنند. بنابراین قبل از انتخاب رنگ دیوارهای خانه، آن را در برابر نورهای مختلف امتحان کنید.

4. زمانی که صحبت از رنگ دیوار اتاق به میان می آید، افراد معمولا رنگ سفید یا کرم را ترجیح می دهند. اما رنگ سفید خود طیف گسترده ای از رنگ ها را در بر می گیرد که از ترکیب رنگ های سبز، آبی، خاکستری و بنفش کمرنگ است. اگر به دنبال رنگی جذاب برای دیوارها می گردید، این خانواده رنگ ها را انتخاب کنید.

5. هنگامی که می خواهید از دو رنگ برای فضای خانه استفاده کنید، مراقب باشید که میزان استفاده از آن دو یکسان نباشد. یکی از رنگ ها را غالب کنید. به عنوان مثال اگر خانه تان آبی است، رنگ زرد را به جاهایی از خانه بیافزایید یا برعکس.

6. سقف فضای زیادی را در خانه اشغال می کند که معمولا هنگام چیدمان دکوراسیون خانه نادیده گرفته می شود. اگر می خواهید سقف تان تاثیر زیادی بر فضا داشته باشد، باید رنگی را انتخاب کنید که مکمل رنگ دیوارها باشد. سفید براق بهترین گزینه است.

7. اگر می خواهید دیوارهای خانه تان رنگ های متفاوتی داشته باشند، (به خصوص اگر کنار هم قرار دارند) رنگ هایی را انتخاب کنید که هیچ ربطی به هم ندارند. برای تاثیر بیشتر، از رنگ هایی که در طیف رنگی نزدیک بهم هستند، مانند زرد، سبز و آبی، کمک بگیرید.

8. رنگی توجه شما را جلب کرده اما دیگر کار از کار گذشته و شما نمی توانید آن را برای دیوار ها به کار گیرید. نگران نباشید! شما می توانید سایه روشن های مختلف آن رنگ را در جاهای مختلف خانه مانند کابینت، تابلو، مبل یا روتختی به کار گیرید. تضاد رنگی بر جذابیت فضای خانه شما خواهد افزود.


برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
دوست داری خونه ات سبز باشه یا آبی؟

دوست داری خونه ات سبز باشه یا آبی؟

مجله دیده بان - سنا حیدریان: ترکیب مناسب رنگ ها و قرار گرفتن رنگ های هم طیف در کنار هم اصلی ترین معیارها برای تعیین زیبایی مناظر هستند. افراد خوش پوش در انتخاب رنگ لباس های خود نهایت دقت و وسواس را اعمال می کنند و همین ترکیب رنگ هاست که عامل زیبایی ها می شوند. اما خارج از مقوله جلوه ای زیبایی شناختی، انتخاب رنگ به سادگی معرف شخصیت افراد می شود و شما با آشنایی از ارتباط رنگ ها با خصوصیات اخلاقی می توانید پی به لایه درونی شخصیت افراد ببرید.

همین مسئله نشان می دهد که رنگ ها شخصیت شما را می سازند و هر رنگ بنا بر ویژگی خاص خود تاثیرات روانی بر روحیه افراد می گذارد. در طراحی و دکوراسیون منزل هم، انتخاب رنگ برای دیوارها، سقف و برخی وسایل منزل، از لحاظ روانشناسی بسیار مهم است. زیبایی و تاثیر روانی، فاکتورهای مهمی در انتخاب رنگ برای بخش های مختلف منزل هستند. در این مطلب شما را در زمینه انتخاب رنگ ها برای چیدمان و طراحی دکوراسیون منزل تان راهنمایی کرده ایم.

سبز؛ سازگار و آرام بخش
سبز به دلیل خنثی بودن برای دکوراسیون داخلی فوق العاده است. سبز در همه جای طبیعت وجود دارد، با هر رنگ رنگین کمان همنشین می شود و ظاهر فوق العاده ای به خود می گیرد. رنگ سبز به دلیل آرامش بخش بودن مناسب اتاق خواب و سرویس های بهداشتی است. رنگ سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره ای قرار بگیرد، زیباتر شده، رفاه و غنی بودن را می رساند.

از سبز چون رنگ پوست را خوب انعکاس نمی دهد، در سالن های پوست و زیبایی و حتی بوتیک ها و فروشگاه های لباس استفاده نکنید. سبز را می توان با صورتی پررنگ، رزشکی، آبی روشن، زرد و بنفش استفاده کرد.

سبز آرامش، آسایش، خنکی، رفع خستگی، اعتدال، احتیاط، امنیت، هماهنگی، تعادل و آرامش اعصاب را به همراه دارد.

سبز نشانه ثروت، رشد، تولد، تجدید حیات، غبطه خوردن و همدردی است. سبز اجتماعی بودن، مرسوم بودن، ظرافت، پیچیدگی، سنت، عادی و گران بودن را می رساند.

آبی؛ صلح آمیز و شفابخش
آبی در ترکیب با زرد، رنگ باز و گیرایی است و ساحلی ایده آل را تداعی می کند و در ترکیب با رنگ های صورتی کم رنگ، سبز نعنایی و با آبی کم رنگ تر، آرامش کامل و محیطی بی سروصدا را برای کودکان فراهم می کند. آبی مناسب قسمت های پذیرش است و محیطی رسمی، محافظه کارانه و متعادل ایجاد می کند. بیشترین استفاده از آبی زمانی است که به تنهایی به صورت طیف ها و سایه های مختلف محیطی زیبا، آرام، ایده آل و آسمانی را ایجاد کند که مناسب اتاق خواب و سرویس های بهداشتی است.

آبی سرد، آرام کننده، شفابخش، صلح آمیز، رسمی، ضد قرمز و نشانه ذکاوت است. رنگ آبی ایجاد آرامش و اعتبار می کند. آبی موجب کاهش فشار خون، کاهش میزان تنفس، حفظ تعادل، ایجاد محیطی بی سروصدا، انصاف و عدالت می شود، وفاداری، حس محافظه کارانه و مسئولیت را افزایش می دهد. رنگ آبی باعث احساس رفاه، تازگی، ظرافت، قطعیت، تحت نفوذ درآوردن می شود و تداعی کننده آب و آسمان است.

زرد؛ شاد و خلاقانه
زرد نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حکمت است. به کاربردن رنگ زرد البته نه خیلی تند، مثلا طلایی، در اتاق ناهارخوری اشتهاآور است. کرم نباتی، شاد و مناسب اتاق نوزاد است. رنگ زرد روشن در اتاق ملاقات، اثری مثبت و خلاق دارد. زرد، رنگ مثبت و برای اتاق نوجوانان بسیار مناسب است، حافظه را تقویت و به مطالعه کمک می کند. زرد برای مغازه های کوچک فوق العاده است، جلب نظر کرده و حالت خوشامدگویی دارد. اما چون به کار بردن صرفا زرد در یک محیط ممکن است باعث تندمزاجی و بدخلقی شود، سعی کنید آن را با رنگ های دیگر به کار ببرید.

آبی و زرد، کنار دریا بودن را تداعی می کند و زرد و سفید محیط را تمیز نشان خواهدداد. زرد گرم و آفتابی، درخشان، منبع نور، مثبت، شادی آور، گیرا، امیدوارکننده، اشتهاآور، خلاق، الهام بخش و نشانه استقبال است. رنگ زرد حافظه را تقویت می کند، جرات می دهد و موجب درون نگری می شود. زرد نشانه توجه، ارتباطات، مناظره و حکمت است و در عین حال تحریک پذیری، خصومت و تبعیض را افزایش می دهد.

بنفش؛ باشکوه و سلطنتیبا آن که بفنش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر دیده شده. بنفش به خاطر ملایم و آرام بخش بودن برای اتاق خواب دخترها بسیار مناسب است. بنفش رنگ خلاقی است و در محیط های کار و آموزش کارایی زیادی دارد. اگر در کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی داشته، حس قوی ای ایجاد می کند. استفاده از آن به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری هم خیره کننده است. بنفش موزون، آرام بخش، سلطنتی و باشکوه بوده، باعث کاهش فشار خون، کم کردن ترشح غدد بسیار فعال می شود.

قرمز؛ شانس آور و هیجان انگیزرنگ قرمز نشانه جشن، شانس، لوکس و جدید بودن، علاقه و آتش است. قرمز رنگ گل های رز در روزهای به یاد ماندنیست. قرمز رنگ هیجان انگیز است. اگر با پوشیدن لباس قرمز در یک جلسه تجاری مورد توجه قرار گرفتید نه تنها به خاطر شجاعت شما در انتخاب رنگ بلکه احساس قدرتی است که قرمز ایجاد می کند. قرمز رنگ شجاعت و خوش شانسی است و در کشورهای آسیایی مهم و معمول است. اگر می خواهید در دیزاین منزل تان از رنگ قرمز استفاده کنید، کمی احتیاط کنید بهتر است قرمز را به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار ببرید.

برای ایجاد یک اتاق گرم و نرم دیوارها را قرمز کنید. با این کار محیط بسته تر شده و حس صمیمیت ایجاد می شود. قرمز مناسب اتاق خواب نیست چون میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می کند. در طرح های تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در فضایی کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز آنچنان تماشایی خواهدبود که هر کس وادار به نشستن و محو لوسترها می شود و این به دلیل مرکز توجه بودن رنگ قرمز است.

اما در خانه خود اگر نمی خواهید تا این حد رمانتیک باشید، از آن در جاهایی که برایتان اهمیت بیشتری دارد استفاده کنید و قسمت های خاص را مورد توجه قرار دهید. استفاده از قرمز در اطراف شومینه، حتی اگر خاموش باشد، گرما را تداعی می کند و به کار بردن آن در ورودی خانه استطاعت مالی را می رساند. از قرمز در محل آرایش و اتاق پرو خود استفاده کنید. قرمز در اتاق ناهارخوری شگفت انگیز است و در اتاق پذیرایی بازخورد زیادی دارد.

رنگ قرمز تیره خود یک سبک را ایجاد می کند و اعتماد به نفس را می رساند. قرمز گرم، پرحرارت، رمانتیک، نشانه خطر و توقف است. قرمز هیجان، نشاط، پیشرفت، توانگری، قدرت و شجاعت را می رساند. قرمز موجب افزایش فشار خون، بالا رفتن تنفس، افزایش مقاومت، پرخاشگری و خشم می شود و رنگ پوست را خوب منعکس می کند.

مشکی؛ خنثی و دراماتیکمشکی رنگ فوق العاده ای برای دکوراتورهاست. ژاپنی ها اغلب از آن استفاده می کنند، روی آن را لاک الکل می زنند و در ترکیب با قرمز جلوه خاصی به فضای موردنظر می دهند. اگر بخواهید چیزی را بی توجه نشان دهید، از مشکی مات استفاده کنید. مشکی به دلیل خنثی بودن با هر رنگی استفاده شود، تاثیر فوق العاده ای خواهدداشت. مشکی با رنگ های متالیک طلایی، نقره ای، مسی و برنج جلوه ای فوق العاده دارد. این رنگ اغلب در نازک کاری ها برای ایجاد ظرافت استفاده می شود. یک نیمکت که روی آن گرانیت مشکی قرار گرفته باشد، ظاهر دلفریب و زیبایی به آشپزخانه می دهد. مشکی رنگ خوبی برای کف پوش است.

رنگ سیاه و سفید معمولا به صورت کاشی یا موزاییک مناسب کف سرویس های بهداشتی است چون با کنتراست یا تضادی که ایجاد می کند فضاهای کوچک را بزرگ تر نشان می دهد. مشکی به تنهایی به عنوان رنگ دیوار چندان مرسوم نیست، محیط را بسته و مرعوب می کند. اما برای اهمیت دادن و تاکید یک طرح، در زمینه های رنگی به کار می رود. غالبا در چراغ ها، دستگیره های در به عنوان یک رنگ خنثی که طرح های اطراف خود را به خوبی جلوه می دهد، استفاده می شود.

رنگ مشکی نشانه قدرت، شأن و مقام، برجسته بودن، قطعیت و محصوربودن است. مشکی دراماتیک است درعین حال گرانی، زیبایی، لاغری، دنیوی و خنثی بودن را القا می کند. رنگ مشکی نشان دهنده سوگواری، بیماری، تاریکی، پیچیدگی، سردی، دوری، خستگی و راز است و برای ایجاد ترس، وحشت و تهدید هم به کار می رود.

نارنجی؛ شاد و ضدافسردگینارنجی رنگ گرم و شادی ست و برای منزل افراد مسن و موسسات نگهداری از سالمندان مفید است. خاصیت ضدافسردگی آن کج خلقی و زودرنجی را کم می کند. از بین رنگ ها، نارنجی رنگ مناسبی برای اجتماعات است. زودرنجی، کج خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می دهد و به بهبود رفتارهای اجتماعی کمک می کند. با آن که نارنجی رنگی شاد و سرگرم کننده است اما اغلب از به کاربردن آن به دلیل روشن و براق بودنش غفلت می کنیم.

قهوه ای؛ پرطرفدار و محافظه کارانهرنگ قهوه ای شکلاتی در دکوراسیون منزل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ قهوه ای هیچ وقت از مد نمی افتد. زیبایی این رنگ بستگی به هماهنگی آن با سایر وسایل دارد. این که در کنار صورتی چرک قرار بگیرد یا زرد و سفید ظاهر متفاوتی پیدا می کند. قهوه ای در ترکیب با این رنگ ها سرگرم کننده است و ثبات را می رساند. اکثر چوب ها رنگ قهوه ای را خوب به خود می گیرند. رنگ طبیعی قهوه ای به خصوص اگر مایل به کارامل باشد و نیز قهوه ای کنار صورتی چرک خیره کننده خواهدبود. رنگ قهوه ای گرمی، آسایش، خونسردی و پایداری را می رساند. قهوه ای نشانه زمین، طبیعت خاکی، هوش، استحکام، آرامش و محافظه کار بودن است.

صورتی؛ القاکننده احساسات متفاوت برای زنان و مردان
صورتی در ترکیب با قهوه ای شکلاتی تاثیر فوق العاده ای دارد. صورتی رنگی است که بعضی ها بسیار به آن علاقه مندند و عده ای اصلا آن را نمی پسندند. صورتی رنگ نرم و لطیفی است. کم رنگ آن ظریف، ملایم و آرامبخش است و رنگ تند آن برانگیزنده احساسات است. صورتی اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه هاست.

شاید چون احساس گرم، محافظ و لطیفی از آن دارند و حس صمیمیت را در آن ها ایجاد می کند. از صورتی می توان در دکوراسیون منزل استفاده کرد اما چون آقایان معمولا از بودن در یک فضای صورتی احساس ناخوشایند و ناآرامی دارند قبل از هر چیز نظر آن ها را هم بپرسید. صورتی بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می شود و برای اتاق میهمان مناسب است.

صورتی رنگ گرم، آرام بخش، ظریف، احساسی، تسکین دهنده و تجملاتی است. صورتی موجب تضعیف عضلات، شیرین کامی و شوخ طبعی می شود و محافظت و صمیمیت را القا می کند.

برترین ها
 

MARIA RED

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2]دکوراسیون اتاق خواب[/h]
اتاق خواب یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های هر خانه است که باید بیشترین دقت و خلاقیت در دکوراسیون آن صورت گیرد. این امر به ویژه زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که به این نکته توجه کنیم که اولا همه ما به طور متوسط یک سوم از عمر خود را در خواب به سر می بریم و در وهله بعد خواب و محیطی که انسان ساعات استراحت خود را در آن سپری می کند ارتباط مستقیمی با سلامت افراد دارد.

به این ترتیب در این مقاله مهم ترین اصولی را که برای طراحی و چیدمان دکور یک اتاق خواب ایده آل می توان مورد استفاده قرار داد ارائه کنیم.

اولین نکته ای که در ارتباط با دکور اتاق خواب باید به آن توجه داشت این است که چگونه می توان این فضا را به محیطی آرامش بخش تبدیل کرد. آرامش و تولید آن در اتاق خواب مهم ترین عاملی است که در دکور این بخش از خانه باید محور قرار بگیرد. عوامل ایجاد آرامش در اتاق خواب را با در نظر گرفتن نرم سلیقه ای و با تکیه بر اصول روانشناسی می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد. البته کاربرد این اصول بستگی مستقیمی به متراژ اتاق خواب شما دارد. اما در صورتی که اتاق خوابتان کوچک است و نمی توانید تمام این اصول را در آن پیاده کنید نگران نباشید. در ادامه مطالب نکاتی کاربردی در خصوص دکور اتاق خواب های کوچک نیز ارائه می شود. اما مهم ترین اصول کاربردی برای تولید آرامش با استفاده از دکوراسیون در اتاق خواب را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

جانمایی وسایل در اتاق خواب
نحوه جانمایی وسایل در اتاق خواب اولین شرط اساسی برای یک دکور اصولی است. در این میان اینکه تخت خواب در کجای اتاق قرار می گیرد از سایر وسایل اهمیت بیشتری دارد. اگر اتاق خواب دارای پنجره است به توصیه روان شناسان بهتر است تخت خواب به گونه ای قرار بگیرد که در سمت راست پنجره باشد تا هنگام بیدار شدن انرژی مثبت فضای بیرون به شما منتقل شود.

فضای خواب و کار را جدا کنید
اگر فعالیت های کاری شما به گونه ای است که مجبورید یا ترجیح می دهید تمام یا بخشی از آن را در منزل انجام دهید، بدترین انتخاب شما برای کار کردن اتاق خواب است.


این در حالی است که در بسیاری از خانه ها میز کار یا میز تحریر در اتاق خواب قرار می گیرد که در این حالت استرس های زیادی را در زمان خواب به شما تحمیل می کند. همچنین در هنگام کار کردن هم به دلیل اینکه فعالیت در فضایی انجام می شود که معمولا در آن استراحت می کنید نمی توانید تمرکز کافی را بر کارتان به دست آورید و معمولا دچار خواب آلودگی می شوید.

استفاده از گل ها و اسانس های خوشبو
گل و گلدان در صورتی که در اندازه، تعداد و انواع مناسب اتاق خواب در این فضا مورد استفاده قرار بگیرند می توانند در ایجاد فضایی مطبوع و آرامش بخش کمک کنند. البته نباید تعداد و حجم گیاهان در اتاق خواب خیلی زیاد و پرحجم باشد. گلدان های کوچک با گل های کم حجم انتخاب مناسبی برای اتاق خواب هستند. از طرف دیگر در صورتی که از اسانس های معطر برای ایجاد فضایی مطبوع در اتاق خوابتان استفاده می کنید دقت کنید که حتما از رایحه های ملایم و خنک استفاده کنید، به این خاطر که رایحه های تند و گرم ممکن است عملکرد معکوس داشته باشند و باعث اختلال در خواب و سردرد شوند. مخصوصا در افرادی که سردردهای میگرنی دارند استفاده از رایحه های تند در اتاق خواب به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اتاق خوابتان را خلوت کنید
ریخت و پاش، شلوغی و تجمع بیش از اندازه وسایل در اتاق خواب یکی از مهم ترین موانع ایجاد آرامش در این بخش از خانه است. سعی کنید تا جایی که ممکن است از تجمع بیش از اندازه وسایل غیر ضروری در اتاق خواب جلوگیری کنید و تا جایی که امکان دارد این فضا را خلوت و مرتب کنید.

با اتاق خواب های کوچک چه کنیم؟
همان طور که در ابتدای مطلب هم گفته شد ممکن است با این تصور که اتاق خوابتان بسیار کوچک است از دکور کردن آن منصرف شوید. این تصور اشتباه است!


دکور اتاق خواب های کوچک هم امکان پذیر است منتها با رعایت چند اصل کلی. اول آنکه در این گونه موارد باید در انتخاب وسایل اتاق خواب متناسب با متراژ آن دقت زیادی داشته باشید. انتخاب تخت خواب های بزرگ برای این اتاق ها اشتباه است و بهترین گزینه تخت خواب های فلزی یا فرفورژه است که حجم کمتری از اتاق را با کاربرد یکسان نسبت به سرویس های چوبی اشغال می کند.


از طرف دیگر شما می توانید از تخت خواب ها و وسایل چند منظوره ای استفاده کنید که در بازار به نام تخت ها یا مبلمان تاشو شناخته می شوند. این گونه وسایل با نصب به دیوار خانه قابلیت جمع شدن دارند و پس از پایان زمان استراحت می توان آن را به کاناپه تبدیل یا آن را به سمت دیوار جمع کرد. استفاده از رنگ های ملایم و آرامش بخش هم برای تمام اتاق های خواب چه بزرگ باشند و چه کوچک توصیه می شود.

رنگ های روشن مانند آبی، زرد، سفید و... علاوه بر اینکه رنگ های آرامش بخشی برای اتاق خواب هستند اتاق خواب های کوچک را هم بزرگ تر جلوه می دهند. البته انتخاب رنگ سلیقه ای است اما چنانچه اتاق خوابتان کوچک است اصلا به دنبال دکور کردن آن با رنگ های تیره نباشید. برای قرار دادن وسایل شخصی خود می توانید از طراحی دیوارها یا قفسه های کوتاه و کم عرض استفاده کنید. یعنی به جای آنکه با میزهای آرایش یا دراورهای بزرگ فضای اتاقتان را محدود و تنگ کنید، وسایلتان را تا جایی که امکان دارد در این قفسه ها یا دیوارها بچینید.
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
با این ترفندها خانه‌تان را دلبازتر کنید

با این ترفندها خانه‌تان را دلبازتر کنید

مجله منزل - رويا رضايي‌نسب، كارشناس معماري: بيشتر ما كودكي‌مان را در خانه‌هاي بزرگ گذرانده‌ايم. براي همين در نگاه اول آپارتمان‌هاي كوچك تنگ و دلگير به نظرمان مي‌رسند. يك پذيرايي كه به زور مبلمان را مي‌توانيم حاشيه ديوارهاي كم‌عرضش بچينيم، يك اتاق خواب كه اگر شانس داشته باشيم تختخواب‌مان در آن جا مي‌شود، يك آشپزخانه كه وقتي آشپز دو تا مي‌شود، ديگر براي نفر سوم جا ندارد و در آخر هم يك دستشويي و حمام كه گاهي با هم شريك مي‌شوند.همه خانه مجموعه‌اي از همين حجم‌هاي كوچك است؛ حجم‌هاي كوچك دلگير. اما هر مسئله‌اي راه‌حلي هم دارد. در اين صفحات مي‌خواهيم خيلي كوتاه هم راهكارهايي را براي چيدمان بهتر خانه‌هاي كوچك ارائه دهيم و هم شايد مهم‌تر از آن، بگوييم چه كارهايي را نبايد در چیدمان این خانه‌ها انجام داد.

ال‌شكل بچينيدبراي خانه‌های كوچك مبلمان ال‌شكل مناسب‌ترين مبلمان است چون تعداد افراد بيشتري مي‌توانند از آن استفاده كنند و كنج پرت هم قابل استفاده مي‌شود. ميزهاي عسلي را كنار بگذاريد و از مبلماني كه دسته‌هايش اين كار را انجام مي‌دهد استفاده كنيد. توجه داشته باشید که مبل‌ها را جوري نچينيد كه يك دايره يا چهارگوش با فضايي بسته ايجاد كند.تلويزيون را روي ديوار بي‌خاصيت نصب كنيدديواري را براي نصب تلويزيون انتخاب كنيد كه براي نشستن و چيدن مبلمان مناسب نباشد. ميز تلويزيون را حذف كنيد. می‌توانید با طراحي قفسه‌هاي افقي روي ديوار تلويزيون جايي براي مجسمه‌ها بسازيد؛ اين يعني صرفه‌جويي در فضاي اصلي خانه.فضاهاي متنوع داشته باشيدحتي در يك خانه 50متري هم مي‌شود تنوع فضايي داشت. فضاي كار، فضاي نشيمن، فضاي ‌مهمان و ناهارخوري را مي‌توانيم از هم جدا كنيم اما نبايد اين فضاها را با ايجاد مانع از هم جدا كرد. با تغييري كوچك روي ديوار فضاي مورد نظر مي‌شود حس جداسازي را به آن فضا القا كرد؛ مثلا قرار دادن يك ميز بسيار كوچك در كنج بي‌استفاده و ساختن چند قفسه بالاي آن براي نگهداري كتاب يا وسايل ديگر مي‌تواند فضاي كار ايجاد كند، بدون آنكه با مانعي از فضاهاي ديگر جدا شود.كتابخانه ديواري بسازيداگر كتاب‌هاي زيادي داريد، مي‌توانيد روي ديوار بالاي مبلمان یا روی یکی از دیوارهای خالی- جايي كه مزاحم نشست و برخاست نمي‌شود- قفسه‌هاي افقي‌ مانندی براي كتاب‌هاي‌تان نصب كنيد. اين كتابخانه خلاق مي‌تواند همرنگ دسته مبلمان‌تان باشد.ميز ناهارخوري متناسب انتخاب كنيدوقتي از ناهارخوري در يك خانه 50متري حرف مي‌زنيم، منظورمان يك ميز كوچك دونفره است. اين ميز بهتر است مستطيل‌شكل و ظريف باشد. اگر فضاي كافي نداريد مي‌توانيد دو ضلع ميز را به ديوار بچسبانيد تا جاي كمتري را اشغال كند.فضاي كم‌نور را رنگ روشن كنيداگر مي‌خواهيد خانه‌تان دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر برسد از يك رنگ روشن گرم مثل رنگ سفيدي كه به ميزان كمي با رنگ زرد يا صورتي آميخته شده، استفاده كنيد تا كم‌نوري اتاق جبران شود.اين كارها را نكنيد

خلاقیت سقف دارد!

اگر مي‌خواهيد خانه‌تان دلباز‌تر و زيباتر به نظر برسد، لطفا اين كارها را نكنيد.

گل‌درشت نخريد

از كاغذديواري‌هاي ساده يا با بافت ريز استفاده كنيد. بافت‌هاي درشت‌ اتاق را كوچك‌تر نشان مي‌دهد. طرح فرش‌هايي با گل بوته‌ها و نقش‌هاي ريزتر اتاق كوچك را بزرگ نشان مي‌دهد. حتي گلدان‌هايي با برگ‌هاي ريز براي اين اتاق‌ها مناسب‌تر هستند. خلاصه به قول قديمی‌ها از «گل‌درشت» پرهيز كنيد.

از اشيای بزرگ استفاده نكنيد

مجسمه‌هاي بزرگ، گلدان‌هاي حجيم، ميزهايي با بدنه يك‌دست و مبل‌هاي درشت براي خانه‌هاي كوچك مناسب نيستند. آنها ممكن است در مغازه زيبا به نظر برسند اما خانه شما را كوچك‌تر کرده و احساس خفقان ايجاد مي‌كنند. درواقع هر خانه‌اي اشيای مناسب خودش را مي‌خواهد. همين اشيای بزرگ در خانه‌هاي بزرگ مي‌توانند احساس بهتري ايجاد كنند.

خانه را رنگارنگ نكنيد

در كل خانه چه براي مبلمان و پرده‌ها و چه ديوارها از دو يا سه رنگ استفاده كنيد. رنگ‌هاي متنوع باعث احساس آشفتگي و كلافگي در شما مي‌شود. تازه اين دو، سه رنگ هم بايد با هم جور باشد؛ مثلا انتخاب يك تركيب دوتايي يا سه‌تايي از آبي، سفيد و قهوه‌اي يا سبز، سفيد و قهوه‌اي يا قهوه‌اي، سفيد و كرم انتخاب‌ مناسبي مي‌تواند باشد.

از رنگ‌هاي تند استفاده نكنيد

با اينكه رنگ‌هاي تند در نگاه اول جذابند اما سريع هم دل شما را مي‌زنند. يادتان باشد خانه شما لباسي نيست كه فقط در يك ‌مهماني بپوشيد. شما مي‌خواهيد در اين خانه زندگي كنيد و احتياج به احساس آرامش درازمدت داريد بنابراين از رنگ‌هايي مثل قرمز، نارنجي تند و زرد براي رنگ غالب فضا مثلا ديوارها و سقف استفاده نكنيد. مي‌توانيد از اين رنگ‌ها براي وسايل قابل تعويض مثل يك كاناپه يا يك گليم كوچك کمک بگیرید.

منبع: برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
چوب ها به خانه تان شخصیت می دهند

چوب ها به خانه تان شخصیت می دهند

مجله منزل: مي‌گويند هزاران سال پيش مصري‌ها راه استفاده از چوب را ياد گرفته بودند و خانه‌هاي شان را با نرده‌هاي چوبي محافظت مي‌كردند. حتي تختخواب، تابوت‌هاي چوبي، عصاي چوبي فراعنه، درها و چهارچوب‌هاي بزرگ كاخ‌ها را هم از چوب مي‌ساختند. در امپراتوري روم هم چوب در طراحي فضاي داخلي قصرها جاي خاصي داشت. تا صدها سال پيش هم - آن وقت كه هنوز خبري از سيمان و بلوك نبود- چوب وسيله غالب بيشتر ساختمان‌ها بود تا اينكه زمانه فرق كرد.

مصالح تازه به بازار آمدند و چوب‌ها كنار رفتند. اما این فقط از نگاه معمارها بود. چون هنوز طراحان داخلي از چوب‌ها همان استفاده‌اي را مي‌برند كه شايد هزاران سال پيش مصري‌ها و رومي‌ها مي‌كردند؛ هويت دادن به خانه، مهم‌ترين كاري است كه يك قطعه چوب ساده با هر فضايي مي‌كند. طراحان داخلي معتقدند چوب‌ها شخصيت دارند و مي‌توانند با ورودشان به خانه‌ها به آنها هويت دهند. با اين حساب بد نيست نگاهی به كاربرد چوب در فضاهاي امروزي و كاركردشان داشته باشيم.

سقف را بيشتر دريابطراحان داخلي اسمش را گذاشته‌اند ديوار پنجم. فقط براي اينكه نشان دهند غير از چهار ديوار هر اتاقي سطح ديگري هم هست كه بايد برايش فكر كرد و به اندازه چهار تاي بقيه برايش نقشه كشيد. كمتر زماني پيش آمده كه ما براي بالاي سرمان هم نقشه بكشيم. ما فقط براي طراحي قسمت‌هایی برنامه مي‌ريزيم كه به چشم مي‌آيند. براي همين است كه از سقف غافل مي‌شويم در حالي كه سقف خودش از مهم‌ترين قسمت‌های خانه براي طراحي‌هاي خاص است و اين وسط چوب‌ها در رنگ‌هاي خاص مي‌توانند سقف خانه‌ها را ظرافتي خاص بخشند. البته بايد در نظر بگيريد كه سقف چوبي هرقدر هم مدرن باشد و گرمابخش فقط بايد در خانه‌هايي با سقف‌هاي بلند و بزرگ به كار گرفته شود. خانه‌هاي كوچك با سقف‌هاي چوبي هر چند صميمي و گرم هستند اما كوچك‌تر از معمول به نظر مي‌رسند.


گذر از كلاسيك به مدرنيته


استفاده از چوب در خانه‌هاي مدرن امروزي سمت و سوي خاصي پيدا كرده است. اين روزها در خانه‌هايي كه قالب‌هاي كلاسيك را كنار گذاشته‌اند به جاي چوبي كردن در و ديوار خانه و استفاده از چوب‌هايي با جنس و ضخامت‌هاي متفاوت از آنها در جزئيات استفاده مي‌كنند. چوب در اين خانه‌ها براي نشان دادن لوازمي كه شكل و طرح معمولي ندارند به كار برده مي‌شود. يك صندلي چوبي با طرح خاص يك دفعه مي‌تواند ساده و معمولي‌ترين خانه‌ها را از اين رو به آن رو كند. البته استفاده از وسايل چوبي اين روزها كمي گران است ولي در مقابل هيچ جنس ديگري نمي‌تواند به اندازه آنها فضاي خانه را گرم و راحت كند.


وقتي چوب‌ها به داد مي‌رسندشايد زماني وارد خانه‌اي شده باشيد كه هيچ وسيله چشمگيري نداشته باشد. كاناپه‌ها ساده با رنگي يك‌دست و پرده‌ها با راحت‌ترين روش‌ها دوخته و آويزان شده باشند. خانه كوچك است اما براي كسي كه اولين‌بار وارد مي‌شود، گرماي خاصي دارد. كافي است فقط با كمي دقت به جزئيات خانه نگاه كنيد آن وقت متوجه مي‌شويد كه صاحبخانه از چه ترفندي براي گرمي خانه‌اش استفاده كرده است؟ دكوري‌هاي چوبي. وسايل كوچك و تزئيني چوبي در طرح‌هاي خاص هنري امروز فضاي خانه ها را خاص‌تر از هر جايي مي‌كند. جاشمعي‌هاي كوچك چوبي يا مجسمه‌ها و تراشه‌هاي خاص خانه ساده شما را به يك گالري هنري تبديل مي‌كنند.


چوب‌ها را بايد فهميدهر چوبي براي خودش معناي خاصي دارد. چوب‌هاي تيره‌تر رسمي‌تر هستند و چوب‌هاي روشن كمي راحت‌تر و ساده‌تر. براي همين در زمان استفاده از چوب‌ها در خانه نبايد صرف زيبايي چوب آن را براي هر قسمتي انتخاب كرد. هر تكه چوب براي خودش ماجرايي دارد. حتي بافت و جنس چوب‌ها هم براي هر قسمتي از خانه با هم فرق مي‌كند؛ مثلا چوب‌هاي تيره با بافت خشن‌تر به درد خانه‌هايي با چيدمان كلاسيك مي‌خورد. هرقدر بافت چوب بيشتر باشد رسميت آن هم بيشتر مي‌شود. چوب‌ها برخلاف رنگ‌هاي ديوارند؛ شايد رنگ ديوار را بتوان با چيدماني خاص ملايم كرد اما چوب اين‌طور نيست.


سردي‌ها را گرم مي‌كنندمهم‌ترين كاربردي كه چوب در طراحي داخلي دارد هويت بخشيدن به محيط است. چوب برخلاف سنگ و سراميك كه هميشه با خشونت خاصي وارد محيط مي‌شوند مي‌تواند در عين حال هم فضاي خانه را از يكنواختي دربياورد و هم اينكه به عنوان عنصري خشن محيط را كمي زاويه و رنگ ببخشد براي همين بيشتر طراحان داخلي براي چوبي كردن ديوارها زماني آستين بالا مي‌زنند كه با رنگ‌هاي روشني مانند سفيد يا ليمويي مواجه هستند. چوب روي ديوار سفيدي بيش از اندازه محيط كه روي ديوارها يا چيدمان خانه سايه انداخته را مي‌گيرد و فضا را كمي از يكنواختي و كسلي درمي‌آورد.


تابوشكستن كار چوب‌هاستاين روزها استفاده از چوب فقط به در و ديوار خانه خلاصه نمي‌شود. طراحان داخلي به مدد چوب‌هايي كه با مقاومت بالا به بازار آمده‌اند جسارت بيشتري به خرج مي‌دهند و چوب را راحت‌تر وارد فضاي حمام و دستشويي مي‌كنند؛ تابوي بزرگي كه تا پيش از اين ورود چوب به اين فضا را به خاطر استفاده از آب ممنوع مي‌كرد. استفاده از چوب در فضاي حمام و دستشويي يك پيام بزرگ به ديگران است؛ اينكه شما نه فقط آدم حداقل‌گرايي نيستيد بلكه بلندپروازي زيادي هم داريد؛ آن هم به شكل سنتي و كلاسيك. استفاده از چوب در فضاي حمام و دستشويي به اين مكان شخصيت خاصي مي‌دهد؛ هويتي شرقي؛ كاري كه هيچ سنگ و سراميكي نمي‌توانست انجام دهد.


دريچه‌اي رو به قديم‌ترهاچوب يعني حس دوستي و صميميت. با اين حساب لازم نيست براي داشتن خانه‌اي صميمي حتما در و ديوار خانه را از چوب بپوشانيد. داشتن پنجره‌اي چوبي خودش يك ايده ناب است. حتي اگر فقط از روكش‌هاي چوبي هم استفاده كنيد باز هم برنده ميدان شما هستيد. اگر رنگ تيره چوب، خانه را براي‌تان دلگير مي‌كند مي‌توانيد از قاب‌هاي چوبي روشن و سفيد استفاده كنيد حتي گاهي استفاده از يك پرده كركره چوبي هم كار را تمام مي‌كند. پنجره‌هاي چوبي با نوستالژي خاص‌شان حس آرامش محض را به خانه مي‌آورند.


پا روي هر چوبي نگذاريداولين و مناسب‌ترين راه آوردن چوب‌ها به خانه غير از استفاده در مبلمان به كار بردن آنها در كفپوش خانه‌هاست. اين روزها انواع و اقسام كفپوش‌هاي چوبي به بازار آمده‌‌اند كه نه لغزنده هستند و نه سر و صدايي دارند. كفپوش چوبي خانه را شيك‌تر مي‌كند ضمن اينكه انتخاب‌ بهتري براي فرش‌ کردن خانه جلوي روي‌تان مي‌گذارد. اما اين فقط يك طرف ماجراست. به چوبي کردن ديوارها هم فكر كنيد. چوب در هر صورت مايه آرامش است به‌خصوص اگر در كنار رنگ‌هاي سرد استفاده شود و در كنار رنگ‌هاي گرم هم مي‌شود مايه انرژي‌زايي و حركت. پس بهتر است وقتي از چوب‌ها در فضاي سالن استفاده مي‌كنيد در انتخاب رنگ آنها و باقي دكوراسيون خانه‌تان دقت داشته باشيد.


منبع: برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
7 روش برای استفاده بهینه از فضای انبار

7 روش برای استفاده بهینه از فضای انبار

وب سایت چیدانه - شمیم آقازاده: انبار و پارکینگ جزو فضاهای پرکاربرد در هر خانه ای هستند. معمولا این فضاها پذیرای وسایل اضافی منزل ما هستند. اما اگر می خواهیم از این فضاها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم باید به فکر طبقه بندی و نظم دهی این فضاها باشیم.

برای نظم دهی به این فضاها ایده های مختلف و مقرون به صرفه ای وجود دارد. تعدادی از این ایده ها را در مطلب چگونه از انباری خانه بهتر استفاده کنیم؟ با شما در میان گذاشتیم حالا در این مطلب می خواهیم که تعداد دیگری از این ایده ها را برای نظم دهی به دکوراسیون داخلی انبار و پارکینگ با هم بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

از دیوارهای انبار و پارکینگ خود استفاده کنید

از دیوارهای انبار و پارکینگ های خود می توانید نهایت استفاده را ببرید، کافی است چند قلاب و آویز را به دیوار نصب کنید تا بتوانید از آن ها برای قرار دادن برخی از وسائل و تجهیزات دست و پا گیر استفاده کنید.استفاده از شلف های زیبا و خلاقانه در دکوراسیون داخلی انبار و پارکینگ

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از فضای انبار و پارکینگ های خود برای انجام کارهای فنی استفاده می کنید، نیاز به فضایی برای دسته بندی وسائل خود را احساس کرده اید، مخصوصا وسائل ریزی مثل پیچ و مهره ها که حتما باید جای مشخصی داشته باشند، شلف، عنصری کاربردی برای داشتن خانه ای زیبا است. نگاهی به عکس بالا بیاندازید چنین شلف خلاقانه ای کار را برای شما راحت خواهد کرد.

ما راهی ساده برای ساخت شلف های مدرن و زیبا در دکوراسیون داخلی به شما پیشنهاد می کنیم. تعدادی شیشه مربا را آماده کنید، درب آن ها را به یک تخته چوبی پیچ کنید، شیشه ها را سر جای خود بگذارید و تخته چوبی را به دیوار نصب کنید. مدل های بیشتری از این شلف های خلاقانه را می توانید در قسمت خودتان بسازید ببینید.حتی در زیر این شلف های زیبا می توانید میز کار زیبا و تاشویی را برای خود درست کنید و کارهای فنی تان را روی آن انجام دهید، تاشو بودن این وسائل به شما کمک خواهد کرد تا فضای داخلی انبار و پارکینگ تان کاربردی تر باشد.این هم نمونه دیگری از قفسه های زیبا و خلاقانه ای که می توانید برای طبقه بندی و نظم دهی به دکوراسیون داخلی انبار و پارکینگ تان از آن استفاده کنید، تعدادی از سبد های بی مصرف خانه را که قصد دور ریختن شان را دارید برداشته و به وسیله پیچ آن ها را به دیوار متصل کنید و از کاربری جدید آن ها لذت ببرید.از دیگر وسائل دور ریختنی خانه هم می توانید برای نظم دهی به انبار و پارکینگ استفاده کنید، مثلا کمدها یا فایلهای قدیمی. درب های این کمد ها را جدا کنید، آن ها را با رنگ مورد علاقه تان، یا رنگی هماهنگ با دکوراسیون داخلی انبار و پارکینگ تان رنگ آمیزی کنید و از آن ها برای قرار دادن وسائل و لوازم باغبانی استفاده کنید. به همین سادگی.شما حتی می توانید کل فضای انبار و پارکینگ خود را طبقه بندی کنید، فقط کافی است تا ببینید چه وسائلی را می خواهید در آن جا قرار دهید، سپس برای هر کدام از آن ها قفسه های مورد نیازشان را تهیه و نصب کنید.نصب تجهیزات روی دیوار فقط برای وسائل و لوازم کوچک کاربرد ندارد، شما لوازم و وسائل بزرگتر را هم می توانید روی نصب کنید، مثل دوچرخه ها. همان طور که در عکس می بینید نصب دوچرخه روی دیوار به مرتب تر نشان دادن فضای کوچک انبار و پارکینگ کمک کرده است، پس شما هم از این ایده استفاده کنید.


برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
زیبایی پاییز در گوشه‌وکنار خانه

زیبایی پاییز در گوشه‌وکنار خانه

برترین ها: همه زیبایی پاییز علاوه بر باران های زیبا، رنگ های فوق العاده جذاب آن است که جلوه ویژه ای به درختان و گیاهان می دهد. رنگ های زرد و نارنجی و قرمز در کنار هم منظره هایی می سازند که فقط دو یا سه ماه در سال می توان از جذابیتشان بهره برد. پس چه بهتر که این زیبایی و هیجان را داخل خانه هم بیاوریم و از آن برای تزئینات فصلی خانه خود بهره بگیریم.1. چند شاخه با برگ های خوش‌رنگ و متنوع را از درختان بچینید و داخل گلدانی از آب بگذارید.
2. کدو حلوایی یکی از نمادهای پاییز است. چند عدد از آنها که رنگ روشن دارند را در اندازه های نه چندان متفاوت انتخاب کنید و با اسپری رنگ، آنها را به رنگ های روشن پاییزی رنگ کنید. تا رنگ خیس است، پودر براق کننده یا پودر صدفی روی آنها بپاشید تا کدوها شیک و لوکس و زیبا جلوه کنند.
3.چه کسی گفته است حلقه گل روی در باید گرد باشد و اصلا چرا باید همیشه گل باشد؟ کمی خلاقیت به خرج دهید و به جای دایره، طرح مستطیل انتخاب کنید و به جای گل از انواع بادام و فندق استفاده کنید. فقط برای دوام و جذابیت بیشتر، پس از چسباندن آجیل روی قاب، روی آنها اسپری براق کننده بزنید و با یک روبان قهوه ای پهن آن را از در آویزان کنید.
4. درست است که زرد، قرمز، نارنجی و قهوه ای رنگ های اصلی پاییز هستند اما بنفش و سبز نیز جایگاه خود را دارند. برای تلقین این رنگ ها به دکوراسیون خانه، می توانید از گلدان کلم های تزئینی سبز و بنفش استفاده کنید.
5. برای ساخت این اثر هنری بسیار زیبا و نمایش پاییز در یک نگاه به شیشه و کاسه ای زیبا نیاز دارید. یک کاسه مثلا قدیمی بردارید. خاک بریزید. روی آن خزه بگذارید. یک شاخه کوچک از درخت را بچینید و با ظرافت در خاک فرو کنید. در کنار آن نیز یک کدوی کوچک به رنگ برگ های درخت بگذارید و آنها را داخل یک شیشه زیبا، شیشه مربا یا ... قرار دهید. به همین سادگی می توان بخشی از عظمت خدا را به تصویر کشید.
6.با استفاده نامعمول از عناصر طبیعت می توانید یک گلدان زیبا که نمایش دهنده پاییز است، تهیه کنید. کمی آجیل داخل گلدان بریزید. یک کاغذ کادوی پارچه ای که بافت زیبا و رنگ قهوه ای سوخته دارد، انتخاب کنید و در بالای آجیل داخل گلدان بگذارید. در انتها نیز می توانید چند شاخه گندم به عنوان گل بگذارید.
7. برای دکوراسیون پاییزی با عناصر طبیعی، بیرون بروید و انواع گیاهان و گل های زیبا را پیدا کنید و شاخه ای از آنها را بچینید و به سلیقه خود و البته در هم و شلوغ در کنار هم داخل یک گلدان قرار دهید.
8. آرتیشو یا همان کنگرفرنگی شکل بسیار جالبی دارد. می توانید از آنها آویز بسیار زیبایی برای روی آینه تهیه کنید. برای ساخت این آویز به حلقه های کوچک طلایی و روبان (بنفش) نیاز دارید. با درل یا هر وسیله دیگری دو سوراخ در انتهای ساقه آرتیشو ایجاد کنید. ابتدا روبان ها را از داخل حلقه عبور دهید و سپس حلقه را در این سوراخ ها محکم کنید. یا می توانید روبان ها را به حلقه گره بزنید. برای اینکه حلقه در جای خود محکم شود با چسب حرارتی اطراف آن را پر کنید.
9. با کمک پر، گندم، آجیل، شاخه های درختان و ... در عرض 5 دقیقه یک گلدان گل پاییزی درست کنید و آن را روی میز ناهارخوری یا میز پیش دستی قرار دهید. با دانه های آجیل داخل گلدان را پرکنید و برای تاکید بر زیبایی در میان همه موارد ذکر شده کمی هم از رنگ سبز استفاده کنید.
10. با کمک انواع کدوهای مختلف در اندازه های متنوع می توانید یک منظره زیبایی پاییزی در خانه درست کنید. ترجیحا این کدوها در رنگ و شکل و انواع متنوع باشند. البته این دکوراسیون موقت است و فقط برای یک شب مهمانی کارایی دارد. در انتهای شب هم می توانید کدوها را به مهمان های خود بدهید تا با خود ببرند.
11. برای اشاره به آمدن فصل پاییز، می توانید در بالای شومینه دو پوستر از تقویم دیواری که طرحی از پاییز دارند، نصب کنید. برای تزئین بیشتر این قسمت هم می توانید از انواع گلدان های کوچک، شاخه های خشکیده درختان، شمع و جاشمعی های زیبا و توپ های سبز هم استفاده کنید.
12. از انواع کدوهای زیبا، مثلا کدو حلوایی های شکل‌دار می توانید به عنوان گلدان در بالای شومینه یا تاقچه در خانه استفاده کنید. برای این منظور باید کدوهای سفت و کال انتخاب کنید که برای مدت بیشتری بمانند. سر کدوها را برش دهید، داخل آنها را خالی کنید و گل های زیبا و مورد علاقه خود را داخل آنها بگذارید. برای زیبایی بیشتر، بهتر است چند کدو در اندازه های مختلف انتخاب و بالا یا پایین همه آنها را با یک شکل واحد نقاشی کنید تا ارتباطشان با یکدیگر مشخص شود.
13. برای انتقال زیبایی بیرون از خانه به داخل، می توانید چند شاخه رنگی از درختان مختلف را ببرید و داخل گلدان روی میز ناهارخوری قرار دهید. البته شاخه های جوان با برگ های تازه و شاداب انتخاب کنید که تا چند روز تازه بمانند در کنار آنها می توانید از انواع کدوهای زرد یا سفید هم استفاده کنید.
14. برای صرف یک وعده غذا در کنار دوستان و مهمان های عزیز، می توانید خلاقیت به خرج دهید و سبدی از انواع برگ های رنگی، آجیل، میوه های پاییز همچون گلابی یا سیب داخل آن بگذارید تا رنگ های گرم این ماه، گرمای ویژه ای هم به میز غذاخوری شما بدهند.
15. رنگ های مختلف کدو حلوایی را انتخاب و با برگ های طبیعی درختان پاییززده تزئین و برای دکور میز، کتابخانه، کانتر آشپزخانه یا میز پیش دستی استفاده کنید.
16. برای جذابیت چیدمان پاییزی خانه می توانید یک ایده پردازی نو داشته باشید. خیلی شیک و زیبا، روی سطح کدوها را سیم پیچی کنید و این سیم ها را با سلیقه خود فرم دهید. ترجیحا، هر کدو سیم‌پیچی متفاوت از دیگری داشته باشد و آنها را باز به سلیقه شخصی روی یک میز و در گوشه ای از خانه بچینید. برای پاییزی تر کردن فضا، دسته ای برگ خشک شده هم اطراف آنها بریزید.
17. برای دکور خانه لازم نیست همیشه وسایل بسیار بزرگ و خیلی خاص داشته باشید. با چند گلدان کوچک و برگ های رنگی درختان هم می توان زیبایی پاییز را به داخل خانه آورد.
18. به جای قرار دادن شمع روی جاشمعی های چوبی و پایه‌دار، می توانید کدوهای کوچک و بزرگ را روی آنها قرار دهید تا با این نماد زیبا، آمدن پاییز را برای خود جشن گرفته باشید.
19. با انواع برگ و شاخ و کدو و گل های پاییزی می توانید تراریوم های مینیاتوری زیبایی به سلیقه شخصی خود تهیه کنید و در طراحی خانه خود به کار ببرید. اصولا همه جا دیده ایم که تراریوم را یا انواع کاکتوس ها درست می کنند؛ اما شما خلاقیت به خرج دهید و گیاه های رنگی پاییز را مینیاتوری کنید.


برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
ترفندهای دکوراسیونی که تا سال‌ها به دردتان می‌خورد

ترفندهای دکوراسیونی که تا سال‌ها به دردتان می‌خورد

وب‌سایت 5040: در این مطلب با برخی از جدیدترین ترفندهای طراحی دکوراسیون خانه آشنا می‌شوید. این ایده‌ها برای سال‌ها در خانه‌ی شما همچنان زیبا خواهند بود.کاشی با طرح گرافیکیسعی کنید از بین طرح‌های مختلف چیزی پیدا کنید که برای زمانی طولانی هنوز هم شیک باشد. به طرح هنری و رنگ کاشی دقت کنید، زیرا برای چندین سال می‌خواهید در خانه‌ی شما بماند.


مبل‌های چندتکهاین مبل‌ها امروزه طرفداران زیادی دارند زیرا همه می‌خواهند طوری فضای را بچینند که بتوان از آن بیشترین استفاده را کرد. اتاق‌های نشیمن رسمی به نظر دیگر قدیمی می‌آیند و همه ترجیح می‌دهند در فضایی راحت کنار دوستان و خانواده‌ی خود باشند.


وسایلی با مواد بازیافت شدهامیدواریم که این راه برای همیشه ادامه پیدا کند. اینکه طراحان سعی می‌کنند راهی بیابند تا میزان مواد مصرفی هدر شده را به حداقل رسانده و وسایل قدیمی را بازسازی و نو کنند عالی است.


قاب مشکی برای پنجرهبرای جلب کردن توجه همه به یکی از مهم‌ترین نقاط خانه‌ی شما چیزی بهتر از یک قاب مشکی برجسته وجود دارد؟ ورود نور طبیعی به خانه‌ی شما ضروری است. حال اگر در کنار این نور، منظره‌ی زیبایی هم در پشت پنجره‌ی شما وجود داشته باشد بهتر است با یک قاب مشکی زیبا برای پنجره‌ی خود توجه را به آن نقطه معطوف کنید.


ابزار روشنایی قرار دهیدوسایل روشنایی در خانه می‌توانند کارهایی هنری باشند، بنابراین این بهترین جایی است که ذوق هنری خود را نشان دهید. شما ممکن است در خانه ساده‌ترین فضا را داشته باشید اما با قرار دادن یک وسیله‌ی روشنایی در آن به فضا روح و زیبایی می‌بخشید.


پله‌ها نقطه‌ی کانونی هستندبا پله‌ها شما بین طبقات خانه جابجا می‌شوید. اما اگر با طراحی زیبا پله‌های خانه‌ی خود را به نقطه‌ای کانونی تبدیل کنید، به‌جای آنکه تنها راهی برای انتقال شما باشد، یک گام بزرگ در نوسازی خانه‌ی خود برداشته‌اید.


فضایی با دید بازاین روزها این نکته شاید اولین خواسته‌ی اغلب خانواده‌ها باشد. امروزه خانواده‌ها به‌شدت مشغول‌اند و داشتن چند کار چیزی عادی است. داشتن دید به فضای نشیمن از هرجای خانه می‌تواند حس خوبی برای شما ایجاد کند.


نیازی به اتاق غذاخوری رسمی نیستدرست مانند اتاق‌های نشیمن رسمی، یک ناهارخوری رسمی نیز این روزها زیاد متداول نیست. اغلب افراد به‌تدریج متوجه شده‌اند لذت از فضا، تجربه‌هایی نیست که گاه‌وبیگاه باید اتفاق بیفتد بلکه باید بخشی از زندگی روزانه باشد.


دکوراسیون کمبرای سال‌ها اختلاف‌نظرهای زیادی درباره‌ی تزیینات زیاد یا کم برای خانه وجود داشت اما درنهایت به این نتیجه رسیدند که فضای خلوت و تزیینات کم برای یک زندگی سالم بهتر است. ایجاد فضایی بدون شلوغی و دکوراسیون بیش‌ازحد یعنی فضایی که در آن تمرکز راحت‌تر است، تمیز کردن آن ساده بوده و حرکت در آن آسان‌تر می‌باشد.


استفاده از وسایل ناهماهنگانتخاب چیزهایی که هماهنگی زیادی ندارند شاید نیاز به کمی شجاعت داشته باشد و گاه در ابتدای چیدمان ممکن است فرد را کمی عصبی کند. اما اگر این انتخاب‌ها مناسب بوده و خوب اجرا شوند فضا را بسیار جالب خواهند کرد. این ترفندی است که فضای شما را از بی‌روحی درآورده و به آن شکل می‌دهد.

برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
حریم هایی برای تراس و بالکن!

حریم هایی برای تراس و بالکن!

مجله منزل - شمیم آقازاده، كارشناس معماری: این روزها آنقدر بافت شهری تحت تاثیر جمعیت زیاد و نیازهای زندگی امروزی قرار گرفته كه عملا جایی برای درونگرایی كه هویت اصلی خانه‌های ایرانی است، باقی نمانده است.

حالا دیگر همجواری ساختمان‌ها به كمترین میزان خودش رسیده و ممكن است شما هم متوجه شده باشید كه حریم خصوصی بعضی از فضاها مانند بالكن‌ها و تراس‌ها كمی نقض شده است و نمی‌توانید دیگر از آنها با خیال راحت استفاده كنید. اگر شما هم دنبال راه‌حل‌های ایجاد حریم برای تراس و بالكن‌تان هستید، این مطلب حسابی به دردتان می‌خورد.

1. استفاده از دیوارهای متحرك و چرخانبرای اینكه بتوانید از منظره بیرون تراس‌ها و بالكن‌های‌تان استفاده كنید و همزمان حریم خصوصی مورد نیازتان را هم در اختیار داشته باشید، می‌توانید از دیوار‌های متحركی كه روی آنها حكاكی شده و روزنه‌هایی برای عبور نور دارند، استفاده كنید. این دیوارها می‌توانند بنا به نیاز شما باز یا بسته باشند.2. دیوارهای مجوفاین دیوارها هم می‌توانند مشكل‌گشا باشند؛ چراكه هم می‌توانند نور را از خود عبور دهند و هم حریم مورد نظرتان را ایجاد می‌كنند. در ضمن دیدتان به منظره روبه‌رو را هم كور نمی‌كنند و دیگر اینكه ایده خلاقانه‌تری هستند. محصور كردن تراس‌ها به وسیله این دیوارها باعث می‌شود تراس تبدیل به فضایی نیمه باز شود كه به‌راحتی می‌توانید از آن استفاده كنید.3. شیشه‌های مات‌شدهاولین كاری كه به ذهن هر كسی می‌رسد استفاده از دیوارهای شیشه‌ای است اما نه شیشه‌های شفاف؛ شیشه‌هایی كه با برچسب‌های شیشه مات‌كن پوشانده شده‌اند. برچسب شیشه مات‌كن، راه‌حلی آسان برای حفظ حریم خصوصی است. این دیوار‌های شیشه‌ای می‌توانند تا نیمه ارتفاع تراس شما را بپوشانند و بالای آنها باز باشد تا تهویه هوا به آسانی در فضا صورت بگیرد و درضمن شما در حالت ایستاده هم بتوانید از منظره بیرون لذت ببرید.4. دیوارهای سبز
می‌توانید از خود وسایلی كه در تراس‌تان وجود دارد برای ایجاد حریم استفاده كنید؛ مثلا گلدان‌ها و گیاهان خانگی كه در آنجا قرار دارند، می‌توانند دیوارهایی طبیعی برای شما بسازند. این دیوارها بسیار مقرون به‌صرفه هستند و در ضمن می‌توانید آنها را خودتان بسازید.5. گل‌های رونده
اگر می‌خواهید در تراس خانه‌تان حریمی زیبا و زنده داشته باشید، گل‌های رونده بهترین پیشنهاد هستند. این گل‌ها درست است كه دید شما را به بیرون از بین می‌برند ولی به جای آن منظره زیبای دیگری را جایگزین می‌كنند كه می‌توانید به سلیقه خودتان آن را تزیین كنید.6. سقف‌های متحرك
اگر تراس یا بالكن‌تان بدون سقف است به‌راحتی می‌توانید با تهیه سقف‌های متحرك یا سایبان‌های برقی آن را محصور كنید. این سایبان‌های برقی می‌توانند جزء مبلمان‌ كاربردی‌ای باشند كه برای حفظ حریم تراس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.7. سایبان‌های دستی پارچه‌ایاگر نمی‌خواهید از سایبان‌های برقی استفاده كنید، سایبان‌های دستی را جایگزین آنها كنید ولی دقت داشته باشید سایبانی كه می‌خواهید استفاده كنید باید قابلیت تغییر درجه پایه را داشته باشد تا بتوانید به عنوان یك دیوار متحرك هم از آن بهره ببرید.8. استفاده از تشكچه‌های فانتزی و زیبامطمئنا تراس‌ و بالكن شما نرده دارد. پس اول به وسیله ترفند‌هایی كه در بالا گفته شد، نرده‌ها را بپوشانید و دید آنها را كور كنید. سپس برای مبله كردن فضای تراس‌تان از میز‌هایی كه عموما ارتفاع كم و كوتاهی دارند همراه تشكچه‌های كوچك استفاده كنید؛ چه اشكالی دارد روی زمین بنشینید؟9. لوورهای چوبیبرای دورتادور تراس یا حیاط‌تان لوورهای چوبی سفارش دهید و آنها را نصب كنید. این لوورها علاوه بر ایجاد حریم مد نظرتان، حس و حال طراوت و سرزندگی چوب را در تراس‌تان جاری می‌كنند و فضایی دلچسب‌تر را در بالكن‌تان به وجود می‌آورند.

برترین ها
 

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
چیدمان کتاب در کتابخانه، ترفندهایی برای منزل کتاب‌خوانها

چیدمان کتاب در کتابخانه، ترفندهایی برای منزل کتاب‌خوانها

وب سایت چیدانه: هر وقت از شلوغی‌های یک زندگی شهری و پر دغدغه خسته و دل‌زده می‌شوم به سراغ کتابخانه‌ای می‌روم که دوست بی‌بدیل من در خلوت و آرامشم به حساب می‌آید. کتاب‌هایم را با تمام وجود نگاه می‌کنم و دستی به سر و رویشان می‌کشم. همیشه و همیشه در تمام مراحل زندگی خود، واژه‌ها، کلمات، داستان‌ها و اشعار را می‌ستایم و برای آنکه رسالت خود را به فهم و دانش ادا کنم دست از مطالعه و آرامشی که از آن به دست می‌آورم نخواهم شست. در این مطلب همراه من باشید تا با هم کتابخانه دلبند و روح‌بخش خود را تیمار کنیم و آن را زیباتر از همیشه گردانیم تا شاید هم برای خودمان و هم همه اطرافیانمان مشوقی باشیم برای مطالعه، دانستن و فهم.
چیدمان کتابخانه با دسته بندی موضوعی
فراموش نکنید که شخصیت یک فرد کتاب‌خوان و اهل مطالعه، باید در جای‌جای زندگی او مشخص باشد که به‌راستی یکی از مهم‌ترین آنها داشتن یک کتابخانه مرتب و زیباست.

تصور کنید که در یک روز شیرین و خنک بهاری، فنجان گرمی چای به دست دارید و برای آرامش خاطر خود می‌خواهید خواندن کتاب تازه‌ای را شروع کنید. به سراغ کتابخانه خود می‌روید، اما چنان شلوغی و پراکندگی‌ای گریبان گیرتان می‌شود که حتی فراموش می‌کنید که به دنبال چه به اینجا آمده‌اید! پس قبل از هر چیز باید بدانید که جای هر کتابی در کجاست؛ درواقع ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای چیدمان کتاب، آن است که آنها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه‌بندی نمایید؛ برای مثال می‌توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب‌های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان‌ها و طبقه‌ای را به کتاب‌های علمی و... اختصاص دهید. با این کار می‌توانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب‌ها روشن کنید.
تعادل در چیدمان کتاب ها یعنی چه؟
اگر کتابخانه دوست‌داشتنی شما در اتاق نشیمن منزلتان قرار دارد باید به چند نکته دقت کنید. اگر در این کتابخانه، تعداد کمی کتاب وجود دارد باید آنها را به بهترین حالت ممکن چیدمان نمایید؛ بنابراین سعی کنید کتاب‌ها را به‌صورت متقارن در دو طرف کتابخانه قرار دهید؛ یعنی برای مثال در سمت راست کتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو یا سه کتاب قرار دهید. اگر این شیوه نامتقارن را برای چیدمان کتاب‌های خود پیش‌گرفته‌اید بهتر است الگوی تعداد کتاب‌ها را برای طبقه‌های بعدی متفاوت‌تر تعیین کنید؛ درواقع اگر در طبقه اول سمت چپ سه کتاب گذاشته‌اید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که بهتر است رنگ کتاب‌ها را نیز در چیدمان خود دخیل کنید. ایجاد تناسب و رعایت زیبایی کتاب‌ها در حقیقت می‌تواند ظاهر برازنده و چشم‌نوازی را برای کتابخانه شما به ارمغان آورد.


چیدمان افقی کتاب ها در کتابخانه، چگونه؟
یکی از روش‌هایی که بعضی از افراد برای چیدمان کتاب‌های خود پیش می‌گیرند چینش افقی آنها بر روی یکدیگر است. توجه داشته باشید که این شیوه از چیدمان کمتر توصیه می‌شود و اگر تصمیمتان برای این کار جدی است باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. باید بگوییم که اگر کتابخانه دفتر و یا فضای کاری و رسمی خود را چیدمان می‌کنید بهتر است که اصلاً سراغ چنین روشی نروید، اما اگر در فضای خانه هستید بهتر است برای چیدمان کتاب‌ها به‌صورت افقی در ابتدا ابعاد کتاب‌ها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهید تا شکل بهتری در چیدمان خود به دست آورید.

هر کتاب، کجا؟
پیشنهادی که برایتان داریم این است که کتاب‌های آشپزی خود را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آنها را بپوشانید تا آسیبی نبینند.
توجه داشته باشید که اگر در خانه خود کتاب‌هایی نفیس و عتیقه دارید بهتر است آنها را از سایر کتاب‌های خود جدا نگه دارید، چراکه هم از نظر ظاهری و شکل جلد با آها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بیشتری داشته باشید.

استودیو معماری آکسا
پیش‌تر گفتیم که بهتر است هر مضمون از کتاب‌ها را در طبقه‌ای خاص قرار دهید، اما بد نیست در اینجا به این نکته نیز اشاره کنیم که در صورت امکان و داشتن فضای کافی می‌توانید هرکدام از موضوعات کتاب‌ها را در جای مخصوص به خود قرار دهید؛ برای مثال رمان‌ها و کتاب‌های متفرقه را بهتر است در نشیمن و کتاب‌های مرجع را در نزدیکی میزتحریر خود قرار دهید. برای قرار دادن کتاب‌های مرجع به شما پیشنهاد می‌کنیم که از داشتن یک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشوید.

چیدمان عمودی کتاب ها به ترتیب قد
بهترین روش برای چیدمان کتاب‌ها در کتابخانه، چینش عمودی آنها از بزرگ به کوچک است، آن‌هم به صورتی که کتاب‌های بلندتر در سمت راست و کتاب‌های کوچک‌تر در سمت چپ قرار بگیرند. علاوه بر این بهتر است که کتابخانه‌تان را به‌گونه‌ای در نظر داشته باشید که به فاصله ۴۰ سانتی‌متر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتاب‌هایی که در طبقات بالا قرار دارند دچار مشکل نشوید.

دکوری ها در کتابخانه هم جا دارند!
درست است که وجود خود کتاب‌ها سراسر حس مثبت است و به‌خودی‌خود حال شما را خوب می‌کند، اما برای افزایش این حال خوب می‌توانید در کتابخانه خود تنوعی ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در کنار آن‌همه یار مهربان از چند عکس خانوادگی، گل‌های طبیعی و وسایل دکوری استفاده کنید و آنها در طبقات کتابخانه خود قرار دهید.


کنج دل‌انگیز کتاب خوانی
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که احتیاج به جنس متفاوتی از آرامش دارید، می‌توانید در صورت امکان، کنج دنجی را در منزل خود مدنظر قرار دهید و با قرار دادن یک کاناپه و میز کوچک، ساعات دلنشینی را در آن قسمت به مطالعه بپردازید، چای بنوشید و روح خود را شستشو داده و تغذیه کنید. قطعاً هرکدام از ما در برابر روح خود مسئول هستیم و کمترین کاری که می‌توانیم برای حفظ شخصیت و تفکر خود انجام دهیم آن است که مطالعه و خواندن کتاب را فراموش نکنیم. نباید این نکته را نیز از قلم انداخت که نه‌فقط کتاب خواندن که کتاب خوب خواندن است که اهمیت دارد.برترین ها
 

Similar threads

بالا