درسی از حضرت زهراء (س) [متن + گفتگو]

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
درسی از حضرت زهراء (س)

از خداي خود وحشت دارم كه مبادا از من خشمگين و ناراضي باشد.

روزي حضرت فاطمه زهراء سلام الله عليها بر پدرش، رسول خدا صلي الله عليه و آله وارد شد.

وقتي رسول خدا چشمش بر چهره فاطمه افتاد، او را گريان و غمگين ديد، به همين جهت علت را جويا شد؟

حضرت زهراء سلام الله عليها در پاسخ پدر اظهار داشت: اي رسول خدا! روز گذشته بين من و همسرم، علي بن ابي طالب عليه السلام جرياني اتفاق افتاد كه با يكديگر ضمن صحبت، شوخي و مزاح مي‌كرديم و من جمله اي را به عنوان شوخي به شوهرم گفتم، كه موجب ناراحتي او شد.

و چون احساس كردم كه همسرم ناراحت است، از سخن خويش غمگين و پشيمان گشتم و از او خواهش كردم تا از من راضي و خوشحال گردد.

و او نيز عذر مرا پذيرفت و شادمان شد و با خنده روئي با من مواجه گشت و احساس كردم كه از من راضي مي‌باشد؛ ولي اكنون از خداي خود وحشت دارم كه مبادا از من خشمگين و ناراضي باشد.

رسول خدا صلي الله عليه و آله با شنيدن چنين مطالبي اظهار نمود: اي دخترم! همانا رضايت و خوشنودي شوهر همانند رضايت و خوشنودي خداوند متعال خواهد بود و غضب و ناراحتي شوهر سبب نارضايتي و ناراحتي خدا مي‌گردد.

و سپس افزود: هر زني كه خداوند را همچون حضرت مريم عبادت و ستايش كند؛ وليكن شوهرش از او ناراضي باشد، عبادات و اعمال او مقبول درگاه خدا قرار نمي‌گيرد.

اي دخترم! بدان كه بهترين اعمال، فرمان برداري و تبعيت از شوهر است، البته در مواردي كه خلاف اسلام و قرآن نباشد بعد از آن، بهترين كارها براي زن ريسندگي است، يعني كارهاي سبك و فردي، به دور از نامحرمان را انجام دهد.

اي دخترم! هر زني كه زحمات و مشقات خانه داري را تحمل كند و خانه داري نمايد و براي رفاه و آسايش اعضاء خانواده اش تلاش نمايد، همانا او اهل بهشت خواهد بود.

منبع: إحقاق الحق: ج 19، ص 112 و 113،

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما بیایم به سبک حضرت فاطمه زندگی کنیم؟
به قول دکتر شریعتی فاطمه فاطمه است
هیچ زنی به گرد پای فاطمه نمیرسه عزیز
و فکر نکنم کسی باشه که بتونه سبک زندگی فاطمه رو ادامه بده
حالا نگفتم برو جاش و بگیر ....
حدقل تلاش کنید که برید تو اون راه نه اینکه بگید نه کسی نمیتونه مث فاطمه س باشه پس بیخیال ...
شما منظور دکتر شریعتی رو بد گرفتین مطمئن باشین دکتر شریعتی هم نگفتم چون نمیشه پس بی خیال راه خودمون و بریم

Mr. Lawyer

کاربر ممتاز
ما بیایم به سبک حضرت فاطمه زندگی کنیم؟
به قول دکتر شریعتی فاطمه فاطمه است
هیچ زنی به گرد پای فاطمه نمیرسه عزیز
و فکر نکنم کسی باشه که بتونه سبک زندگی فاطمه رو ادامه بده

بله بنده هم با نظر شما کاملا موافقم

Mr. Lawyer

کاربر ممتاز
حدقل تلاش کنید که برید تو اون راه نه اینکه بگید نه کسی نمیتونه مث فاطمه س باشه پس بیخیال ...
شما منظور دکتر شریعتی رو بد گرفتین مطمئن باشین دکتر شریعتی هم نگفتم چون نمیشه پس بی خیال راه خودمون و بریم

بریت جان شهلا بانو هم همین حرف رو زدند اما با یک متن متفاوت چون اگر غیر از این بود می گفتند صددرصد کسی نمیتونه سبک زندگی حضرت فاطمه رو ادامه بده اما ایشون با قید گفتند فکر نکنم یعنی صددرصد نیست.

Dr Yashar

عضو جدید
درسی از حضرت زهراء (س)

از خداي خود وحشت دارم كه مبادا از من خشمگين و ناراضي باشد.

روزي حضرت فاطمه زهراء سلام الله عليها بر پدرش، رسول خدا صلي الله عليه و آله وارد شد.

وقتي رسول خدا چشمش بر چهره فاطمه افتاد، او را گريان و غمگين ديد، به همين جهت علت را جويا شد؟

حضرت زهراء سلام الله عليها در پاسخ پدر اظهار داشت: اي رسول خدا! روز گذشته بين من و همسرم، علي بن ابي طالب عليه السلام جرياني اتفاق افتاد كه با يكديگر ضمن صحبت، شوخي و مزاح مي‌كرديم و من جمله اي را به عنوان شوخي به شوهرم گفتم، كه موجب ناراحتي او شد.

و چون احساس كردم كه همسرم ناراحت است، از سخن خويش غمگين و پشيمان گشتم و از او خواهش كردم تا از من راضي و خوشحال گردد.

و او نيز عذر مرا پذيرفت و شادمان شد و با خنده روئي با من مواجه گشت و احساس كردم كه از من راضي مي‌باشد؛ ولي اكنون از خداي خود وحشت دارم كه مبادا از من خشمگين و ناراضي باشد.

رسول خدا صلي الله عليه و آله با شنيدن چنين مطالبي اظهار نمود: اي دخترم! همانا رضايت و خوشنودي شوهر همانند رضايت و خوشنودي خداوند متعال خواهد بود و غضب و ناراحتي شوهر سبب نارضايتي و ناراحتي خدا مي‌گردد.

و سپس افزود: هر زني كه خداوند را همچون حضرت مريم عبادت و ستايش كند؛ وليكن شوهرش از او ناراضي باشد، عبادات و اعمال او مقبول درگاه خدا قرار نمي‌گيرد.

اي دخترم! بدان كه بهترين اعمال، فرمان برداري و تبعيت از شوهر است، البته در مواردي كه خلاف اسلام و قرآن نباشد بعد از آن، بهترين كارها براي زن ريسندگي است، يعني كارهاي سبك و فردي، به دور از نامحرمان را انجام دهد.

اي دخترم! هر زني كه زحمات و مشقات خانه داري را تحمل كند و خانه داري نمايد و براي رفاه و آسايش اعضاء خانواده اش تلاش نمايد، همانا او اهل بهشت خواهد بود.

منبع: إحقاق الحق: ج 19، ص 112 و 113،

یا زهرا س

شهلای تنها

عضو جدید

کی با شما بود که جواب میدی؟
متنو نخونده نظر نده
نظر شما رم نخواستیم؟

"زهرا"

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببينيد من دراين موارد حساسيت خاصي دارم
همون طوري كه زن بايد رضايت شوهرش رو داشته باشه شوهرهم بايد رضايت زن براش مهم باشه
پيامبر اين حرفو به دخترشون زدن
چرا حرفايي كه به حضرت علي دراين مورد گفتنو نمي گيد؟
اصلا درك نمي كنم اين حرفا رو

پلیسا

کاربر فعال
خیلی ممنونم دوست عزیز واقعا بعضی وقت ها یاداوری یه چیزایی لازمه
چون گاهی اوقات خیلی غرق دنیامونیم

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
!!!
ریسندگی؟!
به دور از چشم نامحرم؟!
توی قرن 21 ؟!
نمیگم دوره این حرفا گذشته چون شاید بعضیا بخوان هنوز همین شیوه رو ادامه بدن! ولی خوبه یکم واقع بین باشیم!

Mr. Lawyer

کاربر ممتاز
ببينيد من دراين موارد حساسيت خاصي دارم
همون طوري كه زن بايد رضايت شوهرش رو داشته باشه شوهرهم بايد رضايت زن براش مهم باشه
پيامبر اين حرفو به دخترشون زدن
چرا حرفايي كه به حضرت علي دراين مورد گفتنو نمي گيد؟
اصلا درك نمي كنم اين حرفا رو
زهرا خانم رابطه زن و شوهر باید هم راستا باهم باشند.......................زهرا خانم اگر دقت کرده باشین پیامبر گرامی چنین سخنی را هم فرمودند:(رسول خدا صلي الله عليه و آله با شنيدن چنين مطالبي اظهار نمود: اي دخترم! همانا رضايت و خوشنودي شوهر همانند رضايت و خوشنودي خداوند متعال خواهد بود و غضب و ناراحتي شوهر سبب نارضايتي و ناراحتي خدا مي‌گردد)(پس مطمئن باشین که عکس این موضوع برای آقایون هم هست).
این پست تنها از یک دیدگاه بیان شده و فکر نکنم ایرادی داشته باشه.حال به خاطر اینکه خانم ها احساس کم لطفی نکنند حتما یک پست جدید در رابطه با رابطه مرد با همسر را هم به نمایش می گذارم........با تشکر از حضورتون

:gol:

آخرین ویرایش:

Mr. Lawyer

کاربر ممتاز
!!!
ریسندگی؟!
به دور از چشم نامحرم؟!
توی قرن 21 ؟!
نمیگم دوره این حرفا گذشته چون شاید بعضیا بخوان هنوز همین شیوه رو ادامه بدن! ولی خوبه یکم واقع بین باشیم!

عزیزم اشتباه بیشتر ما مسلمانان و شیعیان هم این هست که فکر می کنیم سخنان بزرگان تاریخ مصرف دارند اما واقعا این چنین نیست.
شیبا جان انسانها در همه مسائل باید به روز باشند و این کلام پیامبر هم مختص به زمان آن دوران بوده است.اما در کل ما باید اصل رو همیشه رعایت کنیم.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه عمه دارم همیشه تو مسجد و به نماز خوندنه
خیلی مستحبیات انجام میده و نمازای مستحبی میخونه و ... ولی شوهرش راضی نیست
میگه بخون ولی به حدش
به نظرم کار عمه ام اشتباهه... باید شوهرش رو راضی نگه داره

Mr. Lawyer

کاربر ممتاز