درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه مطلب درباره ی درست کردن لاستیک تیوکل می خواهم کسی چیزی نداره؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها اگه كسي از كاربرد اتيلن گليكول در صنعت نفتوووپتروشيمي يا پالايشگاه اطلاعاتي داهممنون ميشم اگه كمكم كنه كهايا اين ماده در صنايع نفت يا گاز و.. به عنوان سيال خنك كننده يا تبادل كننده حرارت در مبدل ها استفاده ميشه يا نه؟
اگه امكانش هست تركيبي از اتيلن گليكول كه استفاده ميشه رو بگيد.:gol:

سلام
معمولا از ترکیب آب مقطر و اتیلن گلایکل برای خنک سازی jaket کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده میشه که یک سیکل بسته شامل یک مخزن - پمپ- مبدل جرارتی و کمپرسور است و اصطلاحا tempered water گفته میشه

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه های مهندسی شیمی بیان تو

بچه های مهندسی شیمی بیان تو

سلام دوستان

از شما اگه کسی میدونه رشته مهندسی شیمی توی ارشد چه گرایشهایی داره لطفا منو راهنمایی کنید.

NANAR

عضو جدید
سلام دوستان

از شما اگه کسی میدونه رشته مهندسی شیمی توی ارشد چه گرایشهایی داره لطفا منو راهنمایی کنید.
سلام
بیوتکنولوژی/گازو خود م شیمی رو می تونی با سه آزمون مختلف شرکت کنی و از آزمون م شیمی گرایش های پیشرفته/پلیمر/نانو/طراحی/جداسازی و... ولی بابا واسه چی می خوای ارشدتم مهندسی شیمی بخونی مگه از جونت سیر شدی و یا وقتت زیاد برو مدیریت بخون خیلی بهتر

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

آشنایی با گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی همچون پل رابطی است که دوره کارشناسی و دکترای این رشته به هم متصل میکند. در این دوره دانشجویان با گذراندن سطوح پیشرفته دروس دوره کارشناسی، از طرفی با جزئیات مباحث علمی دوره کارشناسی همچون مکانیک سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت و ... آشنا گردیده و از طرف دیگر به صورت مقدماتی با کلیات مباحث دوره دکتری آشنا میشوند.

دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی عموماً شامل 33 واحد درسی در چهار نیمسال تحصیلی است که از این تعداد 6 یا 8 واحد آن به پروژه کارشناسی ارشد تعلق میگیرد (بسته به نظری یا عملی بودن پروژه). این دوره گرایشهای متنوعی را شامل میشود که هر گرایش دروس تخصصی مربوط به خود را دارد. به طور متوسط 15 واحد از دروس کارشناسی ارشد به دروس تخصصی اختصاص دارد و سایر واحدها مربوط به دروسی است که بین تعدادی از گرایشها مشترک میباشد. در ادامه به طور مختصر با تعدای از گرایشهای دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی که برگرفته از برنامه آموزشی دانشگاه صنعتی شریف میباشد، آشنا میشویم.

گرایش طراحی فرایند
این گرایش از آنجا که شامل دروس تخصصی کاربردی در صنایع مهندسی شیمی میباشد، در بین دانشجویان علاقهمندان زیادی دارد. در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا میشوند و همچنین کار کردن با نرمافزارهای طراحی مهندسی شیمی را فرا میگیرند. طراحی تجهیزات فرایندی، طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی، ایمنی در فرایندهای شیمیایی و طراحی فرایندها به کمک کامپیوتر از جمله دروس تخصصی این گرایش میباشد. دروس مشترک این گرایش عبارتند از مکانیک سیالات پیشرفته، طراحی راکتور پیشرفته و ریاضیات عددی پیشرفته.

گرایش پدیدههای انتقال و فرایندهای جداسازی
در این گرایش دانشجویان دروس مربوط به پدیدههای انتقال یعنی انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و انتقال مومنتوم (مکانیک سیالات پیشرفته) را میگذرانند. آشنایی با انواع فرایندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیهسازی و مدلسازی فرایندها از جمله مباحثی است که به صورت تخصصی در این گرایش مورد بررسی قرار میگیرند. این گرایش با توجه به دروس مربوطه زمینهای مناسب را برای ادامه تحصیل در دوره دکتری فراهم میسازد. دروس مشترک این گرایش عبارتند از: ریاضیات عددی پیشرفته، طراحی راکتور پیشرفته و ترمودینامیک پیشرفته.

گرایش پلیمر
رشد روزافزون کاربرد مواد پلیمری در صنایع و همچنین وسعت مباحث مربوط به علم پلیمر، سبب افزایش تعداد علاقهمندان به این گرایش گردیده است. شیمی فیزیک پلیمرها، رئولوژی (1) پلیمرها، خواص مکانیکی و شکلدهی مواد پلیمری و همچنین مکانیک کامپوزیتها (2) به صورت تخصصی در گرایش پلیمر تدریس میگردند. این گرایش زمینهای مناسب را برای دانشجویانی فراهم میآورد که قصد ادامه تحصیل در دوره دکترای پلیمر را دارند. ریاضیات عددی پیشرفته و طراحی راکتور پیشرفته دروس مشترک گرایش پلیمر میباشند.

(1) علم جریان و تغییر شکل ماده
(2) کامپوزیتها ترکیباتی هستند که از اضافه شدن مواد پلیمری به سایر مواد به منظور بهبود خواص آنها ساخته میشوند.

گرایش ترموسینیتیک و کاتالیست
همانگونه که از نام این گرایش برمیآید، مبحث تخصصی آن ترمودینامیک و واکنشهای شیمیایی است. مبانی کاتالیستها در مهندسی شیمی، فرایندهای الکتروشیمیایی، ترمودینامیک محلولها و ترمودینامیک آماری از دروس تخصصی این گرایش میباشند. دانشجویان علاقهمند به مباحث ترمودینامیکی با انتخاب این گرایش میتوانند زمینهای مناسب برای ادامه این مبحث را در دوره دکتری برای خود فراهم آورند. دروس مشترک این گرایش عبارتند از ریاضیات عددی پیشرفته، مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته و طراحی راکتور پیشرفته.

گرایش شبیهسازی و کنترل
آشنایی با سیستمهای کنترلی حاکم بر فرایندها موضوع اصلی این گرایش میباشد. درس ریاضیات مهندسی نقش مهمی را در فهم دروس این گرایش ایفاء میکند. کنترل مدرن و بهینه، کنترل دیجیتالی، کنترل غیر خطی و کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی شیمی از جمله دروس تخصصی این گرایش میباشند. دروس مشترک این گرایش عبارتند از طراحی راکتور پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته و مکانیک سیالات پیشرفته.

گرایش محیط زیست
مسائل محیط زیستی صنایع از موضوعاتی است که اخیراً مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از آنجا که صنایع مربوط به مهندسی شیمی از جمله صنایعی هستند که تأثیر فراوانی در محیط زیست دارند لذا گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی اهمیت ویژهای مییابد. مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بیهوازی و کنترل آلودگی هوا از جمله موضوعاتی هستند که در این گرایش به صورت تخصصی آموزش داده میشوند. مکانیک سیالات پیشرفته، ریاضیات عددی پیشرفته و طراحی راکتور پیشرفته دروس مشترک این گرایش میباشند.

گرایش صنایع غذایی
دروس تخصصی این گرایش مربوط به صنایع تولیدی انواع مواد غذایی میباشد. طراحی ماشینآلات صنایع غذایی، رئولوژی مواد غذایی، بیوتکنولوژی مواد عذایی، بهداشت و نگهداری و بستهبندی مواد غذایی از مباحث تخصصی این گرایش هستند. ریاضیات عددی پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته و انتقال حرارت پیشرفته دروس مشترک این گرایش میباشند.

منبع

User Name

عضو جدید
تیغه همزن

تیغه همزن

تیغه همزنی که برای اختلاط رنگ بکار میره به چه نامی معروف هستش!؟ خاطرم هست برای ساختش یکسری فرمولها وجود داشت که قطر و دندانه ها و نسبت شون به هم و .... ممکنه راهنمایی کنید.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
من یه سری مطلب در مورد محاسبه ظرفیت گرمایی به صورت تجربی میخام
ممنون میشم در این مورد من رو راهنمایی و کمک کنید
سلام. سایت زیر مطالب مفیدی داره:
http://wwwmy-home.blogspot.com/2009/04/blog-post.html
کتاب زیر هم هستش:

Measurement Techniques in Heat Transfer
http://ifile.it/rd0l26s/140089___measurement_techniques.rar

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها اگه كسي از كاربرد اتيلن گليكول در صنعت نفتوووپتروشيمي يا پالايشگاه اطلاعاتي داهممنون ميشم اگه كمكم كنه كهايا اين ماده در صنايع نفت يا گاز و.. به عنوان سيال خنك كننده يا تبادل كننده حرارت در مبدل ها استفاده ميشه يا نه؟
اگه امكانش هست تركيبي از اتيلن گليكول كه استفاده ميشه رو بگيد.:gol:

سلام
معمولا از ترکیب آب مقطر و اتیلن گلایکل برای خنک سازی jaket کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده میشه که یک سیکل بسته شامل یک مخزن - پمپ- مبدل جرارتی و کمپرسور است و اصطلاحا tempered water گفته میشه

در تکمیل پست حامد ، به لینک زیر هم سری بزنید ...

اینجا

اگه بگردین مطالب مشابه دیگه ای وجود داره که به دردتون می خوره .

mahmudians

عضو جدید
در خواست همکاری

در خواست همکاری

لطفا اگر کسی درباره درجه نفوذ و درجه ریزش برای گریس مطلبی دارد یا منبعی سراغ دارد کمک کند
با تشکر :سعید

reza085

عضو جدید
سلام یه مقاله میواستم درباره بررسی مدل رشد کریستال کربنات کلسیم در کریستال تبریدی
،ممنون میشم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم!

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم!

سلام بچه ها یه دکتر برا پایان نامه میخام که تو محوطه ی تهران تا مشهد و تهران تا گیلان بتونه کمک کنه
برا خورم نمیخام , دوستان جای ما
خواهشاً اگه کسی دکتر مهندسی شیمی رو میشناسه اسمشو بگه باقیش با خودمون , فقط اسمو محل دانشگاه رو لطفاً

مرسی:gol:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی دربارهی مدل ماکسول مطلب داره؟
ممنون می شم اگه کمکم کنید

Eng_barselona_2009

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا اگر مقاله ای در رابطه با نقش روغن در انتقال حرارت کسی داره کمکمفرماید
با تشششششششششکر

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسی دربارهی مدل ماکسول مطلب داره؟
ممنون می شم اگه کمکم کنید

معادله‌های ماکسول، معادله‌هایی هستند که چگونگی ایجاد شدن میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی را توسط بارها و جریانات الکتریکی و نیز پیدایش یکی از این میدان‌ها توسط تغییر میدان دیگر را توصیف می‌کنند. این معادله‌ها مبانی الکترومغناطیس (کلاسیک) و مهندسی برق به شمار می‌روند که اولین بار توسط فیزیکدان اسکاتلندی جیمز کلرک ماکسول فرمول‌بندی شده‌اند. انواع فرمولبندی برای این معادله‌ها می‌توان ارائه داد.خود ماکسول این معادلات را در قالب ۸ معادله فرمولبندی کرده بود ولی در حالت ۳ بعدی مشهورترین فرمول بندی فرمول‌بندی هوی‌ساید این معادلات است که دو فرم دیفرانسیلی و انتگرالی دارد.
فرم هوی‌ساید این معادله‌ها عبارت هستند از:

Untitled.jpg

در اینجا ρ چگالی بار الکتریکی چگالی جریان الکتریکی، شدت میدان الکتریکی، شدت میدان مغناطیسی و و میدانهایی هستند که توسط چگالی قطبیت الکتریکی و مغناطیسی (به ترتیب و ) در ماده تعریف می‌شوند.
منبع: http://fa.wikipedia.org
کتاب زیر هم فکر میکنم مناسب باشه:
http://ifile.it/rn8mjwp/yUReEbHk.7z
pass:gigle.ws

به تاپیک برق هم سر بزنین، بد نیست
[/FONT]

abdolshaftol

عضو جدید
با سلام
کسی تا حالا برج تقطیر طراحی کرده؟برای طراحی باید چکار کرد؟
ممنون می شم اگه فایلی در این زمینه دارید بزارید؟
با تشکر

toranj041

عضو جدید
کمممممممممممممممممممممممم مممک

کمممممممممممممممممممممممم مممک

لطفا اگه در مورد گوگرد زدایی اطلاعاتی دارین،در اختیار منم قرار بدین.مرسی

k_siroos

مدیر بازنشسته
با سلام
کسی تا حالا برج تقطیر طراحی کرده؟برای طراحی باید چکار کرد؟
ممنون می شم اگه فایلی در این زمینه دارید بزارید؟
با تشکر

سلام ... در کتاب انتقال جرم تریبال و عملیات واحد مک کیب توضیح داده شده .

موفق باشید ...

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. یه درخواست داشتم از همه مهندسین. اگه براتون ممکنه فایلهای خودتونه روی سایتهای
rapidshare-megaupload
قرار ندین. آخه یا *****ه یا کار نمیکنه. دوستان موافقت خودشونه اعلام کنن...

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

لطفا اگه در مورد گوگرد زدایی اطلاعاتی دارین،در اختیار منم قرار بدین.مرسی

لطفاً درخواستتونه تو قسمت مربوطه بذارین:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ست-هاي-درسي-مهندسي-شيمي-فقط-در-اینجا-مطرح-شود●•▪·

هر چی بخواین تو کتابای زیر هستش:
gas purification
http://ifile.it/f1rsig8/GasPur - Arthur L. Kohl.pdf
fundamentals of natural gas processing
http://ifile.it/edm5gx/fundamentals_of_natural_gas_processing.rar

aliseadabady

عضو جدید
با سلام
مقاله ای در رابطه با انواع آلاینده های صنایع داروسازی و راه های تصفیه آنها میخواستم ممنون

mansureh.65

عضو جدید
من نیاز فوری به همفکری دارم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من نیاز فوری به همفکری دارم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من رشته کارشناسیم علوم کامپیوتر بود که علاقه ای بهش نداشتم!به خاطرهمین تصمیم دارم تومحدوده علایقم ارشد بخونم می خاستم ببینم ارشد محیط زیست چطوریه در تمام گرایشاتش و کدام کاربردی تره؟وچه تفاوتی بین رشته عمران_محیط زیست با منابع طبیعی_محیط زیست و شیمی_محیط زیست داره؟واگه خیلی مشکله بشینم ازاول کنکور تجربی بخونم برا داروسازی یا آزمایشگاه؟من خیلی ناراحتم که زودتر رشتمو انتخاب کنم وشروع به خوندن کنم خاهشا کمکم کنید!! :cry::cry:

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام. یه درخواست داشتم از همه مهندسین. اگه براتون ممکنه فایلهای خودتونه روی سایتهای
rapidshare-megaupload
قرار ندین. آخه یا ف ی ل ت ر ه یا کار نمیکنه. دوستان موافقت خودشونه اعلام کنن...

پیشنهاد خوبیه حسین جان ... فکر کنم اگه رو سرور خود باشگاه نشد ، 4shared سایت خوبی باشه واسه این کار . ;)

najmeh 1990

عضو جدید
راهنمايي در مورد گزارش كار يك ازمايش

راهنمايي در مورد گزارش كار يك ازمايش

با عرض سلام و خسته نباشيد.
من دارم براي ازمايش تهيه كرومات سرب (نسبت اوزاني كه در يك واكنش شيميايي شركت مي كنند)گزارش كار مي نويسم اما براي مقدمه دچار مشكل شدم،نمي دونم چه توضيحي بايد درمورد تئوري اين ازمايش انجام داد، خيلي:(هستم،اگر ممكنه كمكم كنيد.​

s.t1369

عضو جدید
کمک برای تهیه یک نشریه

کمک برای تهیه یک نشریه

سلام دوستان
من دانشجوی رشته مهندسی شیمی گرایش صنایع گاز هستم.من می خوام یک نشریه درباره مهندسی شیمی تهیه کنم.از شما درخواست دارم که اگر در مورد موضوعات زیر مطلبی دارید برام بفرستید.
1-آموزش زبان تخصصص
2-کاربردفرمولها در صنعت
3-زمینه های شغلی گرایش صنایع گاز
4-مهندسی شیمی در زندگی روز مره
اگر که موضوع جالبی در نظر دارید ممنون میشم که مطرح کنید.
جیمیلم:
stmsh88@gmail.com

m_naji

عضو جدید
سلام.امیدوارم حال همه مهندسای شیمی گل خوب باشه.
گزارش کار ضریب انبساط طولی رو لازم دارم.اگه میشه برام تو تالار قرار بدین
ممنون

Mohammad70

عضو جدید
سلام

من تا حالا در سه مورد به این اصطلاح double block and bleed برخورد کردم. البته همه به یک مفهوم اشاره دارند.

1 - این اصطلاح برای یک حالت چیدمان شیرها به کار میرود. به این ترتیب که دو شیر اصلی به صورت سری و پشت سر هم ( البته با یک spool بین آنها ) قرار میگیرند (double block) و سپس یک انشعاب با سایز کوچک بر روی spool بعنوان bleed تعبیه می شود.

2 - این اصطلاح برای طراحی داخلی شیرها به کار میرود. می توانید تعریف دقیق آن را در API 6D - Clause 3.7 مشاهده کنید.

3 - یک دسته از شیرآلات با این اسم نامیده می شوند که در واقع ترکیبی فشرده شده از دو شیر و یک bleed هستند. یکی از کاربردهای آنها برای اتصال تجهیزات ابزار دقیق به پایپینگ می باشد.

حالا کدام مورد نظر شما هست. معمولا single برای دسته اول و سوم استفاده می شود.

بالا