درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
salam

salam

با سلام. سوالات زیر رو داشتم:

1- نیروهای دافعه بین مولکولی به چه صورتی است؟
الف) F=Kr r^ -12
ب) F=Kr r^ -7
ج) F=Kr r^ -8
د) F=Kr r^ -13

2- تغییرات رسانایی هم ارز کدام الکترولیت بر حسب جذر نرمالیته تقریبا خطی است؟
الف) CaCl2
ب) اسید استیک
ج)H2SO4
د) NaOH

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان . خسته نباشيد
دوستان ميخوام بدونم براي گند زدايي مخزن ( با كلر ) چقدر كلر مورد نياز هست . به طور مثال هيپو كلريت كلسيم ( كلر جامد-پودر ) رو در نظر ميگيريم كه حدود 65 درصد كلر فعال داره.
اگه يه مخزن 1000 متر مكعبي در نظر بگيريم كه نياز هست ميزان كلر باقي مانده اون 0.5 ppm باشه .
حالا چقدر كلر نياز هست ؟ ضمن اينكه پودر رو مستقيما نميريزن و قبلش توي آب حل ميكنن .
سلام
محاسبات حرفه ای این کار رو اطلاع ندارم . ولی فایل پیوست در مورد نحوه گندزدايی لوله‌های آبرسانی، مخازن، چاهها توضیحاتی داده و به دردتون میخوره.

پیوست ها

• ghandzodaie_lolehai_ab (1).rar
    15.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
جایی رو میشناسید که تامین کننده مواد شیمیایی باشه؟
برای یه کار پایلوت آزمایشگاهی نیاز به 5 گرم پلی آلومینیوم کلراید یا همون PAC که تو تمام تصفیه خونه ها استفاده میشه دارم -متاسفانه کسی زیر 1000 کیلو نمیفروشه
حالا اگه جایی یا کسی رو سراغ داشته باشید که این مقدار رو بتونه برام فراهم کنه ممنون میشم شماره تماسی برام بزاره ازش
سلام
چون خیلی مقدار کمی میخواهید احتمالش کمه شرکتی برای شما این ماده رو تهیه کنه. باید از طریق دانشگاهی عمل کنید .. از طریق دانشگاه هر مقدار ماده ای رو میشه تهیه کرد. اگر به دانشگاهی دسترسی دارید از اساتید اونجا کمک بگیرید کارتون راه میوفته.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام

توی یک برج تقطیر درصد حجمی اتانول در محصول بالا 94 درصد و درصد حجمی اتانول در محصول پایین 70 درصده . حالا ضریب فراریت رو چطور حساب کنم ؟
سلام
در برج تقطیر از رابطه زیر میتوانیم ضریب فراریت نسبی رو محاسبه کنیم:

با داشتن کسر مولی ها و یا ضرایب K value می توان فراریت را بدست اورد. شما کسر مولی ها رو دارید.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام . دوستان نمودار k-value رو میخواستم .
سلام
در پیوست فایلی قرار دادم که نمودارهای مهم مربوط به انتقال جرم رو داره و 2نمودار اولی نمودار های k-value سیستم های هیدروکربنی سبک در محدوده دماهای پایین و بالا ست.

پیوست ها

• 6 - Figures and Tables Mass Transfer.pdf
    934.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sami131

عضو جدید
سلام
بهینه سازی با هایسیس رو چطور میتونم یاد بگیرم؟
جزوه یا مطلبی کسی داره که بتونم دانلود کنم؟؟
ممنون

engm

عضو جدید
با سلام

اطلاعاتی در مورد مدلهای فرآیند اکسیداسیون اتیلن می خواستم.

ممنون می شوم اگر هر گونه اطلاعاتی اعم از کتاب، پایان نامه و ... فارسی / انگلیسی در اختیار بنده قرار دهید و یا معرفی نمایید.

با تشکر:gol:

shimi33

عضو جدید
سلام وقت شما بخير
حل تمرين‌هاي مسائل انتگراسيون رو داريد؟ من فردا بايد تمرين‌ها رو تحويل آقاي دكتر اميد‌خواه بدم و متاسفانه فرصت حلشون رو ندارم. ممنون ميشم اگر امكانش هست كمكم كنيد. :confused:

diamondpersia

کاربر فعال
من نیاز به متن کامل چند پایان نامه موجود در ایران داک دارم و دانشگاه محل تحصیلم دسترسی به متن پایان نامه ها را ندارد.
از دوستان کسی دسترسی به متن کامل داره تا لینک را قرار دهم؟
ممنون

m-20

عضو جدید
با سلام
ببخشید در مورد رابطه بین رطوبت و ضریب انتقال جرم و حرارت در کندانسور با لوله ها افقی که در سمت پوسته(هوا+بخار آب) و سمت لوله (آب مایع ) داریم سوال داشتم. اگر رطوبت ورودی سمت پوسته زیاد شود برای ضریب نفوذ جرم و حرارت چه حالتی پیش می یاد؟
با تشکر

njch

عضو جدید
سلام بچه ها یه سوال خیلی ساده دارم. الان یه مقاله دیدم کلا به اطلاعاتم شک کردم وقتی میگن سایر یه ذره مثلا 12 نانومتره منظور اینه که قطر 12 نانومتره یا شعاعش؟

essazakeri

عضو جدید
سلام بچه ها من اطلاعاتی راجب تست های خوردگی لازم داشتم منظورم اینه ازمایش های خوردگی رو چطور انجام بدم اطلاعی دارین؟

mataa

کاربر فعال

دوستان تبديل ميلي اكي والان در ليتر به ميلي گرم در ليتر به چه صورت هست ؟
ممنون

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام وقت بخیر. msds هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم رو میتونم از کجا پیدا کنم دوستان

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال خیلی ساده دارم. الان یه مقاله دیدم کلا به اطلاعاتم شک کردم وقتی میگن سایر یه ذره مثلا 12 نانومتره منظور اینه که قطر 12 نانومتره یا شعاعش؟

سلام اگر نوشته متوسط اندازه ذرات یعنی D50 آن برابر 12 نانو متر است
که اصولا هم همین متوسط اندازه ذرات مد نظر است.یهنی میانگین که بگیریم این اندازه ذره 12 نانومتر بیشتر است.
کلا برحسب قطر سنجیده میشه

P O U R I A

مدیر تالار
سلام وقت بخیر. msds هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم رو میتونم از کجا پیدا کنم دوستان
سلام
برگه اطلاعات ایمنی فارسی مواد شیمیایی که توی اینترنت رایگان پیدا نمیشه . ولی به زبان انگلیسیسشون هست.
در تاپیک زیر لیست برگه ایمنی همه مواد شیمیایی اورده شده:
تاپیک: اطلاعات ايمني مواد شيميايي (MSDS)

پیوست ها

• Aluminium hydroxide.pdf
    47.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Magnesium hydroxide.pdf
    46.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر تالار

دوستان تبديل ميلي اكي والان در ليتر به ميلي گرم در ليتر به چه صورت هست ؟
ممنون
سلام ..
اگر تعریف اکی والان رو متوجه بشی این تبدیل رو راحت میتونی انجام بدی. وزن اکی والان ماده‌ای که در یک واکنش خنثی شدن شرکت می‌کند، وزنی از آن ماده است که در آن واکنش با یک وزن فرمول گرم یون هیدروژن ترکیب می‌شود و یا یک فرمول گرم یون هیدروژن تولید می‌کند. (درکش یکم سخته .. ولی با مثال زیر متوجه میشی.)
برای اسیدها و بازهای قوی و برای اسیدها و بازهایی که فقط یک یون H+یا OH- فعال دارند وزن اکی والانی برابر با وزن مولکولی آنهاست. و برای اسیدها و بازهای قوی که دو یون H+یا OH فعال دارند و در یک واکنش اسید باز با دو هیدروژن یا هیدرو کسید خود شرکت می‌کنند وزن اکی والانی نصف وزن مولکولی آنها است.

E = M / N
E : وزن اکی والان ، M : وزن مولکولی و n : تعداد هیدروژن یا گروه هیدروکسید در یک اسید یا باز قوی است.

و واحد های میلی و لیتر هم که دو طرف یکسان هستند!

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم
در فرایند احتراق بی دررو در فشار ثابت اگه میزان هوای اضافی رو زیاد کنیم. چه تاثیری بر روی نقطه شبنم محصولات احتراق دارد؟

"Che.Engineer"

عضو جدید
ممنون ولی دمای محفظه هم کاهش پیدا میکنه. این تاثیری نداره/؟

دمای نقطه شبنم در فشار ثابت وابسته به اجزاست. میزان افزایش نقطه شبنم و کاهش دمای محفظه احتراق را بدست آورید. با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و فرآیندی یک نقطه بهینه بدست خواهد آمد.
البته در این حد می دونم:D

maede_chem

عضو جدید
سلام.کسی هست که کار با ویندوز مجازی رو بلد باشه؟؟؟

گزینه power on this virtual machine حذف شده و نمیشه ویندوز مجازی رو روشن کرد.کسی میدونه از کجا باید بیارم گزینه روشن کردنشو؟؟؟؟؟

لطفا راهنمایی کنید

CO2

عضو جدید
سلام.کسی هست که کار با ویندوز مجازی رو بلد باشه؟؟؟

گزینه power on this virtual machine حذف شده و نمیشه ویندوز مجازی رو روشن کرد.کسی میدونه از کجا باید بیارم گزینه روشن کردنشو؟؟؟؟؟

سلام. از منوی فایل گزینه open را بزنید و فایل ویندوز مجازیتون رو پیدا کنید. باید درست بشه

diamondpersia

کاربر فعال
سلام
میخوام در مقاله ای که می نویسم جدولی قرار دهم که خواص فیزیکی و شیمیایی ماده های مورد استفاده در فرایندم را که از اینترنت پیدا کردم را قرار دهم.چه رفرنسی برای جدولم قرار دهم یا با چه منبعی مقادیر جدولم را چک کنم؟

ئدز

عضو جدید
سلام من همه کد هایی اینجا رو امتحان کردم
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/138555-شبیه-سازی-برج-تقطیر-توسط-matlab

همش ارور داشت.......کسی کد سالم نداره؟؟؟؟؟؟در مورد تقطیر اب-متانول-استالدهید میخوام طراحی مفهومی انجام بدم ......کسی تجربه داره بهم کمک کنه؟؟؟

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
pfd های SRI مربوط به چه واحد های پالایشگاهی و پتروشیمی هستند ...

و معادله حالت های هایسیس بر چه اساسی انتخاب میکنیم و کدومشون بهتره ؟؟

و همچنین شرکت uop مخفف چیه و چ شرکتیه

متشکرم

آخرین ویرایش:

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
pfd های SRI مربوط به چه واحد های پالایشگاهی و پتروشیمی هستند ...

و معادله حالت های هایسیس بر چه اساسی انتخاب میکنیم و کدومشون بهتره ؟؟

و همچنین شرکت uop مخفف چیه و چ شرکتیه

متشکرم

سلام
من فقط جواب سوال آخرتون رو تونستم پیدا کنم!! ان شاءالله دوستان ، دیگر سوال هاتون رو هم پاسخ خواهند داد.

یواوپی، (به انگلیسی: UOP) که قبلا با نام یونیورسال اویل پروداکتس شناخته می‌شد، یک شرکت چندملیتی است، که در زمینه توسعه و انتقال فن‌آوری‌های مرتبط با پالایش نفت، پردازش گاز، تولید محصولات پتروشیمی و صنایع تولیدی بزرگ فعالیت می‌نماید.

ریشه‌های تاسیس این شرکت به سال ۱۹۱۴ بازمی‌گردد، زمانی‌که فرآیند انقلابی کراکینگ حرارتی را، معرفی نمود، که سرآغازی بود برای ابداع و بکارگیری روش‌های پالایش مدرن، که امروزه در پالایشگاه‌های پیشرفته از آنها استفاده می‌شود.

در دهه‌های بعد، مهندسان یواوپی هزاران اختراع را به ثبت رساندند، که منجر به پیشرفت‌های مهمی در زمینه تکنولوژی فرآیند، مشاوره سودآوری و طراحی تجهیزات پالایشگاهی شد.

نوعمهندسی
بنا نهاده۱۹۱۴
بنیانگذارانیونیورسال اویل پروداکتز
نشنال هیدروکربن کمپانی
دفتر مرکزی دس پلینز، ایلی‌نوی، ایالات متحده
مدیر عاملراجیف گوتام
محصولاتکاتالیزورها
فرآیند تکنولوژی
محصولات جانبی
مالکهانی‌ول
وب‌گاهwww.UOP.com

پالایشگاه تولید دیزل سبز هانی‌ول، در پاسادانا، تگزاس

ئدز

عضو جدید
کسی اینجا با EESکار کرده؟ضرایب معادله حالت ها رو هم داره؟معادله ویلسون رو میخوام....اگه داره لطفا بگید چه جوریه!

بالا