درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
ببخشید میشه تو حل این مسئله ی حرارت 2 راهنماییم کنید ؟ ممنون میشم
"مخزنی با کف سرد و دیواره های عایق بندی شده داریم.کف مخزن ابعاد 20 در 20 دارد و دمای 80 درجه و در معرض بخاراشباع با فشار اتمسفریک قرار دارد.ضخامت لایه ی مایع چگالیده شده در مخزن را در مدت یک ساعت بیابید و نتیجه ی حاصله را با چگالش روی یک صفحه ی عمودی مقایسه کنید."
تو هولمن برای محاسبه ی چگالش تو صفحه عمودی،لوله افقی و فرمول داریم اما برای صفحه افقی نه. باید کار کنم برای حلش ؟؟؟؟؟؟!!!!
پیشاپیش ممنون از راهنمایی ای که می فرمایید . :)
سلام
نمی دونم جواب درستی میدم یا نه! ولی به نظرم چگالش روی کف مخزن خیلی کم و قابل صرف نظر کردنه. روی صفحات افقی چگالش انچنانی نداریم .. چون اول از همه جریان همرفتی ایجاد نمیشه! و اینکه بعد از یک زمان کوتاه یک فیلم نازک از جریان کندانس شده روی صفحه رو میپوشونه و به عنوان عایق عمل میکنه. برای همین هست که فرمول خاصی هم برای چگالش روی یک صفحه افقی نداریم.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
برای انتقال آب به ارتفاع 90 متری با شدت جریان 50 مترمکعب در ساعت که نیاز به لوله ای به طول 2700 متر داره از چه پمپی باید استفاده کنم؟!
سلام
جواب حرفه ای نمی تونم بهتون بدم..
ولی با توجه به اطلاعات بنده برای انتخاب پمپ باید کاتالوگ فروشندگان پمپ رو ببینید .. با توجه به هد پمپ و شدت جریان میشه پمپ مناسب رو انتخاب کرد.. البته اینکه طول لوله هم داده شده، احتمالا برای محاسبه مقاومت در طول مسیر هست و با بدست آوردن ان و تبدیلش به ارتفاع باید هد بیشتری برای پمپ در نظر گرفت.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام بر مهندسان عزیز من اطلاعاتی راجع به یه مثال صنعتی از غشاهای اولترافیلتراسیون میخوام فارسی یا انگلیسی . میشه کمکم کنید ممنون
سلام
در صنایعی که برای جداسازی از غشاهای متخلخل استفاده میشه مثل تغلیظ شیر و تولید پنیر از فرایند اولترافیلتراسیون استفاده میکنن.
یک کاربرد گسترده دیگش هم توی تصفیه آب پساب و هواست.
همه این موارد رو چه فارسی چه انگلیسی سرچ کنید مقالات متعددی پیدا میکنید.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام من در پتروشیمی کار میکنم.برای واکنش پیرولیز ذکر شده که شکسته شدن مولکولهای هیدروکربن در مجاورت بخار و بدون حضور اکسیژن.میخام بدونم اکسیژن بخار یا همون دایلوشن استیم رو چه جوری حذف میکنن.
سلام
با توجه به اطلاعات بنده برای حذف اکسیژن محلول،به دلیل عدم امکان حذف مکانیکی اکسیژن از مواد شیمیایی به نام اکسیژن زدا O2 Scavenger استفاده میکنند. اکسیژن میتونه از سامانه ورودی به فشارشکن وارد سامانه تولید بخار رقیق کننده dilution steam بشه که قبلش به همراه ماده خنثی کننده، ماده اکسیژن زدا رو هم باید به سیستم اضافه کرد.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
رابطه سرعت وفشار در گازها چگونه هست؟(تراکم پذیر)
باافزایش و کاهش سطح مقطع چ اتفاقی میفته؟
سلام
همونطور که برای سیالات ترام ناپذیر از معادله برنولی برای بدست اوردن این رابطه استفاده میشه در سیالات تراکم پذیر هم از معادلات تعمیم یافته برنولی استفاده میشه که میتونید از لینک زیر ببینید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bernoulli's_principle#Compressible_flow_equation

رابطه کلی همانند سیالات تراکم ناپذیر است ولی به دلیل تغییر چگالی بر اثر افزایش فشار ویا ارتفاع قدری این رابطه پیچیده تر میشود.
برای بررسی تاثیر سطح مقطع هم باید شدت جریان ها را یکسان قرار داد:
سرعت*سطح مقطع*چگالی=سرعت*سطح مقطع*چگالی

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام
دوستان اگه کسی میتونه لطفا کمک کنه!!
یه برش نفتی میخام به یه برج تقطیر بدم از ش چهار تا محصول بگیرم.دوتا محصول میانی و بالا و پایین.ولی نمیدونم اسپک های برج رو گی بدم تا ران بشه
لطفا راهنمایی کنین
سلام
اگر با هایسیس یا اسپن پلاس میخواید کار کنید در تاپیک مربوط به خودشون در تالار نرم افزارهای مهندسی شیمی درخواست خودتون رو مطرح کنید.

یک راهنمایی کلی خدمتتون بگم. خب باید ببینید چه مقادیری از برج رو شما میدونید .. همون ها رو اسپک باید قرار بدید .. مثلا میتونه مقادیر reflux ratio ویا reflux flow به عنوان اسپک تعریف بشه . یا میتونیم خود دبی جریان ها یا نسبت جریان های خروجی و یا ترکیب درصد جریان ها ویا حداقل و حداکثر بودن جزئی در یکی از جریان ها و خیلی مسائل دیگری مثل دما و فشار و ....

شما ابتدا مسئله خودتون رو خوب بررسی کنید و تمام پارامترهایی که دارید و یا در مسئله تعیین شده که باید به اونها دست پیدا کنید رو مشخص کنید .. همون ها رو به عنوان اسپک قرار بدید. 4تا جریان خروجی دارید و 4تا اسپک باید تعیین کنید.
اگر هم اسپک هاتون رو تعریف کردید و ران نمیشه .. اولین کاری که باید بکنید اینه که دقت اسپک هاتون ها پایین بیارید .. مثلا اگر غلظت مشخصی رو برای جریانی در نظر گرفتید ضریب خطا رو افزایش بدید تا سیستم ران بشه .. بعد اروم اروم ضریب رو کم کنید. این کار در خیلی از موارد جواب میده.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ی سوال داشتم محبت کنید ممنون میشم
ی پودر صنعتی هست که از چین قراره برامون بیاد و ما چون دائما مصرف داریم
مایلیم خودمون تولید کنیم
روشی وجود داره ترکیبات و درصد اونها رو بدست اورد یا نه ؟
البته بعضاشون رو میدونیم مثلا NaCl و KCl

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گلم، آقا من یه کمکی ازتون میخام. شدیداً به کمکتون نیاز دارم. میتونین کمک کنین؟
میخام برا استخدامی وزارت نیرو آماده بشم. یه جزوه یا مطلبی که بتونه فشرده شیمی تجزیه و شیمی فیزیک و نکاتشو بهم بگه سراغ دارین؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
مایلیم خودمون تولید کنیم

P O U R I A

مدیر تالار
سلام خدمت دوستان
مایلیم خودمون تولید کنیم
سلام
ترکیبات هر ماده ای رو میشه فهمید .. برای این کار میتونید از آزمایش های اشعه ایکس مثل XRD و XRF استفاده کنید و طی این ازمایشها میشه عناصری که توی ماده مورد نظرتون هست رو فهمید و حتی درصد اونها رو هم میده ..
ولی 2نکته اینجا مطرحه .. اول اینکه این ازمایشها هزینه بالایی دارند و دوم اینکه فهمیدن ترکیبات ابتدایی و اینکه چه مقدار از چه ترکیباتی رو با هم مخلوط کردن تا اون پودر رو بسازن دیگه نمیشه فهمید و شما خودتون باید توجه بشید.

mdrsh

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
من یه پروژه درباره منیزیم اکسید دارم اگه کسی اطلاعاتی درباره روش تولیدش یا برآورد اقتصادیش داره بسیار ممنون میشم در اختیارم بذاره
پیشاپیش از کمک های شما متشکرم

حسین72

عضو جدید
سلام به همه دوستان
در مورد اندازه گیری حجم مولی جزیی مواد در محلول به مشکل خوردم
دبلیو ها ی پیکنومتر،آب مقطر، محلول سدیم کلرید با غلظت های 3/8،3/4،3/2،3، به ترتیب،44.06،44.50،45.18،46.20،43.72،19.67بدست اوردم.در محاسبه جرم محلول به مشکل خوردم.اگر میشه راهنمایی کنید.
متشکرم

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
ترکیبات هر ماده ای رو میشه فهمید .. برای این کار میتونید از آزمایش های اشعه ایکس مثل XRD و XRF استفاده کنید و طی این ازمایشها میشه عناصری که توی ماده مورد نظرتون هست رو فهمید و حتی درصد اونها رو هم میده ..
ولی 2نکته اینجا مطرحه .. اول اینکه این ازمایشها هزینه بالایی دارند و دوم اینکه فهمیدن ترکیبات ابتدایی و اینکه چه مقدار از چه ترکیباتی رو با هم مخلوط کردن تا اون پودر رو بسازن دیگه نمیشه فهمید و شما خودتون باید توجه بشید.

در واقع این پودر مخلوطی از چندتا پودره و واکنشی هم بین اینها اتفاق نمیفته که بخاد پودر جدیدی ایجاد بشه
XRD و XRF چه تفاوتی با هم دارن ؟ کدومشون مناسبتره ؟
و اینکه آیا نرم افزاری احتیاج هست برای تحلیل نتیجه ؟

ممنون از پاسختون

znasery

عضو جدید
سلام .یک کتابی در مورد طراحی غشاء می خواستم .اگه می تونید کمکم کنید مرسی

lakistan

عضو جدید
دوستان عزیز،کسی نمونه سوال درس طراحی فرآیند شیمیایی نداره؟ممنون میشم

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشيد

دوستان دما روي PH آب تاثير داره ؟
توي TDS تاثير داره ، ولي ميخوام بدونم روي PH آب هم تاثير داره ؟ چقدر ؟

ممنون

arsenal71

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان کسی پروژه در مورد انتقال جرم نداره!!! انتقال جرمو تویه یک مکانیسم بررسی کرده باشه، مثلا بررسی انتقال جرم در فرآیند لیچینگ و..... ممنون میشم
اینم آدرس ایمیلمه کسی داشت برام بفرسته

آخرین ویرایش توسط مدیر:

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان کسی پروژه در مورد انتقال جرم نداره!!! انتقال جرمو تویه یک مکانیسم بررسی کرده باشه، مثلا بررسی انتقال جرم در فرآیند لیچینگ و..... ممنون میشم
اینم آدرس ایمیلمه کسی داشت برام بفرسته

سلام
خیلی از پروژه دانشجوهای رشتمون بررس انتقال جرمه!!! توی دانشگاه خودتون سرچ کنید کلی پایان نامه پیدا میکنید.

سلام .یک کتابی در مورد طراحی غشاء می خواستم .اگه می تونید کمکم کنید مرسی
سلام
من به شما این کتاب رو معرفی میکنم: (فکر کنم خودتون بدونید کتاب فارسی نداریم.)
Handbook of industrial membrane technology
Porter, M.C.

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
سلام . خسته نباشيد

دوستان دما روي PH آب تاثير داره ؟
توي TDS تاثير داره ، ولي ميخوام بدونم روي PH آب هم تاثير داره ؟ چقدر ؟

ممنون
سلام
بله .. تاثیر داره .. واکنش خود یونش آب رو اگر به خاطر داشته باشی چجوری بود .. .

این واکنش گرماگیره .. افزایش دما باعث می شه طبق اصل لوشاتلیه تعادل در جهت رفت جا به جا بشه، در نتیجه غلظت يونهاي هيدرونيوم و هيدروكسيد میره بالا. در نتیجه این افزایش ثابت یونش آب (Kw) میره بالا و به طَبَعش PH و POH کم میشه.

اینکه مثلا میگن PH اب خنثی 7 هست فقط برای دمای 25 درجه صادقه و در دماهای دیگه این مقدار میتونه بیشتر یا کمتر باشه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بله .. تاثیر داره .. واکنش خود یونش آب رو اگر به خاطر داشته باشی چجوری بود .. .

این واکنش گرماگیره .. افزایش دما باعث می شه طبق اصل لوشاتلیه تعادل در جهت رفت جا به جا بشه، در نتیجه غلظت يونهاي هيدرونيوم و هيدروكسيد میره بالا. در نتیجه این افزایش ثابت یونش آب (Kw) میره بالا و به طَبَعش PH و POH کم میشه.

اینکه مثلا میگن PH اب خنثی 7 هست فقط برای دمای 25 درجه صادقه و در دماهای دیگه این مقدار میتونه بیشتر یا کمتر باشه.
بله، قانون ونت هوف رو همیشه به یاد داشته باشید

abas alamdar

عضو جدید
در سرویس قرار دادن واز سرویس خارج کردن پمپهای توربینی

در سرویس قرار دادن واز سرویس خارج کردن پمپهای توربینی

سلام چطوری پمپ توربینی که ورودی بخار Hpو خروجی بخارش Mpو سیال پمپ Qwهستش رو در سریس قراد میدن و از سرویس خارج میکنن.من قبلا هم پرسیدم ولی متاسفانه کسی جواب نداد.ممنون میشم راهنمایی کنید.

atefe24

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من دارم رو فرآیند " تولید استون به روش هیدروژن زدایی از ایزوپروپیل الکل " کار میکنم.کسی میتونه در زمینه مدلسازی راکتور اش بهم کمک کنه؟راکتور کاتالیستی هست و فلودایز .
معادلات موازنه جرم و انرژی رو میخوام براش بنویسم.البته بیشتر دنبال یه رفرنس معتبر هستم که معادلاتم رو باهاش مقایسه کنم.ممنون میشم کمک کنید :)

البته اینم بگم نوع راکتورش رو مطمئن نیستم.چون توی اکثر مقاله ها به راکتور های متفاوت اشاره شده،یه جا گفته فلودایز باید باشه،یه جا دیگه fixed bed در نظر گرفته.یکیشم گفته بود باید لوله ای باشه...خیلی گیج شدم :(

آخرین ویرایش:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
از این بچه های متال که خیری ندیدیم، شما میتونین کمک کنین؟
دوستان سوالات زیر رو دارم. اگه بتونین کمک کنین ممنون میشم
1- در مدل خوردگی Mixed-potenital کدام یک از پارامترهای زیر لازم نیست؟
الف) پتانسیل نیم واکنشهای کاتد و آند
ب) میزان جریان جابجا شده برای نیم واکنش کاتدیک
ج) شیبهای Tafel برای واکنشهای کاتدیک و آندیک
د) غلظت کلر محلول

2- کدامیک از باکتریهای زیر در تشکیل Geothite که در پیدایش پوسته در مجاری آب نقش دارد، دخیلند؟
الف) باکتریهای آهن
ب) باکتریهای احیا کننده سولفات
ج) باکتریهای تولید کننده متان
د) باکتریهای تولید کننده نیترات

3- کدام مورد از معایب سیستمهای حفاظت کاتدی با آند فدا شونده محسوب می شود؟
الف) کارایی آن به مقاومت زمین بستگی دارد.
ب) نیاز مداوم به تغییر و تنظیم ولتاژ دارد.
ج) توزیع غیر یکنواخت جریان
د) امکان صدمه زدن به فلز وجود دارد.

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
از این بچه های متال که خیری ندیدیم، شما میتونین کمک کنین؟
دوستان سوالات زیر رو دارم. اگه بتونین کمک کنین ممنون میشم
1- در مدل خوردگی Mixed-potenital کدام یک از پارامترهای زیر لازم نیست؟
الف) پتانسیل نیم واکنشهای کاتد و آند
ب) میزان جریان جابجا شده برای نیم واکنش کاتدیک
ج) شیبهای Tafel برای واکنشهای کاتدیک و آندیک
د) غلظت کلر محلول

2- کدامیک از باکتریهای زیر در تشکیل Geothite که در پیدایش پوسته در مجاری آب نقش دارد، دخیلند؟
الف) باکتریهای آهن
ب) باکتریهای احیا کننده سولفات
ج) باکتریهای تولید کننده متان
د) باکتریهای تولید کننده نیترات

3- کدام مورد از معایب سیستمهای حفاظت کاتدی با آند فدا شونده محسوب می شود؟
الف) کارایی آن به مقاومت زمین بستگی دارد.
ب) نیاز مداوم به تغییر و تنظیم ولتاژ دارد.
ج) توزیع غیر یکنواخت جریان
د) امکان صدمه زدن به فلز وجود دارد.
سلام
من خیلی از این مسائل سر در نمیارم .. بهتره بگم اصلا :دی
ولی در مورد سیستم های حفاظت کاتدی یکم تحقیق کردم چون علاقه داشتم .. یه نظری میتونم در مورد سوال سوم بدم.
توی سیستم های حفاظت کاتدی با اند فداشونده چون خود سیستم خودکفاست و به منبع خارجی نیازی نیست و این حرفا .. به نظرم مقاومت زمین پس هیچ تاثیری نداره .. نیازی به تنظیم ولتاژ نیست ... امکان صدمه زدن به فلز هم وجود نداره .. میمونه گزینه 3 : توزیع غیر یکنواخت جریان .. که محتمل هم هست .. چون به مرور زمان اند تاثیر و راندمانش کاهش پیدا میکنه و همچنین این اندها موضعی کار میکنن و به صورت صفحاتی در طول مسیر پخششون میکنند و همین باعث میشه یه اثر یکسانی در کل مسیر تحت حفاظت نداشته باشیم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من خیلی از این مسائل سر در نمیارم .. بهتره بگم اصلا :دی
ولی در مورد سیستم های حفاظت کاتدی یکم تحقیق کردم چون علاقه داشتم .. یه نظری میتونم در مورد سوال سوم بدم.
توی سیستم های حفاظت کاتدی با اند فداشونده چون خود سیستم خودکفاست و به منبع خارجی نیازی نیست و این حرفا .. به نظرم مقاومت زمین پس هیچ تاثیری نداره .. نیازی به تنظیم ولتاژ نیست ... امکان صدمه زدن به فلز هم وجود نداره .. میمونه گزینه 3 : توزیع غیر یکنواخت جریان .. که محتمل هم هست .. چون به مرور زمان اند تاثیر و راندمانش کاهش پیدا میکنه و همچنین این اندها موضعی کار میکنن و به صورت صفحاتی در طول مسیر پخششون میکنند و همین باعث میشه یه اثر یکسانی در کل مسیر تحت حفاظت نداشته باشیم.

ممنونم پوریا، ولی من حقیقتش خودم فکر میکردم گزینه 1 درست باشه، چون اتفاقاً مقاومت رسانایی زمین مهمه

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان . خسته نباشيد
دوستان ميخوام بدونم براي گند زدايي مخزن ( با كلر ) چقدر كلر مورد نياز هست . به طور مثال هيپو كلريت كلسيم ( كلر جامد-پودر ) رو در نظر ميگيريم كه حدود 65 درصد كلر فعال داره.
اگه يه مخزن 1000 متر مكعبي در نظر بگيريم كه نياز هست ميزان كلر باقي مانده اون 0.5 ppm باشه .
حالا چقدر كلر نياز هست ؟ ضمن اينكه پودر رو مستقيما نميريزن و قبلش توي آب حل ميكنن .

tatu_lover1366

عضو جدید
سلام دوستان
جایی رو میشناسید که تامین کننده مواد شیمیایی باشه؟
برای یه کار پایلوت آزمایشگاهی نیاز به 5 گرم پلی آلومینیوم کلراید یا همون PAC که تو تمام تصفیه خونه ها استفاده میشه دارم -متاسفانه کسی زیر 1000 کیلو نمیفروشه
حالا اگه جایی یا کسی رو سراغ داشته باشید که این مقدار رو بتونه برام فراهم کنه ممنون میشم شماره تماسی برام بزاره ازش

ali13717

عضو جدید
سلام

توی یک برج تقطیر درصد حجمی اتانول در محصول بالا 94 درصد و درصد حجمی اتانول در محصول پایین 70 درصده . حالا ضریب فراریت رو چطور حساب کنم ؟

بالا