درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

MK264

کاربر بیش فعال
سلام، کسی میدونه جنس این نخ هایی که تو لاستیک های ماشین اسنفاده میشه چیه؟
دلیلش استفادشون فقط بالا بردن استقامت لاستیک و افزایش طول عمر لاستیکه یا نه دلایل دیگه ای هم داره؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]سلام بچه ها خسته نباشید [/FONT]
[FONT=&quot]در سیالات تراکم پذیر (مایعات) طبق رابطه برنولی اندازه سطح مقطع یک لوله (قطر) با فشار، نسبت مستقیم و با سرعت نسبت عکس دارد.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]در پمپها لاین دیسچارژ را کوچکتر از ساکشن در نظر میگیرند. و این یعنی با کاهش قطر، فشار کاهش و سرعت افزایش می یابد. در حالیکه طبق تعریف (فلسفه وجودی پمپها) یک پمپ برای افزایش فشار جریان به کار می رود و همواره فشار دیسچارژ بیشتر از ساکشن می باشد.[/FONT]​
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

salari58

عضو جدید
سلام به همه دوستان
می خوام یک واحد سولفینول (شیرین سازی گاز) طراحی کنم که البته رفتار مرکاپتانها در این واحد برام مهم هست
می خواستم ببینم کسی فایل آماده این شبیه سازی رو داره که بتونه در اختیار بنده بگذاره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

k_siroos

مدیر بازنشسته
ممنون از راهنمائیتون،اما این که می فرمائین یه کار جدید با نتایج جدید برام ملموس نیست،می شه یه مثال بزنین تا من متوجه شم
نمیدونم چرا از پایان نامه انقدر وحشت دارم،فکر می کنم یه کار سخت و سنگینیه که من از پسش بر نمیام
به نظر شما با توجه به گرایشم روی چه موضاعاتی میتونم کار کنم؟

ببینید کارهای لیسانس اینجوریه که استاد یک موضوع معرفی میکنه، شما میرین سایت گوگل و چهار تا سرچ انجام میدین و چهار تا مقاله می خونین و جمع بندی می کنید و این خوبه و اون خوب نیست و تمام.

فوق یکم بیشتر از شما میخواد؛ یعنی باید بگین چرا این خوبه و چرا اون خوب نیست و به نحوی خودتون اثبات کنید. حالا این اثبات می تونه به چند روش باشه، برخی کارهای آزمایشگاهی انجام میدن و نتایج تجربی به دست میارن و بعد یا برای مثال یک معادله رو تایید می کنند و یا میگن واسه ما با این شرایط بهتره. بعضی دیگه کار مدل سازی انجام میدن و بعضی هم کار شبیه سازی. یعنی اگه دقت کنید همه دارن یک کار جدید انجام میدن و یک قدم به جلو بر میدارن. یعنی اون مدلساز، مدل بهتری نسبت به قبل ارائه میده یا شبیه ساز شرایط رو مجدد با فرضیات جدید بررسی می کنه.

شما گرایش خیلی خوبی دارین، یعنی از نظر من عالیه . الان همه جای صنعت ما آلوده است. تمام کارخانه ها و پالایشگاه ها کلی پساب و گاز سمی و هزار تا چیز دیگه تولید می کنند که واسه محیط زیست مشکل زائه. راه حل چیه ؟ یا اینکه فرآیند بهینه بشه که مواد مضر تولیدی که در طبیعت رها میشه کمتر بشن و یا مواد مضر تولیدی با یک فرآیند اقتصادی و ساده بازیافت بشه و به چرخه اصلی برگرده. پس شما خیلی جا برای کار دارین.

نگران نباشید، استادتون رو خوب انتخاب کنید؛ پروژه ای بردارین که بشه باهاش مقاله بدین، ترجیحا آزمایشگاهی یا مدلسازی باشه بهتره. باقی هم دیگه به تلاش خودتون بستگی داره.

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها خسته نباشید
در سیالات تراکم پذیر (مایعات) طبق رابطه برنولی اندازه سطح مقطع یک لوله (قطر) با فشار، نسبت مستقیم و با سرعت نسبت عکس دارد.
در پمپها لاین دیسچارژ را کوچکتر از ساکشن در نظر میگیرند. و این یعنی با کاهش قطر، فشار کاهش و سرعت افزایش می یابد. در حالیکه طبق تعریف (فلسفه وجودی پمپها) یک پمپ برای افزایش فشار جریان به کار می رود و همواره فشار دیسچارژ بیشتر از ساکشن می باشد.

سلام شهرام، چطوری ؟
:gol:
این صفحه
رو نگاه بنداز، توضیحات خوبی داده .

azadeh_j

عضو جدید
Yule, A. J., Mo, S. L., Tham, S. Y., and Aval, S. M., “Diesel Spray Structure,” ICLASS-85, London, UK, 1985.
میشه اینو برام پیدا کنید تشکر.

mehrdad_guitaria

عضو جدید
سلام سلام سلام سلام
لطفا هرکی میدونه سریع تر جواب منو بده
hotpoint چیه؟واسه تقطیر خوبه یا بد؟واسه جلوگیری یا ایجادش چیکار باید کرد؟

saeedevil

عضو جدید
مقاله فوری

مقاله فوری

:دوستان،اگه بتونید تا چهارشنبه درمورد این دوتا سوال یه سری اطلاعات یا مقاله بهم بدید،ممنونتون میشم
1. برای گازهای حقیقیTc و Pcانواع روشهای محاسبه ی
2.انواع روشهای محاسبه ی ویسکوزیته ی مخلوط گازی

DEPOR

عضو جدید
خواهشمنديم به سوالات زير در مورد از شيمي فيزيك ازمايش-سنيتيك واكنش درجه0 باسخ بديد

چرا سرعت وانش نسبت به يد بستگي ندارد/

2چنانچه غلظت يد بهكار رفته كمتر از مقدار مود نياز باشد چه ميشود/

3دليل استفاده از اسيد سولفورسك-چسب شاسته-اسات سدم-و تيو سولفات چيست

4اگر-بس-از-20-دقيقه از شروع واكنش حجم تيو سولفات مصرفي از 25 به 10 ميلي ليتر برسد مقدار ثابت سرعت؟

shimi 88

عضو جدید
دوستان من یکبار این درخواست رو کردم و جوابی ندیدم لطفا راهنماییم کنیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد .

با سلام خدمت همه ی دوستان گرامی من می خوام پروژه ای در مورد « روش های استفاده از گاز سنتز جهت

تولید مواد شیمیایی » بنویسم . در گوگل جستجو کردم چیز به درد بخوری پیدا نکردم لطفا اگه متنها و مطالب

فارســــــــــــــــــــــــــــی خوبی در این مورد دارید ممنون میشم بهم بدین . خیـــــــــــــــــــــــــــــلی ممنــــــــــــــــــون

DON AMIR

عضو جدید
سلام بچه ها خسته نباشید
در سیالات تراکم پذیر (مایعات) طبق رابطه برنولی اندازه سطح مقطع یک لوله (قطر) با فشار، نسبت مستقیم و با سرعت نسبت عکس دارد.
در پمپها لاین دیسچارژ را کوچکتر از ساکشن در نظر میگیرند. و این یعنی با کاهش قطر، فشار کاهش و سرعت افزایش می یابد. در حالیکه طبق تعریف (فلسفه وجودی پمپها) یک پمپ برای افزایش فشار جریان به کار می رود و همواره فشار دیسچارژ بیشتر از ساکشن می باشد.

مایعات جزو تراکم پذیرها هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)

تراکم پذیر یعنی دانسیتش متغیره؟؟؟؟

تراکم ناپذیر یعنی دانسیتش ثابته؟؟؟؟؟؟؟

DON AMIR

عضو جدید
کسی لینک دانلود کتاب 504 کلمه ضروری زبان رو نداره(زبان فارسیش)؟؟؟؟؟؟لینکش تو تالار معماری بود فکر کنم

ممنون

آخرین ویرایش:

M.Shimi84

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان گرامی
کسی میتونه بگه اشکال این برنامه چیه؟ هر functionی براش تعریف میکنم error میده. هرکاری میکنم ذرست نمیریزه. فکر نمیکنم علامتها مشکلی داشته باشه. یه مشکلی با input و کاراکترها داره. حالا چه اشکالی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا فقط سریع:redface:
ممنون
FUNCTION [G] = RIAZI 1(T,P,S,F,A,B);
T = INPUT('ENTER T:');
P = INPUT ('ENTER P:');
PC = INPUT ('ENTER PC:');
TC = INPUT ('ENTER TC:');
W = INPUT ('ENTER W:');
R = INPUT ('ENTER R:');
S=1.391;
F=2.782;
TR = T/TC;
PR = P/PC;
M = 0.32+(0.64*W);
N1 = 3.270572-6.4127*W+10.6821*(W^2);
N2 = -1.72192+3.85288*W-7.20228*(w^2);
A = AC*(1+M*((1+TR)^0.5))^2;
B = BC*(1+N1*(1-(TR^2))+N2*(1-(TR^0.75)))^2;
G=[((P^2)*(T^1.5)) ((P^2)*(T^1.5)*B*(S-1)-(R*(T^2.5)*P)) -(((P^2)*(T^1.5)*F*(B^2))+(R*(T^2.5)*P*B*(S+F))+(R*T*A)) -((R*(T^2.5)*P*F*S*(B^2))+((R^2)*(T^3.5)*A*B))]
R=ROOTS(G);
END

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسان گرامی
کسی میتونه بگه اشکال این برنامه چیه؟ هر functionی براش تعریف میکنم error میده. هرکاری میکنم ذرست نمیریزه. فکر نمیکنم علامتها مشکلی داشته باشه. یه مشکلی با input و کاراکترها داره. حالا چه اشکالی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا فقط سریع:redface:
ممنون
FUNCTION [G] = RIAZI 1(T,P,S,F,A,B);
T = INPUT('ENTER T:');
P = INPUT ('ENTER P:');
PC = INPUT ('ENTER PC:');
TC = INPUT ('ENTER TC:');
W = INPUT ('ENTER W:');
R = INPUT ('ENTER R:');
S=1.391;
F=2.782;
TR = T/TC;
PR = P/PC;
M = 0.32+(0.64*W);
N2 = -1.72192+3.85288*W-7.20228*(w^2);
G=[((P^2)*(T^1.5)) ((P^2)*(T^1.5)*B*(S-1)-(R*(T^2.5)*P)) -(((P^2)*(T^1.5)*F*(B^2))+(R*(T^2.5)*P*B*(S+F))+(R*T*A)) -((R*(T^2.5)*P*F*S*(B^2))+((R^2)*(T^3.5)*A*B))]
R=ROOTS(G);
END

سلام
تا دلت بخواد اشكال داره
1- functoin رو بايد با حروف كوچيك بنويسي
2- RIAZI 1 نا معتبره. نبايد فاصله داشته باشه
3- ورودي هايي كه داخل پرانتز ميونويسي رو نبايد دوباره با input وارد كني
4- ورودي هايي كه مقدار دارن رو نبايد دوباره وارد input كني (مثلا s )
5- N2 = -1.72192+3.85288*W-7.20228*(w^2); توي اين خط w كوچيك استفاده شده كه نبايد ميشده
6- خط بعدش AC استفاده شده كه تعريف نشدست
7- خط بعدش هم BC استفاده شده كه بازم تعريف نشدست
8- end بايد با حروف كوچيك نوشته بشه
9- ديگه بقيشو چك نكردم :D

کد:
function [G] = RIAZI(T,P,PC,TC,W,R)
S=1.391;
F=2.782;
TR = T/TC;
PR = P/PC;
M = 0.32+(0.64*W);
N2 = -1.72192+3.85288*W-7.20228*(W^2);
G=[((P^2)*(T^1.5)) ((P^2)*(T^1.5)*B*(S-1)-(R*(T^2.5)*P)) -(((P^2)*(T^1.5)*F*(B^2))+(R*(T^2.5)*P*B*(S+F))+(R* T*A)) -((R*(T^2.5)*P*F*S*(B^2))+((R^2)*(T^3.5)*A*B))];
R=ROOTS(G);
end

يكسري از مشكلات برنامتو گرفتم و اين برنامه رو نوشتم. بقيه اشكالاشو خودت رفع كن

niloo-far

عضو جدید
سلام مهندسان گرامی
کسی برنامه فیتینگ پارامتر u مدل extended uniquac رو داره؟ آخرای پروژمون حالا گیر این افتادیم دیگه نا نداریم اینو بنویسیم!:wallbash:

سلام، کسی میدونه جنس این نخ هایی که تو لاستیک های ماشین اسنفاده میشه چیه؟
دلیلش استفادشون فقط بالا بردن استقامت لاستیک و افزایش طول عمر لاستیکه یا نه دلایل دیگه ای هم داره؟

جنسشون پلی آمید (نایلون) هست و استفاده شون هم افزایش استحکام لاستیک و جلوگیری از ترکیدگی هست. قدیم از سیم های آهنی استفاده می کردن و امروزه با الیاف های نایلونی جایگزینشون کردن.

iman.thq

عضو جدید
سلام. میشه لطفا کتاب زیر رو واسم بذارید ؟؟ ممنون
partical guide to polyethylene by corrnelia vasileK

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
[FONT=&quot]سلام بچه ها خسته نباشید [/FONT]
[FONT=&quot]در سیالات تراکم پذیر (مایعات) طبق رابطه برنولی اندازه سطح مقطع یک لوله (قطر) با فشار، نسبت مستقیم و با سرعت نسبت عکس دارد.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]در پمپها لاین دیسچارژ را کوچکتر از ساکشن در نظر میگیرند. و این یعنی با کاهش قطر، فشار کاهش و سرعت افزایش می یابد. در حالیکه طبق تعریف (فلسفه وجودی پمپها) یک پمپ برای افزایش فشار جریان به کار می رود و همواره فشار دیسچارژ بیشتر از ساکشن می باشد.[/FONT]​
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

سلام، ببینید توی پمپ فشار در خروجی به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا میک نه که کاهش چند میلی متر از قطر خروجی بسیار ناچیز هستش واسه این مورد، بله اگه فشار ورودی 1 بار باشه و خروجی 1.5 بار باشه این کاهش قطر میتونه تاثیر گذار باشه.

سلام سلام سلام سلام
لطفا هرکی میدونه سریع تر جواب منو بده
hotpoint چیه؟واسه تقطیر خوبه یا بد؟واسه جلوگیری یا ایجادش چیکار باید کرد؟

کلا ایجاد نقاط داغ در کروه ها، راکتور ها و برج های تقطیر پدیده ای نامناسب محسوب میشه و همیشه سعی میشه که ازش دوری کنیم، معمولا در تجهیزاتی مثل راکتور لوله ای بیتشر هستش که واکنش شیمیایی رخ میده و گرمازا هستن و این باعث ایجاد نقاط داغ میشه و شرایط رو از حالت دمای یکسان در کل تجهیز خارج میکنه. در برج هایی هم که واکنش شیمیایی دارن این حالت رخ میده ولی کم هستش و میشه با کاهش دمای گاز و مایع خروجی از پیش گرم کن به داخل برج این پدیده رو کم کرد.

:دوستان،اگه بتونید تا چهارشنبه درمورد این دوتا سوال یه سری اطلاعات یا مقاله بهم بدید،ممنونتون میشم
1. برای گازهای حقیقیTc و Pcانواع روشهای محاسبه ی
2.انواع روشهای محاسبه ی ویسکوزیته ی مخلوط گازی

سلام، با استفاده از معادله گازهای ایده آل با استفاده از معادله حالت وان در والس قابل انجام هستش

خواهشمنديم به سوالات زير در مورد از شيمي فيزيك ازمايش-سنيتيك واكنش درجه0 باسخ بديد

چرا سرعت وانش نسبت به يد بستگي ندارد/

2چنانچه غلظت يد بهكار رفته كمتر از مقدار مود نياز باشد چه ميشود/

3دليل استفاده از اسيد سولفورسك-چسب شاسته-اسات سدم-و تيو سولفات چيست

4اگر-بس-از-20-دقيقه از شروع واكنش حجم تيو سولفات مصرفي از 25 به 10 ميلي ليتر برسد مقدار ثابت سرعت؟

سلام، از بچه های شیمی سوال کنید بهتر میتونن کمکتون کنن.

مایعات جزو تراکم پذیرها هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)

تراکم پذیر یعنی دانسیتش متغیره؟؟؟؟

تراکم ناپذیر یعنی دانسیتش ثابته؟؟؟؟؟؟؟

الان سوال پرسیدید؟ پاسخ دادید؟ این چی هستش؟

کسی لینک دانلود کتاب 504 کلمه ضروری زبان رو نداره(زبان فارسیش)؟؟؟؟؟؟لینکش تو تالار معماری بود فکر کنم

ممنون

به تالار زبان انگلیسی مراجعه کنید.

محمد152

عضو جدید
خوردگی لوله های کربنی حاوی اسید سولفوریک غلیظ

خوردگی لوله های کربنی حاوی اسید سولفوریک غلیظ

سلام
کسی مقاله یا مطلبی در مورد خوردگی لوله های کربنی حاوی اسیدسولفوریک غلیظ داره لطفا کمک کنه
ممنون

mojtabatakallou

عضو جدید
پتروشیمی اصفهان

پتروشیمی اصفهان

سلام دوستان
من پروژه درس پتروشیمیم که تقریبا کل نمره درس بهش وابستس، در مورد پترشیمی اصفهانه و من فرایندها و تجهیزاتش رو میخام دوستان کسی هست که من رو کمک کنه چون هرجا میگی میگن محرمانست ونمیشه داد
هر اندازه ای که میتونید کمک کنید مخصوصا تو قسمت پی اف دی های فرایندهاش
با تشکر ;)

narshooka

عضو جدید
سلام من یکسری اطلاعات جامع در مورد ریلیف(Relief) و سایزینگ ریلیف Relief sizingبه زبان فارسی میخواستم که باید ارائه کنم زمان زیادی هم ندارم میشه کمکم کنید دوستان؟

parvin_k

عضو جدید
سلام....من ارشد شيمي تجزيه هستم كه مدت 2 هفته س تو يه واحد پتروشيمي توليد بنزين و گازوئيل در بخش آزمايشگاهيش مشغوله كارم...يكسري اطلاعات در مورد ماده اي ب نام رافينت كه برا بالا بردن عدد اكتان بنزين استفاده ميشه ميخواستم!

s.matavos

عضو جدید
سلام.
ببینید، رافينات به‌طور كلي به باقيمانده فرايند استخراج با حلال از محلول اوليه گفته ميشود كه در مورد صنايع پتروشيمي معمولاً يك محصول جانبي نه‌چندان كم ارزش به‌حساب مي ايد. رافينيت مخلوطي چند جزيي است كه ميتواند حاوي پارافين‌ها، الفين‌ها، سيكلو آلكان‌ها و همين‌طور آروماتيك‌ها باشد. بسته به اينكه هيدروكربن‌هاي غالب چند كربنه باشند، رافينيت‌هاي C[SUB]4[/SUB]، c[SUB]5[/SUB] و ‍C[SUB]6[/SUB] داريم. رافينيت‌ها معمولاً محصول جانبي واحدهاي الفين و آروماتيك هستند. اگر رافينيت محصول واحد آروماتيك باشد ان را رافينيت آروماتيكي مي‌نامند تا مشخص بشود تركيبات ان شامل BTX هست. در واحدهاي مرسوم توليد MTBE (مخفف متیل تریشری بوتیل اتر هستش که به بنزین میزنن واسه بالا بردن درجه بهسوزیش) چندين راكتور بطور سري قرار دارند كه جريان خروجي از راكتور جداسازي شده و مواد واكنش نداده و متانول از محصول جدا مي گردد . نام اين مواد رافينيت است كه توسط آب شستشو داده مي شوند و متانول از برش هاي C[SUB]4[/SUB] بازيابي مي شود . پس جريان رافينيت پروپان زدايي مي شود و در نهايت جريان رافينيت پس از پروپان زدايي به واحد حذف تركيبات اكسيژنه ارسال مي گردد . و براي فرآيندهاي بعدي به واحد ايزومريزاسيون نرمال بوتان فرستاده مي شود . با توجه به منبع توليد رافينیت، مجتمع‌هاي پتروشيمي توليد كننده اون تنها به مجتمع بندر امام محدود نميشوند و مجتمع‌هايي كه واحدهاي الفين يا آروماتيك دارند اين محصول رو توليد مي‌كنند.

این هم از پی اف دی فرایندش:

اینم واسه ایمنی:
http://www.petronet.ir/modules/content/upload/product/petronet-distillates-safety-35.pdf

AMXSTAR

عضو جدید
سلام دوستان

در مورد فرايند Electerical Desalter كه معمولا در پالايشگاه هاي گاز بر روي condensate انجام ميشه و آب و نمك رو با استفاده از شبكه هاي آند و كاتد جدا مي كند ، كسي مطلب ، مقاله يا هر چيزي داره بتونه منو كمك كنه ، دقيقا ميخواستم بدونم چه فرايندي صورت ميگيره

بالا