درخت گردکان با این بزرگی، درخت خربزه الله اکبر؟

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
شما در شهر یک ساختمان چند طبقه میبنی که خیلی با نظم ساخته شده.
میگی حتما یک معمار با عظمت پشت این ساختمان بوده.

بعدا نگاهی به ستارگان میندازی، میگی پس معمار این زیبایی ها کیست؟
باز با خودت میگی این ساختمان برای بالا رفتن نیاز به مواد اولیه و پی داشته، مواد اولیه از معادن اومده.

حالا مواد اولیه کره زمین و ماه و سیارات و....از کجا اومده؟

اینجا هنگ میکنی و مجبور میشی به مغلطه گردو و خربزه.........
استدلال استقرايي زماني مطرح ميشه كه شما از طريق دانسته هاي ساده موجود به يك نتيجه كلي برسيد
با توجه به اينكه دانسته هاي ما در مورد جهان بسيار محدوده
سوال شما از طريق استدلال قياسي به هيچ كجا نميرسه... مگر اينكه وجود ماورايي ناشناخته اي(مثل خدا) رو به عنوان اصل در نظر بگيريم و از اون در اثبات به عنوان متريال استفاده كنيم يا اينكه تصادف رو عامل اصلي بدونيم(بحث فعلي انتخاب بين اين دوتا نيست)
و بزرگترين تلاش در راه پاسخ گويي به اين سوال نظريه انفجار بزرگه كه يك جورايي تمام مذاهب و اديان و كتابهاي آسماني رو سوال برد.( كه البته بحث فعلي سر اين هم نيست)

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
جناب بلک بنر دوست عزیزم میشه چنتا مثال هم در مورد این قسمت ابی رنگ بزنی :gol:

نكات مهم زندگي هر فرد براي خودشه
شايد كسب درآمد در زندگي من از هر چيزي مهمتر باشه در صورتي كه پدر شما ثروتمند است و هرگز به اين موضوع فكر نميكنيد
من وقتي فردا پسرم از من يكـ خواسته داشت و پولش رو نداشتم / اون وقته كه آرزو ميكنم كاش زير همون درخت خربزه ميخوابيدم
يا شايد براي شما كه ثروت داريد !!! كسب اعتبار اجتماعي مهمترين نكته باشه / وقتي بي اعتبار بودي نميان بگن كه تو مثال خربزه داشتي شريح ميكردي اينجوري شدي

نظر آخر :

خدا دليل نميخواد / دنبال دليل نگرديد
همه اين بحث ها سفسطه و بازي واژگان است و در انتها هيچ نتيجه سودمندي عايد شما نخواهد شد

بازي با كلمات است چون من يك كلمه رو عوض كنم كل استدلال شما بهم ميريزه

فرض كن شاعر ضرب المثل رو اينجور نوشته بود :

درخت گردكان به اين بزرگي در خت نارگيل الله اكبر !!!

خب همش بازي با كلات نه دليل و استدلال

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﺳﻼ ﻡ ﺍﺳﯽ ﺧﺎﻥ

ﻫﺪﻑ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﺎﺭﺕ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﯾﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺗﺎ~ﯾﮑﻬﺎ ﭼﯽ ﻫﺴﺖ؟
ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺩﺍﺩﻥ ﻭ.... ﺑﻪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ؟

ﺑﻨﻈﺮﺗﻮﻥ ﺣﺘﯽ ﻣﻤﮑﻦ ﻫﺴﺖ ﺭﻭﯼ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﻫﻢ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ؟
ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺗﻮ ﻫﺸﺖ ﻣﻠﯿﺎﺭﺩ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﭼﻪ ﻓﺎﯾﺪﻩ ﺍﯼ ﺩﻗﯿﻘﺎ ﺩﺍﺭﺩ؟

ﺍﺳﯽ ﭼﺮﺍ ﺟﺎﯼ ﺯﺩﻥ ﺗﺎ~ﯾﮑﻬﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﻣﺮﻍ ﮐﻪ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺩﻏﺪﻏﻪ ﻫﺴﺖ ﯾﺎ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻫﺎﯼ ﺷﺎﺩ ﻣﺜﻞ ﻣﻮﺭﭼﻪ
ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻣﻀﺨﺮﻓﺎ ﻣﯿﺰﻧﯽ!
ﭼﺮﺍ؟؟؟

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
mand007عزیز!
جدا از شوخی...متوجه منظور استارتر عزیز هم هستم بدجور!!
میشه به من ثابت کنی که این تاپیک واقعا چه چیز خوبی رو به من منتقل میکنه؟؟!!
شک؟!!
آیا من همش در مجموعه ای از مغلطه و سفسطه به سر میبرم؟!!
آیا کسی هست منو نجات بده؟!
آیا ما واسه توجیه تمام عقایدمون تا به حال همش دست به دامن مغلطه بودیم؟!
اگه بودیم پس استارتر و بقیه ای که نظرشون در مورد عقاید(خصوصا مذهبی) این شکلیه، این مدت چه شکلی زندگی کردن؟!
اگه نمیشه از جز به کل رسید...پس کلا از چی باید به چی رسید؟!
آیا باید به چیزی رسید؟!
یا فقط همینجوری باید در جاده ی شک و تردید رفت و کلا هدف ما نرسیدنه؟!
و...
من کلا با این بحثا موافق نیستم چون یه سری شکیاتشونو بدجور مقدس میدونن و مقدسات دیگران رو مغلطه به حساب میارن!!!

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
mand007عزیز!
شک؟!!
اگه بودیم پس استارتر و بقیه ای که نظرشون در مورد عقاید(خصوصا مذهبی) این شکلیه، این مدت چه شکلی زندگی کردن؟!
آیا باید به چیزی رسید؟!
و...
من کلا با این بحثا موافق نیستم چون یه سری شکیاتشونو بدجور مقدس میدونن و مقدسات دیگران رو مغلطه به حساب میارن!!!

آفرين

منم هميون ميگم

دامنه مغلطه و سفسطه گسترده است

تا صبح بشينيم اينجا همه باهم ميتونيم سفسطه كنيم هيچ نتيجه اي هم نگيريم

همين !!!

يعني كلا اين تفكرات نتيجه ندارد

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﺩﺭ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺳﺘﺎﺭﺗﺮ ﺑﻪ ﮐﺠﺎ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﺩ ﺑﺮﺳﻪ ﺷﮑﯽ ﻧﯿﺴﺖ!ﻣﻨﻢ ﺑﺎ ﻫﺪﻓﺶ ﻣﻮﺍﻓﻖ ﻧﯿﺴﺘﻢ!
ﺍﻣﺎ ﺧﻮﺩ ﺧﻮﺩ ﺑﺤﺚ ﺑﻨﻈﺮﻡ ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺟﺎﻟﺐ ﻫﺴﺖ!
ﺍﻭﻥ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﺍﻋﻘﺎﯾﺪ ﺧﺎﻧﻮﻡ ﻫﺎ ﺭﻭ ﻫﻢ ﺗﻮﯼ ﯾﮏ ~ﺳﺖ ﺗﯿﺘﺮﺷﻮ ﺯﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻣﻦ ﺩﻗﺖ ﮐﺮﺩﻡ ﻭ ﺍﯾﻨﻮ ﺩﯾﺪ~ ﺗﻮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻭ.... ﻭ ﺍﺯﺷﻮﻥ ﺧﻮﺍﺳﺘﻢ ﺍﻭﻥ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﺭﻭ ﺑﺰﻧﻦ!
ﯾﻪ ﻣﺜﺎﻝ ﻣﯿﺰﻧﻢ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺣﺠﺎﺏ!

ﺣﺠﺎﺏ ﺍﺻﻼ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﯽ ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎﺷﻪ ﺍﯾﻦ ~ﻭﺷﺶ ﺩﺳﺘﻮ ~ﺍ ﮔﯿﺮ ﻭ...
ﺷﺎﯾﺪ ﺍﮔﺮ ﺑﻬﺶ ﺷﮏ ﺑﺸﻪ!ﻭ ﺱ~ﺱ ﺷﮏ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺸﻪ!
ﺍﯾﻦ ﻓﺮﺁﯾﻨﺪ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﮐﻨﻪ !
ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺣﺠﺎﺏ ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎﺷﻪ!

ﻭﻗﺘﯽ ﺍﺯ ﻧﺒﻮﺩﻥ ﺣﺠﺎﺏ ﺑﺤﺚ ﺭﻭ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯿﻢ ﻭ ﺑﻪ ﺑﻮﺩﻧﺶ ﺑﺮﺳﯿﻢ ﺑﻨﻈﺮﻡ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺭﻭ ﺩﺍﺭﻩ ﭼﻮﻥ ﺑﺎ ﺩﺭﮎ ﻭ... ﺑﻮﺩﻩ

ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺮﺳﯿﻢ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻭﻗﺘﯽ ﺯﻭﺭ ﯾﺎ ... ﻫﻢ ﺑﺎﻻ ﯼ ﺳﺮﻣﺎﻥ ﻧﯿﺴﺖ ﭼﻮﻥ ﺑﺎ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﺣﺠﺎﺏ ﺧﻮﺩﻣﻮﻥ ﺭﻭ ﺣﻔﻆ ﮐﻨﯿﻢ

ﺑﻨﻈﺮﻡ ﺍﯾﻦ ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﻣﻬﻢ ﺗﺮ ﻫﺴﺖ

ﺍﮔﺎﻫﯽ ﻫﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﮐﺴﺐ ﻧﻤﯿﺸﻪ ﻣﮕﺮ ﺍﺯ ﺑﺮﻫﺎﻥ ﺧﻠﻒ ﻭ....

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﺁﻓﺮﻳﻦ

ﻣﻨﻢ ﻫﻤﻴﻮﻥ ﻣﻴﮕﻢ

ﺩﺍﻣﻨﻪ ﻣﻐﻠﻄﻪ ﻭ ﺳﻔﺴﻄﻪ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ

ﺗﺎ ﺻﺒﺢ ﺑﺸﻴﻨﻴﻢ ﺍﻳﻨﺠﺎ ﻫﻤﻪ ﺑﺎﻫﻢ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﻢ ﺳﻔﺴﻄﻪ ﻛﻨﻴﻢ ﻫﻴﭻ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺍﻱ ﻫﻢ ﻧﮕﻴﺮﻳﻢ

ﻫﻤﻴﻦ !!!

ﻳﻌﻨﻲ ﻛﻼ ﺍﻳﻦ ﺗﻔﻜﺮﺍﺕ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻧﺪﺍﺭﺩ
ﻣﻦ ﻓﮑﺮ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻢ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺑﺤﺜﺎ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺧﺎﺻﯽ ﺑﺮﺳﯿﻢ ﻣﺜﻞ ﺷﻤﺎ

ﻓﻘﻂ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﯾﻦ ﺑﺤﺜﺎ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯿﺸﻪ ﭼﻨﺪ ﻟﺤﻈﻪ ﺍﯼ ﺭﻭ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﻣﻮﻥ ﺧﻠﻮﺕ ﮐﻨﯿﻢ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﻢ ﻓﻘﻂ ﻫﻤﯿﻦ

ﺍﯾﻦ ﻭﻗﺖ ﻭ ﻓﮑﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﻪ ﮐﻤﯽ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺍﮔﺎﻫﯽ ﺑﺪﻩ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺟﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﺮ ﺧﻮﺭﺩﯾﻢ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﯿﻢ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺑﻘﯿﻪ ﯼ ﺗﻔﮑﺮﺍﺕ ﻫﻢ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﻨﯿﻢ ﺗﺎ ﺧﻮﺩﻣﻮﻥ ﺭﻭ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﻭ.... ﻫﻢ ﮐﺎﻟﯿﺒﺮﻩ ﮐﻨﯿﻢ!

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم که چرا من فکر میکنم اصولا فلسفه رو نباید یک علم دونست .به نظر من فلسفه نکته نظرات وتوضیحات هر شخص درباره یک موضوعه.یا اصولا در فلسفه نمیشه به وحدت نظر رسید چون فلسفه به اندازه تمام توضیحات انسانها برای یک موضوع گستردگی داره.قیاسی که در متن استارتر هست از نظر بنده بیشتر از روی جهل به موضوع پیش میاد در واقع در صورت داشتن اطلاع از موضوع صرفا چنین قیاسی غیر ممکنه.

*Essi*

اخراجی موقت
خدا دليل نميخواد / دنبال دليل نگرديد
همه اين بحث ها سفسطه و بازي واژگان است و در انتها هيچ نتيجه سودمندي عايد شما نخواهد شد

کل بحث هم همینه عزیزم:

خدا بشر را آفرید و بشر خدا را .......

اینکه من اگر چیزی نخوام، خدا هم نمیخواد، من اگر دنبال دلیل چیزی نباشم، خدا هم دنبال دلیلش نیست.

بین این خدا و آدم، رابطه خیلی نزدیکی برقراره و این یعنی.... (بگذریم):gol:

*Essi*

اخراجی موقت
استدلال قياسي جز به كل در كل چيز اشتباه و غير معمولي نيست... امروزه بسياري از مسايل منطقي از همين طريق حل ميشه... استدلال استقرايي نمونه بارز كه در رياضيات و هوش مصنوعي براي بالابردن سطح درك و يادگيري ربات ها ازش استفاده ميشه

تمامی این استدلال هایی که عرض کردین، توسط خود بشر نوشته شده، برای درک بهتر پدیده ها.

پدیده های جهان با وجود یک نظم ذاتی از قوانین پیروی نمیکنند، ما هستیم که قانون هایی برای درک پدیده ها نوشتیم.

اینکه مثلا روی زمین قانون جاذبه رو آدم ها ثبت کردن، بدین معنا نیست که همه جا جاذبه وجود داره، اما این قضیه کی معلوم شد وقتی بشر تونست از زمین خارج بشه.

تا وقتی روی زمین بود، جاذبه همون گردو بود و جهان آفرینش خربزه، اما دلیلی بر قیاس نیست.

*Essi*

اخراجی موقت
mand007عزیز!
شک؟!!
آیا باید به چیزی رسید؟!
و...

دوست گرامی من علت ترس شما رو از این جور بحث ها درک میکنم.

فکر میکنین اینجور بحث ها سبب پوچی میشه و آدم افسرده میشه و یک گوشه میوفته و به حال خودش گریه میکنه.

ولی اینطوری نیست قربان؛ آدم هایی که بیشتر بفهمند از مفهوم زندگی لذت بیشتری میبرند.

جاده شک و تردیدی در کار نیست، وقتی جواب یکسری سئوالات مشخص نیست، قرار نیست با دروغ خودمون رو فریب بدیم.

برای مثال بنده از شما به عنوان یک معتقد به ادیان، میپرسم هدف از خلقت دایناسورها و میلیون ها سال زندگیشون روی زمین و بعدش نابودی مطلق چی بوده؟

شما که معتقدین همه پدیده های جهان دارای علت هست و خدا کار بی حکمت نمیکند.

این سئوال رو باید بهش فکر کنی یا بگی به من چه، حتما آزمایشی الهی بوده !!!!

دنیا به اندازه کافی درس توش هست، ولی گرفتن خیلی از درس ها جرات میخواد، جرات طوطی نبودن و استقلال.

*Essi*

اخراجی موقت
ﺳﻼ ﻡ ﺍﺳﯽ ﺧﺎﻥ

ﻫﺪﻑ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﺎﺭﺕ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﯾﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺗﺎ~ﯾﮑﻬﺎ ﭼﯽ ﻫﺴﺖ؟
ﺁﮔﺎﻫﯽ ﺩﺍﺩﻥ ﻭ.... ﺑﻪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ؟

ﺑﻨﻈﺮﺗﻮﻥ ﺣﺘﯽ ﻣﻤﮑﻦ ﻫﺴﺖ ﺭﻭﯼ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﻫﻢ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ؟
ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺗﻮ ﻫﺸﺖ ﻣﻠﯿﺎﺭﺩ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﭼﻪ ﻓﺎﯾﺪﻩ ﺍﯼ ﺩﻗﯿﻘﺎ ﺩﺍﺭﺩ؟

ﺍﺳﯽ ﭼﺮﺍ ﺟﺎﯼ ﺯﺩﻥ ﺗﺎ~ﯾﮑﻬﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﻣﺮﻍ ﮐﻪ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺩﻏﺪﻏﻪ ﻫﺴﺖ ﯾﺎ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻫﺎﯼ ﺷﺎﺩ ﻣﺜﻞ ﻣﻮﺭﭼﻪ
ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻣﻀﺨﺮﻓﺎ ﻣﯿﺰﻧﯽ!
ﭼﺮﺍ؟؟؟

شما قرآن رو که مطالعه کردین درسته؟
یکسری سوره ها مکی هستند، یکسری مدنی.
پیامبر اسلام نزدیک 13 سال توی مکه تبلیغ کرد، 10 سال توی مدینه.

چرا تعداد پیروانش در مکه به 100 هم نرسید، اما توی مدینه اینقدر زیاد شد؟
مگر هدفش در مکه و مدینه فرق میکرد؟

هدف ها لزوما تعیین کننده نیستند، مهم وجود بستر مناسب هست و بستر مناسب هم با زمان به وجود میاد.

اینم جهت مقایسه به هیچ وجه نبود، که بگن مقایسه با این و آن نکنید.
ایشون که به باور عزیزان کلام خدا رو برای مردم میگفت، 13 سال وضعش اون بود، بنده کلام خودم رو میگم، انتظار داری توهین و تمسخر نکنند !!!

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﮐﻞ ﺑﺤﺚ ﻫﻢ ﻫﻤﯿﻨﻪ ﻋﺰﯾﺰﻡ:

ﺧﺪﺍ ﺑﺸﺮ ﺭﺍ ﺁﻓﺮﯾﺪ ﻭ ﺑﺸﺮ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ .......

ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﻦ ﺍﮔﺮ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﺨﻮﺍﻡ، ﺧﺪﺍ ﻫﻢ ﻧﻤﯿﺨﻮﺍﺩ، ﻣﻦ ﺍﮔﺮ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺩﻟﯿﻞ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﺒﺎﺷﻢ، ﺧﺪﺍ ﻫﻢ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺩﻟﯿﻠﺶ ﻧﯿﺴﺖ.

ﺑﯿﻦ ﺍﯾﻦ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺁﺩﻡ، ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺧﯿﻠﯽ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭﻩ ﻭ ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ.... (ﺑﮕﺬﺭﯾﻢ):gol:

ﯾﻪ ﺣﺪﯾﺚ ﻫﻢ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ ﺩﺍﺭﻩ ﻣﯿﮕﻪ
ﻫﺮ ﮐﺲ ﺧﻮﺩﺵ ﺭﻭ ﺑﺸﻨﺎﺳﻪ ~ﺭﻭﺩﮔﺎﺭﺵ (ﺵ ﺧﯿﻠﯽ ﻣﻬﻤﻪ!) ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ!

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﺷﻤﺎ ﻗﺮﺁﻥ ﺭﻭ ﮐﻪ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮐﺮﺩﯾﻦ ﺩﺭﺳﺘﻪ؟
ﯾﮑﺴﺮﯼ ﺳﻮﺭﻩ ﻫﺎ ﻣﮑﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﯾﮑﺴﺮﯼ ﻣﺪﻧﯽ.
~ﯾﺎﻣﺒﺮ ﺍﺳﻼﻡ ﻧﺰﺩﯾﮏ 13 ﺳﺎﻝ ﺗﻮﯼ ﻣﮑﻪ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﮐﺮﺩ، 10 ﺳﺎﻝ ﺗﻮﯼ ﻣﺪﯾﻨﻪ.

ﭼﺮﺍ ﺗﻌﺪﺍﺩ ~ﯾﺮﻭﺍﻧﺶ ﺩﺭ ﻣﮑﻪ ﺑﻪ 100 ﻫﻢ ﻧﺮﺳﯿﺪ، ﺍﻣﺎ ﺗﻮﯼ ﻣﺪﯾﻨﻪ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺯﯾﺎﺩ ﺷﺪ؟
ﻣﮕﺮ ﻫﺪﻓﺶ ﺩﺭ ﻣﮑﻪ ﻭ ﻣﺪﯾﻨﻪ ﻓﺮﻕ ﻣﯿﮑﺮﺩ؟

ﻫﺪﻑ ﻫﺎ ﻟﺰﻭﻣﺎ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، ﻣﻬﻢ ﻭﺟﻮﺩ ﺑﺴﺘﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻫﺴﺖ ﻭ ﺑﺴﺘﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻫﻢ ﺑﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﻣﯿﺎﺩ.

ﺍﯾﻨﻢ ﺟﻬﺖ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﻧﺒﻮﺩ، ﮐﻪ ﺑﮕﻦ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻭ ﺁﻥ ﻧﮑﻨﯿﺪ.
ﺍﯾﺸﻮﻥ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺑﺎﻭﺭ ﻋﺰﯾﺰﺍﻥ ﮐﻼﻡ ﺧﺪﺍ ﺭﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﯿﮕﻔﺖ، 13 ﺳﺎﻝ ﻭﺿﻌﺶ ﺍﻭﻥ ﺑﻮﺩ، ﺑﻨﺪﻩ ﮐﻼﻡ ﺧﻮﺩﻡ ﺭﻭ ﻣﯿﮕﻢ، ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﺩﺍﺭﯼ ﺗﻮﻫﯿﻦ ﻭ ﺗﻤﺴﺨﺮ ﻧﮑﻨﻨﺪ !!!
ﻣﯿﮕﻦ ﺗﻬﺶ ﻫﻤﻪ ~ﯾﺎﻣﺒﺮﺍ ﺑﺮﮔﺸﺘﻦ ﻗﻮﻣﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﮐﺮﺩﻥ!ﻓﻘﻂ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ﺹ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻭ ﻧﮑﺮﺩ

ﻣﻨﺘﻈﺮﻡ ﺑﺒﯿﻨﻢ ﮐﯽ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﻣﯽ ﮐﻨﯽ ﺍﺳﯽ ﺧﺎﻥ!

*Essi*

اخراجی موقت
ﯾﻪ ﺣﺪﯾﺚ ﻫﻢ ﺍﻣﺎﻡ ﻋﻠﯽ ﺩﺍﺭﻩ ﻣﯿﮕﻪ
ﻫﺮ ﮐﺲ ﺧﻮﺩﺵ ﺭﻭ ﺑﺸﻨﺎﺳﻪ ~ﺭﻭﺩﮔﺎﺭﺵ (ﺵ ﺧﯿﻠﯽ ﻣﻬﻤﻪ!) ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ!

آفرین، خیلی هم حرف جالبیه.

هرکس خودش را بشناسد، خدای خودش را هم خواهد شناخت. (به پسوند ش دقت بکن)

و به تعداد آدم های روی زمین راه هست برای رسیده به خدا.

پس هیچ دلیلی نداره خدایی که شما شناختی، منم همونطور بشناسم و تعمیمش بدم که خدا واسه همه اینطور میخواد و نظر قطعیش اینه.

*Essi*

اخراجی موقت
ﻣﯿﮕﻦ ﺗﻬﺶ ﻫﻤﻪ ~ﯾﺎﻣﺒﺮﺍ ﺑﺮﮔﺸﺘﻦ ﻗﻮﻣﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﮐﺮﺩﻥ!ﻓﻘﻂ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ﺹ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻭ ﻧﮑﺮﺩ

ﻣﻨﺘﻈﺮﻡ ﺑﺒﯿﻨﻢ ﮐﯽ ﻧﻔﺮﯾﻦ ﻣﯽ ﮐﻨﯽ ﺍﺳﯽ ﺧﺎﻥ!

ایشون انسان بزرگی بودن و بنده هم براشون احترام قائلم چون تونستن بشر رو چندین گام به سمت تکامل فکری ببرند.

این تکامل ها هم لازم بوده و کاملا طبیعی.

بحث ما سر دنیای امروزه و بن بست و بایکوت تکامل فکری.

بحثمون منحرف میشه بیشتر ادامه بدم......

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین، خیلی هم حرف جالبیه.

هرکس خودش را بشناسد، خدای خودش را هم خواهد شناخت. (به پسوند ش دقت بکن)

و به تعداد آدم های روی زمین راه هست برای رسیده به خدا.

پس هیچ دلیلی نداره خدایی که شما شناختی، منم همونطور بشناسم و تعمیمش بدم که خدا واسه همه اینطور میخواد و نظر قطعیش اینه.

به این تفکر اعتقاد دارم.هر کسی راهی داره وراه هر کسی را باید محترم شمرد.

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
به این تفکر اعتقاد دارم.هر کسی راهی داره وراه هر کسی را باید محترم شمرد.

البته خیلی خوبه ولی در جایی که ما قرار داریم شاید عملی نباشه
حضرت علی فرمودند:
خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده، در کجا قرار دارد و به کجا رهسپار خواهد شد

در واقع نباید انتظار نداشت که اکثریت به تفکرات مختلف احترام قائل شوند

*Essi*

اخراجی موقت
یکی از اساسی ترین مجهولاتی که من وقتی به اینجا میرسم هنگ میکنم و این سوال دقیقا از دوران کودکی همراه منه اینه که میپرسم خدا از چه زمانی وجود داشته خوب مثلا قبل از پیدایش جهان و قبل ترش و همچنان قبلترش خوب بالاخره از یه جایی بوده ... حالا خوش به وجود اومده یا ...

اما با وجو اینکه جاهای مختلف سعی کردم این سوالم مطرح بشه تنها جوابی که شنیدم این بوده که این چیزا در حد درک انسان نیس و باید بهشون بی توجه باشه و ....
این شاید به موضوع تاپیک خیلی ربط نداشت اما به صحبت این پستت مرتبط بود :d ...

اینی که میگن این چیزا در حد درک ما نیست، حرف گزافه ای نیست.

جهان آفرینش به قدری عظمت داره، که مغز آدم توانایی درکش رو نداره، پاسخ بسیاری از سئوالاتی هم که داده، بیشتر برای آرام کردن خودش بوده وگرنه از درون میپاشیده.

برای همین چند جا گفتم، بشر هنوز وامدار دوران کودکی اش هست و خیلی از ما آرزومون بازگشت به کودکی هست و از بزرگ شدن میترسیم.

یکسری از سئوالات ممکنه از اساس غلط باشه، مثلا ما بشینیم سر سیمرغی بحث کنیم که اصلا وجود خارجی نداره، یکی بگه منقارش اونجور، یکی بگه بالش اونجور !!!

اما اینکه کی سیمرغ رو انداخته در ذهن ما، همون عصر کودکی بشر....

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
کل بحث هم همینه عزیزم:

خدا بشر را آفرید و بشر خدا را .......

اینکه من اگر چیزی نخوام، خدا هم نمیخواد، من اگر دنبال دلیل چیزی نباشم، خدا هم دنبال دلیلش نیست.

بین این خدا و آدم، رابطه خیلی نزدیکی برقراره و این یعنی.... (بگذریم):gol:

روابط بين انسان و خدا يك بحث است

به چالش كشيدن خدا يك بحث !!

اگه بحث روي چالش كشيدن خداست / من نيستم ( بگو ترس ، بگو بي سوادي ، ... هر چي )

من يك سوال ميپرسم / اسي جان راحت جواب بده نميخواد 10 خط بنويسي ها فقط بگو آره يا نه

آيا به وجود قدرتي براي خلق جهان اعتقاد داري ؟؟؟

نميخوام با پاسخ تو چيزي رو ادامه بدم فقط فضولي من كل كرده ، ميخوام بدونم

با كمال احترام به عقايد تو :)

*Essi*

اخراجی موقت
روابط بين انسان و خدا يك بحث است

به چالش كشيدن خدا يك بحث !!

اگه بحث روي چالش كشيدن خداست / من نيستم ( بگو ترس ، بگو بي سوادي ، ... هر چي )

من يك سوال ميپرسم / اسي جان راحت جواب بده نميخواد 10 خط بنويسي ها فقط بگو آره يا نه

آيا به وجود قدرتي براي خلق جهان اعتقاد داري ؟؟؟

نميخوام با پاسخ تو چيزي رو ادامه بدم فقط فضولي من كل كرده ، ميخوام بدونم

با كمال احترام به عقايد تو :)

خدا یک مفهوم هست مهندس، برای همین هر مکتبی یکسری ویژگی هایی براش قائل شده.

ولی مثلا میوه سیب با وجودیکه در زبان های مختلف فرق میکنه، اما به هرکس بگی همون شکل میاد تو ذهنش.

اما به یک هندی یا چینی یا مسیحی یا سرخپوست یا مسلمان بگی خدا چیه، ذهن هر کدوم سمت یک چیز میره.

در جواب سئوالت هم چون کنجکاوی، من دوست دارم جهان آفریدگاری داشته باشه و فقط برای همین که دوست دارم (این دوست داشتن شامل مسائل احساسی و نیاز و منطق میشه) معتقد شدم قدرتی برای خلق بوده.:gol:

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا یک مفهوم هست مهندس، برای همین هر مکتبی یکسری ویژگی هایی براش قائل شده.

ولی مثلا میوه سیب با وجودیکه در زبان های مختلف فرق میکنه، اما به هرکس بگی همون شکل میاد تو ذهنش.

اما به یک هندی یا چینی یا مسیحی یا سرخپوست یا مسلمان بگی خدا چیه، ذهن هر کدوم سمت یک چیز میره.

در جواب سئوالت هم چون کنجکاوی، من دوست دارم جهان آفریدگاری داشته باشه و فقط برای همین که دوست دارم (این دوست داشتن شامل مسائل احساسی و نیاز و منطق میشه) معتقد شدم قدرتی برای خلق بوده.:gol:

قول دادم ادامه ندم !! اما يكم ميگم

خب پس شما هم قبول داريد يك قدرت هست

اين قدرت انقدر بزرگه كه هر كس ميتونه يك ذره ازش رو بفهمه براي همين خداي ذهن هر كس با خداي ديگري فرق ميكنه

اما وقتي به همه اونا بگي به چي ميگيد خدا مسلما همه ميگن خالق دنيا / قدرت خلق

اما هر كس يك جز كوچيك از اين قدرت درك كرده

يك علمش / يكي غضبش / يكي لطفش / يكي ريا ميكنه / يكي يك چيز ديگه.........بخاطر همين هر كس ذهنش به يك سمت ميره

*Essi*

اخراجی موقت
قول دادم ادامه ندم !! اما يكم ميگم

خب پس شما هم قبول داريد يك قدرت هست

اين قدرت انقدر بزرگه كه هر كس ميتونه يك ذره ازش رو بفهمه براي همين خداي ذهن هر كس با خداي ديگري فرق ميكنه

اما وقتي به همه اونا بگي به چي ميگيد خدا مسلما همه ميگن خالق دنيا / قدرت خلق

اما هر كس يك جز كوچيك از اين قدرت درك كرده

يك علمش / يكي غضبش / يكي لطفش / يكي ريا ميكنه / يكي يك چيز ديگه.........بخاطر همين هر كس ذهنش به يك سمت ميره

دقیقا همینی که میگی.

ولی اون هرکس برای من واقعا هرکس هست، یعنی به وجود هیچ استثنایی این وسط قائل نیستم.

یکی ذرات بیشتری گرفته یکی کمتر، اونهایی که ذرات پر رنگ تر و تاثیرگذار تری رو گرفتن حالا چه از جنبه ترس چه مهربانی، تونستن مشهور تر بشن.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا همینی که میگی.

ولی اون هرکس برای من واقعا هرکس هست، یعنی به وجود هیچ استثنایی این وسط قائل نیستم.

یکی ذرات بیشتری گرفته یکی کمتر، اونهایی که ذرات پر رنگ تر و تاثیرگذار تری رو گرفتن حالا چه از جنبه ترس چه مهربانی، تونستن مشهور تر بشن.

قبول دارم !!!

به قول خودت به تعداد آدماي روي زمين راه براي رسيدن به خدا هست / به تعداد آدماي روي زمين هم فهم ذهني هست

يك عده ميان ميگن خدا رو نميشه تصور كرد / قبول نميشه تصور كرد از فهم كامل به دوره / اما بالاخره هر كس يك رنگ و نشوني توي ذهنش از خدا داره اگه نداشت كه اصلا نميتونست بهش فكر كنه

بخاطر همين اون رنگ و نشون توي ذهن آدما فرق داره

اما آخرش همه ميرسن به همون قدرت خالق !!‌

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
يكي غضب خدا رو ميبينه / هميشه وحشت داره و سعي ميكنه زياد كنجكاو نشه درباره خدا بخاطر همين پيشرفت نداره

يكي از علم ميبينه خدا رو / هميشه دنبال علم بيشتره تا خدا رو بيشتر بشناسه / اين آدم پيشرفت ميكنه

نيمدونم اعتقادت نسبت به قران چطوره ( بحث روي اين نيست)

اما توي قران چند بار گفته اي كساني كه ايمان آورديد ، پدرتون بسوزه تفكر كنيد ببينيد ما شما رو از چي آفريديم

تفكر كنيد ببينيد جهان از كجا اومده براي چي اومده

اما همين كه نظريه داروين مطرح ميشه آقايون ايمان ميريزن روي سرت ميگن : اي كافر يهودي بوققققققققق

همين كه ميگي بيگ بنگ ، ميگه ذره بنيادي ، ميگي سفر در زمان نسبيت انشتين : دوباره ايمان ها ميان : تو چه ميفهمي خدا چيه ؟؟؟ هر چي خدا بخواد همونه ، تو نمفهمي

حالا هي بيا بگو آره خدا هر چي بخواد ، خدا هم خواسته : تفكر كن ، جستجو كن

خدا هم خواسته تا تو خودت باشي نه يك عروسك خيمه شب بازي

JavadMessi

مدیر بازنشسته
مثال میگم:

شما در شهر یک ساختمان چند طبقه میبنی که خیلی با نظم ساخته شده.
میگی حتما یک معمار با عظمت پشت این ساختمان بوده.

بعدا نگاهی به ستارگان میندازی، میگی پس معمار این زیبایی ها کیست؟
باز با خودت میگی این ساختمان برای بالا رفتن نیاز به مواد اولیه و پی داشته، مواد اولیه از معادن اومده.

حالا مواد اولیه کره زمین و ماه و سیارات و....از کجا اومده؟

اینجا هنگ میکنی و مجبور میشی به مغلطه گردو و خربزه.........
نميدونم چرا هر جا پستي از شما ميبينم با تمام وجود حس ميكنم نيتت يا اعتقاديه يا مذهبي و اتفاقا مربوط به اسلام!!
بگذريم.الان موندم چطوري يه مغلطه رو به يه مسئله بنيادي ربط دادي و يه مغلطه جديد بوجود آوردي؟!!!!!
اگر كمي مطالعه(خيلي كم) در باب منطق داشته باشيد(كه فكر كنم باب مغالطات رو از بري:دي) متوجه ميشيد كه اين دو تشبيه هيچ ربطي به هم ندارند چرا؟؟
چون گردو وخربزه قياس مع الفارقه ولي بحث باب ميلتون علت و معلوله حالا اينكه شما چطور به هم ربطش دادي فكر كنم از معجزات خودت باشه ديگه:d
ان شاءالله وقت بشه يه بحث منطقي(!) با شما در اين رابطه بوجود خواهم آورد چون احساس ميكنم كم كم داري مياي تو خط اعتقاد ولي خب پيچ و خم مغلطش رو يكي بايد برات بگيره

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خیلی ها به این اعتقادی ندارند که یکسری سئوالات ممکن است بی پاسخ باشد.

بی پاسخ بودن رو برابر پوچی میگیرن و از جواب کسی استفاده میکنند که به سئوالاتشون با همون مغلطه گردو و خربزه پاسخ بده.

به اکثریت اعتقادات امروز آدم ها نگاه کنی، اساس همینه، یعنی میگه گیاه اگر در فصل زمستان به خواب میره و در بهار زنده میشه، پس آدم هم بعد از مرگ دوباره زنده میشه.

شما اکثر اعتقادات رو اگه نگاه کنی، با استفاده از یک جز معلوم، یک کل نامعلوم رو نتیجه گیری کردن.
عجب!!!
اگه ميشه از اين اكثر اعتقادات چندتاشو مثال بزن ببينيم چرا يه عمر راه كج ميرفتيم!!
ضمنا مثال گياه و زمستان و آخرت يه تشبيهه نه يه استدلال!!
لااقل يكم مطالعت رو در زمينه اعتقاد ما مسلمونها بيشتر كن مجبور نباشي از يه تشبيه ابتدايي استدلالي در حد اكثريت بسازي!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
یکی از اساسی ترین مجهولاتی که من وقتی به اینجا میرسم هنگ میکنم و این سوال دقیقا از دوران کودکی همراه منه اینه که میپرسم خدا از چه زمانی وجد داشته خوب مثلا قبل از پیدایش جهان و قبل ترش و همچنان قبلترش خوب بالاخره از یه جایی بوده ... حالا خوش به وجود اومده یا ...
اما با وجو اینکه جاهای مختلف سعی کردم این سوالم مطرح بشه تنها جوابی که شنیدم این بوده که این چیزا در حد درک انسان نیس و باید بهشون بی توجه باشه و ....

این شاید به موضوع تاپیک خیلی ربط نداشت اما به صحبت این پستت مرتبط بود :d ...
واقعا اين سوال براتون يكي از اساسي ترين مجهولات مونده؟؟؟
خب زمان رو چه كسي بوجود آورد؟؟
زمان رو از چه زماني به وجود آورد؟!!
اصلا زمان چيه؟؟؟(قابل توجه دوستان ماترياليست)

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
نميدونم چرا هر جا پستي از شما ميبينم با تمام وجود حس ميكنم نيتت يا اعتقاديه يا مذهبي و اتفاقا مربوط به اسلام!!
بگذريم.الان موندم چطوري يه مغلطه رو به يه مسئله بنيادي ربط دادي و يه مغلطه جديد بوجود آوردي؟!!!!!
اگر كمي مطالعه(خيلي كم) در باب منطق داشته باشيد(كه فكر كنم باب مغالطات رو از بري:دي) متوجه ميشيد كه اين دو تشبيه هيچ ربطي به هم ندارند چرا؟؟
چون گردو وخربزه قياس مع الفارقه ولي بحث باب ميلتون علت و معلوله حالا اينكه شما چطور به هم ربطش دادي فكر كنم از معجزات خودت باشه ديگه:d
ان شاءالله وقت بشه يه بحث منطقي(!) با شما در اين رابطه بوجود خواهم آورد چون احساس ميكنم كم كم داري مياي تو خط اعتقاد ولي خب پيچ و خم مغلطش رو يكي بايد برات بگيره

جانا سخن از زبان ما می گویی .

منم وقتی پستای ص اول رو خوندم دیدم قیاس ها مع الفارغ است
از قدیم گفتن پیشگیری بهتر از درمانه . منم برای پیشگیری از هنگ کردن اصلا وارد بحث نشدم

اقا مدیر گمونم یه کم بیشتر از گرفتن پیچ و خم کار دارین ها !!!!! بنظر نیاز به یک اچار کشی حسابی داره :biggrin:;)

بالا