[ دادن خیز منفی به تیرچه ] انواع تیرچه > کرومیت ، بتنی

lox

عضو جدید
با سلام آیا برای تیر بتنی به طول 7 متر که بار مرده ای به آن وارد نمیشود ( تیرچه ها در هردو طرف روی این تیر قرار نگرفته ) نیاز به خیز منفی است یا نه اگر نیاز نیست آیا دادن خیز منفی ایراد دارد؟

lox

عضو جدید
[ دادن خیز منفی به تیر ]

[ دادن خیز منفی به تیر ]

با سلام آیا برای تیر بتنی به طول 7 متر که بار مرده ای به آن وارد نمیشود ( تیرچه ها در هردو طرف روی این تیر قرار نگرفته ) نیاز به خیز منفی است یا نه اگر نیاز نیست آیا دادن خیز منفی ایراد دارد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

excel

عضو جدید

سلام
مگه میشه که بار مرده به تیر وارد نشه ؟
پس وزن تیر چیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

maryam72

عضو جدید
سلام دوستان. چند تا سوال داشتم:
1.چرا در آزمایش کمانش ستون ها مقدار نیروی بحرانی کمتر از مقدار تئوریک میشه؟
2.اصلا یه تعریف از طول موثر ستون میخوام. چه تعریف علمیی داره؟
3.این آزمایش چه کاربردی در صنعت داره؟
با تشکر

chim zagh

عضو جدید

سلام بار مرده وارده برابر وزن تیره که می فونید اونو تو مبحث 6 بدست بیارید و روی این تیر یعنی هیچ چیزی قرار نمیگیره . حالا بحث خیز منفی که حتماً نیاز داره بخاطر وزن بتن و طول تیر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

lox

عضو جدید
بارخود تیر 350 کیلو بر متر طول است و تیر به صورت دو سر گیردار است

آخرین ویرایش:

rash1

عضو

خیز منفی هیچ ایرادی نداره نترس بده هرچقدر بیشتر بهتر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

atbina

عضو جدید
خیز منفی هیچ ایرادی نداره نترس بده هرچقدر بیشتر بهتر

با سلام. آیین نامه یه نسبت هایی برای ارتفاع به طول تیر داره که حتما باید رعایت بشه حتی اگه از لحاظ مقاومتی جواب بده. خیز منفی کلا بحث مقاومتی نداره و الزام نیست و فقط برای بعضی از مسایل به کار میره. مثلا یه دستگاهایی قراره رو کف قرار بگیره که بسیار حساس و حیاتیه که تراز باشه یا اصلا واسه مسیله روانی یا ترک های نازک کاری و....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mehrdad_pamad

عضو جدید
[ مقدار خیز منفی در سقف تیرچه بلوک ]

[ مقدار خیز منفی در سقف تیرچه بلوک ]

با عرض سلام و ادب و احترام

من نشریه های مختلفی خوندم و مقدار خیز منفی در سقف تیرچه بلوک (اجر) به صراحت مقدار مشخصی منظور نگردیده.یکی نوشته 1/200 دهانه و دیگری نوشته 1/300 دهانه و بعضی از مجریان عدد تجربی 2mm به ازای هر دهانه را عنوان میکنند

نظر شما مهندسین در این باره

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام . دوست عزیز من جای دربارش نخوندم ولی خودم یه خیز منفی به تیرچه ها میدم . مقدارش هم نمیدونم میدم به کارگرا خودشون میزنن . البته این کار برای جلوگیری از شکم دادن سقفه . که اونم با زدن ژوئن تا مقدار قابل ملاحظه ای برطرف میشه

mehrdad_pamad

عضو جدید
با سلام
ما به عنوان یک مهندس ناظر باید خودمون این مقدار را محاسبه و به کارگرا اعلام کنیم.چون در صورت ندادن صحیح این مقدار در اثر بتن ریزی سقف شکم داده و مسایل اجرایی و نازک کاری و مشکلات بعدی را بهمراه خواهد داشت و باید ما در قبال این کار پاسخگو باشیم نه کارگر!
در ضمن در تست های ارشد هم از این مقدار خیز منفی سوال میشه و خواستم یه جواب منطقی این سوالم برسم

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
دوست من آره همین الان تست میدن ازش . عدد میخواهی ؟ 1/300 دهانه . تو هیچ آیین نامه ای هم نیست پس مطمئن باش ازش تست نمیدن . نه تو ارشد نه تو نظام مهندسی . من مهندس ناظری رو ندیدم بیاد سر ساختمون چیزی رو محاسبه کنه . دوست من برخی از مسائل تو هیچ آیین نامه ای از مطلب نیست اونجاست که باید از قضاوت مهندسی کمک بگیری . در ضمن کارگر داشتم 5 تا مهندس عمران اومدن زیر دستش چیز یاد گرفتن . پس اونا هم یه چیزایی حالیشونه خیلی بیشتر از ما . نکته بعد : در بسیاری از پروژها من خودم دیدم چیزی به عنوان خیز منفی در نظر گرفته نشده و هیچ مشکلی هم پیش نیومده . من تو کارم دارم میبینم .

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
درود بر دوستان ......

مواردی در خصوص تیرچه فلزی .......در اجرا و تجربی ...

• -در ساخت تیرچه های فلزی به ازاء هر یک متر یک سانت قوس به سمت بالا به تیرچه می دهند ...... (خیز منفی)
  • -ورق کف تیرچه نمره 5 می باشد
  • - نبشی مورد استفاده در دهانه زیر 6 متر نمره 4 می باشد
  • - میزان سیم جوش جهت درست کردن تیرچه ها به ازاء هر 50 متر طول یک بسته 5 کیلویی سیم نمره 4 استفاده می گردد.
  • -به عبارتی هر 200 متر طول تیرچه فلزی یک کارتن سیم جوش نمره 4 می بره .
  • - میلگردهای مورد استفاده در تای بیم یا همون کلاف عرضی دو تا میلگرد 16 معمولا استفاده میشود

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/fileupload.gif دانلود جدول محاسبه شده جهت ساخت و اجرای سقف تیرچه کرومیت​

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/paperclip.png فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif koromit.pdf (183.9 كيلو بايت, 11 نمايش)

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
تصویری از خیز تیرچه در اجرا

تصویری از خیز تیرچه در اجرا

تیرچه فلزی.jpg
در این تصویر میزان خیز تیرچه کرومیت رو به نسبت تیر لانه زنبوری که نقش (کش) را دارد را مشاهده می کنید.

بدرود.

آخرین ویرایش:
بالا