[خلاقیت معماری] خلاقیت ایده هنر زیبایی و ... معماری !

masib

عضو جدید
کاربر ممتاز
iRock

iRock

iRock نام صندلی متحرکی است که شما علاوه بر نشستن و لذت بردن از آن می توانید با تبدیل انرژی حرکتی به الکتریکی موبایل و یا تبلت خود را به راحتی شارژ کنید.


 

V A N D A

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنرمند آجر

شنیدن واژه‌ی«لگو» بسیاری از ما را به فضای دوران کودکی می‌برد. فضایی که هم سرگرم کننده است وهم حس خلاقیت آدم را برمی‌انگیزاند.
آجرها و قطعات پلاستیکی لگو می‌توانند شکل خودرا برای سال‌ها حفظ کرده و تبدیل به یک خاطره شوند! «واژه lego برگرفته از عبارت leg godt(زبان دانمارکی) به معنی خوب بازی کردن است.
این کلمه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست. قطعات لگو با دقت بسیار بالا و با خطایی درحد کمتر از ۲ میکرومتر تولید می‌شوند به طوریکه لگوی تولید شده در سال ۱۹۶۳ با لگویی که امسال تولید می‌شود، جفت می‌شوند.
از هر ۱میلیون قطعه لگو تولید شده تنها ۱۸عدد استاندارد لازم را ندارند (
+ با اندکی تغییر)».

اگر این آجرهای پلاستیکی با عناصری همچون خلاقیت٬ هنر و ایده‌پردازی و البته حوصله آمیخته شوند٬نتیجه‌ای قابل‌توجه به همراه خواهند داشت. واحتمالاً تا به حال با برخی ازآثار ساخته شده از لگ٬ روبه‌رو شده‌اید. مثلاً خانه‌ای واقعی که از آجرهای لگوساخته شده… اما بعید می‌دانم در مورد فردی شنیده باشید که شغلش٬ کار با همین آجرهای پلاستیکی است. NathanSawaya که متخصص تصدیق‌شده‌ی LEGO است (LEGO با حروف بزرگ یک علامت تجاری است)٬ با سرهم کردن قطعات لگو مجسمه‌های بی‌نظیری خلق می‌کند.

Nathan Sawaya نام«هنرمند آجر یا Brick Artist» را برای شغل خود انتخاب کرده و در ساخت طرح‌ها و مجسمه‌های گوناگون چنان ماهر است که آثارش حتی در موزه‌ها به نمایش در آمده است. یکی از کارهایی که NathanSawaya انجام می‌دهد٬ ساخت مجسمه‌ای از شما (یا شخصیت مورد علاقه‌یتان) با ابعاد واقعی است. تصاویر زیر نمونه‌ای از آثار او هستند .

منبع : 2 دقیقه ای
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در بسیاری از موجودات از جمله انسان،‌ تعریق یکی از راه‌هایی است که بدون صرف انرژی اضافه، به خنک نگه داشتن بدن کمک می‌کند. چرا از همین راه برای خنک کردن ساختمان‌ها استفاده نکنیم؟

به گزارش دیسکاوری، الاین روتزتر و همکارانش در موسسه فناوری فدرال سوییس واقع در زوریخ، نوعی پلیمر مخصوص تولید کرده‌اند که در زمان بارندگی آب را جذب می‌کند و وقتی هوا گرم می‌شود، ‌به اصطلاح عرق می‌کند. از تبخیر آب می‌توان برای خنک کردن خانه استفاده کرد و در نتیجه در مواقع زیادی، نیاز به استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع و کولر از بین می‌رود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

این پلیمر، که پلی اِن- ایزوپروپیلاکریلامید یا به اختصار پی.ان.آی.پی.ای.ام نامیده شده، به صورت پوششی ساخته شده که روی آن را روکشی پوشانده که به آب باران اجازه می‌دهد، جذب پلیمر شود. وقتی باران می‌بارد، پوشش پلیمری مانند یک اسفنج عمل کرده و آب را به درون خود می‌کشد. اما وقتی در معرض تابش مستقیم آفتاب و دمای 32 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد، فشرده می‌شود و ویژگی‌های آب‌گریز آن باعث می‌شود آب را از خود بیرون دهد و در نتیجه مانند این است که عرق کرده باشد.

این پوشش‌های پلیمری روی خانه‌های کوچک نمونه،‌ در اندازه همان خانه‌های کوچکی که در کنار قطارهای مدل گذاشته می‌شود، آزمایش شده و نتایج حاکی از آن است که بهتر از پلیمرهای معمول می‌توانند خانه را خنک کند. به علاوه،‌ این پوشش، عایق خوبی برای خانه هم به حساب می‌آید،‌ چرا که بسیار به کندی گرم می‌شود.

مرحله بعدی آزمون این پوشش‌های پلیمری، ‌آزمودن آن‌ها در سرما است محققین هنوز نمی‌دانند که این پوشش در برابر یخ‌زدگی چه واکنشی از خود نشان می‌دهد.

با این وجود، تا به همین‌جا هم،‌ می‌توان گفت که این پوشش پلیمری برای افرادی که در مناطق استوایی بارانی زندگی می‌کنند، جایی که هم باران و هم گرمای فراوانی وجود دارد، و در مناطقی که نصب یک دستگاه تهویه مطبوع یا کولر می‌تواند خیلی پرهزینه باشد، مفید خواهد بود.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جعبه ها و قفسه های 7 تایی مدولار

جعبه ها و قفسه های 7 تایی مدولار

ین جعبه ها توسط طراح فنلاندی به نام پکا کیویماکی ساخته شده است . این جعبه ها تشکیل شده از قطعات تو در تو روسی که با فاصله مناسب به هم چسبیده شده اند و توسط میخ از دیوار آویزان می گردند.

این قفسه های مدولار اغلب بر اساس یک مفهوم در نظر گرفته می شود .

بازی با این شکل به منظور ایجاد یک اثر انتزاعی است. شما قفسه های مدولار را فقط در گوگل می توانید مشاهده کنید.
این 7 مکعب بیشتر با یک ظرافت و سادگی خاصی ایجاد شده است . اما مفهوم واقعی و منحصر به فرد در روش های مختلف کاربرد آن است.

اول از همه ، یک قفسه ایی است که می تواند که به دیوار آویزان گردد. و به طور مداوم منظم گردند.

در نهایت ، این هفت جعبه مانند ابزار تودرتو می تواند یک شی کاملاًً‌ تزئینی باشد . این 7 مکعب بیشتر با یک ظرافت و سادگی خاصی ایجاد شده است . اما مفهوم واقعی و منحصر به فرد در روش های مختلف کاربرد آن است.

اول از همه ، یک قفسه ایی است که می تواند که به دیوار آویزان گردد. و به طور مداوم منظم گردند.

در نهایت ، این هفت جعبه مانند ابزار تودرتو می تواند یک شی کاملاًً‌ تزئینی باشد .
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خانه ارواح

خانه ارواح

ه عکس این خانه کاملاً خلاقانه نگاه کنید. هنرمندان فرانسوی به نام‌های Christophe Berdaguer و Marie Péjus با تغییر نمای ظاهری خانه‌ای قدیمی در فرانسه به شَبَه که از پلی استایرن و رنگ ساخته شده، آن را به مرکز بازدید تبدیل کردند.

در این ساختمان که سابق بر این زندان، مدرسه و مرده‌شوی خانه بوده در ملک مرکز هنرهای معاصر Synagogue de Delme، یک گالری داخل کنیسه‌ای مربوط به قرن نوزدهم قرار دارد.

با استفاده از بلوک‌های پلی‌استایرنی که با رزین و رنگ سفید پوشیده شده‌اند، اشکال جالبی بر روی نمای ساختمان به وجود آمده است. هنرمندان این خانه را به صورت خانه ارواح تصور می‌کنند.
 

V A N D A

عضو جدید
کاربر ممتاز
تونل عشق؛رویایی و خلاقانه ترین تونل سبز دنیا

مسیر سبز مطمئنا، یکی از رمانتیک ترین تونلهای قطاری در جهان است که تاکنون دیده اید! این زیبایی در یک جنگل دلربا در دل کشوراوکراین پنهان شده است.

مردم محلی نام آن را تونل عشق گذاشته اند! آیا زیبا نیست؟ وقتی این عکس های را می بینم دلم می خواهد کوله بارم را ببندم راهی سفر شوم این جاده شما را دعوت به حرکت می کند. دعوت به یکی از آن سفرهای شگفت انگیز و رویایی با قطار می کند. شما چه حسی دارید؟.
.
.
تونل سبزدر اوکراین تنها تونلی در جهان است که به جای استفاده از بتون، آجر و... از درختان و شاخه های آنها پایه ریزی شده است. یعنی امکان پذیر است!.
.
.
طراحی این تونل سبز یا زنده در دل یک جنگل زیبا و بسیار وسیع اجرا شده است. تنهاکافی بود، مهندسین و طراحان آن ذهنیتی غیر از این را داشتند. می توانید تصور کنید،در حال حاضر به جای این صحنه زیبا شما با چه صحنه ، یعنی چه تونل بتونی زمخت و یک مسیر قطاری خشک روبرو بودید؟.
.
به نظر من این مسیر زیبا و رویایی، پاداش حفاظت وبرخورد صحیح انسانها با طبیعت و محیط زیست است. زیبایی که این جنگل برای این مسیرسبز ریلی در چهار فصل به انسانها هدیه می دهد، انکار ناپذیر و منحصر به فرد است.گویی بر گرفته از کتاب های افسانه های شاه و پریان است..
.
افسانه های کهنی که در طول مسیر سبز سفر شما به واقعیت تبدیل شده و به تخیلات شما جان می بخشند. شما در این مسیر بسیار شگفت زده وبه نوعی در انتظار موجودات عجیب و غریب و تخیلی داستان های دوران کودکیتان خواهید بود که از دل این تونل و جنگل زیبا بیرون آیند و... اینطور نیست؟

.
.
.
این تصاویر خیره کننده توسط اولگ گورد ینکو کادر شده است. او تمام جزئیات و ظرافت هنر عکاسی را به خدمت گرفته است تا بتواند زیبایی این مسیر سبز را به مقابل دیدگان ما متجسم سازد.

.


.
.
او در این زمینه می گوید: این مسیر، بزرگترین پوشش گیاهی و با شکوهترین مسیر کاملا گیاهی ریلی است که تا کنون در عمرم دیده ام. من از تمام توانائیم برای به تصویر کشیدن این زیبای ژرف، استفاده کردم و از نتیجه کار راضی هستم.

.
.
منبع : همشهری آنلاین
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خلاقیت به شیوه "پییِر آرنوکس"
هرکدام از ما در محیط پیرامون خود با فضاهای متروک و بلااستفاده مواجه شده ایم.

تفکر رایج در بسیاری از افراد این است که این اماکن برای همیشه بلااستفاده هستند و به هیچ عنوان قابل بهره برداری نیستند.

اما افراد خوش ذوق همیشه به سراغ این اماکن می روند و با تغیر فضا و کاربری، اثری زیبا خلق می کنند و خلاقیت خود را به معرض دید عموم می گذارند. پییِر آرنوکس، یکی از این افراد است.
او با خرید تریلر و اتوبوس های قدیمی، این فضاها را به اماکن زیبا و قابل استفاده تبدیل می کند. او معمولا در طراحی های خود از وسایل ارزان قیمت ولی شکیل و مناسب استفاده می کند. یکی از روش های کار آرنوکس، استفاده از رنگ سفید برای انعکاس نور و روشنایی محیط داخل می باشد.
همچنین او از آینه های بزرگ برای نصب روی دیوار استفاده می کند تا فضا را بزرگتر جلوه دهد. تقسیم بندی فضا با پارتیشن، استفاده از وسایل روشنایی با طرح های فانتزی و رنگارنگ، استفاده از مبلمان های راحتی با طرح ها و رنگ های متنوع و استفاده از گلدان های متعدد، از ویژگی های طراحی دکوراسیون داخلی و تغییر محیط به شیوه ی آرنوکس می باشد.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الگوبرداری آلمانی ها از فرش ایرانی

الگوبرداری آلمانی ها از فرش ایرانی

یک طراح آلمانی به نام "کاترین سان لیتنر" کفپوش مدولاری را با الگوبرداری از فرش ایرانی طراحی کرده است. در دو قرن اخیر هیچ انسان فرهیخته ای در سراسر جهان نیست که این باور را نداشته باشد که فرش یکی از اصیل ترین نشانه های شناخت هنر و فرهنگ ایرانی در میان مردمان کشورهای دیگر به ویژه طبقه فرهنگی آنان بوده است.

ایران با فرش به عرصه فرهنگ و هنر جهان قدم گذاشت و فرش همواره به عنوان یک پدیده و کالای هنری مانند یک تابلوی نفیس معرفی و شناخته می شده است.
این پازل از 1225 قطعه تشکیل شده است. این پازل زیبا از مخلوط قابل بازیافت لاستیک طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. این طرح در مسابقات متعدد بین المللی موفق به دریافت جوایز بسیاری شده است.
اخیرا یک کمپانی فعال در حوزه دکوراسیون داخلی با همکاری طراحِ این پازل تصمیم دارد تا این محصول را به تولید صنعتی برساند و به اقصی نقاط جهان صادر کند.

جالب است که اروپاییان و طراحان خارجی بسیار بیشتر از ایرانی ها به فرش ایرانی علاقه مند هستند و ابتکارات خود را بر پایه فرش زیبای ایرانی طرح می کنند.
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
باغچه‌ی سایبان

باغچه‌ی سایبان

این ایده‌ی خلاقانه هم باغچه است هم سایبان! این سایبان، خارج و داخل خانه به پنجره وصل می‌شود و کمک می‌کند که افرادِ داخل پیاده‌رو، موقع بارندگی در امان باشند. هم‌چنین وقتی یکی باغچه را آب می‌دهد، شیبِ باغچه کمک می‌کند که آب، از کنار دیوار پایین بریزد و عابران را خیس نکند. با نصب یکی از این سایبان‌های خلاقانه، می‌توانید هر گیاهی را دوست دارید داخل گلدان‌های این باغچه بکارید و ضمناً یک سایبان داشته باشید که جلوی نور شدید آفتاب داغ تابستان یا بارش باران و برف روزهای سرد را بگیرد. باغچه‌ی سایبان، یکی از برنده‌های مسابقه‌ی طراحی رددات سال 2012 بوده است.


طراح: Hsu Hao-Po, Chang Yu-Hui & Chang Chung-Wei


.
.
.
.
.
.
.
.
.
منبع : مارپیچ
 

mahsa hf

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آشنایی با استفاده از فضای زیرپله

آشنایی با استفاده از فضای زیرپله


فضاهای کوچک؛ صمیمی اما فاقد جای کافی هستند. بنابر این چاره‌ای جز حداکثر استفاده از متراژ موجود نیست.

قرار دادن وسایل در زیرپله یکی از روش‌های معمول برای بازتر شدن جا و راحت‌تر زندگی کردن است.


برای این منظور از موارد زیر استفاده کنید:

طبقه زدن

قفسه‌بندی زیرپله، روش مناسبی برای ایجاد فضا جهت قرار دادن کتاب‌ها و ظروف است. با گذاشتن وسایل دکوری و تزیینی کنار آن‌ها، جنبه دکوراتیو را رعایت کنید.

اگر زیرپله پهن و دارای جای کافیست، با زدن قفسه و گذاشتن یک میز می‌توانید از آن به عنوان محل کار استفاده کنید.

دراور

با زدن کشو در فضای زیرپله؛ لباس‌های فصل بعد، کفش‌های اضافی و سایر وسایل کم استفاده را داخل آن بگذارید. این فضا جای مناسبی برای قرار دادن وسایل بزرگ و کوچک خواهد بود.

داخل پله

از فضای داخل پله‌ها به عنوان کشو استفاده کنید. به این ترتیب تعداد کشوهای زیادی در خانه‌های دو طبقه و دوبلکس خواهید داشت.

پلکان‌های دراور مانند چوبی آماده باعث زیبایی و افزایش جا می‌شوند.


 

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
هنرنمایی با مشماهای حباب دارضربه گیر

هنرنمایی با مشماهای حباب دارضربه گیر

درفراخوانی برای طراحی جلد یک مجله درژاپن بورجا مارتینز اسپانیایی یک طرح فوق العاده خلاقانه ارائه کرده است. دراین طرح جالب متن مورد نظر با عنوان (خلاقیت آینده) بر روی حباب های مشماهای ضربه گیر نقش بسته است . او این کار را با سرنگ و پرکردن حباب ها بامایع های رنگی انجام داده است.
 

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چطوری یه وسیله بسیار جالب تزئینی برای دیوار درست کنیم؟

خیلی از ما در خانه وسایلی داریم که قدیمین و نمی دونیم چطوری از دستشون خلاص شیم. یکی از این وسایل مجلات قدیمی مثل ژورنالهای لباس و ...
در این پست یاد میگیریم که چطوری از مجله های قدیمی و بدرد نخورمون یه وسیله تزئینی بسیار جالب و زیبا برای دیوار درست کنیم.برای یادگیری این وسیله جالب بر روی ادامه،واقع در سمت چپ و پایین این کادر کلیک کنید.تنها وسیله ای که ما احتیاج داریم چندتا مجله قدیمی مثل مجلات خارجی ،ژورنال لباس و آشپزی و......گام اول:صفحات مجله رو از بالا تا لبه وسط مجله تا می زنیم این کار رو برای تمام صفحات انجام می دیم

گام دوم:حالا صفحات تا شده مجله رو از پایین تا لبه وسط مجله تا می زنیم دقت کنید تمام لبه ها با هم
مماس باشن

در گام 2 سعی کنید صفحات را خیلی تا نزنید .یعنی شما عمل تا زدن صفحه رو تا دوسوم صفحه
ادامه بدید و بقیه اونو خیلی فشار ندید.درست مثل تصویر بالا.

با تا نکردن صفحه بطور کامل صفحات تا شده مقداری حالت فنری به خودشون میگیرن

گامهای 1 و 2 رو برای تمام صفحات مجله انجام می دیم.در صورتیکه ما از مجله ای با صد صفحه
استفاده کنیم بعد از اتمام کار به صورت تصویر بالا در می آد که مناسب برای قرار دادن روی دیواره.
اگر بخواهیم مجله ما حالت 360 درجه داشته باشه در اینصورت احتیاج به مجله ای با 200 صفحه داریم

مجله ما از پشت به این صورت دیده میشه

اگه ما چند تا از این مجلات رو به این شکل در بیاریم منظره بسیار جالبی رو درست می کنیم که
جلوه خاصی به دیوار میده.از این خلاقیت جالب میشه برای تزئین دیوار مغازه و یا غرفه فروشگاه
و یا نمایشگاه استفاده کرد 

masib

عضو جدید
کاربر ممتاز
استفاده دوباره

استفاده دوباره

شما وقتی یکی از وسایل منزلتان قدیمی و از کار افتاده می شود چه می کنید؟ آیا آنرا دور می اندازید ونو آنرا میخرید؟ ویا با قیمت بسیار ناچیزی به خریدارهای دوره گرد میفروشید؟ ویا آنرا دوباره و یا به طریق دیگری استفاده می کنید.به هر حال اهل هر کدام از دسته های فوق که باشید قطعا با دیدن این پست دیدتان نسبت به قطعات قدیمی وبدرد نخور مخصوصا مربوط به وسایل آشپزخانه تغییر خواهد کرد.شمادر این پست چراغ ها ولوسترهای خارق العاده ای را خواهید دید که همگی بوسیله آلاتی که در آشپزخانه ویا منزل مورد استفاده قرار می گرفته ودیگر به طریق قبلی قابل استفاده نیستند ساخته شده است.امیدواریم از این پست لذت ببرید وبه قطعات فرسوده گونه دیگری بنگرید.
 

masib

عضو جدید
کاربر ممتاز
پل بالونی

پل بالونی

این ایده‌ی خلاقانه، پل بسیار منحصربه‌فرد و زیبایی است كه به جای پایه‌های نگهدارنده، توسط سه بالنِ پر شده از گاز هلیوم بر بالای رودخانه نگه داشته می‌شود، اما این پل تنها برای زیباسازی و اجرای ایده‌ی آن ساخته شده و از آن استفاده نمی‌شود. این پل در پارک Tatton انگلستان قرار دارد و توسط هنرمند فرانسوی Olivier Grossetete طراحی شده است.
 

masib

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدادی جالب

مدادی جالب

مدادی که کوچک می‌شود و دیگر قابل استفاده نیست را می‌شود درون گلدان کاشت تا سبز شود! مدادهایی که در ادامه‌ی مطلب تماشا می‌کنید، مدادهایی معمولی نیستند. انتهای مداد، آنجایی که معمولاً پاک‌کن دارد، کپسولی تعبیه شده که داخلش دانه‌ی یک گیاه قرار دارد. نام این گیاه روی بدنه‌ی مداد نوشته شده و هنگام خرید، هر گیاهی که دوست داشته باشید را تهیه می‌کنید. مدادِ بسیار کوچک شده را از طرفِ کپسولش داخل گلدان می‌گذارید و آبش می‌دهید تا سبز شود!

 

Similar threads

بالا