خانه سبز

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ایرانیکا

عضو جدید
سلام دوستان:

اگر بیانیه شماره 11 موسوی را خوانده باشید
http://www.kaleme.info/pages/283.php
می بینید که ایشان به تشکیل شبکه های اجتماعی اشاره می کند

از مهمترین نقاط قوت این شبکه، شکل طبیعی اجزای آن است. این واحدها عبارت از گروه‌هایی کوچک اما بسیار متکثر از همفکرانی است که در قالب روابط سابقه‌دار دوستی یا خویشاوندی یا همکاری نسبت به هم آشنایی و اعتماد پیدا کرده‌اند، به صورتی که انحلال آنها امکانپذیر نیست، زیرا به معنای انحلال جامعه است.
نکته بسیار مهم اعتماد است افرادی را داخل گروههای خود بیاوریم که آنها را می شناسیم و به آنها اعتماد داریم و می دانیم به قصد تخریب گروه ما یا جاسوسی وارد گروههای ما نشده اند.

هنگامیکه این گروهها شکل گرفتند باید آنرا تقویت کرده و از پتانسیل آن برای انجام کارهای مفید استفاده کنیم.
خوب مثلا اینجا خار و خاشاکها گروه نسبتا بزرگی تشکیل داده اند که انواع مهندسها درون آن هستند و مرتب هم دارد بزرگتر میشود اما آیا ما هم می توانیم گروهی در این شبکه سبز باشیم؟
به نظر من بستگی دارد اگر جمع شدن خود را در راستای انجام یک کار مفید قرار دهیم بله می توانیم. البته صرف تشکیل چنین گروههایی پدیده مبارکی است اما انتظار این است که این گروه کار مفیدی هم انجام دهد.

همانطور که موسوی در بیانیه اش گفته است

از این روست که واحدهاي اجتماعي اگر محوری برای فعالیت‌های ثمربخش قرار نگیرند به‌مانند درختانی که میوه‌هایشان چیده نشود بازدهی خود را از دست می‌دهند، لذا باید آنها [گروههای سبز]را موضوع تلاش‌های اثرگذار اعتقادی، اجتماعی، سیاسی، علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی، عام‌المنفعه و دیگر فعالیت‌های مدنی مشابه قرار داد تا در درازمدت و پس از عبور امواج حادثه و عاطفه همچنان به ایفای نقش تاریخ‌سازی که از آنها انتظار داریم بپردازند.
آیا واقعا می توان با چنین شبکه ای مبارزه کرد؟
با چنین شبکه های اجتماعی به قول دکتر عماد افروغ استاد جامعه شناسی (نماینده اصولگرا مجلس هقتم و مخالف خاتمی که همانند خیلی اصولگراهای دیگر مانند نوریزاد به کمپ سبزها آمده است)مبارزه اگر محال نباشد بسیار دشوار است چون همانطور که موسوی گفته اگر بخواهند آنرا منحل کنند باید اجتماع را منحل کنند!
http://www.kaleme.info/pages/315.php

حتی همانگونه که قبلا در یک پست دیگر گفتم اگر ما را ازاینجا بیرون کنند می توانیم به جای دیگری برویم و مثلا یک Google Group تشکیل دهیم و باز هم دور هم باشیم. معمولا هر نفر در چند گروه سبز عضو است که از این طریق اخبار بین گروههای سبز انتقال می یابد و شبکه سبز ایجاد میشود!

جمع‌های خویشاندوندی، همسایگی، دوستی، جلسات قرآن،
هیئات مذهبی، کانون‌های فرهنگی و ادبی، انجمن‌ها، احزاب، جمعیت‌ها، تشکل‌های صنفی، نهادهای حرفه‌ای، گروه‌هایی که با هم ورزش می‌کنند یا در رویدادهای هنری حاضر می‌شوند، حلقه همکلاسی‌ها، گروه فارغ‌التحصیلانی که هنوز دور هم جمع می شوند، همکارانی که با یکدیگر صمیمیت یافته‌اند، و . . . ؛ هر کدام از ما در چندین نمونه از این زیرمجموعه‎های کوچک عضویت داریم و این دست‌مایه اصلی گفتگو و ارتباط میان هسته‌های جامعه ماست. بلكه تجربیات اخیر نشان داد خرده‌رسانه‌هایی که از این روابط زاده می‌شوند می‌توانند سریعتر و موثرتر از هر رسانه عمومی دیگر عمل کنند، مشروط بر آن که ظرفیت‌های این شبکه از طریق توافق بر روی یک آرمان بزرگ به فعلیت برسد.
با توجه به اینکه بیشتر دوستانی که اینجا هستند مهندس و تحصیلکرده هستند و از انواع رشته ها هم هستند
خوب من اینجا پیشنهادی را مطرح می کنم!

بیایید یک خانه سبز بسازیم!!!

خانه سبز چیست؟
خانه سبز نقشه کامل یک ساختمان هوشمند است که حداقل انرژی را مصرف می کند و حداقل آلودگی را برای محیط زیست دارد که مهندسین مختلف در ساخت آن مشارکت می کنند به عنوان مثال
1- مهندسین معمار طرح ظاهری خانه را می کشند
2- مهندسین عمران موقعیت ستونها، اصول ضد زلزله و... بودن را طرح می کنند
3- مهندسین برق نقشه برق و مداراتی را که برای کنترل هوشمند لازم است طرح می کنند مثلا مداری که با توجه به دما و رطوبت فواره های آبپاش را روشن کند و باغچه را آب دهد یا مدارهایی برای قفلهای الکترونیکی به جای قفل کلید دارو...
4- مهندسین مکانیک طرح سیستم تهویه مطبوع را انجام می دهند

5- مهندسین کشاورزی باغچه را طرح می کنند تا بتوانیم سبزی هم برای خودمان بکاریم:w16:
6- مهندسین کامپیوتر شبکه کامپیوتر خانه و ارتباط آن با سیستمهای الکترونیکی مثل خواندن دمای خانه و تنظیم تهویه مطبوع و... را طرح می کنند و یک برنامه user friendly هم برای آن می نویسند.
7- مهندسین معدن تونلهایی در زیر زمین خانه برای مواقع اظطراری مثل بمباران طرح می کنند

8- مهندسین صنایع غذایی هم روشهایی برای نگه داری میوه جات و سبزیجات بدون نیاز به یخچال ارائه بدهند. شاید هم سبزیهایمان زیاد اومد و خواستیم بسته بندی کنیم و بفروشیم:w42:

و....
اینها فقط نمونه هایی بود که به فکر من رسید. اگر همه شما همفکری کنید می توانید کارهای مفیدی را که در تخصصتان هست بگویید که شاید خیلی جالبتر و مفید تر از مثالهایی که من زدم باشد.
فقط این اصول را رعایت کنید
1- این خانه باید سبز باشد!

2- این خانه باید با کمترین هزینه ممکن ساخته شود!
3- این خانه باید هوشمند باشد( منظور از هوشمند هم کنترل اتوماتیک است و هم مصالح هوشمند که در مصرف انرژی صرف جویی می کنند)
4- این خانه باید کمترین میزان ممکن انرژی را مصرف کند
5- ان خانه باید کمترین آلودگی را ایجاد کند
6- این خانه باید زیبا و راحت باشد

چه منفعتی برای شما دارد؟
خوب خیلی از شما(و اخیرا خود من:redface:) وقت زیادی را در این فروم می گذرانید و بیشتر شما هم دارای دانش هستید. خوب

پس:

1- از وقتتان یک استفاده مفید می کنید
2- کار گروهی را یاد می گیرد
3- با مشکلاتی که در دنیای واقعی انتظار یک مهندس را می کشد آشنا میشوید و تجربه کسب می کنید

4- زبان مهندسی را یاد می گیرید یعنی یاد می گیرید چگونه ایده های مهندسی خود را بنویسید تا مهندسین دیگر بفهمند. این بسیار مهم است چون عملا بسیاری از شما در محیطهای گروهی مشغول میشوید و مثلا مداری که شما طرح می کنید را یک مهندس دیگر باید بتواند بخواند یا برنامه کامپیوتری شما را یک مهندس دیگر باید بتواند بخواند و....
5- و مهمتر از همه سبز می مانید!:w40:

قوانین تاپیک :

1- این تاپیک کلا غیر سیاسی است و هر گونه بحث سیاسی ممنوع است اخبار سیاسی را در یک تاپیک دیگر قرار دهید

2- ورود غیر سبزها و غیر خار و خاشاکیها اکیدا ممنوع! فقط افرادی که به عنوان خار و خاشاک ثبت نام کردند می توانند در این تاپیک پست بزنند که باید شماره خار وخاشاکی خود را هم در امضاء داشته باشند. افرادی که شماره نگرفتند می توانند با تقاضا در یک تاپیک دیگر شماره خار و خاشاکی بگیرند
3- از این تاپیک برای مکالمات روزمره استفاده نکنید و چاق سلامتی هایتان را در تاپیکهای دیگر انجام دهید تا بیخودی شلوغ نشود. فقط پستهایی که مربوط به ایده هایی برای خانه سبز هستند را به این تاپیک پست کنید
4- اگر این تاپیک مورد استقبال قرار گرفت و دوستان مشغول کار شدند مدراتور این تاپیک را مهم کند و اگر استقبال از آن ادامه یافت یک تالار به ما بدهند تا پروژه های سبز در آن انجام دهیم

اما چند نکته!
1- انتظار نداشته باشید که اینکار زود به نتیجه برسد این کار ممکن است ماهها و بلکه سالها طول بکشد تا تبدیل به یک پروژه بی نقص قابل اجرا شود
2- این یک پروژه داوطلبی است به اندازه ای وقت بگذارید که به زندگی و درس و کار شما لطمه نزند اینجا کسی بدهکار کسی نیست و اگر کسی وقت نکرد دیگری کارش را انجام می دهد و وقتی که آن فرد خودش گرفتار بود کس دیگری کار را ادامه می دهد. از دیگران انتظار نداشته باشید که وقت زیاد بگذارند چون مثلا شما وقت زیاد می گذارید. برای همین است که گفتم این پروژه احتمالا یک پروژه طولانی است!
3- نتایج کار شما به صورت عمومی قابل دسترس خواهد بود(البته اگر بعدا گروه تصمیم گرفت فقط در دسترس اعضای گروه باشد که هیچ) ولی در هر صورت کارهایی را دارای ارزش مادی هستند و مثلا میخواهید آنرا به جایی بفروشید اینجا قرار ندهید یا مثلا کار پایان نامه که سالها برای آن زحمت کشیدید. اگر قرار دادید یعنی قبول کردید که دیگران رایگان از آن استفاده کنند.
4- سعی کنید از برنامه هایی استفاده کنید که بیشتر عمومی هستند مثلا اتوکد برای طراحی ساختمان یا پروتل برای طراحی الکترونیک و ....
5- تمام صحبتهایی که مربوط به خانه سبز هست را در این تاپیک و صحبتهای متفرقه را در تاپیکهای دیگر انجام دهید
6- برای شروع پیشنهاد می کنم که یک مدیر پروژه و چند معاون پروژه انتخاب کنید(رای گیری کنید) بعد هم برای هر تخصص یک مدیر انتخاب شود مثلا مدیر قسمت الکترونیک یا معماری یا عمران و...
حتما چند معاون داشته باشید که اگر مدیر نیامد کار نخوابد.
بعد از انتخاب مدیران باید تقسیم کار کنید و هر زیرگروهی با مشورت با همکارانش پیشنهاداتی را در زمینه اینکه چه کارهایی می تواند برای خانه سبز انجام دهد را به مدیر پروژه ارائه دهد. بعد از تصویب و مشخص شدن وظایف زمانبندی کنید و مشخص کنید در چه زمانی چه قسمت از کار را به مدیر تحویل می دهید البته همانطور که گفتم اجباری نیست شما تنها سعی خود را بکنید.
خوب بسم الله اگر موافقید شروع کنید!

سبز باشید!

آخرین ویرایش:

MATIN61

عضو جدید
موافقم
البته بائد خانه های سبز انقدر زیاد شود تا بشود ایران سبزhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/fileupload.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif

ایرانیکا

عضو جدید
سلام
خس و خاشاکهای عزیزی که مایلند مدیریت یکی از بخشها را به عهده بگیرند (مثلا معماری، عمران،مکانیک، مدیریت کل پروژه) کاندیداتوری خود را اعلام کنند و دوستان هم با تشکر به آنها رای بدهند هر کسی که در هر بخشی مثلا کامپیوتر بیشترین تشکر را آورد به عنوان مدیر آن بخش انتخاب خواهد شد و معاونینش را انتخاب میکند. اگر نظری هم در مورد کارهایی که رشته شما می تواند برای خانه سبز انجام دهد بنویسید و دیگران هم با تشکر رای می دهند.

سبز باشید!

mohammad 87 سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایرانیکا عزیز فکر و ایده فوق العاده داری و بسیار جالب!
البته این طور گروهی تو فکر اعضای باشگاه بود و بچه ها با هم مکاتباتی هم داشتند ولی در حد یک تئوری باقی موند...!
من هر کاری از دستم بر بیاد حتما انجام میدم با جون و دل...
افتخار میکنم تو این گروه سهم کوچکی داشته باشم...;)
تو زمینه مهندسی شیمی هر کمکی از دستم بربیاد در خدمتم

یا علی
.

آخرین ویرایش:

archi-tecture

عضو جدید
ایول به این فکر..الحق که بروبچسه خسی همشون مخن;)
اگه کمکی ازمون بر بیاد در قسمت معماری و عمران با کمسیسیون معماری یا عمرانی ها همکاری مو اعلام می کنم
long live green buildings
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon10.gif

وضعیت
موضوع بسته شده است.