حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

yekta169

عضو جدید
چه رنج دمایی مورد نیازت هست؟

بعد ایا این ماده در تماس با مواد مورد آزمایش هست؟؟؟

یه مقدار بیشتر توضیح بدین

سلام
کار من لیچینگ یک ماده معدنی است. برای اینکه دمایی یکنواخت داشته باشم تقریباً یک حمام پارافین تهیه کرده ام. برای این کار ماده معدنی مورد نظر و اسید را در درون بالن دو دهانه ریخته و این بالن را داخل ظرفی از پارافین قرار داده ام . ظرف پارافین را بر روی یک هیتر قرار داده ام. من به دنبال ماده ای هستم که به جای روغن پارافین استفاده کنم که در محدوده دمایی 150 تا 300 درجه سانتی گراد مایع و پایدار بوده و در اثر حرارت دهی بوی روغن سوخته ندهد تا من بتوانم بدون هود کار کنم.
ممنون

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
کار من لیچینگ یک ماده معدنی است. برای اینکه دمایی یکنواخت داشته باشم تقریباً یک حمام پارافین تهیه کرده ام. برای این کار ماده معدنی مورد نظر و اسید را در درون بالن دو دهانه ریخته و این بالن را داخل ظرفی از پارافین قرار داده ام . ظرف پارافین را بر روی یک هیتر قرار داده ام. من به دنبال ماده ای هستم که به جای روغن پارافین استفاده کنم که در محدوده دمایی 150 تا 300 درجه سانتی گراد مایع و پایدار بوده و در اثر حرارت دهی بوی روغن سوخته ندهد تا من بتوانم بدون هود کار کنم.
ممنون

پس فقط دما براتون مهمه ؟
خوب چرا از روغن استفاده نمیکنید ؟

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کمک

کمک

سلام
کسی در مورد روش سنتز احتراقی shs در تولید کامپوزیت ها در متالورژی پودر اطلاعات داره؟

reza2124

عضو جدید
سلام دوستان
درباره يكي از روش هاي آناليز مواد Dta TD TGA OM sem tem xrd xrf aas aes xps aes اطلاعات كاملي ويا مقاله اي مي خوام فرق نميكنه كدوم روش باشه فقط كامل و جامع باشه.
با تشكر

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
درباره يكي از روش هاي آناليز مواد Dta TD TGA OM sem tem xrd xrf aas aes xps aes اطلاعات كاملي ويا مقاله اي مي خوام فرق نميكنه كدوم روش باشه فقط كامل و جامع باشه.
با تشكر

خواهشا یه سرچی خودتون تو اینترنت بکنین اگه پیدا نکردین اونوقت کمک بخواین

کافیه یکی از این کلماتو بزنی تو گوگل برات به اندازه یه پایان نامه مطلب میده

اسممون دانشجو هست.

باید بگردیم تا پیدا کنیم

موفق باشید

reza2124

عضو جدید
خواهشا یه سرچی خودتون تو اینترنت بکنین اگه پیدا نکردین اونوقت کمک بخواین

کافیه یکی از این کلماتو بزنی تو گوگل برات به اندازه یه پایان نامه مطلب میده

اسممون دانشجو هست.

باید بگردیم تا پیدا کنیم

موفق باشید

شما درست ميگيد دوست عزيز ولي بايد اعتراف كنم كه زبان انگليسي من كمي ضعيفه بخاطر همينه كه اينجا مطرح كردم.
در ضمن زياد سرچ كردم ولي خيلي مختصر بود من براي ارايه ميخوام يه مقاله آماده كنم.
ممنو

reza_1364

مدیر بازنشسته
شما درست ميگيد دوست عزيز ولي بايد اعتراف كنم كه زبان انگليسي من كمي ضعيفه بخاطر همينه كه اينجا مطرح كردم.
در ضمن زياد سرچ كردم ولي خيلي مختصر بود من براي ارايه ميخوام يه مقاله آماده كنم.
ممنو

[FONT=arial,helvetica] شناخت مواد معدني : [/FONT]​
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] اولين چيزي كه در شناخت مواد معدني مطرح مي شود خصوصيات فيزيكي ماده معدني است كه از قبيل رنگ ماده معدني ، رنگ خاكه ، شفافيت ، جلا، وزن مخصوص ، سختي، نوع شكستگي و بعضي واكنشهاي شيميايي است اما كار زماني مشكل مي شود كه مواد معدني خالص نيستند و اين خصوصيات را بطور آشكار از خود نشان نمي دهند مثلاً ماده معدني بوكسيت كه از كانيهاي اصلي مثل دياسپور و بوهميت و گيبسيت تشكيل شده به رنگ سفيد و يا خاكستري مي باشند كه با اندكي ناخالصي به هر رنگي مشاهده مي گردند. اينجاست كه بايد از ابزار دقيق اندازه گيري استفاده شود ولي با چه ابزاري و چه فاكتوري را اندازه بگيريم ! [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] كاش كار ساده بود ويك ترازو و يا يك متر وجود داشت كه با اندازه گيري طول ماده معدني مي توانستيم بفهميم كه اين ماده معدني چيست ؟ در قدم اول اين خواسته خنده دار بنظر مي رسد . با اين حال چنين متري وجود دارد . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] اگر به عكس يك كاني در زير يك ميكروسكوپ الكتروني توجه شود . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica]
[/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] مي توان صفحاتي را در آن مشخص كرد كه اين صفحات سطوح اتمي موجود درآن مينرال مي باشد. اين سطوح در اثر منظم قرار گرفتن اتمها در شبكه هاي تبلور بوجود مي آيد . كه فاصله اين صفحات در مورد يك كاني خاص از يكديگر هميشه يك عدد ثابت است كه برابر واحد سلولي آن كاني مي باشد كه مثلاً براي هاليت اندازه اين واحد سلولي 2.823 انگستروم مي باشد . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] در واقع با XRD فاصله بين اين سطوح اتمي اندازه گيري مي شود مثلاً اگر در اين اندازه گيري ها عدد 1.931 اندازه گيري شود در واقع مربوط به مينرال فلوريت مي باشد . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] بنابراين XRD ابزار اندازه گيري فاصله بين سطوح اتمي مي باشد . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] مزيت استفاده از XRD به روشهاي ديگر تعيين مينرالها ، مثلاً مقطع نازك در اين است كه مي توان مينرالهايي كه اوپاك مي باشند و يا خواص نوري مشخصي را ندارند از اين روش مشخص كرد . مثلاً خصوصيات نوري كلسيت و دولوميت در زير ميكروسكوپ نوري شبيه يكديگر است و تمايز اين دو مشكل است و يا مينرالهاي رسي خصوصيات بارز نوري براي تمايز ندارند فرضاً بين ديكيت و كائولينيت تفاوتي نيست . اما در XRD بخوبي مي توان اين مينرالها را از يكديگر جدا نمود اما نقطه ضعف XRD در جايي است كه فاصله بين سطوح اتمي در مورد دو كاني يكسان باشد . مانند مسكويت و بيوتيت و فلوگوپيت و ايليت در اين موارد نمي توان كانيهاي مختلف را از هم بخوبي مشخص نمود . از نتايج XRD نمي توان نام يك سنگ را مشخص نمود زيرا در نامگذاري يك سنگ علاوه بر نوع كاني بايد به فاكتورهاي ديگري از جمله بافت سنگ و پارامترهاي ديگر كه بستگي به نوع سنگ كه رسوبي و يا آذرين و يا دگرگوني باشد توجه نمود. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] مراحل انجام آزمايش XRD براي يك ماده معدني به شرح زير است : [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] براي اين كار ابتدا ماده معدني بايدآماده سازي بشود آماده سازي شامل پودر كردن نمونه به حدي است كه پودر نمونه به هم چسبيده و بتواند خود رادر جانمونه اي حفظ نمايد. . سپس نمونه در جا نمونه اي دستگاه قرار گرفته و اشعه ايكس با زاوي مشخص به نمونه تابيده مي شود و با زتابش آن نيز بوسيله ديتكتر ثبت مي شود. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] حاصل كار يك فايل ASCII است كه داده هاي خام در آن قرار دارد . اين داده هاي خام در نرم افزارهاي مناسب بصورت نمودار ترسيم مي گردد. كه در يك محور فاصله شبكه اي و يا زاويه بين اشعه تابش و اشعه بازتابش و در محور ديگر شدت بازتابش قراردارد. در مرحله بعد انطباق كارتهاي استاندارد با پيكهاي مجهول است كارتهاي استاندارد كارتهايي است كه در شرايط آزمايشگاه و نمونه هاي خالص مورد آزمايش قرار گرفته اند. حال با استفاده از يك روش آماري كارتها بر دياگرام نمونه مجهول منطبق مي گردد. و سپس فازهاي مختلف شناسايي مي گردد. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] نتيجه كار بصورت يك دياگرام و يك جدول شامل نام فازهاي مختلف در زير جدول ارائه مي گردد . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] XRD يك مرحله در شناسايي ماده معدني مي باشد اما در صنعت شناسايي كانيهاي مختلف به تنهايي كافي نيست و صنعتگران بيشتر بدنبال آن هستند كه بدانند در اين ماده معدني چه عناصري و با چه درصدي وجود دارد . مثلاً در صنعت سراميك درصد ناخالصيها از اهميت زيادي برخوردار است و اگر در نمونه كائولن ، گچ موجود باشد موجب خوردگي كوره ها مي گردد و يا اگر اكسيد آهن داراي درصد بالا باشد موجب رنگي شدن محصولات مي گردد و يا در فولاد سازي گوگرد باعث شكننده شدن فولاد مي شود . [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica] ب[/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT] [FONT=arial,helvetica]
[/FONT]

reza_1364

مدیر بازنشسته
ممنو
پراش اشعه x (X-ray diffraction) يک روش غير تخريبي با چند کاربرد است که اطلاعات جامعي درباره ترکيبات شيميايي و ساختار کريستالين مواد طبيعي و صنعتي ارائه مي‌دهد.
هر کريستالي طرح (pattern) اشعه x منحصر به فرد خود را داراست که ممکن است به عنوان اثر انگشت (fingerprint) براي تعيين هويت آن (identification) استفاده شود.
گسترده‌ترين استفاده XRD در شناسايي ترکيبات کريستالين بر اساس طرح پراش آنهاست. از ديگر کاربردهاي XRD مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

• تعيين ساختار کريستالين
  • اندازه‌گيري دقيق پارامترهاي شبکه
  • شناسايي نمونه‌هاي ناشناخته
  • آناليز کمي پودرهاي چند ترکيبه
  • شناسايي و آناليز ساختاري کاني‌هاي رسي
  • تعيين متوسط اندازه کريستاليت توسط پهن‌شدگي پيک (peak broadening)
  • جهت‌گيري ترجيحي کريستال (بافت)
  • کريستالينيتي
  • کرنش (strain) و نقص شبکه
  • تنش باقيمانده (residual stress)
XRD کاربردهاي وسيعي در زمين‌شناسي، علم مواد، علم محيط، شيمي، فيزيک، علوم جزائي و صنعت دارويي دارد (Connolly, 2005; PANalytical).

معرفي XRF:
پرتو ثانويه اشعه x (X-ray fluorescence spectrometry) حاصل از مواد مي‌باشد که جهت اندازه گيري درصد عناصر متشکله يک ترکيب استفاده مي‌شود .

آماده‌سازي نمونه:
آماده‌سازي نمونه يکي از بخشهاي بسيار مهم براي تعيين کيفيت داده‌هاي XRD و XRF به دست آمده از نمونه مي‌باشد. اين کار در آزمايشگاه آماده‌سازي نمونه به روشهاي مختلف صورت مي‌گيرد.

reza_1364

مدیر بازنشسته
ممنو

اینم یه پاورپوینت در مورد کلیت روش های انالیز

دانلود

reza2124

عضو جدید
مرسي مهندس زحمت كشيدي بسيار مطالب مفيدي بود ولي به صورت كلي با اين حال ممنون.

payam_mtal_eng

عضو جدید
درخواست استاندارداسپكتروفوتومتري مس

درخواست استاندارداسپكتروفوتومتري مس

كسي استاندارد تعيين غلظت مس با اسپكتروفوتومتري را داره.ممنون ميشم برام اي ميل كنيد.
pa.ak.engr23@gmail.com

آخرین ویرایش:

METALHEAD

عضو جدید
سلام
کسی در مورد روش سنتز احتراقی shs در تولید کامپوزیت ها در متالورژی پودر اطلاعات داره؟
سلام دوست عزيز!
مطلب زير از كلاس درس دكتر شاهوردي در دانشگاه تربيت مدرس اخذ شده است:
سنتز دما بالاي خود پيشرو
( سنتز احتراقي )
Self-Propagation High-Temperature
Synthesis
تعريف
سنتز تركيبات يا مواد ، توسط پيشروي موجي از واكنش شيميايي (احتراق) در مخلوط اوليه واكنش گرها را سنتز احتراقي يا SHS مي نامند .
احتراق+تشكيل ساختار SHS=
تاريخچه
– كشف SHS در سال 1967 در مركز تحقيقات آكادمي USSR مسكو انجام شد .
– اين كشف ، در حين تحقيق مدلي از احتراق بدون گاز ( ترميت Fe-Al بهمراه Al2O3 ) بدست آمد .
– از 1967 تا 1992 تحقيقات بر روي SHS در شوروي سابق انجام و پس از انحلال و سقوط اتحاد جماهير شوروي ، مراكز SHS همچنان فعال باقي ماندند .
– از 1982 مطالعات SHS در مركز تحقيقات ارتش آمريكا و آزمايشگاه ملي Lawrence Livermoreشروع شد .
– تحقيقات بر روي shs در ژاپن نيز همچون كشورهاي كره ، چين ، ايتاليا ، اسپانيا ، فرانسه ، هندو ... در دهه 80 آغاز گرديد .
– در طي 5 تا 10 سال گذشته ، بيش از 500 تركيب توسط SHS سنتز شده اند .
فعال ترين انستيتوهايي كه در حوزه SHS در جهان كار مي كنند در زير آمده اند
Joining and Welding Research Institute Osaka University, Japan
High-tech Research Center and Department of Materials Chemistry, Faculty of Science and Technology, Ryukoku University, Japan
Mines, The Center for Commercial Application of Combustion in Space, Colorado Schools of Golden CO, USA
Department of Chemical Engineering and Materials Science Associate Dean, College of Engineering, University of California Davis, Davis CA, USA
University of Notre Dame, Notre Dame, USA
Department of Engineering Science & Applied Mathematics, Northwestern University, Evanston, IL USA
Department of Chemistry/ Chemical Engineering South Dakota School of Mines and Technology, USA
University of Science and Technology, Beijing, China
Dipartimento di Ingegneria Chimica e Materiali, University of Cagliari, Piazza d'Armi, Italy
Technion–Israel Institute of Technology, Haifa, Israel
Department of Metallurgical and Materials Engineering, Sunmoon University, Korea
SHS CERAMICAS, Spain

انواع سيستمهاي سنتز احتراقي:
سيستم عنصري نظير نيكل و الو مينيم ، تيتانيم و كربن
سيستم ترميتي نظير اكسيد الومينيم و اهن
سيستم هاي پيجيده اكسيدي نظير اكسيد تيتانيم و باريم
عوامل مهم در فرايند سنتز احتراقي:
اندازه و شكل ذرات
فراوري ذرات واكنشگر
شيوه هاي احتراق
نرخ گرمايش
پارامترهاي متداول SHS
سرعت سوزش cm/s10-1/0
دماي احتراق K 3800-2300
نرخ گرمايش k/s 106-103
زمان شروع واكنش s 2/1-2/0

مودهاي احتراق
مود خود پيشرو(Self-Propagating)
مود احتراق همزمان (Simultaneous Combustion)
مزايا و محدوديت هاي سنتز احتراقي
مزايا:
سادگي امكانات
بهره وري انرژي
استفاده از مواد ارزان قيمت تر و طبيعي
درجه حرارت بالا احتراق
قابليت انعطاف فرايند
محدوديت ها :
محدوديت براي سنتز مواد گرما زا
تخلخل بالا
عدم يكنواختي در ماده توليدي
كاربردهاي سنتز احتراقي) SHS)
محصولات SHS در حيطه وسيعي نظير ، صنايع شيميايي ، الكترونيك
، صنعت هوا و فضا ، صنعت ساختماني و... داراي كاربرد مي باشد.
توليد پودر نيتريد بور و نيتر يد سيليكون ( فاز α)
عايق دما بالا
لايه هاي نازك و پوشش ها مثل MoSi2 و TiB2 و ...
آلياژهاي هوشمند مثل TiNi
ابزار برش ، سايشي و ... مثل TiC و ...
مواد با خواص مغناطيسي ، الكتريكي يا فيزيكي خاص مثل BaTiO3 و...
المنت هاي مقاوم به حرارت مثل MoSi2
تركيبات بين فلزي دما بالا مثل نيكل آلومينايدها
افزودني ها در فرآيند فولاد سازي مثل فروآلياژهاي نيتريده
الكترودها براي الكتروليز مثل TiN و ، TiB2
مواد كامپوزيتي مثل TiC+AL2O3 ، TiC+AL2O3+Al
پارامترهاي مهم واكنش هاي سنتز احتراقي
1. اندازه و شكل
تأثير بر كنترل دانسيته اوليه ، اندازه تخلخل اوليه ، هدايت حرارتي
تاثير بر تركيب و خواص محصولات نهايي واكنش
آگلومراسيون ذرات با كاهش اندازه آنها
تاثير شكل ذرات بر اصطكاك بين ذرات ، اتصال ذرات و دانسيته نهايي
اندازه ذرات ،كنترل كننده نوع مود احتراق ( نفوذي يا موئينگي ) مي باشد .
افزايش اندازه ذرات مي تواند ماكزيمم درجه حرارت احتراق را كاهش دهد .
اندازه ذرات نه تنها بر نرخ واكنش بلكه بر طبيعت محصول و ميكروساختار نيز تاثير دارد .
2. فرآوري ذرات واكنش گر
فرآوري ذرات تأثير زيادي بر روي تكميل واكنش و يكنواختي ساختار محصول دارد
دو تكنيك فرآوري
فرآوري خشك : تهيه مخلوط پودر ريختن در قالب پرس
فرآوري تر : غوطه وري ذرات در يك مايع اختلاط توسط آلتراسونيك ريخته گري تحت فشار ( سوسپانسون كلوئيدي)
دانسيته بدست آمده از هر كدام اين فرآوري ها ، متفاوت است.
3. تكنيك هاي احتراق
- وقتي نرخ حرارت ورودي از منبع خارجي برابرنرخ حرارت توليد شده از واكنش شيميايي شود ، اشتعال رخ مي دهد .
- درجه حرارت اشتعال نه تنها به مشخصات شيميايي مخلوط واكنش بلكه به انرژي پالس حرارتي بكار رفته براي اشتعال نيز بستگي دارد.
- اشتعال توسط پرتو ليزري ( wm-21011 دانسيته جريان حرارتي)
- اشتعال توسط جريان تشعشعي (wm-2 106*6 با لامپ Xenone)
- اشتعال توسط هسته مقاومتي
- اشتعال توسط جرقه زدن
- اشتعال توسط كوره هاي حرارتي
• نرخ گرمايش
اثر نرخ گرمايش روي نرخ توليد حرارت
تاثير زياد نرخ گرمايش بر روي دانسيته محصولات
نرخ گرمايش 2 تا kmin-150 منجر به افزايش دانسيته 29 تا 55% مي شود
نرخ گرمايشي بالاتر آزاد سازي سريع گازها
افزايش نرخ گرمايشي ميكروساختار غير تعادلي و ناقص

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز!
مطلب زير از كلاس درس دكتر شاهوردي در دانشگاه تربيت مدرس اخذ شده است:
سنتز دما بالاي خود پيشرو
.
.
.
نرخ گرمايش 2 تا kmin-150 منجر به افزايش دانسيته 29 تا 55% مي شود
نرخ گرمايشي بالاتر آزاد سازي سريع گازها
افزايش نرخ گرمايشي ميكروساختار غير تعادلي و ناقص

دوست عزیزم سلام
واقعا دمت گرم
خیلی عالی بود
ممنووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون;):):):)

*vernal*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوشنبه امتحان مقاومت دارم و برای اولین بار جزومو باز کردم.یکی کمکم کنه.تنش نرمال و عمودی و برشی رو تعریفشو می خوام و تفاوت هاشو.از جزوه استاد هیچی متوجه نشدم....

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
دوشنبه امتحان مقاومت دارم و برای اولین بار جزومو باز کردم.یکی کمکم کنه.تنش نرمال و عمودی و برشی رو تعریفشو می خوام و تفاوت هاشو.از جزوه استاد هیچی متوجه نشدم....

سلام دوست عزیز
ان شالله که امتحان خوب بشه
این پاور پوینت خیلی کمکت میکنه
در ضمن یه کتاب بهت معرفی میکنم که بهترین کتاب برای موادی ها در درس مقاومته
البته قدیمیه و دیگه چاپ نمیشه
اما از کتاب خونه ای جایی گیرش بیار

کتاب مقاومت بیرجانسون
ترجمه آقای موتابی

فقط با همین ترجمه !

دو جلد کتاب کوچیک زرد رنگه

http://ifile.it/9gyjdf4/session_3.pps

موفق باشی

new_bie_boy

عضو جدید
درخواست راهنمایی*جداسازی روی

درخواست راهنمایی*جداسازی روی

سلام به مهندسای گل گلاب
غرض از مزاحمت اینکه آیا روشی ساده برای جدا سازی یا حل کردن روی از فولاد وجود داره؟میخوایم پوشش روی رو از ورق گالوانیزه برداریم و آهن خالی بمونه.
حلالی چیزی؟
مرسی

nojum

عضو جدید
تنش نرمال=تنش عمودی : تنش ناشی از نیروی عمودی وارده بر سطح
تنش برشی : تنش ناشی از نیروی افقی وارد بر سطح

در واقع هر نیرویی که با سطح قطعه زاویه داشته باشه به دو مولفه ی عمودی(نرمال) و افقی تجزیه میشه،برای این منظور باید محور x رو روی سطح قطعه و محور y رو عمود بر سطح قطعه در نظر بگیریم
نیروی عمودی باعث ایجاد تنش عمودی و نیروی افقی باعث ایجاد تنش برشی در نمونه خواهد شد

تنش برشی و عمود ی همون طور که از این صحبت معلومه ارتباطی با هم ندارن و از دو مولفه ی نیرو که ناشی از زاویه دار اعمال شدن نیرو به سطح نمونه هست ناشی میشن، اما تنش عمودی تسلیم با تنش برشی بحرانی با رابطه ی اشمیت با هم مرتبط میشن!

nojum

عضو جدید
برای یافتن کرنش الاستیک در گلویی ،در نمودار تنش کرنش مهندسی از نقطه گلویی خطی به موازات ناحیه الاستیک نمودار رسم میکنیم،همین طور از نقطه گلویی خطی عمود بر محور کرنش . حالا محور کرنش به دو ناحیه تقسیم شده که ناحیه اول کرنش پلاستیک و ناحیه دوم کرنش الاستیک را در نقطه ی گلویی نشان می دهند،

یافتن این کرنشها:
مدول یانگ برابر با تانژانت زاویه ی حاده ی مثلث ساخته شده است ،به این ترتیب میزان کرنش الاستیک به دست می اید
برای یافتن کرنش پلاستیک هم،ابتدا کرنش کل در نقطه گلویی را با رابطه ی هولمن به دست اورده و سپس کرنش الاستیک را از آن کم می کنیم

دقت:این روابط برای تنش و کرنش مهندسی برقرار بوده و از روابط مربوط به اینها باید استفاده شود

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
برای یافتن کرنش الاستیک در گلویی ،در نمودار تنش کرنش مهندسی از نقطه گلویی خطی به موازات ناحیه الاستیک نمودار رسم میکنیم،همین طور از نقطه گلویی خطی عمود بر محور کرنش . حالا محور کرنش به دو ناحیه تقسیم شده که ناحیه اول کرنش پلاستیک و ناحیه دوم کرنش الاستیک را در نقطه ی گلویی نشان می دهند،

یافتن این کرنشها:
مدول یانگ برابر با تانژانت زاویه ی حاده ی مثلث ساخته شده است ،به این ترتیب میزان کرنش الاستیک به دست می اید
برای یافتن کرنش پلاستیک هم،ابتدا کرنش کل در نقطه گلویی را با رابطه ی هولمن به دست اورده و سپس کرنش الاستیک را از آن کم می کنیم

دقت:این روابط برای تنش و کرنش مهندسی برقرار بوده و از روابط مربوط به اینها باید استفاده شود

عزیز این دوستمون رو گیج نکن
خواص مکانیکی امتحان نداره
مقاومت امتحان داره !!!!

ShayanFBI

عضو جدید
hi

hi

سلام
به یک مقاله و کلا اطلعاتی در باره آلیاژ آلومینیوم منیزیم 10% 4240A دارم از دوستان هر کس اطلاعاتی داره ممنون میشم در اختیار منم بگذاره
fbi.shayan@gmail.com

nojum

عضو جدید

تنش نرمال=تنش عمودی : تنش ناشی از نیروی عمودی وارده بر سطح
تنش برشی : تنش ناشی از نیروی افقی وارد بر سطح

در واقع هر نیرویی که با سطح قطعه زاویه داشته باشه به دو مولفه ی عمودی(نرمال) و افقی تجزیه میشه،برای این منظور باید محور x رو روی سطح قطعه و محور y رو عمود بر سطح قطعه در نظر بگیریم
نیروی عمودی باعث ایجاد تنش عمودی و نیروی افقی باعث ایجاد تنش برشی در نمونه خواهد شد

تنش برشی و عمود ی همون طور که از این صحبت معلومه ارتباطی با هم ندارن و از دو مولفه ی نیرو که ناشی از زاویه دار اعمال شدن نیرو به سطح نمونه هست ناشی میشن، اما تنش عمودی تسلیم با تنش برشی بحرانی با رابطه ی اشمیت با هم مرتبط میشن!

nojum

عضو جدید
سلام
برای بدست آوردن کرنش الاستیک در نقطه گلویی شدن می بایستی استحکام نهایی یعنی Su را داشته باشیم یا اینکه اینکه تنش تسلیم تا از تفسیم آن به مدول یانگ کرنش الاستیک بدست آید؟
در تست های ارشد جهش و راهیان هر کدام یکی از این موارد را در نظر گرفته اند مثلاً در راهیان ارشد برای بدست آوردن کرنش الاستیک در نقطه گلویی اومده استحکام تسلیم را در نظر گرفته و تقسیم بر مدول یانگ کرده و در جهش استحکام نهایی را در نظر گرفته و تقسیم بر مدول یانگ کرده کدام درست است؟
سپاسگذار از پاسختون

یافتن این کرنشها:

86471181

عضو جدید
سلام
برای رسانا کردن پلاستیک مثلا شیر آب چه ماده ای بهش اضافه میکنن(یا چه فرایندی انجام میدن)تا امشب میخوام اگه کسی اطلاعاتی در این مورد داره ممنون میشم کمکم کنه

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک فریت روی، نیکل Zn, Ni) Fe2O4) دارای ساختمان اسپینل نرمال است، اگر نسبت کاتیون Ni به Zn برابر 5/3 باشد کاتیون سه ظرفیتی فقط آهن باشد، برای تهیه این فریت چه نسبتی از اکسیدهای ZnO (با وزن مولکوای 81) و NiO ( با وزن مولکولی 75) و Fe2O3 ( با وزن مولکولی 160) باید مخلوط و حرارت داده شوند؟

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
دوستان سلام
دوستان مرجعی وجود داره که تمام تحولات نمودارهای تعادلی آلیاژهای آلومینیوم داخل اون باشه با توضیحاتش؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
برای کاری مجبورم از ذوب رادیاتور های فرسوده اتومبیل استفاده کنم داخل رادیاتور روی و سرب وجود دارد
روی رو لازم دارم برای آلیاژم اما سرب میخوام تو فرایند ذوبم حذف بشه دوستان میشه کاری کرد؟

فرهنگ

مدیر بازنشسته
ممنو

من به اينجا سر نزد هبودم..
من ي هتحقيق راجع به اماده سازي نمونه هاي xrf داشتم... كلي مطلب ترجمه كردم.. بيا حالا امادست تقديم شما..
فقط ايميلت رو بد هتا برات بفرستم اگع دير نشده

new_bie_boy

عضو جدید
بعد از کلی جستجو به جوهر نمک رسیدم.ظاهرا حلال خوبی برای روی هست و به سختی آهن رو میخوره..
گفتم اگر احیانا کسی مشکل مشابهی داشت کمتر اذیت بشه...
البته اگر از دوستان شیوه الکترولیز برای حل این معما پیشنهاد بده شدیدآ استقبال میشه..

بالا