تمرین گروهی اسکیس 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ArchiTech

عضو جدید
سلام. خوهش میکنم اساتید خوب اسکیسو با شماره معرفی کنین. ممنون
من واقعا شناخت ندارم

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
تحليل
من پيشنهادم اينه كه همزمان با اين تمرينا بيايم گروهي تحليل كنيم موضوعات رو هر دو شب يه موضوع
يني من داوطلب ميشم دو شب يكبار يه موضوع انتخاب ميكنم (با اجازه ي بچه ها ) و روش صحبت ميكنيم مثل اين چيزي كه شما ميگين
كه مثلا نظر گاه :‌فوري ذهن بره به طرف ارتفاع و ويو
خانه سالمندان : طراحي در يك طبقه(تا حد امكان و استفاده از شيبراهه و رمپ)
كتابخانه: نياز به سكوت و جدا كردن عرصه ها نسبت به الودگي صوتي
و ...
و به اين ترتيب يك ذهن تحليل گر خواهيم داشت
چطوره؟اگه موافق هستين از امشب شروع كنيم

پيشنهاد دوم اينه كه بيايم يك ارشيو خوب از كاراي خوب بچه هاي سال قبل و نهايتا دو سال قبل تهيه كنيم بالاخره يه چيزي تو كارشون بوده كه درصدشون شده 50 به بالا

به نام خدا
موضوع شماره 1 : بازارچه عشاير قشلاقي :

عشاير كوچنده به مردمي گفته ميشه كه حداقل سه ويژگي زير رو داشته باشن
1- ساخت اجتماعي قبيله اي
2- انعكاس معاش به دامداري
3- شيوه زندگي شباني (يني چوپاني) مبتني به كوچ
قشلاق يا گرمسير محدوده زيست قلمرو جغرافيايي هست كه عشاير قسمتي از فصول پاييز و زمستان را در ان مي گذرانند. كووچ عشاير عبارتست از حركت خانواده هاي عشاير ي زا نقطه اي به نقطه ي ديگر با هدف استفاده از مراتع براي چراي دام كه با همه اعضاي خانوار ،بار و بنه ،سرپناه قابل حمل و همراه با ايل و طايفه يا رده هايي از ان انجام ميشه
كوتاه يت بلند بودن كوچ تغييري در مفهوم كوچ نميده

آنها يادگاران بشر و حاملان فرهنگ اصيل ايراني هستند. لذا در نظر است در دو ضلع شمالي موزه هنر هاي معاصر بنايي تحت عنوان بازارچه عشاير قشلاقي طراحي و اجرا شود طوري كه موزه هنر هاي معاصر تحت اشعاع قرار نگيره

زير فضاها:
10 غرفه هر كدام 60-80 متر مربع
غرفه سياه چارد 60-80 متر مربع با رويكرد طراحي فضاهاي جمعي

اينم سايتش براي تحليل
يادم رفته چطوري عكسو بزارم هي لينكش مياد
http://www.up3.98ia.com/viewer.php?file=l1530n8p2fylaxwc9hmk.jpg

پیوست ها

• 7.jpg
    7.jpg
    40.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
تحليل 1

تحليل 1

به نام خدا

1- ساخت اجتماعي قبيله اي
قشلاق يا گرمسير محدوده زيست قلمرو جغرافيايي هست كه عشاير قسمتي از فصول پاييز و زمستان را در ان مي گذرانند. كووچ عشاير عبارتست از حركت خانواده هاي عشاير ي زا نقطه اي به نقطه ي ديگر با هدف استفاده از مراتع براي چراي دام كه با همه اعضاي خانوار ،بار و بنه ،سرپناه قابل حمل و همراه با ايل و طايفه يا رده هايي از ان انجام ميشه

آنها يادگاران بشر و حاملان فرهنگ اصيل ايراني هستند. لذا در نظر است در دو ضلع شمالي موزه هنر هاي معاصر بنايي تحت عنوان بازارچه عشاير قشلاقي طراحي و اجرا شود طوري كه موزه هنر هاي معاصر تحت اشعاع قرار نگيره

زير فضاها:

اينم سايتش براي تحليل

اين تحليل منه

خوب اينكه گفته بازارچه يني طراحي يه فضاي خطي شبيه بازار كه كوچيكتر از بازاره و همه نوع كالا توش نيست(احتمالا فقط يك محصول مثلا صنايع دستيشون)
فرهنگ اصيل رو يدك ميكشن يني حس ايراني بودن بده طرحمون
كنار موزه هنر معاصر و تحت الشعاق قرار نگرفتنش يني يه بناي سبك ميخوايم

غرفه سياه چادر يني اينكه يه مكان گردهمايي ميخوايم حالا نميدونم ميشه بطور نمادين يه چادر گنده گذاشت رو فضا يا نه كوتاه فكريه و نمره كسر ميشه
و اينكه گفته حركت عشاير يني جا براي حركت دسته جمعي ميخوايم

Rrana

عضو جدید
اين تحليل منه

خوب اينكه گفته بازارچه يني طراحي يه فضاي خطي شبيه بازار كه كوچيكتر از بازاره و همه نوع كالا توش نيست(احتمالا فقط يك محصول مثلا صنايع دستيشون)

غرفه سياه چادر يني اينكه يه مكان گردهمايي ميخوايم حالا نميدونم ميشه بطور نمادين يه چادر گنده گذاشت رو فضا يا نه كوتاه فكريه و نمره كسر ميشه

به نظرم نمیشه یک چادر بزرگ طراحی کرد شاید بشه از سازه های هایپار یا زین اسبی تو طراحی استفاده کرد و طراحی چادرای بتنی با توجه به هندسه ایرانی طوری که به سبک بنای موزه ام آسیب وارد نمیکنه

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
به نظرم نمیشه یک چادر بزرگ طراحی کرد شاید بشه از سازه های هایپار یا زین اسبی تو طراحی استفاده کرد و طراحی چادرای بتنی با توجه به هندسه ایرانی طوری که به سبک بنای موزه ام آسیب وارد نمیکنه

خوب ميتونيم از مدول چادر استفاده كنيم يني مثلا 10تا مدول رو همزمان با ارتفاع ها متفاوت يا حتي هم ارتفاع استفاده كنيم
بعد دوستم تحليل خودتم بنويس برامون تو همين پستت(اديت كن)

Rrana

عضو جدید
با توجه به گفتتون فرم خطی برای چادرها مناسب ولی باید به این نکته هم توجه کرد در عین خطی بودن باید مرکز گراهم باشن تا با فرهنگ عشایر که قبیله ای متانسب باشه با توجه به موزه هنرهای معاصر این موزه سیرکولاسیون خطی داره در عین حال از یک مرکزیت تبعیت میکنه و این فرم می تونه در طرحمون تاثیر بزاره

qazal.

عضو جدید

soh-rab

عضو جدید
ادم حالدار داريم اينجا
حال ميديم حال هم ميكنيم
ارزونيش مهم نيس گير نمياد اينجا
ممنون

اصلن بحث پول نیست
بحث زمان هست و نبودن کتاب توی کتاب فروشی ها
امروز رفتم دنبال تحلیل شاهکارهای معماری جهان پیدا نکردم
به دوستم گفتم حالا باید بریم توی نت بگردیم هر چند اون طوری خوندن پدر چشم ها رو در میاره و خیلی هم سخته ولی چاره ای نیست زمان محدوده

حالا با این توضیح کسی لینکی از این کتاب نداره

آخرین ویرایش:

mehraz.amir

عضو جدید
سلام بچه ها.قابل توجه آنها یی که می خواهند اسکیس منظر بدن می تونن از کتاب صدیق استفاده کنن

Rrana

عضو جدید
تو هرکدوم از کارات جداگانه از چه ابزارایی استفاده کردی واسه راندو؟
تو بنایی که تو شیب طراحی شده از ماژیکای سری c استفاده کردم همراه ماژیک سیاه و مداد b6 + لاک سفید
تو بنای کنار دریا از ماژیک سیاه + ماژیکای سری wg + c+ لاک سفید بعضی جاها برا ایجاد درخشش مداد رنگی سفید

mahboooobeh

عضو جدید
به نام خدا

1- ساخت اجتماعي قبيله اي

زير فضاها:

اينم سايتش براي تحليل
take off کاش با arch teh1 دوتاتون هماهنگ باشین....موضوعاتو بذارین;)چون هم این نکات تو و هم arch teh1 رو هم رفته چیز کاملی ازش درمیاد!
بچه های دیگه هم که فقط تشکر میزنن،کاراشونو بذارن!لطفا

qazal.

عضو جدید
تو بنایی که تو شیب طراحی شده از ماژیکای سری c استفاده کردم همراه ماژیک سیاه و مداد b6 + لاک سفید
تو بنای کنار دریا از ماژیک سیاه + ماژیکای سری wg + c+ لاک سفید بعضی جاها برا ایجاد درخشش مداد رنگی سفید

منظورت از لاک سفید چیه ، واس چی کاربرد داره؟ عکسی نداری ازش

Rrana

عضو جدید
منظورت از لاک سفید چیه ، واس چی کاربرد داره؟ عکسی نداری ازش

همون لاک غلط گیر دیگه واسه جاهایی خوبه که می خوای انعکاس نشون بدی یا مثلا زمینه سیاه هست روش می خوای طرحی بندازی یا فریم پنجره هارو نشون بدی و .... مخصوصا تو راندوهایی زیاد استفاده میشه که رنگ های غالب تیره تر باشن

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
take off کاش با arch teh1 دوتاتون هماهنگ باشین....موضوعاتو بذارین;)چون هم این نکات تو و هم arch teh1 رو هم رفته چیز کاملی ازش درمیاد!
بچه های دیگه هم که فقط تشکر میزنن،کاراشونو بذارن!لطفا
عزيزم اين ادامه همون تمارين آرچي هست
تو همون پست هم گفتم كه با توجه به حرف ايشون همچين چيزي به ذهنم رسيد كه در كنار تمرين تحليل رو هم ياد بگيريم

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بچه ها من يه پرسپكتيو ديد ناظر لازم دارم از ديد يك كودك
ميدونم ديد كودك يني ناظر پايين تر از خط افق ولي نحوه ي ترسيمشو نميدونم
كسي عكسي داره نشونم بده

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من يه پرسپكتيو ديد ناظر لازم دارم از ديد يك كودك
ميدونم ديد كودك يني ناظر پايين تر از خط افق ولي نحوه ي ترسيمشو نميدونم
كسي عكسي داره نشونم بده

خط افق هم تراز چشم ناظره، چه کودک باشه چه پیرمرد. فرقی نمیکنه اصول پرسپکتیو، فقط باید در نظر داشته باشی خط افقت از کجای بنای مورد نظر رد میشه. برفرض اگه ناظر قد بلنده 2 متر ارتفاع داره خط افق نسبت به بنا، اگه کودکه نیم متر.

qazal.

عضو جدید
خط افق هم تراز چشم ناظره، چه کودک باشه چه پیرمرد. فرقی نمیکنه اصول پرسپکتیو، فقط باید در نظر داشته باشی خط افقت از کجای بنای مورد نظر رد میشه. برفرض اگه ناظر قد بلنده 2 متر ارتفاع داره خط افق نسبت به بنا، اگه کودکه نیم متر.
میشه اینو واضح تر توضیح بدی .اگه با عکس باشه خیلی بهتر میشه

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی پرسپکتیو یه بنا رو میکشی یه مقیاس تو ذهنت داری دیگه. بر فرض تو ذهنت هست این بنا 10 متر ارتفاع داره. وقتی پرسپکتیو دید ناظر میکشی، قسمتی از پرسپکتیو پایینتر از خط افقه، و قسمتیش بالاتر. اون قسمتی که بالاتره ارتفاعش از ارتفاع ناظر بیشتره، و اون قسمتی که پایین خط افقه ارتفاعش کمتر از ارتفاع ناظره. به بیانی نقطه برخورد خط افق با پرسپکتیو مساوی با ارتفاع ناظر هست. بالطبع هر چی ارتفاع ناظر ما کمتر باشه قسمت بیشتر بنا بالای خط افق قرار میگیره، و هر چی ارتفاع ما بیشتر باشه قسمت بیشتر پایین خط افق. بر فرض اگه ناظر از روی یک تپه به بنا نگاه کنه و مجموع ارتفاع ناظر و تپه 5 متر بشه، خط افق تقریبا وسط پرسپکتیو ما میشه.
فکر میکنم واضحه...

qazal.

عضو جدید
وقتی پرسپکتیو یه بنا رو میکشی یه مقیاس تو ذهنت داری دیگه. بر فرض تو ذهنت هست این بنا 10 متر ارتفاع داره. وقتی پرسپکتیو دید ناظر میکشی، قسمتی از پرسپکتیو پایینتر از خط افقه، و قسمتیش بالاتر. اون قسمتی که بالاتره ارتفاعش از ارتفاع ناظر بیشتره، و اون قسمتی که پایین خط افقه ارتفاعش کمتر از ارتفاع ناظره. به بیانی نقطه برخورد خط افق با پرسپکتیو مساوی با ارتفاع ناظر هست. بالطبع هر چی ارتفاع ناظر ما کمتر باشه قسمت بیشتر بنا بالای خط افق قرار میگیره، و هر چی ارتفاع ما بیشتر باشه قسمت بیشتر پایین خط افق. بر فرض اگه ناظر از روی یک تپه به بنا نگاه کنه و مجموع ارتفاع ناظر و تپه 5 متر بشه، خط افق تقریبا وسط پرسپکتیو ما میشه.
فکر میکنم واضحه...

ممنونم.خیلی خوب توضیح دادی. خیلی نکته های دیگه هم تو توضیحاتت بود که واسم مفید بود
اگه اشتباه نکنم یکی از تستای پارسال درک هم به همین موضوع ارتفاع ناظر و خط افق ربط داشت

mahboooobeh

عضو جدید
اين تحليل منه

با همه این چیزایی که گفتی موافقم ولی فکر میکنم منظور از حرکت عشایری که گفته همون کوچشونه...یعنی سبک و قابل انتقال بودن سازه است(نه وا3 مانور دادن)

اینو در ادامه کار خانه سالمندان انجامش دادم....دیگه نمیدونم چه چیزای دیگه ای لازم داره:w20:
Photo0113.jpg

آخرین ویرایش:

15434

عضو جدید
كسي مطلبي راجع به مصالح جديد براي اقليم هاي مختلف داره؟
مثلا براي اقليم گرم و مرطوب تو اسكيسامون بهتره از چه مصالح جديدي استفاده كنيم؟
ممنون ميشم جوابمو بدين:D

وضعیت
موضوع بسته شده است.