تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان لازم نیست پارکینگ معلول تعبیه بکنین ! همین جوری به زور پارکینگها در میاد چه برسه به اینکه بخواین اندازش رو بزرگ کنین !
توی سوال میگه "دسترسی معلول به ساختمان الزامی ست" ، نمیگه که همه جا معلول رو در نظر بگیرین !
فط باید پله های ورودی رو 17 سانت بگیرین و جک یا رمپ معلول بدین ، مگر اینکه توی سوال با قطعیت بگه یه واحد برای معلول بذارین و یا اینکه پارکینگ معلول ذر نظر بگیرین و ....

آخرین ویرایش:

s.salar

عضو جدید
عزیزم...فرزاد جان ج دادن نیازی نی....
بله ميدونم زحمت كشيدن وايشون جواب دادن جواب قسمتي كه مربوط به شطرنجي كردن سقف نور گير هست رو خواستم ، كه تو كار شما هم بوده ميخوام بدونم آقا فرزاد گفتن نيازي نيست خواستم بدونم دليل ششما چي بوده چون تو خيلي از كارها ديدم

saraafsoon

عضو جدید

فرض کنین طبقه دومم 3 واحدست وبه طیع 3 تاحموم سه تا سرویس وتا اشپزخونه وداکت دارم اگه طبق 3 من1 واحده باشه من باید همه این داکتارو طبقه 3 داشته باشم ؟
واگه کلاا برعکس باشه طبقه 2 یه واحد باشه طبقه سومم 3 تا واحدباشه داکت انارو فقط همون طبقه بکشم داکت مرکزی شرمنده ها فاضلابو ببره پایین؟

mehraz-1325

عضو جدید
اگه فضاهایی که نیاز به داکت دارن نزدیک داکت اصلی باشن میتونید از اون اسنفاده کنید ولی اگه فاصله داشته باشن باید داکت جدا تعبیه بشه و در طبقه پایین تر هم ترسیم بشه

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

فرض کنین طبقه دومم 3 واحدست وبه طیع 3 تاحموم سه تا سرویس وتا اشپزخونه وداکت دارم اگه طبق 3 من1 واحده باشه من باید همه این داکتارو طبقه 3 داشته باشم ؟
واگه کلاا برعکس باشه طبقه 2 یه واحد باشه طبقه سومم 3 تا واحدباشه داکت انارو فقط همون طبقه بکشم داکت مرکزی شرمنده ها فاضلابو ببره پایین؟

عزیزم تمامیه داکتها باید تا بالا اداامه پیدا کنه....چون کار داکت ها انتقال فاضلابه جای فاضلاب و آب باران کجاست؟؟؟باید تا پایین بره که وارد فاضلاب شهری بشه....
حالا باید طراحیت طوری باشه که کمترین داکت توو بهترین جارو داشته باشی....
و یه نکته شاید بیان یه طبقه 1واحد یه طبقه 2 واحد بخوان یا اینکه یه 1 طیقه 2واحد یکی دیگه 3 واحد....اما عمرا بیان یه طبقه 3 یه بقه 1 بدن....
خودتو درگیر نکن...اما هوشمندانه اینکارو انجام بده...اگه همچین چیزی ازت خواستن همه سعیتو بکن داکتها روی دیوارهای خارجی بیوفته که صدمه ای به پلان داخلیت نزنه....
ببین داکت اصلی اگر بخواد فاضلاب رو ببره پایین باید سرویسها همه چسبیده بهش باشه...نمیشه از مثلا جایی باشه که لوله های فاضلاب از کف یا سقف رد بشن بره توو اتاق از اتاق وصل شه به داکت اصلی...کلا ایراده...علتهاشم میگم:
1-دقت کرده باشی ارتفاع سرویس ها کمتره چون لوله ها رد شدن اگه داکت نزدیکش نباشه سقف فضاهای اطراف هم کوتا میشه
2-اگه ایرادی نشتی چیزی پیش بیاد اونوقت اتاق خواق یا پذیرایی یا هر جایی کلا داغون میشه...مخصوصا سرویس که مثل آشپزخونه فاضلابش نسبتا تمیز نی....چندش آوره

AM.RAD

عضو جدید
سلام میشه بگید چه عددی رو دقیق واسه ارتفاع طبقات و ارتفاع پارکینگ بگیریم؟ آخه ارتفاع پارکینگهای متوسط که 2.4، یعنی حداقل چندتا ماشین جا میگیره؟

arefeh

کاربر ممتاز
سلام میشه بگید چه عددی رو دقیق واسه ارتفاع طبقات و ارتفاع پارکینگ بگیریم؟ آخه ارتفاع پارکینگهای متوسط که 2.4، یعنی حداقل چندتا ماشین جا میگیره؟

از 4 تا به بالا میشه 2.4 ارتفاع

mehraze79

عضو جدید
سلام بر اقا فرزاد
چطوری پسر خوب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من 2تا سوال پرسیدم اقا اما شما جواب یکیشو دادیا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دومیش درباره دسترسی دوتا تصرف متفاوتی بود که تو همکفه که هردوتا باید به حیاط خلوت راه داشته باشه یانه؟مثلا لابی مسکونیو بانک یا ازانس مسافرتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه جواب بدی ممنونت میشم......................

میلاد معمار

عضو جدید
سوال از عارفه و فرزاد دوتا ییتون جواب بدید لطفا::::
1.چرا هیچکس حرفی از جایگاه امداد رسانی نمیزنه؟؟؟مگه نباید تو نقشه نشونش بدیم؟؟؟؟؟
2.سقف نورگیر یا داکتو چقد از کف بام باید بیاریم بالا؟؟؟؟؟؟؟؟بعد شیب بالای سقفشو اگه شیب دار نشون بدیم چند درصد بگیریم.....

با تشکر مهندس میلاد :D;)

holooooooo

کاربر ممتاز

shimagr

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم!
وقتی می گیم آشپزخانه نورطبیعی تا ۷ متر
این ۷متر تا سر آشپزخانه هست یا تا تهش؟!!!

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان من خیلی خیلی دیر شروع کردم برای امتحان طراحی.همه صحبتهاتون رو خوندم.خیلی خوب بود.ولی الان استرس وحشتناک گرفتم.نمیدونم در این زمان مونده به امتحان واقعا چکار کنم.کسی هست بتونه راهنمایی کنه منو؟؟؟؟؟؟حس میکنم هیچ توانایی طراحی ندارم:w19:

دوست من فقط آروم باش...
کی گفته هیچ توانایی ای نداری!!! این چه حرفیه میزنی بالاخره هممون 4 سال درس خوندیم، ببین امیدت به خدا باشه و همینکه پستارووو خوندی کلی بهت کمک میشه، اگه بتونی از مواردی که برای هر طبقه باید رعایت کنی یه چک لیست درست کنی بعد بذاری اینجا بچه ها ایراداتو میگیرن و میگن چه چیزایی کم گذاشتی مثلا:
زیرزمین:
در موتورخونه و انباری ها رو به بیرون،
موتورخونه مجرای تهویه به بیرون داشته باشد...
همکف:
در بکس پله رو به بیرون
- کدارتفاعی
- اندازه گذاری
- خط فلش پله
- جهت شمال (یه سریا که میگم برای همه پلانا باید بذاری خودت که میدونی)
- دیوار پله ضد حریق به مدت 2 ساعت (بنویس اینو)
- در باکس پله 20 دقه ضدحریق
و....
به این صورت بعد با خودت ببر سر جلسه و هر کدومو انجام دادی کنارش یه تیک بزن تا چیزی جا نیفته

مشاهده پیوست agiiiiiiiiiiiiin.pdf
این فایلو خانم Agin گذاشته بودن
مشاهده پیوست مرحله اول.pdf
اینم یکی از دوستانی که قبول شدن چند روز پیش گذاشتن
1.چرا هیچکس حرفی از جایگاه امداد رسانی نمیزنه؟؟؟مگه نباید تو نقشه نشونش بدیم؟؟؟؟؟
2.سقف نورگیر یا داکتو چقد از کف بام باید بیاریم بالا؟؟؟؟؟؟؟؟بعد شیب بالای سقفشو اگه شیب دار نشون بدیم چند درصد بگیریم.....

با تشکر مهندس میلاد :d;)
بقیه نمیتونن سوالتونو جواب بدن آیا؟!!
درسته که آقا فرزاد و عارفه جان بسیار با تجربه هستن
باشه من میدونم جوابتونو ولی حالا که دوست ندارید چیزی نمیگم

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
دوستان یه سوال دارم!
وقتی می گیم آشپزخانه نورطبیعی تا ۷ متر
این ۷متر تا سر آشپزخانه هست یا تا تهش؟!!!

از ابتدای تراس یا یوار خارجی تا آخر فضای آشپزخونه....یعنی تا تهش.....باید 7 باشه...

arefeh

کاربر ممتاز

دیگه بیش از حد حرفه ای شد...من بلد نیستم....
1- نیازی نی نشونش بدی فکر کنم....
2-نورگیر رو که میتونی شیشه بدی ولی بستگی به اقلیمم داره....ممکنه ایجاد گلخانه کنه و خفه شی....باز بزاری بهتره...برای داکت هم فضای مشبک من دیدم ک میزارن...حالا اینکه چرا نمیدونم...
در مورد ارتفاع داکت هم به نظرم همون 1.1 بیایم بالا خوب باشه....
جوابهامو حدس زدم و اطمینان ندارم....
هلووووو جون شما هم ج بده تو هم خیلی اطلاعات داری که اگه تراوشش کنی ما رگباری میشیم;)

holooooooo

کاربر ممتاز
holooooooooooooooooooooجونم شما سوال منو جواب بده لطفا!

از ابتدای تراس یا یوار خارجی تا آخر فضای آشپزخونه....یعنی تا تهش.....باید 7 باشه...

ببخشید الان سوالتو دیدم
آره تا تهش 7 متر
مثلا 2 متر تراس داری باید 5 مترم تا ته آشپزخونت بشه جمعش میشه 7 متر
دیگه بیش از حد حرفه ای شد...من بلد نیستم....
1- نیازی نی نشونش بدی فکر کنم....
2-نورگیر رو که میتونی شیشه بدی ولی بستگی به اقلیمم داره....ممکنه ایجاد گلخانه کنه و خفه شی....:biggrin:;) باز بزاری بهتره...برای داکت هم فضای مشبک من دیدم ک میزارن...حالا اینکه چرا نمیدونم...
در مورد ارتفاع داکت هم به نظرم همون 1.1 بیایم بالا خوب باشه....
جوابهامو حدس زدم و اطمینان ندارم....
هلووووو جون شما هم ج بده تو هم خیلی اطلاعات داری که اگه تراوشش کنی ما رگباری میشیمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif

اختیار داری عزیزم اگر چیزی ام بلدیم زیر سایه ی شما بوده

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوستان
آیا تراس برای اتاقها الزامی هست ؟
کلا باید یه فضای نیمه باز داشته باشی الزامیییییییییست...حالا ببین ترجیح میدی کجا بذاریش، من خودم ترجیح میدم به آشپزخونه دسترسی داشته باشه.. اما عارفه دوست داره پیش اتاق خواب باشه تراسش :)

gima

عضو جدید
ممنون عزیزم لطف کردی
کلا باید یه فضای نیمه باز داشته باشی الزامیییییییییست...حالا ببین ترجیح میدی کجا بذاریش، من خودم ترجیح میدم به آشپزخونه دسترسی داشته باشه.. اما عارفه دوست داره پیش اتاق خواب باشه تراسش :)

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید کسی نمونه پلانی داره که توش نوه صحیح نشون دادن کانالهای کولر و تاسیسات گرمایشی رو داشته باشه؟

holooooooo

کاربر ممتاز
ااا مگه اینجوریه؟ ولی من فک میکنم بعد تراس 7 متر تا ته آشپزخونه نهههههه؟؟؟؟؟؟:-(

آره اینجوریه!!! منم باهات موافقممممممم نهههههههههههههه!! خیلی قانون مزخرفیه گذاشتن، اصلا افتضاحه من سر این قضیه همه کارام میپاچه
7.jpg
مبحث 4 ص 59

amindarbasi

کاربر فعال

سلام ببخشید نبودم سرم یکم شلوغ بود ولی میبینم فرزاد جان جور همه رو کشیدن و از شون متشکرم
اینکه میگن قرار دادن تراس الزامیه یکی از دلایلش همین مساله امداد رسانیه و فکر کنم با گذاشتن تراس شما همون چایگاه رو نشون می دین
ببین از داکت ها لوله های ونت بیرون میان و اینکه چقدر بالا میارن زیاد بستگی و قانونی نداره ولی به طرحتون هم بستگی داره بعضی اوقات به خاطر همون لوله ها ارتفاع رو تا انتهای لوله ها میگیرن ولی فکر نکنم تو فاز یک نیازی باشه و در مورد نورگیر شما اگه فضای پاسیو بخواهید باید مسقف باشه ولی نور گیر رو مسقف نمیکنن حتی تو بعضی از کارا دیدم که دیوار اطراف نور گیر فقط قسمت هایی که به عنوان جانپناه هست رو بالا میارن و اون یکی دیوار ها که بعضا یک دیوار و یا دو دیوار هستن رو بلند نمیکنن و تا تراز سقف و حتی کمتر هم اترتفاع میدن

holooooooo

کاربر ممتاز
ممنون. قسمت اول سوالم ارتفاع طبقات . همه میگن 3.2 درسته؟

من سر این قضیه کلا کبود شدم :)
میدونین من 18 تا پله ی 17.5 سانتی میگرفتم که ارتفاع میشد 3.15 الان میگن با توجه به ضوابط معلول 17 بگیرین!!
18 تا 17 سانتی بگیریم میشه 3.06 سانت!!
من الان قصدمه اینو بگیرم!!
اما حسم زیاد راضی نیست چون ارتفاع مفید میشه 2.66! درسته تو مبجث 4 گفته 2.6 و
ا3.06 درسته اما به نظرم ارتفاع مفید کمه 2.66 اما دیگه چاره ای نیست!
واسه 3.23 میشه 19 تا پله ی 17 سانتی
که یه بازو میشه 10 تا پله یه بازو میشه 9 تا که یکی از دوستان میگین اینجوری نمیشه پله ی استقبالو رعایت کرد!!!
من فکر میکردم پله استقبال اجباری نیست ایشون میگن هست!!!
مبینین چه وضعیه
موووووووجی شدم!!! :)

وضعیت
موضوع بسته شده است.