تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط من چند تا نکته در مورد کارم عرض کنم...

توی پلان بام یکی از کفشوی ها به داکت نیست چون مجبور میشدم یه کفشوی دیگه اضافه کنم.. در هر صورت کنار ستون گذاشتم.
فقط یه سوال
آشپز خانه باید حتما داکت داشته باشه؟ هواکش ها از طریق نما حل نمیشه؟

اونجاگذاشتن کفشوی دلیل دیگه ای نداره؟

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
شما رد مورد چه چیزی دارین صحبت میکنین؟

اگر ممکنه ادبیاتتون رو اصلاح بکنید. اصلا من متوجه نمیشم شما چه چیزی نوشتین.
به نظر میرسه حرفاتون خوب باشه ولی مفهوم رو نمیرسونه
اگر کسی متوجه میشه چی نوشتن راهنمایی کنه

اگر شما فضا كم نداشتيد در زيرزمين براي پاركينگ ها بايد از درب وردي حياط ؟؟؟؟ خب از در حیاط چیکار کنیم؟

چون فقط اين درب از اين قسمت 4.5 رها كنيد براي گردش ماشين به سمت حياط ؟!!
نكته در زماني كه ما فضاي كافي داريم .....نكته مهم اين فضا را فداي پاركينگ نكنيم
اين فضاي 4.5 براي حركت ماشين آتش نشاني براي حريق در صورتي فضاي كافي باشه
باز اگه فضاي كافي نداشتم از درب 2.50 ايستگاه آتش نشاني كافي ؟؟؟؟

اصلا متوجه نیمشم
من هم حقیقتا متوجه نشدم...در مباحث گفته شده که حداقل عرض بخش ورودی واخدها چند باشه ...که برای ورودی واحدها نباید 1.20 گرفت...ولی راهروهای دسترسی به واخدها با توجه به اینکه فاز یک طراحی می کنید باید بخشی و به عنوان نازک کاری در نظر بگیرید که برای راهرو اتاق ها حداقل 1.10 از نظر بنده کم است...درسته مبحث حداقل داده اما نباید همون عدد رو گرفت...

rap_w2w

عضو جدید
در آزمون مرداد 94 برای زیر زمین باید پنجره زیر سقفی نشون داده میشد... ارتفاع 90 سانت از 0.00 زمین نسبت به زیر سقف خالی بود و باید یه پنجره دریچه دار درقسمتی که رو به حیاط داخلی بود تهیه میشد با okb به ارتفاع زیر زمین(-1.45) 10 سانت نسبت به 0.00 بالاتر.......................

گفته شده در کلاس طراحی (هرمزگان)

البته طبق گفته دوستمون تووی این سایت و گروه، سایر بچه ها هم در کلاس های طراحی میگن که مدرس ها به این نکته اشاره کردن که احتمالا مبحث رمپ از حیاط وجود داره ولی نه در یک زمین منظم، بلکه در یک زمین با هندسه ناجالب

30.jpg
نکته بعدی که بهش اشاره شده احتمال خواسته شدن محاسبه تراکم و زیر بنای مفید در یک زمین، همچنین در نظر گرفتن کنسول در یک یا دو بر ساختمان طبق ضوابط پیش آمدگی (((که قطعا توو حل پلان معماری و سازه یه جاییش ریزه کاری لازم داره))) و لحاظ کردن فضای حیاط خلوت در آپارتمان که در ساختمان های شمالی 2 الی 3 متر در شرایط موقعیتی در نظر گرفته میشه

rap_w2w

عضو جدید
IMG_۲۰۱۴۰۹۱۰_۱۵۱۱۱۷_۹۵۶.jpg
اگه این زمین مد نظر باشه یه سری چیزا وضعشون عوض میشه
1- تجاری یا حذف میشه یا تبدیل به اداری میشه (چون زمین شمالی یا شرقی میشه و دسترسی از بر خیابان نداریم پس دیگه تجاری اداری به حساب میاد مثل ساختمان پزشکان...) مطالعه تصرف ها در مبحث 4
2- احداث رمپ در این زمین باید همراه با ایستگاه آتشنشانی باشه و نسبت به درب ورودی 3 متر فاصله داشته باشه (البته این مورد بستگی به تعداد پارکینگ ها داره) ولی به این زمین میاد که رمپ میانی داشته باشه.. نصفش بیرون نصفش داخل........... در اون صورت سر گیر خودرو (شاسی بلند) فراموش نشه... 2.05 متر

z_mehri232

عضو جدید
سلام جواب آزمون 94 آقاي مهندس ابوالفضل
اول سعي كن كامل و تميز كار كنيد
شد يك كار باشه ...
دوم تمام جزئيات حتما نمايش بدهيد
3حريق دستگاه پله رعايت نشد
4*مساحت تاسيسات بيشتر شد
جهت ماشين نمايش بدهيد

z_mehri232

عضو جدید
شد يك كار باشه ...
4*مساحت تاسيسات بيشتر شد
جهت ماشين نمايش بدهيد

z_mehri232

عضو جدید

شد يك كار باشه ...
4*مساحت تاسيسات بيشتر شد
جهت ماشين نمايش بدهيد

مشاهده پیوست 255447
اگه این زمین مد نظر باشه یه سری چیزا وضعشون عوض میشه
1- تجاری یا حذف میشه یا تبدیل به اداری میشه (چون زمین شمالی یا شرقی میشه و دسترسی از بر خیابان نداریم پس دیگه تجاری اداری به حساب میاد مثل ساختمان پزشکان...) مطالعه تصرف ها در مبحث 4
2- احداث رمپ در این زمین باید همراه با ایستگاه آتشنشانی باشه و نسبت به درب ورودی 3 متر فاصله داشته باشه (البته این مورد بستگی به تعداد پارکینگ ها داره) ولی به این زمین میاد که رمپ میانی داشته باشه.. نصفش بیرون نصفش داخل........... در اون صورت سر گیر خودرو (شاسی بلند) فراموش نشه... 2.05 متر
فكر كنم 2.50متر ضوابط ايستگاه آتش نشاني

khazaei1

عضو جدید
سلام
تمرین اسفند 91 رو هم انجام دادم
فقط یه مشکل داشتم برای ورودی ساختمون. برای اینکه ورودی ساختمون با ورودی آژانس مسافرتی یکی نشه مجبور شدم پله های ورودی اصلیو از داخل حیاط بدم. نمیدونم چقد ایراد داره:redface:
مشاهده پیوست 255456hamkaf.jpg

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
شد يك كار باشه ...
4*مساحت تاسيسات بيشتر شد
جهت ماشين نمايش بدهيد

شد يك كار باشه ...
4*مساحت تاسيسات بيشتر شد
جهت ماشين نمايش بدهيد

مرسی.

پروفسور پرو

عضو جدید
من یه سوال مطرح میکنم دوستانی که میخوان طراحی کنن و کارشونو برای کرکسیون بزارن
سوال همون مرداد 94 هست اما
زیرزمین 3 انباری 3 پارکینگ 1 سرویس بهداشتی ویک تاسیسات (بدون ذکر مساحتها)
همکف یک لابی مسکونی 30 متری و یک واحد مسکونی 85 متری دو خوابه کلا همه در تراز +10
طبقه اول دو واحد مسکونی 120 و 74متری

rap_w2w

عضو جدید
من یه سوال مطرح میکنم دوستانی که میخوان طراحی کنن و کارشونو برای کرکسیون بزارن
سوال همون مرداد 94 هست اما
زیرزمین 3 انباری 3 پارکینگ 1 سرویس بهداشتی ویک تاسیسات (بدون ذکر مساحتها)
همکف یک لابی مسکونی 30 متری و یک واحد مسکونی 85 متری دو خوابه کلا همه در تراز +10
طبقه اول دو واحد مسکونی 120 و 74متری

IMG_۲۰۱۴۰۹۱۰_۱۵۱۱۱۷_۹۵۶.jpg
سلام دوست عزیز
اگه منظورت طراحی توو این سایت هست مسئله میشه طول رمپ و در نظر داشتن جایگاه آتشنشانی و فاصله ابتدایی از درب... در نیجه طبق سوالی که شما گفتی پارکینگ کوچک محسوب میشه و ارتفاع کف زیر زمین میشه -2.45..... در این زمین طول رمپ میشه 17 متر و نیاز به یک گردش 5*5 هست

اما اگه منظورت سایت کناریشه یا همونی که توو آزمون مرداد اومد و زمین جنوبی بود 2 راه برای رمپ وجود داره.... 1- افزایش طول زیرزمین (((که در آزمون به نظر من کار خطرناکیه و ریسکش بالاست)))) و 2- استفاده از رمپ چرخشی ....... چون رمپ با ایستگاه توقف 5*5 با توجه به طول 17 متری رمپ فضای کمتر از 5 متر در انتها میده که مناسب برای گردش خودرو نیست
IMG_۲۰۱۴۰۹۱۰_۱۵۱۱۱۷_۹۵7.jpg

ssmohamadi

عضو جدید
سلا م دوستان کلاس طراحی خوب کجا سراغ دارید برای تهران
من میخوام حتما قبول بشم

000hamed

عضو جدید
سبام خدمت همه دوستان کسی میتونه درباره نورگیر توضیح بده؟ ابعادش در حالتهای مختلف

arefeh

کاربر ممتاز
حل آذر92
البته با جزییات کامل نیست،مثلا مبلمان یا ...دیگه مطالب نوشتاری اینارو ننوشتم.اما اندازه هارو گذاشتم.لطفا ایرادشو بگین.

مشاهده پیوست 255414مشاهده پیوست 255415
به شما ایرادات جزئی گرفتند الی اصل ایراد که ممکن باعث رد شدن شما بشه و اون هم پارکینگ رو در نیوردید...
لطفا هر عزیزی در این باشگاه نقد میکنه با دقت نقد کنه...ایراداتی مثل ایستگاه آتشنشانی واقعا ایرادات بی خودیه ....چون در 90% زمین های آزمون اصلا در نمیاد...و با گفتنش جز اینکه بچه ها رو بیشتر گمراه کنید چیزی نداره...
بالغ بر 5-6 نفر برای بنده خصوصی پیام فرستادند که داستان این 0.6 سانت کنار رمپ باید عابر خالی باشه چیه...آخه عزیز من وقتی دارید این اعداد رو میگید لطفا با دلیل و شکل نشون بدید که بندگان خدا بیشتر گیر نکنند...شما مدرس عزیز یا نکته ای رو به زبون نیار یا وقتی میگی با دلیل و توجیه طرف رو قانع کن ....
واقعا حرص ام گرفت این پیام های اخیر رو دیدم که دوستان گیر دادند به چه چیزهای پوچی که خدایی اصلا عامل ردی نیست هیچ ، هدف طراح سئوال و مصحح هم نیست...جز اینکه شخص اینها رو اعمل کنه و به جواب اصلی نرسه و راحت رد بشه.
مجبور شدم اینو بگم واقعا عصبی شدم یه لحظه
آقای مهندس همانطور که گفتم ایراد اصلی شما در طرح پارکینگ اون پارک تک اصلا نمیتونه ماشین بره اون تو..یه حساب سرانگشتی کنید متوجه میشید...عرض ماشین چیزی که توی مبحث گفته 2.5 هست.
حالا عرض کل زمین 11...10 سانت درز انقطاع، دو تا 30 سانت ضخامت دیوار و 3.5 هم عرض رمپ و 10 سانت هم حداقل دیوار کنار رمپ، حالا طول اون ماشین افقی کنار راه پله هم که 5 هست...همه این اعداد رو جمع کنید و در نهایت ار عرض زمین کم کنید فضایی که میمونه 1.70....آیا این مقدار برای عبور خودرو کافیه ؟؟؟!!!!!!
پس ابتدا مجدد طرح بزنید و اگر من فرصت پیدا کنم بزارید نقد کنم...چون الان دگ صحبت درباره طرح شما بی فایده است.
موفق باشید آقای هم استانی

پروفسور پرو

عضو جدید
سلا م دوستان کلاس طراحی خوب کجا سراغ دارید برای تهران
من میخوام حتما قبول بشم

اگر تهران تشریف دارید من خانم مهندس نجاتی (عارفه)رو به شما پیشنهاد میکنم نفر دوم آزمون طراحی کشور با تمامی احترامی که به سایر اساتید دیگه دارم موفق باشید .

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
به شما ایرادات جزئی گرفتند الی اصل ایراد که ممکن باعث رد شدن شما بشه و اون هم پارکینگ رو در نیوردید...
لطفا هر عزیزی در این باشگاه نقد میکنه با دقت نقد کنه...ایراداتی مثل ایستگاه آتشنشانی واقعا ایرادات بی خودیه ....چون در 90% زمین های آزمون اصلا در نمیاد...و با گفتنش جز اینکه بچه ها رو بیشتر گمراه کنید چیزی نداره...
بالغ بر 5-6 نفر برای بنده خصوصی پیام فرستادند که داستان این 0.6 سانت کنار رمپ باید عابر خالی باشه چیه...آخه عزیز من وقتی دارید این اعداد رو میگید لطفا با دلیل و شکل نشون بدید که بندگان خدا بیشتر گیر نکنند...شما مدرس عزیز یا نکته ای رو به زبون نیار یا وقتی میگی با دلیل و توجیه طرف رو قانع کن ....
واقعا حرص ام گرفت این پیام های اخیر رو دیدم که دوستان گیر دادند به چه چیزهای پوچی که خدایی اصلا عامل ردی نیست هیچ ، هدف طراح سئوال و مصحح هم نیست...جز اینکه شخص اینها رو اعمل کنه و به جواب اصلی نرسه و راحت رد بشه.
مجبور شدم اینو بگم واقعا عصبی شدم یه لحظه
آقای مهندس همانطور که گفتم ایراد اصلی شما در طرح پارکینگ اون پارک تک اصلا نمیتونه ماشین بره اون تو..یه حساب سرانگشتی کنید متوجه میشید...عرض ماشین چیزی که توی مبحث گفته 2.5 هست.
حالا عرض کل زمین 11...10 سانت درز انقطاع، دو تا 30 سانت ضخامت دیوار و 3.5 هم عرض رمپ و 10 سانت هم حداقل دیوار کنار رمپ، حالا طول اون ماشین افقی کنار راه پله هم که 5 هست...همه این اعداد رو جمع کنید و در نهایت ار عرض زمین کم کنید فضایی که میمونه 1.70....آیا این مقدار برای عبور خودرو کافیه ؟؟؟!!!!!!
پس ابتدا مجدد طرح بزنید و اگر من فرصت پیدا کنم بزارید نقد کنم...چون الان دگ صحبت درباره طرح شما بی فایده است.
موفق باشید آقای هم استانی

چرا عصبی ؟؟خانم مهندس
اگه از کم لطفی دوستانی که اینجا ادعا دارن،اما کمکی نمیکنن عصبی هستین که بحثش جداست و البته بشخصه هیچ انتظاری ازهیچ کسی ندارم اگه کسی هم کمک بکنه خداپدرشو بیامرزه.خدا عوضشو بهش بده .
اما اگر بخاطر کار من عصبی شدین، من راضی نیستم هیچ دوستی اینجا بخاطر کار من خودشو ناراحت بکنه.
از اساتید و باتجربه ها کسی خواست کمک بکنه که ممنون میشم اگرم نه که منودوستان عزیزی که میخوایم شرکت کنیم یجوری تو سروکلهء هم میزنیم بلاخره به یه نتیجه ای میرسیم.خدای ماهم بزرگه.
ممنون از راهنماییتون

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
آذر92 - حل ب

آذر92 - حل ب

دوستان آزمون آذر 92 حل ب هستش.
ممنون میشم ایراداتشو بگیرین.
البته درنظر داشته باشین دیواردورپلکان و تاسیسات ضدحریقه و دربش.
-1_92.jpg

0_92.jpg

آخرین ویرایش:

alizare49

عضو جدید
دوستان منبع قابل استنادی دارن که بگه اگر ارتفاع تاسیسات با ارتفاع انباری یکی باشه(2.20 یا 2.40) ایراد نداره که دیگه پله ندیم و پایین تر نریم

khazaei1

عضو جدید
دوستان آزمون آذر 92 حل ب هستش.
ممنون میشم ایراداتشو بگیرین.
البته درنظر داشته باشین دیواردورپلکان و تاسیسات ضدحریقه و دربش.
مشاهده پیوست 255490

مشاهده پیوست 255491

سلام
ب نظرم کارتون ایراد بزرگی نداره. فقط یه سری ایرادای جزیی
طبقه اول
عرض ورودی فضای اتاق خواب ها کمه (به اندازه عرض در یه سرویس)
واحد دوخوابه، داکت آشپزخونه و سرویس یکی نباشه بهتره. واحده یه خوابه هم آشپزخونش داکت نداره
در راه پله رو هم بذارید
یه سوال: داکت سرویس و تاسیسات نمیتونه یکی باشه که جدا گذاشتین؟
طبقه دوم
چرا دوتا در ورودی برای واحد گذاشتین؟
شما هم لابی آسانسورو با لابی واحد یکی گرفتین. مثل اینکه نمیشه طبق مبحث 3
به نظرم پخ آشپزخونه رو بردارید که ستون داخل دیوار آشپزخونه قرار بگیره
شما که دو تا تراس تو اتاق خواب ها گذاشتین به نظرم شاید بهتر باشه تراس پذیراییو بردارین ک فضا رو خرد نکنه
برا طبقه زیرزمین هم دیوار تاسیساتو 20 سانتی بکشین

موفق باشین

khazaei1

عضو جدید
مشاهده پیوست 255494مشاهده پیوست 255495سلام اینم کار 92 هس
ت دو شیت فعلا نظر بدین لطفا.
زیرزمین
پله دسترسی به حیاطو بذارین

در مورد آسانسور اون دری که گذاشتینو باید برای لابی آسانسور بذارین نه خود آسانسور. در آسانسور یا کشوییه یا به سمت بیرون باز میشه
دریچه بازدید برای داکت اصلی بذارین
همکف
فضای لازم جلوی جک معلول باید 1.4 * 1.4 باشه. اون داکتی که جلوی جک قرار گرفته رو جابه جا کنید
در راه پله و آسانسور هم تو همکف روبه بیرون باز میشه

khazaei1

عضو جدید
سبام خدمت همه دوستان کسی میتونه درباره نورگیر توضیح بده؟ ابعادش در حالتهای مختلف

هنگامی که در طراحی نتوان روشنایی کلیه فضاهای مورد نیاز را از طریق ارتباط مستقیم با فضای باز تامین کرد، باید برای تامین روشنایی فضاهای باقیمانده از نورگیر یا پاسیو استفاده کرد
درجه بندی فضاها
درجه یک: پذیرایی، اتاق خواب، نشیمن، غذاخوری
درجه دو: آشپزخانه و انبار داخلی
1- در صورتی که پاسیو فقط برای تامین نور و روشنایی برای یک واحد باشد
الف: ابعاد نورگیر برای فضای درجه یک : حداقل مساحت 12 متر مربع و حداقل عرض 3 متر است.در زمین های کمتر از 200 متر مربع 6 درصد از مساحت زمین کافی است
ب: ابعاد نورگیر برای فضاهای درجه دو: حداقل مساحت 6 متر مربع و حداقل عرض 2 متر است. در زمین های کمتر از 200 متر مربع 3% از مساحت زمین کافی است.
2- در صورتی که پاسیو برای تامین نور و روشنایی دو واحد باشد
الف: اگر فضاهای استفاده کننده از پاسیو، فضاهای درجه یک باشند حداقل مساحت نورگیر 18 متر و حداقل فاصله بین پنجره های آنها 6 متر است
ب: اگر یکی از فضاهای استفاده کننده از پاسیو درجه یک و دیگری درجه دو باشد، حداقل مساحت نورگیر 12 متر مربع است و حداقل فاصله بین پنجره های آنها 4 متر است
ج: اگر فضاهای استفاده کننده از پاسیو، فضاهای درجه دو باشند حداقل مساحت نورگیر 8 متر و حداقل فاصله بین پنجره های آنها 4 متر است

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام
ب نظرم کارتون ایراد بزرگی نداره. فقط یه سری ایرادای جزیی
طبقه اول
عرض ورودی فضای اتاق خواب ها کمه (به اندازه عرض در یه سرویس)
واحد دوخوابه، داکت آشپزخونه و سرویس یکی نباشه بهتره. واحده یه خوابه هم آشپزخونش داکت نداره
در راه پله رو هم بذارید
یه سوال: داکت سرویس و تاسیسات نمیتونه یکی باشه که جدا گذاشتین؟
طبقه دوم
چرا دوتا در ورودی برای واحد گذاشتین؟
شما هم لابی آسانسورو با لابی واحد یکی گرفتین. مثل اینکه نمیشه طبق مبحث 3
به نظرم پخ آشپزخونه رو بردارید که ستون داخل دیوار آشپزخونه قرار بگیره
شما که دو تا تراس تو اتاق خواب ها گذاشتین به نظرم شاید بهتر باشه تراس پذیراییو بردارین ک فضا رو خرد نکنه
برا طبقه زیرزمین هم دیوار تاسیساتو 20 سانتی بکشین

موفق باشین

زیرزمین
پله دسترسی به حیاطو بذارین

در مورد آسانسور اون دری که گذاشتینو باید برای لابی آسانسور بذارین نه خود آسانسور. در آسانسور یا کشوییه یا به سمت بیرون باز میشه
دریچه بازدید برای داکت اصلی بذارین
همکف
فضای لازم جلوی جک معلول باید 1.4 * 1.4 باشه. اون داکتی که جلوی جک قرار گرفته رو جابه جا کنید
در راه پله و آسانسور هم تو همکف روبه بیرون باز میشه
چرا داکت اشپزخانه و سرویس یکی نباشه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.