تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
نه عزیز
بنده نگفتم باکس پله باید به نما بچسبه
عرض کردم فاصله باکس پله از جداره محیطی نباید یه فاصله ی مثلا یک متری داشته باشه چون در طبقات نمیتونی تعریف مناسبی برای فضاهای اساسی (مثل خواب و آشپزخانه) داشته باشی
اصطلاحا میگن باکس پله خاصیت مگنتی(آهنربایی) داره یعنی اگه دیدی خیلی به دیوار محیطی نزدیک شد کلا بچسبونش به اون دیوار
من متوجه نشدم در مورد چی صحبت می کنین. میشه لطفا شماتیک رسم کنین؟

سلام
مهندس من کتاب همین هنرستان رو دیدم خوبه ولی خوبتر از اون کتاب نقشه کشی ساختمان رشته ساختمان
است که خیلی عاااالی است اونو به دوستان پیشنهاد میدم یه دور حتما بخونیین

مهندس عنوان دقیقش اینه.
رسم فنی و نقشه کشی عمومی ساختمان
فنی و حرفه ای رشته ساختمان
با کد 358/17
بی زحمت جلدشو میزاری ببینمش؟
چون من همین کتابو ک معرفی کردم، فایلی که تو نت ازش دیدم با کتابی که از اموزش و پرورش گرفتم یکم تفاوت داشت.
ممنون

alizare49

عضو جدید
خدمت جناب take off
اگه کامنت های قبلی مرتبط- رو مطالعه بفرمایید نیازی به این ترسیم شماتیک هم نیست ولی عرض من این بود که مورد 2 قابل قبول تر از مورد 1 هست
که در ترسیم خانوم ندا طرح حالت مورد 1 رو داشت که باکس پله حدود 1 تا 2 متر از دیوار دور فاصله داره
2015-12-01-392_1.jpg2015-12-01-390_1.jpg

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
خدمت جناب take off
اگه کامنت های قبلی مرتبط- رو مطالعه بفرمایید نیازی به این ترسیم شماتیک هم نیست ولی عرض من این بود که مورد 2 قابل قبول تر از مورد 1 هست
که در ترسیم خانوم ندا طرح حالت مورد 1 رو داشت که باکس پله حدود 1 تا 2 متر از دیوار دور فاصله داره
مشاهده پیوست 253966مشاهده پیوست 253967
بسیار عالی . متشکرم. من نیز با شما موافقم. اگه قراره راهرویی بوجود بیاد اون وسط باشه بهتره

holooooooo

کاربر ممتاز
پیشنهاد

پیشنهاد

سلام
پیشنهادی که برای دوستان دارم اینه که همزمان که دارن به مرور ضوابط آزمون میپردازن از روی پلان های صحیحی که دارن با گرفتن زمان شروع به ترسیم کنن ...
منظورم ترسیم بدون طراحی هست
انگار دارید کپی میکنید
هدف" بالابردن سرعت دست و تکرار مکررات هستش ... و بسیاری از عزیزان مدت طولانی هستش که با نرم افزار کار کردن و ترسیم دستی نداشتند ..
درسته که در این آزمون ضوابط مهمه اما ترسیم صحیح و سرعت عمل جز لاینفک این امتحان هست...
پس ترسیم رو ندارید برای هفته ی آخر !!

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم در مورد چی صحبت می کنین. میشه لطفا شماتیک رسم کنین؟

بی زحمت جلدشو میزاری ببینمش؟
چون من همین کتابو ک معرفی کردم، فایلی که تو نت ازش دیدم با کتابی که از اموزش و پرورش گرفتم یکم تفاوت داشت.
ممنون
سلام متاسفانه با گوشی اینجا نمیشه عکس اپلود کرد
اتفاقا کتابش رو هم دارم خدایی کتاب عالی یه
تمام نکات ترسیمی مورد نیاز طراحی توشه

alizare49

عضو جدید
سلام
به نظر دوستان بهترین روش برای کپی کردن محل ستون و آکسها سر جلسه چیه که ایراد هم نگیرن؟
من این دوره بزرگترین عامل اعصاب خوردیم همین بود با کاربون تمیز در نیومد

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام
به نظر دوستان بهترین روش برای کپی کردن محل ستون و آکسها سر جلسه چیه که ایراد هم نگیرن؟
من این دوره بزرگترین عامل اعصاب خوردیم همین بود با کاربون تمیز در نیومد
پونز
کاغذا رو سوراخ کنین
با احتیاط عمل کنید

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
پونز
کاغذا رو سوراخ کنین
با احتیاط عمل کنید
من برا ماکت و اینا این کارو می کردم با سوزن ته گرد... واس طراحیم ب ذهنم رسید ولی سر جلسه ترسیدم به همین گیر بدن
حالا آخرشم که قبول نشدم:cry:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
دیگخ چون توی ستونا ر رنگ میکنید دیده نمیشه .
من برا ماکت و اینا این کارو می کردم با سوزن ته گرد... واس طراحیم ب ذهنم رسید ولی سر جلسه ترسیدم به همین گیر بدن
حالا آخرشم که قبول نشدم:cry:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
پیشنهادی که برای دوستان دارم اینه که همزمان که دارن به مرور ضوابط آزمون میپردازن از روی پلان های صحیحی که دارن با گرفتن زمان شروع به ترسیم کنن ...
منظورم ترسیم بدون طراحی هست
انگار دارید کپی میکنید
هدف" بالابردن سرعت دست و تکرار مکررات هستش ... و بسیاری از عزیزان مدت طولانی هستش که با نرم افزار کار کردن و ترسیم دستی نداشتند ..
درسته که در این آزمون ضوابط مهمه اما ترسیم صحیح و سرعت عمل جز لاینفک این امتحان هست...
پس ترسیم رو ندارید برای هفته ی آخر !!

مرسی:gol:
یه نکته خوب واسه شروع طراحی و بالارفتن سرعت یاد گرفتیم.

arefeh

کاربر ممتاز
پونز
کاغذا رو سوراخ کنین
با احتیاط عمل کنید
حواست باشه یه نکته بگم که خط محدوده زمین در همه شیت ها روی هم نیستند حتما موقع کپی کردن منگنه رو باز کن.
من خودم از پشت شیت اصلیم و چون با راپید کشیده بودم خطوط دیده میشه راحت کپی کردم ....قدیم توی گروهم سه چهار تا راه رو گفته بودم اگر پیدا کنم که نخوام مجدد تایپ کنم میفرستم برو بخون.چون بار اول داری امتحان میدی خیلی اینها روی کم کردن استرس ات کمک میکنه بهت

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
حواست باشه یه نکته بگم که خط محدوده زمین در همه شیت ها روی هم نیستند حتما موقع کپی کردن منگنه رو باز کن.
من خودم از پشت شیت اصلیم و چون با راپید کشیده بودم خطوط دیده میشه راحت کپی کردم ....قدیم توی گروهم سه چهار تا راه رو گفته بودم اگر پیدا کنم که نخوام مجدد تایپ کنم میفرستم برو بخون.چون بار اول داری امتحان میدی خیلی اینها روی کم کردن استرس ات کمک میکنه بهت
عزیزی. اره برای اینکه مطمئنم خطوط روی هم نیست کفتم با احتیاط
ما رو از راه حل هات مستفیض بنما رفیق

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز

بیزحمت اگه میشه ازاون 3چهارتا راه یکی دوتاشرو اینجا هم بگین.چون یکی از نکات مهم واسه بالاتر رفتن سرعت سرجلسه هستش.

آخرین ویرایش:

سورا مفخر

عضو جدید
سلام من از دوستانم که کلاس رفتن جزوشون رو گرفتم مطالعه می کنم زغال سر جلسه با خودتون ببرید برای انتقال سریع جانمایی ستون ها رو کاغذ اصلی،

سورا مفخر

عضو جدید
وسایل ضروری جلسه طراحی ازمون نظام مهندسی :
اشل - ماشین حساب - خطکش 20 سانتی متر -15 تا کاغذ A3-,لاک غلط گیر اصلا روی کاغذ استفاده نکنید -پاک کن ابری سفید -چب اسکاچ خارجی - دو سه تا دسمال مرطوب بی بو برای تمیز کردن شابلون های کثیف - زغال Creatcolor (404برای انعکاس ستون روی کاغذ - تیغ ژیلت - گونیا - یک منگنه کوچیک - ;کاغذ پوستی به تعدا نیاز - پرگار - شابلون 1/100مبلمان - 1/50شابلون دایره و مربع -تخته شاسی تی ریلی شکل رسام تهران - اتود 0.5و0.7و0.35بانوک HB -شبکه 7*7 آسه - طراحی آماده از قبل پله 9 رفت 9 برگشت و پله 9 رفت 8 برگشت - همچنین طراحی پلان پله با دیوار 20 سانتی متر و چشم پله و خطوط پله باز باشد به هیچ عنوان پله سه طرفه کار نشود در جلسه ازمون چون رد شدن کار وجود دارد پله سه طرفه ممنوع شده به خطر بحث حریق مثل یک دودکش عمل می کند اتیش رو به طبقات بالاتر می کشد - طراحی شبکه 5*5 پررنگ و 7*7 کم رنگ از قبل اماده کنید تا سر جلسه سرعت کاری مهمه - UNIPEN 0.2/0.3/0.4/0.6/0.8/ دو ماژیک کیو کالر W 05 برای سایه نما و C O4 پر کردن دیوارها در صورت لزوم
هممون موفق باشیم من که دفعه اولم هست توکل به خدا

سورا مفخر

عضو جدید
در ترسیم نقشه ها مقیاس به سانتی متر باشد و اعداد انگلیسی و فضاها فارسی باشد بحث عایق بندی اگر پیش اومد عایق صوتی برای موتور خانه و دیوار جدا کننده دو واحد - عایق حرارتی دور بنا و عایق رطوبتی زیر زمین ترسیم گردد و در مقطع هم عایق رطوبتی زیرزمین - عایق حرارتی دور بنا و عایق صوتی دیوار های جداگانه لحاظ شود برای کسی که کار را تصتیح می کند خیلی مهمه دیوار اسانسور جایی که همجوار به واحد همسایه است دیوار 20 سانتی متر و عایق صوتی می خواهد اگر پیلوت یا پارکینگ باز باشد باید کف طبقه را عایق حرارتی کنیم و عایق بندی حرارتی بام لایه بخاربند نامیده می شود و فضاهایی که همجوار پارکینگ است عایق صوتی شوند و فضاهای هم جوار خاک عایق عایق رطوبتی و دیوار موتور خانه همیشه 30 سانتی متر است و عایق صوتی برای ان هم لحاظ شود .

سورا مفخر

عضو جدید
اگر ستون فلزی خواستید برای ستون گذاری لحاظ کنید 30*30 و 35*35 برای سازه فلزی و برای سازه بتنی 50*50 و 55*55 و دهانه ستون گذاری در سازه بتنی به 7 متر نرسد مثلا 6.90 و دهانه برای سازه فلزی 6متر نزدیک نشود مثلا 5.90 بحث گپ و اجرا پیش میاد - در مسیر تیرها رایزر ، داکت ، دودکش ، توالت فرنگی نباشد و همچنین توالت ایرانی هم نباشد . اعداد دهانه ستون گذاری سعی شود تا حد امکان به هم شبیه باشد و از وسط قرینه باشد مثلا 5 دهانه با سه ریتم خوب است - اگر همه دهانه ها یک اندازه باشد ( یک قاب باشد ) نمره بیشتری کسب می کنید - تا جایی که می تونید با راپید کتر بکشید تا زمان رو از دست ندهید -

سورا مفخر

عضو جدید
عرض درب موتور خانه 1.20 متر و جهت باز شدن آن به سمت بیرون است . درب هایی که بیرون باز می شوند عبارتند از : انباری ها - موتور خانه ها - درب تراس ها - درب اتاق تاسیسات - اسانسور در پشت بام راستی اینو لحاظ کنید که دیوار راه پله مقاوم در برابر حریق فقط قید کنید که مقاوم در برابر حریق برای ازمون طراحی کفایت می کند و به این صورت نوشته شود دیوار باکس پله از جنس Xمقاوم در برابر حریق تا ارتفاع 1.5H و ممکنه این دیوار بتنی یا اجری و .... باشد و کنار درب هم قید کنید که درب مقاوم در برابر حریق - پله های اصلی ساختمان نه نور نیاز دارند و نه تهویه در صورتیکه پله فرار یا پله فرعی باشد حتما به نور و تهویه مستقیم راه داشته باشد در چاله اسانسور که دو اسانسور در ان است یک جدا کننده با مصالح بنایی لازم است تا ارتفاع 2.50 متر - و بهترین محل قرار گیری موتور خانه در بالای چاه اسانسور است و این هم بگم که در ازمون نظام مهندسی ما نورگیر کم تر از 2*3 نداریم و اگر در موتورخانه دسترسی به نورگیر یا هوای ازاد باشد نیاز به داکت نیست - و اینو فراموش کردم که 3 نمره از ازمون اختصاص دارد به آبروی بام اگر اقلیم معتدل بود هر 100 متر مربع یک ابرو می خواهد اما می توان کمتر هم گرفت و این رو هم که همتون می دونید خطوط اندازه گذاری فقط سمت شمال و غرب نقشه باشد و خطوط اکس ستون در نما و مقطع نمایش داده شود و یک نکته اساسی که برای همه لازم است بحث طراحی نما پیش میاد که برای طراحی یک نما 10 اصل رو باید رعایت کرد که شامل : اصل غنای حسی همون تناسبات - ریتم -هارمونی - تعادل - تناوب - خرد کردن - نمایش بافت - هم باد شدن - تنوع - تضاد که هر کی دوست داشت بگه تک تک توضیح بدم و سنگ در نما : تراورتن ( کرم - شیره ای رنگ - قهوه ای - گردویی ) - نمای چوب ترموود - اجر توصیه می شود ار رنگ های مختلف استفاده گردد مثل- خاکستر ی- قرمز - قهوه ای یا حتی مشکی قرار دادن فلاشینگ در نما هم فراموش نکنید سنگ ازاره رو تراورتن بگیرید و گرنه مالون یا باربر و سنگ ازاره روبا فیلترش نشون بدید برای طرف جذابیت داره - خوب انشالله بقیه اموزش بزارید برای جلسه بعد الان حسابی خستم. موفق باشید

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
برای طراحی یک نما 10 اصل رو باید رعایت کرد که شامل : اصل غنای حسی همون تناسبات - ریتم -هارمونی - تعادل - تناوب - خرد کردن - نمایش بافت - هم باد شدن - تنوع - تضاد که هر کی دوست داشت بگه تک تک توضیح بدم و
من دوست دارم. بی زحمت توضیح بدید

وسایل ضروری جلسه طراحی ازمون نظام مهندسی :
میشه در مورد طراحی شبکه 5*5 پررنگ و 7*7 کم رنگ توضیح بدید؟

بحث عایق بندی اگر پیش اومد عایق صوتی برای موتور خانه و دیوار جدا کننده دو واحد - عایق حرارتی دور بنا و عایق رطوبتی زیر زمین ترسیم گردد و در مقطع هم عایق رطوبتی زیرزمین - عایق حرارتی دور بنا و عایق صوتی دیوار های جداگانه لحاظ شود برای کسی که کار را تصتیح می کند خیلی مهمه دیوار اسانسور جایی که همجوار به واحد همسایه است دیوار 20 سانتی متر و عایق صوتی می خواهد اگر پیلوت یا پارکینگ باز باشد باید کف طبقه را عایق حرارتی کنیم و عایق بندی حرارتی بام لایه بخاربند نامیده می شود و فضاهایی که همجوار پارکینگ است عایق صوتی شوند و فضاهای هم جوار خاک عایق عایق رطوبتی و دیوار موتور خانه همیشه 30 سانتی متر است و عایق صوتی برای ان هم لحاظ شود .
میشه این موارد عایق حرارتی که گفتین رو تصویری نشون بدید؟

آخرین ویرایش:

سورا مفخر

عضو جدید
خوب ادامه درس جلسه دوم یکی از دوستان می خواست اصول طراحی نما رو توضیح بدم اول با اصل هم باد کردن شروع می کنیم : این اصل به یک معمار این اجازه رو می ده تا به مخاطب خودش که یک انسان که نقش گیرنده رو دارد و نما نقش فرستنده دارد بتواند یک زیبایی بصری رو به مخاطب منتقل کند این اصل باعث ایجاد وحدت عناصر توسط خطی حذف شده و عناصری که در یک امتداد قرار دارند بهم پیوند می دهد شاید اصول دیگری رو که گفتم از اون ده اصل قبلی معمار در طراحی نما خواست ترکیبی کار کند اشکالی ندارد ولی ملزومات را رعایت کند مثلا این نماها معرف اصول هم باد شدن را نشان می دهد . هم باد شدن.jpg

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
ممنون ازتون
این شکل با اصلاحیه
من هنوز توجیه نیستم که چرا در ساختمان شمالی در عرض بالا درز نمیزاریم.
دوست عزیزی میگن اونجا مجاور میشه به معبر
میشه کسی لطف کنه یه طرح، نقشه شماتیک از یه مجموعه از ساختمانهای شمالی و جنوبی بزاره؟

سورا مفخر

عضو جدید
اصل نمایش بافت : خوب اصل دومی که امروز یاد می گیریم نقش مصالح در طراحی نما می باشد برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد نما به طور متوسط سعی کنید بیشتر از سه متریال در نما استفاده نکنید و این اصل باعث ایجاد غنای حسی در نما می شود ساختمان در این مورد زیاده توی مجله معمار یکی از این نماها در محلات مشاهده پیوست DDDD.jpg

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هنوز توجیه نیستم که چرا در ساختمان شمالی در عرض بالا درز نمیزاریم.
دوست عزیزی میگن اونجا مجاور میشه به معبر
میشه کسی لطف کنه یه طرح، نقشه شماتیک از یه مجموعه از ساختمانهای شمالی و جنوبی بزاره؟

اگر منظور زمین شمالی که در عرض بالا پلاک مجاور داره ،چون پلاک مجاور بالا زمین جنوبی میشه ( حیاط آن پشت زمینه )و دو ساختمون هیچ وقت به هم وصل نمیشن و به وسیله حیاط از هم فاصله دارن و نیاز به درز نیست.

سورا مفخر

عضو جدید
ادامه اصول یادگیری نما برای جلسه آینده یکی از دوستان پیام خصوصی داده بودن که خوب حالا ما چه طور از زغال در سر جلسه آزمون استفاده کنیم تا سرعت خودمون رو در انتقال ستون ها که روی کاغذ دیگه کشیدیم روی کا غذ اصلی منتقل کنیم ، خیلی راحته فقط یک خورده زرنگی ما شرکت کننده ها در آزمون رو می خواد که با چه کلکی سرعت کارمون رو بالا ببریم سر آزمون طراحی مهم نیست که ستون گذاری تو روی چه کاغذی هست پوستی یا کاغذ معمولی ستون ها رو که روی کاغذ چک نویست کشیدی پشت محل ستون ها رو با زغال سیاه کن زغالی که ازش حرف می زنم از این زغال های دخانیت نیست با اجازه داداش های اهل دخانیات :D خوب این برگه به عنوان اشل ستو نهای تو می مونه تا اخر جلسه که هر طبقه که پیش میری یک خورده محل ستون ها رو زغالی می کنی میزاری روی کاغذ اصلیت که نقشه رو کشیدی بعد که محل ستو نها مشخص شد سریع می خوای پررنگش کنی یا هر خلاقیتی سرش بیاری دست خودته فقط کلک بزن حسابی این تصتیح کننده برگه ها رو کلا سرعتت خیلی زیاد میشه نسبت به بقیه ما که تجربه نداشتیم تا حالا از دوستان شنیدیم این کلک مشهدی ها رو .:biggrin:

وضعیت
موضوع بسته شده است.